Muzikaal Geutweekend arin Oskamp verlaat na 10 jaarBlijhof' ,,Die tien jaar zijn voor mij heel positieve jaren geweest" ülijhof is een moeilijke maar wens unieke vereniging' a Er wordt te veel verwacht van het overlegorgaan jeugd- en jongerenwerk" 01 DONDERDAG 4 APRIL 1985 interview dan moet er een tweede persoon zijn die de volwassenaktiviteiten organiseert. Voor mijn funktie is al iemand enthousiast gebleken en ik hoop dat zij ook prettig ontvangen wordt in het bestuur. Maar zij heeft nu al te kennen gegeven dat zij niet alleen alle aktiviteiten wil coördine ren. Evenals twee afgevaardigden in het bestuur voor peuterzalen zouden er dan ook twee afgevaar digden van de aktiviteitenkommis- sie in het bestuur plaats kunnen nemen." Stempel Wat is de reden dat je er nu mee stopt? „Mijn kinderen worden groter. De jongste was dne toen ik bij Blijhof begon en daarbij is mijn energie op. Ik heb ook het idee dat als ik nu nog langer blijf, ik vast roest. Voor Blijhof zelf is het ook bijltje erbij neergooien omdat je ook een gedeelte van de verantwoor delijkheid op je neemt Maar ik heb ook best inzinkingen gehad, waarin ik het niet meer zag zitten. jn Oskamp, bestuurslid van Speel- en Rekreatievereniging Blijhof, legt tijdens de nende jaarvergadering, na tien jaar, haar funktie neer. Van die tien jaar heeft zij negen jaar intensief beziggehouden met de kinderaktiviteiten van Blijhof. Over s aktiviteiten, de opkikkertjes en teleurstellingen binnen dit vrijwilligerswerk, de inderingen die zich in de loop der tijd hebben voorgedaan en over de ervaring na jaar organiseren praten Karin Oskamp en Tea Middelkoop in het volgende prek. ÊUSDEN Karin: „Bij Blij- ben ik tien jaar geleden "ioon naar aanleiding van oproep in het informatle- kje gekomen. Daarin d iemand voor de winter- i gevraagd. Ik werd inge- Jd in de keuken waarin kregen. Van oktober tot maart werd er jaren handenarbeid gegeven Daar is verandering in gekomen toen de kinderen het zelt veel te lang gingen vinden. Per maand liep het aantal kinderen terug. Wij zijn er toen mee gestopt. Behalve de winterclubs hadden en hebben wij werk gedaan. Toen ben ik ook begonnen met de jeugdleidersop leiding maar door omstandigheden heb ik deze niet afgemaakt. Erva ring had ik dus nog niet Ik heb dit werk nu wel gedaan in de richting die ik vroeger wilde gaan doen. De aktiviteiten waren in het begin ook niet zo moeilijk. De winterclub werd Een tweede teleurstelling voor commissieleden kan de opkomst zijn. Als voorbeeld noem ik de laatste speelvakantieweek. Je plant je aktiviteiten op het aantal kinderen dat vorig jaar geweest is Er kwamen echter veel minder kinderen. Het aantal kinderen is afhankelijk van diverse faktoren In dit geval was het erg warm weer en hadden wij onze aktiviteiten afge stemd op de wat oudere kinderen Die gingen echter naar het zwem bad Zoiets kan een enorme teleur stelling zijn voor mensen die aktivi teiten organiseren. Gelukkig werd het weer goedgemaakt door het aantal jonge kinderen dat 's mid dags kwam. Ik zeg altijd tegen mensen: ..Kijk eens naar de kinde- „Vrijwilligers verdienen een veel beter loon!" 138; g 6; jr Tea Middelkoop nlijk genoeg mensen den. Ik voelde me een Ije overbodig en heb dat tegen een van de be ursteden gezegd. Daar rekening mee gehouden len. Met het gevolg dat Ik t najaar een bestuurs- lie had. Op zo'n moment van het een in het ander. gevraagd te helpen kinderaktiviteiten. Door en later door het over- van diegene die ik as- irde, heb ik deze aktivi- m helemaal overgeno- Ik ben een type dat niet nee zegt, en zo ben ik er lijk een beetje ingelo- Maar met plezier