TIEN TAARTEN VOOR WINNENDE KASSABONNEN! rt geding ix carport Carport (2) Carport (3) Negatief Carport (4) Volgende kassabonnen uiterlijk maandag 29 april inleveren! Ingezonden Opbrengst collecte voor Hartstichting Salamanders (I) DINSDAG 23 APRIL 1985 'fA ktie: Caspar van Loo ige: Hans Mosterd de president van de arron- nentsrechtbank in Utrecht Ie maandagmorgen een leding dat een nogal opval- i Inzet kende: de afbraak ■en carport In Leusden. Kla as de heer R. de Ruljter uit jk Bosveld. De gedaagde lannemer L. C. van Galen, s carport gebouwd had. ,Loep op Leusden" van 4 jongstleden berichtten wl) :rde opwinding rond de judlge carport tussen de ngen aan Landjonker 1 a en sauto-overkapplng was ge- eer d In opdracht van de II h! mistige buurman van De ir. Laatstgenoemde stoort Dl°> ilet zo aan de carport als lig, maar wel aan het feit iusi :|(iing zonder zijn Instem- aan de zijgevel van zijn ie woning is bevestigd. Bo- 'q en, zo was De Ruljter ge- I n, bestond er géén bouw- inning voor de carport. Die l, J inning (vergeten door een h s/vergissing van de aanne- ou willen B&W van Leusden raf wel verlenen. Tegen het ht en van de bouwvergunning l waarmogelijk. Wordt dat ave iar afgewezen door de ge- Ie, dan kan men zijn recht hbij de administratief rech ter (AROB) van de Raad van State. Nadeel van zo'n procedu re Is dat ze lang duurt. Omdat De Ruljter echter de carport onmiddellijk verwijderd wil zien, en zijn buurman geen trek meer heeft in het bouwsel, besloot hij aannemer Van Galen een kort geding (een proces met spoedeisend belang) aan zijn broek te geven. Eerst had De Ruljter de gemeente nog gesom meerd de zonder vergunning ge bouwde carport te verwijderen, maar daar ging de gemeente niet op In. De raadsman van De Ruljter, mr. J. van Ravenhorst, betoogde voor rechtbank-president mr. L. Schuurman, dat in het kort ge ding met name de inbreuk op het eigendomsrecht van De Ruljter centraal staat. „De carport Is zonder zijn toestemming beves tigd aan de zijgevel van mijn cliënts woning," aldus mr. Van Ravenhorst. Hij merkte verder opdat de auto-overkapping een bron van geluidsoverlast kan zijn wanneer een auto daaronder wordt gestart. Het geluld van de auto, zo beweerde hij, wordt ver sterkt doorgegeven aan de aan grenzende woning, die van De Ruljter dus. „En dan moet u weten dat mijn cliënt juist uit Alkmaar is verhuisd omdat hij en zijn gezin niet meer tegen de overlast uit de buurt konden," verduidelijkte de raadsman. De raadsman van Van Galen, mr. B. A. Wille, stelde dat de wijze van bouwen van de carport zeker niet onrechtmatig is. „Kennelijk Is ook De Ruljter dat van oordeel, want hij vordert immers niet de verwijdering van de bevestiging aan zijn muur als wel de carport in haar geheel," aldus mr. Wille. Hij legde uit dat de bevestiging aan de muur van de woning van De Ruljter bestaat uit vier/vijf schroeven, die vier centimeter in de voeg steken. De schroeven houden een steunbalk op haar plaats. Volgens de raadsman van Van Galen was de bevestiging van de carport aan de zijmuur van De Ruljter gerechtigd, omdat er sprake is van een „gemene" muur, zoals dat in juridische taal heet. „Ingevolge artikel 684 van het Burgerlijk Wetboek is Van Galen gerechtigd in die gemene muur tot op de helft der dikte balken, ribben, ankers of ander Ijzer- of houtwerk