lein maar ongelooflijk dapper Ferrari; een levende legende at Uno Turbo le Nissan Laurel t een lege maag is het niet zo goed autorijden zuki Swift 1.3 GS: door Henk Budding ische hongerkuren zijn gevaarlijk Renault Espace wint prijs plNSDAG 23 APRIL 1985 en cirkel Er zijn 3.7 omwentelin gen van het stuur nodig om de tandbeugelbesturing van uiterst links naar uiterst rechts te krijgen. RIJDEN Op pad met zo'n kleine driftkik ker doet ons altijd weer genoegen. Ook al stappen we net uit een dikke (test) BMW. Je kunt er zo machtig leuk mee gooien en smijten zonder al te veel op te vallen. Tevens zien we voortdurend verbaasde blikken van medeweggebruikers die er niets van begrijpen dat zo'n dreu mes hen te snel af is. Tijdens onze testweek beleven we het allemaal weer. Voorgangers die onnodig lang links blijven rijden, want: „wat moet die peuter nu eigenlijk achter me". Stoplichtspnntjes waarbij de op de (start)streep staande buur man ondanks het tot op de bodem intrappen van z'n rechterpedaal na enkele tientallen meters de achter lichten van de Swift ziet en meerij ders die neiging hebben het raampje open te doen, omdat hun maag al het scheurwerk niet ver draagt. Al deze branie ten spijt laat de 1.3 GS zich echter ook geculti veerd berijden. Voor stappen we makkelijk in. Piloot en rechterbuurman/vrouw beschikken over voldoende hoofd en beenruimte Klappen we de rugleuning van de stoel naar voren dan valt voor kinderen het naar achteren instappen best mee. Het telkens opnieuw moeten instellen van de rugleuningstand is hinder lijk. Volwassenen moeten achter inschikken. Zowel hoofd als onder ste ledematen kunnen daar maar matig uit de voeten. Starten we de vierpitter na een frisse nacht via de automatische choke dan klinkt er een lichte ronk uit het vooronder. Stationair draaiend niet hinderlijk, maar ook niet bij fel accelereren of rond de topsnelheid. Gewoon een „sound" die bij deze snelheidsdui veltjes past. Zonder hem te hoven zoeken staat de vijfversnellings pook onder handbereik. Hij be dient de bak lekker licht en exact Waarom kunnen sommige Europe se fabrikanten nu eigenlijk niet van die fijn schakelende bakken maken. Desnoods kopen ze ze uit het land van de rijzende zon. Voor de soepel werkende koppeling gebruiken we weinig pedaalkracht. Tot en met de vier trekt het nerveuze baasje vlot door. Die „vijf" doet meer dienst als overdrive. Wat niet wil zeggen dat de Swift in de hoogste stand weinig „power" biedt. over de vering niets dan lof. Een beetje straf, dat wel, maar deze opgefokte kleuters kennen geen alternatief. Strak laat Suzuki's neusje van de zalm zich ietwat onderstuurd door de bochten jagen Aan spoorvorming in het wegdek heeft de Swift een broertje dood. Regelmatig moeten we de richting dan corrigeren. Met de markering hebben we geen moeite. Wel moeten we tij dens parkeren rekening houdenmet de forse bumpers. In het donker geven de rechthoekige lampen veel licht. Bij mist zorgen extra halo- geenpitten voor zicht. Trappen we stilstaand en de pook in „één" de gaspedaal tot op de bodem in, dan schiet dit speelgoed als een duiveltje in het doosje uit de startblokken. Van 0-10 km/u lukt in 11.2 sec., terwijl de klok uiteinde lijk bij 178 km/u niet verder op loopt. Aangezien na meting blijkt dat hij evenals zovele snelheidsme ters afwijkt, (6%) klopt Suzuki's opgave van 168 kilometer exact. Na al dat gerag wacht bij de pomp een prettige verrassing. Dan blijkt de Swift GS gemiddeld 6 liter superbenzine per 100 kilometer (1 op 16.7) te nuttigen. Aangezien de inhoud van de brandstoftank slechts 31 liter bedraagt moet men wel vaak richting tankstation. PRIJZEN Suzuki levert z'n voordeligste Swift al voor 13.995.