erinneringen aan mobilisatie n meidagen '40 in Gelderse Vallei cholen vragen gemeente ledewerking voor uitbreiden Automatisering in bibliotheek „Nieuw Langenbeek" binnenkort Literair muzikaal programma School voor Wijsbegeerte „Zielige" oplichter hoort 12 maanden eisen ensief speurwerk leidt tot boekje: Puem cursus groot succes Fietstochten Tussen Tijds plaatselijk nieuws RIJDAG 12 APRIL 1985 overblijfselen van de Zandbrinkermolen op Asschat De molen werd tweeeneenhalve dag lang als kpost gebruikt door Duitsers. Daarna werd ze door een Nederlandse patrouille in brand gestoken. EUSDEN - „Het is ongeveer 12.30 uur, s middags 13 mei |0. Pijlsnel verschijnt aan de horizon een Duitse verkenner, recht over onze stellingen vliegt en dan plotseling dreunt ten schot. Nog een... nog een. En daarmee begon een lerievuur dat gedurende zeven uur achtereen op onze lingen in de hoofdweerstandsstrook bij de Lambalger- g neerkwam." 'Ja de capitulatie kwamen we in Scherpenzeel terug en fen we in ons huis een onbeschrijfelijke chaos aan. iten, bedden, stoelen en tafels lagen her en der door het sheen. De w.c.'s waren vol en niet doorgetrokken, terwijl jok uitwerpselen in de pannen zaten. Later begreep ik de èn hiervan, toen ik het oorlogsmuseum in Overloon ocht. Het gebeurde vaak dat een terugtrekkend leger ook de trekkers van de w.c.-stortbakken zgn. Booby-traps estigde. Omdat men vaak geen tijd had om een huis rop te onderzoeken, zochten de Duitsers een andere ossing." etwee bovenstaande citaten zijn afkomstig uit het boek D.V. 3 mei aanstaande te koop zal zijn, na de presentatie 'smiddags zal plaatsvinden. Het boek heeft als titel: „De \G(fiderse Vallei in de mobilisatietijd en de meidagen 1940" en oh eschreven door C. Cramer uit Scherpenzeel. Deel twee van het boek gaat over de meidagen 1940 Als greep hier uit noemen we. alarm, evacuatie van de bevolking (Renswoude. Scherpenzeel en Woudenberg), de strijd van de voorposten aan de Voskuilerdijk, op de schans De Engelaar, De Slaperdijk bij Rens woude. het hevige gevecht bij de voorposten van Ederveen-De Klomp, de rol van de artillerie, de voorposten rondom Scherpenzeel. de vuurdoop op de hoofdweer standsstrook, de strijd om de Zand brinkermolen te Achterveld (waar voor een prachtig dagboek van een oud-militair mocht worden ge bruikt). de terugtocht, de dekking van de terugtocht en de terugkeer van de burgers Deze opsomming geeft een indruk - niet alles - weer van het boek. dat 25 hoofdstukken telt. met veel situatie-schetsen. SPEURWERK Het was de bedoeling dat de schrijver een ..boekje" te schrijven voor de oud-militiaren van diverse regimenten, die in de Gelders Val lei geweest waren in die tijd Maar nadat hij 600 militairen had aange schreven. waren de reacties zoda nig. dat het mede door de inter views met de plaatselijke bevolking en het literatuur-onderzoek bij de sectie militaire-geschiedenis in Den Haag een boek is geworden van ruim 130 pagina's (twee kolom men op een pagina en groot for maat) met 150-200 foto's. De foto's zijn voor 90% nooit gepubliceerd en zijn van zodanige kwaliteit, dat de sectie militaire- geschiedenis er interesse voor heeft. Dat de schrijver de oud-militairen vlot kon aanschrijven, was mogelijk door het adressenbestand, dat de Oranje Verenigingen van Wouden berg en Scherpenzeel hem afston den. Deze vereniging organiseert op 4 mei een reünie voor de oud strijders in Hotel Schimmel te Wou denberg. waar op die dag boeken te koop zullen worden aangebo den Ook in Renswoude vindt een grote reünie plaats, georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereni ging Ook hier zullen oud-militairen het boek kunnen kopen. SCHERPE PRIJS Mede gezien de vele reserverin gen. die al hebben plaatsgevonden voor en door oud-militairen is het verstandig, indien men in het bezit wil komen van dit boek, tijdig te reserveren. Het boek heeft dan de scherpe prijf