„Noem een huis en ik zeg de maten" Geslaagden EHBO-diploma Als inbreker zou ik in Leusden aan de kost kunnen komen. Ik ken vrijwel elk huis op mijn duimpje!" „Ondernemers zijn te veel met hun eigen zaak bezig" ,,Tot mijn grote verbazing regelde burgemeester Burning zelf de grondverkoop voor mijn winkel" Middenstander Jos Lieshout kwam 25 jaar geleden naar Leusden Oud papier bij 't Ronde Lezing voor Gereformeerdi Bond Leusder DONDERDAG 21 MAART 1985 BOllSfln* interview Jos C. M. Lieshout kwam vijfentwintig jaar geleden op zijn brommertje naar Hamersveid en vestigde zich op de Hamersveldseweg als beginnend middenstander. „De mensen dachten dat ik goed bij kas zat, omdat ik een voor die dagen grote winkel begon", zo weet Jos Lieshout zich nog als de dag van gisteren te herinneren. Uit het gesprek dat we met de heer Lieshout voerden, blijkt eerder het tegendeel waar te zijn. Jos had in die tijd geen grote bankrekening, wel een grote dosis doorzet tingsvermogen en enthousiasme. Beide eigenschappen is hij, ondanks zijn leeftijd van 52 jaar, nog niet kwijtgeraakt. Een gesprek met Jos Lieshout geeft een indruk over het dorp Hamersveid van 25 jaar geleden. Over de situatie van vandaag kan de heer Lieshout ook meepraten, omdat hij tal van functies bekleedt in instel lingen die zich bezighouden met het ondernemerschap. houden werd in het cate van Van den Hengel aan de Hamersveldse weg. Dat café, met aangrenzende bakkerij is later slijterij Van den Hengel geworden. Alle winkeliers waren rond het biljart verenigd. Burgemeester Buining en wethou der Zandbrink maakten de plannen bekend met betrekking tot de bouw van winkelcentrum Biezenkamp De winkeliers waren boos. Op zich niet zo gek, want er was altijd gezegd dat de winkels aan de Hamersveldseweg zouden komen. Enthousiast Het is opvallend hoe enthou siast Jos Lieshout nog steeds praat over het vak van zoals hij het zelf noemt, „interieurverzor ging". De damesmode en manu facturen heeft hij al een poos geleden vaarwel gezegd. „Toen de Hamershof gebouwd werd, wilde ik ook mee doen. Ik begon daar ook een zaak. Opeens kwam ik tot het besef dat er voor mij een eind moest komen aan de het eind van de dag tot deo king dat je niet alles gedaa* wat je had willen doen j jezelf echter de vraag stellei niet meer had kunnen doe werkt frustrerend als je hei blijft houden dal je meer hsj nen bereiken als je meer ti gehad." Over winkelcentrum de Ht hof heeft de heer Lieshout uitgesproken mening: „Ik de ik de Hamersjiof objectie beoordelen. DeTfamersholt Leusden en de middenstar goede zaak. De toekomst a ter moeten leren of het best de Hamershof af te ronden u nu gekozen invulling wat betreft, een goed besluit wj heb ik er concurrentie bijgeki Voor de consument is dat i een goede zaak. Ik ben troi een fervent voorstander vanl ondernemerschap Ik vind 4 gemeente zich dan ook niel bemoeien met de branchei ling in het doro. Dat er i Hamershof toentertijd afsp zijn gemaakt over de brand deling is logisch. Je moet he als een steuntje in de rug vo pioniers die zich durfden te gen in het nieuwe winkelcei Je kunt echter niet eeuwig gaan met het geven van een chebescherming. Het word meer een vorm van protect bepaalde winkels, dat vind i goed. Het is trouwens opme wat er in de Hamershof gebs in vergelijking met andere n winkelcentra. In de Hamersh nauwelijks winkels verdwene is in andere plaatsen wel eer anders. Dat