I ta 2000 mensen bezochten „Leusden Aardig Vaardig" 7 r Ti m isl n Hans Kombrink (PvdA) spreekt in Leusden iders en leerkrachten krijgen praak in het onderwijs „Caravanverordening weer in de ijskast Gemeente wil meewerken aan uitbreiden begraafplaats Leusden leende meer boeken Blijhof volksdanst al 10 jaar •spraak gedeputeerde viel slecht V 1 st I - r n Ontheffingen op winkelsluiting Landbouw organisaties gaan bowlen eenschappelijke medezeggenschapsraad vergaderde D. S. Tigchelaar bestuurslid Zwembad NK -tr Ploegen gezocht Ledenbestand bibliotheken groeide IVN-wandeling plaatselijk nieuws )|NSDAG 26 FEBRUARI 1985 tXi EN - Naar schatting 12000 mensen hebben lelopen weekeinde de SAjfestatie Leusden Aar- d-. Vaardig' bezocht. De lub Leusden, die ga- ond voor de organisa- onde zich zeker niet eden met het aantal stellenden. ,,We kun- rust zeggen dat Aar- ardig weer aan haar eantwoord heeft", al- em Lakeman van de »lijke Lionsclub. i de manifestatie was heel simpel: Leusdenaren lieten aan plaatsgenoten zien wat ze op cultureel gebied in huis hebben. Zo was er een expositie door zo'n zestien Leusdenaren van hun werk op het gebied van kunst, cul tuur en kreativiteit. Foto's, pop pen, weefwerk, edelsmeedwerk enzovoorts waren uitgestald in het eetcafé en de schuur van 'De Hakhorst'. Aardig Vaardig kende ook een levend gedeelte, zoals de Lionsclub dat noemde. Er was veel (jazz)muziek. volksdansen en een geslaagd Leusdens cabaret. De belangstelling voor de mani festatie, die om de twee jaar plaatsvindt en nu voor de vierde keer werd gehouden, was op zon- sitie toonde onder meer deze schilderijen. dag het grootst. Siem Lakeman schatte het aantal bezoekers op die dag voorzichtig op 1500 GEEN ONDERSCHEID Leusden Aardig Vaardig" werd vrijdagavond omstreeks kwart voor negen geopend door Leus- denaar Jippe Hoekstra, die in het dagelijks leven provinciaal be stuurder (gedeputeerde) is met onder meer 'cultuur' in zijn porte feuille. Voorafgaande aan de ope ningshandeling stak Hoekstra een toespraak af, die achteraf door sommigen als 'ongelukkig' werd betiteld. Dat gevoelen sloeg op die woorden van de gedeputeerde die gingen over het gebrek aan ontplooiingsmogelijkheden in Leusden op kreatief gebied. Hij had tot zijn schande moeten vast stellen dat Leusdenaren naar Amersfoort moeten om zich krea tief te ontwikkelen. De gedepu teerde ging echter voorbij aan kreatief centrum 't Claeverenblad en Latent Talent, waar Leusdena ren zich wel degelijk kunnen ont plooien op kreatief gebied Mocht het zo zijn dat Hoekstra bedoelde dat in Leusden geen gesubsi dieerde, 'professionele' instellin gen zijn zoals in Amersfoort, dan had hij volkomen gelijk. In zijn toespraak meldde de cul tuur-gedeputeerde verder, dat hij geen onderscheid wil maken tus sen beroeps- en amateurkunst ,,Het gaat om de intentie", was zijn simpele verklaring De president van de Lionsclub Leusden, de heer J.W. Meijer, sprak in zijn openingswoord een woord van dank uit aan Siem Lakeman, de ideeënman van de vierde 'Leusden Aardig Vaardig'. fóStTl shit: r I-V- 9 mi SrÉÊ 1Ü LEUSDEN - Aanstaande donder dag houdt de PvdA afdeling Leusden een openbare leden vergadering. Deze vergadering staat in het teken van de voor bereiding op het landelijke par tijcongres over de sociaal-eco nomische politiek. Als spreker is uitgenodigd Hans Kombrink, financieel deskundige van de Tweede-Kamer-fractie van de P.v.d.A. Hij zal een inleiding houden over de huidige economi sche situatie van ons land en gaat daarbij in op de mogelijkheden die er zijn om