iet bittere kruid" rertuigt niet „A Soldier's Story": de strijd om menselijke waardigheid iponerende vertolking _illy Field in „Places in the heart" schi t Spannende en intelligente thriller ert Benton verfilmde vooroorlogse landleven kijk op de film 11 ïgop \Z en i art, ite t.l jeleg .eusi p de iing(i ndag 1985 uur luize )9, 't Amsterdam. Scène uit ,,Het Bittere kruid". e kruid", 1985, Nederland. -)uitw van Oostrum Produktie sr; scenario Maurice Noel; /entu eovan de Sande; montage. .f. ewijk; muziek. Loek Dikker Spitz. Gerard Thoolen, Kitty WOr( frank Rigter. Manon van am de Rooij. Genre: Joden- Nederland; keuring alle 'remière Nederland, te zien mersfoort. IT VOS) Het bittere kruid", naar de fische novelle van Marga nogal wat voorpubllci- in verband met de bezwa- schrijfster tegen enkele die niets met de ld te maken hadden. Je - na het zien van de film - ibllclteit zo nodig was !t zal de belangstelling natuurlijk groter maken, eur Kees van Oostrum Is 'gevoel niet in geslaagd novelle voldoende diep en ondanks de schitte- grafie van cameraman e Sande, Is het spel niet bepaald van niveau, ook al vallen Gerard Thoolen en Kitty Courbols niet direkt op, dankzij de nodige terughoudendheid die ze betrach ten. Ester Spitz weet de onbevangen Sara eigenlijk nog het best gestalte te geven. De film speelt zich af in 1942 en de Jodenvervolging in Nederland is volop begonnen. Hele families worden afge voerd naar het concentratiekamp Wes- terbork (en verder) Ook Sara Meijer en haar familie ontkomen niet aan die vervolging. Sara is vriendin van Greet, dochter van een fanatieke NSB-er, in wiens huis zich allerlei zaken afspelen, die als grotesk en absurd overkomen. Kleine NSB-ertjes spelen hun spel letjes, rollebollen met Greet, terwijl de zoon van de NSB-er op nogal verheven toon converseert en het „ook allemaal niet ziet zitten" Nogal lachwekkende dialogen en een overigens voortreffelij ke playback-show van Greet tijdens een verkleedpartij in het voorname huis van de NSB'er, dat voordien Joods bezit was.. Sara's broer David is-getrouwd met de lichtelijk waanzinnige Lotte. Zij be sluiten om naar Zweden te vluchten, maar door een inzinking van Lotte, loopt de zaak uit de hand. Vader en moeder Meijer worden opgehaald uit het Joods kwartier in Amsterdam en Sara blijft tenslotte alleen over. Op zich biedt „Het bittere kruid" voldoende aanknopingspunten voor een dramatische verfilming, maar regis seur Van Oostrum is er in dit regie debuut niet in geslaagd om die dramati sche impact ook maar een ogenblik te benaderen. Nergens tijdens de film proef je angst of de dreiging. De NSB- ers gedragen zich als mensen die buiten de wereld staan en (geheel onafhankelijk van de Duitse bezettings macht) met hun vaandels zwaaien of hun strijdliederen zingen. Sara kan als ster-draagster zich eigenlijk vrij bewe gen. Er wordt haar zelden een stro breed in de weg gelegd. Dat de film ondanks de toch wel storende tekortkomingen redelijk blijft boelen, is hoofdzakelijk te dan ken aan het voortreffelijke camera werk van Theo van de Sande en het spel van Ester Spltz als Sara, die als enige normale zich In een groteske wereld beweegt. Het is jammer, dat juist een boek als „Het bittere kruid" niet op een overtuigender wijze is verfilmd. „A Soldiers' Story". Produktie: Nor man Jewlson, Ronald L. Schwary, Patrick Palmer. Regie: Norman Jewl son. Scenario: Charles Fuller. Mu ziek: Herble Hancock. Met: Adolph Caesar, Howard E. Rollins, Larry Riley, David Harris, Denzel Washing ton en Art Evans. (Euro, Stadsring, Amersfoort.) Films van Norman Jewison worden veelal gekenmerkt door kwaliteit en inhoud. Zijn intenties lijken meestal verder te reiken dan het najagen van een kommercieel sukses, Jewison wil zijn filmpubliek telkens weer met een waardevolle boodschap konfronteren. De van oorsprong Canadese regis seur bewees dat eerder in films als „In the Heat of the Night", „Fist" en „And Justice for All". Handelden deze films specifiek over de maatschappelijke te genstellingen in Amerika, Jewison heeft bewezen andere filmgenres evenzeer te beheersen. Zo brak hij in 1967 door met de film „The