„Het past socialisten, naar groei te „Loysder Hoek" kan terugzien streven" op geslaagde fancy fair „Biljartkelder" BVL geopend „Hillridge Jazzmen" in „De Hakhorst" Hans Kombrink voor PvdA in „De Til": Netto opbrengst van 3.500,-: Kaartavond in „De Til" DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Zaterdagavond jt. was er wederom yazzmuziek te beluisteren in eetcafé 'de Hak- horst' Ditmaal was het de beurt aan de formatie 'Hillridge Jazz men bestaande uit Jan Weijgers (trompet), Peter Fiévez (saxen klarinet), Hans Mos (trombone), Richard Hanson (gitaar banjo), Hans Rombouts (bas) en Peter Verschoor (slagwerk) Op enthousiaste wijze werd het publiek een gevarieerd pro gramma gepresenteerd van swing en dixieland tol sfeervolle blues. I Nummers als 'I found music', 'Exactly like you', 'I can give you anything but love' etc Vonden gretig aftrek biy een redelijk ge vulde Hakhorst. Dat het er onge dwongen aan toe ging werd nog eens benadrukt door het feit dat enkele andere aanwezige muzi kanten (o a Peer Hartjesveld, piano en Karei Wouters, gitaar) spontaan enkele sessies mee speelden Opvallend solowerk werd vooral gedaan door Irompettist Jan Weijers die deze avond inviel voor Eric Bullen, de vaste Irompettist. Een goede keus dus, evenals de oplossing van die stijging. Je kunt de premies omhoog doen, je kunt ervan uitgaan, dat de toename van het aantal uitkeringsgerech tigden betaald moet worden door dc bestaande groep, zoals nu ge beurt. En je kunt proberen te voor komen, dat er meer bijkomen". ,,Onze keus valt daarbij duidelijk op de laatste mogelijkheid. Maar daarbi| doet zich een aantal facto ren voor, dat moeilijk beheersbaar is. We hebben te maken met ver grijzing, bijvoorbeeld. En we heb ben de komende vijf tot tien jaar te maken met een groot aantal schoolverlaters Bovendien is het aandeel vrouwen op de arbeids markt gestegen Dat resulteert momenteel jaarlijks in een vraag naar zestig- tot zeventigduizend arbeidsplaatsen". ANALYSE „Dat dwingt je tot analyseren van de situatie. Dan kom je tot de con clusie, dat er geen stijging van werkgelegenheid valt te verwach ten in de industrie. De technische ontwikkelingen hebben daar ge leid tot grote stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Dat zal zich, in de internationale concurrentie verhoudingen, ook voortzetten. Ook in de dienstensector is er geen grote groei te verwachten. En daarmee kun je concluderen, dat de motor van de stijgende werkloosheid de komende jaren blijft draaien". „Als nu die groei niet de ge wenste oplossing brengt, moet je omzien naar andere middelen. En dan komen we terecht bij de ar beidsduurverkorting, en bij het anders neerleggen van de kosten in de maatschappij. Dat wil zeg gen, dat we moeten proberen te bereiken, dat er een meer ar beidsintensieve economie ont staat. En dat zal, als je geen aan slag op de kostprijzen en daar mee op de internationale concur- rentie-positie van ons land wilt doen, alleen kunnen als de factor arbeid goedkoper wordt". „We hebben daar wel ideeën over De WIR bijvoorbeeld. De ef fecten van die investeringspremie zijn tegengevallen. Als onderne mers nu eenmaal geen goede mo gelijkheden zien voor afzet- en winstkansen, dan wordt er niet geïnvesteerd. Als we de 5,5 mil jard, die nu in de WIR zit, aanwen den om de premielasten te verla gen, wordt arbeid goedkoper. Bo vendien zal een ondernemer dan tot een andere afweging kunnen komen, die mogelijk leidt tot een arbeids-intensievere investering. Dat kan ook in de dienstensector, door het verlagen van de btw en het verlagen van de premies en belastingen van de werknemers. Op zich kan dat ook nog een posi tief aspekt met zich meebrengen. Namelijk, dat je zo het zwarte cir cuit terugdringt. Bij elkaar moeten van deze maatregelen overigens geen al te hoge verwachtingen hebben. Uit een nota van FNV over dit onderwerp blijkt, dat het effect neerkomt op ongeveer 8000 banen." DRIE PROCENT „Vandaar dan ook, dat de ar beidsduurverkorting een steeds belangrijker rol gaat spelen. We moeten daarbij streven naar een verkorting van de arbeidstijd van drie procent per jaar. Dat is tot nu toe nergens gelukt, en dat moet men als streven niet onderschat ten". „Het dilemma waar we