Aantrekkelijke mogelijkheden voor houtproduktie in Leusden I Montessorischool adopteert Stenen Man" in Leusden Op braakliggende, vooriopig ongebruikte terreinen Rijks instituut beschouwt Leusden als test-case kader project „Adopteer een Monument": Forse buit bij inbraak Leusden-Z. Expositie Plotaan van Danck „Aarde op deze plek is geheiligd door hun bloed" T Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Ieu5dep krant ffl Illegale crosser aangehouden BIJ VAN KOOY LEAST U EEN MERCEDES-BENZ STATIONWAGEN VOOR llT/reiKSSMl AUTOlSSEU Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie: 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV krant VRIJDAG 12 APRIL 1985 - 16e JAARGANG NO. 99 an één onzer verslaggevers) LEUSDEN/W AGENIN- EN - De tijdelijke be- emming van braaklig- mde terreinen voor hout- oduktie biedt aantrekke- ;e mogelijkheden in lusden. Naast financiële jordelen voor de ge- eente wordt een waarde- ülle bijdrage geleverd in de groenvoorziening, oorwaarden zijn echter el een goede bodemkwa- eit en een lange „om- optijd" voor de bomen. Dit schrijven N. Leek, M. van lyk en P. Schönfeld in hun jport „Onderzoek naar de mo- tijkheden voor houtproduktie braakliggende terreinen in adelijk gebied (een casestudy Leusden)". Het trio is verbon- s aan het Rijksinstituut voor rierzoek in de bos- en land- ispsbouw, De Dorschkamp, VJageningen. Het rapport prdt naar alle waarschijnlljk- najaar in de gemeente- W behandeld. )e onderzoekers uit Wagenin- zijn in hun studie tot de conclu- gekomen, dat 3.6 hectaren van circa 11 hectaren van de zoge- amde reserveringsstroken voor tweede rijbanen in Leusden ge schikt zijn voor de beplanting met populieren, met het doel ze naar verloop van tijd te kappen te be hoeve van de houtindustrie. Wor den de populieren na 12 jaar ge- kapt dan zijn de houtopbrengsten en de subsidies onvoldoende voor Leusden om tot een positief saldo te komen. Voor de 3,6 hectaren populierenbeplanting ontstaat dan een negatief saldo van 3000 gul den. Na 15 jaar worden de populie ren pas financieel interessant voor Leusden. Het positief saldo dat dan genoteerd wordt bedraagt 20 000 gulden. Staan de populieren 20 jaar dan is de „winst" 65 000 gul den. In deze bedragen is geen rente berekend. TEST-CASE Steeds meer gemeenten in Ne derland zoeken naar mogelijkhe den om braakliggende terreinen, die de eerstkomende tientallen ja ren niet in gebruik worden geno men, een tijdelijke bestemming te geven. In deze gevallen, aldus de onderzoekers, bestaat er veel be langstelling voor de aanleg van beplantingen gericht op de hout produktie. In Leusden gaat het om het beplanten van de reserverings stroken voor tweede rijbanen langs de Noorderinslag, Groene Zoom, gedeelte Middenweg en de Zuiderinslag. In het onderzoek van het Rijksinstituut is Leusden als test-case beschouwd voor het be studeren van deze problematiek wat zijn de mogelijkheden in het stedelijk gebied om op korte termijn (15 tot 20 jaar) houtproduktie mo gelijk te maken met een zo gunstig mogelijke kosten-opbrengstenver- houding. De onderzoekers hebben hiervoor een „beplantingsplan" voor Leusden gemaakt, waarbij de nadruk ligt op de houtproduktie Gekozen is voor de populier, omdat deze boomsoort de beste is voor houtproduktie. Na tien jaar zijn de peppels al verkoopbaar en na vijftien jaar al bijzonder rendabel Het hout van de populier wordt gebruikt als zaaghout, fineerhout, voor de papier- en kartonindustrie en voor de fabricage van klompen. In Leusden zijn volgens de Wage- ningse onderzoekers niet alle braakliggende stroken geschikt voor een goede groei van de popu lier. „De beste mogelijkheden voor de aanleg van populieren zijn aan wezig op de stroken aan de buiten kant. Daarmee wordt aan de west/ zuid-west zijde van de gemeente een stevige bijdrage geleverd aan de groenstructuur. Om een goede groei van de populieren te krijgen, is het nodig om in een paar stroken bodemverbeterende maatregelen te treffen", aldus het rapport van Leek, Van Kuyk en Schönfeld. DISCUSSIE Het rapport van het Wage- ningse Rijksinstituut wordt pas, volgens een mededeling van wethouder Jan Wagenaar, over een half jaar behandeld door de gemeenteraad. Eerst wil de wet houder met de raadsleden van gedachten wisselen over de uit eindelijke bestemming van de reserveringsstroken voor twee de rijbanen. De vraag in die dis cussie zal dan zijn: moeten er ooit extra rijstroken komen langs Noorder- en Zuiderinslag, Groene Zoom en Middenweg? Zal het autoverkeer dermate toe nemen de komende jaren dat de genoemde bovenwijkse wegen De nationale houtindus trie is slechts voor 8% aan gewezen op de Nederlandse bossen. De