gordijnstoffen en vitrages Sr tiek rt >weet Geel en groen in Stoutenburg Géén maximumsnelheid van 30 km in woonwijken Bij de pinken Smulders op oorlogspad? Dusdanig belang Kreyns Beuken INSDAG 19 MAART 1985 Loep op Leusden tie:CasparvanLoo je: Hans Mosterd tie kon dal 3ep ook w en neten wil wat biljarten met zoolkte maken heeft, moet t iiCide zaterdag naar de rlntlaalvan ^sportvereniging Leusden ■Idervanhet nlehuis. Op die dag begint jkom tien uur 's morgens jlitiekbiljarttoernooi". kepartijen, ambtenarenen mwelijke snwoordigingvande Iviesgroepzullen op het ilakentegenelkaar en. IDA schijnt met een sterk ikomenonder aanvoering telingsvoorzitter Dick laar. Verder nemende is Joop van Loenenen Van de keu ter hand Voor de omen deraadsleden Corri n, Ans van Kemenade en ;obs in het strijdperk. Om he redenen maakt de VVO enstelling van haar team kvoorde wedstrijd I! Illjartwedstrijden zijn vrij (tkelijk vooralle tenoren. Zij kunnen meteen felopen zaterdag geopende ■modatievan irsportvereniging Leusden hderen. De prijsuitreiking Imstreeksvieruur's jgsgepland en gebeurt jethouderGijsvan ■ribera. lagochtend-er wordt wat foneerd in dit land, dus eusden - mochten we het «gen smaken, eens eldtewordendoorde ensepolitie.Hetgingom richt, dat vorige week rdag onze voorpagina en waarin werd vermeld, :omputers waren lemd. Tevens vermeldde 'icht.dateen isebureau uit Amsterdam loning had uitgeloofd voor n, die informatie konden opdat de gestolen ien reer boven tafel zou nsc arheeftudatvandaan.dat febeloning?"zovroegons ezl tiek. Waarop zich het idegesprek ontspon, vandaan? Het is niet kelijkomdatmeete en i t> ie:.,Nee,maaruheeftdat öetvanons?" Ida „Nee, dat kan ook niet, ijwisten het niet. Maar ivile hetdan van het bedrijf, ed< het gestolen is misschien?" pajeehoor" (inmiddels haast stu®tie: „Maar waar heeft u dat ndaan?" meAiaals.Hetisniet kelijk, om dat meetedelen, kan u wel een tipgeven. |ina vier van diezelfde taat rechts bovenaan een blijs entie" !ie: „Ogenblikje, dan rda: nwedekranterbij". nr r -..Ja, u heeft gelijk, daar inderdaad een jentie". „Vrije wandeling op wegen en padenook in Stoutenburg Wat eronder staat. „Honden aan de lijnwasnounet één van die bepalingen, die problemen opleverden. De lente is in zicht. Dus wat was aardiger geweest, dan eens een pagina aandacht aan dat jaargetijde? Zodacht de redaktie vande Leusder Krant. En dat kwam mooi uit. De welbekende natuurkenner Gerrit deGraaffult Barneveld-onder meer auteur van het boek „Geheimendernatuur'en het bekroonde „Geheimen van bomen"-hadeen prachtige pagina vervaardigd onder de bezielende kop: „Ontdekde lente in Stoutenburg'' Opdie pagina, vervaardigd voor meerdere uitgaven van de BDU.waseen routekaartje afgedrukt, met een aantal foto's. Uit het bijgaande verhaal was duidelijkop te maken, wat men zoal langsdeaangegeven route aanzou(kunnen)treffen.Het plaatsen van die pagina leek ons een aardige geste. De pagina werd geplaatst in eenandereBDU-uitgave.de Barneveldse Krant van zaterdag 9maartjl. Zondag 10 maart was een schitterend mooiedag. Velen namen dan ookdegelegenheid te baat, om daareens uitvoerig gebruik van temaken. Metals gevolg, dat een argeloze jachtopziener die van niets wist, bij het naar buiten kijken iets ontwaarde, dat meer weg had van de Amsterdamse Kal verstraat op eenzaterdagmiddag, dan van een rustig landgoed opzondag. Er werd dan ook versterking opgeroepen om loslopende honden en jongelui, diezich buiten de paden hadden begeven, weer in goede banen te leiden. Soms leiddedatzelfs tot een wat overspannen reactie. Zoalsdie van een goedwillende dame, die een lid van de Barneveldse gemeentepolitie, daar privé met echtgenoteen aangelijnde hond van de natuur genietend, zelfs meteen proces verbaal dreigde. En dat, terwijl het gebied toch uitdrukkelijk is opengesteld voor het publiek. Gelukkig liepallesminof meer meteen sisseraf. Maar wat nou deoorzaak was van dit gebeuren, bleef boeien. De schrijver van het verhaal, Gerritde