Indringend toneel Culdoto Open huis bij de Leusder Krant Boekje „De Appelweg" voor de burgemeesters A'foort en Leusden kasten pmels' kamer 2meente irooien ikf— 't Sluisje (122) zieken 't Sluisje (123) 1 ri, Korrektie FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Hazelaar DINSDAG 2 APRIL 1985 alctie: Caspar van Loo rook nog wel eens jhen kan worden tijdens een vergadering, mag uit het ende blijken, derdagavond, toen de eenteraad bijeen was, belde wethouder Fons iels een aantal antwoorden van raadsleden. »r het ging, doet niet veel De wethouder sprak „deze kamer", de besluiten vallen. Met bedoelde hij dus voor Pvd A'er Gert de omUmmelsevente „Wethouder, we zitten niet in dé Kamer?" de Weerdt kwasi-serieus >nd op de Tweede Kamer, op Ummels verstrooid eerde: „Dit. de raadszaal, is ren kamer, meneer Oostra." iteit alom, u begrijpt het al! meer „humor" uit de Isvergadering. Tijdens de Bndeling van de ingekomen ken wilde Lily van Amerom 3) iets zeggen over een brief het plaatselijk j's) p) iets z khetplat afdelingsbestuur van de PvdA. Dat schrijven pleitte voor het verleggen van de inmiddels beruchte bocht in het (westelijk) fietspad langs de Heiligenbergerweg. U weet wel, de bocht waar zo veel over te doen is in verband met een verkrachting, die daar enkele maanden geleden plaatsvond. De bocht in het fietspad zou volgens de PvdA, en anderen als de Rooie Vrouwen en Werkgroep Vrouwen tegen Verkrachting, meer in de richting van de Heiligenbergerweg gelegd moeten worden. Inclusief een betere verlichting zou de beruchte bocht daardoor een stuk veiliger worden, met name voor vrouwen die daar 's avonds of's nachts fietsen. Raadslid Van Amerom betuigde donderdagavond adhesie met de brief van de Partij van de Arbeid. Ze zei dat met de voorgestelde PvdA-maatregelen in ieder geval de „vrouwen zich veiliger zullen voelen". „En dat is voor mij even belangrijk als veilig zijn," aldus de liberale Van Amerom. Haar opmerking was voor burgemeester J. W. M. Rademaker aanleiding het volgende te zeggen: „U dient uitermate voorzichtig te zijn met het doen van dit soort uitspraken. Het „veilig voelen" kan betekenen dat de hele gemeente opgerooid moet worden." Met andere woorden: de burgemeester bedoelde dat voor elke straat, fietspad of weg speciale maatregelen getroffen moeten worden als mensen zich onveilig voelen. Na de vermaning van de burgemeester aangehoord te hebben zei Lily van Amerom droog: „Zo ver wil ik toch echt niet gaan!" Zoals verwacht is een (advertentie) voorgaande jaren ging de palmpasenoptocht naar de zieken in - Vrijdagmorgen de kleuters van de kleu- onder leiding van de i leidsters door het dorp. j hadden weer een mooie ling versierde Palmpaasstok Ich. Zoals voorgaande jaren jldoor deze kleuters enkele pn in het dorp bezicht en 1 hen een fruitmandje aan- loden. Ook werd door hen een bezoek gebracht aan huize St.-Joseph waar zij al zingend door de gan gen trokken, dit tot grote verras sing van de daar aanwezige be jaarden Na hun rondgang verza melden zij zich in de bakkerij van de familie Schouten waar door de bakker een vers haantje pik op hun stok werd gestoken. Al zin gend trokken de kleuters hierna weer naar hun school. Ook door de leerlingen van de St.-Jozef school werden een groot aantal zieken en bejaarden in het dorp bezocht. Een lijst van de daarvoor in aanmerking komende perso nen was bij de Zonnebloem afde ling opgevraagd Loep op Leusden (advertentie) meerderheid van de gemeenteraad akkoord gegaan met de voorgestelde verhuizing van het autosloopbedrijf van een woonwagenfamilie aan 't Sluisje. VVD en CDA besloten in de lijn der verwachting „loop en sloop" onder te brengen op een aan te leggen en in te richten terrein aan de Valleilaan, in de buurt van de wijk „de Wetering". Ofschoon de Leusdense gemeenteraad al te uitvoerig over de verhuizing in alle raadscommissies (in sommige tot twee maal toe) had gepraat, werd er in de raadsvergadering nog eens rustig twee uur over gekissebist. De PvdA probeerde met een motie een periode van overleg tussen de raad, provincie en