Russians are coming, the Rus sians are coming" en kennen we 'm ook als de regisseur van „The Cincinnati Kid", „Jesus Christ Superstar" en re cent „Best Friends" (met Burt Reynolds en Goldie Hawn). „In the Heat of the Night" (met Sidney Poitier) werd toentertijd bekroond met twee Oscars. „A Soldier's Story", zijn laatste film, leverde Jewison in de race voor een Oscar opnieuw een aantal nominaties op Toeval of niet, beide films handelen over hetzelfde onder werp, namelijk de onderdrukking van de zwarte wereldbevolking. In „A Soldier's Story", met indrukwekkende karakter- Een scène uit ,.A Soldier's Story". rollen van o.a. Adolph Caesar en Ho ward E. Rollins, konfronteert de bebaar de regisseur het filmpubliek opnieuw met de geschiedenis van de Ameri kaanse negers Een veel verfilmd the ma weliswaar, maar waaraan Jewison toch een waardevol dokument toevoegt. 5 Uit.. A Soldier's Story", v.l.n.r. Art Evans, Larry Riley L- tersvi ekeei srs r it april, nei iusdei 6.- ai e vooi inkel- .9434 NG HT the heart". Produktie: iovan. Regie en scenario; ■ton. Kamera: Nestor Al- luzlek: John Kander. Met John Malkovich, Danny dsay Crouse, Ed Harris en ligan (Grand Theater, an Rheenen) it te vroeg is om te spreken auwe filmtrend. staat het e landleven de laatste tijd in belangstelling van filmma- 'sprong van de „American steeds vaker een inspira- met name Amerikaanse aarvoor een direkte verkla- aangeven, kan deze ont- or een welkome verade- in de sleur, alsmede het mee in Hollywood heden- fa's worden verpulverd tot 'e verbeelding sprekende th€ the heart" is één van drie :i Amerikaanse landleven. ';ee zijn „The River" (met ()en „Country" (met Jessi- '<Je regisseur Robert Ben- Places in the heart" - zijn FASCINEREND Edna Spalding (Sally Field), met Moze (Danny Glover) en de kinderen Frank en Possum in een scène uit ..Places in the heart". vijfde film - het vooroorlogse landleven in Amerika verfilmde, merkte over de nieuwe trend op in een interview in Vrij Nederland „Ik denk dat veel regisseurs zich bewust gaan worden dat Ameri kaanse films steeds meer op elkaar gaan lijken, dat ze zich allemaal in New York, San Francisco en Los Angelos afspelen. Natuurlijk kun je ook in die steden nog met nieuwe en oorspronke lijke verhalen komen, maar de Ameri kaanse cinema begon toch heel paro chiaal te worden, met een beeld alsof de rest van het land niet bestond. Het leven van eenvoudige mensen staat centraal in „Places in the heart" Hun wilskracht moeilijkheden te over winnen. hun doorzettingsvermogen te bouwen aan een toekomst. In zijn jeugdherinneringen vond Robert Ben ton een inspiratiebron het vooroorlogse landleven en de mentaliteit van die periode, op het witte doek te laten herleven. Zonder ook maar een spoor van goedkope nostalgie, is „Places in the heart" geslaagd in z'n eenvoud Robert Benton laat de authenticiteit in de beelden voor zich spreken. Voor de verfilming van „Places in the heart" keerde Benton letterlijk en figuur lijk terug naar zijn geboorteplaats Wa- xahachie, een onbeduidend dorpje in Texas. Het scenario is gebaseerd op waargebeurde feiten en vertelt een episode uit het leven van Benton's voorouders. Het leven van zijn eigen grootmoeder stond model voor de im ponerende vertolking van Sally Field als de volhardende weduwe Edna Spal ding Zonder bron van inkomsten, of hulp van buitenaf, vechtend tegen de toen geldende sociale verhoudingen en opboksend tegen de uitbuiting van de vrouw, moest Benton's moeder zichzelf zien te redden en haar kinderen be schermen Een ontroerende geschie denis. door Benton waarheidsgetrouw geportretteerd in het dekor van het vooroorlogse Amerikaanse landleven. De soepelheid waarmee Sally Field zich in haar rollen begeeft is een be kend feit. Hoewel haar lieve gezichtje maar niet lijkt te willen plooien in die van de ouder wordende vrouw, toont ze een sterke gelijkenis met Meryl Streep, die ook elke rol kan uitbeelden. Beide spelen geen rol, ze zijn het gewoon Voor haar vertolking in „Norma Rae" kreeg Sally Field toentertijd een Oscar. Haar dramatische vertolking in „Places in the heart" fascineert elk moment dal zij in