daarin verbetering te brengen. Daarna is er gelegen heid tot discussie. De avond wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldseweg en begint om 20 15 uur Een gedeelte van de expositie met op de voorgrond een ouderwets weefgetouw waarop demonstraties werden gegeven. LEUSDEN - Belanghebbenden kunnen bij het Leusdense college van B W een aanvraag indie nen, om in aanmerking te komen voor een ontheffing inzake de Winkelsluitingswet. Dit bleek tij dens de vergadering van de com missie ABZ voricje week. Het staat de gemeente vrij, om in het kader van de - vernieuwde - wet, een viertal dagen aan te wij zen, die voor ontheffing in aan merking komen. Het Leusdense gemeentebestuur heeft gekozen voor Tweede Paasdag. Koninginnedag, Tweede Pinksterdag en Tweede Kerstdag. Een en ander kan met name van belang zijn voor organisatoren van alle mogelijk shows en beur zen. VaardKj"6^ v00r uit eigen werk, maar stak een toespraak af bij de opening van 'Leusden Aardig ACHTERVELD/LEUSDEN - De landbouworganisaties ABTB Ach terveld, ABTB Leusden, CBTB Amersfoort e.o. en de ULG Leus den en omstreken houden weer een gezamenlijke bijeenkomst. Het zal ditmaal echter anders zijn, dan men gewend is: geen gewone vergadering met besprekingen en het luisteren naar lezingen Er zal ditmaal vrijdagavond een bowlingavond worden gehouden in de Korf te Leusden. De leden en hun echtgenotes zijn deze avond van harte welkom. De kos ten voor deelname bedragen f 10.- per persoon. Het wordt een avond waarop men elkaar eens op een andere wijze ont moet. n onzer medewerkers) :N - Kinderen gaan met |van het nieuwe school- meer naar de kleuter-of chool. Per 1 augustus alleen nog gesproken over de 'basisschool'. fttal zaken, ook op onder- jidig gebied, zal gaan ver- Ook de inspraak die I en leerkrachten krijgen |etrekking tot de eigen totaal nieuw. Op alle Inse scholen is inmiddels genaamde medezeggen- Iraad geïnstalleerd. Voor jjiet om de toekomstige ICholen gaat bestaat zo'n 'Oor de helft uit ouders, de helft wordt gevormd jBrkrachten. Bij het voort- inderwijs zijn ook leerlin- Ide medezeggenschaps- vertegenwoordigd. In ten is vorige maand offi ce 'gemeenschappelijke medezeggenschapsraad van het openbaar onderwijs in Leus den' geïnstalleerd. Vorige week donderdag vergaderde dit ad vies- en inspraakorgaan voor het eerst in het openbaar. De gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad (GMR) advi seert de gemeente over allerlei zaken die het openbaar onderwijs betreffen. Op een aantal punten heeft de GMR zelfs een beslis sende stem, men heeft op een aantal terreinen namelijk een zo genaamd 'instemmingsrecht', hetgeen betekent dat de GMR haar goedkeuring moet hechten aan bepaalde voorstellen. De be voegdheden van de nieuwe GMR gaan dan ook veel verder dan die van de 'gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar on derwijs' zoals die tot eind 1983 ook in Leusden bestond. De gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad zoals die nu is ingesteld bestaat voor de helft uit ouders, de andere helft bestaat uit leerkrachten. Elke Leusdense openbare school is in de GMR vertegenwoordigd met een ouder en een leerkracht. De onderwij zersvakbond, ABOP, is gevraagd een adviseur aan te stellen voor de Leusdense GMR. Hetzelfde verzoek is gezonden naar de ver eniging voor Openbaar Onder wijs. Anders dan in de oude schoolraad zal de wethouder voor onderwijs geen deel uitmaken van de GMR. In de oprichtingsvergadering heb ben de leden besloten ,,de aan wezigheid van de wethouder niet nodig