Opstand tegen het bestuur we nog nooit gehad" hilder en dichters één tentoonstelling Hamersveld gaat 1 O-jarig bestaan vieren aandeweg" in 't Claeverenblad Franse kaas avond in Vooronder Kinderdisco bij Blijhof Tieneravond in De Til CML vergadert Emmaüsgangers Lustrum viering van 22 april tot 1 november r< We kennen langzamerhand onze pappenheimers' N ifTfHjgjj rfTEgn [tüqp :0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant VOENSDAG 10 APRIL 1985 interview njvi 'efJlSDEN - Er zijn drie feiten te vieren in bejaardencen- t Hamersveld. Het huis, dat in een zeer grote oefte van de gemeenschap in deze regio voorziet, laat tien jaar. Er zijn zo juist 24 nieuwe aanleunwo- jen gereed gekomen, zodat 't Hamersveld nu be- ikt over 56 van deze woon- en servicemogelijkhe- voor bejaarden. Als derde item wordt er afscheid omen van voorzitter M. Holl, die de bestuursrol van centrum sinds 1972 vervulde en van mr. A.G.A.J. [ferink, die sedert 1968 bemoeienis heeft met de :iëlsdense bouw voor bejaarden en de laatste zes jaar jenningen van 't Hamersveld beheerde. Hun plaat- zullen worden ingenomen door de heren G.T. de sen F.A. Veenhuizen uit Leusden. sin iee( enen om de vlag te hijsen, lustrum 1985 met animo te in. afscheid te nemen van lude bestuursleden en de we hartelijk te verwelko- Het lustrum wordt gevierd 22 april tot en met 31 okto- de dag dat het afsluitings- zal plaats vinden. Dit laat- eest is bedoeld om de inwo- van Leusden de gelegen- de te geven aan de festivitei- mdi deel te nemen. Leusdena- die iets voor de bewoners in 't Hamersveld willen doen ts willen aanbieden worden ngi toe op die dag in de gele- eid gesteld. r b e& aan n* Nu hrif als ui iviteiten ,e9' n kalm van te kunnen genie- 1aa de gemiddelde leeftijd van de Lö ersveldbewoner ligt op 84 er zijn 15 mensen bij die er al ar wonen, de oudste twee be- >rs zijn 94 jaar) heeft men de elijke aktiviteiten over een aar verdeeld. Op 22 april be- iela nen met koffie en gebak, het nd| leden van een geschenk en evue voor de bewoners van us in de avonduren De vol- avond wordt de revue ge- voor de bewoners van de ^woningen Op 24 april' 'rrtévröuw Dijker haar colléc- ipen Op 25 april is er 's igs bingo Op 26 april houdt iersveld reünie, bewoners, •neel en reünisten gebruiken ^«Jmenlijk de avondbroodmaal- kunnen daarna de revue Dan is er even pauze, lat op 11 mei de bazar van gaat. die van 9 30 tot 12 30 14 00 tot 16.30 uur op die r/ordt gehouden Op 12 juni 4,9 men wandelen in Den Treek oktober wordt het jubileum, gezegd, afgesloten iceverlening Öienjarig Hamersveld zit niet en nieuwe faciliteit staat op Op het terrein in Leusden- im, waar ooit een graansilo komen voor ouderen 150 igen Het zullen vierverdie- blokken zijn met twee- en tmerwoningen. Viervijfde huur-, éénvijfde deel koop- 'ert igen De Stichting Bejaar de >rg Leusden stelt zich voor rb! Dk aan de bewoners van die n<H igen service te verlenen De K igen zullen worden aange- op het alarmeringssysteem Hamersveld. Vanuit 't Ha- 'eld zal het ook mogelijk zijn arme maaltijden te verzor- ;«e#r/anneer bewoners van de igen daar behoefte aan heb- )e capaciteit van de keuken Hamersveld is groot genoeg om dat aan te kunnen In mei van dit jaar hoopt men met de bouw van deze woningen te gaan begin nen In de 85 kamers van bejaarden centrum 't Hamersveld worden 92 bejaarden verzorgd Onder hen zijn zeven echtparen. Het over grote deel van de bewoners be staat uit alleenstaande dames In totaal 45 personeelsleden zorgen voor deze mensen. Daar zijn veel part-timers bij. Dat betekent dat er van 31 1/2 full-time baan kan wor den gesproken, wat wil zeggen nog net niet één verzorgster op drie bejaarden Waarmee 't Ha mersveld gunstig afsteekt bij an dere tehuizen, waar soms met één verzorger op twee bejaarden