Futuristische vervanger van de Granada eel nieuws bij Ford Nissan Laurel gewijzigd Oliebesparing is geen tovertruc /%Deze week bent u voordelig uit wat lekker vlees" betreft! weL 13.75 JyRX, 4.95 1.38 j' 2.40 All"»" 1.98 2.50 Vier maanden voor inbreker Collecten in april d Scorpio: V Kipfilet Lentegehakt normale prijs 500 gram 6.00 nu Eigengemaakte lasagna 100 gram oor de boterham braden terham worst Katenhaasjes Mazda 626 Noblesse door Henk Budding Maagdelijk witte Fiat Panda DNDERDAG 28 MAART 1985 ei aa erwacht, uiteindelijk toch plotseling verschenen, Ford's nieuwe vlaggeschip, de Scorpio. Brak Ford met vormgeving oude zeden en gewoonten, met de Scorpio is dat idem dito. Met zijn bijzonder gewaagde ing moet de Scorpio het verloren gegane aandeel in de grote middenklasse weer terug zien te pakken en izegd zal dat best lukken. De wagen staat immers bol van de modernste techniek, biedt een hoog oogt fraai, heeft binnenruimte in overvloed voor passagiers en bagage en de pnjs (nog niet officieel) valt _pee. Zeker als we in aanmerking nemen, dat elke Scorpio van huis uit ABS (Anti-Blokkeer-Systeem) hoi pit ingebouwde brok veiligheid is bijvoorbeeld bij Mercedes en Audi aan te schaffen voor een van respectievelijk 5676,- en 7.135,- corpio's hangen prijskaartjes vanaf 35 mille die al naar gelang de uitvoering en/of motor oplopen. tan 'DE KOETS wijten. In het algemeen zien we in Neem de Audi 100, Renault 25, kan de Ford-ontwerpers de grotere klasse steeds meer li- Mercedes 200 om er maar enkele te irek aan originaliteit ver- mousincs met een eigen gezicht. noemen. Ford's jongste aanwinst A SV| rid sla jV 9 mste aanwinst, de Scorpio; een bijzonder geslaagde creatie left 3D aai liet nni; tes! past uitstekend tussen deze speci fieke lange-afstands automobielen. Niet alleen de buitenkant is een lust voor het oog, het interieur komt er evenmm bekaaid af. Voor zowel bestuurder als passsagiers biedt het compartiment comfort op hoog ni veau. „Bij het ontwerpen van de Scorpio stelde Ford zich ten doel een grote wagen met de zuinigheid van een kleine auto te creeren, wat resulteerde in een sene luxueuze en ruime automobielen. Stuk voor stuk bieden zij een gunstige prijs/ prestatieverhouding en blinken uit in brandstofzuinigheid. Eén model verbruikt zelfs 14% minder dan de Fiësta toen men deze in 1976 intro duceerde. Deze zuinigheid gaat ab soluut niet ten koste van de pittige prestaties," aldus de heer G. K. L. Laurent, algemeen directeur van Ford Nederland tijdens de eerste statische presentatie van de Scorpio aan de pers. Op het gecapitonneerde dash board bevinden zich alle belangrij ke instrumenten en bedieningsor ganen precies onder het oog van de bestuurder. Enkele details- een gra fische module van het extra contro lesysteem met waarschuwing voor lage buitentemperatuur, slecht ge sloten portieren en achterklep en defecte lampjes in de koplichten. Een extra controlesysteem voor slijtage van de remblokken, het peil in het sproeierreservoir en het peil van de koelvloeistof ontbreekt evenmin. Als de voorruitwissers werken en men zet de versnelling in de achteruit, dan treedt de wisser op de achterruit automatisch in werking De stuurkolom is zowel heen en weer als op en neer verstelbaar. Alle Scorpiomodellen hebben een diepe centrale console die loopt van de onderkant van het instrumen tenbord tot aan de achterkant van de stoelen. In het voorste deel bevinden zich diverse schakelaars en ruimte voor een geluidsinstalla tie. Tussen de voorzetels een op bergvak voor cassettes Daarachter een aantal bedieningsknoppen voor comfort en muziek m de achterkamer. Standaard heeft elke Scorpio een antenne in