van ƒ24.90. De intekentijd loopt snel af. namelijk op 6 mei Daarna kost het boek 29.90 Re serveren kan via de uitgever Kool BV. te Veenendaal (08385-13978) of via de boekhandel In diverse plaatsen worden folders verspreid, waarop staat dat men ook kan reserveren via het adres of de vereniging, welke op de folder staat. Mochten er lezers zijn. die nog foto's over die tijd hebben, dan stelt de heer C. Kramer, tel 03497- 2975. het zeer op prijs als zij contact met hem opnemen. LEUSDEN - Vanaf 22 april beschikt bibliotheek „Nieuw Langenbeek" over een geau tomatiseerd systeem voor uitlening en catalogus. Het uitlenen en terugbrengen van de materialen: boeken, gram- mofoonplanten, dokumenta- tiemappen, talenkursussen en tijdschriften wordt via een terminal vastgelegd in een centrale computer die staat opgesteld bij de Provinciale Bibliotheek Centrale voor Utrecht te IJsselstein. Daar toe hebben de materialen een streepjeskode gekregen. Leusden is de elfde van de vijfentwintig bij de Provincia le Bibliotheek Centrale aan gesloten bibliotheken, die volledig geautomatiseerd gaat uitlenen. De voordelen van aansluiting op de centrale computer zijn legio. Enkele voorbeelden: - Er kan in het bestand gezocht worden, voor zowel romans, jeugd- leesboeken als studieboeken, op schrijver, titel, onderwerp, genres en reeksen. - Men kan naast eigen bestand ook de bestanden van andere bibliothe ken bekijken; in de toekomst is het zelfs mogelijk de bestanden van de wetenschappelijke bibliotheek en de stadsbibliotheek te Utrecht te raadplegen. - Het is mogelijk om na te gaan op verzoek van de lener, wat hij in huis heeft; hoeveel boeken, welke titels en wanneer terug te brengen. - De boetes blijven in het geheugen opgeslagen; is men zijn portemon nee vergeten, dan kan de volgende keer afgerekend worden. - Het is niet meer mogelijk meer materialen in huis te hebben dan is toegestaan. - Gereserveerde boeken kunnen niet meer in de kollektie terecht komen, aangezien de computer een boodschap geeft als een gere serveerd boek binnenkomt Om met het geautomatiseerde systeem te leren werken, hebben vast personeel en vrijwilligers een bijscholingskursus gevolgd. Toch zal het nog enige tijd duren voor zij met dit nieuwe systeem net zo vertrouwd zijn als met het oude. De meeste vrijwilligers helpen enkele uren per week waardoor het op doen van ervaring met alle nieuwe handelingen wat langer zal duren Alle leners zullen vanaf 22 april een nieuwe leespas met streepjes kode moeten gebruiken. Deze pas sen staan vanaf 9 april klaar om afgehaald te worden. Als men vóór 22 april geen materialen meer leent, kan de oude geldige kaart omgeruild worden voor een nieuwe pas. Deze pas blijft eigendom van de bibliotheek en is voor volwassen leden één jaar na de maand van afgifte geldig. De passen van de jeugdleden worden voorlaan ook elk jaar verlengd. Vermissing en/of verhuizing dient gemeld te worden: indien de pas is zoekgeraakt of gestolen kan hij worden geblok keerd. zodat misbruik is uitgeslo ten. Nieuw is. vergeleken met het oude systeem, dat de leners voor taan zelf een kaartje met retourda tum voor de materialen mee moet nemen uit de bibliotheek. Voor de bibliotheek legt de computer auto matisch vast op welke datum het geleende teruggebracht moet zijn. Ook bij de innamebalie moet de gebruiker wachten tot zijn boeken zijn ingenomen, dit is zowel belang rijk voor de lener als voor de biblio theek i.v.m. het verwerken van de boetes en eventuele boodschap pen De registratie van de uitlening van grammofoonplaten zal ook plaatsvinden aan de balie van de afdeling voor de volwassenen. Voor vragen en opmerkingen kan men zich wenden tot het vaste personeel aan het inlichtingenbu reau De gebruikers wordt om geduld en begrip gevraagd als ze langer moeten wachten De eerste maand moet met twee systemen gewerkt worden, personeel en vrijwilligers zijn nog onwennig. >|is