er bijna geen bei uit de Hamershof verdwene kon wel eens te danken zijn a „beveiligingsklep" die in de van een tijdelijke branchebei ming is ingebouwd LEUSDEN - Toen Jos Lies hout het idee kreeg om zich als ondernemer in Hamers veid te vestigen, was hij net 25 jaar. Als het voor die tijd allemaal een beetje anders was gelopen, had Jos Lies hout nu in de wijnhandel ge zeten. „Mijn vader was direk- teur van de landbouwschool in Montfoort. We waren thuis met 11 kinderen", zo begint Jos Lieshout zijn levensver haal. „Vanaf de vierde klas lagere school moesten we elke dag van Montfoort naar Utrecht fietsen, elke dag zo'n 40 kilometer. Ik had een fiets met blokken. Als er wat met die oude fiets aan de hand was trok een van mijn zeven broers me soms het hele stuk naar school en weer terug. Nadat ik in Utrecht de Han delsschool met goed gevolg had doorlopen, moest ik gaan werken. Ik kwam bij een wijnhandelaar terecht. Om het vak goed te leren zou ik een jaar naar Frankrijk moe ten om als volontair me ver der te bekwamen. Ik zag dat niet zo zitten en ben op zoek gegaan naar een andere be trekking. Toentertijd heb ik er nooit over gedacht om ooit nog eens voor mezelf te be ginnen. Een eigen bedrijf zat er niet in omdat er gewoon geen geld was. Ik ben toen eerst in Utrecht en later in Bilthoven gaan werken in winkels die zich bezighielden met textiel en woninginrich ting. Het idee van een eigen zaak begon toen zo langza merhand vaste vorm aan te nemen." Brommertje „Via, via hoorde ik dal er in Hamersveid plannen gemaakt wer den voor uitbreiding van het dorp. Het was in de jaren '58/'59. Het hele dorp Hamersveid was niet veel groter dan de Hamersveldse weg, de Asschatterweg en de Ans- friduslaan, Hohorstlaan en Wigge- ruslaan. O, ja het begin van de Eikenlaan was er toen ook al. Het eerste gesprek had ik met de toen malige burgemeester Buining Van openbaar vervoer was er nauwe lijks sprake, ik ben dan ook op mijn brommertje van Bilthoven naar Ha mersveid gereden „Hamersveid leek me wel een aardig dorp om me te vestigen Er was hier bijna niks. Wel zat er op de Hamersveldseweg, naast de zaak, waarin nu loodgieter Herder is ge vestigd, een winkeltje waar van alles te koop was. Het was de winkel van de familie Deden. Ze verkochten daar naast kruideniers waren ook garen en band, wasknij pers en motteballen, eigenlijk de voorloper van de supermarkt. Be kend is het verhaal van een Ha- mersveldse boerin die om een klos je wit garen kwam. Mag het ook zwart zijn, het witte garen is op, zo schijnt de attente winkelier volgens de overlevering gezegd te heb ben." Na het gesprek met Buining be sloot Jos Lieshout om naar Ha mersveid te verhuizen."Wederom werd het brommertje gepakt om de grondaankoop definitief te regelen. Jos Lieshout is die transactie nooit vergeten „Tot mijn grote verba zing regelde de burgemeester zelf de grondverkoop. Wel zat er een notaris en een secretaris bij. Toen alle formaliteiten naar mijn mening achter de rug waren, kreeg ik een kopie koffie aangeboden. Ik voelde wel dat de stemming een beetje vreemd was, maarik had geen idee wat daarvan de reden kon zijn Na het tweede kopje koffie fluisterde de secretaris me in mijn oren dat ik nu toch echt het geld op tafel moest leggen, omdat de notaris en de burgemeester daar op zaten te wachten. Ik had op alles gerekend, maar niet dat er kontant moest worden afgerekend. Ik kreeg van