rest van het hout wordt geïmporteerd tegen een bedrag van 6 tot 7 mil jard gulden per jaar. Volgens Stichting Bos en Hout te Wageningen, die zich bezig houdt met de promotie van de Nederlandse houtvoor ziening, gaat er in feite meer bos weg dan er nieuw bij komt. Nederland telt mo menteel 315 duizend hecta ren bos waarvan 215 dui zend hectaren gericht zijn op houtproduktie. De stichting meldt dat het ministerie van Landbouw en Visserij 80% subsidieert in de aanlegkos- ten van een houtproduktie- bos in stedelijk gebied. Daarnaast is ook het minis terie van Economische Za ken bereid subsidie te ver strekken. verbreed dienen te worden? Wanneer die discussie is afge rond is het wat makkelijker pra ten over het (tijdelijk) beplanten met bomen van de reserverings stroken. LEUSDEN - Werk van Plotaan van Danck is te zien in De Hakhorst. De tentoonstelling die twintig werken omvat van de achtentwintig jarige Leusdenaar heeft de titelDe geheime lol van Lelystad in Leusden". Van Danck die vroeger graag striptekenaar wilde worden heeft zich nu geheel gewijd aan het maken van kunstwerken. Op de foto een afbeelding van één van de werken van Van Danck die te zien zijn op de expositie tot 21 april tijdens de openingsuren in De Hakhorst EUSDEN - Het bestuur van de Stichting Februari 1941 in isterdam, deelt mee dat ter gelegenheid van de 40-jarige fdenking van de bevrijding, het project „Adopteer een )nument" van start zal gaan. Op 3 en 4 mei zal in het kader arvan in elke provincie een monument worden geadop- rddoor een school, en wel in de plaatsen: Delfzijl, Dokkum, Hlen, Hengelo (O), Winterswijk, Leusden, Zaandam, Vlaar- itgen, Renesse, Sprang-Capelle en Heerlen. In Leusden )rdt de adoptie verzorgd door Montessorischool 't Ronde. meer door het door onderwijs sti muleren van het bewustwordings proces van de fundamentele waar den van ons democratisch systeem en het begrip „vrijheid". Bij de keuze van de deelnemende scho len wordt een verdeling nage streefd die een afspiegeling vormt van de landelijke verdeling naar schooltypen en levensbeschou wingen. Het project richt zich voor wat de adoptieklassen betreft op de let project heeft tot doe! dat wen enkele jaren zo veel mo- ijk van de omstreeks 800 oor- is-, verzets- en bevrijdings- toumenten door een ter plaat- gevestigde school wordt uit etend. doeleinden die met de optie worden nagestreefd de leerlingen vertrouwd maken wet de ontstaansgeschiedenis van het monument en hen te 'eren begrijpen waarom „hij of zij" bereid is geweest zijn of haar leven door het verkrijgen van de vrijheid in de weeg schaal te stellen of op te offeren, en waarom zovelen zijn omge bracht of op andere wijze het leven hebben verloren; de leeringen meer inzicht te geven in de wezenlijke waarden van de begrippen „vrijheid" en „democratie"; de leerlingen inzicht te geven in historische en hedendaagse ontwikkelingen die - openlijk dan wel sluipend - een bedrei ging vormen voor de fundamen tele waarden van ons democra tisch systeem Hierbij gaat het met name om de aandacht voor de immateriële doel stellingen van het project, onder Onafhankelijk IBDUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden IPUUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. J-eusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) «-osse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend Zaterdags gesloten. leeftijdsgroepen van 10-12 jaat (basisonderwijs) en 12-14 jaar (voortgezet onderwijs). VELE JAREN Er is een werkcomité gevormd dat in nauwe samenwerking met provinciaal opgezette organisaties het project ter hand heeft geno men Naast de bestuursleden van de Stichting, maken van het werk comité onder meer deel uit verte genwoordigers van de Ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en voormalige verzetsorganisaties De verschil lende koepelorganisaties uit de on derwijswereld hebben eveneens hun volledige instemming met - en medewerking aan - het project toegezegd Het project is opgezet met de intentie dit vele jaren te laten voortbestaan. Eventuele wis seling van scholen zal worden overgelaten aan het plaatselijk overleg. Voor de eerste 30 scholen zullen aan de adoptie verbonden kosten uit eigen middelen van de Stichting worden gefinancierd De verdere uitbouw van de actie zal gelijke tred houden met de uit fondsenwerving te verkrijgen finan ciële middelen. Verscheidene toe zeggingen zijn daartoe inmiddels ontvangen Ten behoeve van een deelname van vele jaren is per monument een bedrag nodig van f 3.500.