woonwagenschap er door te krijgen, terwijl het CDA nogmaals breedvoerig uitlegde waarom het kon instemmen met het voorstel om het autosloopbedrijf naar de Valleilaan te verplaatsen. De wethouders Wagenaar (VVD) en Van Woudenberg (CDA) hadden vervolgens tijd genoeg om alle vragen en opmerkingen uit de raad te beantwoorden. Wagenaar ging zelfs zo ver door een kaart te laten aanrukken, waarop te zien was waar precies het autosloopbedrijf annex woonwagenkampje komt te liggen. Aan de hand van die kaart betoogde de wethouder van ruimtelijke ordening, dat de wijk „de Wetering" veel minder overlast hoeft te verwachten van het kampje dan de toekomstige wijk „het Ruige Veld" aan de overkant van de Valleilaan. Wethouder Van Woudenberg maakte zich een beetje belachelijk met de opmerking, dat „autosloopbedrijf" een groot woord is voor de nering die de woonwagenfamilie nu heeft. „Het is meer een autobedrijf waar onder meer oude auto's worden gerepareerd. Echte autosloperijen beslaan tenminste twee hectaren grond. Die zie je bijvoorbeeld in de buurt van Rotterdam." VVD en CDA waren dus voorde bezwaarschriften vanuit „de Wetering". We kunnen stellig beweren, dat over niet al te lange tijd aflevering 124 van 't Sluisje in deze kolommen aan bod komt. VVD en CDA waren dus voor de verhuizing („liever niet, maar er is geen beter alternatief), PvdA, D'66 en GPV/SGP keerden zich - zoals verwacht natuurlijk- krachtig er tegen. Harm Offereins (GPV/SGP) deed dat omdat er procedureel een en ander niet goed was verlopen. Daarom kon hij zich niet volledig vinden in de motie van de PvdA. Daarin stond, dat de verhuizing van „loop en sloop" eigenlijk door B. W. eigenhandig is voorbereid, zonder dat de raad, provincie en woonwagenschap kennis hadden kunnen nemen van de argumenten voor en tegen andere plaatsen voor het autosloopbedrijf/woonwagen kampje. bp Oostra (D'66) steunde de motie van de sociaal democraten eveneens. „Het voorstel is om een ongewenste vestiging aan 't Sluisje te ruilen tegen een nog slechtere plaats aan de Valleilaan, onder onzekere financiële regelingen. Dat kan dus niet," aldus Oostra die zich als een terriër op de kwestie heeft gestort. Hij had zelfs met het ministerie van Winsemius, Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, gebeld om te vernemen, dat Leusden niet hoeft te rekenen op een rijksbijdrage voor de aanleg en inrichting van het werkgedeelte op het kampje aan de Valleilaan. Uiteindelijk, na vele zuchten en geeuwpartijen onzerzijds, werd de motie van Corrie Verduin en consorten met 13 tegen 6 stemmen verworpen, en werd het voorstel tot verhuizing van „loop en sloop" in dezelfde stemverhouding aangenomen. Het wachten is nu op de Bent u er in getrapt, in de 1 april-grappen van de Leusder Krant? Zo ja, dan zijn we u dankbaar en moeten we meedelen dat koningin Beatrix dus gisteren niet in Leusden was om een geschikte bouwlokatie voor een verblijf voor kroonprins Willem-Alexander uit te zoeken. En dat die kunstskibaan, waar we het over hadden op de plaats van de autosloop aan 't Sluisje, er dus niet komt. Over het stukje in Loep op Leusden over de zomertijd zullen we het maar niet hebben. Voor die lezers die de 1 april grappen tijdig ontmaskerden: bravo, maar we zullen het u volgend jaar nog moeilijker moeten maken. Dat 1 april-moppen wel eens verkeerd kunnen vallen, doordat ze flauw en te goedkoop zijn, ondervond de eigenaar van restaurant De Pepermolen aan de Biezenkamp. Hij werd het afgelopen weekend door 12 a 13 mensen gebeld, die beweerden een uitnodiging te hebben ontvangen voor een gratis dineetje op maandag 1 april. Wie op de uitnodiging in wilde gaan moest contact opnemen met bedrijfsleider Snijders van „De Pepermolen". Vandaar de telefoontjes naar het restaurant, dat overigens geen bedrijfsleider onder de naam Snijders heeft. Restauranthouder Wlm Tijmensen: „Als het een 1 april grap is, vind ik 'm niet leuk. Ik zou graag willen weten wie de bedenker van dit alles is." ACHTERVELD - Zaterdag 23 en zondag 31 maart werd door toneel vereniging Culdoto het toneelstuk