als partij voor staan, is de vraag, hoe we dat moeten bereiken. Moet dat bij wet? Daar ben ik geen voorstan der van. Het kan haast niet, om dat de situaties per bedrijfstak, zelfs binnen een bedrijf, verschil lend zijn. Dat betekent, dat je niet overal een gelijk tempo van invoe ring kunt invoeren. Daar is maat werk voor nodig. En als de werk gevers dat op dit moment roepen, hebben ze op zich gelijk. Het ak koord in de grafische sector geeft ook aan, dat ook werkgevers daar aan mee willen werken. Een an dere groep werkgevers zal zich echter verzetten tegen verdere in voering van arbeidstijdverkorting. En wel. omdat de grote werkloos heid van dit moment de macht van de werkgever groter maakt, en velen voelen zich daar wel bij. Bovendien zullen veel werkgevers opzien tegen zo'n ingewikkelde aanpak van het probleem". staat is, een culturele verarm af te dwingen. Overigens mo we niet onderschatten, wati dat terrein mogelijk is, gezie ontwikkelingen van de afgek twintig jaar". „Maar we staan voor de keu bent als socialistische partij voorhoede, of je bent dat ma natuurlijk zul |e voor de sd teit, die de aanpak die wij staan vergt, moeten knol Maar je kunt je daarbij niet veel luxe ideeën veroorloven' „Aan de andere kant Is hel zo, dat nu de produktle neemt, de positie van de vs weging ook een andere wi Arbeid valt niet meer we; eerste Instantie betekendt beldstljdverkortlng voor werkgevers, dat ze op die nier overtollige arbeid koi afstoten. Maar nu ligt dal ders. Nu wordt er reëel gep over nieuwe banen. En ooi vraagt een hardere strijd, i we dat momenteel zien. Sai vattend zou Ik dan ook zeggen, dat we met een minder aardig verhaal voo mensen komen. Maar het li reëel", zo besloot Kombrlnt LEUSDEN - Onder het toeziend oog van een groot aa genodigden uit sport- en ambtelijke wereld, opende mevri Rademaker met een gave stoot over meerdere banden, gloednieuwe en riante biljartaccommodatie van Binnens) Vereniging Leusden (BVL) in de kelder van het gemeentel! Dit nadat voorzitter J. F. van Maurik de vele aanwezi welkom had geheten. Ook burgemeester J. W. M Ra demaker. TEP-voorzitter Dick van de Meer en districts-praeses H Dammers spraken ieder op geheel eigen wijze hun waardering uit over het nieuwe onderkomen van BVL. Met 6 biljarttafels en ruim 100 leden is Binnensport Vereniging Leusden de grootste van het Dis trict Eemland terwijl ook elders in Nederland weinig biljartclubs zijn die over een dergelijke uitstekend geoutilleerde accommodatie kun nen beschikken. „In nauwe samenwerking met de gemeente en met grote inzet van een aantal leden, zijn we er zonder enige subsidie in geslaagd om dit clublokaal tot stand te brengen", aldus BVL-voorzitter Van Maurik in zijn opening. „Dit precies in het voorwaardend-scheppend beleid van de gemeente Leusden kunnen als BVL met dit h instemmen, al is het wel zaakd de toekomst hel huurbeleid da is aangepast, zodat we finant onafhankelijk kunnen blijven In het kader van de festivitc houdt BVL zaterdag voor dedi maal in haar bestaan een pol biljarttoernooi waaraan bijna plaatselijke politieke kopstu» zullen deelnemen. Tevens staat dit jaar in de nia ruimte van BVL een landelijke jartfinale voor dames op heli gramma. Leusdenaren, die het bilje kaal van BVL eens willen bewa ren kunnen komende zaterdai dens hel politieke biljarteverrer vrij binnenlopen 19.30 en 19.50 uur terwijl om 20.00 uur wordt begonnen met het kaarten. Dit zal de laatste avond zijn in het seizoen. Als iedere avond zijn er nu ook weer prijzen beschikbaar. Aan het einde van de avond zal be kend zijn wie dit seizoen het hoogste aantal punten heeft verzameld. Aan iedere deelne mer die vijf of meer keren heeft deelgenomen zal een extra prijsje beschikbaar worden ge steld. Mevrouw Rademaker gaat van aquit en opent daarmee de nieuwe accommodatie van BVL. LEUSDEN - De financiële specialist van de Partij van de Ar beid, voormalig staatssecretaris van financiën en huidig Tweede Kamerlid Hans Kombrink hield vorige week op een bijzondere ledenvergadering van de plaatselijke partij-afde ling, een uitvoerig betoog over het gewenste economische beleid in de toekomst. De bijeenkomst was mede een voor bereiding op het partijcongres in april, waar voor de