onmogelijk in enkele cita- elboek te karakteriseren of er volledige indruk van te geven, er worden zeer veel aspecten veelbewogen jaren 1939/ in de Gelderse Vallei in be eld In het boek wordt aan- B i! geschonken aan de mobili- 360 tijd in de ruimste zin des woords Zo komen de hoofdstuk ken voor: Ergens in Nederland, naar het bivak (inkwartiering bij boeren en burgers), de inundatie, wachtlopen, verlof en straffen, mar sen en oefeningen, de stellingbouw (zeer uitgebreid met veel foto's en tekeningen), een strenge winter, voorjaar 1940. AMSTERDAM/LEUSDEN Twaalf maanden gevange nisstraf waarvan vier voor waardelijk eiste de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. H. Wooldrik, tegen een 43-ja- rige Amsterdammer die in 1982 de eigenaar van een ta pijtzaak in Leusden voor f 1800 had opgelicht. In 1981 en 1982 maakte de Am sterdammer, die ..uit angst voor justitie" (aldus zijn advocaat) niet op de zitting was verschenen, zich op grote schaal schuldig aan 'oplichting. Ruim tachtig keer wist hij winkeliers overal in het land geldbedragen te ontfutselen. Steeds gebruikte hij daarvoor het zelfde. treurige verhaal Op 3 september 1982 stapte de man bij een tapijtzaak in Leusden binnen. Hij vroeg of zijn vrouw, kind en moeder er al waren en kondigde aan, dat men een tapijt zocht voor de rolstoel van zijn ge handicapte dochtertje. Dit kind van 11 jaar zou kort daarvoor een auto-ongeluk hebben gehad, waarbij haar beentjes waren ver brijzeld. Toevallig moest de man, die zich voordeed als de eigenaar van een loodgietersbedrijf in Bar- neveld, die middag ook beugels voor haar ophalen. Die beugels zouden f 2000 kosten en zijn vrouw - die dus elk moment kon komen - zou het grootste deel van dat geld op zak hebben. Toen de vrouw alsmaar niet kwam. deed de man heel zenuw achtig. Over een kwartier zou de winkel van de beugels dichtgaan en zelf had hij maar f 200 bij zich. Wat nu? En de eigenaar van de tapijtzaak was zo gek niet of hij schoot de resterende f 1800 wel voor. Om vervolgens nooit meer iets van zijn 'klant' te horen. De president van de rechtbank mr. S. Slagter noemde het 'schok kend', dat de verdachte inder daad een dochtertje van elf had. Dit kind is overigens geheel ge zond. Hij memoreerde, dat de Amsterdammer bij de politie had verklaard dat hij op de televisie een film over de revalidatie van invalide kinderen had gezien en zo ,,op het idee was gekomen". Officier van justitie mr. Wool drik sprak van 'een weerzinwek kend misdrijf" en van „de ex ploitatie van kinderleed, iets wat het altijd goed doet bij het publiek". Hij eiste twaalf maan den waarvan vier voorwaarde lijk en wilde aan het voorwaar- delijk deel van de straf de maximale proeftijd van drie jaar verbonden zien. Uitspraak over een week. De derde sectie van 2-1II-16 R.l. op het erf van „De Horst" in Achterveld IUSDEN - Een viertal scholen in Leusden heeft de leente verzocht, medewerking te verlenen aan uitbreiding, aan het treffen van bouwkundige voorzieningen. De imissie welzijn en onderwijs zal daar woensdag 17 april in extra vergadering over praten. Het betreft de scholen „De De Heerd", „De Hobbit" en „Hamersveld/De Spring- ik". p.c basisschool ,,De Holm" van onderwijs Dat heeft zich op het een lokaal extra nodig. Er is al standpunt gesteld, dat in eerste teg gevoerd met het ministerie instantie leegstaande lokalen bin- )nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. 'erschijnt elke dinsdag en donderdag. toofdredakteur: Bert Vos indredakteur: Hans Mosterd edaktie: Caspar van Loo. Boudewina de Boer edaktie-secretariaat: Mia Veen. Marijke de Smalen "levering kopij en advertenties: oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het xiderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur edaktie en administratie: fantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkda- en geopen van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 03-941495 (administratie) -941494 (redaktie). bonnementsgeld: 62,60 per jaar. 31,80 per half jaar. 16.15 per kwartaal. 