opgevoerd getiteld „Alles voor de tuin", een toneelstuk van Edward Albee Een stuk helemaal van deze tijd Het is een stuk dat zich afspeelt in een wijk waar iedereen veel te duur woont en veel te duur leeft. Maar ja, je moet wel als je bij de club wilt behoren. Met droge en soms een beetje wrange humor komt in dit stuk naar voren waar dit allemaal toe kan leiden. Het echtpaar Ri chard (Timo van de Burgwal) en zijn vrouw Jenny (Evelin Hak) wo nen met hun zoon Roger (Wim Vos jr.) in een dergelijke rijke buurt. Het blijkt ver boven hun financiële krachten te gaan Hun buurman Jack (John van Mid delaar), een zeer rijke vrijgezel, komt regelmatig bij het echtpaar op bezoek Tijdens hun gesprekken komt de eenzaamheid van de vrij gezel met zijn vele geld goed naar voren Op zeker moment krijgt de echtgenote bezoek van mevrouw Toothe (Riek v d Hengel) die Jen ny een aanbod doet om als ani- meervrouw voor veel geld bij haar te komen werken. Er wordt beslo ten een tuinfeest te organiseren Terwijl Jenny inkopen gaat doen vindt Richard een groot bedrag aan geld. Hij wil weten waar dit vandaan komt Na veel uitvluchten bekent zijn vrouw waar zij dit mee ver diend De echtgenoot ervaart dit als 'n slag. Kort voor de aanvang van het feest komt hun zoon thuis van de school. Zij proberen alles voor hem te verbergen Inmiddels ko men de gasten die uitgenodigd zijn voor het tuinfeest binnen. Het zijn hun vrienden Chuck en Beryl (Wim Vos en Mien van Dalen), Gilbert en Louise (Henk Smit en Greet Wes- sels) en Perry én Cynthia (Rens Wouters en Margaret van Druten) De problemen die ontstaan zijn moeten worden opgelost De man nen willen echter hun stand blijven ophouden Hierna volgt weer een gesprek waarbij zoon Roger zeer- rake opmerkingen plaatst Hij moet even voor een van de gasten een boodschap doen, komt vmet het gevraagde terug en brengt tevens buurman Jack mee die behoorlijk aangeschoten is Naar aanleiding van een bepaalde opmerking wordt de zoon door zijn vader naar zijn kamer gezonden Buurman Jack ziet mevrouw Toothe en blijkt haar te kennen. Uiteindelijk is hij van alles op de hoogte en kent het doen en laten van de aanwezigen Dit tot grote schrik van allen Als buurman Jack weg wil gaan wordt hij door de mannen tegengehouden omdat zij bang zijn dat hij alles aan de grote klok zal hangen. Dit kost hem zijn leven Hij wordt in de tuin begraven Hierna verdwijnen allen, terwijl het echtpaar alleen achterblijft. On danks alle misère willen zij hun leven ongestoord voortzetten. „Alles voor de tuin", een goed gespeeld stuk. Zonder de overige spelers en speelsters te kort te doen mag het spel van de twee hoofdrol-vertolkers zeker naar vo ren worden gebracht De manier waarop zij het echtpaar speelden, zoals hun woordenwisselingen en het verdriet na het bekend worden van de rol van de vrouw, was werkelijk uniek. Ook de anderen speelden hun rol voortreffelijk Aan de inzet van allen hebben de kijkers van een prima Culdoto avond kun nen genieten. De eerste avond was het bezoe kersaantal niet zo groot maar zon dag was de zaal geheel gevuld Onder de belangstellenden was ook de burgemeester van Leus den, de heer Rademaker en zijn echtgenote, aanwezig. Het stuk werd geregiseerd door Wout Bakkenes, soufleuse was Jo- pie Smit en grimeuse Marijke Huls hof Na afloop werden de spelers, speelsters, regisseur en echtgeno te, soufleuse en grimeuse in de bloemetjes gezet. De ruime ontvangsthal met receptie LEUSDEN - Vanavond van 19 tot 21 uur bent u welkom tijdens het open huis, dat de Leusder Krant houdt ter ge legenheid van de officiële opening van haar nieuwe kantoor in het bedrijven complex aan de Asschatter- weg bij de Biezenkamp. Die opening zal worden verricht door burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Vanaf 19 uur bent u van harte welkom voor een hapje en een drank je. In de hal van het kantoor is een kleine foto-expositie ingericht met archieffoto's uit de jaren zeventig. Het betreffen foto's van plekjes in de gemeente die aanzien lijk zijn veranderd. Het redaktie-kantoor. Exterieur van het