beeld is en bracht haar terecht opnieuw in de race voor het begeerde Hollywood-goud. „Places in the heart werd trouwens overladen met Oscar nominaties. Uiteindelijk werd Sally Field bekroond als „beste actrice" en Robert Benton voor het „beste oorspronkelijke scenario". „Places in the heartkan ook wel eens de definitieve doorbraak beteke nen van John Malkovich. In „The Kil lings Fields" is hij eveneens te zien. Als de blinde oorlogsinvalide Will speelt Malkovich naast Sally Field een ontroe rende rol. De ogen die nergens heen staren, het gezicht dat lijkt te spreken, getuigen van een grote klasse Op een gegeven moment in de film moet Sally Field zichzelf omschrijven, haar ant woord laat zijn gezicht als het ware een beeld schetsen. Een prachtige rol heeft ook Amy Madigan. Zij speelt de dorpsonderwij zeres Viola, verwikkelt in een drie hoeksverhouding met de zwager van Edna Spalding. Haar personage is als zodanig aanvankelijk moeilijk te begrij pen, omdat niet alle gebeurtenissen in Benton's scenario als vanzelfsprekend in elkaar schuiven. Madigan's direkte tegenspeler is Ed Harris, als de zwager van Edna Spal ding Recente films waarin Harris speel de zijn „The Right Stuff" en „Under fire", met name de eerste betekende een geweldige doorbraak. Veelbeteke nend is de rol van Lindsay Crouse als Margaret. Edna's zuster. Haar rol lijkt soms een bindmiddel voor de verschil lende verwikkelingen. Een belangrijke hoofdrol speelt tenslotte Danny Glover, als de zwarte katoenplukker Moze. Geholpen door zijn ervaring en vooral „In the Heat of the Night" belichtte het brute racisme van blank tegen zwart, in „A Soldier's Story" wordt deze lijn als het ware doorgetrokken naar de tegenstellingen tussen zwarten onder ling. Een film over trots en vooroorde len, van macht en vernedering, vrijheid en frustraties, van zelfrespekt en min achting. Zelf zegt Jewison daarover. „Blank of zwart, we zijn allemaal men sen En ik ben geïnteresseerd in men sen". „A Soldier's Story", gebaseerd op het met de Pulitzer-prijs bekroonde toneelstuk van de zwarte auteur Char les Fuller (hij schreef ook het scenario), schetst een indringend tijdsbeeld uit de Amerikaanse geschiedenis. Evenals dat in „In the Heat of the Night" het geval was, wordt het thema racisme in ,,A Soldier's Story" geplaatst in een (psychologische) thriller. Kenmerkend voor de veelzijdige kwaliteiten van Nor- man Jewison, in de intrige van het verhaal zijn de spanning en de bood schap zowel intelligent als boeiend aanwezig. DREMPEL. „A Soldier's Story" speelt zich af aan het einde van de Tweede Wereldoor log, in een soldatenkamp in Louisiana, Tegen de achtergrond van de oorlog lijken blank en zwart op de drempel van een nieuw tijdperk te verkeren. Een tijdperk, waarin geen plaats meer is voor racisme en diskriminatie. Waarin vrijheid en menselijke waardigheid van zelfsprekend zullen zijn. Een tijdperk ook, waarin vooroordelen en minach ting tot het verleden lijken te gaan behoren. Het dagelijks leven in het soldaten- kamp vormt echter een schril kontrast met die hoop op een betere wereld, ontleend aan de gezamenlijke strijd van blank en zwart tegen de waanzin van de oorlog, voortgekomen immers uit ras senhaat. Wie vandaag de dag de krant leest en om zich heen kijkt, beseft dat we ons nog altijd op die drempel bevinden en dat feit alleen al maakt ,,A Soldier's Story" tot een meer dan boeiende film. Een integere film bovendien, over de moeizame strijd voor menselijke waar digheid ,,A Soldier's Story" vertelt in flash backs het levensverhaal van sergeant Vernon C. Waters. Over zijn dood. waarmee de film begint en wat daaraan vooraf ging, anders gezegd, wat in werkelijkheid zijn dood betekende. Wa ter is overigens een schitterende rol van Adolph Caesar. Ook in het toneelstuk van Charles Fuller speelde hij deze rol. Op het moment dat sergeant Waters, in dronken toestand, wordt vermoord, leidt hij een compagnie van uitsluitend zwarte soldaten De moord op de ser geant lijkt aanvankelijk te kunnen wor den toegeschreven aan een blanke wraakatie. reden waarom blanke leger leiding van het zuidelijke soldaten- kamp, in