'achten bezorging: s abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te toben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze Wdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur). 1 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze fcpekteur bezorging, overdag 03420- 9420b abestellen foto's: 6 meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen "et uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding ln gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto erd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x10 n)en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'antenkombinatie te Barneveld. nen een redelijke afstand opgevuld moeten worden. „Naar onze mening bestaan er geen bezwaren reeds in dit stadium de principiële medewerking te ver lenen met betrekking tot deze extra huisvesting ten behoeve van 1 klas. Na uw principe-besluit zal door ons college in overleg met het school bestuur en het ministerie worden gezocht naar mogelijkheden, om de betrokken klas aan een verant woorde huisvesting te helpen. Bij het ministerie ligt daarna de defini tieve beslissing op welke wijze de noodzakelijk huisvesting zal wor den ingevuld", zo schrijven b&w in hun voorstel. Voor de openbare basisschool „De Heerd" geldt hetzelfde met betrekking tot één lokaal, bij de openbare basisschool „De Hobbit" gaat het om twee klassen In het geval van de p.c. basis school „Hamersveld/De Spring plank" gaat het om het treffen van een aantal voorzieningen. Het schoolbestuur moet de school on derbrengen in één gebouw, omdat dit gezien het aantal lokalen moge lijk is. Het gebouw van kleuterschool „De Springplank" komt per 1 au gustus van dit jaar leeg te staan, de hele school wordt ondergebracht in het gebouw „Hamersveld" aan de Lijsterbeslaan 54. Daarvoor zijn echter wat aanvullende huisves tingsvoorzieningen nodig Men vraagt nu toestemming voor: - het maken van een speelgelegen- heid in het gebouw; - het aanpassen van een lokaal, bestemd voor de jongste leerlin gen; - het aanpassen van twee toiletten voor de jongste leerlingen; - het verwezenlijken van voldoen de ruimte voor het opbergen van leer- en hulpmiddelen; - het aanpassen van een deel van de speelplaats voor de jongste leerlingen en het aanbrengen van een buitenberging In alle gevallen stelt het college van b&w voor, medewerking te verlenen. LEUSDEN - In het teken van herdenken zal op vrijdag 3 mei een literair-muzikaal programma „Macht en tegen krachten" worden gepresen teerd in de Gehoorzaal van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Leusden. De soli voor dwarsfluit zijn ge heel afgestemd op de te beluiste ren gesproken teksten Deze soli voor dwarsfluit werden speciaal voor dit programma geschreven door de vertolker Diederik Walra ven Het zijn achtereenvolgens Ge bed in vreze. Nocturne. Sicilians en Marcia Lugubre De gesproken tek sten zijn van J. W. F Werumeus Buning, P N van Eyck, Martinus Nijhotf. J. C Bloem. Hans Tiemeij- er. Het in Jiddische taal gezongen lied Eli Eli wordt eveneens ten gehore gebracht door Diederik Walraven, waarbij hij zichzelf bege leidt op de kleine Ierse harp Dit lied zal het brief-fragment van het ver haal van Albrecht Goes ,.Het brandoffer" inleiden en begeleiden De avond begint om 20 00 uur De deur is open om 19.30 uur In de toegangsprijs van 7,50 is begre pen stencil-programma, koffie (thee) bij aankomst en in de pauze. Het gehele programma wordt ge presenteerd door Diederik Walra ven. dwarsfluit, zang, kleine Ierse harp. tekstvertolking Sjoerdje Wou ters Alta LEUSDEN - Op woensdag avond 3 april jl. hebben de kleuters en klas 1 t/m 4 van de „Loysder Hoek" de musical ,,Zeg 's Aaah" opgevoerd Het verhaal ging over een zieke juf, Jolanda v.d. Poll, die