Graaft: „Ik had in dat verhaal wat punten aangegeven, waarde mensen zelf bepaalde bijzonderheden konden opmerken, langsderoute. Bovendien had ikgeadviseerd, om een verrekijker mee te nemen. Danzou men deeerste kieviten van het jaar kunnen waarnemen indeweilanden." „Normaal waarschuw ikaltijd deeigenaar. Wantikdoeditwel vaker. Ik geloof, dat dit de zesde natuurwandeling was, die ik beschreef in deze streek. Maar dat is het nou juist, die terreinen zijn meestal eigendom van de Stichting Het Geldersch Landschap,ofvan Staatsbosbeheer. Die worden altijd van tevoren van het gebeureninkennisgesteld.Dat ging hier niet. Want dit landgoed isal inde twintiger jaren versnipperd. Hetisonder meerdereeigenaren verkaveld, zou je kunnen zeggen. Wat ik me daarbij echter niet heb gerealiseerd is, dat het nog altijd een aaneengesloten jachtgebied is. De bordjes, die aangeven, dat het gebied is opengesteld voor het publiek konden ook geen beletsel vormen, om daar een natuurwandeling te houden." „Maar wat gebeurt er? Dedag nadat het verhaal In de krant staat, is het een prachtige, zonovergoten dag, die veel mensen tot een wandeling uitnodigt. En diedachten blijkbaar: „Dat ishet, hè". Zezijn met hónderden naar Stoutenburg getogen. Metals gevolg dat men zelfs versterking heeft moeten inroepen, om het in dehandtehouden." „Maandag belde de jachtopziener me op, en die Einde van het gesprek. De advertentie was die van het expertise-bureau, waarin de beloning werd uitgeloofd. Naast het feit, dat nu ook de politie op de hoogte is van die beloning, valt er nog een andere gevolgtrekking te maken. Namelijk, dat het heel interessant kan zijn, om naast de redaktionele pagina's, ook de advertenties eens te lezen. Ook daarin staat namelijk wel eens nieuws. Zo is het, na dit bericht bijvoorbeeld, helemaal niet uitgesloten dat de gestolen computers straks inonze advertentie-kolommen te koop worden aangeboden. Want de politie leest dat toch niet. (advertentie) Meldden we vorige week een standvastig standpunt van het Leusdense college van burgemeester en wethouders, regeren blijkt ook hier helaas niet anders dan achter de feiten aanlopen te zijn. Erger zelfs: zo'n standpunt blijkt, alvorens te worden ingenomen, al door de feiten achterhaald te zijn. Want wat troffen we aan in het Achterveldse? 'n zeer volledige pi collectie stoffen ih( H van de beroemde binnen- en buitenlandse fabrikanten. Jawel, een fraai verkeersbord met.een maximale snelheidsaanduiding van dertig kilometer per uur. Terwijl vorige week wethouder Jan Wagenaar zo ferm het standpunt van het Leusdense college toelichtte: geen maximum-snelheid van dertig kilometer in de woonwijken. Dat werd nog eens onderstreept met deskundig commentaar van ambtenaar Henk de Jager: „Zo'n bord betekent niet automatisch, dat elke auto zich aan die snelheid houdt," zo vernamen we. Dat, dachten we, geldt ook voor borden waarop als maximale snelheid wel 50 kilometer wordt aangegeven. Op de Groene Zoom en de Randweg bijvoorbeeld.Vandaar dan ook-en let op, want dit is pas logica volgers de beste Griekse traditie - dat er ooit voorstellen waren, daar dan maar een snelheid van zéventig kilometer toe te staan. Maar goed, een kniesoor, die daarop let. Waar dus een klein dorp groot in kan zijn - en onderschat Achterveld niet- heeft dit dorp voor Leusden de onvervalste primeur van een verkeersbord dat een maximale snelheid van 30 km aangeeft. Waar een gróót dorp klein in kan zijn, denken we dan maar. Om daar-voor alle duidelijkheid -de stellingname van Jan Wagenaar vorige week nog maar eens aan toe te voegen: „Borden met een maximumsnelheid van dertig kilometer? Daar zien we de voordelen niet van in. Wat bereik je ermee?" vraagt: „Hoekunjedat nou doen? Een paar honderd mensen doorzo'n kleinschalig natuurgebied jagen?" „Maarja,zegik,ikhebdaar toch al heel wat ervaring mee. Zoals ikalzei.wasditdezesde natuurwandeling, die ik beschreef. In de eerste plaats, wist ik niet, dat het een