Kantlijn Lezing voor Gereformeerde Bond Leusden NATIONALE KOLLEKTE KINDER BESCHERMING VOOR 25E MAAL kunnen en doen? 't Sluisje (120) 't Sluisje (121) Klimaat Kreyns Compostvaten Gereformeerd Maatschappelijk Verbond Leusden zelfstandig Ambtenaren winnen van de „politiek" 26 MAART 1985 Loep op Leusden nen! ^tie caspar van loo jnnen wij als kerken nook wat kunnen en wij van anderen vragen ize medemensen te 'Deze indringende vraag de Parochiële Caritas igvandeSt.- irochie, de Diaconie der mde Kerk en de rmeerde Kerk van naan het plaatselijk itebestuur. In het >n geven de kerken alden van wat zij kunnen liet alleen hulp geven in iijke nood, maar ook :he bijstand via jeeld de sinds kort rerkende Vrijwillige ost Leusden. Daarnaast er een noodfonds imensen van alle rn een beroep kunnen Iers Bfwat kunnen en mogen de icks Evan anderen vragen te c'-'IVde brief aan het itebestuur staat een Shootf!d:er wor<)t aandacht ^d voor de mogelijkheid linderingof leiding van itelijke belastingen. in Leusden een ;eregeling in beperkte itaat (vermindering van van de lenheffing voor mensen heel laag inkomen), kerken blijkens hun brief meer uit het vat peuren. Méér mensen zouden minder aan gemeentelijke belastingen moeten betalen als hun omstandigheden daar aanleiding toe geven. „Het lijkt ons zinvoller om de situatie van een aanvrager in ogenschouw te nemen, dan zich te houden aan soms ruime algemene normen," aldus de PCI van de St.- Jozefparochie, de Diaconieën de Gereformeerde Kerk. Burgemeester en wethouders stellen voor aan de gemeenteraad om de brief „ter afdoening in hun handen te stellen". De bewoners van de wijk „de Wetering", die tegen de komst zijn van de autosloperij van een Leusdense woonwagenfamilie, aan de Valleilaan, zijn weer eens in de pen geklommen. Opnieuw hebben de heren De Vries, Veldhuis en Van Der Meer namens de Weteringbewoners een brief aan de gemeenteraad geschreven. Gelukkig worden niet nog eens de bezwaren tegen de vestiging van het autosloopbedrijf naar voren gebracht. De essentie van de brief is, dat beweerd wordt dat de bezwaren van de mensen uit „de Wetering" worden ondersteund door het provinciaal beleid „zoals dat is vastgelegd in het thans geldende woonwagenplan van de provincie Utrecht, gepubliceerd in februari 1979". In uitvoerige citaten uit het woonwagenplan proberen de Wetering-briefschrijver de raadsleden - en dan met name die van VVD en CDA, omdat zij voor de vestiging van de autosloop aan de Valleilaan zijn - aan het verstand te peuteren, dat een en ander niet deugt. De woonwagenfamilie kan namelijk niet wonen èn werken op de plek aan de Valleilaan, aldus de bewoners uit „de Wetering" met het provinciaal woonwagenplan in hun hand. „Wellicht ten overvloede wijzen wij erop dat gezegd wordt dat een autosloopbedrijf gevestigd dient te worden op het gemeentelijk industrieterrein, waarbij (in; SIL uitzonderingsgevallen) dan eventueel gewoond kan worden", aldus de briefschrijvers. Komende donderdag komt het voorstel in de gemeenteraad om de autosloop en de woonwagenfamilie van 't Sluisje aan het Valleikanaal te verplaatsen naar de Valleilaan. Wordt vervolgd dus! In het verleden werd onze natie met regelmaat opgeschrikt door een TV-serie, die telkenmale weer werd aangekondigd onder de bezielende titel: „the continuing story of Peyton Place". In Leusden, zo hebben we ter redaktie zo onderhand het idee, wordt deze oubollige TV-serie dan misschien wel niet geheel teniet gedaan, maar dan toch op z'n minst in de schaduw gesteld van de zich met regelmaat voordoende politieke oprispingen rond 't Sluisje. Vandaar dan ook, dat we die kant van de zaak verder maar als vervolgverhaal in deze rubriek behandelen: serieus te nemen valt dat met de beste wil ter wereld nauwelijks meer. Als provinciale risee inzake woonwagenbeleid heeft Leusden veruit de