een poos je in het ziekenhuis moest blij ven omdat haar amandelen er uit gehaald moesten worden. Er gebeurde van alles. De jut kreeg een pil en een prik in haar bil (klas 3/4), ze werd geopereerd (klas 1/2), de zaal werd gesopt en gedweild (kleuters), ze kreeg allerlei lek kers te eten van de kokkies, maar daar had juf geen zin in Ze mocht het ook niet van de dokter, want dat was niet goed voor haar keel. Dan maar...ijs! Aan het slot was juf natuurlijk weer beter en dat was groot feest. Er werd met kussens gegooid, de dokters hadden een feesthoed op en alle kinde ren waren op visite. Het laatste lied heette het ..afscheidslied" ende juf zong: ..Dag zusters en dag broeders, miin keel doet niet meer pijn; bedankt voor alle zorgen, ik vond het hier best fijn. En iedereen zong mee: ,,Gooi maar met de kussens, stap maar uit je bed; de dokter heeft voor deze keer 'n feest hoed opgezet. Na de musical was er tijd voor ijs voor alle kinderen en koffie voor de ouders. De belangstel ling was groot, ook voor de tentoonstelling. In de kleu terklas was zelfs een zieken huis en dokterspraktijk inge richt. De kinderen hebben zo doende naar hartelust zelf eens dokter of zuster kunnen zijn. LEUSDEN - Bij Stichting Tus- senTijds werd de afgelopen maanden een „Doe-het-zelf cursus gegeven door de PUEM. Omdat het vooral vrouwen zijn die op huishoudelijk gebied met „schokkende gebeurtenissen" geconfronteerd worden, wat electriciteit betreft, besloot men bij TussenTijds deze cursus spe ciaal voor vrouwen te organise ren. Uit het grote aantal deel neemsters bleek al hoezeer er aan dergelijke voorlichting be hoefte is. Naast de theoretische behande ling met dia's tijdens de eerste helft van iedere les. werd erg veel aan dacht besteed aan de praktische toepassing tijdens de tweede helft van de les Daartoe werd iedere keer door de PUEM een montage object uitgereikt aan iedere deel neemster. die vervolgens aan de montage en demontage begon. Zo doende hebben de vrouwen - naast het verkrijgen van inzicht - vaardigheden opgedaan in het op hangen en aansluiten van lampen, het vervangen van snoeren, stek kers en wandcontactdozen - mét en zonder randaarde terwijl ook de montage van enkelpolige-, sene en wisselschakelaars aan de orde kwam. Daarbij werd bijzonder veel aandacht besteed aan een veilige manier van werken. De deelneem sters waren dermate enthousiast over de geboden „opleiding", dat zij spontaan een blijk van waarde ring overhandigden aan de PUEM- docenten die hen zo vaardig inge wijd hadden in de geheimen der electrotechniek Bij voldoende be langstelling is TussenTijds zeker bereid om opnieuw een dergelijke cursus, die vijf lessen omvat, te organiseren, men kan zich opge ven bij het onderkomen van de Stichting, Hamersveldseweg 100 LEUSDEN - Woensdag 17 april start de eerste fietstocht van dit seizoen om 14.00 uur bij het gebouw van stichting Tus senTijds. Vorig jaar bleek de organisatie van dergelijke fiets tochten in een behoefte te voor zien. Er wordt voornamelijk aan dacht besteed aan het land schappelijk schoon in de omge ving, terwijl ook bezienswaar digheden zoals een kaasboerde rij, bezocht worden. Telkenmale wordt, vóór vertrek. een keuze gemaakt uit een mapje met fietsroutes, waarbij de deelne mers inspraak hebben. Om ieder de gelegenheid te geven om mee te doen wordt wekelijks voor een andere dag gekozen Het voorlopig programma voor april en mei ziet er als volgt uit: wo 17 en do. 25 april, wo 1, di 7, wo. 15, do. 23 en di 28 mei, telkens om 14 00 uur Ook bij minder goed weer kan men ge woon komen omdat men dan op andere wijze met elkaar de tijd doorbrengt. Bijdrage: ƒ1,- per keer voor de „fietspot" van Tus senTijds. Men behoeft zich niet vooraf op te geven. Verdere infor matie bij TussenTijds of de organi sator van deze fietstochten, Jan Molenaar, telefoon 941918.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3