hoor! Ik nu het seizoen af en [kun je wel zeggen dat ik jaar wel en wee van Bllj- leb meegemaakt." iterclub I960 werd Blijhof als speel- treniging opgericht. De ver had een grote tuin met werktuigen en een klein ont- iingsgebouwtje. In eerste in- hoofdzakelijk voor de buurt- ners. Door de veranderde tij ideeën over ontspanning en itie door de diverse besturen Blijhof, ook statutair, een en rekreatievereniging voor kinderen als volwassenen, feme gebouwtje werd opge- en uitgebreid. De tuin wordt moment successievelijk op- ipt. In de toekomst verplaatst meente de ingang van Blijhof Ansfriduslaan naar de Lisi- aan. Extra parkeerplaatsen een onderdeel van deze dering vormen, in Karin tien jaar geleden bij kwam was er nog geen uwing geweest. Het kleine iwtje stond er en de aktivitei- thtten zich alleen op de kinde- nog steeds aktiviteiten rond de traditionele feestdagen. Er was een hobbie-instuif een keer in de twee weken en er werd ook wel eens een kamp georganiseerd waar de kin deren dan op de fiets heengingen. In de loop der tijd zijn er heel veel veranderingen in aktiviteiten geko men. De peuterspeelzalen zijn erbij gekomen als ook de aktiviteiten voor volwassenen. Door die verscheidenheid aan aktiviteiten is Blijhof een hele moeilijke vereniging geworden, maar tevens een unieke vereni ging. Je hebt eigenlijk kleine verenigingen binnen een grote vereniging. Blijhof heeft als doel „de ont plooiing van het kind buiten het gezin en het organiseren van aktiviteiten voor leden en hun gezin". Binnen die doelstelling passen alle aktiviteiten. De ver bondenheid met elkaar zoals bij- veranderd in handenarbeidcursus en ging uit een serie van 15 lessen bestaan. Op een gegeven moment liep dat echter ook niet meer. Daar na hebben wij geprobeerd een hobbie-instuif te organiseren waar wij ons ook op verkeken hadden. Uitgezonderd de speciale piekda- gen liep deze ook niet In eerste instantie ben je jaren bezig zoiets in de belangstelling te houden. Iedere week publiciteit vëfóbrdjeTi. Op een gegeven moment heb je het idee dat je jezelf aan het promo ten bent. Een keer in de veertien dagen, op zaterdag is Blijhof nu begonnen met een crèche waar veel meer behoefte aan is Er moet echter wel enorm voor aan de weg getimmerd worden. Een nieuwe kinderaktiviteit, zes jaar geleden, was de speelvakan tieweek Op een gegeven moment werd ik als kadercursist van De Hof tijdens de vakantieweek van Karin Oskamp. in: „Blijhof kende alleen de rclub Die bestond uit twee Isgroepen kinderen die op sdagmiddag handenarbeid voorbeeld bij een voetbalvereni ging is er echter niet. Mensen worden vaak lid van Blijhof om dat zij aan een cursus gaan deel nemen, of omdat hun kind op de peuterspeelzaal komt. Betrok kenheid kun je echter wel kwe ken en aktiveren. Nieuwe leden kun je beter informeren over de doelstellingen bijvoorbeeld." Glimlachend zegt Karin: „Wat dat betreft is er nog een taak voor het bestuur weggelegd." Promoten Had je al ervaring op het gebied van jeugdwerk toen e tien jaar geleden bij Blijhof kwam ,.lk had vroeger veel vrijwilligers- Amersfoort als vrijwilligster inge zet Ik had het gevoel dat er ook in Leusden behoefte aan een speel vakantieweek was. Toen wij het volgende jaar zelf zo'n week orga niseerden werd het een doorslaand succes Iedere laatste week van de vakantie stellen wij nu een pro gramma samen voor kinderen van alle leeftijden. Naar aanleiding van die vakantieweek organiseren wij nu ook vakantiemiddagen in de korte vakanties. Dat gebeurt altijd op donderdagmiddag Gemiddeld bezoeken zo'n 100 kinderen deze middagen. De speelvakantieweek wordt altijd