te plaatsen, mits de muur daardoor geen schade lijdt," betoogde mr. Wil le. Maar hoe kwam hij erbij om van een gemene muur (zeg maar, gemeenschappelijke muur) te spreken? „Dat hier sprake is van een gemene muur volgt uit het feit dat de erfgrens tussen beide percelen In het hart van de spouw van de muur ligt," sprak de advocaat enigszins verras send. Volgens zijn constatering staat het buitenste gedeelte van de zijmuur van De Ruijter dus op de grond van zijn buurman. Het „gemeen" zijn van deze muur was en Is noodzakelijk om de bouw van de garage mogelijk te maken; de garage van de buur man van De Ruijter „schakelt" de beide woningen. De overdek te autostalling is zogenaamd „ingebalkt" in de zijmuur van De Ruijter. Mr. Wille twijfelde in zijn verde diging aan het spoedeisend ka rakter van het kort geding. „Waarom een spoedeisend be lang? Staat het huis van De Ruijter Ineens op instorten? Staat de woning te koopen is er sprake van waardevermindering nu de carport aan de zijgevel zit? Nee toch." In zijn repliek (zeg maar tweede Instantie) bestreed mr. Van Ra venhorst dat de erfgrens van belde percelen op Landjonker 1a en 1 b door het hart van de spouwmuur van De Ruijter loopt. Uit gesprekken met kadasterme ters had hij begrepen dat de erfgrens lèngs de zijmuur loopt. Om een wel-es-nletes spelletje te voorkomen daagde mr. Wille zijn Uit het interview, dat Anco Mali vorige week in onze krant had met de twet Salesianen, onder de pakkende kop Paus, bent u wel 'ns verliefd geweest?" bleek al. dat het Pausbezoek bij de jongeren onder ons met gemengde gevoelens wordt ervaren. Een vrij navrante uitwerking daarvan aanschouwde onze fotograaf Janus Visser vorige week, toen hij vast wat plaatjes wilde schieten bij het Eemlandcollege in Amersfoort, één van de plaatsen, waar de Paus in ons land zal verschijnen. Kennelijke tegenstanders van dat bezoek, hebben daar om te beginnen het sportveld waar de helicopter zou moeten landen, omgeploegd Bovendien hebben zij op het schoolgebouw ettelijke leuzen gekalkt, die aan duidelijkheid weinig te wensen overlaten. Een gebaar, dat de schoolbevolking allerminst op prijs stelt, overigens. Dat bleek wel uit het korte gesprek tussen enkele leerlingen en Visser, waarin zij te kennen gaven, ervan overtuigd te zijn, dat de dader(s) geen deel uitmaken van die schoolbevolking. En mocht dat onverhoopt toch zo zijn, dan stelden die leerlingen er prijs op, mee te delen, dat wat hen betreft verwijdering van de school een eerste vereiste zou zijn. Kortom, de beroering is al begonnen, voordat het spektakel plaatsvindt Overigens mag men zich wel afvragen, in hoeverre je er als tegenstander van de Pausbezoek wat mee opschiet, om je onvrede op deze manier af te reageren. MagPopie Jopie"zich dan in enige populariteit verheugen, met dit soort zinloze vernieling, waardoormen anderen op kosten jaagt, neemt men de mensen bovendien in tegen het op deze oneigenlijke wijze geventileerde standpunt. Of zou dat de bedoeling zijn geweest? jelq i org han leGI >m»t reno I ault Jt vz larvï lariel aki» iziget me: lidn kan Arna ijuist één peek rervt lover vele peell en sp adres aar I won lapn werf n dra ir der (gesk in istreden carport tussen Landjonker 1a en 1b. collega uit te bewijzen dat de zijmuur van dienst cliënt geen „gemene" muur is. Het belang van