el belangstelling ior Isidorusfeest LEUSDEN Geslaagde kindermiddag Nel Benschop in Hamershof e regen Geloven 9 9! :R' Appeltjes en peertjes klassieke verlichting Toxtmann an^^eftjznkamh Brie/f (4) >weekindeyeirieentG/ Kreyns Brief (1) Brief (2) Brief (3) Brief (5) NSDAG 16 APRIL 1985 Loep op Leusden tie: Caspar van Loo ge: Hans Mosterd re regen" is hèt onderwerp rt jaar. Terecht, want dit probleem verdient alle cht die het krijgen kan. ipen weekend konden rbeeld zogenaamde zure wandelingen worden ikt In de Nederlandse waaronder die op oedDen Treek. De laars werden op die gewaar welke schade de Ide regen aanricht aan ïen struiken. regen wordt volgens ndigen hoofdzakelijk naakt door de uitstoot van ken, bemesting, Igassen van auto's en rook glengestookte Iciteitscentrales. Deze oorzaak speelt de landers van kerncentrales aart. Weg met de centrales en meer citeit door kernenergie, zij nu. )-raadslld Gerrit Valkhof irt tot de groep mensen die chone kerncentrales Is. In gaderingvan rommlssie Algemene wj urszaken liet hij dat •rjfiste blijken. Toen de sterk nde commissie (CDA en GP waren niet enwoordlgd) het naar ling van een brief van de _.«se Milieu-federatie had 9; troom en zure regen, zei of: „Elektriciteit kan beter ncentrales worden ikt. Die veroorzaken geen isen.InBorssele rbeeld stond vroeger een jnlrale en toen wilden er Is en peren aan de minde omgeving lu staat er In Borssele n tra Ie en zijn er peren genoeg. Dat lochwelwatl" Een niet onbelangrijk deel van mijn leven in de zestiger jaren doorgebracht hebbend, ben ik nog immer geneigd om iedere vorm van aktie vriendelijk, enthousiast of desnoods juichend te bejegenen. Dus ook wanneer lokale bestuurderen van WD en CDA gaan demonstreren bij een minister van Verkeer en Waterstaat ten einde hun dorp op een Rijksweg aangesloten te krijgen, is mijn primaire reactie er een van hoi, hoi. hoi. Maar toch. Sinds de jaren zestig heeft de tijd niet stilgestaan en heb ik bijvoorbeeld ook in de Leusder Krant iemand van Albert Heyn de wijsheid zien aanhalen, dat zij die geloven niet haasten. Datwasmeen watanderverband. maar Alben heeft zelfs in de roerige jaren zestig onverstoorbaar gewerkt aan de omzetting van een kruidenierswinkeltje in een kolossale winketketen, dus laten we zo 'n man maar in alle rust geloven. Nou kan ik het van die VVD- ers nog wel enigszins billijken. Aan de ene kant heethoofdjes ais Joost deJonghenJan Wagenaar. Aan de andere kant dat onderkoelde type van Smit-Kroes. Ik bedoel: dat is zo wat een natuurkundige reaktie in plaats van een aktie. Maar die CDA-ers Wat moesten die daar nou Wat moeten mensen als Dick Tigchelaaren Evelien Blom achter spandoeken in Soesterberg? Zeker, daar is een dijk van een verklaring voortegeven, ware het niet dat de demonstratie niet bij de vliegbasis maar bij een etablissement even verderop werd gehouden. Over appels en peren gesproken. Volgens Ep Oostra (D'66) mag het percentage opgeloste misdrijven In Leusden niet vergeleken worden met het landelijk percentage. „Dat is appeltjes met peertjes vergelijken", zei Oostra tijdens de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken. VVD'er Gerrit Valkhof had namelijk geconstateerd dat 9% van het aantal misdrijven in Leusden IVELD - Vrijdagavond de A.B.T.B. en de 91 geamenlijk het Isldorus- i De avond werd begonnen 1 H.MIs In de St. Joseph- egk Achterveld. Daarna ver- r3J|Üen de gasten zich In Ons w waar de feestavond werd voortgezet. De werd geopend door de Ier van de A.B.T.B. de Rutte. Hij wenste allen ile prettige avond toe en lij dat er zoveel belang- was. De zaal was geheel sle kreeg men een optre- in de toneelgroep van de Deze voerde het door een lid André Steenbeek, ge