li/leer speelruimte voor eren is noodzakelijk" utel duizendste woning plan everenbiad Wildenburg uitgereikt Textiel uit India in Solidariteitswinkel Vrouwelijke gevangene centraal bij Amnesty Bijeenkomst voor ouders Achterveldse scholen pniifiniiiiiiini KPO nam op slotavond afscheid van bestuursleden LEUSDEN ZAKELIJKHEDEN. iject „Vandalisme" slaat aan op Achterveldse sch „Landbouw-RAI" bij De Vor in Achterveld juiStafflnoiist w mkindec/emeed^ Inbraak in bouwkeet EHBO diploma's uitgereikt DINSDAG 23 APRIL 1985 plaatselijk nieuws TERVELD - In verband met het toenemen van vanda- en de daarbij gepleegde vernieling besloot de plaatse- hierovr een project op te zetten met de leerlingen plaatselijke scholen. Als eerste was de Regenboog- aan de beurt. De wachtmeester 1e klasse Die- begon hier maandag. Als introductie werden eerst dia's vertoond. Begonnen werd met dia's over de Ook kon een auto van de groep Leusden wor- serie dia's was getiteld: 'gooi je eigen glazen in' serie had de heer Diepenveen zelf in Achterveld van door de jeugd en jongeren gepleegde vernie- ook op het moment dat zij daar mee bezig waren. werd heel uitgebreid het van vernielingen en van dalisme behandeld. De volgende dag maakten de leerlingen een maquette. Een heel mooi werkstuk waarop een gedeelte van het dorp werd ge bouwd. Dat een en ander tijdens de eerste les heel goed was over gekomen bleek wel uit dit werk stuk. Er was een aantal huizen te zien, dat was beklad, en waaraan vernielingen waren aangericht. Verder werd er een muurkrant ge maakt. Hiervoor hadden de leer lingen een groot aantal krante knipsels gebruikt die handelden over vernielingen. Woensdagmiddag was er weer een samenkomst waarbij de inge vulde vragen van een vragenlijst Een deel van het dorp werd middels een maquette in beeld gebracht, met de 'bijbehorende' vernielingen meester Diepenveen vertelt de kinderen, voor hoeveel geld er jaarlijks wordt vernield door vanda er Wagenaar heeft de sleutel aan de familie Van Dijk overhan digd werden behandeld Tijdens deze les kwam heel duidelijk naar vo ren dat een en ander heel goed bij de leerlingen was overgekomen. Ook het waarom men vernielin gen en vandalisme pleegde, was heel goed begrepen Men kwam met voorbeelden die op de kinde ren zelf betrekking hadden. Als ik van mijn ouders op mijn kop krijg", aldus één van de leerlin gen, ,,word ik wel eens heel kwaad Ik ga dan naar mijn kamer en verniel daar dan o.a. speel goed. Zo reageer ik mij af. Ik be grijp nu dat dat buiten ook zo ge beurt". Verder kwam ook naar voren dat de verveling een hele grote rol speelt. Dat het met een fiets door een nat grasveld rijden en het lo pen over muurtjes ook vernieling is of kan zijn was nooit bij hen op gekomen Deze middag was ook de opperwachtmeester Dooye- waard aanwezig die ook nog enige toelichtingen gaf. Heel duidelijk stelden de heer Diepenveen en de kinderen, dat het hoog nodig is dat er meer speelruimte voor de kinderen komt. Hierbij is een opvangcen trum zeker gewenst. Daar kunnen de kinderen dan na schooltijd of tijdens een vrije middag samen komen om te knutselen en zich op een andere manier vermaken ,,We zullen ons dan niet meer ver velen en dan ook niets meer ver nielen of andere baldadigheden plegen", aldus de kinderen. Ook kwam heel duidelijk naar vo ren dat de eigenaren er wel voor moeten zorgen dat alles goed on derhouden is. Men is veel vlugger geneigd om niet goed onderhou den goederen zoals een slechte schutting e.d. te vernielen dan iets dat goed is. De heer Diepenveen werd meege deeld dat volgens de laatste sta tistiek er voor 2,2 miljoen werd vernield. Een bedrag dat de leer lingen wel enigszins boven het begrip ging. Men had er geen idee van hoe groot dat bedrag was Om het de kinderen duidelijk te maken was het team tijdens de lesuren bezig geweest. Als men 1 miljard aan guldens uit moest tel len, dus stuk voor stuk door de handen moest laten gaan dan had men hiervoor, als men dag en nacht doorging. 