het kort geding voor Van Galen is overigens dat hem niet door de rechtbank wordt geboden de carport af te breken. Dat kost namelijk geld. Van Galen zal alleen dan het bouwsel op eigen kosten afbre ken wanneer onverhoopt achter af de bouwvergunning niet ver leend wordt. Al met al een boel (juridisch) gepraat over een simpele car port, die echter een emotionele betekenis heeft voor De Ruljter en diens gezin. De president van de rechtbank, mr. Schuman, liet blijken het erg onverstandig te vinden, dat vóór de bouw van de carport geen overleg was ge weest met De Ruljter. „Dat is natuurlijk psychologisch niet zo verstandig geweest," vond hij. Mr. Schuman doet donderdag 2 mei om 9.45 uur uitspraak. (advertentie) Uit de binnengekomen kassabonnen zijn weer tien taartwinnaars getrokken. Die winnaars zijn (met tussen haakjes de naam van de adverteerder van de winnende kassabonnen): De winnaars: Fam. Van Staalduinen, Bruinhorst 9 (Jan van den Berg, Tuin en dier); Fam. Oosterbroek, Hohorstlaan 8 (Spar); H. E. Takken-Achterkamp, Grienden 1 (Schoenmakerij Biezenkamp) Fam. Chr. van Dorst, Asschatterweg 131 (Rijwielhandel M. Osnabrugge); M. Sikkens-Ham, Wilgenlaan 18 (Spar); Mevr. B. van Keulen, Wilgenlaan 60 (Keurslagerij Fred Timmer); S. van Leen, Kloosterhof 4 (Boekhandel Hamershof); H. Marijnus, Claverenbladstraat 47 (Boni); G. H. Meilink, Brinkhorst 20 (Spar); W. Bettink, Prinses Irenelaan 50 (Autobedrijf E. Boshuis). De taart-winnaars hebben inmiddels bericht gehad. Van harte gefeliciteerd! U was er niet bij? In de komende weken maakt u als abonnee natuurlijk ook een goede kans op zo'n lekkere taart of de video-recorder aan het eind van de aktie. Kijk bij de lijst van onze adverteerders. Kassabonnen, die u bij hen 'hebt ontvangen in de komende aktieweek, doen mee. De bonnen kunt u tot uiterlijk 22 april a.s. inleveren op ons kantoor aan de [Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp). Vergeet u niet een aardige lagzin te bedenken? De volgende regel dient u zo origineel mogelijk if te maken: rl"^e Leiisder Krant in een gloednieuw kantoor Vee/ succes! De kassabonnen van de volgende adverteerders zijn geldig voor de 'ecorder- en taartenrace en u dient natuurlijk abonnee te zijn! De lijst van adverteerders: E. Boshuis. Arnhemseweg 36. M. Osnabrugge, Arnhemseweg 93. Van Kersbergen, de Brouwerij 12, Kohlman Speelgoed, de Brouwerij 1 Fiets Inn D. Meerveld, de Grutterij 13 De Ster Mode, de Grutterij 2. Schoenmakerij Biezenkamp. de Biezenkamp 11. Rijwielspeciaalzaak J. Blom, Zwarteweg 27. Wijnhandel H. v.d. Hengel, Hamersveldseweg 56, de Biezenkamp 7. Spar Leusden, de Biezenkamp 5. Keurslager Fred Timmer, de Biezenkamp 21. Automobielbedrijf Buitenhuls, Pr Frederiklaan 2. „China Town", Hamersveldseweg 6. Radio Drleënhulzen, Pr Irenelaan 17. Tuincentrum Ton Hllhorst, Ursulineweg 5 Autobedrijf H. v. 