Parochie en zusters stonden aan wieg van huize St. Joseph Betistl E non t Ziekenvleugel wordt 17 april in gebruik genomen Vergadering commissie financiën Collecte Hartstichting Prijswinnaars Paaspuzzel winkeliers VRIJDAG 12 APRIL 1985 plaatselijk nieuws 4 ACHTERVELD - Met het werk van het huidige St.-Joseph werd in feite in 1891 gestart door het toenmalige kerkbestuur der Rooms Katholieke Parochie te Achterveld. Onder voorzit terschap van pastoor Wagenberg werd de hereboerderij vlak bij de kerk aangekocht. Voor de landerijen zou een bestem ming gevonden worden en het grote herenhuis bood moge lijkheden voor de huisvesting van bejaarden, waaraan in die tijd een grote behoefte was. Ook wilde men in het zelfde gebouw een bewaarschool vestigen en een ruimte inrichten waar brei- en naailessen gegeven konden worden. Eerder genoemde ontwikkelingen kwamen omstreeks de eeuwwis seling met inzet van de zusters overal in den lande op gang. LEUSDEN - Wegens verhinde ring van de voorzitter van de commissie Financiën en Econo mische Zaken en de overige le den van het college, zal de ge plande vergadering op maandag 15 april a.s. niet kunnen worden gehouden. In verband daarmee staat deze vergadering nu ge pland op woensdag 17 april om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden. De agenda luidt als volgt: 1 Opening en inventarisatie vra genstellers/woordvoerders 2 Mededelingen. 3. Vaststelling verslag van de openbare en besloten verga dering van 11 maart 1985. 4. Extra krediet a. openbare la gere school ,,'t Palet", b. open bare lagere school ,,De Hob- bit". 5. Nadere vaststelling exploita tievergoeding 1983: a. RK la gere school ,,Onze Wereld te Achterveld: b. RK lagere school „St. Jozef" te Achter veld; c PC lagere school ,,De Regenboog" te Achterveld. 6. Schoolzwemmen 1985/1986. 7. Sociaal Cultureel Programma 1985 8. Beroepskracht jeugd- en jon gerenwerk (aanstelling). 9 Overdracht onderhoud sport velden Kerstenssportpark aan de sv Achterveld. 10. Functies onderkeldering ge meentehuis. 11Aankoop grond van de heer D. C. Los, Hamersveldseweg 99a te Leusden 12. Verkoop kavel bouwgrond in het plan ..Paardenmaat" aan Gebr. Visser 13. Aankoop grond van de heer Du Pree, Hamersveldseweg 99 te Leusden. 14. Vestiging recht van opstal ten behoeve van Postduivenver eniging Leusden. 15. Parkeervoorziening Achter veld. 16. Reconstructie kruispunt Groe ne Zoom/Noorderinslag/Heili- genbergerweg 17. Garantie-geldlening Stichting Verantwoord Wonen ten be hoeve van 26 appartementen in plan Claverenblad/Wilden- burg. 18. Garantie-geldlening Mixed Hockeyclub Leusden. 19 Conversie-geldlening en garantiegeldlening Stichting Bejaardenhuisvesting Neder land ten behoeve van 68 be jaardenwoningen 20. Verkoop beleggingen Groot boek der Nationale Schuld. 21. Voorzieningen brandweer a aankoop 6 alarmontvangers, b. aankoop 1 mobilofoon. 22 Aanschaf werkauto brand weer. 23. Rondvraag en sluiting. ACHTERVELD/STOUTEN- BURG - In de week van 15 t/m 22 april zal weer de jaarlijkse huis aan huis collecte worden gehou den van de Nederlandse Hart stichting. Zoals bekend zijn hart en vaatziekten één van de volks vijanden. Door de Nederlandse Hartstichting wordt op dit gebied veel werk verzet door het helpen bij onderzoeken, de opvang en revalidatie van patiënten die met een hart of vaatziekte te maken hebben gehad. Dit alles kost veel geld en daar om is men genoodzaakt een be- ACHTERVELD - Door de leden van de Achterveldse winkeliers vereniging werd in verband met de Paasdag een winkelierskrant uitgegeven. In verband hierme de kon worden deelgenomen aan een paaspuzzelactie. Er wer den een groot aantal oplossin- roep op de