de achter ruit Al naar gelang de uitvoering vindt men in de wagen in hoogte verstelbare prima gevormde stoe len met lendesteunen en/of volledig elektnsch te bedienen stoelen Bij de „Ghia" kan men ook de (60 40 wegklapbare) rugleuning van de bank elektrisch verstellen. Beladen van de forse bagageruimte via de ver omhoog klappende achterklep kost weinig moeite, vooral dankzij de geringe laadhoogte Om de voorruit snel te ontwasemen of te ontdooien levert Ford als extra een elektnsch te verwarmen voor ruit, die onafhankelijk van de ver warming werkt. In die ruit zijn twee vertikale rijen uiterst fijn gekron kelde draden in de plastic tussen laag van de gelaagde ruit ingeslo ten. MOTOREN Vanaf de introduktiedag 15 mei aanstaande kan men kiezen uit drie Overzichtelijk goed doordrachte cockpit met perfecte zetels. benzinemotoren, één nieuwe 1.8 1 en twee 2.0 1 viercilinderotoren, waarvan één met benzine-inspui- ting. Later komt daar nog een V6-motor bij eveneens ingespoten. Begin volgend jaar voegt Ford daar nog een „diesel" aan toe. Vier eerstgenoemde motoren werken via een volledig elektronische ont steking met een door een micropro cessor geregeld ontstekingstijdstip. Voor optimale prestaties en zuinig heid krijgen de twee „injectie"mo- toren bovendien het Ford EEC-IV elektronische motorbesturingssys- teem. Met een gemiddeld verbruik van 8.41/100 km (1 op 11,9) rijdt de 1.8 Scorpio op één volle tank van 70 liter ruim 800 kilometer. Deze IERRA XR 4 X 4 tord was het enige tijd stil, 'ns een cliché te gebruiken tilte voor de storm. Thans allerlei nieuws op ons af. >n verleden week op de automobieltentoonstel- ir stond de al enige tijd iangekondigde Sierra XR 4 permanent vierwielaange- heurijzer. met m het voor- vafn 2 8 liter V6-krachtbron 'erl dslofinjectie. Dit blok le- k\V (150 pk). il een technisch vooruit- vorm tvan vierwiidaaur oe, want twee derde van rkoppel wordt op de ach terwielen en een derde op de voor wielen overgebracht Hierdoor heeft de achterwielaandrijving de overhand, wat vele sportieve pilo ten wensen. Dit vierwielaandnjf- systeem beschikt over automatisch werkende slipbegrenzers van het viskeuze-type in zowel de middel ste als het achterste differentieel. Deze verhinderen doorslippen van de wielen en dragen bij tot een prima trekkrachtregeling en weg- ligging onder alle weers- en weg- omstandigheden. Onderstel en opgewekte krach ten -bieden de Sporlicf ingestelde beitUOrder rij- 'éh stuureigenschap- pen in optima forma Standaard bezit de wagen tevens achterveren met een variabele karakteristiek, silent blocs van een nieuw ontwerp, gasgevulde schokdempers, schijf remmen op alle wielen, rond de lichtmetalen velgen VR-banden en een stuurbekrachtiging met varia bele overbrengingsverhouding. Eind 1985 komt daar nog een elec- tronisch geregeld anti-blokkeersys- teem bij. Uiterlijk herkent men de XR 4x4 aan de in de kleur van de koets gespoten bumpers en enkelvoudige spoiler op de achterklep. Binnen zien we sportstoelen, een dash board a la Sierra GL/Ghia, voorts toerenteller, tweespakig roer en lange middenconsole met opberg ruimte en armsteun. Op het Europese continent levert Ford de XR 4 x 4 in een driedeurs- versie, terwijl hij als vijfdeurs in Engeland wordt aangeboden. Ford breidt zijn toch al indruk wekkende Sierrahjn uit met een sportieve 2.0 i S. Onder de ronde motorkap staat een nieuwe motor versie afgeleid van de 2 01 carbura teurmotor Door aanpassing van de ïnlaatpoorten en een nieuw inlaat- systeem met afzonderlijke kanalen, alsmede toepassing van het Bosch L-Ietronic electronische benzine- ïnspuitsysteem levert deze man netjesputter indrukwekkende krachten en