I Gandhi'veelbekroonde biografische film over de Indiase vredesapostel Programma feestcomité Achterveld gewijzigd Aangrijpende panelen in 't Claeverenblad Voorjaarsconcert Het Leusderspul Openbare vergaderingen in de maand mei Twintig maanden geëist wegens veelvuldige diefstal VANAVOND IN CINEMACLUB DE KORF Vanavond laatste voorstelling van Cinemaclub De Korf CML vergadert Opbrengst collecte Hartstichting Droge tik" kost geld Slotavond KPO Leusden Op 4 en 5 mei Twaalf maanden wegens oplichting Het paranormale en de bijbel DONDERDAG 25 APRIL 1985 plaatselijk nieuws (door Bert Vos) „Gandhi", GrBr./India, 1983. Regie. Richard Attenbrough; pro- duktie idem. Scenario: John Briley; camera: Billy Williams en Ronnie Taylor; montage: John Bloom; mu ziek: Ravi Shankar; stunt-coórdina- tor: Gerry Crampton; met: Ben Kingsley, Candice Bergen, Edward Fox, John Gielgud, Trevow Ho ward, John Mills, Martin Sheen, Geraldine James, Roshan Seth, Rohini Hattangadi en vele anderen Lengte: 180 minuten. Keuring: a l. Genre historischspektakel.Tezien in De Korf bij de Cinemaclub, van avond (donderdag) 25 april. Aan vang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Regisseur Richard Attenbo- rough is sinds 1962 bezig ge weest met het idee om het leven van Mahatma Gandi te verfilmen zonder dat hij daar ook daadwer kelijk aan kon beginnen. Pas in 1980 was het zover en werd met de opnamen gestart. Het resul taat is een 22 miljoen dollars kostende produktie, die in korte tijd er In is geslaagd een formida bele reeks prijzen te veroveren met daarbij maar liefst elf Oscar nominaties, waaronder die voor de beste film, de beste regie en de beste hoofdrol. En dat is geen kleinigheid. „Gandhi" is een grandioze spektakelfilm gewor den, maar dat niet alleen: de film heeft diepte, met name de figuur van Gandhi komt tot leven door de excellente vertolking van de Brits-lndiase acteur Ben Kings ley (werkelijke naam Krishna Bhanji), die terecht wordt ge roemd om deze prestatie. Hij vertolkt 54 jaar uit het leven van de Indiase apostel van de ge weldloosheid met een natuurlijk gemak en een enorme impakt. Mohanda K. Gandi. Een kleine, notenbruine man uit India kreeg aan het eind van de twintigste eeuw (1890) enige bekendheid door zijn aktie voor gelijkberechtiging van Indiërs in Zuid-Afrika. Het was de eerste keer dat deze jonge advo- kaat uit India een rechtstreekse konfrontatie aanging met de Britten, maar het zou allesbehalve de laatse keer zijn Terug in eigen land werd de jonge Gandhi al snel opgemerkt door vooraanstaande leden van de Congrespartij, die hem vroegen zich in te zetten voor de strijd om onafhankelijkheid. Voor Gandhi was dat een vanzelfsprekenheid maar hij stelde als voorwaarde, dat geweldloosheid voorop zou staan. Dit principe van geweldloosheid heeft hij zijn hele leven lang uitge dragen, vormde de basis voor al zijn handelingen. Op momenten, dat fanatieke onafhankelijkheids-strij ders zich te buiten gingen aan geweld, ging Gandhi in hongersta king totdat er een einde was geko men aan dat geweld Het is de ironie van het lot, dat in 1948 (India is dan reeds onafhankelijk mede dankzij de inspanning van Gandhi) de apostel van de geweldloosheid door moordenaarshanden wordt geveld. Gandhi is dan bijna tachtig jaar oud. Gandhi wist zijn tegenstanders steeds te overbluffen met zijn on Beeld uit de epische film van Attenborough „Gandhi". weerlegbare logica, gebaseerd op het principe van geweldloosheid. Het enige wat de Britten daar aan vankelijk tegenover wisten te stel len was het machteloze geweld. Na de tweede wereldoorlog ga ven de Britten hun kolonie over aan de bewoners, waardoor echter een nieuwe strijd ontstond: die tussen de Hindoe's en de Moslims. De Hindoe's in India waren in de meer derheid, wat allerlei problemen op leverde Het uiteindelijk resultaat was de stichting van de staat Pakis tan (Oost- en West) het