bevolking te doer treffende de financiën. Mog heeft men zelf aan de lijve or vonden wat het is of heeft mem de familie of naaste omgevingi te maken gehad De orgamsat hopen dat men de collectanten zo zal wegsturen In de week de collecte zullen er ook accfl rokaarten aan de vrienden va hartstichting worden verzon Dit is een samenloop waar' aan te doen is daar is bepaakl welke instantie dan ook, buiier collecteweek geen acceptgiro* ten mogen verzenden, dit o' voorkomen dat men een cd houdt voor een bepaalde mss en dan een andere instantie nog eens genoemde kaarter zendt Het zou dan in die dubbelop zijn. gen ingezonden. De volgT personen bleken de prijs® naars te zijn. Karen Schipper, v. Oldenb veltstraat 11; 2. fam v Ha' veld, Hessenweg 10; 3 B Tolboom, Klein Hofweg 15; 4 Boersen, Postweg 2; 5 Tonyi Klooster, Stoutenburgerweg S Guide van Dijk, Pater Storms 6; 7. W. v.d. Horst. Hessef 261; 8. Eline Belderok, v 0 barneveldtstraat 2; 9. DanieM boom, Verjaagde Ruiterwej 10. Corrie Kok, Schoondertl weg 13. Op woensdag 17 april aanstaande wordt de nieuwe zieken-en verzorgingsafdeling van huize St. Jozephin Achterveld in gebruik genomen. Deze datum is niet zomaar gekozen. Negentig jaar geleden, op 17 april 1895, was er namelijk voor het eerst officieel sprake van het liefdewerk van huize St. Joseph. In het hieronder gepubliceerde artikel wordt de geschiedenis van huize St.-Joseph In grote lijnen geschetst. Voordat met het eigenlijke be- jaardenwerk kon worden begon nen moest er nog veel werk verzet worden. Het huis moest geheel aangepast worden. De stallen wer den uitgebroken en ingedeeld in nuttige ruimten. Om de landerijen te exploiteren werd besloten om aan de oostkant van het huis een nieuwe boerderij te bouwen De bijgebouwen werden gedeeltelijk overgeplaatst en de stenen van de sloop werden gebikt en weer ver werkt in de nieuwe boerderij. Gedu rende deze jaren werd in het heren huis al vrij geregeld onderdak ver leend aan ontheemde bejaarden, hetgeen voor pastoor Wagenberg en zijn bestuur extra veel zorg gaf. De behoefte om het huis zo spoedig mogelijk met zusters te bezetten werd steeds groter. Na veel overleg waren het tenslotte de zusters van de Congregatie van St -Joseph te Amersfoort, die op 17 april 1895 naar Achterveld kwa men Deze zusters zouden in „St.- Joseph" het liefdewerk gaan uit dragen De eerste zusters waren zr Stephana, moeder overste, zr. Monica die de naai- en breischool beheerde en zr Praxedus voor de bewaarschool De zusters hadden de beschikking over bijna drie hec tare grond. Het huis was spoedig bezet met tien gasten en gingen er vijftien kinderen naar de bewaar school De zusters waren ook de parochie aktief om zieken te ver zorgen en ander liefdewerk te ver richten. Ook de kerkewas werd door de zusters verzorgd De bewoners werden vaak op genomen op voorwaarde dat ze zouden meehelpen. Zo was er een zekere heer Schipper, die twee koeien verzorgde. De heer Brokers had een groentetuin aangelegd en hield deze bij. Tevens karnde hij de melk en deed tal van andere werk zaamheden. De eerste vrouwelijke bewoonster was Dientje Gerritsen, die trouw in de keuken meehielp. In 1899 werd ook de naaischool ge vestigd en kwamen er twee zusters bij. Nieuwbouw Het huis had inmiddels 40 bewo ners onder wie velen, die vanuit de parochie van afkomst werden on derhouden. Maar er woonden ook gegoeden die zelf betaalden en op klasse hun kamer hadden. In 1907 werd, in verband met het overlijden van de bezittende pachter, de boer derij verpacht aan Albertus Voskui len, die gehuwd was met Antonia Zwanenburg In 1908 overleed pastoor Wagenberg en werd opge volgd door pastoor Moes. Deze zette het