Toyota brengt nieuwe Landcruiser Rijden met de Ford Scorpio I leusder laiait Banden vragen juiste spanning Nieuwe Koni schokdempers Challenge '85, kans voor race-talent [vrijdag 12 april 1985 door Henk Buddim 8 cruiser in twee series, de 2 4 en 3.4. Zowel in styling als qua wielophan ging komt dit duidelijk tot uiting. De 2.4-sene bezit rondom schroef- veren en men kan kiezen uit een softop- en een hardtopuitvoenng, beide met een korte wielbasis. Bij de 3.4-versies bestaat de keus uit drie chassislengten alle dne met een dieselmotor. Toyota dicht de Landcruiser 2 4 toe aan de privé- en recreatieve gebruikers die alle technische mo gelijkheden van de 4 WD, tot in het ruwste terrein toe, graag gecombi neerd zien met comfort. Professio nele rijders zullen de keus meestal laten vallen op de 3.4 met (verleng de) bladveren. Zoals gezegd zijn er dne motoren beschikbaar. Een „benzine" en een „diesel" met een cilinderinhoud van respectievelijk 2366 en 2446 cm3 voor de 2.4 en een 3431 cm3 diesel voor de 3.4. Deze mannetjes putters staan borg voor (in genoem de volgorde) 77 kW (105 pk) bij 4800 tpm, 53 kW (72 pk) bij 4000 tpm en 66 kW (90 pk) bij 3500 tpm. Nog belangrijker is het maximum koppel Bedraagt 184 Nm bij 3200 tpm, 155 Nm bij 2200 tpm. en maar liefst 216 Nm bij slechts 2200 tpm. Standaard krijgen alle wagens een „vijfbak", waarbij de „vijf" met een overbrengingsverhouding van 0.851 een overdrive karakter bezit. Iedereen die de berichten volgt, zal het opvallen dat Tovota de laatste tijd veel nieuwe modellen op de weg zet. Binnen een jaar vernieuwden zij het programma volledig. Op de afgelopen Personenauto Rai zagen we het laatste nieuws, de Cressida, Mr 2 en de Landcruiser. Eerstgenoemden namen we al eerder onder de loep, maar de Landcruiser komt nu pas op de markt en ontbrak nog in deze rubriek. al van de Landcruiser produceer den zij in de afgelopen vierendertig jaar bijna 1,5 miljoen. Alle ervarin gen met deze wagens opgedaan sinds 1951 hebben de Toyota-tech- neuten verwerkt, met als resultaat een volledig nieuwe Landcruiser anno 1985. Nog altijd stijgt in Nederland de belangstelling voor vierwielaange- dreven „alleskunners". Niet alleen uit hoofde van het beroep schaft men zo'n terreinkruiper aan. Ook het privegebruik neemt sterk toe. Verkochten de gezamenlijke im porteurs hier te lande in 1975 slechts 500 exemplaren, vorig jaar waren dat er 4000. Suzuki staat met 1546 stuks aan kop. Iedereen kent die kleine pittige karretjes. Van de verschillende grotere en natuurlijk ook duurdere Toyota Landcruisers werden er 347 afgezet. Hierin komt bijna zeker verandering met de komst van de nieuweling. Deze jongste Toyota-aanwinst kreeg een bijzonder geslaagde schoonheids behandeling en tevens ging de tech niek fors op de helling. Toyota verdeelt de nieuwe Land- Aan de top van de Landcruiserlijn staat een Custonwagon op basis van het lange chassis. Deze luxueu ze terrein stationwagen biedt een veelvoud aan luxe zonder in het terrein aan capaciteit in te boeten Een 4 0 liter zescilinder dieselmo tor waarborgt 103 paardekrachten bij 3500 tpm en heeft een max. koppel van 241 Nm bij 1800 tpm. Als transmissie staat er een „vijf- bak" of „automaat" ter beschik king. RIJ-IMPRESSIE Toyota bood ons de gelegenheid om zijn jongste aanwinst zowel op de weg als in het terrein aan de tand te voelen Hiervoor had men in een zandafgraving allerlei hindernissen