-. De Swift 1.3 GL kost 14.995,-, terwijl onze testwagen 17.495 - moet opbrengen. Prijzen inclusief BTW, exclusief afleveringskosten. klasse. Er blijkt een duidelijk merk baar verschil met de vorige genera tie, waarin de starre as enige drib- belneigingen veroorzaakte. Daar heeft de jongste lichting absoluut geen last van. Dankzij de aërodyna misch gunstige carrosserievorm blijft het windgeruis op een aan vaardbaar niveau. Accelereren doet de Laurel na zijn verjongingskuur als de beste: van 0-100 km/u in 10.5 sec. voor de benzine- en 18.5 sec. voor de die selversie. De topsnelheid bedraagt respectievelijk 195 en 165 km/u. Verbruikscijfers liggen op een rela tief gunstig peil. Gemeten volgens ECE-norm haalt de Laurel met vijf- bak (benzine) bij een constante snelheid van 90 km/u ruim 12.5 km uit een liter, bij 120 km/u constant is dat 10 km. Voor de uitvoering met automaat liggen de verbruiks cijfers uiteraard wat hoger. Bij de „diesel" liggen deze getallen aan merkelijk gunstiger, respectievelijk 1 op 16.9, 1 op 11.6 en 1 op 11.8. Natuurlijk zijn deze cijfers afhan kelijk van factoren als-rijgedrag, topsnelheid, belading, aard van het traject enzovoort. Al met al brengt Nissan met de nieuwe Laurel in de grotere middenklasse een uitzon derlijk complete fijne reiswagen op de weg voor een alleszins redelijke aanschafprijs. Bij het horen van de naam Ferrari gaat bij menig autofanaat het hart sneller kloppen. Immers, zij mochten er ooit eens naar kijken, misschien aankomen maar meer ook niet. Vorig jaar rolden er uit de Ferrari-fabrieken te Modena en Maranello in Italië ongeveer 2400 van deze bolides voorzien van het handelsmerk van Ferrari, een zwart steigerend paardje. Stuk voor stuk technische hoogstandjes. Importeur F. J. Kroymans te Hilversum, sinds 1 januari jongstleden tevens Jaguar-importeur, neemt een bescheiden plaats in dit geheel in. Vorig jaar was zijn marktaandeel 1% van het totaal. Hienn komt volgens Kroymans verandering. Hij gaat de Ferrari verkoopactiviteiten drastisch verhogen. De specifieke Ferrari-werkplaats breidde hij fors uit. De Ferrari productie voor 1985 omvat de 8-cilinders 308, GTO. GTB en GTS, Mondial, Mondial Cabriolet en het vlaggeschip, de 12 cilinder Testarossa. De prijzen lopen uiteen van 158.051,- tot ƒ347.000,-. Derhalve niet weggelegd voor jan met de pet. :3Uto] .test I vprmnoiH dig als de mens van rdig bij het eten te werk ahek en vastbesloten is bij het aan de lijn doen. In er autobestuurders die nge vermageringskuur beseffen vaak helemaal de lichamelijke verschijn- die dergelijke drastische kunnen vergezellen, geven ze zich geen re- van de uitwerking ervan njprestaties. Met een ijze- fipline en een uitgekiend sluiten ze plotseling, van op morgen tien, twintig of *>Ue ponden kwijt te raken, vermageringskuren heb- er, wanneer ze streng wor- levoerd en zelfs ook nog sdicamenten (zogenaamde temmers) worden bege- teard een aanzienlijke om zetting van de hele lichaamshuis- houding tot gevolg. Hoe sneller datgene wat gedurende tal van jaren in het lichaam is afgezet, moet wegsmelten, hoe duidelijker de bij verschijnselen in het lichaamsorga- nisme zijn. Zo kunnen om maar eens een voorbeeld te noemen ver schuivingen in de elektrolytische verhoudingen optreden. Hieronder wordt verstaan de veranderingen in zoutconcentraties in verschillende delen van het lichaam. Ingrijpende maatregelen ter vermindering van het gewicht hebben als regel ook een meetbare prestatieverminde ring tot gevolg. Dit heeft ook in vloed op de prestaties bij het auto rijden. Het vermogen tot snel coör dineren bijvoorbeeld - dus de blik semsnelle verwerking van door de zintuigen ontvangen indrukken waaruit het onmiddellijke reageren resulteert zoals dit in het verkeer doorlopend noodzakelijk is - func tioneert niet meer op de gebruike lijke wijze, want het concentratie vermogen en een wakkere geest, die beide het resultaat zijn