nieuwe land van de moslims Het onafhan kelijke India kreeg als eerste pre mier Pandit Nehroe. die ook in het leven van Gandhi een grote rol heeft gespeeld Regisseur Richard Attenborough heeft het leven van Gandhi op integere wijze weten te verfilmen, ook al zal duidelijk zijn, dat de film mede door de zeer nauwe samen werking met de Nationale Indiase Filmmaatschappij, het beeld van Gandhi wellicht wat romantiseert. Dat is nu eenmaal het lot van een legende. Een belangrijk aspekt van „Gandhi" is de historische waarde. Hoeveel mensen weten eigenlijk wie Gandhi was en wat hij in zijn leven heeft gedaan? Het is de kracht van deze film, dat de ge schiedkundige aspekten van de geboorte van India zijn verweven met het spektakel, die aktie en - in mindere mate - het avontuur. Ook al zijn deze zaken onlosmakelijk met elkaar verbonden, dan nog kan worden vastgesteld, dat Attenbo rough de geschiedenis niet onder geschikt heeft gemaakt aan het verhaal, wat gemakkelijk had ge kund. En bovendien biedt „Gandhi" zonder meer in ruime mate de schoonheid (èn de armoede) van het land zelf, zoals dit werd gefilmd door Billy Williamsen Ronny Taylor. Nu moet men die historische waarde ook weer niet te hoog inschatten, want het blijven natuur lijk wel Britten, die dit stuk geschie denis tot leven hebben gebracht en ook ai (of juist omdat) Attenborough door de Indiase regering voor zijn cinematografische kunststuk werd onderscheiden kunjestellen.dat de geschiedenis enigszins gepolijst uit de film naar voren komt. Protesten van minderheidsgroepen in India tegen deze film spreken wat dat betreft ook duidelijke taal... Wat allemaal niet wegneemt, dat de ruim drie uur durende film een gebeurtenis van de eerste orde is, die aan je voorbij glijdt zonder dat je je ook maar eén moment verveelt. Integendeel. „Gandhi" is een waardevolle, uitermate boeiende film, ge maakt door een gedreven regis seur. V. (Van de filmredaktle) LEUSOEN - Vanavond, donderdag, vindt de laatste voorstelling plaats van de Cinemaclub De Korf. Om acht uur wordt in de Korfzaal van het activiteitencentrum in de Hamershot de film „Gandhi" gedraaid, een overweldigend epos over het leven van de Indiase „apostel van de geweldoos- held". Een uitstekende afsluiting van het seizoen en - mis schien ook - van de vereni- gingsaktiviteiten van de Ci nemaclub. Zoals bekend verkeert de Cinemaclub De Korf in finan ciële moeilijkheden, nadat de raad weigerde een subsidie te verstrekken. Inmiddels zijn er gesprekken gaande met de Culturele Raad Leusden om naar een oplossing te zoeken In hoeverre die gesprekken zullen resulteren in een voort- zetting van de filmactiviteiten van de Cinemaclub, is op dit moment nog niet te zeggen Tijdens de ledenvergadering van de vereniging, die in mei a.s. zal worden gehouden, zul len de leden nader worden geïnformeerd over de toe komst van hun vereniging. Wie vanavond een goede film wil zien, een film van hoog niveau (zie ook de des betreffende recensie In dit nummer), kan daarvoor van- af half acht In de Korf te- recht. Dan begint de verkoop van toegangskaarten. LEUSDEN - Zondag 28 april a.s. geeft „het leusderspul" een uitvoering met als thema „de lente". De muziek van dit zingen de elftal zal worden afgewisseld met enkele duetten en gitaarmu ziek. Onderleiding van dirigent Gerard Wijnands worden onder in werken gezongen van Thon Morley, Britten en Strauss. Gez het thema mag een luchtig j gramma verwacht worden, schikt voor alle leeftijden. De a vang is om 12.00 uur en de toegs bedraagt 5,-- per persoon. ACHTERVELD - Door het Achterveldse feestcomité is in verband met Koninginne dag en bevrijdingsdag weer een aantrekkelijk programma samengesteld. In het inmid dels huis aan huis verspreide programma boekje zijn enke le fouten geslopen. Het hier na volgende overzicht is het juiste programma. De feestelijkheden beginnen zondagavond 28 