foorstellen tot groot I verkeersmaatregelen Een doodse Dodeweg Halfvastenbal Fancy fair Loysder Hoek op 16 maart Gemeente gaat opnieuw compostvaten verkopen De stokjes van Stoop Brei- en haak- instuif ■nmissie vanavond bijeen: plaatselijk nieuws Wel eens gehoord van 'de stokjes van Stoop'? Als dat niet zo is, dan is dat niet zo verwonderlijk, want deze uitdrukking is meer bekend bij bos wachters, bosbouwers, jachtopzieners en andere ingewijden. Die 'stokjes' zijn kleine en grotere bospercelen die bestaan uit beukebomen met een leeftijd van ruim ander halve eeuw. Nu wilt u na tuurlijk weten waar deze eigenaardige benaming vandaan komt. Nou, die Stoop was een succesvol en welgesteld zakenman die, aan het begin van de vorige eeuw, in Amster dam woonde maar voor zijn plezier, maar mis schien ook als specula tie, zoveel mogelijk ter rein aankocht in de buurt van Henschoten en de Piramide. Dat was toen nog een voortzetting van de Leusderheide, dus een kaal en open gebied. Wanneer hij een nieuw stuk heideterrein had verworven en ook wel 's zondags, als het mooi weer was, nam hij de koets en reed van Am sterdam naar zijn bezit tingen, stapte uit en wan delde, genietend van het mooie weer en zijn prachtige bezit, over de heide. Ongetwijfeld zal hij gedurig stilgestaan hebben om de wellui dende zang en de bijzon dere baltsvlucht van de boompieper te bewonde ren want hei terrein, zoals het toen was, is erg in trek bij de boompie per. Als hij dan zijn bezit overzag kwam hij op het idee dat hier en daar een bosje niet onaardig zou staan. De plaatsen, die hij daar voor geschikt achtte, zette hij af met stokjes en ging voldaan weer huis waarts. Zijn bosbaas. die de gewoonte van zijn heer kende, ging de vol gende dag op zoek naar de 'stokjes van Stoop' en waar die stonden werden ijverig beukeboompjes geplant. Het resultaat is nu, na anderhalve eeuw, dat men wandelend in de, later aangeplante, naaldbossen van de heu velrug, plotseling in zo'n stukje beukenbos kan belanden. Alles ver andert op hetzelfde mo ment; de geur is anders, het is er koeler, het licht heeft een andere kleur en het is er stiller. Het is of men en kathedraal bin nentreedt. Als enorme zuilen staan daar de beu- kestammen gezamenlijk een enorm groen dak te dragen, waar slechts hier en daar een gezeefde zonnestraal doorheen valt. De boompieper zul len we hier niet horen maar wel, met een beetje geluk, de jubelzang van de fluiter die zich in zo'n kathedraal bijzonder thuisvoelt. Jammer dat de architect van dit bouwwerk, de heer Stoop, niet kan zien wat de natuur van zijn plannen heeft gemaakt. G. van L. eg werd menigmaal gestopt, om de situatie rustig te kunnen bekijken nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 'erschijnt elke dinsdag en donderdag. lofdredakteur: Bert Vos Idredakteur: Hans Mosterd daktie: Caspar van Loo. Boudewina de Boer Sdaktie-secretariaat: Mia Veen. Marijke de Smalen svering kopij en advertenties: 'r hel dinsdagnummer tol uiterli|k maandagmiddag 12 00 uur, voor hel derdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur edaktie en administratie: Hoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen pend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon -941495. Wnnementsgeld: 0 per jaar, 31.80 per half jaar 16.15 per kwartaal ohten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te toen ontvangen Is dat niet hel geval, neem dan kontakt op met onze .dagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur). 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze lekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 estellen foto's: j^^ste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen Sa BI uitzondering van archief- en historische toto's), bij vooruitbetaling llro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Bameveld. met duidelijke vermelding gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. Nabestellen kost 5.