te achten" De gemeente heeft inmiddels wel een ambte naar aangewezen die de GMR zo veel mogelijk zal bijstaan GEEN BOODSCHAP Vorige week donderdag vond de eerste openbare vergadering van de GMR plaats in de kantine van het gemeentehuis Als voorzitter trad op de eerder gekozen heer J van Heiten. Het bleek voor de meesten nog even wennen te zijn in de nieuwe medezeggenschaps raad De vergadering verliep dan ook erg moeizaam. Enkele leden hadden de nodige ervaring opge daan in de 'oude' schoolraad en gingen er van uit dat de GMR de 'natuurlijke opvolger' was van die schoolraad. De schoolraad heeft een 'testament' nagelaten waarin zij haar mening gaf over allerlei zaken die het Leusdense onder wijs betreffen. Ook over de regle menten die zouden gaan gelden voor de nieuwe medezeggen schapsraden en de gemeen schappelijke medezeggen schapsraad heeft de schoolraad zich uitgelaten Toen vorige week donderdag het reglement voor de GMR ter discussie kwam verwees één van de leden van het nieuwe inspraakorgaan dan ook naar de in de schoolraad gevoerde dis cussies. ..Ik heb geen enkele boodschap aan de oude school raad" was de opstelling van een ander lid. ,,De GMR is een nieuw instituut dat zelf amendementen kan indienen op de voorgestelde reglementen.", luidde het stand punt van het GMR-lid de heer G Smids. De heer Smids zou graag zien dat waar in de reglementen gesproken wordt over 'advies recht' dit veranderd wordt in 'in stemmingsrecht', hetgeen bete kent dat de GMR altijd het laatste woord heeft in Leusdense onder wijszaken. De vergadering is van mening dat allerlei artikelen in het concept-reglement nog te ver anderen zijn omdat wethouder G van Woudenberg in de oprich tingsvergadering had gesteld dat wat hem betreft „alles bespreek baar is" Het Dagelijks Bestuur van de nieuwe Gemeenschappelijke Me dezeggenschapsraad zal het col lege van Burgemeester en Wet houders bij wijze van 'schot voor de boeg' berichten dat men op voorhand nog niet accoord gaat met de reglementen zoals die op dit moment op tafel liggen In de toekomst gaat de GMR in principe elke derde maandag avond van elke maand vergade ren in de kantine van het gemeen tehuis. De eerstvolgende verga dering zal plaatsvinden op 15 april. Deze vergaderingen van de GMR zijn openbaar In de verga dering van april zal onder meer gesproken worden over het va- kantierooster voor het nieuwe schoolseizoen (door een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Taal is, zoals burgemeester Rademaker staande de vergadering van de commissie ABZ nog eens consta teerde, moeilijk beheersbaar. Zo ook die in verordeningen, bestemd voor de Leusdense Algemene Politie-verordening. Die zou worden uitgebreid met een artikel, om te voorkomen dat te veel parkeerplaatsen worden ingenomen door langdu rig geparkeerde caravans, aanhangertjes en kampeer-au- to's. De betreffende verordening - of althans het ontwerp - werd echter in de commissie ABZ teruggenomen, om er nog eens een gedegen studie aan te wijden. Het ging daarbij om twee formule ringen. De eerste: „...het zij zicht baar van de openbare weg..." ging wat te ver, vond men. Immers, op die manier zou de gemeente in staat zijn, het parkeren van caravans en dergelijke voertuigen tegen te gaan tot in de achtertuintjes toe. Wel vond men, dat het parkeren op particuliere parkeerplaatsen vóór het huis ook zou moeten kunnen worden verboden. Buren immers, kunnen daar hinder van ondervin den. Werd eerst nog gesuggereerd, dat zoiets mogelijk was aan te pak ken middels de bouwverordening welstand. Ep