opgesteld, zodat we het milieu geen geweld aandeden Toeren over de verharde ondergrond gedraagt de 2.4 zich opvallend comfortabel ter wijl de 3.4 zich aanmerkelijk stug ger gedraagt Éénmaal in het rulle zand gaan de remmen los en de veiligheidsriemen uiteraard vast. De bullebak krijgt er nu echt lol in. Niets is hem te gek. Natuurlijk moet men niet over de (heel ver weg liggende) grens gaan Rustig grom mend rolt de krachtpatser over steile hellingen, door diepe plassen en over „omgeploegd" terrein. Met het kleine pookje in vierwielaan- drijving en de lage gearing en de normale pook in zijn één of twee. Toyota prijst de Landcruis* aantrekkelijk. Al vanaf 28. (grijs kenteken) rolt de 2.4 Hai Commercial de showroom ui 2.4 Softtop diesel kost 30.! Daarna lopen de prijskaartjes! uiteindelijk ƒ64.414,- voori Customwagen Automaat dies 2.8i even op zijn staart. De teller stopt pas rond de 220 km/u. Ruim voldoende dachten we zo. De weg- ligging blijft goed, al wordt het contact met de grond natuurlijk een pietsie vager bij zulke snelheden. We zitten echter niet met het zweet in onze handen. Die bravoursnel- heid van meer dan 200 km/u is dan wel aardig, in de praktijk rijdt men zo'n gevaarlijk hoge snelheid zel den of nooit. Nee, zo rond genoem de 180 km/u op rustige stukken voelt men zich het prettigst. De prima zittende stoelen bieden ook veel zijdelingse steun. Hier door wordt men bij snel bochten- weik niet van hot naar her gegooid. De wagen accelereert van 0-100 km/u in 9.6 sec zonder de keien uit het wegdek te slaan Ditzelfde gedrag geldt in principe ook voor de 2.0. Deze uitvoering jakkert in 11.5 van nul naar onze landelijk geldende snelheidslimiet en bereikt uiteindelijk een top van 188 km/u. Ook alleszins accepta bel. PRIJZEN In Frankfurt maakt Ford meteen de Nederlandse prijzen bekend. De lijst start met 33.990,- voor de 1.8 CL. Voor slechts 333,- meer staat er een tweeliter vierpitter onder de motorkap. De 1.81 zal dan ook vast niet het meest verkochte model worden. Via de 2.0 GL i van 42.738,- en de 2.0 Ghia 1 van 51.800,- belanden we bij de 2.8 Ghia i van 57.316,-. Alle wagens beschikken over ABS en een vijfversnellingsbak. Aangezien de verkoop pas 15 mei aanstaande start kan er wat de prijzen betreft nog best een veran dering optreden, zowel in positieve als in negatieve zin. Wanneer men er goed over nadenkt, is het eigenlijk verbluf! onze auto's, vaak tonnenzwaar en tijdens het rijden éém dynamiek, worden gedragen en overeind gehouden door luebt door een gasvormig medium. Dat wil zeggen, ze rusten natui op hun vier (of meer) banden; doch deze op zich zachte eo flexibele constructies verkrijgen hun stabiliteit en daarmet draagvermogen door de daarin samengeperste lucht. Nu komt het echter wel aan op de hoeveelheid lucht die men erin perst, tot welke spanning men de banden oppompt. Een te lage span ning geeft onaangename gevolgen: de banden blijven „sponzig", de auto blijft niet goed in het spoor, de besturing wordt vaag en moeilijk beheersbaar; bovendien wordt het rubber van de banden intensiever belast, waardoor het sterker wordt verhit en onder bepaalde omstan digheden kan bezwijken; en ten slotte leidt een te geringe spanning ook tot een wat hoger brandstof verbruik, omdat de rolweerstand groter wordt. En daar de banden in het midden van het loopvlak bij een te lage spanning niet voldoende contact met de weg