van goedgevoede zenuwcellen, worden tijdens radicale vermageringskuren verzwakt. Zelfs enige tijd na de kuur, als het gewenste gewicht al bereikt is en alleen nog inspannin gen nodig zijn voor de instandhou ding ervan, is het evenwicht in het organisme nog niet geheel hersteld. Aan het begin van het lijnen neemt ook de neiging tot agressie aantoonbaar toe. Een gevoel van honger en een gevoel van een minder goed algemeen welzijn ma ken ongeduldig en verlagen duide lijk de grenzen van de belastbaar heid en daarmee van de tolerantie tegenover andere verkeersdeelne mers. In tegenstelling daarmee zijn, zoals een ieder uit eigen ervaring wel weet, na een feestelijke smul partij maag en hoofd uiterst vol daan gestemd en geheel ingesteld op een weldadig spijsverteringspro ces. Als de hongerkunstenaars vaker naar een sigaret grijpen omdat ze menen dat dit een goed middel is om rebellerende maagzenuwen te kalmeren, wordt de situatie eerder nog verergerd. Niet alleen omdat dat de manipulaties van net te voorschijn halen, het aansteken, het as afstrijken en het uitdrukken van de sigaret vooral onder inspan nende rijomstandigheden de con centratie niet ten goede komen, maar de hinderlijke rook in de auto verstoort het welzij nsgevoel nog eens extra. In warme lucht raakt de verzwakte automobilist nog sneller vermoeid, omdat het bloed niet meer zo veel zuurstof transporteert die de gevoelige hersencellen fris en wakker moet houden. Wat moet men doen als bestuur der om enerzijds binnen een rede lijke tijd slank te worden en daarbij ook nog goed en veilig te rijden7 De medische aanbeveling is onder één eenvoudige noemer te brengen. Het advies luidt: langzaamaan, ten eerste met het vermageren, ten tweede met het njden tijdens het lijnen. En als men onderweg moe wordt en de maag begint te knor ren, dient men uit te stappen, frisse lucht in te ademen, veel te drinken (het beste koolzuurarm mineraal water) en dan met wat fruit of druivensuiker de bloedsuikerspie- gel weer wat op te krikken. Na een kwartiertje pauze met wat gymnas tische bewegingen in de frisse lucht kan men dan slank weer verder. L het merk van de kleine auto's lanceerde onlangs de Swift 1.3 GL en 1.3 GS. Twee snelle rakkers op L de krap een jaar op de markt zijnde SA 310. Overigens verandert met de komst van deze Suzuki Ces ook de naam van de SA 310 in Swift Niet verwonderlijk daar SA 10 als type-aanduiding niet echt I het gehoor ligt. lij zijn de dagen dat kopers van een relatief kleine wagen alleen naar zuinigheid en aanschafprijs kijken Jbest wat meer florijnen neertellen voor een sportieve „look" en hogere snelheid. Kijk naar scheurijzers ■GTi, Kadett GSi, Visa GT, Escort XR3i en ga zo maar even door, die bijna allemaal voor een soms (zeer) Injs de weg op rollen. Suzuki maakt het niet te bont. Zij biedt haar jongste aanwinsten voor een alleszins Lprijs aan. Rond de 16 mille voor een knap aangeklede 1.3 GL vinden we een leuk bedrag Met de Swift thet algemeen en de 1.3 GS in het bijzonder lonkt Suzuki dan ook met een schuin oog naar de jeugd, die logend rap karretje waardeert en meestal niet al te ruim in haar slappe was zit. e introductie van de Swift 1.3 GL en de 1.3 GS doet Suzuki een grote stap voorwaarts in de vergrote Wij waren er als de kippen bij om zo'n Suzuki nieuwkomer aan de tand te voelen. We kozen voor de feGS. IEUR een meerprijs van 500,- uzuki-importeur de GS met 74j en in twee kleuren gespo- k onze testwagen. Stan- eschikt de GS over getint ndom, een in carrosse- gespoten grille, mistachter- wer> ii'slintbaar benzmeklepje, het en voor en achter en een we: akeling constant waaieren- icrei rasinstallatie op de achter- )loe ar houden de wissers de wen e ruit schoon met een hoge eus snelheid of met een vaste leve van 4 seconden, i de gestroomlijnde vormge- or 