PvdA menig dilemma tot een oplossing moet worden gebracht. Het voornaamste probleem dat deze avond werd aangesne den, was het overbruggen van het verschil van inzicht dat ontstaat, terwijl men enerzijds wil streven naar meer ar beidsduurverkorting, terwijl men anderzijds ook niet al te veel wil tornen aan de inkomens. Kombrink verwoordde dat tekenend met: „Het hemd van mensen, die moeten inleveren ten behoeve van arbeids duurverkorting is soms nader dan de rok". (door één onzer verslaggevers) Het economische verhaal, waar de PvdA momenteel hel land mee intrekt, luidt anders, dan ooit het geval was. Dat bleek ook uit de woorden van Kombrink Men streeft daarbij naar een aktievere aanpak van de werkloosheid, dan die, waarvan het huidige kabinet getuigt Die aanpak bestaat uit drie com ponenten. Een streven naar eco nomische groei, het goedkoper maken van de factor arbeid, en het herverdelen van werk. Kom brink daarover: „Groei is wel de gelijk belangrijk. Berekend is, dat om de lopende uitgaven te kun nen dekken, een groei van 2 pro cent nodig is. Daarin is het doorlo pend toenemen van het financie ringstekort verrekend. Want dat vergt momenteel al 2,5 tot 3 mil jard gulden alleen al aan rente stijging De lange duur van het fi nancieringstekort is daar mede schuldig aan. Oude leningen, die moeten worden vernieuwd, wor den duurder. De rente is immers behoorlijk gestegen in vergelij king met, bijvoorbeeld, twintig jaar geleden En daar komen de nieuwe leningen dan nog bo venop. Dat verplicht de overheid eigenlijk tot jaarlijkse bezuinigin gen, ter hoogte van de jaarlijkse stijging van de rente-last. Minister Ruding heeft het er dan wel met regelmaat over, dat de overheids uitgaven zo stijgen, bijvoorbeeld door de toename van de studie-fi- nanciering, en van de huursubsi dies. Maar dat is logisch. Het is een direkt gevolg van het ge voerde beleid, waarin op alle mo gelijke fondsen en uitkeringen is bezuinigd". „Nu kun je een keus maken in de Enkele aanwezigen op de PvdA-avond SOCIAAL Naar aanleiding van vragen na de pauze, merkte Kombrink op. "dat het belangrijk is, dat het sociale element niet wordt verhuld. We moeten ons zelf de vragen stellen, willen we wat doen aan werkloos heid? Willen we de uitkeringsge rechtigden niet in de kou laten staan? Dan zullen we ook moeten beseffen, dat daar een verdeel- element aan vast zit. Dat gaat nu eenmaal niet zonder gevolgen. Dat vergt inkomensoffers" „Maar daarbij wil ik er wel op wij zen dat, als er op dat punt niets een minder aardig verhaal voerde mensen,maar wel reéel.. r CONDITIES „Vandaar dan ook, dat ik vind, dat de overheid de condities voor ar beidsduurverkorting zo gunstig mogelijk moet maken. Dus niet, zoals nu gebeurt, zonder meer lastenverlichting aan het bedrijfs leven geven. De vraag die zich opwerpt is, of je dat niet tot onder- handelings-object moet maken. Bijvoorbeeld, door de premies la ger te maken, daar waar wél ar beidsduurverkorting wordt toege past". „Bovendien moet de overheid be reid zijn, hierin zelf het voortouw te nemen. Ook in eigen huis. Ze zou de ambtenarenbonden moe ten confronteren met het aanbod, om tot vijf procent arbeidstijdver korting over te gaan". „Met andere woorden: ontwikkel een aantal nieuwe prikkels, die er toe leiden, dat men mee wil doen aan arbeidsduurverkorting. Dat betekent, dat er voor de overheid een moeilijke, lastige en ondank bare taak ligt. Een taak, die er toe kan leiden, dat er gespannen ver houdingen ontstaan de overheid en zowel de werknemers, als de werkgevers. Maar het is tevens een zaak van dusdanig belang, dat de overheid dat niet over kan laten aan gevestigde belangen, zoals die van werkgevers en werk nemers. Waarbij ik zou willen zeg gen, dat het zaak is om aan te grijpen bij een vakbeweging, die in ons land gelukkig verder kijkt, dan haar eigen neus lang is", al dus Kombrink wordt ondernomen, er ook kosten aan zijn verbonden. We worden dan met een groter leger werklo zen geconfronteerd, wat op den duur ook een grotere aanslag zal betekenen op voorzieningen zoals WWV en bijstand Er be staat geen gratis verhaal". Voorts wees hij nog op de zelfoverschat ting van de politiek in het verle den. Dit naar aanleiding van vra gen over