april Dan zal er in Ons Gebouw een bingo avond worden gehouden. Een ouder wetse gezellige avond waaraan iedereen kan deelnemen en die zal aanvangen om 20 00 uur Maandag 29 april zal in de grote zaal van Ons Gebouw een recht streekse uitzending plaatsvinden van het AVRO radio programma „Hollands Glorie" de aanvang is om 12 00 uur en de toegang is gratis Uitzending van dit program ma op Hilversum 3 van 12 00 - 14 00 uur. Tien Nederlandse ar tiesten treden in dit programma op. Dezelfde dag is er een feestavond voor de bejaarden van heel Achter veld en Stoutenburg. Dit zal zijn in Ons Gebouw en aanvangen om 19.00 uur. Er zal een toneelspel worden opgevoerd en er zal bingo worden gespeeld met een aantal aantrekkelijke prijzen De toegang is 2,50 met een gratis bingokaart De bejaarden die problemen heb ben met vervoer kunnen dit opge ven bij Wim van Middelaar, tel. 03425 - 2001. Er zal dan voor vervoer worden gezorgd Donderdag 30 april start men om 8.00 uur met de optocht voor kinde ren vanaf het Coöperatieplein. De deelname is gratis. Om 9.00 uur zijn er dan de kinderspelen in Ons Gebouw. Dit duurt tot 11 00 uur. De ouders kunnen dan hun kinderen weer komen ophalen De vossen jacht begint ook om 9 00 uur voor de kinderen van 8 t/m 13 jaar. Start in de kelder van Ons Gebouw Deelname gratis Om 14.00 uur Mini voetbal op het Kerstenssport- park. Toegang 1,50 voor ieder een. Na afloop prijsuitreiking De dag zal worden afgesloten met een playback show die om 20.00 uur begint in Ons Gebouw. Toegang voor 14 jaar en ouder: 5,-- Woensdagmiddag 1 mei om 14.00 uur feestmiddag voor de jeugd met optreden van een clown. Toegang 2,50 met gratis een beker limonade. Na afloop hiervan zal om 15.30 uur in Ons Gebouw een mini Playback show worden gehouden De deelname is gratis Vrijdag 3 mei om 20.00 uur in Ons Gebouw Rock and Roll. Wie kan het beste Rock en Rollen. Een deskundige jury is aanwezig om zo het een en ander te beoordelen zoals kleding - petty coat - haar dracht - vetkuif enz Voor zaterdag 4 mei vraagt het feestcomité tussen 18.00 en 21.00 uur de vlaggen half stok te hangen Om 20.00 uur 1 minuut stilte Zondag 5 mei is er dan het bevrij dingsfeest Om 9.30 uur het ontste ken van het vredesvuur bij het Vrijheidsbeeldje. Dit vuur wordt door 9 estafette lopers opgehaald in Wageningen. Burgemeester Ra demaker zal een krans leggen bij het vrijheidsbeeldje In Ons Ge bouw is een oorlogstentoonstelling waarvan de toegang gratis is De sterrenslag zal plaats vinden op het Kerstenssportpark en aanvangen om 14.00 uur. Er zullen tien ploe gen deelnemen. De feestelijkhe den worden op die dag dan afge sloten met een kaartavond in Ons Gebouw. Er kan zowel geklaver jast, geschutjast en gejokerd wor den. Inschrijven vanaf 19 30 uur Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 Er zijn veel mooie prijzen met als 1 e prijs een wisselbeker. LEUSDEN - In de maand mei worden de volgende openbare commissie- en werkgroepverga deringen gehouden: 6 mei: welzijn en onderwijs; 7 mie: Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening; 9 mei: Algemene Bestuursza ken; 13 mei: Financiën; 21 mei: Planadviesgroep; 30 mei: Raad. De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden in het Ge meentehuis, 't Erf 1De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau Voorlichting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaatsen ter inzage gelegd in de week vol gend op die waarin de vergadering is gehouden. LEUSDEN - Komende maandag vergadert de werkgroep Ruimtelij ke Ordening van het Comité Milieu zorg Leusden in de commissieka mer van het gemeentehuis. De vergadering die om 20.00 uur begint vermeldt onder meer het punt Hamershof waarbij gesproken zal worden over de verkeersafwik keling en het parkeren. LEUSDEN - De huis-aan-huis collecte in Leusden-Zuid en Leusden-Centrum, die vorige week voor de Hartstichting werd gehouden is een groot succes geworden. Er werd 13.192,82 opgehaald. Vergeleken met vorig jaar 1487,20 meer! Uitgesplitst in de wijken was de opbrengst Leusden-C. wijk 100: 1159,45. wijk 200: ƒ312,15: wijk 300 753,76, wijk 400. 