1 Iressida en MR2 Wolf in schaapskleren Renault 5 Supercabrio el Ascona Cabriolet Brandstofbesparend remsysteem lkswagen „zestienklepper" Continental brengt unieke V-riemen Sfuwe Toyota's: Henk Budding Aluminium drijfstang van Honda Op oude leest geschoeid Renault 5 GT Turbo: Na uitgebreid onderzoek komt Continental Rubber b.v. met een onderhoudsvrije V-nem. Deze nieuw ontwikkelde riem vermindert het risico van plotselinge pech aanzienlijk. Mede te danken door de speciale trekkoorden in het binnenste van de riem. Ze krimpen bij temperatuurverhoging. Dit krimpeffect waarborgt continue vol doende spanning. Meestal ontstaat er extra warmte als de V-riem door afgenomen spanning gaat slippen. Een piepend geluid hoort men dan. De V-riem kan zijn aandrijvende functie niet meer verrichten of scheurt zelfs. Het zelfspanningsvermogen van de nieuw ontworpen riem ver hoogt de levensduur en betrouwbaarheid. Daarnaast is regelmatige controle en naspannen overbodig. Het circuit Zandvoort; eigenlijk de enige plaats waar Toyota's MR2 zich echt thuis voelt. de cockpit straalt één brok sportivi teit uiut. Bijzonder sompleet rust Toyota deze snelle rakker uit. Te veel om op te noemen. Voor 39.994,- bent u de eigenaar. EERSTE INDRUK Zowel de Cressida als MR 2 lenen zich voor een korte eerste njim- pressie, waarbij we ze even stevig aan de tand willen voelen. Wat overigens niet van toepassing is voor de vaderlandse wegen Ter voorkoming van ruzie met Her mandad stuurde Toyota ons een uurtje het circuit van Zandvoort op. Met de Cressida, een reislimousine pur sang, reden we gecultuveerd enkele rondjes Hij ontpopte zich als een bijzonder pittige sedan met veel vermogen „onderin". Veel schakelen hoeft niet, al laat de „vijfbak" dit ongestraft toe. Deze wagen lijkt ons op de lange trip een waar genoegen. Comfort op hoog niveau, een schitterende motor, fij ne vering en alles erop en eraan Iets anders is de MR 2. Zeker geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken. Wie met dit snelle baasje wil gooien en smijten moet wel degelijk over de nodige rij-ervarmg beschikken. Toyota zegt in zijn documentatie: ,,De MR 2 is ontworpen om grote groepen automobilisten riiplezier te bieden. Voor de meeste bestuurders moet ook een sportwagen dociel en goed handelbaar zijn in het bochten werk. Om deze reden is de MR 2 afgestemd op een maximum bocht vermogen en gemakkelijk te corri geren bij het bereiken van het moment van uitbreken". Dat klinkt heel mooi, maar niet alleen wij, ook vele ervaren collega's moesten alle moeite doen om de driftkokker in het juiste spoor te houden Diver sen keren zagen we Sjoukje Dijk stra in haar goede tijd waardig, een pirouette draaien. Gelukkig zonder nare gevolgen. Dit alles wel op een vochtige baan, dat moet gezegd. Het resulteren van klassieke au tomobielen blijkt een hobby die steeds meer mensen aanspreekt. Dit heeft The Goodyear Tire Rubber Company doen besluiten om opnieuw een aantal bandenty pen in produktie te nemen die in de periode tussen 1935 en 1975 popu lair waren. De serie „old-timers" omvat o.a. de klassieke Goodyear's 6.00-16 en 6.50-16 Diamond Tread met 4 inch brede witte zijvlakken en, in vijf maten, de Polygas banden die rond Een 29-jarige Noorse ingenieur, Geir Espe ontwikkelde een hulpmotor die de vrijkomende energie bij remmen in drijfkracht omzet. Dit apparaat bespaard tijdens rijden in de stad 40% brandstof. Vooral de Zweedse autofabrikant Volvo toont veel belangstelling voor deze uitvinding. De jonge Noor vroeg uiteraard patent aan. Door de ongebruikte energie bij het remmen in een hydraulisch systeem op te vangen, kan deze energie als extra drijfkracht dienen bij hellingen en inhalen. Espe testte het systeem uitvoerig in zijn eigen auto Honda Motor Co., Ltd. in Japan slaagde er onlangs in de technologie te ontwikkelen, die het mogelijk maakt FRM drijfstangen in massa te produceren FRM staat voor Fiber Reinforced Metal, ofwel met draad versterkt metaal. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar een auto voorzien van deze drijfstangen op de markt te brengen. onlangs gehouden Personenauto-Rai toonde Toyota drie nieuwe modellen; de Landcruiser, de Cressida 2. Twee laatstgenoemden zijn vanaf heden leverbaar. Voor de nieuwe Landcruiser moet men nog even ,-iitoefencn. Zowel de ietwat statige Cressida als de supersnelle tweezitter MR 2 zijn technische pi? idjcs. Onder de motorkap van de Cressida staat een zescilinder injectiemotor met een cilinderinhoud van r 3 en goed voor maar liefst 110 kW (150 pk) bij 6400 tpm. Bij elke cilinder laten twee kleppen het eistofmengsel toe terwijl een dito aantal kleppen voor de afvoer van de verbrandingsgassen zorgdragen, twee dozijn kleppen dus. Ifde systeem geldt ook voor de MR 2. Deze motor beschikt echter over vicrcilindcrs en juist opgeteld >fdk) re dan op zestienkleppen. Dit MR 2-blok staat voor de achteras (een zogenaamde middenmotor) en drijft l de Cressida de achteras aan. Hij staat als het ware tegen de rugleuning van de voorstoclen. Het spreekt dat de MR 2 aan maximaal twee personen plaats biedt, maar die kunnen dan ook hun lol niet op. echter later meer. in hoogte verstelbaar „memory"- stuur. Naast de Sedan levertToyota ook een luxe stationwagen even eens voorzien van de 2.4 1 diesel turbomotor. Na het wegklappen van de achterbank ontstaat er een gestoffeerde laadruimte van 1875 mm. De Cressida 2.0 GL Twincam 24 komt op 41.995,-. Voor de 2.4 GL diesel turbo telt men 39.995,- neer, terwijl de 2 4 stationwagen GL TD op 41.995,- komt MR 2. voor klassieke auto'safkomstig van Goodyear. het einde van de '60-er begin jaren '70 opgang maakten. Zij behoren op het ogenblik tot de meest ge vraagde tupen. De banden zullen worden geproduceerd in de Argen- njnse Goodyearfabriek in Buenos Aires. Het Amerikaanse bedrijf Kelsey Tire Inc. verkreeg de exlu- sieve verkooprechten en geïnteres seerden dienen zich dan ook recht streeks tot deze firma te wenden Kelsey Tire Inc., Box 564, Camden- ton, Missouri 65020, U.S.A. Tel. (09-11) 314-346-2506 Medio vorig jaar introduceerde Toyota in Japan en Amerika de uiterst sportieve tweezitter met middenmotor; de MR 2. Meteen verwierf dit scheurijzer in Japan de titel „Auto van het jaar" en in de USA de onderscheiding „Importau to van het jaar". Uit beide eerbe wijzen spreekt de waardering voor de creativiteit en het technisch ver nuft van de Toyota techneuten. Ook in Europa, de bakermat voor sportieve, compacte tweezitters zal de MR 2 onget wij fels hoge ogen gooien. Het slanke uiterlijk, de 1.6 liter Twincan 16 kleppen inspuitmotor en de wielophanging vormen tesa- men alle componenten voor een raszuivere sportwagen. Bij de slechts 392,5 cm. lange MR 2 staat de 1587 cm3 vierpitter dwars voor de achteras. Hij levert bij 6600 tpm een maximum vermogen van 91 kW (124 pk). Het maximum koppel bedraagt 142 Nm (14.5 mkg) bij 5000 tpm Als topsnelheid geeft Toyota voor deze 975 kg wegende MR 2 200 km/u o, terwijl zijn acceleratietijd van 0 - 100 km/u 8.1 seconden telt. Niet alleen de buitenzijde, ook Als basismateriaal gebruikt men een aluminium legering met als belangrijke eigenschappen een laag gewicht, prima bewerkingsmoge lijkheden en goede warmtegelei- dingseigenschappen. Met het Hon da drukgietprocédé kan men plaat selijk de sterkte van het gietstuk nog vergroten. In het middenstuk van de drijfstang, waar de belasting extra groot is, giet men een bundel roestvrijstalen strengen in. Deze bundel bestaat uit ca. 50 000 dra den. met elk een diameter van 0.025 mm. De aldus samengestelde FRM drijfstang heeft een sterkte en stijfheid, die overeenkomt met die van een conventionele drijfstang, terwijl het gewicht aanmerkelijk gereduceerd is. Volgens Honda's onderzoek ca. 30%. Deze gewichtsafname betekent een belangrijke vermindering van de bewegende massa van de zuiger en drijfstang, met als resultaat een afname van de opgewekte trillings- energie, de bron van een belangrijk deel van de trillingen en geluiden in een auto. Bovendien.brengt dit systeem de mechanische