Oostra (D'66) deed toen 'de vondst van de avond*. ,,ln artikel 50 van het ontwerp staat iets over hinder, meneer de voorzit ter", merkte hij op. Waarop, na een minuut verbijsterde stille, bleek, dat Oostra de enige was ge weest, die de slimme opzet van de ontwerp-verordening juist had ge zien. Daar staal namelijk: „Tevens is het verboden de in het eerste lid be doelde voertuigen (caravans en der gelijke dus, red.) op andere dan daarvoor bedoelde plaatsen in de gemeente te doen of laten staan, wanneer burgemeester en wethou ders de rechthebbende op het voer tuig schriftelijk hebben medege deeld dat deze door burgemeester en wethouders omschreven plaats hinderlijk is of wordt geacht voor de omwonenden of anderszins na**" delig is of wordt geacht voor de leefbaarheid van de omgeving". Geen speld tussen te krijgen, zo vond men Maar burgemeester Ra demaker stelde voor, de hele veror dening toch nog maar eens door te nemen met de Verkeersschout en met de bouw- en woningdienst. Al dus werd besloten. LEUSDEN - Drs. D.S Tigchelaar is benoemd tot nieuw bestuurslid van de Zwembadstichting. Hier toe besloot de commissie ABZ vo rige week unaniem. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de heer D.A. van de Wall Bake voor zitter werd van de Stichting, na het afscheid van de heer B de Gans. BUSDEN - Oranje Ver ping Leusden zal in het r van koninginnedag op april zaterdag -27 april ^r de jaarlijks terugkeren- L zeskamp organiseren. Voor dit sportieve gebeuren kunnen zich nog twee ploe gen c.q. verenigingen opge ven die niet uit meer dan tien personen mogen bestaan. Voor opgave kan men bel len: 942738. IÉ T ii|— EN - Afgelopen woensdag vierde speel- en recreatievereniging Blijhof het feit dat er al tien jaar bij treniging wordt gevolksdanst. lags werd er door de kinderen van de cursus, die allemaal een vriendje of vriendinnetje hadden pomen. vrolijk gehuppeld In de twee groepen kunnen nog steeds kinderen geplaatst worden. Het T de groepen: kinderen van 6t/m8 jaar die van 13.30 tot 14.30 uur dansen en kinderen vanaf 9 jaar ?n 14.30 en 15.30 uur hun beste beentje voorzetten. Voor informatie kan men terecht bij de kursu- Ilona van de Burg, telefoon: 942252. (door een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er komt een nader Raadsvoorstel ter verlenging van het aflopende voorbereidingsbesluit ten behoeve van de uitbreiding van de Achterveldse begraafplaats. Dat was de conclusie van burgemeester Rademaker tijdens de vergade ring van de Raadscommissie ABZ, vorige week. Dat bete kent, dat de gemeente in principe wel wil meewerken aan zo'n uitbreiding. De mogelijkheden moeten echter uitvoerig onderzocht. De bezwaren, zoals enkele inwoners van Achterveld die heb ben ingediend tegen de plannen, zullen nog eens worden bekeken. Waar mogelijk, zal daaraan worden tegemoetgeko men. De gestelde afstanden, zoals neergelegd in de Wet op de Lijk bezorging - 50 meter afstand tus sen woonbebouwing en begraaf plaats - behoeven echter geen be lemmering te geven. Provinciale Waterstaat moet nog advies uit brengen hierover Maar tijdens de vergadering bleek, dat tijdens ambtelijk overleg tussen de ge meente en de provinciale dienst geen overwegende argumenten ter tafel waren gevoerd, om de in de wet gestelde afstanden onver kort te handhaven. Met afdoende ophoging van het nieuwe deel van de begraaf plaats. zijn er geen problemen te verwachten voor wat betreft de kwaliteit van het grondwater En ook overigens bestaat de be voegdheid, om van de normen, zoals die in de wet zijn vastge