werk voort en bouwde het uit. Het huis bleek te klein te wor den. In 1914 kwam pastoor Ren- tinck naar Achterveld en deze be sloot met zijn kerkbestuur over te gaan tot nieuwbouw. Vier jaar van voorbereiding waren hieraan voor afgegaan en men was er zich van bewust, welke financiële kwesties hieraan verbonden waren. Aan al les was gedacht. Zelfs de boerderij werd in eigen exploitatie genomen Huize St. Jozeph in vol ornaat. om de produkten via het pension tot hogere waarde te brengen Nico- laas van Laar, gehuwd met Henrica van Burgsteden, werd in 1919 aan getrokken als zetboer. Samen met zijn broer Johannes, die knecht werd, kwamen beiden in loondienst van de St.-Josephparochie. In 1918 werd het hoofdgebouw met kapel achter de oude boerderij voltooid. Enkele jaren later bouwde men nog twee zijvleugels en in 1925 werd Huize St.-Joseph" door pastoor Rentinck ingezegend. Het huis bevatte, behalve de eet- en slaapzalen met chambrettes (slaapcellen) voor de zusters en de derde klas bewoners, één- en tweekamerappartementen. Deze woningen werden onderscheiden in de klassen 1 a, 1 b. 2a en 2b. Ook waren er veel dienstruimten, zoals de wasserij, de mangelkamer, de droogkamer, de eigen bakkerijen, de melkerij, waar kaas en boter ACHTERVELD - De nieu we ziekenvleugel, gebouwd aan huize St. Joseph, zal op 17 april officieel in gebruik worden genomen. Het is een verlengstuk geworden van de oost-vleugel, in zuidelijke richting. Het is van binnen en van buiten geheel aange past aan het hoofdgebouw. Het nieuwe gedeelte Is een soort ziekenboeg maar dan wel in een ruime betekenis. Van binnen is er veel sier- pleister op de wanden aange bracht, maar ook zijn enkele wanden in schoon metselwerk opgetrokken. De vloeren in de gangen zijn gestoffeerd met tapijt en in de kamers met zeil. Er zijn zes ziekenkamers ge bouwd waarvan één twee-per soonskamer en een isoleerka mer. Verder zijn er algemene ruimten zoals een personeels- toilet, spoelruimte, badka mer. kantoor, fysiotherapie- ruimte en een woonkamer met keuken. Het geheel vormt de afdeling voor extra verzorging, waarvan iedereen gebruik kan maken. Zowel de bewoners van het verzorgingstehuis, als iedereen die daar buiten woont. De extra zorg en/of verpleging behoevende bewo ners van het verzorgingstehuis zullen er een plaatsje vinden, soms alleen 's nachts maar soms ook alleen op de dag, waar ze in de huiskamer dan voortdurend begeleid worden. De afdeling staat dus ook ten dienst van mensen die buiten het verzorgingstehuis wonen. Te denken valt aan tijdelijke opname bij ziekte, of een dagopname wanneer de normale dagelijkse verzorging wegvalt. Er bestaat ook mogelijkheid voor een tijdelijke opname bij ontslag uit het ziekenhuis of een verpleegtehuis wanneer men nog niet in staat is om weer zelfstandig te wonen. In verband met het 90-jarig bestaan van huize St. Jo seph zal er op eerder ge noemde datum van 15.00- 17.00 uur een receptie wor den gehouden in de recrea tiezaal van het huls. Tijdens deze receptie is er tevens open huis waarbij de nieuwe geopende vleugel voor extra verzorging kan worden be zichtigd. De nieuwe ziekenvleugel wordt op 17 april officieel in gebruik genomen. werden gemaakt van de melk van de eigen boerderij. Voor de zusters was er een refter (huiskamer) met hieraan grenzen de de grote dienstkeuken met bij keuken Daaronder lagen de kel ders voor de CV, het proviand en de eigen watervoorziening De melkerij werd 's middags gebruikt voor kook- en naailessen. Het ge heel was zeer eigentijds, trok lan delijke belangstelling en voorzag in een grote behoefte. Bewondering In 1928 waren er 17 zusters in Huize St.