hebben, slijten de „schouders" van de banden sterker af. Maar een veel te hoge spanning heeft eveneens nadelen: de banden worden te hard en de auto „springt" meer bij oneffenheden in het wegdek. Dit gaat ten koste van het rijcomfort. Maar over het alge meen kan worden gezegd dat een iets te hoge spanning altijd minder schadelijk is dan een te lage span ning. Het is niet zo eenvoudig hier de gulden middenweg te bewandelen. Temeer omdat de meest gunstige bandenspanning ook afhankelijk is van de belading van het voertuig: hoe meer personen en bagage, hoe hoger de vereiste bandenspanning. Banden op spanning houden is niet alleen veiliger maar ook een behoud van het rubber. Daarbij spelen reeds gering} schillen - 0,2 en zelfs 0,1 ba; belangrijke rol y Hier zelf de juiste besliss moeten nemen zou absoluut! gevraagd zijn van de auton>: Veeleer zoeken de automo brieken in samenwerking i bandenfabrikanten voor wagentype door middeL v« vuldige berekeningen en pr: tests naar het optimale punt lijk moet men zeggen: zo oj mogelijk, want voor- en acht len moeten hierbij afzon worden behandeld. Evenzo i en winterhanden en zoals gezegd, de belastingsgraad, dus bepaalde spanningswi vindt de bestuurder dan te zijn instructieboekje. Met deze spanningsadi wordt hem een goede dienst I zen. En als hij nu door midd een regelmatige controle - elke veertien dagen - va handhaven van deze voorge ven spanningen zorgt, beho zich op dat punt niets te ven Wie een wat langere levet van de banden en een iets brandstofverbruik en een v< dering van het veercomfort koop toe wil nemen, verha spanning van alle vier b met 0,2, hoogstens 0,3 bat meer spanmng verhoogt w bandenslijtage). Maar: als c een geringe belading de band voorzien van de spanning volle belading, dient men die 0,2 tot 0,3 bar niet nog eeit toe te voegen, want dan z< middengedeelte van de ban teveel naar buiten ronden, door dit sterker zou afslijten Nog een top tot slot: alle ningsgegevens hebben betn op koude banden. Tijdens 1 den worden ze warmer en da stijgt de inwendige spannin moet zo zijn en moet ook i ven. Want deze extra spani een welkome compensatie vi zachter worden van het ruN gevolg van de verwarming, spanningscontrole mag mem ve de gemeten overspan; geen geval laten ontsnappJ beste kan men zijn banden i cipe alleen in koude toesta; troleren. Toch kan men daarnaast; doen: zoals ingenieurs va Volkswagenconcern hebbe dekt, leidt een verhoging 1 spanning met 0,2 tot maxim bar boven de adviesspannin? het instructieboekje - en we! matig bij alle banden - tot e directer aanspreken van de nng. De bestuurder voelt h> nauwkeuriger de reactiesi auto, vooral op een slecht 1 en in bochten. Bovendien w rolweerstand wat lager en d kent een langere levensduur banden, alsmede een - zij hd ge - brandstofbesparing EX sitieve effecten gaan uiteraa gepaard met een zekere ver ring van het rijcomfort, door de banden veroorzaal ing wordt stugger. Zodoende kan uiteinde! volgende advies gegeven wie grote waarde hecht aani fort, neemt genoegen met d instructieboekje aangegevö ningswaarden. Een stevig bad vindt 'ie best lekker. COMPLETE LIJN Toyota, de grootste autofabri kant van Japan en de op één na grootste van de wereld maakt al sinds 1951 van die 4 x 4 terreinwa gens en met groot succes. Zonder twijfel verkochten zij de meeste vierwiel aangedreven voertuigen over de hele wereld gezien. Alleen Vrije luxe, taaie