nog onder de vlag van Blijhof georganiseerd omdat wij er mee gestart zijn. Het afgelopen |aar heeft „de Til" ook een dag voor zijn rekening genomen. Ik vind dat wii zaterdag recipieerde het bestuur vanwege het 25-jarig bestaan van ..Blijhof" daar naar toe moeten. Alle jeugd- en jongerenorganisaties in Leus den gezamenlijk de speelvakanlie- weken organiseren Hopelijk gaat dit ook gebeuren." Zou dat niet tijdens het overleg van de /ongerenorganisaties met de gemeente geregeld kunnen wor den? Jij bent daar als afgevaardig de van Blijhof ook altijd bij aanwe zig (Karin lacht een beetje, maar geeft daar geen antwoord op). Zie je dat overlegorgaan niet zit ten? „Het meest belachelijke van dat overlegorgaan voor jeugd- en jongerenwerk vind ik, dat er teveel van de organisaties ver wacht wordt. De gemeente ver wacht van ons bijvoorbeeld agendapunten. Zijn deze er niet dan gaat de bijeenkomst niet door. In het begin had ik vaak genoeg zaken die Ik ter sprake wilde brengen. Dan kreeg je een briefje in de bus dat het overleg niet doorging vanwege het te kort aan agendapunten. Zo'n overlegorgaan zou best goed kunnen funktioneren als er bij voorbeeld een ambulant jeugd- funktionaris bij betrokken zou zijn. Vanuit de gemeente wordt er te weinig tijd aan besteed, waardoor zij geen goede kijk op het jeugdgebeuren heeft. Over leg is nodig. De Geut heeft mee gedeeld dat zij het overleg in deze huidige vorm niet ziet zitten en ik moet eerlijk zeggen dat Blijhof ook een afwachtende houding heeft aangenomen. Zou de beroepskracht van „De Geut" zo n overleg in de toekomst wel willen leiden dan blijf ik er moeite mee hebben. Dat heeft dan te maken met het ontslag van de ambulant jeugdfunktlonarls, en kele jaren geleden. Ik ben daar vrij star in. Ik denk dat het daar om wel goed is dat ik opstap." Flexibel Officieel zit jij als afgevaardigde van de aktiviteitencommissie in het bestuur van Blijhof. Wat moet ik me bij deze commissie voorstellen? Veel vrijwilligers die aktiviteiten voor volwassenen en kinderen or ganiseren? „In het begin organiseerde ik de aktiviteiten in m'n eentje. Er hielp wel eens een moeder mee maar dat was alles Nu zijn er weer mensen in de commissie waarmee je om de tafel kunt gaan zitten, maar er is in de loop der jaren een groot verloop geweest Wanneer je in een commissie zit, moet je vrij veel incasseringsvermogen heb ben. Je moet erg flexibel zijn want je krijgt veel dreunen, ook van je naaste medewerkers. Een hele boel mensen knappen daarop af. Wanneer je eenmaal in het bestuur zit, zoals ik, zul je niet zo gauw het ren die wel gekomen zijn en die je er een plezier mee gedaan hebt. Ouders en kinderen die komen bedanken geven je ook heel veel voldoenina. Toch vind ik dat vrijwilligers' een veel beter loon verdienen. Daar bedoel ik mee dat er veel te weinig schouderklopjes en kom- plimentjes worden uitgedeeld. Je staat namelijk wel aan veel kritiek bloot. Wanneer vrijwilli gers het gevoel hebben dat ze meer gewaardeerd worden zul je ze ook wat langer kunnen bin den." Op een gegeven moment is Blijhof ook begonnen met aktiviteiten voor volwassenen. Ben jij daar ook ver antwoordelijkvoor geweest? ..Helemaalniet Het is begonnen met een volksdansclub voor vol wassenen. De rest van de cursus sen is pas van start gegaan toen we in augustus 1979 het nieuwe ge bouw betrokken. Mensen binnen de vereniging die wel iets konden, namen iets op zich. Je zou het wel een beetje kunnen vergelijken met Latent Talent, Zij gaven de cursus sen. Zo ontstond er een bloem schikcursus, de naaicursus, textie le werkvormen, klaverjassen, noem maar op Op maandagoch tend