verliezen bij drijf stang en krukas terug, wat aan de brandstofeconomie en de vermo gensontwikkeling ten goede komt. Door deze verlaging van de bewe gende massa worden motoronder delen minder belast waardoor een lager totaal gewicht van de motor gerealiseerd wordt We zien het in de Renault 5 Gabrio helemaal zitten. Kap open, lekker zonnetje, rustig toeren; wie doet ons wal Het Nederlands/Belgische be drijf EBS bracht op de Personenau to RAI 85 een wereldprimeur in de vorm van een unieke cabriolet op basis van de in oktober vorig jaar op de markt gebrachte nieuwe Re nault Supervijf. De Supercabrio, zoals EBS de open versie van de Supervijf noemt, kwam tot stand m nauwe samenwerking met de Tech nische Hogeschool in Eindhoven, waar de sterkteberekeningen zijn uitgevoerd ten einde tot een ver antwoord en veilig produkt te ko men. De Supercabrio biedt - anders dan vergelijkbare cabrio's net zoveel interieur- en bagageruimte als de Renault 5 die als basis diende. De bagageruimte blijft, door een unieke constructie van de ach terklep, net zo gemakkelijk toegan kelijk als bij de sedanversie en bovendien blijft de funktie van de wegklapbare achterbank bestaan. Na berekeningen van de Techni sche Hogeschool te Eindhoven kan de bodemgroep danig effectief wor den versterkt - om het gemis van een vast dak op te vangen -r dat men kon afzien van een ontsierende rolbeugel. Bij de bouw van het prototype dat op de RAI werd getoond hield men rekening met een latere serie- produktie. Door moderne technie ken toe te passen en als gevolg van de grote ervaring van EBS op dit terrein blijkt het mogelijk de prijs van de Supercabrio gunstig te hou den. Als richtlijn voor de ombouw kosten geldt een bedrag van ca. ƒ9.000,- inclusief belastingen, ter wijl reeds kan worden uitgegaan van het basismodel van de uitge breide Renault Supervijfserie. de 5C. Als basisrichtprijs voor de Su percabrio geldt dan ook 23.500.- Daarmee is de Supercabrio de goedkoopste echte cabriolet op de Nederlandse markt. door zijn schildbumpers en afwij kend front, evenals door zijn spat- scherm- en dorpelverbreders In de cockpit zien we een dne- spaaks sportstuur en stoelen met vooral veel zijdelingse steun. De rode schaalverdeling en wijzers van de instrumenten steken goed af bij de zwarte achtergrond van het dashboard Standaard beschikt de Renault 5 GT over lichtmetalen wielen met laag profielbanden, twee buiten spiegels, waarvan de linker van binnenuit verstelbaar, wis/wasin- stallatie op de achterruit en in hoogte verstelbare hoofdsteunen. Importeur Renault Nederlanc hoopt de tubogeblazen „vijf" vooi om en nahijgde 28 mille te gaar leveren nieuwe Cressida dichten we veel liever een autobahn carriere itie it te na winr, oor sser den' erke en om had de nieuwe Starlet tot en Camry levert Toyota een lijn van op elkaar aanslui- oorwiel-aangedreven au- naatvoering en prestaties Camry vrijwel naast de Voldoende reden voor >m de Cressida geheel te ren op te te waarderen, re de „zespitter" benzme- ;eft de aspirant koper de :en nieuw ontwikkelde 2.4 nercilinder turbodiesel on Dit blok staat borg kW (86 pk) bij 4000 tpm. ïmum koppel bedraagt (19 2 Mkg) bij 2400 tpm. e „benzine" Cressida van in 9.6 sec., de „diesel" 14 2 sec De maximum nbedragen respectievelijk 165 km/u Beide wagens krijgen standaard een „vijftak" met de „vijf" als overdrive. Het onder stel sluit volkomen aan bij de rappe motor. Rondom zien we onafhan kelijke wielophanging, vrijwel identiek aan de Supra, Toyota's sportieve topmodel. De direkte stuurinrichting is van het tandheu- gelstysteem met snelheidsafhanke lijke bekrachtiging. Meer bij parke ren en wegrijden, minder bij toene mende snelheid. Rondon zorgen schijfremmen voor het noodzake lijke remwerk. Vóór zijn ze inwen dig gekoeld Rond de 14 inch licht metalen velgen zitten al naar ge lang de motor 195/70 HR of 205/60 HR sloffen. Van huis uit krijgen de wagens veel meer waarvoor men veelal extra moet dokken, zoals: een toerenteller, elektrisch te ver stellen buitenspiegels, elektrisch