't Klooster, Hamersveldseweg 14. P. v. Zomeren/Pezon, Wierickwijk 15. Fa. Lieshout, Hamersveldseweg 22. (Een getrokken kassabon van Lieshout geeft recht op tegoedbon van 10% op bestede bedrag.) Fa. van Bekkum, Jan van Arkelweg 3, Achterveld. J. Janssen, Hessenweg 190, Achterveld. E. van Ravenhorst, Hessenweg 72, Stoutenburg. Slagerij van Wierlngen, Hessenweg 202, Achterveld Fa. C. Blom, Hessenweg 230, Achterveld Caravelle Hairfashlon, Asschatterweg 21 Rotol, Hamersveldseweg 6a. Bloemisterij-kwekerij „Het Viaduct", de biezenkamp 10, Dnftakkerweg 4 Groeneveld Opticiens, de Grutterij 3 Tuincentrum Eurofleur, Ursulineweg 14, Grutterij 1. Blokker, de Komenij 8 Coen v.d. Berg, Rozendaallaan 11. Foto Muns, de Biezenkamp 15. First Lady, de Komenij 2 Ass. Kantoor Hamersveld, Landjonker 20. Holiday Feeling, de Komenij 6. Jan van den Berg, Tuin en Dier, Hamersveldseweg 54 Schoenhandel Het Panterhuis, de Komenij 4. Boni, Brouwerij 10. Actief, 't Erf 8 Stots, Optiek, de Biezenkamp 17. OVM verzekeringen, Hamersveldseweg 138. Fa. J. Coenen, Hessenweg 311, Achterveld. Bakkerij W. Schouten, Hessenweg 313, Achterveld. Boekhandel Hamershof, de Brouwerij 3 Weer een ongeluk Maandagmorgen ongeveer half tien. Weer een ongeluk hoek Maanweg-Arnhemseweg Brom fietser geschept door auto komend vanaf Woudenberg, afslaand naar Leusden-centrum. Ambulance enz. Al jaren geleden heb ik na dergelij ke ongelukken de politie gesugge reerd eens een waarschuwings- knipperlicht voor afslaand verkeer, vooral uit de richting Woudenberg te plaatsen. Maar nee. dat was moeilijk Het is een provinciale weg aansluitend op een gemeentelijke weg. Overleg gemeente-provincie enz. Moet er nu altijd eerst een aktiegroep komen voor een be paald verkeersprobleem, voordat de gemeente iets onderneemt. Kan er nu niet binnen een maand zo'n licht komen? Een proef is toch snel te nemen! N.B. Ik, heb trouwens een brief geschreven aan alle leden van de werkgroep ruimtelijke ordening dd 25 februari over de verkeerssituatie Maanweg Helaas is niemand zo korrekt geweest om daarop iets terug te melden. Jammer. Er wordt al tijden gestudeerd op peperdure oplossingen van deze verkeerssituatie, maar een snelle goedkope poging om de verkeers situatie veiliger te maken schijnt niet mogelijk. H. van Kooten, Maanweg 10. Aansluiting op Rijksweg 28 Het bestuur en de fractie van de PvdA in Leusden zijn erg ver- oaasd over het 'Commentaar' in de krant van 18 april jl. Daarin wordt de suggestie gewekt alsof de PvdA de aansluiting op de RW 28 niet belangrijk zou vinden om dat deze verbonden zou zijn met de bouw van het Huis van de Sport en de Amerikanenwijk. Het is juist dat wij geen voorstan ders zijn van de bouw van een Amerikanenwijk: in opdracht van de Provincie moet de schaarse bouwgrond in Leusden voor de ei gen bevolking worden gebruikt. De bouw van het Huis van de Sport wijzen wij ook af omdat dit erg veel industrie-terrein kost, ter wijl het slechts weinig werkgele genheid oplevert (ook B en W wil len dat 50% van de beroepsbevol king in Leusden kan werken; dit project is met deze doelstelling in strijd). Bovendien wordt het Huis van de Sport een ernstige concur rent van onze eigen voorzienin gen. Wij zijn echter al jarenlang voor stander van de aansluiting op RW 28. Wij vinden deze zelfs zó be langrijk dat we hebben gezegd dat als de aansluiting bij de Heili- genbergerweg er niet kan komen omdat Amersfoort medewerking weigert, er gedacht moet worden Loep op Leusden over een aansluiting bij de Hoge- weg, zoals wethouder Wagenaar vier jaar geleden zelf in een open bare vergadering heeft geopperd. Wij hebben niet meegedaan aan het onderonsje van het CDA en de VVD naar Soestduinen. Een uit nodiging om mee te gaan hebben wij niet ontvangen: die weg heb ben CDA en VVD niet openge