in stuk op, getiteld de We machine'. Een profes in v.d. Hengel) is bezig de formule te vinden om zijn ide tijdruimte machine in te kunnen brengen. Het «doeling om in de tijd van «I jaren terug te komen, ander geeft in zijn gezin echtgenote (Margriet n zijn kinderen zoon Alex en dochter Bruna v.d. «el wat problemen. Uitein- ukt het en het gezin ver trekt Men komt aan in de tijd van de holbewoners. Onderweg is de dochter zoekgeraak. Er volgt dan een leuke situatie met de holbe woners (Johan van Druten, Rens Wouters en Jos Voorburg). Inmid dels komt ook de dochter weer op dagen. Zij is in gezelschap van Leonardi da Vinei (André Steen beek). Deze staat nog aan het be gin van zijn leven en krijgt te ho ren wat hem nog allemaal te wachten staat. Daar de professor zich zonder de vereiste papieren in de ruimte bevindt krijgt hij pro blemen met de ruimtepolitie (Pe tra Wouters). Om verdere moei lijkheden te voorkomen wordt de ruimtepolitie door de holbewoners buiten gevecht gesteld. Men ver trekt hierna weer naar de eigen tijd. Tot grote schrik wil de ma chine niet meer werken. Geen probleem. De biogas-installatie wordt nu in werking gesteld. Het biogas wordt geprocudeerd door da Vinei. ABTB Na de pauze was er het optreden van de toneelgroep van de A.B.T.B. getitels 'Gevecht met drie vrouwen' van Jan Blaazer. (advertentie) Een zeer gevarieerde collectie vloer-, tafel- Kappen ook los leverbaar. en hanglampen. meubilering en stoffering AMERSFOORT I ANGESTRAAT 63 TEL 1332A doorgaat, hoeft men niet te geloven in de vestiging van bedrijven jn Amersfoort." Duidelijk, fen warempel, tóch leesbaar./ LEUSDEN Als klap op de taalkundige vuurpijl kan dan nog worden aangehaald, wat men schrijft over het tijdverlies, dat de beslissing van GS, en de wijze waarop die tot stand is gekomen, met zich hebben gebracht. Lezen we: „Het spreekt voor zich, dat deze handelwijze onnodig veel tijd had kunnen sparen. Hoe zou dat gaan, vraag je je af, als je dat op je gemak nog eens naleest: het besparen van onnodige tijd. Valt daarop te bezuinigen? Is dat misschien de idee, die minister Rudlng in zijn bezuinigingswoede uit de brand kan helpen? Moet je onnodig bestéde tijd ook aan de belasting opgeven? Allemaal vragen. Waarbij de meest dringende nog niet eens gesteld Is. En wel„Is dit nou eindelijk de Freudiaanse verschrijving, waaruit duidelijk wordt waarom al die commissievergaderingen zo lang duren? De tijd zal het misschien leren, de taal waarschijnlijk nooit. Dinsdag 16 april 20.00 uur: Bij eenkomst NBvP, 't Vooronder, Burg. van der Postlaan 2 Dinsdag 16 april 20.00 uur: Bij eenkomst NCVB-zuid, Het Tref punt, Arnhemseweg 75 Woensdag 17 april 14.00 uur: Fietstocht Tussen Tijds, Hamers- veldseweg 100 Woensdag 15 april 14.00 uur: Evangelische Kinderclub, dans school Lepelaar 6 Woensdag 17 april 19.00 uur: Extra commissie Welzijn/Onder- wijs, commissiekamer gemeente huis. 't Erf 1 Woensdag 17 april 20.00 uur: Commissie FEZ, commissiekamer gemeentehuis, 't Erf 1 Woensdag 17 april 20.00 uur: Algemene ledenvergadering Blij- hof, Ansfriduslaan 49 Donderdag 18 april 20.00 uur: Bijeenkomst Amnesty Internatio nal, 't Vooronder, Burg van der Postlaan 2 Vrijdag 19 april 20.00 uur: Ope ning expositie 't Claeverenblad, De Brink 16 Zaterdag 20 april 11.00 uur: So cialistisch Nederlands kampioen schap Jeu de Boules, De Hakhorst, Waarden 25a Maandag 22 april 20.00 uur: Ver gadering CML. Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 Dinsdag 23 april 20.00 uur: Dia loog M. J Faber (IKV) en W A Mateman (ICTO) over oorlog en vrede, Marcuskerk, Asschatterweg 23 LEUSDEN - Schrijfster/ dichteres Nel Benschop komt aanstaande vrijdag, 19 april, haar die dag versche nen nieuwe bundel „Hemel hoog, Aarddiep" signeren In boekhandel Hamershof. Nel Benschop geniet een bijzon der grote populariteit. Jaar lijks worden er van haar bun dels 125.000 exemplaren verkocht. Van haar eerste bundel „Gouddraad uit vlas", die in 1967 verscheen, is onlangs de zestigste druk op de boekenmarkt geko men. ACHTERVELD - Tijdens de vakantieweek werd in de Moespot een middag georga niseerd met het optreden van de bij de kinderen bekende Hans Hildebrand met zijn 'kin- der-koiderrevue'. Hij bracht een zeer uitgebreid programma met vertelkunst - goochelen - buikspreken - pop penkast en het optreden als clown. De kinderen werden steeds zeer nauw bij zijn optredens betrokken en genoten dan ook met volle teugen. Er waren bijna honderd kinde ren aanwezig die voor een ge weldige sfeer zorgden Na af loop was iedereen het er over eens dat het optreden van de heer Hildebrand zeker voor herhaling vatbaar is. Erwordtindepartii, waar het Evangelie nchlsnoer voor het handelen heel Ie zijn, toch nog wel geloofd? Of was het juist het gevoel van,, samen verantwoordelijkmet de VVD in Leusden. datdepartij, wiens snelheid doorgaans die van 'n slak niet kan bijhouden, zich nu ineens naar een heuse demonstratie deed haasten 9 Uiteraard blijf ik het antwoord schuldig. Zoals ik ook nog steeds geen sluitend antwoord heb kunnen vinden op de vraag, waarom nu uitgerekend de Partij van de Arbeid op het appèl schijnt te hebben ontbroken. Als er nou één partij is die haast moét hebben, dan is het toch wel de sociaal democratische dunkt me. En dan natuurlijk niet komen zeuren, dat een vlotte doorstroming van het verkeer van en naar Leusden niks met spreiding van kennis en macht te maken zou hebben. We leven perslot niet helemaal meer in de jaren zestig. Nee. persoonlijk heeft die democratie bij mij nu niet geheel het beeld opgeroepen van een gemeenschap, die schouder aan schouder strijd tegen het onrecht haar aangedaan. En ik denk ook niet dat mevrouw Smit gisteravond nog met een Hoofd in Utrecht heeft gebeld, zodat vanmorgen er plots gegraven werd rechts naast de tennisbal. Maar wellicht zijn de notabele demonstranten gisteravond onder de wol gekropen in het geloof er nu echt élles aan gedaan te hebben. Inderdaad, ookdatiseen kwestie van geloven. vorig jaar was opgelost, terwijl landelijk dat percentage veel hoger lag, namelijk op 24,6. „Dat Is toch raar", merkte Valkhof (In het dagelijks leven rechercheur te Amersfoort) op in de richting van commissievoorzitter burgemeester mr. J. W. M. Rademaker. Deze wist niet zo een-twee-drle een verklaring voor het procentueel verschil te geven. Hij zei wel, dat sommige zaken van Invloed kunnen zijn op de percentages: „Als er bijvoorbeeld bij de arrestatie van één persoon meteen 35 misdrijven worden opgelost De burgemeester twijfelde overigens aan het feit, dat het door Valkhof genoemde landelijk percentage op 1984 zou slaan. Volgens Rademaker betreft die 24,6% het jaar 1983. Valkhof bestreed de burgemeesterlijke twijfel met de opmerking, dat hij zijn informatie uit het algemeen politieblad had, waarin de jongste cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek waren opgenomen. Schrijven Is een kunst, Mulisch zal het beamen. Brieven schrijven is het ook, zo bleek onlangs nog uit een onderzoek. „Men vergeet vaak essentiële informatie, of geeft die niet juist weer", aldus het onderzoek, dat enkele weken geleden werd gepubliceerd. Daar zou men aan toe kunnen voegen, dat het taalgebruik In bepaalde kringen aan wel heel aparte eisen moet voldoen. Namelijk die van veel, liefst overbodig woordgebruik, met de bedoeling om hetgeen wordt beweerd meer „body" te geven. Dat leidt soms niet