beste kaarten verworven. Eerst werd geheel kosteloos een nissenhut gebouwd. Politiek gezien kan men dat beschouwen als een soort premie voor buitennissig gedrag. Een illegale premie, dat wel. Want op aandrang van de provincie wordt er dan nu verhuisd. Tenminste, het ziet er wel naar uit dat de gemeenteraad daar donderdag mee akkoord gaat. Dat het milieu-technisch weinig verschil maakt, mag de politiek niet hinderen, zo blijkt. Praktisch iedere drogreden wordt gehanteerd, om de schijn op te houden dat het hier gaat om zakelijk juiste beslissingen. Een sloperij in een woonwijk is voor de meerderheid van de Leusdense raad geen probleem, alhoewel deskundigen daar anders over denken. Kortom, om het eens in andere dan politieke termen te zeggen, Het meest sneu vind ik het eigenlijk nog voor Gijs, dat de Cinemaclub De Korf gedreigd heeft met suicide. Niet dat de wethouder er van verdacht moet worden ooit een andere film te hebben willen zien dan .The Sound of Music". Maar wat het beleid betreft is het wel zijn terrein, waar zich een zoveelste tragedie dreigt te gaan afspelen. Het bestuur van de filmclub voelt zich onheus bejegend door onze vroede vaderen en moederen. Subsidie aan de gemeente gevraagd en nog voor wethouder Gijs zich erin de raad sterk voorheeft kunnen maken al door een commissie aan snippers gescheurd. Niet eens het hoge plan der raadsvergadering gehaald Boos dus Uit de Leusder Krant van vorige week dinsdag: ..Al met al hebben wij de indruk dat de subsidieaanvraag van onze vereniging op z 'n minst onzorgvuldig door de Leusdense politiek is behandeld Wij betreuren dat omdat daarmee zonder enige relevante argumentatie een kleinschalige vereniging als de Cinemaclub De Korf van tafel wordt geveegd. En daarmee een stukje culturele verworvenheid, dat-hoe gering ook - in groeiende mate een bijdrage had kunnen leveren aan het culturele klimaat binnen de gemeente Leusden. Het culturele klimaat binnen de gemeente Leusden. Persoonlijk heb ik het nooit helemaal als subtropisch mogen ervaren. Goedmensen als Cees Vial en Rob Bouwer proberen af en toe nog wel eens de kachel aan te maken dooreen tentoonstellinkje zus of een jazzconcertje zo. Maar meestal is het toch de kilte van brooddeeg en handgeknoopte wandversieringen, die zich hier doet gevoelen. Nu ligt de Schammersteeg wel in het noord-westen van de gemeente, maar om te beweren dat het uitsluitend Gijs zijn schuld is dat de culturele wind in Leusden doorgaans uit die hoek waait, zou op stemmingmakenj gaan lijken Natuurlijk is het me niet ontgaan dat de wethouderDe RSV-show" het mooiste boek van 1984 vond en dat getuigt inderdaad eerder van een morbide dan van een culturele belangstelling. Maar tegelijkertijd is hij helemaal niet te beroerd om bij een korfbalclub een dartspel te overhandigen of daden van soortgelijk kaliber te stellen En verder kun je, nee, mèg je als politicus niet gaan, wanneer het om de cultuur gaat. De politicus schept de vooraarden en met de voorwaarden de kunstenaar zijn kunstje. Zo gaat dat en als het niet zo gaat, gaat het fout. Wat deed Gijs met de filmclub Hij bracht het verzoek over aan de gemeenteraad. Die er vervolgens zo bot op reageerde, dat de cinematofielen de gordijnen in gingen. Sneu. Voor Gijs. de problemen worden van het hockeyveld naar de tennisbanen gesjouwd. De sticks hebben het van de rackets gewonnen, zo lijkt het. En op een andere manier valt het politieke gekrakeel over de hele affaire dan ook niet langer te benaderen. Vandaar volgende week: ,,'t Sluisje (122)". „Niet onaardig voor een tweede keer," aldus gemeentevoorlichter Hans van den Brink over de verkoopaktie van compostvaten afgelopen zaterdag. Zo n vijftig van dergelijke silo's, voor zelf composteren in de achtertuin, vonden tegen betaling van 65 gulden aftrek bij inwoners van Leusden. Tijdens de