27 jaar nodig Donderdagavond werd nog een bijeenkomst gehouden met de ou ders. Hierbij bleek dat het project geweldig was aangeslagen Ook nu werden weer de dia's vertoond en werd het een en ander uitge legd De ouders werd duidelijk ge maakt dat er veel te weinig aan gifte van vernielingen wordt ge daan Het komt dikwijls voor dat men daders te pakken krijgt die dan zaken bekennen waarvan de politie niets weet. Dit werkt dan niet makkelijk. Ook als men iets ziet stelt men er wel prijs op dat dit dan zo vlug mogelijk aan de politie wordt doorgegeven. Ook dit was bij de kinderen ter sprake gekomen Men begreep wel dat dit moest, maar men was wel bang dat men daardoor dan een vriend of een vriendin zou verliezen. Na afloop van het project bleek dat het een succes was ge weest, aldus de heer Die- penveekn. „Ik heb heel goed kunnen merken dat het een en ander heel goed tot de kinderen is doorgedrongen en ik ben overtuigd dat het succes zal hebben". Ook de andere twee scholen zullen worden bezocht, zodat men dan de Achterveldse jeugd betreffende het vandalisme in zijn geheel zal hebben bereikt. ACHTERVELD - Vorige week hield de KPO de slotavond van het seizoen. Na de opening door de voorzitster werden en kele mededelingen van huis houdelijke aard gedaan. Uit het voorgelezen jaarverslag bleek dat er weer een actief jaar ach ter de rug was. Hoogtepunt was wel het 50-jarig bestaan van deze afdeling. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek dat men ondanks alles toch met een batig saldo was geëindigd. Wel een prestatie al dus de voorzitster omdat er zonder subsidie gewerkt wordt en het feest zelf betaald is. Een pluim waard voor de penning meesteresse. Na de pauze waarin koffie met cake werd aangeboden werd af scheid genomen van twee be stuursleden. Zowel voorzitster mevrouw v.d. Berg als penning meesteresse mevrouw Van Dijk namen afscheid als bestuurslid. Na een groot aantal jaren als zo danig voor de KPO afdeling werk zaam te zijn geweest was nu de tijd gekomen om het over de dra gen aan de jongeren. Hen werd j dank gebracht voor het vele werk i dat zij voor de vereniging hadden gedaan. Ze waren altijd actief en zorgden er voor dat alles steeds goed verliep. Als dank kregen ze j beide een mooi bewerkte karaf I met inhoud aangeboden. Hierna werden de nieuwe be stuursleden bekend gemaakt. Reeds bij een voorgaande bijeen komst waren er nieuwe bestuurs leden gekozen, die geruime tijd zijn ingewerkt De bestuursfuncties zijn inmid dels alsvolgt verdeeld: Rita Koo- loos nam de voorzittershamer over, Bep Voskuilen werd pen ningmeesteresse en mevrouw Soesbergen nam de functie van secretaresse over. Ze deed dit al geruime tijd voor mevrouw Boer- sen die in verband met persoon lijke omstandigheden reeds ge stopt was. Mevrouw Boersen dankte allen voor het vertrouwen dat zij had genoten en de fijne medewerking die er steeds met de andere be stuursleden en leden was ge weest. Hierna werd door het nieuwe be stuur op rijm in alfabetische volg orde naar voren gebracht wat de scheidende bestuursleden voor de vereniging hadden gedaan. Het was mevrouw V.d. Berg die namens haar en mevrouw Van Dijk een dankwoord sprak. De nieuwe voorzitster Rita Kooloos dankte voor het vertrouwen dat in haar gesteld wordt. Zij hoopte dit waar te kunnen maken even als de beide andere nieuwe bestuurs leden. Na dit officiële gedeelte werd er nog een gezellige bingo gespeeld onder leiding van de heer Kees Bothof. Er waren een aantal mooie prijzen te winnen. LEUSDEN - Vrijdag overhan digde wethouder Jan Wagenaar (VVD) de sleutel van de dui zendste woning in het bestem mingsplan Claeverenblad Wil denburg aan de familie Van Dijk, de nieuwe eigenaar. Mede namens de aannemer werden cadeau s overhandigd, een vlag en een boom. De wethouder ging vervolgens in op de problemen, die zich bij de versnelde afbouw van het plan hebben voorgedaan. Die proble men werden vooral veroorzaakt door het kariger worden van de subsidies voor premie- en huur- bouw Het totale plan heeft een omvang van twaalfhonderd woningen, in alle financieringscategorieën. Of ficieel gingen de bouwactiviteiten op 9 juli 1982 van start. Ondanks de tegenvallende kontlngenten, die werden toegewezen, is men er in