606.40. wijk 500: 715,85. wi|k 600 666,75. wi|k 700 433,05. wijk 800: 963,35, wijk 900 1000,80, wijk 1000 ƒ418,95, wijk 1100: 487,65, wijk 1200 600,05, wi|k 1300: 212,80, wijk 1400 387,95, wijk 1500 350,25, wijk 1600 496.75. wijk 1700: 520.05, wijk 1800: 576.55, wijk 1900: 167.75. Leusden-Zuid: 2350,65 Aan vreemd geld wisselde de bank nog 11.87 De organisatoren zijn de collec tanten dankbaar voor hun inzet en bedankt de bevolking die door hun gilt dit succes hebben mogelijk gemaakt. Niet in de laatste plaats worden ook de wi|khoofden bedankt Dankzij hun medewerking liep alles op rol letjes AMSTERDAM/LEUSDEN - De Amsterdamse rechtbank veroordeelde een 43-jarige Amsterdammer die in 1982 m Leusden de eige naar van een tapijtzaak voor 1800 had opgelicht tot twaalf maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het vonnis was overeenkomstig de eis van officier van justitie mr. H. Wooldrik. AMERSFOORT/LEUSDEN - Driehonderd vijftig gulden boete was de straf die een 28- jarige Amersfoorter maandag van de Utrechtse politierech ter, mr. H. van Doorn, kreeg De man had iemand 'in een Leusdense kroeg' - zoals de officier van justitie, mr P Bender, dat uitdrukte - 'een droge klap' gegeven Het vonnis was conform de eis. De verdachte deelde de klap uit op 31 januari vorig jaar Als reden gaf hij op dat het slachtoffer enkele vervelende opmerkingen had gemaakt. „Het is zeer onverstandig om te gaan slaan voor iemand met een dergelijke documen tatie". reageerde mr. Bender daarop. Hij vertelde dat de Amersfoorter al meermalen voor geweldsdelicten was veroordeeld. LEUSDEN - De KPO houdt maandag 29 april de slotavond van het seizoen. Deze avond wordt gehouden in het „Ros Beyaart" aan de Hamersveldse- weg. De aanvang is 20.00 uur. De toneelgroep Virus zal het stuk „Moordenaar in de groep" opvoe ren. geschreven door Philip King en John Boland. In verband met de kosten wordt een bijdrage van 5,- per persoon gevraagd LEUSDEN - Op zondagmid dag 28 april a.s. om 17.00 uur vindt de maandelijkse dienst plaats in de zaal van dansschool aan de Lepelaar 6. Spreken zal dhr. P de Cock, predikant van de Pinkstergemeen- I te Immanuel te Amersfoort. Het I thema zal zijn „Het paranormale en de Bijbel". Dit onderwerp haakt in op het groeiende geloof. De zaal is open vanaf 16.30 uur LEUSDEN - Terwijl in de bo venzaal van boerderij 't Claeve renblad de expositie „Gaande weg" zijn voortgang heeft, zal in het weekend van 4 en 5 mei een tweede expositie plaatsvinden van aan grijpende panelen uit het oorlogsverleden in de bene denzaal van de boerderij. De exposante is Barbara de Reus uit Steenwijk. Barbara de Reus is een van de velen, die tijdens het oorlogsge weld tot In het diepst van haar wezen is geraakt en die nu haar verleden weet te verwerken in beelden, in aangrijpende, soms ontroerende kollages. Veertig jaar na dato wordt Barbara de Reus door dit werk/dit verwer ken bevrijd. Zij schrijft over zichzelf: „Als negenjarig meisje werd ik - na een paradijselijke jeugd op Nieuw Guinea - met het hele gezin op transport gesteld. We werden van het ene kamp naar het andere gebracht, omdat het kamp waar je was altijd in vlam men opging. De Jap gebruikte een kamp als schild om zijn bommen- en munitieopslag plaats veilig te stellen. De geallieerden zouden ons wel ontzien. Maar dezen hadden het spel al lang doorzien en vernietigden kamp na kamp. Toen kwam de „bevrijding", al gauw gevolgd door de bevrij dingsoorlog van de opkomende Republiek Indonesia. Nee, echt bevrijd ben ik nooit, tot ik veertig jaar later kansen zag mezelf te bevrijden. De herinneringen, die alsmaar aan mij kleefden, kon ik door hulp van anderen