Een winkelcentrum zo dichtbij was wat teveel van het goede De win keliers konden echter geen be hoorlijke vuist maken. Alleen de R K. winkeliers waren verenigd met als geestelijk adviseur pastoor Van Wee. De winkeliersvereniging hing echter als los zand aan elkaar." Ineens maakt Jos Lieshout de sprong naar 1985 „Het protest tegen de Biezenkamp was zo gek nog niet. Eigenlijk knjgt de Biezen kamp nu pas een behoorlijk achter land van potentiële klanten. Achter af moet je konstateren dat Leusden nooit een oude kern heeft gekre gen De winkels hadden echt in de buurt van de kerk moeten komen, dan had je ook een echte dorps- groei Mijn kinderen hebben geen belangstelling voor het bedrijf Zelf kwam ik steeds minder toe aan mijn grote liefhebberij het adviseren van mensen. Ik heb de telefoon gepakt en een relatie gebeld die ik tijdens een inkoopreis in Taiwan had ontmoet. Hij had belangstelling voor mijn zaak in de Hamershof. Zonder een cent winst heb ik die zaak toen aan hem verkocht. Die zaak, First Lady, draait trouwens nog altijd uitstekend. Ik kan me nu helemaal wijden aan het geweldige mooie vak van interieurverzorging Mensen heb ben soms geen idee wat je allemaal kunt doen met kleuren en vormen. Als iemand over de inrichting van ACHTERVELD - Door de plaatselijke E.H.B.O. afdeling werd weer een E.H.B.O. cursus georganiseerd voor de jeugd. Door 17 jongeren werd aan deze cursus deelgenomen waarvan drie voor het E.H.B.O. diploma A en 14 voor het diploma B. De cursus werd gegeven door de heer E. v.d. Hoek, hierbij voor wat het practische gedeelte be trof geassisteerd door enkele bestuursleden. Op 12 maart wer den de examens gedaan. Zowel het theoretische als het prakti sche gedeelte werd afgenomen door de huisarts de heer Koch en de instructeur de heer Van de Hoek. Na afloop van het examen bleek dat alle cursisten waren geslaagd De heren Koch en v.d. Hoek waren zeer tevreden en vonden dat de meesten het er heel goed hadden afgebracht. De geslaagden zullen zeer binnenkort hun diploma in ontvangst kunnen nemen Door de voorzitter van de vereniging de heer W. Hilverts werd hen een button als herinnering uitgereikt. De geslaagden zijn: diploma A: Bram Dijker, Angelique Hilgerson en Andy Hofker. diploma B: Petra Baan, llja Bos, Petra v.d. Hengel, Mireille Hessels, Petroes- ka Hessels, Karin van Houten, Chantalle Kerkhof, Niels Rozen- daal, Richard v.d Wetering, Olof van Buuringen, Sieb Hofker, Shane Lasscher, Esther Rigter en Mirjam Rigter. Inmiddels is men ook weer ge start met een nieuwe reanimatie cursus Hiervoor bleek dok zeer veel belangstelling te bestaan. De cursus is volgeboekt. Maandag 22 april zal er weer een herhalingscursus reanimatie wor den gehouden Deze zal plaats vinden in Ons Gebouw van 20.00- 22.00 uur. Deze avond is speciaal voor diegenen die reeds een reani matie cursus hebben gevolgd. Het doel van deze avond is het op peil houden van de opgedane kennis. De heer De Jonge zal laten zien hoe men hartmassage kan toepas sen en hoe de mond-op-mond- beademing werkt Het ligt in de bedoeling om ook dit jaar weer met een nieuwe EHBO. cursus te beginnen. De cursus bestaat uit 20 lessen van twee uur pe* les. De deelnemers dienen 16 jaar of ouder te zijn. Voor opgaaf en inlichtingen over deze cursus kan contact wor den opgenomen met de secreta resse van de vereniging mevr. Chr, Jansen - Kitselaar, telefoon 03425- 1589. Bij de