aaneengesloten jachtgebied was. In de tweede plaats heeft die enormebelangstelling meecht verbaasd. Daar heeft het prachtige weer ongetwijfeld een doorslaggevende rol bij gespeeld. En in de derde plaats heb ik niemand van tevoren iets kunnen vragen, omdat het geen echt landgoed meer is, dat bovendien is opengesteld." „Ik vind dit de meest juiste manier, om mensen kennis te laten maken meteen natuurgebied. De mensenal kijkend wijzen op bijzonderheden, ze zelf doorzo'n gebied sturen. Wel zo, dat zeop de paden blijven, natuurlijk. En ookzo.dat ze op die paden kunnen blijven,enzo toch heel wattezien krijgen. Een unieke manier, om met de natuur kennis temaken. Ikgaerdanookbeslist meedoor. Want, hoe vervelend opzich ook, dit is natuurlijk in wezen een succes. Dat er zoveel mensen op afkomen Hetiagdanookinde bedoeling, dat ook de Leusder Krant door middel van het betreffende artikel de aandacht op het gebied zou vestigen. Maar om verdere overlast te voorkomen, heeft de redaktie, in samenspraak met de schrijver, ervan afgezien. Tot onze spijt en teleurstelling, dat wel. Waarmee het een ieder natuurlijk vrij staat, heteens op eigen houtjetegaan bewonderen. Maar dan wel zo, dat men zich aan het gedrag van het bezoek niet geel en groen ergert. Alleen groen is nietzo'n punt. Die kleur valt daar namelijk niet zoop. Een stukje tekst in Loep op Het gewraakte bord in Achterveld Leusdsn in elk geval. Vrijdagochtend meldde de autoradio, onderweg naar Leusden, dat het rond die plaats verkeerstechnisch gezien een puinhoop was. Overal stilstaand en langzaam rijdend verkeer. En ja hoor, aangekomen op het kruispunt Hogeweg/ Barneveldseweg blokkeerdeeen grote vrachtwagencombinatie iederverkeer. Doorhetgroene licht gereden, en op het kruispunt indefile terecht gekomen. Dat duurdeeen minuut of vijf, waarna weons haastig richting Leusden spoedden. Maar niet voor lang. Op de brug over de beek, langs dedaar geparkeerdefile, spoedden zich drie pinken in onze richting. En nog wel over de verkeerde weghelft, ook. Menig Leusdenaar, riant gezeten in eigen automobiel en wachtend op vooruitgang-in het verkeer, dat moge duidelijk zijn- keek glazig toe vanachter deels nog besneeuwde, of anderszins bewasemdeauto-ruiten. „Kijk nou eens. Drie beesten op de weg. Gelukkig niet op mijn weghelft", dachten ze blijkbaar. Uitstappen, en eventjes helpen diedieren van de weg af te krijgen, daartoe bleken er maar twee bereid, of in staat tezijn. Zo zietmen maar weereens. Waarde één al vroeg in de morgen behoorlijk bij de pinken is, kijkt deanderkippigtoe. Het telefoontje kwam al vroeg, woensdagochtend. Ene meneer „Smulders van de KRO" aan de lijn, voor wat informatie over het incident rond de kabel-televisie in Amersfoorten in Leusden. „Hetzit namelijkzo, dat de KRO éénvandeomroepenis.die beboetzijn in het kader van het overtreden van de reklame- regels. We hebben dat aan de Raad van State voorgelegd. En nu doet de gemeente Amersfoort iets, dat volgens ons in dezelfde zin strijdig is met de wet. Maar nu weigert de Hoofdofficier van justitie vervolging in te stellen. Daar wil ik kontakt over hebben met die man. Want mogelijk kan ikzijn argumentatie, om in het Amersfoortsegéval niette vervolgen, ter verdediging voor de Raad van Stategebruiken". Datleekonsnieterg waarschijnlijk. Immers, de reden voorde hoofdofficier om nog niet te vervolgen-de uitlatingen over de Amersfoortse politie van een WVC-woordvoerder, zoals we uitvoerig meldden-had metde Omroepwet als zodanig niets van doen. Zelf s de Media-nota, die zo onderhand haast overal mee te maken schijnt te hebben, was hieropniet vantoepassing. Maar toch wel grappig, dachten we, om op de hoogte te blijven Duseen dag later maar eens teruggebeld, naarmeneer Smulders van de KRO. Van de afdeling Perszaken, dat had hijer duidelijk bij gezegd. We kregen voorlichtster Gerda Been aan de lijn. „Smulders, zegt u? Of Smolders, misschien? Vande afdeling Perszaken? Nou, die hebben we hier niet op de