eerste verkoopronde afgelopen najaar wist de gemeente ruim honderd van die zwaar gesubsidieerde vaten te slijten. Volgens Van den Brink zijn er nu nog veertig compostsilo's over. „Die raken we de komende tijd nog wel kwijt, denk ik. Een derde verkoopronde zit er waarschijnlijk niet in." haclub Leusden aclub De Korf is een fvele culturele initiatie- .eusden die ik van harte en actief leven toe- let is een club van pak- leden. Zij organiseert plusminus twaalf film- llingen in De Korf. Het is ling om vooral films te of opnieuw te verto- inhoudelijk en/of qua fil- vormgeving een bijzon- llturele waarde hebben op televisie of in onze té-bioscopen niet of )ks (meer) worden ver ben prijzenswaardig ini- waar ik geheel achter in van de club betalen intig gulden contributie en kunnen de voorstel- Ijwonen voor een rijks- er keer. Dat is hard- dkoop. Als lid kun je lanier voor nog geen vijf per keer twaalf maal per belangrijke, waarde- hzien. Weliswaar in een «makkelijke stoel, maar Iet-leden betalen 1 7,50 Is de sympathieke club ^tood geraakt. Om daar jmen heeft zij eerst - af- van haar ideële doel- van tijd tot tijd meer JC e films vertoond (zo- Ie publiekstrekkers) in daarmee een grotere elllng en dus meer in- I te verwerven. Het niet geleid tot het l 6 resultaat. Er bleef een In bel tekort. 1 Idiende de club een sub- oek in bij de ge- Het is op 20 februari rul Hd in de Planadvies- isda: n op 4 maart in de corn et gt Velzijn en Onderwijs. 3 bije tganen hebben serieuze uit tt besteed aan het ver- l Cinemaclub is jammer In deze openbare verga- I niet, althans zeker niet aanwezig geweest. Zij Taart haar verzoek kunnen »n Hipn en verduidelijken en is kunnen vernemen, n van beide organen ding van het verzoek ïbben gebracht. Nu i club uitsluitend op n de pers en doet het of de locale politiek een stelletje cultuur dat nauwelijks weet s en behagen erin Cinemaclub in de ren voluit naar de helpen. Een zekere van de PvdA krijgt Ie nog eens extra de sen, want die schijnt »aar in het kwadraat Ijvoorbeeld zelfs niet aarvoor de Culturele usden wel en niet in geroepen. heeft bij mij een bui- beroepsmatige inte er gemaakt. Als di recteur van de Landelijke Raad voor Cultureel Werk blijk ik be roepshalve geïnteresseerd te zijn in het fenomeen cultuurbar baar in het algemeen, en in het verschijnsel cultuurbarbaar in het kwadraat in het bijzonder. Welke verschrikkelijke dingen zou dat merkwaardige PvdA-lid van de gemeenteraad van Leus den met betrekking tot de plaat selijke Cinemaclub te berde kunnen hebben gebracht; vroeg de directeur zich af. In de eerste plaats heb ik vast gesteld, dat er nauwelijks een tekort zou zijn als de club van haar leden in plaats van f 2,50 per voorstelling f 3,50 of f 4,- zou vragen. Dan nog zouden zij voor een heel schappelijke prijs plusminus twaalf keer per jaar een voortreffelijke, culturele waardevolle film kunnen zien. In de tweede plaats heb ik uit de gegevens die de club ter be schikking heeft gesteld opge maakt, dat Leusdenaren die geen lid zijn doorgaans nau- weljks gebruik maken van het aanbod dat de club doet. Dat is alleen anders als het gaat om zogenaamde populaire films, maar daarmee verwezenlijkt de club haar doelstellingen niet. Zolang de Cinemaclub binnen haar ideële doelstelling vrijwel alleen de eigen leden bereikt die allang voor de goede film zijn gewonnen en gemotiveerd en zolang de club haar leden té schappelijke prijzen in rekening brengt, vind ik dat de gemeente - preciezer gezegd: de gemeen schap - niet hoeft op te draaien voor de tekorten die ontstaan. Dat heb ik recht voor zijn raap gezegd en ik vind nog altijd dat ik daarmee tamelijk verstandige taal heb gebezigd. Vervolgens heb ik nog iets eraan toegevoegd. Ik zou me kunnen voorstellen, dat de club een jaarprogramma opstelt van bijzondere, cultureel waarde volle films