alleen tot wollig taalgebruik, maar zelfs tot een weergave van hetgeen wordt bedoeld, die tegenstrijdig is aan hetgeen men zeggen wil. Het verschijnsel mag als bekend worden verondersteld, en Is met enige regelmaat ook in Leusden waar te nemen. Zoals deze week in de brief van drie politieke partijen en een tweetal organisaties aan gedeputeerde Schapenk In Utrecht duidelijk werd (zie elders deze krant): „De aansluiting rijksweg 28 Is een probleem van elk individu van Leusden schrijft men. Boelende taal, daar niet van. Maar sinds wanneer Is van Leusden een familienaam? En van een voornaam „Individu" hadden we ook nog nooit gehoord. „Het Is flktle te geloven, dat bij een niet op korte termijn doorgaan van die bewuste aansluiting bedrijven zouden besluiten naar Amersfoort te gaanlezen we In dit fraaie epistel verder. Dat betekent dus drie keer lezen, voordat de bedoeling duidelijk Is. Had men hier niet beter met wat simpelers kunnen volstaan? Iets In de trant van: „Als de aansluiting niet Een scène uit de opvoering van de ABTB De directeur van een firma (Ber nard v.d. Hengel) is in gesprek met zijn secretaresse (Toos van Burgsteden). Het blijkt dat de zaak er niet zo goed voorstaat en dat er personeel zal moeten wor den ontslagen. Als eerste komen dan de ongehuwden aan beurt, waarbij ook de secretaresse. Tij dens dit gesprek krijt secreta resse de indruk dat de directeur met haar in het huwelijksbootje wil stappen. Dit is wel een misver stand. Als zij vertrokken is komt de boekhouder (Teus Hak) bin nen. Deze komt meedelen dat hij huwelijksplannen heeft. Een vrouw heeft hij nog wel niet en nog geen huis, maar dit komt wel als de directeur hem eerst finan cieel wil helpen. De directeur geeft hem de raad om de secreta resse aan de haak te slaan De boekhouder stuurt haar bloemen maar zij is in de veronderstelling dat deze van de directeur zijn het geen ook weer zijn gevolgen heeft. Een vriend komt bij de di recteur op bezoek en vraagt of hij geen oplossing weet om hem van zijn inwonende schoonzuster te bevrijden. De directeur zegt zijn medewerking toe en benoemt de boekhouder tot mededirecteur. Dit heeft voor de bode Gerard Kok nadelie gevolgen. Hij denkt dat de boekhouder hem voor de gek houdt. Beiden krijgen woorden wat een ontslag tot gevolg heeft Als het meisje (Corry Kok) de kof fie komt brengen gelooft ook zij niet dat de boekhouder mededi recteur is. Na een gesprek is zij er van overtuid en daar zij weduwe is voelt zij er wel wat voor om met de waarnemend directeur te huwen Veel publiek op het Isidorusfeest van KPJ en ABTB. Waarmee we aan het laatste punt komen, waar het die brief betreft. Want hoe moet een mens zoiets nu beschouwen? Inhoudelijk is het-wat H-2 betreft - een herhaling van zetten. Waarbij het enige steekhoudende argument dat er In staat Is, dat de manier waarop GS hebben gehandeld, wel wat beter had gekund. Want Inderdaad, het is natuurlijk waardeloos, als je In overleg nooit kritiek verneemt en er dan plotseling zo n besluit valt. Maar wat het de inhoudelijke discussie betreft over H-1 en het zwaarste argument tegen de in Leusden voorgestelde oplossing - het niet laten verrichten van een distributie- planologisch onderzoek - is de thans in volle hevigheid losgebarsten verontwaardiging een achterhaalde zaak. Het lijkt dan ook meer op een weinig geslaagde poging, een open doekje te forceren, dan op een inhoudelijk zwaarwegend verhaal. Maar dat maakte de stijl, waarin het was opgesteld, ook al duidelijk. In sommige streken van ons land ook wel oven- bakkertje genoemd. Als in mei de vijf a zes eitjes na dertien dagen broeden zijn uitgeko men, worden ze in hoofd zaak door het vrouwtje gevoerd, met