afdeling, hoor." Binnen het bedrijf dan, misschien?,,Ikzal eens kijken.Nee niets. De naam zegt me ook niets. In de telefoongids hier intern gaan we van Smit naar Snel. Geen Smulders". „Of bedoelt u misschien meneer Mulder?" Wijal verontschuldigend mompelen, dat we het dan zeker verkeerd verstaan hadden, en dat dekwaliteit vande lijn misschien wat te wensen over had gelaten, maar al snel bleek, dat het ook daarnietaanhad gelegen. De heer Mulder, van KRO's afdeling Studieen Onderzoek houdt zich namelijk wel degelijk bezig met het media-beleid (een hoofdletter lijkt ons in dit verband wat al te veel eer) en met technische ontwikkelingen. „Maar echt, ik weet nergens van, hoor. Ik heb jullie beslist niet gebeld." „Wegaan inderdaad naarde Raad van State. Samen met andere omroepen zullen we daar de hoogte van deonsopgelegde boetesaanvechten. Maar we ondernemen geen aparte akties. En van hetdebacle in Amersfoort is mij niets bekend aldus KRO's enigeen echteheer Mulder. Er doenzichnu natuurlijk meerdere mogelijkheden voor. „Meneer Smulders" iseen querulant. „Meneer Smulders" is iemand, diegraag interessantdoet. „Meneer Smulders is bevriend metdeLeusdense groepscommandant. Wantoh.watzaldieopgelucht zijn, dat er geen „Smulders van de KRO" bestaat, die nou óók nog zou kunnen gaan drammen om vervolging van het Amersfoortsegemeentebestuur. Waarmee we eindigen bij een aloud gezegde in een afgezaagd TV-spel van één van KRO's concurrenten: „Wil deechte Smulders nü -en we bedoelen nu -opstaan?" Het zal ongeveer een half jaar geleden zijn dat Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieuwerd geïnterviewd door NRC/ Handelsblad. Ten gevolge van een lichte beroepsdeformatie valt mijn oog altijd onmiddellijk op de naam,, Leusdenwaar die ook maar in een gedrukte of geschreven tekst mag voorkomen In het gesprek met de kwaliteitskrant had Reijnders het ook over Leusden en - uit mijn hoofd geciteerd-zei hij: Straks vallen er op het grondgebied van Leusden meer bomen voorde aanleg van de nieuwe A 28 dan er ooit in Amelisweerd hebben gestaan En terwijl je al dat gekrakeel over Amelisweerd hebt gehad, hoor je niemand over wat er in Leusden gebeurt. Aanvankelijk was ik geneigd om de uitspraak met een korrel zout te nemen. De milieubeweging, daar wil nog wel eens van dik hout planken gezaagd worden, zo meende ik. Mijn wekelijkse bezoeken aan de Dodeweg leken mij vooralsnog in het gelijk te stellen. Zeker, hier en daar moest een boom het onderspit delven, maar om daar nou meteen een tweede Amelisweerd van te maken Tot een weekof twee, drie geleden In een klap de hele Dodeweg kaal geslagen En aan de overzijde van de Doomseweg een baan dwars door het bos, als was er een kolossaal prehistorisch monster gepasseerd Reijnders, kortom, heeft het wel degelijk bij het rechte eind gehad. En ik vraag me met terugwerkende kracht met hem af, hoe het nou komt dat niemand daarin Leusden ooit één probleem van gemaakt heeft. Hebben we het niet geweten, omdat we het verkeerde dagblad lezen Hebben we allemaal gedacht, dat het allemaal wel los zou lopen Of vonden we het gewoon geen kwestie van dusdanig belang, dat daarover een unanieme raadsuitspraak gerechtvaardigd zou zijn geweest? Persoonlijk ben ik bang dat het eigenlijk niemand een moer kan schelen Als je zaterdags die houtgeile hordes met bijlen en zagen te keer ziet gaan op die gesneefde bomen, dan kun je niet aan de gedachte ontkomen, dat voor de bevrediging van die lui d'r open haardbehoeften eigenlijk de gehele Treek plat zou moeten. En als je ziet welke konsekwenties van de nieuwe Rijksweg de gemeenteraad wel wenst te bespreken, dan begint er ook weer ergens bij mij iets te twijfelen. Ik doel op het bericht in de Leusder Krant van afgelopen dinsdag, waarin gemeld wordt dat Leusden een stukje gebied niet aan Amersfoort kwijt wil. Het gaat om het stukje Leusden dat dadelijk aan de westzijde van de nieuwe Rijksweg komt te liggen en door meer dode dan levende zielen