plaatselijke afdelingen van Amersfoort en Achterveld is een verzoek binnen gekomen voor ge zamenlijke medewerking tijdens het bezoek van de Paus op 14 mei aan Amersfoort. Een groot aantal leden van de vereniging heeft reeds spontaan hun medewerking toegezegd. Ook voor de volgende evenementen zal door het bestuur een beroep op de leden worden gedaan Koninginnedag 30 april, bevrijdingsdag 5 mei, voetbaltoer nooi 11 mei, pausbezoek 14 mei, avondvierdaagse 20, 2122 en 23 mei, onderlinge wedstrijden Avanti 1 juni en Tour de Junior van 29 juli t/m 3 augustus In de agenda kan ook vast vermeld worden dat de grote bloedafname avond zal plaatsvinden op dinsdag 10 sep tember LEUSDEN - Op woensf 27 maart a.s. bestaat de 91 genheid om bij de schoo Ronde oud papier in te Ie ren. Vanaf acht uur 's m gens staat tot acht uui avonds bij de school (ad Uilenhoeve 39) een speei container voor oud papie De opbrengst komt 1 goede van de school. LEUSDEN - Donderdag I a.s, houdt ds. W. Vroegmd uit Eemnes een lezing voo Gereformeerde Bond te Letf Onderwerp van de lezifl? 'Niets uit ons, alles uit Hem de tekst in Hebr. 1130-31 De bijeenkomst begint om - uur en wordt gehouden r Trefpunt, naast de Dorpske^ kern gekregen. Als B. en W. toen tertijd hadden voorzien welke ont wikkelingen het dorp nog mee zou maken waren er beslist andere beslissingen genomen Nee, het had ook allemaal anders gekund," zo verzucht de heer Lieshout. Geen leven Op 14 september 1960 werd de winkel van Jos Lieshout en zijn vrouw door mevrouw Burning ge opend. Het was een voor die dagen grote manufacturenzaak met een beetje mode. Een klein hoekje was ingericht voor de afdeling woning inrichting „Ook toen kwam ik weer even in de problemen. Ik dacht dat mijn zaak financieel helemaal rond was omdat ook het toenmalige borgstellingsfonds zich met mijn toekomstige bedrijf bezighield Vlak voor de opening kreeg ik echter te horen dat ik niet voor subsidie in aanmerking kwam. Het borgstellingsfonds vond achteraf toch dat mijn zaak geen behoorlijke levenskansen had. Ook toen slaag de ik er in om binnen 24 uur van diverse mensen een fors bedrag als lening los te peuteren." Vanaf het begin heeft de zaak van Lieshout goed gelopen, al ging het met veel inspanning gepaard. „Eigenlijk had ik geen leven De hele dag stonden we in de winkel. Kamerbreed tapijt was er nog niet. Alle tapijt was een meter breed, voor een kamer moest dus het tapijt aan elkaar worden genaaid Als er iemand 's morgens wat bestelde, legde ik het zonodig nog dezelfde avond. Ik was soms tot vier uur in de nacht bezig. Ik ben wel eens gestoord door een politie-agent met zijn hond. Hij dacht dat hij een inbreker op heterdaad betrapte. Als ik inbreker was, zou ik trou wens in Leusden wel aan de kost kunnen komen. Ik ken vrijwel elk huis op mijn duimpje Als iemand binnenkomt en zegt waar hij woont kan ik in de meeste gevallen wel vertellen hoe groot zijn kamer is en hoeveel meter gordijn hij moet heb ben voor zijn ramen." zijn woning komt praten, zie ik het hele huis al ingericht voor me. Het is jammer dat veel mensen wan trouwig worden door sommige t v - programma's. Kopen is een kwes tie van vertrouwen. Je kunt toch niet van iedereen verwachten dat ze een textielbrevet gaan halen, voor ze overgaan tot het kopen van meubels? De tijden zijn trouwens toch wel veranderd. In een aantal opzichten ook wel ten goede. De jonge men sen van nu