- per exemplaar (formaat 13x18 en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), tont ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, "den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u wenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- "tenkombinatie te Barneveld. ^|g LEUSDEN Christelijke basis school 'Loysder Hoek' in Leus den-Zuid houdt zaterdag 16 maart van 10.00 tot 16.00 uur en fancy fair. Van de opbengst van dit evenement zal een school- computer worden gekocht ten behoeve van het onderwijs. De fancy fair zal een aantal attrac ties bieden zoals een rommel markt, het rad van avontuur, po nyrijden, een grabbelton, video spelletjes en kinderbios. Bedrij ven en winkeliers hebben belan geloos kado's ter beschikking ge steld Wie nog spullen heeft voor de rommelmarkt, met name klein huisraad, kan contact opnemen met de familie Van Geet, Nassau- laan 9 in Leusen-Zuid, telefoon 948230 Zij is graag bereid de spullen op te komen halen LEUSDEN - Op de open donder dagavond, 14 maart is er in 't Voorondereen brei- en haakinstuif Het is de bedoeling dat met elkaar brei- en haakpatronen worden uit gewisseld waarbij gebruik gemaakt kan worden van eikaars ervaringen op dit gebied. De aanvang is 20.00 uur in 't Vooronder aan de Burg Van der Postlaan 2 Voor inlichtin gen kan men bellen: 948322. ACHTERVELD - Na de zeer ge slaagde Carnavalsfeesten dit seizoen zal het carnavalsgebeu- ren zaterdag 16 maart worden afgesloten met het halfvasten bal. Prins Theo Puup de Xe nodigt alle Puupen en Puupinnen en de car navalsvierders uit de omgeving uit om dit feest met hem en zijn ge volg te komen vieren Dit feest zal plaats vinden in de zaal van café Buitenlust aan de Hessenweg De zaal is open om 20 00 uur Leden van de carnavalsvereniging heb ben op vertoon van hun lidmaat schapskaart gratis toegang. Car navalsvereniging De Gouden Klomp onder regentschap van Prins Dicoratius zal te gast zijn. De muziek wordt verzorgd door de Hofkapel en The Valley's. Te vens zal deze avond een verloting worden gehouden waarbij een aantal leuke en praktische prijzen te winnen zijn. Tijdens de afgelopen carnavals evenementen zijn er weer een groot aantal foto's gemaakt. Deze foto's zijn te bezichtigen en tevens te bestellen bij firma Van Bekkum aan de Jan van Ar- kelweg. JINSDAG 12 MAART 1985 ISDEN - De Leusdense commissie OW/RO heeft zich af doen zaterdag een goed beeld kunnen vormen van een 5 aantal verkeers-situaties binnen de gemeente, waar al *-] t maatregelen noodzakelijk zijn. De commissie, onder itterschap van wethouder Jan Wagenaar (VVD) en in Hangstellende bijzijn van burgemeester J. W. M. Rade- r, maakte per bus een tocht langs wat men wel als puntenroute' zou kunnen omschrijven. 22 punten vroegen onderweg de aandacht. Middels mbtelijke notitie waren de problemen en de al of niet te n maatregelen op een rij gezet, zodat men kon weten, >ver men praatte. Vanavond komen de gesignaleerde emen in de commissievergadering aan de orde. De ver ing in het gemeentehuis begint om 20.00 uur. antal maatregelen wil men, de adviezen, wel nemen, luidelijk is, dat wat wethou- agenaar een aantal weken in zei over een grotere te- udendheid van de ge- )0r e bij het aanleggen van ver- belemmerende voorzienin- astalte begint te krijgen, we de voorgestelde maat- i op een rij, dan wordt in nietenhove één wegver- 'g aangebracht ter hoogte :arishove. ;uising van het fietspad iesteeg/Landjonker wordt waarlijk ervaren. Men wil ijker aangeven, dat de fiet- een rijweg naderen, lamander wil men in de waar met regelmaat auto's eerd staan, een parkeer- instellen. enden wil men ter voorko- an te hoge snelheden een rsdrempel aanleggen. Bo- fi wil men de breedte van j middels het plaatsen van s ter hoogte van woningen 'engen van 6 naar 5 meter. ets-/voetgangersoversteek- Toermalijn/Middenweg samengebracht op één het verst van de meest iz ijnd bocht af. Men wil de eekplaats beveiligen met ikknop-verkeerslichten-in- Bovendien wil men voor Iverkeer waarschuwings plaatsen. PARKEREN Het parkeerprobleem dat zich met name in de zomer voordoet aan de Valleilaan bij de tennisver eniging, denkt men op te kunnen lossen door bij de entree parkeer plaatsen aan te leggen. Boven dien is het mogelijk, de grasmat die aansluit aan het parkeerter rein geschikt te maken voor par keren. ACHTERVELD gereed zijn - ontstaat mogelijk een probleem, daar waar die straat uit komt op de Jan van Arkelweg. Om onnodige moeilijkheden te voor komen, wil men er een stopver bod instellen, en een spiegel aan brengen. Het duidelijke gebrek aan par keerplaatsen in de Jan van Olden- barneveltstraat denkt men te kun nen voorkomen, door op de ach terterreinen een totaal van 22 par keerplaatsen aan te leggen. STOUTENBURG In Stoutenburg blijkt de beplan ting tussen voet- en fietspad, die men bij de reconstructie van het kruispunt heeft aangebracht, niet in stand te houden. Bovendien ontbreken er ter plaatse parkeer- mogelijkheden Vandaar, dat men, zoals