Met de Geut naar België DE EERSTE TAARTEN ZIJN ER UIT! Op zoek naar paaseieren Opdat hun offer niet vergeefs zij Twee gewonden bij ongeluk op v.d. Postlaan Bezwaarschriften nekken ambtenaren Interpretatie van werkgelegenheid Paus in Leusden-zuid INGEZONDEN Ingezonden Alateen Volgende kassabonnen uiterlijk maandag 15 april inleveren! I WOENSDAG 10 APRIL 1985 Loep op Leusden Redaktie: Caspar van Loo Bijdrage: Mariëtte Schepers Wethouder Jan Wagenaar deed vorige week een „onthulling" over het werk van de ambtenaren op de afdeling stadsontwikkeling. Hij liet aan de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening weten, dat zijn ambtenaren het zo druk hebben met het afhandelen van allerhande bezwaarschriften dat er weinig tijd overschiet voor het normale dagelijkse werk. „Zoals het maken van ontwerp-bestemmingsplan- nen", verduidelijkte de wethouder. „Die bezwaarschriften nekken de ambtenaren. Als er dan ook nog eens een procedure voor de Raad van State uitrolt, dan betekent dat nog meer werk. En dan te bedenken dat vrijwel altijd de bezwaarden in Leusden ongelijk krijgen", aldus de klagerige wethouder van openbare werken en ruimtelijke ordening. „Werkgelegenheid is meer dan alleen zuivere arbeidsplaatsen. De aantrekkingskracht van deze arbeidsplaatsen is ook werkgelegenheid", aldus wethouder Jan Wagenaar vorige week in woorden van gelijke strekking. Aan de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening legde hij uit, dat het bedrijf „Beco" dat zich op twee hectare in De Horst in Leusden wil vestigen, weliswaar vijftig werknemers telt maar dagelijks wel een heleboel mensen uit den lande trekt. „Mensen die daar moeten wezen voor zaken", aldus Wagenaar. De wethouder zei een en ander naar aanleiding van een opmerking van PvdA-er Gert de Weerdt, dat 50 Beco- werknemers op twee hectare grond relatief niet veel is. „We streven naar 50 procent werkgelegenheid voor onze eigen bevolking. Als de bedrijfsterreinen zo ingevuld worden, dus met grote bedrijfsgebouwen met weinig werknemers, dan komen we er nooit", was de strekking van de opmerking van De Weerdt. Wagenaar probeerde de PvdA-er gerust te stellen met de voorspelling dat het nog te ontwikkelen bedrijfsterrein De Horst zeker 500 arbeidsplaatsen gaat tellen. „En da s toch niet slecht", vond de wethouder die er nog steeds van uitgaat dat het „Huis van de Sport" (goed voor zo n 200 arbeidsplaatsen) in De Horst wordt gebouwd. De Paus op bezoek in de Christelijke Basisschool „de Loysder Hoek"? Niet de Paus die in het Vaticaan domicilie heeft, maar de paus die door de heren Vermeegen en Spaan („Pisa)" wordt gepersifleerd bracht een paar leerlingen van de „Loysder Hoek" in Leusden-Zuid op een idee. De woensdag voor de paasvakantie was het hoofd van de school, de heer W. Bos, jarig en het is op de „Loysder Hoek" al jaren gebruikelijk deze verjaardag uitbundig te vieren. Nadat de heer Bos feestelijk was onthaald met bloemen en gezang en hij, zoals gebruikelijk samen met de ouders, plaats genomen had in de gemeenschapsruimte, werd het gezamenlijk koffiedrinken verstoord door de komst van een kleine Paus en een kleine meester Bos in de persoon van Jan-Frans van Vessem en Eric Boutcan. Een gezellig Nederlandse verjaardag was het thema van het stukje en natuurlijk ontbrak ook het door Pisa populair gemaakte liedje „Popie Jopie" niet. 