spinnen, insekten en larven. Bij het terugkeren naar het nest laat ze enkele malen een roep horen, terwijl ze afdaalt in het struikge was. Als afleidingsge drag tegen indringers laat ze een sissend ge luid horen, als van een slang. De lokroep klinkt duidelijk als "fiet", waar aan het vogeltje zijn naam dankt. Het nestelgedrag van de tjiftjaf lijkt heel veel op dat van de fitis, alleen ligt het nestje meestal niet op de grond, maar even daarboven, vaak in braamwildernis of ander warrig gewas. Ze komen in maart een paar weken eerder naar ons land dan de fitis en verlaten ons weer eind augustus/ be gin september. Het grijs groene vogeltje met zijn witte tot geelachtige on derzijde is sierlijk en on vermoeibaar. G. van L. Deze voelt daar ook wel iets voor. De boekhouder komt ook met een huwelijksvoorstel. Het meisje dat voor een tweede kop koffie is ge weest treft beiden aan in een om helzing. Dit heeft een hevige ruzie tot gevolg. Als beide verdwenen zijn komt de schoonzuster van de vriend binnen Zij is een freule (Tonia v.d. Hengel). Ook dit be zoek loopt op een vrijage uit en ze worden door de twee andere vrou wen betrapt De waarnemend di recteur moet het nu ontgelden en krijgt van de drie vrouwen een flink pak slaag. Een bloedneus, een blauw oog en gescheurde kle ren zijn het gevolg hiervan. Heel beduusd staan de anderen rond het slachtoffer en beklagen hem. De freule belt een particuliere zie- kenvervoerder op. Op de vraag of zij hem naar het ziekenhuis laat brengen krijgen de anderen te ho ren dal zij met hem naar het ge meentehuis gaat en daar met hem zal trouwen. Beide stukken van de KPJ en ABTB werden heel goed gespeeld en er werd door de aanwezigen volop van genoten De regie van het tweede toneelstuk was in han den van Riek v.d. Hengel en de grimeuse was Margreth van Dru ten. De spelers en speelsters van beide groepen werden na afloop in de bloemen gezet. Tijdens de pauzes werden er lo ten voor de loterij verkocht waarbij een aantal aantrekkelijke prijzen te winnen waren Na afloop werd er gedanst met medewerking van Bebo Disco. FITIS EN TJIFTJAF Reeds een paar weker geleden begon voor vee vogelvrienden de lente, want toen werd de zang van de tjiftjaf gehoord en dat geldt voor hen als het inluiden van het voor jaar. Persoonlijk krijg ik pas echt een lentegevoel als ik zijn naaste ver want, de fitis hoor zin gen. Uiterlijk lijken deze twee vogelsoorten zo op elkaar dat je wel een doorgewinterde vogel kenner moet zijn om het verschil te kunnen zien. Volgens de vogelboeken is de fitis iets frisser van kleur met een duidelijker wenkbrauwstreep. Ook de kleur van de poten is iets lichter. Zijn ze uiterlijk zeer moeilijk te onderschei den, men hoeft echt geen kenner te zijn om het verschil te horen; de zang is kenmerkend. De tjiftjaf laat, hoog in een boom gezeten, een een tonig, of eigenlijk letter lijk tweetonig, steeds herhaald "tjif-tjaf tjif tjaf" horen en een enkele maal "tjif-tjif-tjafOok zijn wetenschappelijke achternaam, collybita, is een toespeling op de zang. Het betekent na melijk geldwisselaar en inderdaad doet zijn zin gen denken aan het rin kelend geluid van geld stukken. De fitis daarentegen zingt een weemoedig liedje, dat in het begin herinnert aan de vinken slag, maar aan het eind wordt het steeds zachter, alsof het wegsmelt. Dat zingen doet hij verscho len in het struikgewas en nooit hoog in de bomen. Het vrouwtje bouwt een nestje op de grond, ver borgen tussen de bo demvegetatie, overhuifd met gras en met een ver borgen zijingang. Het is dan ook uiterst moeilijk te vinden. Het geheel lijkt wel iets op een oventje en daarom wordt de fitis

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5