we al eerder meldden, de groenstroken wil opheffen, en parkeerplaatsen wil aanleggen. De toename van het verkeer in zuidelijke richting levert proble men op bij het kruispunt Noorder inslag/Groene Zoom Dit denkt men op te lossen door de aanleg van een rechtsafstrook, en het aanpassen van de verkeerslich ten. LEUSDEN-ZUID In Leusden-Zuid geeft het aantal ongevallen met fietsers (8 tot 10 per jaar) aanleiding tot het nemen van maatregelen Een verkeers- lichteninstallatie zou hier de oplossing betekenen. Het in het verleden ingestelde eenrichtingverkeer voldoet rede lijk. Alleen nodigt de constructie van het kruispunt Prinses Mar- grietlaan/Prinses Irenelaan uit, tot het inrijden van de Prinses Mar grietlaan. Mogelijk, dat een recon structie hier uitkomst kan bren gen. Tenslotte de Hamershof. Het par keren daar levert twee problemen op. Er wordt buiten de vakken ge parkeerd, hetgeen de bevoorra ding bemoeilijkt. Bovendien heb ben de parkeerterreinen een dus danig hoge bezettingsgraad, dat de bewoners naar grotere par keerplaatsen moeten uitwijken Een oplossing is vooreerst niet voorhanden Mogelijk dat de in richting van H2 hier in de toe komst bij kan dragen aan een oplossing. In Achterveld doet zich een drietal problemen voor. Allereerst is er behoefte aan een voetgangers oversteekplaats bij Huize St.-Jo zef. De bushalte voor het open baar vervoer in de richting Leus den/Amersfoort zou dan beter be reikbaar zijn. Men wil daaraan te gemoetkomen, door allereerst die bushalte te verplaatsen. Voor oversteken op het huidige punt ligt de bocht in de weg te dichtbij. Met het verplaatsen van de halte naar de andere kant van het tegenover 'St.-Jozef' gelegen café-restaurant 'Buitenlust' lost men dat op. Daar kan dan zonder de problemen die aan de huidige plaats kleven, een VOP worden aangelegd. Met het toekomstig drukkere ge bruik van de Rentinckstraat - als de in aanbouw zijnde woningen LEUSDEN - De gemeente gaat opnieuw compostvaten aanbie den tegen een sterk gereduceer de prijs. Deze aktie is een ver volg op de succesvolle verkoop dag van compostcontainers af gelopen najaar. Op zaterdag 23 maart houdt de gemeente wederom zo'n verkoop dag, en wel van 9.00 tot 13 00 uur op de gemeentewerf aan de Ha- mersveldseweg 105 Telefonisch reserveren is mogelijk via nummer 941594. De eerste honderd kun nen die zaterdag de compostcon- tainer (voor zelf composteren) op de werf afhalen De rest krijgt op een later tijdstip het vat, dat 65 gulden kost. Composteren is een proces waarbij organisch afval, zoals groenten-, fruit-, tuin- en keukenaf val door micro-organismen als bac teriën en schimmels wordt veran derd in een aardachtige massa, compost. Andere kleine bodem- diertjes als bv. wormen, larven, pissebedden en torretjes zijn even eens behulpzaam bij dit afbraak proces Vocht en zuurstof zijn de eerste levensbehoeften van de ac tieve micro-flora en voor een goed verloop van het composteringspro- ces zijn deze dan ook onmisbaar LEUSDEN - Een ware kaalslag manifesteert zich langs de Dode weg in Leusden. De afgelopen weken zijn honderden bomen en struiken aan weerskanten van de ze weg gerooid. Dit zuiver en alleen om het mogelijk te maken rijksweg 28 te verlengen richting Zeist- Utrecht, en als gevolg daarvan de Dodeweg gedeeltelijk te verleggen. Behalve de gekapte bomen en struiken wijst verder het viaduct in aanbouw, tussen de Dodeweg en rijksweg 28, op de komst van de nieuwe snelweg. Die heeft in ieder geval het voordeel dat het autover keer over de Doornseweg en over de provinciale weg Amers- foort-Soesterberg-Amersfoort drastisch zal afnemen. LEUSDEN - De openbare lagere- en kleuterschool de Wegwijzer was afgelopen vrij dagavond een reünie van een zesde klas die elkaar na drie jaar weer ontmoette. Vier oud leerlingen hadden deze avond zonder medeweten van hun le raar van destijds, in elkaar ge zet. De toenmalige leraar van de ze zesde klas werd met een smoes naar de school gehaald en bleek totaal verrast toen hij „zijn" leerlingen in feeststem ming aantrof. De organisatie die in handen was van Astrid Wijvelkate en Miranda Snijders zorgde voor soep met stokbrood, salades waren er voor de wat latere uurtjes. De avond werd verder gevuld meI dansen en het op halen van herinneringen. Dat het een geslaagde avond werd is mede te danken aan de gezellige inzet van de oud-leer- lingen. die graag voor de foto graaf poseerden

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3