wordt bevolkt. Het is dan ook niet uit behartiging van de belangen van een groep getroffen ingezetenen of ter diening van een algemeen financieel belang, dat de raadscommissie Algemene Bestuurszaken over het provinciale voorstel tot grenswijzing verontrust is geraakt. Het gaat erom dat „gevoelsmatig belangrijke gebouwen en objecten"straks niet meer onder Rademaker doch onder Schreuder zouden ressorteren „De commissieleden vonden echter unaniem, dat er hier gevoelsmatig een zaak van dusdanig belang aan de orde was, dat een Raadsuitspraak gerechtvaardigd is", zo wordt dooréén onzer verslaggevers gemeld en niet ten onrechte spelt men op zo 'n moment Raad met een hoofdletter. Wellicht, zo meldt het bericht ook nog, zal verantwoordelijk gedeputeerde Cees van den Oosten worden uitgenodigd om persoonlijk te komen bekijken, wat hij ons aan gaat doen. Ik ben daar niet op tegen. Laat Cees maar komen en laat hij Jo en Jippe en zijn andere kornuiten maar meebrengen Het gezelschap gelieve vanaf Leusden-centrum de route door Lockhorsterweg en over Dodeweg te volgen. Kijken, wie met droge ogen het AC-restaurant bereikt Een bos zonder beuken is als een symfonieor kest zonder pauken. Vooral in het voorjaar met het frisse groene blad en in het najaar door de goudbronzen herfst tinten, zorgen ze voor ex tra kleur en stemming. En welke laan is mooier dan een beukenlaan. Stoer staan de, soms eeuwenoude, reuzen te imponeren. Doch als men weet hoe kwetsbaar deze stoere en indruk wekkende reuzen zijn, dan kan men zich alleen maar verwonderen dat er nog zoveel beuken een hoge leeftijd bereiken. Het meest kwetsbare is wel zijn dunne, gladde bast; die verdraagt geen sterke zonnestraling. On der normale omstandig heden zorgt de boom zelf wel dat de stam niet aan straling wordt blootge steld, door zijn dichte bladerdak. Een alleen staande boom heeft zijn bladeren tot een paar meter boven de grond. Ook vallen de onderste bladeren altijd als laatste af, vaak pas in het voor jaar. Staan de bomen in groepen of op een rij, dan zorgt de één voor schaduw voor de andere. Die schaduw zorgt er ook voor dat de boom geen concurrentie heeft van andere begroeiing. Zelfs varens en mos, die wel een beetje schaduw ver langen, zal men zelden welig in een beukenbos aantreffen. Alleen de bosanemoon en de kla verzuring, maar die zor gen wel dat bladvorming en bloei heeft plaatsge had voordat de beuk volop in blad komt. Zelfs de eigen nakomelingen van de beuk hebben, in de onmiddellijke nabij heid van de boom, geen schijn van kans. Wan neer in het voorjaar de beukenootjes, soms bij honderden, ontkiemen dan zijn die aan het einde van de zomer, door ge brek aan licht, al weer af gestorven. Zo is, onder normale om standigheden, de boom wel in staat zichzelf en vooral zijn bast, te be schermen. Maar als de omstandigheden ver anderen, bijvoorbeeld als in een laan enige bo men uitvallen en de felle zon vrij spel krijgt op de stam, dan wordt het ge vaarlijk. De cambium- laag, dat is de laag die zich vlak onder de dunne bast bevindt en voor het transport van de levens sappen zorgt, droogt uit en sterft af. De bast scheurt door krimping en laat los. Door vermin derde aanvoer van le venssappen vormt de boom minder blad en de aftakeling gaat verder. Parasieten als porselijn- zwam, honingzwam en beukenstamluis krijgen hun kans en de boom is niet meer te redden. Ook veranderingen in de waterhuishouding kan voor de beuk fataal zijn. Op hogere plaatsen, waar de beuk het hebben moet van zogenaamd hangwater, dat is regen water dat in de bodem blijft hangen, zijn droge zomers levensgevaarlijk. Zuurstoftekorten in de bodem, veroorzaakt door asfaltering onder de kroon, ophoging van de grond of tijdelijk hoge waterstanden doen het wortelgestel afsterven. Door al deze oorzaken gaan er meer beuken dood dan er aangeplant worden. Nederland, let op uw zaak. G. van L. rpffSfL-S^T~ i 1 sic? tJLÜÊ. V»CM 6EOK

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5