de personen van kolonel Nivens en kapitein Taylor, de zaak als toen gebruikelijk in de doofpot willen stoppen. De komst van de door Washington gestuurde zwarte onderzoeker, kapi tein Richard Davenport, indringend ge speeld door Howard E Rollins voor komt dat echter. Kapitein Davenport blijkt, tot verbazing van zowel blank als zwart, het toonbeeld van intelligentie en zelfrespekt. In zijn onderzoek ontziet hij niemand en zijn integere werkwijze ontmoet gó-ideweg zelfs enige be wondering. Davenport krijgt tijdens zijn onder zoek niet alleen te maken met het rafcisme van blanken, maar moet ook opboksen teqen de onderlinge tegen stellingen in de zwarte compagnie van sergeant Waters. Ook al blijft het onder zoek zich in een blanke richting ontwik kelen, de verhoren die Davenport de soldaten uit Waters' compagnie af neemt, brengen steeds meer stukjes bijeen in de puzzel van de moord op Waters SCHRIKBEELD Die puzzel toont in flashbacks wie Waters in werkelijkheid was. Zijn neer buigende houding tegenover blanken, blijkt hem te hébben gemaakt voor menselijke waardering. Voor zijn eigen compagnie is sergeant Waters wel haast nog meer een schrikbeeld dan de blanke legerleiding. Vechtpartijen, ver nederingen. Waters verliest zijn zelfres pekt volledig. Zijn verwrongen geest leidt uiteindelijk tot de zelfmoord van één van zijn soldaten. In de gitaarspe lende en blueszingende Memphis, een rol van Larry Riley, ziet Waters het prototype van de negerslaaf, die vol gens zijn denkwereld niet thuishoren in de nieuwe wereld na de Tweede We reldoorlog Na Memphis' dood zal ser geant Waters opmerken: „Weer een dwaas minder, waarvoor we ons niet meer hoeven te schamen De puzzel van de moord op Waters verder niet onthullend, verklaart dat éne zinnetje wat Jewison met „A Soldier's Story" heeft bedoeld. Dat menselijke waardigheid niet wordt begrensd door een bepaalde huidskleur of ras. In de personen van Waters en Da venport plaatst regisseur Jewison heel genuanceerd twee werelden tegenover elkaar. Waters, die zich ten koste van zelfrespekt wil spiegelen aan blanke maatstaven, wat deze ook mogen in houden, en Davenport, die juist door zelfrespekt zijn menselijke waardigheid aantoont. Met „A Soldier's Story" wordt weer eens aangetoond hoe mooi film kan zijn. Een film met een spannend verhaal en een boodschap, intelligent gemaakt en daarom een „must" voor elke film liefhebber Aanvankelijk stond men In Holly wood nogal sceptisch tegenover de plannen van regisseur Jewison en producer Ronald Schwary, terwijl beiden toch een zekere reputatie vertegenwoordigden. Jewison om zijn al genoemde films, terwijl Schwary eerder bijdroeg in het suk ses van „Ordinary People" en „Toot- sle". Hollywood bleef de onderwerp keuze en de uitsluitend zwarte rolbe zetting niettemin argwanend gade slaan. „A Soldier's Story" moest het uiteindelijk met een low budget stel len. Makers en akteurs hebben zich echter tevreden gesteld met een laag honorarium, omdat ze vonden dat ,,A Soldier's Story" gemaakt moest wor den. Drie Oscar-nominaties en lo vende kritieken alom bewijzen Jewi- son's gelijk! Howard E. Rollins speelt kapitein Richard Davenport in ..A Soldier's Story". door zijn slimheid, slaagt Edna Spal ding erin de plaatselijke „notabelen" te weerstaan. De rol van Danny Glover moet ook in direkt verband worden gebracht met het door Robert Benton gekreëerde tijdsbeeld, waarin de on derdrukking en de vernedering van de negerbevolking nog heel gewoon wa ren. In Glover's rol zijn humor en drama op een geloofwaardige wijze met elkaar verweven. Het feit dat „Places in the heart" werd overladen met Oscar-nominaties, zal mogelijk minder verbazen als we de andere namen nader bezien. Robert Benton kan terugblikken op een zeer suksesvolle karrière. Als regisseur van „Kramer versus Kramer", met Dustin Hoffman en Meryl Streep, viel hij al eens in de prijzen. Daarvoor was hij toch vooral bekend als de scenarist van „Bonnie and Clyde" Voor „Places in the heart" deed hij opnieuw een beroep op kameraman Nestor Almendros. Zijn fotografie be wijst telkens weer zijn bijzondere kwali teiten, waarin de aandacht