's Middags kon men diezelfde Paus weer aantreffen op het grasveld bij de speeltuin waar hij een gezellige voetbalwedstrijd opluisterde. Op school was het team toen al weer druk bezig met de voorbereidingen van de musical die dezelfde avond opgevoerd werd en die de afsluiting vormde van een ziekenhuisproject waarmee de school zich gedurende drie weken had beziggehouden. Kleuters en de leerlingen van klas 1 tot en met 4 toonden ouders en verdere belangstellenden wat er zich zoal binnen en buiten het ziekenhuis afspeelt. LEUSDEN - Jongerencen trum De Geut wil in de zomer vakantie een kamp organise ren voor jongeren van 14 en 15 jaar. In de Belgische Ar dennen zal van 1 tot en met 5 juli een groep Leusdense jon geren lopend, fietsend, per kano soms zelfs met een zelf gemaakt vlot van plaats tot plaats trekken. Overnachtin gen tijdens dit Belgisch avontuur zullen plaatsvinden in eenvoudige, omgebouwde boerderijen, watermolens en dergelijke. Het „Outdoor Centre" uit België heeft ervaring met het organiseren van dit soort tochten. Dit Centre zorgt dan ook voor allerlei materia len zoals kano's, vlot. zwemvesten enzovoort. De jongeren moeten zelf voor rug- en slaapzak zorgen, kleding en schoeisel en natuurlijk een dosis energie. Bij de vlot- en kanotochten geeft dit Belgische Centre waar nodig instrukties met betrekking tot techniek en veilig heid. Er is een programma dat van maandag tot en met vrijdag voor een goed georganiseerd avontu- renkamp moet zorgdragen Op dinsdag bijvoorbeeld loopt de groep ongeveer drie kilometer naar de plaats waar zij materialen zullen vinden om een vlot te bouwen. De vlotmaterialen bestaan uit olieva ten. boomstammen en touw. Alvo rens het vlot door de groep ge bouwd kan worden moeten de ma terialen eerst over een afstand van één kilometer naar het stuwmeer gedragen worden Nadat het vlot gebouwd is. wordt een vlottocht van ongeveer 3 km over het stuw meer gemaakt. Vanaf het eindpunt loopt de groep via een routebe schrijving naar hun volgende over nachtingsplaats Het zomerkamp is niet goedkoop, al heeft OJJC De Geut geprobeerd de kosten zo laag mogelijk te houden Kosten 175- per persoon. De kosten kunnen eventueel in termijnen betaald wor den (1e betaling 55,- en 3 termij nen van 40.-) Jongeren van 14 en 15 jaar kunnen zich aanmelden voor dit kamp. Verdere inlichtingen over het programma en de begelei ding. Roy Robbemond (beheerder van de Geut) tel. 946848. buiten verantwoording van de redactie Zondag 5 mei 1985 zal het 40 jaar geleden zijn dat de capitulatie van de laatste resten der Germaanse Horden in ons land een einde maakte aan een 5-jarig schrikbe wind. dat zijn weerga in onze ge schiedenis niet heeft. Onze bevrijding is mogelijk ge worden omdat talloze Amerika nen, Canadezen, Engelsen en Polen bereid waren, om desnoods het hoogste offer te brengen om het perfide systeem van het 1000- jarig rijk met wortel en tal uit te roeien Teveel hunner rusten op de erevelden. Terwijl er vreugde was om onze bevrijding, waren er toen reeds krachten die meenden er profijt van te kunnen hebben om de ver nietiging van het Nazibeest naar zich toe te praten. Zij deden net alsof alléén hun geestverwanten hadden gevochten Het tijdstip hiervoor was echter nog te vroeg, want velen herinner den zich maar al te goed hoe Von Ribbentrop een overeenkomst had gesloten met Molotov, waar door Stalin en Hitier Polen konden verdelen. Met de bezetting van Estland. Letland en Litouwen had Stalin al bewezen uit hetzelfde hout te zijn gesneden als de Füh- rer van het Derde Rijk. Al direct na de bevrijding begon men de feiten te verdraaien en de geschiedenis te vervalsen. Men verving Nationaal-Socialisme door Fascisme. In feite een te grote eer want het Italiaanse fas cisme was, hoe slecht ook, slechts een slap aftreksel van het Duitse nazisme. De Sovjet-propa gandamachine sprak echter met een al van fascisme, dus ook hun sympathisanten. Zou hun mis bruik van het woord socialisme als camouflage van het commu nisme hieraan ten grondslag lig gen? Het Hongaarse drama, het einde der Praagse lente, de Berlijnse Muur. de vervolging