-. Het herdenkingsmonument bij de fusilladeplaats in Leusden (foto: E. Somers) De officiële plechtigheden op 3 en 4 mei dragen in eerste instan tie een lokaal (regionaal) karak ter, waarbij de leerlingen cen traal zullen staan. Tevens zullen daarbij onder meer aanwezig zijn de schoolleiding, het gemeente- bestuur, nabestaanden van ver- zetsslachtoffers en vertegen woordigers van voormalige ver zetsorganisaties uit de regio en ouders van de leerlingen. De adoptieplechtigheid wordt be sloten met een kranslegging door de leerlingen bij het gea dopteerde monument. Montessorischool 't Ronde heeft het herdenkingsmonu ment op de Fusilladeplaats van het voormalige kamp Amers foort geadopteerd. Op vrijdag 3 mei om 15.30 uur wordt de plech tigheid in Leusden gehouden, in het bijzijn van staatssecretaris Van Leyenhorst. LEUSDEN - „De aarde op deze plek is geheiligd door hun bloed. Velen zijn hier veelal zonder vorm van pro ces doodgeschoten. Duizen den werden uitgehongerd, vernederd en gekweld"' al dus oud-premier W. Drees tijdens de onthullingsplech tigheid op 14 mei 1953 van het monument ter nage dachtenis aan de slachtof fers van het kamp Amers foort, die in dit kamp de dood vonden of van hieruit op hun laatste tocht doorgezonden werden naar Duitsland. In totaal zijn 35.000 mensen voor korte of lange tijd in het kamp geweest. Het gedenkteken bevindt zich aan het eind van een 300 meter lange schietbaan op de Leusderheide, die door de toenmalige gevangenen is aangelegd De plaats was aan vankelijk bedoeld voor schiet oefeningen van de Duitsers, maar later werden hier tiental len fusillades van gevangenen uitgevoerd. Daarom wordt de ze plaats ook wel „de vallei des doods" genoemd Het beeld, dat vervaardigd werd door de beeldhouwer Frits Sie ger, stelt een man uit het kamp voor, staande voor het vuurpe- leton De man kijkt zijn moor denaars aan Een vuist gebald uit woede, overtuigd van zijn idealen en vertrouwen op de gedachte dat anderen de strijd zullen voortzetten. Het beeld is geplaatst op een stervormige mozaik. Vijf (vredes-)duiven vliegen elk een kant uit. Aan het begin van de schietbaan is een zuil opgericht met het op schrift: „Zij die in de jaren 40-45 hier werden omgebracht hebben met hun bloed deze grond geheiligd. Hun offer zij het nageslacht een lichtend voorbeeld". De fusilladeplaats bevond zich net buiten het „Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort" zoals het kamp officieel werd genoemd Ofschoon het zeer sterke overeenkomsten ver toonde met een concentratie kamp. had het formeel niet deze status. Een uitkijktoren omgeven door een prikkel draadversperring is het enige dat nog aan deze oorlogsge beurtenissen herinnert. De bevolking van het kamp Amersfoort was samengesteld uit alle geledingen en geestes- inrichtingen van de samenle ving Rond 35-duizend men sen hebben in het kamp ge vangen gezeten van wie er ongeveer 20-duizend op trans port zijn gesteld naar Duits land Velen zijn in het kamp omgekomen door geweld, on dervoeding, slechte genees kundige verzorging en uitput ting Tevens zijn hier een hon derdtal Russische krijgsge vangen om het leven gebracht. Op de erebegraafplaats „Rusthof" is ter nagedachtenis aan hen een herdenkingszuil geplaatst. Boekje over herinneringen aan mobilisatie en meidagen '40 in Gelderse Vallei3 Bibliotheek gaat automatiseren 3 Parochie en zusters stonden aan wieg van huize St.-Joseph in Achterveld4 Sport 5 Dubbele triomf van Kinderland en St.-Jozef op schoolvoetbal- toernooi7 Loep op Leusden 7 Servicepagina 9 DOKTERSDIENST: 03425-1222 LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Irenelaan werd woensdagnacht voor 16.500 gulden aan spullen gesto len. Behalve twee kleurentelevi sies verdwenen een videorecor der en een complete audio-in- stallatie. Bovendien werden en kele kleine zaken, zoals een por tefeuille met inhoud, buitge maakt. LEUSDEN - De rijkspolitie hield woensdag een jongen uit Utrecht aan, die illegaal aan het motorcrossen was in de buurt van de in aanleg zijnde viaduk- ten voor rijksweg 28. De Utrech tenaar crosste daar met een aan tal jongens. Hij kon worden aan gehouden, doordat hij met zijn ten val was gekomen. (advertentie) P.M. Looi u voorrekenen dol een Mercedes-Benz von Von Kcoy goedkoper is don u denkt. Bi|voorbeeld een 240 TD VAN op bosis von een 25000 km-kontrokt reeds voor f 875 - per maand exd BTW HET BESTE VAN DE BESTE Off iCltri MiRCf WS-BfNZ DtAlfS NU*ERHfiOSWtG6SN (WEtófOOM T£l 033 635174 (advertentie) De enige official MAZDA dealer voor Leusden e.o Fluorweg 43 - Amersfoort tel 033-622263 Allround Japanese occasion centre, met meer den 50 occasions in alle Japanse merken. Uw official Mazda-dealer op 10 minuien rijafstand van uw hu'S mazoa Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1