gewerkt moet worden Toch drukt ook bij 't Hamersveld de salarispost in grote mate op de maandprijs, hoewel ook die weer gunstig afsteekt in vergelijking tot de prijs van verzorging in andere tehuizen De maandprijs per per soon bedraagt in 't Hamersveld f 2305,-, terwijl de prijs voor een echtpaar op f 3764,- komt. Het Rijk subsidieert een groot percen tage van deze bedragen In een verzorgingstehuis met bewoners in leeftijden boven de 80 jaar moet een uitgebreide staf perso neel kunnen worden ingezet om de veiligheid van de bewoners te garanderen Deze moeten 24 uur per etmaal op de bel kunnen druk ken om ogenblikkelijk hulp te kun nen verkrijgen. Burgemeester Buining Het is aan de vooruitziende blik van burgemeester Burning te dan ken dat het tehuis aan de As- schatterweg er is gekomen. In Leusden bestond alleen het Sint Ansfridushuis, waar nonnen be jaarden verzorgden Dat huis vol deed niet aan de eisen van mo derne bejaardenverzorging en moest worden afgebroken. Burge meester Burning bracht de ge meentelijke overheid, de her vormde gemeente en de katho lieke parochie bij elkaar en vormde uit hun vertegenwoordi gers een stichtingsbestuur Later Het voltallige personeel van bejaardencentrum 't Hamersveld kwam daar de Gereformeerde Kerk nog bij In eerste instantie lukte het niet om een verzorgings tehuis té bouwen Burgemeestér Burning zette toen de bouw van de eerste bejaardenwoningen door, waarna hij spoedig met de voorbereidingen van de bouw van 't Hamersveld begon Kinderen van mensen, die in 't Hamersveld wonen, zijn volgens •de heer Holl ongelofelijk blij dat hun ouders op zo'n goede manier worden opgevangen Dat is ook wat het voor degenen die in 't Ha mersveld werken zo stimulerend maakt. Nieuwe bewoners blijken zich betrekkelijk snel in hun nieuwe situatie aan te passen. Misschien komt dat ook omdat ze het gevoel hebben allemaal in hetzelfde schuitje te zitten Ze wil len er iets van maken, en doen dat vaak op heel positieve wijze Er is door de bezuinigingen van de Rijksoverheid inmiddels veel ver anderd. Tien jaar geleden ging het grootste deel van de bewo ners zelfstandig naar de grote re creatiezaal op de eerste verdie ping koffie drinken. Nu is een aan tal verzorgsters bezig om de be woners naar de koffie te brengen en ook weer terug te brengen Ze kunnen het niet meer op eigen be nen, zo hoog is hun leeftijd en zo zeer zijn ze op verzorging aange wezen. Hoewel er onder de bewoners so listen in hart en nieren zijn biedt 't Hamersveld nieuwe bewoners het gehele pakket van mogelijkheden aan Of ze er gebruik van willen maken wordt aan de bewoners zelf over gelaten Soms zijn men sen jarenlang alleen geweest, hebben de mogelijkheid niet ge had om ergens aan deel te ne men, en moeten over een drem pel heen geholpen worden Het kan voorkomen dat deze mensen, als ze een poos op 't Hamersveld zijn, gaan genieten van alle gele genheden die ze krijgen aange reikt. Geen betutteling Vanaf het begin hebben het be stuur. de directie en de medewer kers er voor op gepast dat er niet werd betutteld Als men tachtig jaar op een bepaalde manier heeft geleefd is het bovendien niet mo gelijk om mensen in een bejaar dentehuis opeens anders te laten leven. Daarom hebben de men-, sen ook een stuk vrijheid en kun nen die behouden, zolang ze goed weten wat ze doen De tijd van de regenten is voorbij Het bestuur heeft zich voorname lijk terzijde opgesteld, zich be moeiend met de technische za ken en als hulp van directrice me vrouw T Zeeman, die het huis runt. ..Wij zijn meer de deskundi gen op de achtergrond, elk op zijn eigen terreintje", aldus de heer Liefferink. In deze tijd is be sturen gewoon een kwestie van met elkaar proberen de situatie in de hand te houden Voor het ver zorgingstehuis is het allerbelang rijkste