zijn anders dan 25 jaar geleden. Jonge mensen zijn tegen woordig veel openhartiger. Ze ver tellen gewoon hoeveel geld ze te besteden hebben voorde inrichting van hun woning Voor mij is dat ook plezierig, we hoeven dan tenminste geen kat-en-muis-spelletje te spe len." Ondernemersver- bond Jos Lieshout is maar met moeite af te brengen van het gesprek over zijn eigen bedrijf. Toch heeft de heer Lieshout nog een aantal ande re funkties, waarvan er enkele te maken hebben met zijn werk als zakenman. Zo is de heer Lieshout bijvoorbeeld voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. Verder vervult Lieshout een taak in de Amersfoortse Kamer van Koophandel. Ook maakt hij deel uit van een werkgroep die de gemeenteraad van Leusden advi seert over kwesties die het midden- en kleinbedrijf betreffen. „Ondernemers zijn teveel be zig met hun eigen zaak", zo is de stellige mening van Jos Lies hout. Hij weet waar hij over praat. „Veel zaken waarmee de onder nemer van nu te maken krijgt, zijn al uitgebreid aan de orde geweest in allerlei adviesorga nen alvorens er besluiten vielen. Veel ondernemers reageren pas nadat er besluiten zijn geno men." Teleurstellend Toch is de invloed die adviesor- Als iemand over de inrichting van zijn woning komt praten, zie ik het hele huis al ingericht voor me. ganen hebben, vaakteleurstellend, de orde waarover je eigenlijk met bij te houden. Ik sta soms 's mor- zo beweert de heer Lieshout. „Ook elkaar zou moeten praten. Het is gens om zes uur op om de post in Leusden zijn er zoveel zaken aan voor mij echter onmogelijk om alles door te nemen Dan kom je nog aan Leusder Krant Aan het eind van h« sprek heeft Jos Lieshott opmerking voor de inti wer: „Weet je wel dat it van de initiatiefnemers die aan de wieg gestaan ben van de Leusder Kra Het verhaal is op zich stukje geschiedenis. ik in Hamersveid kwant i er een advertentieblaadji gegeven door een druil in Hoogland. De naam dat krantje was de „Hai velder". In Achterveld I er ook een krantje uit it naam „Winkelboy". Hel stuur van de Leusdense ling van het KNOV is op gegeven ogenblik gaan ten met de heer Rebel toenmalige direkteur vai BDU. Wij wilden dat i Leusden een eigen kranl verschijnen. De heer R ging akkoord als wij er zouden zorgen dat de I krantjes, die tot dat mor hier verspreid werden, den verdwijnen. Uiteind is dat gebeurd. Zodat je kunnen zeggen dat de 1 der Krant een initiatief is de Leusdense onde mers." de heren een paar uur de tijd om de zaak alsnog rond te krijgen." Het verhaal dat dan volgt lijkt 25 jaar later erg onwaarschijn lijk. Toch bezweert Jos Lieshout dat het allemaal zo In zijn werk is gegaan: „Ik ben naar de toenma lige Rabobank in Hamersveid gestapt. Direkteur Herder was niet aanwezig, hij was op zijn land aan het tuinieren. Ik heb hem daar opgezocht en mijn probleem voorgelegd. Binnen een uur had ik toen het benodig de geld. puur op mijn goede gezicht en vanwege het feit dat ik „uit een goed nest kwam". Ik had een stuk grond aan de Hamers veldseweg gekocht omdat het plan was om langs de Hamers veldseweg winkels neer te zet ten." Protestvergadering Vlak nadat de grondverkoop was geregeld, kreeg Jos Lieshout een telefoontje met het verzoek om naar Hamersveid te komen voor een protestvergadering. „Ik weet nog goed dat die vergadering ge- Leusden heeft nooit een oude kern gekregen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4