legd, af te wijken. Op de vraag van Ep Oostra (D'66) of de aanvraag van het Achter veldse kerkbestuur nou wel ge combineerd zou moeten worden met een eventuele algemene be graafplaats antwoordde burge meester Rademaker bevestigend „Ik geloof wel. dat we dat mee moeten nemen in de discussie We weten allemaal, dat de affini teit van de bewoners in Achter veld met de parochie groot is Maar ook in Achterveld leven mensen, die die affiniteit niet heb ben. Ik denk daarom, dat je het in elk geval in je overwegingen moet meenemen. Daarmee doe je recht, aan wat mensen in redelijk heid mogen vragen. Ik wijs er daarbij nog maar eens op, dat de gemeente gehouden is. gelegen heid te bieden tot het begraven op een algemene begraafplaats Voor AchterveM. geldt daarbij, dat het toch wat wezensvreemd is. te verwachten dat mensen die dat willen, dat dan maar op 'Rusthof' zouden moeten doen". Gerrit Valkhof (VVD) wilde uitbrei ding van de begraafplaats be spoedigen „Mensen die daar al twaalf jaar wonen, wisten toen ze dat huis kochten ook al, dat er een begraafplaats was, dus ik heb over die bezwaren zo mijn twij fels", zei hij. Middels een kaart, hem door het kerkbestuur ter beschikking ge steld, gaf hij aan dat naar zijn me ning van grotere overlast dan nu - als dat al het geval zou zijn - geen sprake zou zijn „Het geheel wordt fraai aangelegd, met een beplante wal er omheen Dat hoeft toch geen probleem op te leveren, dacht ik", aldus Valkhof. Bovendien zag hij nog mogelijk heden in uitbreiding in een andere vorm, dan thans voorgesteld, waardoor de begraafplaats wat meer een carré-vorm zou krijgen. Harm Offereins (GPV/SGP) stelde overigens nog wel, dat men het beleven van de eigen woonomge ving ook in deze discussie niet zou moeten uitvlakken Voorts bleek, dat de uitbreiding van de begraafplaats in Achterveld vol doende ruimte zou moeten kun nen bieden tot ver over de eeuw wisseling heen tot ongeveer 2020 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Vorig jaar zijn er in Leusden meer boeken door de bibliotheken uitgeleend dan in 1983. Het totaal aantal uitlenin gen steeg met 7.832 naar 370.395. Bij de openbare bieb Nieuw Lan- genbeek werden vorig jaar bijna 277 duizend boeken uitgeleend, ruim 2800 meer dan in 1983. In de disco- en artotheek werd een kleine stijging bij de uitleningen geregi streerd. respectievelijk 9 en 30 stuks. „De Boekenmolen" in Leus den-zuid telde dik 42 duizend boe ken die door volwassen en jeugdle den werden gelezen. In vergelijking met '83 een stijging van 4.861 boeken. De bieb in Achterveld no teerde een bescheiden toename van 118 exemplaren waardoor het totaal aantal uitleningen op 38 411 kwam. Het ledenbestand van de drie bibliotheken groeide, volgens een overzicht van Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leusden, met 374 personen. Het totaal aan tal ingeschreven lezers bedroeg eind 1984 9.847 In procenten uit gedrukt is dat 39,08% van de ruim 25 duizend inwoners van Leusden. LEUSDEN - Het instituut voor natuurbeschermingseducatie (IVN) afdeling Amersfoort orga niseert op zondag 17 maart een wandeling voor het publiek op landgoed Den Treek-Henscho- ten in Leusden. De start is om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats bij huize Den Treek aan de Treekerweg. De wande ling wordt gehouden onder het thema 'Bomen en hout' Vroege voorjaarsboden, zoals uitlopende knoppen, zullen niet ongemerkt voorbij gelopen worden. Voor na dere inlichtingen telefoon 727513 of 03495-^5441.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5