het stimuleren van se lectieve groei in relatie tot bijvoor beeld werken van huisvrouwen. „Het enige, dat een overheid in dit verband kan doen, is de objec tieve condities ten aanzien van thuiswerk veranderen. Maar we moeten niet in de fout vervallen, dat we denken dat de overheid in LEUSDEN - De fancy fair die afgelopen zaterdag in de Chris telijke basisschool "de Loysder Hoek" in Leusden-zuid werd gehouden is een groot succes gebleken. Aan de twee doelen die de organisatoren voor ogen stonden werd ruim schoots beantwoord. Aan de éne kant hoopte men dat de fancy fair voldoende opbracht om een computer te kunnen bekostigen en de tweede kant van het gebeuren was een gezellige dag in Leusden-zuid. Terwijl één van de organisatoren 's morgens vroeg nog bezig was met de wegbewijzering stroom den de mensen de school al bin nen. De vroege bezoekers richt ten zich vooral op de rommel markt, die aan de fancy fair was toegevoegd Alle ouders van leer lingen van de "Loysder Hoek" en het team hebben zich de afgelo pen weken intensief beziggehou den met de fancy fair „Die saamhorigheid gaf zo'n ge weldige voldoening dat de ge dachte aan het welslagen van de fancy fair niet meer het belang rijkst was. Dit samen bezig zijn is al een opbrengst op zich," aldus één van de ouders. De fancy fair slaagde echter in alle opzichten. De netto-opbrengst bedroeg f 3.500.— Dit bedrag werd door een ieder die een kansje waagde bij de verschillende attracties en aantrekkelijke verkoopkraampjes bij elkaar gebracht Vooral het Rad van avontuur, dat in z'n prij- zenbestand o.a. zo'n honderd taarten had. draaide de hele dag door. Voor de kinderen was er een vi deo-hoek gecreëerd, waar met veel genoegen naar de Smurfen en andere tekenfilms werd geke ken. Ondertussen konden ouders rustig bekijken op welke wijze ze de kwartjes en een enkele keer een gulden zouden besteden. Er werden prachtige boeketjes tegen leuke prijzen aangeboden, te koop waren er verder o.a. naast de waren op de rommelmarkt ook konijnen, gebak, oliebollen, post papier en snoeperij. Daarnaast kon men een silhouet tekening laten maken. Een pony- rit door Leusden-zuid behoorde ook tot de mogelijkheden. Cake versieren, verven en Ada Treur was er om liefhebbers in een clown of indiaan te veranderen. Veel bedrijven en winkeliers had den prijzen beschikbaar gesteld en er werd dan ook vaak een kansje gewaagd met de hoop een prijs mee naar huis te kunnen ne men. De uitslagen van de verschillende spelen zijn als volgt: Het raden van het gewicht van de kaas het juiste gewicht was 21,6 kg Echter door niemand gera den. Het hierbij dichtsbenaderend genoteerd gewicht was 21,5 kg en dit werd door vier mensen opge schreven. De als prijs beschik baar gestelde twee kruidenkazen worden nu vier kruidenkaasjes en gaan naar: Mevr. H Hertgens, Dhr. C. Butje. Dhr. N. van Wage- ningen en Dhr. H.D v. Herwaar den. Bij het fietsen werd onderscheid gemaakt tussen beneden en bo ven de twaalf jaar. Bij de catego rie boven de twaalf gingen de prij zen naar: I J. Schepers 1400 m.; 2 3 werden na loting S. Fen- nema en Mej. I. Kok: beiden fiets ten 1000 m. Bij de categorie onder de twaalf werden winnaars: 1. Albert Tim merman 900 m 2 3: na loting Martijn Hildebrand en L. van Dijk, beiden 800 m Winnaars bij het sjoelen waren: 1 Dhr Vaarkamp; 2. B. van Vulpen, 3. T. Wijntjes. Winnaars computerspel: (boven de twaalf jaar): 1 H.J. Abbrink, 2. R. Abbrink; 3 R. Miggels, 4 5 W. Fokke en S. Fennema. Onder de twaalf jaar: 1 Niels Noorlander; 2. Allard Blanke- steijn; 3. W. Prinsen. De naam van de Robot werd door niemand geraden. Ingevuld had moeten worden: Philipje. Na lo ting is de hierbijbehorende prijs toegewezen aan Mej. Carmen de Boer. keus van het publiek, om deze avond bij te wonen. Voor informatie rond deze swin gende groep kan men terecht bij Peter Fiévez of Hans Rombouts die beiden in Leusden wonen. De vele belangstellenden zorgden uit twee oogpunten voor eqp geslaagde fancy fair. LEUSDEN - Donderdag 21 maart wordt in De Til de maandelijkse kaartavond gehouden. Ook aan deze kaartavond kan iedere be langstellende schut of klaver jasser deelnemen. De inschrijving is(weer tussen

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4