daarbij dat je met elkaar tracht de mensen zo goed moge lijk te verzorgen. Je hoort zo vaak kreten van 'die |onge mensen van tegenwoordig allemaal langharig tuigt'maar als ik zie met hoe veel interesse en zorg de jongeren hier de oude mensen omringen, dan word ik daar altijd weer stil van, en dan begrijp je ook dat je als be stuur vooral niet moet gaan zeg gen hoe het moet Kan een be stuur van een dergelijk huis iets anders doen dan op de achter grond opereren? Ik denk, dat u nooit van ons moet horen. Dan gaat het alleen maar goed Je leest wel in de krant dat de oude ren in opstand zijn tegen het be stuur van een huis Dan is het mis. Nee. op dat punt kunnen we zeggen dat we rustige jaren ach ter de rug hebben." Aanleunwoningen Vanuit de oudere mensen die zelfstandig wonen in de Geer- trudishof en op Gras- en Klaver- land gaat een grote druk uit op het eens bewonen van de aan leunwoningen van 't Hamers veld. Zij zitten daar zonder enig alarmsysteem, zonder enige service, en zien aankomen dat er op een dag iets met hen kan gebeuren, waardoor ze zich niet meer zelfstandig kunnen hand haven. Zij doen een beroep op de aanleunwoningen. Volgens mevrouw Zeeman zoekt men de aanleunwoningen in de allereer ste plaats op om de mogelijk heid tot alarmeren. ,,Als je ou der bent en alleen woont, en je voelt je niet goed is het een heel onrustig idee als je niemand kunt waarschuwen. In de aan leunwoningen druk je op de bel, die hier in het tehuis over gaan. Vanuit de receptie kunnen wij met de mensen in de woningen praten om te horen wat er is ge beurd. Als dat nodig is wordt er door de receptie onmiddellijk iemand van de verzorging ge waarschuwd. die met behulp van de moedersleutel de wo ning binnengaat en ter plekke ziet wat er aan de hand is. Op dat moment kun je dan direkt wat we noemen eerste hulp' verwachten. Daarmee bedoel ik niet dat iedereen met een EHBO-koffertje toesnelt, maar wel dat hij zich afvraagt of er een dokter moet worden ge beld, of familieleden moeten worden ingeschakeld, of er an dere mensen uit het tehuis moe ten worden geroepen om te ko men helpen. Als de eerste hulp is verleend gaan we voor de mensen uit de aanleunwonin gen wel andere voorzieningen treffen, want wij kunnen die hulp niet continueren. Ons per soneel is aangesteld om in dit huis zijn taak te kunnen verrich ten. Daarnaast hebben de mensen uit de aanleunwoningen bepaalde fa ciliteiten doordat ze de activitei ten, die wij voor de bewoners or ganiseren, voor een groot deel mee kunnen maken Er zijn hier ontspanningsmiddagen en -avon den. bejaardengymnastiek. mo gelijkheden om de mis of een bij belkring bij te wonen, het Avond maal te vieren Als oudere, die toch nog zelfstandig wil wonen, maar die bijvoorbeeld wat slecht ter been is, ben je met zulke voor zieningen best erg blij Bovendien bestaat de mogelijk heid voor de bewoners van de aanleunwoningen om tijdelijk, wanneer men daar zelf niet voor kan zorgen, maaltijden te betrek ken van ons huis. De bewoners kunnen naar ons huis komen en de maaltijd gebruiken in de eet zaal met anderen die dat ook doen Is men niet in staat om hier heen te komen, dan kan de maal tijd worden thuis gebracht, waar voor wij de hulp van vrijwilligers inroepen." ,,De faciliteiten, genoemd voor de bewoners van de woningen, zijn natuurlijk in de eerste plaats be stemd voor de bewoners van het huis. Daarnaast hebben we in het huis veel meer ouderen, die di recte hulp nodig hebben bij de zorg van wat we noemen 'de alge mene dagelijkse levensverrichtin gen' als wassen, kleden, bed op maken Een aantal bewoners is niet in staat om dat zelf te doen. Daarom is er in de ochtenduren ook de grootste groep van het per soneel aanwezig Daarom hebben we ook een aantal part-timers in dienst die voornamelijk 's mor gens