5e voorspoiler met geïnte- mistlampen, het ontbreken Laf jtekende delen en wegge- regengootjes op het dak 'ano i Swift een voor dit type 6 H redelijke Cw-waarde van Laf vens waarborgen al deze een bijzonder lage ge- duktie in de cabine. Suzuki .0 decibels op bij 90 km/u. et eerste gezicht lijkt de S op lichtmetalen velgen slop 145 SR 12 banden te hijn bedriegt echter. Fraaie jpen sieren de stalen velgen 3la9 uora inderdaad genoemde ianden. Opmerkelijk: de stroomlijnde buitenspiegels verstellen we elektrisch van binne nuit. Achter laten de zijruitjes zich zo'n vijf centimeter uitklappen. INTERIEUR In de woonkamer beland, straalt de sportiviteit ons tegemoet. Het begint al met de prima gevormde kuipstoelen met in hoogte verstel bare hoofdsteunen. Achter heeft de bank, waarvan men de rugleuning deelbaar kan wegklappen, geïnte greerde stootopvangers voor het hoofd. Stoelen en achterbank be kleedde Suzuki met grijze tweed met brede rode strepen. Door het bovenste deel van het driespaaks sportstuur met op elke spaak een knop voor de toeter zien we een duidelijk klokkenspel, met behalve de geijkte instrumenten een toerenteller en een klein klok je. Over de plaatsing van alle scha kelaars zijn we minder tevreden. Ze zitten (bij ingeschakelde kop lampen wel verlicht) diep wegge moffeld links en rechts naast de stuurkolom. Geheel of gedeeltelijk aan het zicht onttrokken door de stuurring. Aflegmogelijkheden voor kleine spullen te over. Kachel en ventilatie leveren ruim voldoende warmte en/of frisse lucht en zijn eenvoudig te bedienen. De aanjager kent vier snelheden en is niet al te hemeach- üg- Zowel voor als achter beschik ken de inzittenden over armsteu- nen, evenals handgrepen in plafond voor alle passagiers. Een hoede- plank onttrekt de bagage aan al dan niet nieuwsgierige blikken. TECHNIEK Voor de nieuwe Swift ontwikkel den de Suzukitechneuten een volle dig nieuwe vier-cilinder-in-lijn-mo- tor. In wezen „plakten" zij gewoon een cilinder aan de bekende en zuinige driepitter. Dit blok met een cilinderinhoud van 1324 cm3 levert in de GS een maximum vermogen van 53.8 kW (73 pk) bij 5800 tpm. Het maximum koppel bedraagt 105 Nm (10.7 kgm) bij 4000 tpm. Voor de GL zijn deze cijfers respectieve lijk 49.5 kW (67 pk) bij 5300 omw/min. en 103.5 Nm (10 6 kgm) bij 3700 tpm. Via een vijfversnel lingsbak dnjft deze dwarsvoonnge- plaatste motor de voorwielen aan. De Swift bezit voorwielophan ging volgens het McPhersonsys- teem met schroefveren. Achter zien we een starre as met bladve ren. Voor en achter houdt een 22 mm dikke stabilisator de zaak in het gareel Het diagoneel gescheiden hydraulische remsysteem omvat vóór schijfremmen en achter trom- melremmen werkend via een rem- bekrachtiger. In slechts 9.2 m draait de exact 700 kg wegende Swift GS Als alles naar Renault's wens verloopt rolt eind mei de 10.000ste Espace van de band bij de Matrafa- briek te Romorantin. Ruim voor het J bereiken van deze mijlpaal, name lijk op 28 maart jongstleden kreeg dit futuristische model de prijs voor technische innovatie. President van I de overkoepelende organisatie van de Franse autopers (AFPA), de heer I Henry Tourneur overhandigde de I prijs aan de heren Philippe Quedon en Pierre Tilberghien, respectieve lijk president-directeur van Matra Automobiles en directeur techni que van Renault. De Espace kreeg de prijs vanwege zijn nieuwe con cept, het veelzijdige interieur en de voortreffelijke dynamische kwali teiten. Renault levert de Espace op dit moment in het thuisland Frankrijk. Duitsland, Oostenrijk, België, Italië en Nederland. >pe irlofi Nm (15 kgmj. Deze krachten wor den voor het grootste deel via een „vijfbak" op de voorwielen over gebracht. Qua uiterlijk verschilt de turbo-geblazen Uno niet al te veel van het driedeurs basismodel. Als extra