rakker, geschapen voor het ruige werk Af en toe even terugstekendc draai te kunnen pakken. Kom! uit het water, dan dient mene even voor te zorgen dat de I wers door een paar keer te ree droog zijn. PRIJZEN tot boven de 80 mille oplopen. Alle Scorpio's knjgen van huis uit een ABS (anti blokkeer systeem) mee. Hiervoor telt men bij de concurren tie een stevige meerprijs neer. Dit ABS probeerden we op een spe ciaal daarvoor spekglad gemaakt parcours uit. Het systeem werkt prima. Trappen we de remmen helemaal in, dan blijft de wagen te allen tijde bestuurbaar doordat de remmen niet blokkeren. Daarna ging het de grote weg op, waar de Scorpio zich als een reis wagen bij uitstek ontpopte. Met een kruissnelheid van zo'n 180 km/u converseren we zonder stemver heffing met onze charmante achter- passagiere. Niet alleen wij voelen ons in ons element, maar zij ook. Ze zet de rugleuning van de achter bank (elektrisch) een stukje naar achteren en geniet van de rit. Op een stil stuk autobahn trappen we de Waarom, zo vroeg men ons on langs, gaf Ford zijn nieuwe Limou sine de naam van zo'n klein giftig spinachtig diertje. Ook al lijkt de naam van dit insekt op de Engelse benaming Scorpio, hij heeft er toch niets mee te maken. Scorpio is een sterrenbeeld in de dierenriem en wellicht stond dit gunstig voor de nieuwe aanwinst, wie weet. Uitgebreid gingen we in de vori ge Autotaai in op het theoretische deel van Ford's nieuweling, maar afgelopen week togen we een dagje "Op pad in de omgeving van Frank furt met de vervanger van de Gra nada. Over een afscheid van enkele honderden kilometers namen we zowel de Ghia 2.8 i zescilinder als de GS 2.0 vierpitter onder handen. VLAGGESCHIP Allereerst stapten we in Ford's „top of the bill", de Ghia 2.8i. Een bijzonder fraaie zeer luxe uitge voerde versie die standaard 57.316,- kost. Bovendien levert Ford een waslijst aan extra's, van een antidiefstal-alarm tot speed- control toe. Hierdoor kan de Driis Na een succesvolle introduktie op de Amerikaanse markt brengt Koni zijn volledig nieuw ontwikkelde lagedruk gashydraulische schokdempers nu ook in Nederland. De ontwikkeling kwam tot stand in samenwerking met Ford SVO (Special Vehicles Operations) in Detroit. Men zocht daar naar een ideale schokdemper voor de Mustang Turbo, die bij normaal gebruik veel comfort moet bieden en die ook het sportieve werk zonder klachten moet aankunnen. Een verstelbare lagedruk gasdemper bracht uitkomst. Kenmerkend voor dit nieuwe schokdempertype is de dubbelwan dige zogenaamde tweepijpscon- structie, in combinatie met een hoeveelheid gas onder relatief lage druk^ Deze demper kan gecombi neerd worden met het McPherson wielophangingssysteem. Met een knop onder de motorkap regelt men bij de sportuitvoenng van de lagedruk gasdempers de dempingskrachten traploos zonder ze te demonteren. Zodat het thans mogelijk is het weggedrag van de auto aan individuele wensen en omstandigheden aan te passen door de schokdempers zwaarder of lich ter af te stellen. Dat dit nieuwe type Koni-demper uitstekend voldoet blijkt uit de eerste montage op de Ford Mustang Turbo en Porsche 944. HELLA DIEFSTALBEVEILIGING Ongeveer twintigduizend perso nenauto's worden jaarlijks ont vreemd. In honderdtienduizend au to's wordt ieder jaar ingebroken en/of gestolen. Diefstalbeveiliging bemoeilijkt het werk van grijpgrage lieden aanzienlijk, zo menen crimi nologen. Hella biedt een