prestaties. Ruim 85 kW (115 pk), een acceleratie van 0-100 Sierra 4x4, Ford's antwoord op-de Audi Quattro's? normaal kilo 19.00 nu slechts >hu> '09, isdfp 5l-)ul sven vwevJ^- een lekkernij 100 gram envRSLAGER "*RED TIMMER 26ir|Keursla9er van Leusden en omgeving. "iezenkamp 23 - tel. 941455 km/u in 10.0 sec. en een topsnel heid van 190 km/u zijn prima rap portcijfers. Ford gaat de 2.0 i S zowel in een drie- als vijfdeursversie leveren. De wielophanging komt overeen met de XR 4 x 4 achterveren met een variabele karakteristiek, gasgevul de schokdempers en zowel vóór als achter een stabilisatorstang. SIERRA RS COSWORTH In Genève stond ook het prototy pe van Ford's nieuwste sportmodel van de Siena, de Sierra RS (rally sport) Cosworth De productie start, als alles volgens plan verloopt in het laatste kwartaal van 1985 in de Fordfabriek te Genk (Belgie). Ford gaat de bolide leveren in de vijftien Europese landen waar zij een belangrijk marktaandeel heeft. In de loop van 1986 dient men een aanvraag voor homologatie van de wagen in groep A in (minimumpro- duktie 5000 stuks), waarna Ford met de RS Cosworth gaat deelne men aan internationale toerwagen- races. Een 2.0 1 viercihnder „zes tienklepper" met een Garrett AiRe- search T 3 turbocompressor en een electronisch gestuurde Weber/Ma- relli benzine-inspuiting en ontste- LEUSDEN/AMERSFOORT - Conform de eis van de officier van justitie, mr L. Goossens, is een 20-jarige Amersfoorter dinsdag door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf waarvan drie voor waardelijk. De man had in Leusden en Amersfoort een reeks inbraken gepleegd Eind vorig jaar en begin dit jaar verveelde de verdachte zich zo dat hij zich op het inbrekerspad begaf. Volgens een reclasseringsbeamb- te zou het goed zijn als de Amers foorter aan werk geholpen zou worden. Eerst zal hij echter nog een tijdje moeten zitten king levert maar liefst 200 pcka's Standaard scheurt de wagen in 7 0 sec. van 0-100 km/u en bereikt een topsnelheid van 240 km/u. Voor mensen die deelnemen aan wed- strijdprogramma's komt een com pleet assortiment Ford competitie onderdelen op de markt Hiermee 'kunnen de coureurs de prestaties van de motor evenals het onderstel nog even verbeteren. AIRCONDITIONING VOOR DE SIERRA Tegen meerprijs kunnen kopers van de Sierra 2.0, 2.3 1 en de 2.8 1 XR 4i in hun aanwinst een nieuw ontworpen „airco" laten plaatsen Dit systeem dat werkt in combina tie met de normale verwarming houdt de binnentemperatuur op een comfortabel niveau bij buiten temperaturen variërend van -40 tot 48 C. Zelds bij tropische hitte lev.ejt deze „airco" binnen 5 lot 10 sec. na het starten van de motor koele lucht. Dankzij een nieuw schommelplaat- compressor met tien kleine cilin ders werkt de installatie buitenge woon geruisarm Nissan's vertegenwoordiger in de grotere middenklasse, de Laurel onderging een grondige gedaanteverwisseling. Op de autosalon te Genève werd deze limousine voor het eerst in Europa getoond. Behalve diverse wijzigingen bleef de klassieke vormgeving gehandhaafd Onderhuids veranderde er echter veel, waardoor de Laurel zich qua techniek volledig kan meten met de Europese concurientie. Wat het hele rijcomfort betreft ging de wagen er flink op vooruit. In Nederland levert Nissan de Laurel voorlopig met een zescihnder 2 4 1 benzine en een 2.8 1 dieselmotor Volgend jaar komt daar nog een 3.0 1 V6 motor bij, standaard voorzien van een katalysator. Toename van het motorvermogen en de wens om een stille en comfortabele auto te creeeren vereisten herziening van ondermeer de stuurinrichting, wielophanging, remmen en toepassing van extra geluidsi- solerende materialen. Nissan