zien we een voorbumper met geïntegreerde spoiler met daarin opgenomen mistlampen en lïchtin- laten voor olie- en tussenkoeler, spatbordverbreders, bredere ach terbumper in verband met het gro tere formaat banden en halogeen koplampen. De cockpit onderging stevige sportief gerichte wijzigin gen waaronder speciale sportstoe len, rode vloerbedekking, sport stuur en alle instrumenten die men zich kan wensen tot een turbodruk meter toe. Fiat hoopt in 1985 onge veer 10.000 van deze potente Uno's te verkopen, een getal dat ze in 1986 willen verdubbelen. Begin maart j 1. beleefde de nieu we Nissan Laurel zijn Europese première op de Salon van Genève. Deze week stelde importeur Nissan Motor Nederland de gerenoveerde limousine voor aan de Nederlandse autopers. Eind april staat de sedan bij de dealer. Voorlopig levert Nis san de wagen, evenals voorheen met een 2.4 liter benzinekracht bron of een 2.8 liter „oliestoker". Beide zescilinders. Tevens kan men kiezen uit een vijfversnellings- of een automatische transmissie. Daarnaast kent de „diesel" een „luxe" (GL) en een „super luxe" (SGL) versie. Volgend jaar komt er een drie liter V 6 motor bij, bekend uit Nissan's scheurijzer, de 300 ZX. Deze uitvoering krijgt van huis uit een katalysator. BIJZONDER COMPLEET De nieuwe vormgeving van de Laurel oogt licht wigvormig en markant. De wagen staat, stan daard, bol van de modernste snuf jes. Zo bezit de „kale" GL-versie ondermeer getint glas rondom, een gelaagde voorruit, in hoogte ver stelbare bestuurdersstoel met in stelbare lendesteun, verstelbare hoofdsteunen vóór en geïntegreer de achter, stuurbekrachtiging, in hoogte verstelbaar stuur, radio/cas sette recorder, electnsche antenne, toerenteller, gordels voor en ach ter, electrisch te bedienen zijspie gels en zijruiten, looplampje en halogeen koplampen De nog luxe- re (kan bijna niet meer) bezit cen trale portiervergrendeling speed- control, leeslampjes achter, „spre kend" waarschuwingssysteem en ga zo maar even door. Gezien de hoge mate van com fort, fijne motoren en uitzonderlij ke compleetheid prijst Nissan dit vlaggeschip bijzonder scherp. De Laurel 2.4 SGL „vijfbak" kost 34.395,». Voor de 2 8 GL D telt men 35.795,-- neer. De 2.8 SGL D komt op 37.795,--. Een „auto maat" moet 2.300,-- meer op brengen. KORTE RIJ-lMFKfcSSIE Van een luxe sedan als de Laurel verwacht je natuurlijk een prima rijgedrag zowel de benzine- als de dieselversie voldoen helemaal aan die verwachting. De fauteuils en het zicht rondom laten niets te wensen over. Pook en instrumentarium zitten prima op hun plaats. Wegligging en rijcomfort zijn eveneens van grote rengt binnenkort de nieuwe Turbo i.e., een sportieve, technisch Ide' [revende toevoeging aan het Uno programma. Deze auto onder- Bn' set populaire concept van de Uno als jeugdige, hedendaagse en eauto. Ondanks een vermogen van 105 pk, een topsnelheid van 'kafl u(een acceleratie van 8,3 sec. over 0-100 km/u en 29,8 sec. over leter met staande start, blijft deze Uno redelijk met de brandstof ven gerii gemiddeld 7,4 1/100 km. De Uno Trubo i.e. stoelt op de dal rie van de driedeurs versie. Enige mechanische componenten 9t IN verstevigd waarna ze bestand zijn tegen de grotere krachten die men uit het hogere vermogen van de turbo-motor. Verbetering iluidsisolatie verhoogt het niveau van comfort. da! vooronder staat een nieuw len<J elde 1301 cm3 motor. Een we der met bovenliggende as en speciaal aangepaste enten: cilinderkop, krukas, klepmechanisme, enzo- Deze krachtbron beschikt over een Bosch electronisch injec tie-systeem, Marelli Microplex electronische ontsteking, een wa- tergekoelde turbo met tussenkoeler en een oliekoeler. Dit blok levert 77.2 kW (105 pk) bij 5750 tpm. Het maximum koppel bedraagt 147.2

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9