van Joden en Christenen in de heilstaat zelf, zijn even zo vele bewijzen van de onmenselijkheid van dit systeem. De gebeurtenissen in Afghanistan wijzen ons er wederom op dat het door Lenin aangegeven einddoel nog steeds centraal staat in hun oolitiek. Omdat de Sovjet-Unie met haar satellietlanden zich steeds meer offensief ging bewapenen, werd het Westen gedwongen om zich binnen een bondgenootschap op de verdediging tegen agressie voor te bereiden. De duur be taalde vrijheid mag niet verloren gaan! De aard en omvang van de bewa pening in dit bondgenootschap zijn zuiver verdedigend en het is onbegrijpelijk dat de Oostblok- sympathisanten moord en brand schreeuwen. Onbegrijpelijker is nog dat wij de potentiële tegen stander inspraak geven in de keuze van onze bewapening. Van de vele landgenoten, die met de geallieerden, zich hebben in gezet om de bevrijding in 1945 mogelijk te maken, staan zeer ve len van harte achter dit bondge nootschap en rekenen het hun plicht, om mede namens de ge vallenen, te voorkomen dat 1940 zich herhaalt! Evenals ieder rede lijk denkend mens wijzen zij over bewapening af en zijn zij voor standers van tweezijdige ontwa pening Zij wensen echter niet het vernie tigende Nazidom te verruilen voor een systeem met dezelfde ingre diënten als concentratiekampen, jodenvervolging en misbruik van de psychiatrie Is er bij jou thuis iemand die te veel drinkt? En heb jij daar last van? Dan ben je welkom bij Alateen. Wat is Alateen? Alateen is een anonie me zelfhulpgroep voor jonge men sen. die thuis te kampen hebben met een drankprobleem Dus voor jou, als je een vader hebt, of een moeder of een ander gezinslid dat door drinken in moeilijkheden is geraakt, en jij bent daardoor ook in prooiemen geKomen. Problemen die soms te groot lijken om aan anderen te vertellen, maar waar je dag aan dag mee zit. In Alateen vind je jongens en meiden - tussen de tien en twintig jaar - die er net zo voor staan als jij Die ontdekt hebben dat het goed is om er samen over te praten. Om samen aan een programma te werken om hun moeilijkheden aan te pakken Wij houden er ter ken nismaking een landelijke dag En wel op zaterdag 27 april vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur plaats: gebouw Kleine Drift 35a Hilversum (2 min. lopen van station Hilver sum). Daar ben je welkom. Als je meer over Alateen wilt weten, bel of schrijf ons dan. Dan geven we je meer inlichtingen. Wanneer je naar de landelijke dag wilt komen, laat het dan ook even weten, dat sturen we je een uitnodiging en een pro gramma. Ons adres is Alateen, Postbus 10368, 1001 EJ Amster dam, of bel 03465-64541 (Wil), 070-601753 (Coosje) Onder deze deelnemers aan de strijd zijn er die zich hebben aan gesloten bij de "OSL - Stichtingen voor Vrijheid en Veiligheid" en menen in dit samenwerkingsver band te zamen met de leden van "Constructief Jong Nederland" een middel gevonden te hebben om de afbraak van hun idealen te stoppen. Natuurlijk hebben zij geen enkele sympathie voor rechts extremisti sche ondemocratische organisa ties. Zij wensen deze even hard te bestrijden als die uit de linker hoek Wij wensen VREDE en VRIJHEID en geen dictatuur, ook geen dictatuur van de straat De offers mogen niet tevergeefs zijn geweest. De Werkgroep het Sticht van de Stichtingen voor Vrijheid en Vei ligheid willen omstreeks de 4e en 5e mei via een advertentie o.a. in dit blad uiting geven aan de dank baarheid jegens onze bevrijders èn aan de dankbaarheid jegens hen die door hun inzet, soms ver van huis. onze vrijheid en veilig heid garanderen. Daar wij een ongesubsidieerde or ganisatie zijn die subsidies princi pieel afwijzen en onze fondsen beperkt zijn, verzoeken wij een ie der. die zich door deze actie