gooid! Het was echter o.i. een loze stunt: men ging bij een minister vragen om een aansluiting, terwijl die zelfde minister al een maand ge leden heeft gezegd dat die er mag komen, op voorwaarde dat er overeenstemming is over de plaats van de aansluiting op de RW 28 tussen Amersfoort en Leusden Wij vinden dat de hele Gemeenteraad in eensgezindheid druk moet uitoefenen op de Ge meente Amersfoort en de Provin cie. om de zozeer gewenste aan sluiting op HW 28 te krijgen. Namens bestuur en fractie van de PvdA in Leusden, Jaap Steur, voorzitter van het be stuur, Corri Verduin, fractievoorzitter. Naschrift Waar u in uw ingezonden stuk spreekt van het wekken van sug gesties, daar maakt u zich mid dels dit schrijven dan toch zelf ook schuldig aan. Als wij de suggestie zouden heb ben gewekt in ons commentaar, dat de PvdA de aansluiting op Rijksweg 28 niet belangrijk zou vinden, omdat die aanleg verbon den zou zijn met zaken, waar uw partij geen voorstander van is, dan zou dat af te leiden moeten zijn uit de volgende zinsnede uit ons commentaar! ,,Toch zijn er tal van uitstekende redenen voor de Partij van de Ar beid om zich óók wat krachtdadi ger in te zetten voor die rijksweg aansluiting." Naar onze bescheiden mening impliceert het gebruik van de ter minologie: ..ook wat krachtdadi ger voor", dat de PvdA reeds voorstander is, maar dat mogelijk wat krachtdadiger had kunnen la ten blijken. Juist het tegendeel van uw sug gestie hebben we dus beweerd. Alleen de mate waarin, daar kan mogelijk misverstand over be staan. Dit met name, omdat wij nu pas begrijpen, dat ook al had u een uitnodiging voor de vergade ring in Soestduinen gehad, u daar toch geen gebruik van had ge maakt Dit, omdat u geen be hoefte heeft aan het intrappen van open deuren. Dat is uw goed recht Maar u zou daarbij kunnen overwegen, dat het schrijven van 3en ingezonden brief, waarin sug gesties worden gewekt, die slaan )p niet gewekte suggesties, als ?en zelfde handeling kan worden >eschouwd. Redaktie Staken Een magisch woord in deze tijd. Hoewel ik tegen staken ben in welke situatie dan ook, omdat het meestal niks oplost, kun je toch in omstandigheden geraken dat je niet anders meer kunt. Zo schijnt het ook te zijn met het R K mannenkoor dat al enkele weken staakt. Dit koor, het langst bestaande en met erge goede zangers, en daarom toch recht hebbende op de sympathie van de parochianen is zonder overleg gekort in de subsidie met 250 gul den. Het bestuur van dit koor heeft vele weken geleden aan de instantie die deze zaken geregeld heeft in een brief om overleg ge vraagd. Maar men heeft daar tot nog toe geen antwoord op gehad. Er schijnen tegenwoordig zoveel mensen zich met de gang van za ken in de R.K. kerk te bemoeien dat de chaos steeds groter wordt. Het sterkst uit zich dat in het niet nakomen van afspraken. Wan neer leiding weg valt is de chaos daar!!! Trouwens de kerktoren is ook al een toonbeeld van die chaos in de kerk(bestuur). De ene wijzer staat voor, de andere ach ter en de derde is half afgebroken. Bovendien staat het kruis scheef op de spits Een kerk met zoveel geld moest zich schamen om zoiets voort te laten bestaan. Er is de laatste jaren zo met geld ge smeten (verbouwing) dat het beetje voor reparatie van spits en klok er ook nog wel bij gekund had. We hebben nu een kerk met 'n