werkende sloten en elektrisch te openen en sluiten zijramen plus een derste toerentalgebied heeft hij een krachtig koppel en wordt verder getypeerd door een rustige loop. De in constructief opzicht be langrijkste afwijking ten opzichte van de normale viercihnder is bij de zestienklepper een lichtmetalén ci- linderkop met vier kleppen per cilinder. Die in totaal zestien klep pen staan opgesteld in rijen onder een hoek van 25 graden naar elkaar overhellend. Twee nokkenassen met kettin gaandrijving bedienen de zestien kleppen in combinatie met hydrau lische klepstoters. Door de verdub beling van het aantal kleppen ver betert de „ademhaling" met circa twintig procent. Dankzij hydrauli sche klepstoters die zorgen voor een voortdurend optimale klepspe- ling hoeven de kleppen nooit te worden gesteld. Op grond van lang durig onderzoek realiseerden de ingenieurs een optimale vorm van de verbrandingsruimte, met een centrale plaatsing van de bougies. De Scirocco en Gof met zes tienkleppen gaat V.W. respectieve lijk Scirocco GTX 16 V en Golf GTI 16 V noemen. '■r fraaie OpelAscona Cabriolet. Jammerdal de zomer hier het zo vaak af laat weten de RAI show in Amsterdam zagen we op de Openstand de Cabriolet versies van de Ascona en Monza. i concern dat met Opel dealerbedrijven in ondermeer Amsterdam en Den Haag opereert treedt op als voor ons land. httal Cabnoletversies van de Ascona in verschillende uitvoeringen is reeds besteld en vanaf april zijn de Cabriolets volop leverbaar In eerste instantie alleen de Cabriolet van Hammond Thiede uit Duitsland, srweegt ook de Keinath versie van de Ascona en de Keinath Monza cabno vanuil Duitsland te Cabiolet kost vanaf 40.872 incl B.T.W. Verder zijn alle optie's van de „dichte" Ascona in alle te verkrijgen, zoals de 16 S of 18 I motor en de GT versie. met jongens als de V.W. Golf GTi, Peugeot 205 GTi, Toyota Corolla GT enz. Onder de motorkap van de 5 GT Turbo staat een 1397 cm3 vierpitter voorzien van een Garrett T 2 turbocompressor en ïnterkoe- ler. Dit blok levert een maximum vermogen van 85 kW (115 pk) bij 5750 tpm. Het maximum koppel bedraagt 165 (17.8 mkg) bij 3000 tpm. Al deze opgewekte energie doen de „Super Cinq" in precies 8 seconden van nul naar honderd kilometer per uur snellen. De snel heidsmeter stopt pas boven de 200 km/u. Gaat men niet als een „beest" te keer, dan springt de turbogeblazen 5 zuinig met de su- perbenzine om, 5.6 L/100 km bij 90 km/u 7.7 L/100 km bij 120 km/u. en 8 7 L/100 km. in stadsver keer. Teneinde het weggedrag van de „vijf" aan te passen aan deze prestaties moest Renault de vering en wielophanging herzien. We zien de McPherson voorwiel- vering met negatieve stuurstraal, net als bij de andere Renault 5- versies. Wel veranderde de afstem ming van vering en schokdempers. Renault ontwierp een geheel nieu we achterophanging met 4 torsie staven. Rondom verzorgen schijf remmen. waarvan de voorste ge ventileerd, het soms broodnodige lio-houw-werk„Aan de buitenkant onderscheidt de 5 GT Turbo zicf" Volgens Renault Nederland - en dat nemen we dan onmiddellijk aan - Begin mei rondt Renault het „Su- verloopt de verkoop van de nieuwe R .5 boven verwachting. Sinds de per-vijf" programma naar boven af introductie begin decemberstaan er al zo'n 4000 exemplaren op kenteken, met een 5 GT Turbo. Dit scheurij- Dat aantal is goed voor een marktaandeel van 2.3%. zer moet dan de strijd aanbinden enkele maanden komt Volkswagen met een moderne zes- cr voor de Scirocco en de Golf. Dit blok leidde V.W. af van de 1.8 liter viercilinder injectiemotor. Deze zestienklepper gaat ens leveren in een versie met uitlaatgaskatalysator volgens het 'steem (lambdasonde en elektronisch mengselregelsysteem) vermogen van 102 kW/ pk) timmert de zestienklepper ste- et katalysator 92 kW/125 vig aan de weg. Reeds in het on- gen's nieuwste techniekde zestienklepper „vierpoter" Renault 5 Turbo: hij oogt niet alleen agressief, hij kar>',,ok flink tekeer gaan.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9