nieuw type dief stalbeveiliging. Het systeem treedt in werking bij onbevoegd openen van deuren, motorkap of koffer deksel Er klinkt dan een krachtig akoes tisch signaal gedurende 30 secon den. Door het geringe stroomver bruik blijft de beveiliging maanden lang actief, ook al gebruikt men de wagen niet. Scherpstelling van de beveiliging gebeurt eenvoudig met een verdekt aangebrachte schake laar. Schakelt men het geheel in, dan zijn deuren, kofferdeksel, mo torkap en ontsteking beveiligd. Door extra parallel geschakelde contactschakelaars aan te brengen kan men tevens de autoradio, cas settespeler, zendapparatuur, auto telefoon etc. mee beveiligen. Een handige doe-het-zelver bouwt het systeem makkelijk in, mede dankzij de Nederlandstalige montagehandleidmg. De Hella diefstalbeveiliging kost 194,50 incl. BTW. MERCEDES/MITSUBISHI BE STELAUTO Mercedes en Mitsubishi gaan sa men in Spanje een nieuwe bestelau to bouwen. Het gaat om de ontwik keling en produktie van een auto, uitgerust met 2 4 liter dieselmoto ren. Vanaf 1987 komt de wagen onder de naam Mercedes Benz in Spanje, Noord-Afrika en enkele Europese landen op de markt Men mikt op een jaarproduktie van 10.000 stuks. Daarnaast blijft Mit subishi normaal de L 300 bestelau to leveren. GEWIJZIGDE NISSAN MICRA- SERIE Sinds 1 april breidde Nissan zijn Micra-programma uit met een SDX. Dit karretje voegt zich qua uitvoering en prijs tussen de 1.0 DX en GL. Bovendien wijzigde Nissan de Micra op een aantal punten, waarvan de meest opvallende zijn. grote bumpers, andere stads- en achterlichten en een restylde ach terklep. Binnen veranderde ook het één en ander al naar gelang de uitvoering zoals: de bekleding, vloerbedekking, van binnenuit ver stelbare buitenspiegels op de GL, walk-mn-systeem van de rechter- voorstoel enz. Het Micra-prijslijstje begint bij 12.971,- voor de 1.0 DX 4-bak en eindigt met 18.795,- voor de 1.0 GL automaat. Heel mooie verschijning, deze wigvormig gelijnde Ford Scorpio. Voor de derde maal successief organiseert Marlboro de Challenge, opgezet om talentvolle jonge rij ders de kans te geven uit te groeien tot autocoureur Evenals vooraf gaande jaren werkt Marlboro dit jaar weer nauw samen met Good year, Ford Nederland en medewer kers van het circuit van Zandvoort. Vanaf 1 april liggen er maar liefst één miljoen inschrijfformulieren bij tabakswinkels, levensmiddelenza ken, Ford- en Goodyear-dealers en horecabedrijven. Eerst moeten de deelnemers tien vragen op het for mulier invullen. Uit de inzendingen kiest de jury de beste duizend. Deze mensen nodigt men uit voor een testdag met een Ford Escort XR 3i op het Circuit van Zandvoort Gedurende tien dagen worden honderd personen per dag getest. Dit jaar is de test uitgebreid met de onderdelen slalom en slippen. Hier door zijn de deelnemers langer bezig en dat verhoogt de spanning. Uiteindelijk blijven er twintig kan didaten over. Die nemen deel aan de driedaagse racecursus van de Dutch Racing School als voorberei ding op de finale. Na deze cursus vallen nog eens vier kandidaten af zodat uiteinde lijk zestien personen resteren voor de finale. Na het behalen van de licentie mag men het Nederlands- en Bene- lux-kampioenschap gaan rijden in de formule Ford 1600 klasse. Winnaar Callenge '84; Gereld van Uitert (20). Hij neemt komend seizoen deel aan de Formule Ford 1600 races

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8