Nederland levert de nieuwe Laurel vanaf eind april aanstaande in vijf uitvoeringen met keus uit een vijfversnellingsbak of vierversnel- hngsautomaat. De uitrusting staat op hoog niveau Zo krijgt de SGL van huis uit standaard een sprekend waarschuwingssysteem, centrale portiervergrcndehng, por- tierslotverhchting en speedcontrol, terwijl de basisuitvoering, de GL al beschikt over radio-stereo-cassette recoider, clectrisch te bedienen antenne, in hoogte verstelbaar stuur, stuurbekrachtiging en electrisch te bedienen buitenspiegels Voorlopig rondt Mazda zijn popu laire 626 serie naar boven af met een exclusieve „Noblesse'-versie Deze „Noblesse" baseert Mazda op de 626 Hatchback 2 0 GLX met stuurbekrachtiging. Behalve de al complete uitrusting zoals electrisch te bedienen zijruiten, centrale deurvergrendeling, hoofdsteunen voor en achter spoot Mazda deze versie in twee kleuren zil ver-metallic. Tevens spoten zij buitenspiegels en gulle in de lichte kleur. Sportieve striping, achterspoiler en lichtmeta len velgen maken er een fraai ge heel van. Speciale bekleding siert de stoe len, bank en delen van de deuren. Inclusief alle extra's kost deze wa gen 31.295,-. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders hebben voor de maand april vergunning verleend voor het houden van de volgende collecten 15t/m21 april: Hartstich ting; 22 t/m 28 april: Nationaal Fonds Gehandicapten; 29 april t/m 5 mei. Internationale Hulpverle ning. zuinigheid gaat niet ten koste van de prestaties gezien de topsnelheid van 179 km/u Het topmodel, de 2 81 raffelt de spnnt van 0-100 km/u in 9.6 sec. en bereikt uiteinde lijk een „top" van 208 km/u Rondom heeft de Scorpio onaf hankelijke wielophanging, voor volgens het McPhersonsysteem, achter het schuin naar achteren gerichte driehoeks draagarmen. Standaard krijgt de „Ghia" auto matisch werkende pneumatische niveauregeling voor de achterwiel ophanging. Tegen meerprijs ook leverbaar op de CL en GL. Zoals gezegd zijn alle Scorpio's uitgerust met ABS. Dit anti-blokkeer-systeem van de rem men kan men als het meest geavan ceerde ter wereld beschouwen. Twee microprocessors controleren continu het hele remsysteem op de juiste werking. „Ik ben ervan overtuigd," zei de heer Laurent, „dat we met de Scor pio een auto op de Europese markt brengen die wat betreft veiligheid op een peil staat dat nooit eerder met een nieuwe serie over de hele linie is bereikt." De tijd zal het leren. Over twee weken komen we met een eerste rij-impressie op de Ford Scorpio terug. Zo'n veertig jaar geleden verbruik ten automotoren liters olie De driehoekige oliekan op de tree plank behoorde tot de standaard uitrusting van geroutineerde auto mobilisten en ieder tankstation had zijn olie-afdeling met pompen en maatbekers, waaruit de benzine- slurpende automobiel ook de nodi ge olie kreeg. Zelfs tien jaar geleden lagen de gemiddelde olieverversingsbeurten nog tussen de 3000 en 5000 kilo meter en alle nieuwe auto's kregen nog na de eerste 1000 kilometer de eerste olieverversing De vraag van de pompbediende: „Zal ik de olie nog even nazien?" werd in die dagen niet minder vaak gehoord dan de zucht „Mijn motor heeft al weer olie nodig!" Vandaag de dag is het stil geworden rond al deze beroepsmatige bedrij vigheid. „Olieverbruik komt dat eigenlijk nog voor, behalve bij oer oude wagens7" We hebben dit bij Volkswagen nagevraagd en kregen spontaan te horen „Ja en nee" Van verbruik kan eigenlijk nauwe lijks nog sprake zijn (bij Volkswa- gen/Audi-motoren is het verbruik 0,05-0,3 liter/1000 km) Anderzijds zou dit met tot een volledige zorgeloosheid mogen lei den, zeker niet nu de gebruikelijke olieverversingsbeurten