hebben wij een gezelligheids bijeenkomst voor vrouwen gehad die geen succes is geworden. Ik denk dat zo'n aktiviteit niet van dezelfde persoon kan komen die kinderaktiviteiten organiseert. Daar ben je veel te druk voor. In principe moeten volwassenak tiviteiten wel door de aktiviteiten- kommissie gedaan worden, maar veel beter. Ik druk al jaren een stempel op de aktiviteiten. Vooral in mijn funktie vind ik dat er een sneller verloop mag zijn. In de loop der tijd zijn er best wel nieuwe ideeën uitgevoerd. Ik sta ook altijd open voor ideëen van anderen. Nieuwe commissieleden kijken echter eerst wat jij doet. voor zij iets overnemen Dat is de stem pel die je op aktiviteiten drukt. Laat je zoiets nu helemaal los dan geef je een ander de ruimte. Het mooiste zou naar mijn mening zijn als er een doorstroming zou plaatsvinden van ouders van peuters naar de aktivi- teitencommissie Hoe kijk je op tien jaar Blijhof terug. En, heb je al plannen voor de toekomst? „Wanneer ik op die tien jaar terugkijk heb ik geen spijt. Ik heb heel veel zelfver trouwen gekregen en geleerd voor mezelf op te komen. Ik heb geleerd me tussen de mensen te begeven, en ik heb er ook veel mensenkennis opgedaan. Voor mij zijn dit hele positieve jaren geweest. Dat wil niet zeggen dat ieder een de manier waarop ik werkte in dank heeft afgeno men. Met voorrecht wat in nu heb in vergelijking met mijn echtgenoot bijvoorbeeld is, dat ik me een adempauze kan permitteren. Ik wil zeker niet terugzakken in huishoudelijk werk alleen. Zelf denk ik aan vrijwilligerswerk vooreen an dere groep in de samenle ving." Een kinderaktiviteit van Blijhof": een optreden van een clown. LEUSDEN - Tijdens het aan komende paasweekeinde staat OJJC de Geut volledig in het teken van de levende muziek. Zowel op zaterdag als op zon dagavond valt er te genieten van een spektakulair optreden. Op zaterdag 6 april wordt alweer de tweede serie rock en rollcursus- sen afgesloten. Zowel beginners als gevorderden zullen onder het toeziend oog van de jury en genodigden strijden om de hoogste eer. Om half elf gaat de deur open vqqr alle belangstel lenden voor een flitsend optre den van de Utrechtse Chevy Cats. Dit trio bestaat uit drum mer, zanger Hans, bassist Paul en zanger, gitarist Frans. The Cats brengen onvervalste rockabilly muziek herkenbaar aan de vaak acrobatische toeren op de staande bas. Nog zeer onlangs besteedde Veronica enige aan dacht aan deze veelbelovende band. waarvan de naam is afgeleid van de vijftiger jaren Chevrolet van gitarist Frans Rock and Rollkle- ding ic vorplir*» maar wordt uiteraard op prijs gesteld De en tree voor dit optreden bedraagt 4,-. In verband met het grote succes, wordt er dit jaar nog een derde rock and rollcursus gepro grammeerd voor beginners en gevorderden, deze cursus begint op woensdag 17 april om half acht (inlichtingen in de Geut, tel. 946848) Zondagavond 7 april is het om half negen weer raak. Tijdens de blueshappening wordt een swin gend optreden verzorgd door de Bullshit bluesband afkomstig van het eiland Marken. De band be staat uit Klaas de Groot, zang en gitaar, Klaas Kes. gitaar, Piet Kes saxephone, Michel Lizanzu bas en Klaas Hollander, drums. De band speelt een repertoire dat geken merkt wordt door swingende klas siekers uit de Chicago Blues. Op vallend hierbij is het gebruik van de saxephone, voor de blueshappe ning in de Geut een nieuw instru ment. De entree voor dit optreden bedraagt 2,50 en zoals gebruike lijk bij bluesbands zijn kaarten reeds nu verkrijgbaar bij Hans Schenk, Marterhoeve 50, tel. 945536.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7