-Joseph werkzaam. Zij zorgden voor de 68 pensiongas ten, gaven onderwijs aan 60 kin deren van de lagere school en 50 kinderen van de bewaarschool. Vijf zusters werkten gedeeltelijk in het dorp om de ziekenverple ging waar te nemen. De inzet van de liefde-zusters oogstte veel be wondering. Monseigneur Van de Wetering gaf zelfs zijn verlangen te kennen persoonlijk naar Ach terveld te komen om het huis te bezichtigen en kennis te nemen van het werk. De enorme wilskracht van pas toor Rentinck, het kerkbestuur en de zusters zou in de crisisjaren wederom onmisbaar zijn. In die tijd was het zeer moeilijk om het huis bezet te houden en ging men over tot het werven van pension- en vakantiegasten. In de toen ver schijnende Katholieke Illustratie werden advertenties geplaatst. In de 1e klasse A bedroeg de jaarlijk se pensionprijs voor een zit- en slaapkamer voor 1 persoon 1100,- en voor twee personen 1650,-. In de 1e klasse B voor 1 persoon 1000,- en voor twee personen 1550,- In de 2e klas A was de jaarlijkse pensionprijs voor een persoon 650,- en voor twee personen 1000,-. In de 2e klasse B voor een kamer een jaarlijkse pensionprijs van 500,-. In de 3e klas moest voor de gemeenschap pelijke zitkamer en een vrije slaap kamer de jaarlijkse prijs van 350,- worden betaald. Het door de zus ters genoemde vakantieoord was in die tijd een welkome aanvulling op de inkomsten van het huis. Oorlog De oorlog 1940 - 1945 is uiter aard niet onopgemerkt aan het huis voorbijgegaan. De zusters moes ten met de bewoners in 1940 naar Harderwijk evacueren en naar het Retraitehuis in Amersfoort. Huize St.-Joseph werd ingericht voor het Rode Kruis. In oktober 1944 werd het huis gedeeltelijk gevorderd door de Duitse soldaten, terwijl de opgenomen evacués elders onder gebracht moesten worden. Op 6 februari 1945 vestigde de Duitse staf zich in het huis. Bij de inval van de Duitsers in 1940 en bij de bevrijding in 1945 door de Canade zen werd het huis door oorlogsge weld flink gehavend Met vereende krachten werd het werk na de bevrijding hervat en spoedig waren de sporen van de oorlog uitgewist Het huishouden veranderde ver volgens het brood werd van de bakker betrokken, de was ging de „deur uit" en de naai- en kookles sen werden buiten het huis gege ven Doordat ook het kleuteronder wijs elders onderdak vond, kwa men in de loop der jaren veel ne Cura", heeft inmiddels een| kende klank in Achterveld. Het) (hoofdgebouw) diende aan een tale renovatie onderworpen te, den Met de voorbereiding vaj miljoenenproject werd in 1972i start. Architect Hen Schat, diei men met architect A. Wiesman, woningen had ontworpen, kreeg opdracht de renovatieplannen j der uit te werken. Op 19 decern 1973 werd de eerste fase van d| renovatie aanbesteed. Het aar< mersbedrijf R. ter Burg uit Wou) berg, die ook Sine Cura had bouwd, kreeg de opdracht. Danl bovenmenselijke inspannm van de zusters en het ove personeel was het mogelijk om bewoners gedurende de reno* te blijven huisvesten en te ven gen. In 1976 zag pastoor Jansen werk voltooien en ging zich get aan de parochie wijden. Medef door besloot het toenmalige stuur nieuwe bestuursleden aa trekken. Op 1 januari 1977 werd nieuwe bestuur als volgt samen steld: C. H. Blom, voorzitter; Kerkhof, secretaris-penningme ter; leden M H. C. Eggenkamp, Hilhorst en Th. A. M. Vermeil Op 25 augustus 1977 was zover dat huize St.