werken, want 's middags valt dat soort werkzaamheden weg Bovendien hebben de bewoners van dit huis de gelegenheid om boodschappen te doen in onze ei gen winkel. De mensen die echt boodschappen kunnen doen kun nen in de regel ook nog wel naar 'De Biezenkamp', en dat is dan best attractief, want ze hebben gelijk een loopje en zijn even bui ten Een groot deel van onze be woners is niet meer zo mobiel dat ze naar buiten kunnen en zijn aangewezen op ons winkeltje. Een deel daar weer van kan ei genlijk niet zelfstandig naar het winkeltje komen, net zo min als ze naar de koffie kunnen lopen. Die bewoners kunnen in de kamer op de alarmbel drukken. Ze krijger dan contact met de receptie en kunnen hun boodschappen opge ven Deze worden genoteerd en in de middag bij de bewoners aan huis bezorgd De warme maaltijd wordt 's mid dags op de kamer geserveerd. Wat de broodmaaltijden betreft hebben we het systeem dat men die in principe zelf klaar maakt. Maar een aantal mensen kan dan ook niet meer Wel heeft iedere bewoner in zijn kitchenette zijn ei gen brood en beleg en kan hij er zijn eigen thee zetten, en bij de bewoners die daar zelf niets meer mee kunnen, komen de verzorg sters de tafel dekken en alles op tafel zetten Wat de bejaarde er bij wil drinken wordt klaar gemaakt Bijna iedere bejaarde kan zijn bo terham toch nog wel zelf pakken, smeren en beleggen. Dat stukje zelf bezig zijn laten wij aan de be jaarde, waardoor men zich toch wat happy kan voelen Als je hier in de namiddag door het gebouw loopt ruik je dat er voor diverse bewoners een eitje wordt gebakken Dat doet onze verzorging, want we kennen na tuurlijk langzamerhand onze pap penheimers. Wie het zelf kan re gelen. doet het zelf wel Maar de gene die het niet meer kan zou daar anders niet meer aan te pas komen, en ik denk dat dat net dat stukje persoonlijke benadering is, waardoor mensen zich op hun ge mak voelen." Bewonerscommissie Tenslotte wil de heer Holl nog noemen, dat de bewoners van 't Hamersveld een bewonerscom missie hebben ingesteld. ..Men sen die eens in de twee, drie maanden met het dagelijks be stuur vergaderen om dit bestuur op de hoogte te brengen van alles wat er bij de mensen leeft. De di rectrice vergadert iedere maand met de bewonerscommissie. De bewonerscommissie bestaat uit drie mensen uit het huis en twee uit de aanleunwoningen. Door de nieuwe aanleunwoningen zal de commissie worden uitgebreid. In het algemeen praat men over wat men opvangt in huis en woningen Ik heb er de indruk van dat als de verzorging goed is er eigenlijk weinig punten zijn waarover de bewonerscommissie praat. Men wil als het mooi weer is buiten kunnen zitten, wil wat meer ban ken in de tuin, ziet graag de over steekplaats naar 'De Biezen kamp' verbeterd Niet veel reden tot klagen dus, des te meer om feest te vieren. door Anco Mali (W J*L Onlangs kwamen 24 nieuwe aanleunwoningen van 't Hamersveld gereed :ld DEN - Op 19 april wordt 0.00 uur in boerderij 't erenblad te Leusden de »cte 'Ne 'Gaandeweg' ge- 5fW De tentoonsellng laat Jef j*'en van de kunstschilder eeo led de Boer en de dichters 3t3i Jitham en Marco Hout- ht.t' Werk dat niet zo maar dra |'"9 bij elkaar wordt ge- i,: °P de wat weemoedige Jr van de gedichten geeft deP ?er in zijn schilderijen en n9en als het ware iro- commentaar. Naast de er'jen. etsen en tekenin- 'jjj an Wilfried hangen in ge- w2 «leuren postergrote ge- van Cor en Marco. Het heeft de naam 'Gaande- flekozen om aan te geven dat hun werk langs wegen van geleidelijkheid ontstaat. Dat geldt zeker ook voor hun sa menwerking en wederzijdse beïnvloeding. De Boer en Uitham, twee namen die al enige tijd samen dienen te worden genoemd Zij hebben in eigen beheer de bundels Afstand, Snipperwerk. Kopspijkers en Steenlanden uitgegeven en expo seerden