Leusden toch in geslaagd een continue bouwproduktie te hand haven, met als gevolg, dat binnen de drie jaar de duizendste woning kon worden opgeleverd. De verdere invulling van het be stemmingsplan zal voornamelijk plaatsvinden in de vrije sector. Ur- bibouw, de aannemer, neemt bo vendien binnenkort nog een pro- jekt premiekoop A en B woningen in de verkoop. ACHTERVELD - Met ingang van augustus zullen de la gere scholen en de kleuter scholen worden samenge voegd en als basisschool verder gaan. Het is dan de bedoeling dat de school zo veel mogelijk in één gebouw gehuisvest wordt. Dit is he laas voor de St. Jozefschool nog niet mogelijk. De beide gebouwen aan de W. van Amersfoortstraat zullen voorlopig in gebruik blijven. Woensdagavond wordt er in de St. Jozefschool een bijeenkomst aehonden voor de ouders van de leerlingen van de beide scholen. Zij zullen dan uitgebreid worden geïnformeerd over de basis school, de veranderingen en de toepassingen Het is natuurlijk niet zo, dat er plotseling een andere school zal ontstaan. De scholen Hummel- tjeshonk en de St. Jozefschool zijn er inmiddels stukje bij beetje naar toe gegroeid en hebben hier de laatste jaren reeds hard aan gewerkt. De basisschool kent straks een di recteur en een adjunct-directeur Bij de basisscool St. Jozef is Ed Overmars als directeur benoemd en Anja Geljtenbeek als adjunct directeur. LEUSDEN - Zaterdag, 27 april, richt de Solidariteitswinkel Leusden weer haar maande lijkse kraam in de Hamershof in. In de maand april wordt bij de verkoop van artikelen speciaal aandacht geschonken aan tex- tielprodukten uit India. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. tofdredakteur: Bert Vos ndredakteur: Hans Mosterd edaktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer edaktie-secretariaat: Mia Veen, Marijke de Smalen levering kopij en advertenties: xx het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het Merdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. edaktie en administratie: entoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkda- engeopen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 0-941495 (administratie) -941494 (redaktie) bonnementsgeld: 62,60 per jaar, 31,80 per half jaar, 16,15 per kwartaal Jachten bezorging: sabonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te fbben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze loldagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), 1 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze •spekteur bezorging, overdag 03420- 94206. abestellen foto's: t meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen •et uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling »9lro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding "i gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto ïrd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 n)en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u kgewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- "antenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Amnesty Interna tional, afdeling Leusden hield vorige week donderdag een bij eenkomst voor vrouwen in 't Vooronder. Het onderwerp van deze bijeenkomst was het lot van de vrouwelijke politieke gevan gene. Voor een redelijk gevulde zaal hield Ton Wildekamp, zelf aktief in Amnesty een inleiding over het werk van Amnesty en de positie van de vrouw die om gewetens- en politieke redenen gevangen zijn genomen. De jaarlijkse aktieweek stond vo rig jaar geheel in het teken van de vrouwelijke politieke gevangene, als onderdeel van de Internationale campagne tegen het martelen Steeds meer wordt bekend over martelingen die vrouwen onder gaan. Niet alleen mannen verzet ten zich steeds meer tegen verder- I felijke regimes, maar ook vrouwen hebben een steeds groter aandeel in dit verzet en dus worden er meer vrouwen dan voorheen politieke gevangene. Steeds meer vrouwen j komen in gevangenissen omdat de I echtgenoot verdacht wordt van j links verzet tegen de regering, zij pamfletten uitdeelt, in Iran woont en weigert een sluier te dragen, zij