-Joseph grootse wijze door zuster SI officieel kon worden herope Dank zij de sociale verworven den in de jaren zestig en de bs lende leiding was dit alles moge Huize St. Joseph heeft op moment qua huisvesting en ven ging een zeer hoog niveau ben Het huis beschikt over ruim 601: eenpersoons-appartementen 10 tweepersoons-appartemeif leder appartement is voorzien een keuken met koelkast, doi>: telefoonaansluiting, alarm- em roepinstallatie, en voor zover i» buitenzonwering. Naast de an tementen zijn er nog algen ruimten zoals de kapel, de ret tiezaal, ruimte voor bezigheid rapie. biljartzaal, enzovoorts dens de heropening ontving d trice zuster Silvia de Pause onderscheiding „Pro Eccle voor haar grote verdiensten 72-jarige leeftijd werd haar in 1978 eervol ontslag verleend, ingang van dezelfde datum de heer G H. Hilhorst, die vi 1973 administrateur in hel I was, benoemd tot directeur opdracht kreeg hij mee hel i van zijn vrouwelijke religie voorgangsters voort te zetten. 82 bewoners Het gebouw biedt nu huisves! aan 82 bewoners. Er zijn woonlagen. Elke woonlaag ise afdeling en deze afdelingen I ben inmiddels een naam gekre§ De begane grond is de Wet afdeling, de 1e verdieping li Valk-afdeling en de 2e verdiep Toren-afdeling. Inmiddels is er weer een jaardenwoningencomplex bi; bouwd. Deze woningen sta aan de achterzijde van het h en heeft de naam Wagenb gekregen, naar de stichter» huize St.-Joseph. Op 17 wordt de inmiddels gebou* zieken- en verzorgingsafde' in gebruik genomen. gen. Er kwam vervolgens burger personeel: in die jaren waren er nog 22 zusters in het huis. Zuster Hippolita was de laatste Moeder Overste van het huis. Sinds 1968 staat St.-Joseph" onder leiding van een directie. Stichting De eerste directrice was zuster Silvia, die in 1968 in dienst trad bij het R.K. kerkbestuur der Pa rochie St.-Joseph. In zijn verga dering van 30 januari 1969 be sloot het toenmalige kerkbe stuur onder voorzitterschap van pastoor W. Jansen, om huize St.-Joseph af te stoten. Er werd een stichting in het leven geroe pen, genaamd „Stichting Huize St.-Joseph Achterveld". Deze werd op 8 april 1970 verleden. Huize St.-Joseph ging over met directie, bewoners, personeel, lusten en lasten en een stich tingskapitaal van 100,-. De boerderij bleef in het bezit van de parochie. Het kerkbestuur werd tevens stichtingsbestuur en was als volgt samengesteld: W. Th. M. Jansen, voorzitter; H. Th. Huppelschoten, secretaris en le den C. H. Blom, C. Boersen en S. Kerkhof. Vanwege persoonlijke omstandigheden was de heer Huppelschoten spoedig ge noodzaakt om af te treden, ter wijl de heer Boersen, gezien zijn leeftijd en de op stapel staande plannen, ook als lid bedankte. Het aanblijvende bestuur meen de er goed aan te doen in dit stadium geen nieuwe bestuurs leden aan te trekken, maar ge drieën verder te gaan. Al spoedig bleek dat Stichting Huize St. Jo seph Achterveld zeer voortva rend te werk ging. Op 13 september 1973 werd door de toenmalige burgemeester van Leusden mr. A. H v.d. Post, de eerste steen gelegd voor de bouw van 18 bejaardenwoningen Bij de overdracht van de voltooide wonin gen werd ook de naam van het complex onthuld. Deze naam „Si- dienstruimten vrij De slaapgele genheid voor de zusters en de zalen voor de derde klas bewoners vroegen om verbetering De heer Nicolaas van Laar werd in 1954 opgevolgd door zijn zoon Jacobus. Door de veranderde om standigheden werd de boerderi| in 1958 verpacht aan de toenmalige zetboer Het was moeder Overste zr. Demphena, die gedurende haar verblijf van 1956-1962, geen dag onbenut liet om te „bouwenZij deed met het toenmalige kerkbe stuur veel om de leef- en werkom standigheden van de zusters te verbeteren Alle vrijgekomen dienstruimten benutte zij voor ap partementen. De 20 verfoeide chambretten werden afgebroken en voor iedere zuster kwam op de zolderverdieping een slaapkamer tje Door deze verbouwingen kon den 100 beiaarden onderdak krij-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4