aan gesproken voelt, te helpen deze actie tot een succes te maken. Uw financiële steun wordt op prijs ge steld en alle gelden zullen in zijn totaal aan de advertenties worden besteed" Bankrelatie: Rabobank Soester- berg Rek.nr.: 37.52.02.151 t.n.v Werkgroep 't Sticht OSL - Stich tingen Soesterberg Girorekening van de bank 217131 B. Vermeulen Dr Ing. H Mol (advertentie) De eerste stroom kassabonnen is binnen en daaruit zijn tien taartwinnaars getrokken. Die winnaars zijn (met tussen haakjes de naam van de adverteerder van de winnende kassabonnen): De winnaars: J. Boersen, Beerzewijk 9 (Spar Super A. F. Aldenzee); M. Brinkman, Zilverreiger 27 (Rijwielspeciaalzaak J. Blom); Joke Wiegman-v.d. Tuin, Rosmolenstraat 3 (Jan van den Berg, Tuin en Dier); Fam. Prast, Albast 10 (Spar Super A. F. Aldenzee); W. Ham, Dinkelwijk 34 (Boni); T. Dekker, Eikenlaan 13 (Blokker); Fam. Malmberg, Calabrië 29 (Rijwielspeciaalzaak J. Blom); E. G. van der Heiden-Kaats, Driftakkerweg 2A (Spar Super A. F. Aldenzee); N. Donderwinkel de Jong, Herikhof 14 (Boni); W. A. G. Neger, Bergroos 16 (Jan van den Berg, Tuin en Dier). De taart-winnaars hebben inmiddels bericht gehad. Van harte gefeliciteerd! U was er niet bij? In de komende weken maakt u als abonnee natuurlijk ook een goede kans op zo'n lekkere taart of de video-recorder aan het eind van de aktie. Kijk bij de lijst van onze adverteerders. Kassabonnen, die u bij hen hebt ontvangen in de komende aktieweek, doen mee. De bonnen kunt u tot uiterlijk 15 april a.s. inleveren op ons kantoor aan de Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp). Vergeet u niet een aardige slagzin te bedenken? De volgende regel die'nt u zo origineel mogelijk af te maken: „De Leusder Krant in een gloednieuw kantoor. Veel succes! De kassabonnen van de volgende adverteerders zijn geldig voor de recorder- en taartenrace en u dient natuurlijk abonnee te zijn! De lijst van adverteerders: E. Boshuis, Arnhemseweg 36. De Klussendlenst, Jonker Bolpoon 14 Café/Restaurant „De Pepermolende Biezenkamp 4. M. Osnabrugge, Arnhemseweg 93 Van Kersbergen, de Brouwerij 12. Kohlman Speelgoed, de Brouwerij 1 Fiets Inn D. Meerveid, de Grutlerij 13. De Ster Mode, de Grutteri| 2. Schoenmakerij Biezenkamp, de Biezenkamp 11. Rijwielspeciaalzaak J. Blom, Zwarleweg 27. Wijnhandel H. v.d. Hengel, Hamersveldseweg 56, de Biezenkamp 7. Spar Leusden, de Biezenkamp 5 Keurslager Fred Timmer, de Biezenkamp 21 Automobielbedrijf Buitenhuis, Pr Frederiklaan 2. „China Town", Hamersveldseweg 6 Radio Drieenhuizen, Pr Irenelaan 17. Tuincentrum Ton Hilhorst, Ursulineweg 5 Autobedrijf H. v. 't Klooster, Hamersveldseweg 14 P. v. Zomeren/Pezon, Wierickwijk 15 Fa. Lieshout, Hamersveldseweg 22. (Een getrokken kassabon van Lieshout geeft recht op tegoedbon van 10% op bestede bedrag Fa. van Bekkum, Jan van Arkelweg 3, Achterveld. J. Janssen, Hessenweg 190, Achterveld E. van Ravenhorst, Hessenweg 72, Stoutenburg. Slagerij van Wieringen, Hessenweg 202, Achterveld Fa. C. Blom, Hessenweg 230. Achterveld Caravelle Hairtashlon, Asschatlerweg 21. Rotol, Hamersveldseweg 6a. Bloemisterij-kwekerij „Het Viaduct", de biezenkamp 10. Driflakkerweg 4 Groeneveld Opticiens, de Grutterij 3 Tuincentrum Eurofleur. Ursulineweg 14, Grutterij 1. Blokker, de Komenij 8 Coen v.d. Berg, Rozendaallaan 11 Foto Muns, de Biezenkamp 15. First Lady, de Komenij 2 Ass. Kantoor Hamersveld, Landjonker 20. Holiday Feeling, de Komenij 6 Jan van den Berg, Tuin en Dier, Hamersveldseweg 54. Schoenhandel Het Panterhuis, de Komenij 4. Boni, Brouwerij 10. Actief, 't Erf 8 Stots, Optiek, de Biezenkamp 17. OVM verzekeringen, Hamersveldseweg 138 Fa. J. Coenen, Hessenweg 311Achterveld. Bakkerij W. Schouten, Hessenweg 313, Achterveld LEUSDEN - Ruim 140 kinderen en vele ouders togen paaszaterdag naar het Lockhorsterbos het traditionele paaseieren zoeken. De kinderen hadden maar een half uurtje nodig om alle en te voorschijn te halen. Blijhof mag zich ieder jaar verheugen in een groeiend aantal deelnei tjes. reden om de paashaas te verzoeken volgend jaar wat meer eieren te verstoppen. De ki ren die de meeste eieren hadden gevonden kregen een netje paaseitjes. Dat waren: in de gro en 5 jarigen Loretta van Hulssen met 7 eieren, bij 6- en 7-jarigen Laurens Bos met 7 eieren, va 8 en 9 jarigen scoorde Sjoerd Stoelinga het hoogst met 8 eieren. In de leeftijd 10 jaar en o werd dat Esther v.d. Linden met 5 eieren. Na afloop begaf de stoet fietsers zich weer naar Blijhof waar de kinderen en hun ouders drinken werd aangeboden waarmee weer een eind kwam aan deze aktiviteit die mede dankzi prachtige weer als geslaagd kan worden beschouwd. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij een auto-onge luk op de Burg. Van der Post laan in Leusden-centrum raak ten donderdagavond twee men sen gewond. Het ongeval gebeurde rond acht uur 's avonds op de kruising van de Burg Van der Postlaan met Clarenburg. De 28-jarige W M. uit Leusden reed met zijn auto een vluchtheuvel op en belandde ver volgens op de linkerweghelft Daar botste hij frontaal op de auto van mevrouw V uit Leusden. Een bloedproef wees uit dat M te diep in het glaasje gekeken had. In het ziekenhuis moest hij behandeld worden aan verwondingen aan nek en benen. Mevrouw V. liep snijwonden op Die paar warme dagen van verleden week heeft de natuur wakker ge schud en het is beslist de moeite waard om in onze landelijke omgeving een ommetje te maken. Overal in de wegbermen en aan de slootkanten bloeit het speenkruid met z'n vrolijk-gele bloe men op een frisgroene ondergrond van hartvor mige blaadjes. Ook het klein hoefblad staat in bloei met de goudgele hoofdjes op roodachtige, geschubde stengels. Zonder blad, want dat verschijnt pas na de bloei. De kamperfoelie staat al in blad. Overal zien we wilgekatjes en de blad knoppen van de lijs terbes staan op open springen. In de bermen zien we de pollen van het fluitekruid boven het gras uitsteken. Dat be looft binnenkort weer een bloemenzee te wor den. De bosanemonen heb ben hun witte bloemen ontplooid. Zolang de temperatuur niet boven de tien graden komt, houdt het de bloemen stijf gesloten. De naam doet vermoeden dat we de bosanemoon uitslui tend in het bos moeten zoeken, maar dat is niet altijd waar, ze staan ook de wegbermen. Wat we wel in de bossen moeten zoeken is de witte klaverzuring. Dat witte duidt op de lang- stelige, paarsgeaderde, witte bloem, klaver dankt het aan de diep ingesne den, klaverachtige blaad jes en de smaak heeft grote overeenkomst met die van zuring. De rijke lijk aanwezige nectar lokt bijen en kevers aan. 's Nachts, en ook wel bij re genachtig weer, buigen de blaadjes naar omlaag. In vroeger tijden ge bruikte men het kruid als een soort barometer. Waren de blaadjes uitge spreid, dan bleef het droog, maar was dat niet het geval, dan kon men op ongunstig weer reke nen. Opmerkelijk is het grol aantal citroenvlind» die we, vooral in de bo sen zien. Temeer we eens een bewijs dat et strenge winter geen vloed heeft op overwi terende insecten. De troenvlinder is nameli één van de weinige vli dersoorten die als wassen insect overwi teren. Bij de paddenbroedplai sen is het een en al levi en beweging. Er zijn zei al wijfjes die de eien hebben afgezet. Veel gels zijn op zoek na een territorium en geschikte nestelplaa en laten zich luidkee horen. Heus, het is alle zins de moeite waard o een rondje-om in de o: geving te maken. G. van - 7 •irctiH rMKuin

Leusder Krant | 1985 | | pagina 6