een Russische feministe is en ak- I tief in de vredesbeweging. Ton Wildekamp legde verder de nadruk op de dubbele kwetsbaarheid van de vrouwelijke gevangene die niet alleen fysiek gemarteld wordt maar ook vaak sexueel. Via aanbevelin gen aan regeringen en voorbeeld brieven probeert Amnesty de onte rechte gevangenneming en men- sontwaardige martelingen te doen laten verdwijnen Na afloop van de inleiding en een videofilm konden brieven geschreven worden om druk uit te oefenen op regeringen LEUSDEN - Bij een inbraak in een bouwkeet aan de Hamers- veldseweg werden vorige week een radiocassetterecorder en een asbak gestolen. Op Azuriet in de wijk Alands- beek werd in de nacht van vrij dag op zaterdag een auto open gebroken. Een radiocassette recorder verdween uit de wagen. Het merendeel van de textiel uit India wordt geproduceerd in fa brieken. Volwassenen - maar vaak ook kinderen - maken daar bij lange werkdagen. De lonen zijn echter laag. De produktiekos- ten zijn hierdoor ook laag. Naast deze industriële fabricage bestaat de huisweefindustrie, (de zg. handloomDeze kan uiter aard amper concurreren met de goedkoop geproduceerde fa- briekstextiel, waarvan vooral de handelaren beter van worden. Door de mindere verkoopmoge lijkheden zijn de handloomcoöpe- raties aangewezen op particuliere - rechtstreekse - verkoop SOS-Wereldhandel steunt deze coöperaties en importeert onder meer stoffen, handdoeken en theedoeken Iedere verkochte meter stof betekent voor een In- dia's dorp één werk en inkomen Behalve voor het gebruikelijke as sortiment levensmiddelen en kunstnijverheid, kan men zater dag tussen 10.00 en 16.00 uur voor de Indiase textiel terecht bij de verkoopstand van de Solidari teitswinkel Dinsdag 23 april 20.00 uur: Dia loog M. J Faber (IKV) en W. A. Mateman (ICTO) over oorlog en vrede, Marcuskerk, Asschatterweg 23. Woensdag 24 april 14.00-15.30 uur: Kledingbeurs, het Trefpunt, Arnhemseweg 75. Woensdag 24 april 14.30 uur: NBvP wandeling door park Prin- cenhof. Donderdag 25 april 20.00 uur: Raadsvergadering, raadszaal ge meentehuis. t Erf 1 Donderdag 25 april 20.00 uur: Thema-avond Vredesplatform, De Hakhorst, Waarden 25a. Donderdag 25 april 20.00 uur: Recepten uitwisselen, 't Vooron der, Burg. Van der Postlaan 2. Vrijdag 26 april 20.15 uur: To neeluitvoering Eendracht. De Korf, De Smidse I. Zondag 28 april 12.30 uur: Krans- legging bij fussilladeplaats, Kamp Amersfoort, Laan 1914 Maandag 29 april 20.00 uur: Ver gadering CML, gemeentehuis, 't Erf I Nieuws uit het bedrijfsleven ACHTERVELD - In verband met de ingebruikneming van de LEUSDEN - Maandag 15 april zijn in de Openbare School 'De Heerd' de diploma's uitgereikt van de EHBO-vereniging 'Ha- mersveld'. De diploma's wer den uitgereikt door mevrouw Pasker, erelid van deze ver eniging. Door de heer Hilbert werd een praatje gehouden over het functioneren van de G en G.D. te Amersfoort. Na een interessante uiteenzetting wer den de diploma's uitgereikt aan de volgende personen: Mej K. v.d Aar. Mevr. S M Ernst- Stoetman, Mevr T de Haard-Steven hagen; Mej. C v Kampen; Mevr. H Meeuwesen; Mej. E Osinga. Mej A.M. Osnabrugge, Mevr. J.E.J. v.der Plaats-Brender Brandis; Mevr. B. Rijnhout-Drent; Mevr G. v. Saager; Hr A L Venus, Mej. M Verkammen; Hr H. Vos. Mevr. A. Dokter, mevr. A Osinga; Mevr. K Kooyman; Mevr J v.d Kraats nieuwe bedrijfshal en de nieuwe kantoren zal de firma gebr. De Vor aan de Hessenweg de groot ste landbouw-RAI van Midden- Nederland organiseren. Hier zullen dan de nieuwste ma chines op het gebied van de lan- bouw te zien zijn De belangstel lenden zijn welkom op donderdag en vrijdag 25 en 26 april van 10.00-18.00 uur en op zaterdag 27 april van 10 00-16.00 uur (advertentie) Mevrouw Pasker reikte de behaalde diploma s uit Yamaha PS-25 stereo keyboard 1590!- 1199.- U kunt dit fantastische Yamaha keyboard huren incl. les voor De lessen van erkende leraren. Bij aankoop huur retour. UTRECHT: Muziekcentrum Vredenburg 89 (Hoog Catharljne) Tel. 030-332341 AMERSFOORT: Heiiestraat 11-17 2e ETAGE Tel. 033-634064

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3