nieuwe Leusder Krant-kantoor. LEUSDEN - In de Leusder Krant van 5 maart werd abu- I sievelijk melding gemaakt van het feit, dat de door de Culturele Raad Leusden te I organiseren kunstmarkt vóór de zomervakantie zal worden gehouden. Dit is niet juist. Het ligt in de be doeling om de kunstmarkt na de zomervakantie te gaan houden in en rond het activiteitencentrum De Korf. Rozendaallaan 9 Leusden-C. De burgemeesters Rademaker en Schreuder kregen ieder een exemplaar van het boek 'De Appelweg AMERSFOORT - De burgemeesters van Leusden en Amersfoort, de heren mr. J.W.M. Rade maker en A. Schreuder. hebben maandagmiddag ieder een exemplaar gekregen van het boekje 'De Appelweg'. Het is geschreven door Hans Werkman, auteur en leraar Nederlands uit Amersfoort. De subtitel van het boekje luidt: 'Ballade van honderd strofen op 4 mei'. Hans Werkmans boekje is genoemd naar de Appelweg, op de grens van Leusden en Amers foort. Langs deze weg bevinden zich enkele oorlogsmonumenten. 'De Appelweg' wordt uitgegeven door uitgeversmaatschappij J. Kok uit Kampen, en is vanaf deze week te koop in de boekhandel. In onze houtwallen zien we hier en daar, tussen de bruine katjes van de elzen, opvallende groen gele katjes, die ook door gaans wat langer zijn dan de elzekatjes. Het is de mannelijke bloeiwijze van de Hazelaar. Som mige mensen kunnen de verleiding niet weerstaan om een paar takken af te snijden en in een vaas op de boekenkast te zetten. Meestal liggen ze echter na een paar dagen al in de vuilnisbak, want in de omgeving van de vaas ligt alles vol met een laag kleverig geel poeder; het stuifmeel. Geen wonder, want elk katje herbergt meer dan twee miljoen stuifmeelkorrels, die het regelmatig loslaat. Bui ten is het natuurlijk de bedoeling dat de wind die korrels meeneemt en op de vrouwelijke bloe men brengt, liefst van een andere struik. De ha zelaar houdt niet zo van zelfbestuiving, waardoor een alleenstaande struik meestal weinig vrucht draagt. De vrouwelijke bloem van de hazelaar is weinig opvallend, het is niet meer dan een purperen pluimpje op het einde van de bladknoppen. Heeft de bestuiving plaats gehad dan ontwik kelen zich de zo overbe kende hazelnoten. Die staan bij biologisch-dy- namische voedseldes kundigen bovenaan op hun voorkeurslijstje. Zeer begrijpelijk, want ze zijn bijzonder eiwitrijk. Twee ons hazelnoten hebben dezelfde voe dingswaarde als een kilo gram vlees. Om die voe dingswaarde werden ze vroeger gekweekt. Eén hectare kon wel meer dan drieduizend kilo gram noten opbrengen. En niet alleen om zijn vruchten was de teelt van hazelaars van be lang. Als geriefhout kon hij het tegen de wilg op nemen en de gedroogde katjes ontbraken in geen enkele hulsapotheek als prima middel tegen griep en verkoudheid. De wi chelaar sneed zijn roede ook van de hazelaar; een gevorkte tak of een rechte, die dan rondge bogen werd. Daarmee werd naar onderaardse wateraders, verborgen schatten en nog veel meer dingen gezocht. De hazelaar is voor de voortplanting van de ha- zelaarbladrolkever van het grootste belang. Het is een kevertje van acht millimeter groot. Het in sect maakt tuitvormige rolletjes van het blad en daarbinnen worden en kele eitjes gelegd. De lar ven leven van het blad rolletje en zijn tevens be schermd tegen vijanden. De hazelnootboorder, ook een kevertje van acht millimeter groot, doet het anders. In juni, als de vrucht van de ha zelaar nog week is, wordt daarin een gaatje ge boord en een eitje ge legd. De larve leeft en groeit van het vrucht vlees. Als dat op is en de larve ongeveer tien milli meter groot is geworden, knaagt het zich door de schaal naar buiten en verpopt zich in de grond. Die larve is de bekende 'worm' in de hazelnoot. Als u het opmerkelijke kevertje eens door een loep hebt bekeken dan gunt u hem vast zijn ha zelnootje. G. van L. «1Al£.LAArtt\ATjC.S hazlLNOTCPI H A.ZC.LtiOGT - liOOtt M« .2E.LA/Vfï-l\LjAOftOL- KCVC.R Een stijlvolle collectie kasten in eiken, noten of mahonie, met dichte panelen of met glas deuren.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5