die ze wil vertonen en die nomaliter noch op de te levisie noch in de biscopen wor den vertoond of hervertoond. Films bijvoorbeeld die een be paalde educatieve waarde bezit ten. Als de club goed onder bouwd zo'n programma zou aanbieden met vermelding van de geprogrammeerde films, uit drukkelijk en actief een breder Leusdens publiek daarvoor zou willen interesseren en van haar leden een acceptabele prijs vraagt, dan mag zij van mij best opnieuw een subsidieverzoek indienen, als zij niet zeker ervan is of zo'n initiatief voldoende zal aanslaan. In dat geval zal ik er voor pleiten aan de Culturele Raad te vragen hoe die tegen het initiatief en het concrete programma aankijkt en bij een positief advies mij uitspreken voor bijvoorbeeld garantiesub sidie in het tekort tot een be paald bedrag, bij wijze van ex periment voor één jaar. Men kan dan een seizoen lang zonder al te grote vrees voor rampspoed aan de slag om proefondervin delijk na te gaan of de op zich heel goede bedoelingen in wer kelijkheid ook kunnen worden waargemaakt en een breder pu bliek wordt bereikt. Dat is - iets uitgebreider weer gegeven - hetgeen ik in de ver melde twee vergaderingen met betrekking tot ons onderwerp aan gedachtengoed ter tafel heb gebracht. Daaruit opmaken dat ik de Cinemaclub in de kort ste keren naar de knoppen zou willen helpen is naar het mij voorkomt een conclusie die op sterk gespannen voet staat met algemeen erkende logica. Het tegendeel is trouwens het ge val: ik wens de club een lang, uitermate vruchtbaar en geluk kig leven toe, vervuld van film geneugten, met of zonder sub sidie. Geen Leusdenaar zou mogen ontbreken bij haar voorstellin gen! Jan Jacobs, Raadslid te Leusden Groen en Geel" Als bewoner en pachter van de boerderij 'De Korte Nijp' gele gen in het natuurgebied Stou- tenberg, willen wij reageren op uw artikel In de Leusder krant van donderdag 19 maart jongst leden onder de titel Geel en Groen in Stoutenburg. Wij hebben het artikel van na- tuurman Gerrit de Graaf in de Barneveldse krant van 9 maart onder de titel 'Ontdek het voor jaar in Stoutenburg' met veel genoegen gelezen, en wij geven het publiek gaarne de gelegen heid alsook de eigenaar van deze boerderij, om dit gedeelte van de Gelderse Vallei te be zichtigen. Wij als bewoners van dit gebied hebben ons (Groen en Geel) geërgerd aan de uitlatingen van een pseudo-jachtopziener in het artikel van de Leusder krant: Benamingen als Amster damse Kalverstraat, met een procesverbaal dreigen enz. Wij hebben nog nooit in de laatste jaren gehoord van een jachtop ziener die in deze buurt toezicht houdt op dit deel van Stouten burg. Wij vinden het vervelend dat veel mensen last hebben onder vonden van iemand, terwijl zij kwamen om rustig van de na tuur te genieten. Tenslotte willen we de heer Ger rit de Graaf succes wensen bij zijn schrijven over de natuurge heimen in de Gelderse Vallei, en zijn opzet om met zogenaamde wandelroutes, het publiek wat dichter bij de natuur te brengen. Dat kan in dit gebied, gezien de borden met daarop de woorden Vrije wandeling op wegen en paden. Dus nu geen overspannen reac ties meer of de opmerking: hoe kun je dat nou doen, een paar honderd mensen door een kleinschalig natuurgebied ja gen. Dat is leuterpraat, en daar zijn wij als bewoners van dit ge bied niet van gediend. G.J. de Weg Stoutenburg LEUSDEN - Tijdens een vorige week gehouden vergadering in het kerkgebouw 'De Konings hof' hebben de Leusdense le den van het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond een zelfstandige afdeling opgericht. Sinds jaren behoorden zij tot de afdeling Amersfoort Omstreken (Soest. Baarn, Nijkerk. Leusden, Amersfoort) De plaatselijke acti- Reijer van Gooi werd met zijn team eerste. Het ambtenarenteam won zaterdag het politiek biljarttoernooi, dat door Binnensportvereniging Leusden