bij benzi nemotoren plaatsvinden om de 15.000 kilometer, of uiterlijk na een jaar. Maar er schuilt een adder tje onder het gras. Het verbruik verschilt van het ene tot het andere geval. Er moet dus rekening mee worden gehouden. Het verdient daarom aanbeveling regelmatig de oliepeilstok te raad plegen. Daarom wordt in ieder Volkswa- gen/Audi-instructieboekje ondub belzinnig geadviseerd: „Het motor olieniveau moet met regelmatige tussenpozen - het beste bij iedere keer dat u brandstof tankt - worden gecontroleerd." Hoe meet men het oliepeil? Weliswaar is het olieverbruik te genwoordig niet meer een alle daags onderwerp van gesprek, maar zelfs de modernste automoto ren hebben nog altijd een oliepeil stok (hier bij de Golf), waarmee men het oliepeil m het carter kan meten. Omdat olie niet alleen smeert, maar ook reinigt en koelt, betekent het meten van het oliepeil een geruststelling met betrekking tot de bedrijfszekerheid van de auto. Hier zijn enkele tips: - de plaats van de peilstok wordt in het instructieboekje van de auto genoemd; -r door regelmatig peilen komt u er achter hoe groot het verbruik is, - peil alleen bij koude motor en bij een horizontaal staande auto. Uit de verschillende smeerplaatsen van de motor moet de olie eerst naar het carter terugvloeien en alleen bij een rechtstaande auto is het oliepeil in het carter vlak. In elke andere stand krijgt u een verkeerde meting; veeg de peilstok na het uittrekken eerst af, steek deze er vervolgens weer tot de aanslag in, dan kunt u het peil aflezen. - als de oÜe beneden het maxi mum merkteken is gedaald, dient u het instructieboekje te raadplegen. Hoe is het tot zo'n spectaculaire vermindering van het olieverbruik gekomen? De techniek is een stuk verbeterd. Niet door een sensatio nele tovertruc, maar door geduldig gepriegel- en precisiewerk aan ver schillende olieverbruikende onder delen, zoals: - de zuigerveren (compressieve- ren en olieschraapveer), waarbij de technici spreken van „Een verbete ring van het mechanisch rendement en een betere partiële olieschraap- werking"; - de cilinderwanden, waarvan de rondheid en de oppervlakkwaliteit verder zijn verbeterd; - de klepsteelafdichting, waarvan de olieschrapende werking is ver beterd; - de carterventilatie, die een re- tourleiding heeft gekregen, zodat ohedampen niet meer naar de bui tenlucht ontsnappen Uiteraard heeft in de laatste tiental len jaren ook de oliekwaliteit be langrijk bijgedragen aan het terug lopend olieverbruik. Moderne HD multigrade-olieén munten uit onder meer door tempe- ratuurbestendigheid en verdam- pings- en oxydatiestabiliteit Op deze manier wordt door een permanente en doelbewuste mo torontwikkeling en de oliechemie de bruikbaarheid in het bedrijf van alle dag van de goede, oude ver brandingsmotor nog verder ver hoogd en zuiniger gemaakt. Dat is een vooruitgang die in de meeste gevallen over het hoofd wordt gezien. Fiat brengt een speciale versie van de Panda, de Panda White op de Nederlandse markt. Zowel de voor- en achterbumper als de kunststoffen beschermplalen op de zijkanten zijn wit gespoten Hierdoor krijgt de wagen een volstrekt ander aanzien. Technisch gezien komt de „White" Panda overeen met de 34" Wielkastverlagers achter, speciale wieldoppen en rode striping completeren de koets. Stoelen, ban, opbergvak onder 't dashboard en zijpanelen zijn bekleed met grijze stol waarop een rode bies Deze witte Panda kost 11 999.-. Voor f 151.-meer levert Fiat de wagen met hoofdsteunen en verstelbare rugleuningen van de stoelen Noblesse, luxe versie van de succesvolle Mazda middynklasser, de 626

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9