voor het detail zijn kenmerk draagt. Het kamera- werk van nestor Almendros is in de filmwereld een geheel eigen leven gaan leiden. Hij werd ooit bekroond voor zijn fotografie in „Days of heaven". Met Robert Benton werkte hij eerder samen in „Kramer versus Kramer" en „Still of the night", laatstgenoemde film werd overigens geen sukses Ook voor „Sophie's choise" werd gebruik ge maakt van zijn onbetwiste kwaliteiten. Ann Roth is verantwoordelijk voor de schitterende kostumering van „Places in the heart" De aankleding van de personages in het door Robert Benton geschetste tijdbeeld laat geen ruimte voor kritiek Dekorontwerper Gene Cal lahan tenslotte, ook al een Oscar winnaar, heeft ongetwijfeld een belang rijke bijdrage geleverd in de visualise ring van het vooroorlogse landleven. THEATRAAL SLOT Om terug te keren naar het verhaal van Robert Benton's voorouders, „Pla ces in the heart" speelt zich af in het midden van de dertiger jaren, als ook Amerika is overgeleverd aan een diep- snijdende krisis, waarin menselijkheid als een onwelkome last van het gewe ten wordt beschouwd Het is 1935 als Edna Spalding haar man, sheriff van Waxahachie, het huis ziet binnen ge dragen worden, doodgeschoten door een dronken neger. Op dat moment begint voor haar een eenzame strijd. In een tijd, waarin niemand zich stoorde aan vrouwenrechten en ingeburgerde onvolmaaktheden als „wet" werden gezien. Sally Field toont in haar vertol king van Edna Spalding de moed en de nadrukkelijke wil de wurgend lijkende moeilijkheden te trotseren. Het welsla gen van de kaloenoogst vormt haar enige levensader, met de opbrengst ervan moet ze haar bestaan redden Met de hulp van mr Will en Moze slaagt ze daar ook in. Robert Benton heeft aan die strijd geen hedendaagse moralisti sche visie toegevoegd, hij laat de beel den voor zich spreken. Daarom temeer ontroert Sally Field in haar rol als de volhardende weduwe. Waar bij de dood van haar man de gezinseenheid leek doorbroken, vormen Edna Spalding, de blinde mr. Will en de zwarte katoenpluk ker Moze, samen met de kinderen Frank en Possum, een nieuwe eenheid, die zich vol overgave stort in de strijd tegen uitbuiting, korruptie en onder drukking. Robert Benton citerend uit het inter view in Vrij Nederland. „Het was de minst waarschijnlijke kombinatie van mensen een weduwe die nog nooit van haar leven een rekening heeft betaald of zelf een beslissing heeft genomen, een blinde oorlogsinvalide en een ne ger: en voor die periode en die plek de minst waarschijnlijke mensen om te slagen. En als het ze gelukt is en hun familie wordt weer kapot gemaakt, dan weet je dat ze het opnieuw zullen redden, dat hun ervaringen hen zullen helpen om ook dat te overleven." In hun strijd tegen de wanhoop tonen deze drie mensen een ongekende saamhorigheid en waardoor „Places in the heart" kon uitgroeien tot een bijzon der warme film. In die warmte moeten ook de uitmuntende akteerprestaties van de hoofdrolspelers worden ge plaatst. Als er echter zoveel aardigs over een film valt te vertellen, zouden wezenlijke fouten wel eens over het hoofd kunnen worden gezien. Zoals het feit dat „Pla ces in the heart" welhaast lijkt te sterven in schoonheid. Het slot is namelijk zo theatraal gekozen, dat de geloofwaar digheid zondermeer teniet wordt ge daan. De slotscènes brengt alle perso nages, vriend en vijand, broederlijk bijeen in de kerk Prekend en zingend hobbelt „Places in the heart" naar een teleurstellend einde, welke scènes je eerder op een EO-landdag zou ver wachten. De gekozen vorm doorbreekt alle idealen, die in „Places in the heart" lijken verzameld. De strijd voor een menswaardig be staan voorop Gedrenkt in het Gespro ken Woord, zoals Benton „Places in the heart" laat eindigen, wordt die strijd gereduceerd tot een excuus voor wat goed en kwaad is Toch heeft Robert Benton ons daarvoor zoveel moois laten zien, het tot de verbeelding spre kende vooroorlogse landleven, de ge beurtenissen en de personages daarin, het waarheidsgetrouw geschetste tijds beeld, dat we het slot gemakshalve maar even vergeten.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 11