was georganiseerd. Nou Is „ambtenarenteam" een groot woord voor de ploeg die bestond uit gemeentesecretaris Reijer van Gooi. ambtenaar L. Kersen en oudste BVL-lld P. Waals, maar goed, het team liet de concurrentie uit de politiek ver achterzich. Spijtig voor de organisatie was dat sommige politieke coryleeen, die gevraagd waren om te komen biljarten, het hadden laten afweten. De absenties waren met name schrijnend In de ploegen van de PvdA en VVD. Het CDA trad met de van tevoren aangemelde drie spelers aan. Het vijfde team. dat meedeed was afgevaardigd door de Leusdense Planadviesgroep, die twee vrouwelijke biljarters Inzette. Dit duo kreeg assistentie van een volleerd lid van BVL. Omstreeks kwart over vier 's middags - om tien uur 's ochtends was het toernooi begonnen - mocht wethouder Gijs van Woudenberg de wisselbeker uitreiken aan Van Gooi en consorten. De dames Van Kemenade (PvdA), Jansen en Brllstra (Planadvlesgroep) werden verrast met een bloemetje. BVL, dat eerder In 1981 en 1982 een politiek biljarttoernooi op touw zette, wil dit evenement elk jaar laten terugkeren. In 1986 kan de plaatselijke politiek dus revanche nemen, op het groene laken. Nog wat boekenkeuzes van bekende Leusdenaren: Jan Wagenaar koos voor de Michelin-gids Nederland en het grote Houtboek. Burgemeester Rademaker aarzelde niet: 'Opperlandse Taal Letterkunde'. 'De wonderlijke wereld van de taal' had ie al... Wethouder Gijs van de Schamsteeg kon zien hele maal vinden in 'Kijk op het groene Utrecht', maar vond 'Dr. Vlimmen' ook wel aar dig... Jan Jacobs' voorkeur ging duidelijk uit naar de tweede herziene versie van de 'Ne derlandse filmencyclope- die'... Adjudant Van Doom van de Rijkspolitie moest kiezen tus sen 'De gelaar se kater' van JanWillem v.d Wetering en 'Snikken en grimlachjes' van Piet Paaltjens... Ex-voorzitter Jan Boerma vft het Comité Milieuzorg den pikte 'Liever geer, men' van Eric Ambler J'. boekenstapel. Mevrouw Eman (juist, die van de blokhutten) reserveerde de 'Griezelverhalen' van H.P. Lovecraft voor zich.. Harm Offerems koos resoluut voor 'Een gewaarschuwd manvan Dick Francis. Het Konijntje in de Wetering aarzelde lang tussen een nieuwe autogids of een boekje over cultiveren van wortelen.. En al die andere, niet ge noemde bekende Leusdena ren? Die lezen niet. die kijken naar Sky Channel viteiten van de GMV-afdeling be staan onder meer uit het geven van ondersteuning aan deleden en het bezinnend bezig zijn met actuele maatschappelijke ontwik kelingen, waaronder enkele the ma's van de Nationale Werkgroep Jongerenjaar De Leusdense af deling telt 55 leden en heeft zowel werknemers- als werkgeversle den. Landelijk heeft het Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond nu 137 afdelingen met zo'n 9400 leden Nadere informatie wordt graag verstrekt door de heer G W. van Egdom, Terberghorst 26, telefoon 942369 LEUSDEN - Donderdag 28 maart houdt ds. W. Vroegindewey uit Eemnes een lezing voor de Gere formeerde Bond te Leusden On derwerp van de lezing is: 'Niets uit ons, alles uit Hem', naar de tekst in Hebr. 11:30-31 De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Trefpunt, naast de Dorpskerk. ACHTERVELD/LEUSDEN - In de week van 25-31 maart or ganiseert de Stichting Sakor weer de nationale collecte Kinderbescherming. Het is dit jaar voor de 25e maal dat deze collecte gehouden wordt. Deze collecte doet een beroep op iedereen die kinderen een warm hart toedragen In dit geval gaat het om kinderen, die niet meer bij hun ouders (kunnen) wonen en de sfeer en de geborgenheid van een eigen gezin moeten missen Kinderen en |eugdigen, die méér nodig hebben dat alleen deskun dige opvang en begeleiding. He laas zijn de subsidies voor dit méér. niet altijd toereikend Hier door missen deze kinderen vaak die dingen die in een normaal ge zin heel gewoon zijn