in De Gang en Galerij De Veste in Amersfoort en in Arti- shock te Soest. Onlangs zijn ze met Houtschild te gast geweest bij de dichterskring Amersfoort Marco heeft de bundel 'Iemand die uitzag' geschreven, hij heeft verder meegewerkt aan de verza melbundel 'Vanavond is de stad nog iets rijker', poëzie van scho lieren. Behalve hun 'kunstwerk' hebben Houtschild, De Boer en Uitham nog meer gemeen Ze zijn nl. alle drie min of meer aan de zelfde school, De Amersfoortse Berg. verbonden. De 51-jarige Uitham is daar do cent Nederlands. Hij heeft veel belangstelling voor vusiüijk. tn- kele jaren was hij redacteur van de Vestdijkkroniek Wilfried de Boer is 31, hi| geeft tekenles en kunstgeschiedenis. Zijn opleiding kreeg hij aan de Académie Minerva te Groningen De jongste van de drie. Marco Houtschild, is 21, hij is leerling van het Atheneum en zit voor zijn eindexamen Tijdens de opening van de exposi tie zullen de dichters uit eigen werk voorlezen daarbij worden dia's vertoond waarop ander werk van Wilfried te zien zal zijn Voor belangstellenden kunnen we erop wijzen dat gedurende april en mei bij Galerie Coninck in Amersfoort ook ander nieuw werk van De Boer wordt geëxposeerd. De ten- toonstellng in boerderij 't Claeve renblad aan De Brink is geopend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en duurt van 19 april t/m 12 mei 1985 LEUSDEN - Het Vrouwen Ont- moetings Centrum organiseert op de open donderdagavond 11 april om 20.00 uur een gezellige ontmoeting in 't Vooronder voor alle vrouwen van Leusden. Onder het genot van een drankje en Franse kaas kunnen vrouwen kennis nemen van alle andere ak tiviteiten die in de loop van het seizoen zullen plaatsvinden Er zijn uiteraard kosten aan deze avond verbonden Daarom wordt er een bedrag van f 3,- entree gevraagd. Het Vooronder is ge vestigd aan de Burg. van der Postlaan 2. telefoon 948259 Voor inlichtingen kan men bellen 047145 of 03425-1888 LEUSDEN - Speel- en recreatie vereniging 'Blijhof' organiseert ook in april weer een disco voor de kinderen van 6 t/m 12 jaar, namelijk op 14 april. Deze disco begint om 14.30 uur en zal rond 17.00 uur eindigen. De kosten bedragen voor leden van de ver eniging f 1,50 p.p. en voor de niet-leden f 2,50 p.p. (incl. een consumptie) Hapjes en drankjes zijn voor slechts één kwartje aan de bar verkrijgbaar. Behalve dat er gedanst kan wor den, kan er ook een (gratis) spel letje BINGO gespeeld worden Dit zal waarschijnlijk de laatste disco van dit seizoen zijn, leuke muziek kan altijd meegenomen worden Het lidmaatschap moet meegenomen worden LEUSDEN - Voor kinderen van 10 tot en met 14 jaar wordt vrijaagavunu ic april een tieneravond gehouden in De Til aan de Hamerveld- seweg. De tieners kunnen dan aan 'Achterwerk in de kast meedoen. De avond begint om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. LEUSDEN - De Werkgroep Mi lieu-educatie van het CML. zal op maandag 15 april een verga dering houden om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda is als volgt: 1. Opening 2. Notulen van de vorige verga dering 3. Ingekomen stuken 4. Mededelingen 5. Schoolprogramma 6. Enquête i.v m compostcontai- ners 7. Ruimte voor de werkgroep 8. De ratelaar 9 Schillenboer 10 Aanschaf materiaal voor op drachten bij lessen 11. Rondvraag 12 Sluiting (advertentie) ACHTERVELD - Zaterdag 13 april zullen de Emmaüsgan gers weer een bezoek aan Achterveld brengen. Er is dan de gelegenheid om niet meer gedragen kleding en schoeisel bij hen in te leve ren. Van 10.00-12.00 uur en van 14 00-16.00 uur zullen de Emmaüsgangers met hun auto op de parkeerplaats staan tegenover hotel de Ros kam. De ontvangen goederen worden gesorteerd en verzon den naar die landen waar de armoede groot is.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5