ineens buiten mij plaatsen, door ze op panelen te kleven, door mijn kol lages te maken. Nu kan ik de emoties, die ik destijds niet kon uiten, verwerken en pas echt verteren. Vanaf februari 1984 kwam de stroom beelden in mij los; deze brachten enorme pro cessen in mij teweeg. Ik verwerk ook gevoelens, die ik in mijn andere leven na de oorlog heb gehad, gevoelens die ik met zo- velen om me heen deel: van schaamte, machteloosheid, ge brek aan zelfvertrouwen, gevoe lens van onderdrukt protest en eeuwige aanpassing, om daar door geaccepteerd te worden, om erbij te horen en de drang om door anderen „bevestigd" te worden. Maar er zijn ook gevoe lens van solidariteit, van vriend schap en liefde, humor en le venswijsheid, van niet te onder drukken kreativiteit. Ik ken de gevoelens van velen met mij: van verbazing en ver wondering over mensen; hoe zij worstelen om uit het diepe dal in hun leven omhoog te krabbelen en dan herboren een nieuw leven beginnen, als een phoenix". Barbara de Reus heeft i gezin met drie kinderen; volg vele opleidingen, kwam alsi cente expressie in het onderv terecht en heeft daarin 20 j gewerkt. Toen was zij plotseü opgebrand en zij is zich nui het bevrijden. Het is de eerste maal, da^ haar panelen exposeert, vankelijk had ze veel moeltej het idee in de openbaarhefl treden. Nu ze ja heeft gezeg het weer een stukje bevrljdirj leder kan het werk gaan zien op zijn eigen wijze interpreter De algemene ervaring zal zi we moeten onze vrijheid koes ren. Barbara geeft deze eerste ex; sitie als motto mee, het gedir van Leo Vroman: Kom vanavond met verhalei hoe de oorlog is verdwenen En herhaal ze honderd maler alle malen zal ik wenen. Openingstijden: zaterdag 4 zondag 5 mei van 12.00-17 uur. ,,Het appèl", één van de werken van Barbara de Reus. LEUSDEN/DOORN - „Een ouderwetse zaak", noemde de voorzitter van de Utrechtse meervoudige kamer, mr H. van Delden, dinsdag de zaak tegen een 56-jarige inwoner van Utrecht. De man stond terecht omdat hij in Doorn bij een boer voor 2900 gulden aan gereedschap had gestolen en omdat hij "in"Doorn een*auto had gestolen. De officier van jusitie, mr. M. A. A. van Capelle, eiste twintig maanden gevangenisstraf tegen de verdachte. „Hij zal waarschijnlijk wel blijven stelen tot hij niet meer kan lopen", aldus de officier van justitie. De voorzitter noemde het een dergelijke reeks diefstallen plegen ouderwetse zaak omdat er in feite niets met de inwoner van Utrecht aan de hand was. Normaal zijn het longe heroineverslaafden die een „Die mensen weten niet meer wat ze doen", aldus mr Van Delden. In het dossier zaten nog processen- verbaal van 91 andere zaken, die ad-info waren bijgevoegd. Alle feiten waren rondom de Utrechtse Heuvelrug gepleegd. Steeds bracht de man bezoekjes aan boeren Uit hun schuren haal de hij „alles wat los en vast zat". Hoeveelheden kaas, vlees en ge reedschap verdwenen wederrech telijk in de auto van de Utrechter. „U heeft een strafblad dat zo lang is dat ik denk dat ik zoiets nog nooit heb gezien", stelde mr Van Delden vast. De verdachte heeft in het verleden al ettelijke jaren moe ten brommen. Vier jaar hield hij zich „rustig". Een lening bij een „zw te bank" zou er de oorzaak vanz geweest dat hij weer op pad gtf De man pleegde de 93 feiten h verwege en eind vorig jaar. De officier van justitie wees op onrust, die de verdachte in maatschappij had veroorzaakt I iemand aangifte doet van een braak, dan krijgt hij/zij van just bericht als de dader in zijn kraa§ gegrepen In dit geval zou mr V Capelle „stapels brieven" hebt" gehad van gedupeerden die z afvroegen waar ze hun sput> konden terughalen De officier van justitie verwacfi niet dat de verdachte iets vani straf zou leren, maar hij wilde maatschappij zo lang mogelijk gen de inwoner van Utrecht b schermen. Uitspraak over twee weken

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4