en waardoor een kind juist voelt 'Ze weten dat ik er ben, ik hoor er ook bij'. Zoals een bijdrage voor de ver vanging van een gestolen fiets, de eerste inrichting van een eigen kamer, een zwemabonnement, of die pop waar al zo lang naar wordl verlangd Dingen die door een op groeiend kind zo belangrijk kun nen zijn Voor deze dingen doet Sakor nu al 25 jaar een beroep op de Ne derlandse bevolking „Help van deze lubileumcollecte iets extra's te maken Laat de collectant niet tevergeefs aankloppen, want 'ge ven is toch immers kinderspel'", aldus de organisatie Is men niet thuis of komt er geen collectant aan huis dan kan men een bijdrage overma ken op giro 404040 t.n.v. Sakor te 's-Hertogenbosch. Beuken (2) „De beukeboom is zeer goed om manden en kor ven te maken. De bla deren, gekauwd, gene zen de kloven in de lip pen en zwering van het tandvlees. De nootjes, gedroogd en tot as ver- brand, zijn zeer goed te gen nierstenen". Dit is de, in gangbaar Neder lands overgezette, tekst van een oud kruidenboek uit de zestiende eeuw. Toen wisten ze de beuk dus al te waarderen en dat doen we nog wel, al geldt die waardering bij veel mensen alleen als zijn hout helder ligt te vlammen in de open haard. Ook in de natuur zijn er die van de beuk houden. De Gewone Vink, ook wel Boek (beuk) vink genoemd, nestelt graag in zijn dichte lover. De beuke- nootjes vormen voor hem een geliefd voedsel en ook voor zijn neef de Keep, een wintergast. In het najaar kunnen we die bij honderden onder de beukebomen aantreffen. Maar dat is elk jaar ver schillend omdat er het ene jaar veel meer beu- kenootjes zijn dan het andere. Zijn er veel, dan spreekt de bosbouwer van een goed mastjaar. De Zwarte Specht is ook bijzonder gehecht aan de beuk, die zijn voorkeur geniet om er zijn nesthol in uit te hakken. Ook zijn er diverse zwammen die er de voorkeur aan geven om onder beuken te groeien, zoals de Kleve rige Knolamaniet en de Giftige Vezelkop. Beide soorten zijn dodelijk gif tig, maar gelukkig hier betrekkelijk zeldzaam. De jonge exemplaren lij ken verdacht veel op champignons. Ongevaarlijk, ook voor de beuk, is de Reuze- zwam. In juli komen de enorme bruine, lapvor- mige waaiers van hoe den boven de grond die op korte, dikke stelen staan en vaak meer dan vijftig centimeter in door snee meten. Soms in grote klompen, die dan gezamenlijk meer dan een meter in doorsnee zijn. Gevaarlijker voor de beuk, zelfs dodelijk, is de Porseleinzwam. Als die haar vochtige bleke hoed door de schors steekt dan heeft de zwamvlok al behoorlijk huisgehouden in het cambium. De zwamdraden verwoesten het transportsysteem en de boom is reddeloos verloren. Is de boom ge zond en de bast onbe schadigd, dan heeft de zwam weinig kans. Vaste voet krijgt hij pas als de bast los is of bescha digd. Daarom laten we ons zakmes thuis en snij den geen namen in een beukestam, want een toevallig rondzwervende spore van de Porselein- zwam, nauwelijks te zien door de microscoop, is in staat binnen afzienbare tijd zo'n reus te vellen. De Beukegalmug is voor de voortplanting geheel afhankelijk van de beuk. We kunnen, over het al gemeen aan de boven zijde der bladeren, de vier tot twaaf millimeter hoge gallen van de beu kegalmug vinden. Deze zeer harde, eivormige, toegespitste woekerin gen zijn eerst groen en kleuren later rood. De larf, die zich daar bin nenin ontwikkelt, is in de herfst drie tot vier milli meter lang en volgroeid. Kort voor de bladeren af vallen, laat de gal los en valt op de grond. De larf overwintert in de gal en verpopt zich pas in maart van het volgend jaar. Het popstadium duurt onge veer drie weken en dan komt de bruinzwarte gal- mug uit. Na de bevruch ting legt het wijfje twee tot driehonderd rode eie ren op de bladknoppen van de beuk. G. van L. CuttnfwAn

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7