defecte klok - 'n scheve spits en een interieur waar men niet kan knielen. Terwijl juist rond de Pa sen in de lezingen wordt verkon digd dat iedere knie zich heeft te buigen die in de hemel en op de aarde is. Ik schrijf deze brief om meer be kendheid te geven aan de moei lijkheden rond het kerkkoor, om dat zeer velen daar geen weet van hebben en vanuit kerk- of paro chieblad er geen weet van zullen krijgen. Want men zou dan wel eens vele mensen tegen zich in het harnas kunnen jagen en de sympatie van de mensen verlie zen. Het koor moet in ieder geval blijven en zij moeten zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. Zij hebben ten slotte de oudste rechten! J.J. Visser, Driftakkerweg 6 ACHTERVELD/STOUTEN- BURG - De huis-aan-huis col lecte in Achterveld en Stou tenburg die vorige week voor de Hartstichting werd gehou den is een groot succes ge worden. Er werd t 2894,05 opgehaald. De organisatoren zijn de col lectanten dankbaar voor hun inzet, doch niet in het minst de bevolking die door hun gift dit succes hebben mogelijk gemaakt. Tot mijn grote verrassing ontdekte ik een salaman der tussen de waterplan ten in mijn vijver. Ik hoop dat het niet bij die ene blijft, want dan zou de vijver wel eens een vaste broedplaats van de sala mander kunnen worden. Velen zijn van mening dat de salamander een waterdier is, doch ze le ven voor een groot deel van het jaar op het land. Ze hebben, net als de padden, het water alleen nodig om zich voort te planten. Zij moeten zich daarvoor elk jaar ombou wen van landdier tot wa terdier en weer terug. Als in het voorjaar de diertjes door hun hormo nen gewekt worden uit hun winterslaap, komen zij uit hun overwinte ringsschuilplaatsen te voorschijn en zoeken het water op waar ze gebo ren zijn. Dan moeten zij zich aan gaan passen voor een leven onder wa ter. Het belangrijkste wat moet veranderen is de huid. Voor het landleven beschikken zij over een stuk vel wat hen be schermt tegen uitdrogen en met een kleur die aan gepast is aan de omge ving. In de paartijd is het, in het bijzonder voor de mannen, noodzakelijk om op te vallen. Maar het belangrijkste is dat zij een huid krijgen waar mee zij onder water kun nen ademen. De winter- huid wordt daarom afge stroopt en opgegeten. Daaronder komt, na nog enige vervellingen, een prachtig kleed tevoor schijn. De mannetjes ontwikke len dan een rugkam en vertonen de mooiste kleuren om het wijfje te imponeren. Die nieuwe huid is zo dun dat ze gas doorlaat. Bloedvaten vlak onder de huid, kun nen zuurstof opnemen uit het water. Tevens is het onderwatervel bij het mannetje voorzien van geurkliertjes, voorname lijk bij de staart. Hij lokt het wijfje door de geuren in haar richting te waaie ren. De zaadcellen van et mannetje worden in een pakketje op de bodem af gezet. wat daarna door het wijfje wordt opgeno men. De wijfjes leggen tussen de tweehonderd en vier honderdvijftig eitjes. Dat leggen gebeurt erg zorg vuldig. Met de achterpo ten wordt een blad van een waterplant omge kruld en in het ontstane kommetje plakt ze een kleverig gelelbolletje waarin het eigenlijke el te .zien Is als een donkere punt. Na ongeveer twee weken komt daar een larve uit wat wel Iets weg heeft van een kikker visje. V KLÊIMfL sVft,TC.|\.^AwA1AftOt«

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5