ZAKELIJKHEDEN Afscheid van de milieu inspecteur Gouden huwelijk Tekenwedstrijd Veilig Verkeer vloerbedekking FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Ingezonden CDA eiste afbraak van de carport Weinig ballen in de PvdA-soep Onderzoek Verwarrend Verwarrend (2) Brandweerkorps tweede op oefentocht „Schatten en schieten" voor kunstgrasveld DONDERDAG 2 MEI 1985 Loep op Leusden fiezetapparaat, waarvan de koffie alleen niet drinkbaar is! „Ha, ha, ha!" Dank u, dank u, heer Wagenaar. Wij zijn als burgers weer helemaal gerustgesteld...! Wat zeuren we toch over eventuele giflucht en stankoverlast...?! Fijn dat we nog een burgervader en wethouders hebben, die onze zorgen luchtig jes gladstrijken. Over onze handtekeningen en ruggen heen!! Voor ons...over ons en...zonder ons! 't Is net een aprilmop, alleen kunnen wij er nog steeds niét om lachen. Begrijpen wij hem mis schien niet, of verkeerd, of be grijpen wij hem misschien te goed?! Nogmaals dank; Hoogachtend, Fam. Gerth en lotgenoten Kon. Julianalaan 11 Nieuws uit het bedrijf Firma De Vor hield Landbouw RAI LEUSDEN - De gemeente heeft vorige week afscheid ge nomen van de heer C. Mulder (64), die als milieu-inspecteur en waarnemend-marktmeester in dienst was. De heer Mulder is met pensioen gegaan. Hij kwam op 1 april 1978 bij de gemeente als parttimer werken Voor die tijd was hij als assistent directeur bij een aannemingsmaat schappij in Soest werkzaam. Van 1944 tot 1970 was de heer Mulder adjunct-onderofficier in het leger. Als milieu-inspecteur in Leusden was de heer Mulder belast met het opsporen van milieudelicten, zoals illegale stortingen en gierlozingen Vrijdag jongstleden werd tijdens een besloten bijeenkomst in het gemeentehuis afscheid genomen van deze ambtenaar. ACHTERVELD - Door de firma Gebr. De Vor werd donderdag, vrijdag en zaterdag een grote tentoonstelling gehouden van een zeer groot aantal landbouw machines, tractoren en derge lijke. Dit mede in verband met de ingebruikstelling van een nieuwe bedrijfshal en nieuwe kantoren. De nieuwe bedrijfshal met een oppervlakte van 2600 vierkante meter is als opslag ruimte bedoeld. Er werd een nieuwe inrit aangelegd. Niet minder dan 5000 viekante meter is bestraat. Ook de kantoren zijn vernieuwd en geheel aange past aan de eisen des tijds. Woensdag werd in het bijzijn van alle dealers en het personeel de nieuwe bedrijfshal en de kantoren door de heer De Vor in gebruik gesteld. Hierna volgde een zeer geanimeerde receptie waarna door de dealers alle tentoonge stelde material en konden worden bezichtigd. Het nieuwste op het gebied van de landbouw, bouw en tuinbouw was aan| Firma De Vor is de laatste heel wat uitgebreid. Op het| in Achterveld werkt moment man personeel terwijl met( filialen meegerekend ruin man personeel bij het werkzaam is. Donderdag, vrijdag en zat was het geheel opengestek belangstellenden. Hiervan i gebruik gemaakt. Donderda het wel de hele dag een kon gaan, vrijdag en zaterdag het top dagen. De belangj den werden zelfs met busse gevoerd Er waren de laatst) dagen momenten dat er geen doorkomen aan was middel van een video kon rr ren en zien hoe er met de rn len wordt gewerkt, hoe vakj in de werkplaatsen wordt gi en hoe de modernise^ steeds doorgaat. Het comrr hierbij werd gesproken do men Siezen. kweekt de grootste zonnebloem? LEUSDEN - Tuincentrum Ton Hllhorst organiseert in samen werking met de Ned. Vereniging van Tuincentra de wedstrijd 'wie kweekt de grootste zonne bloem?' De bedoeling is dat kin- tlftv bnstioéci mirt deren deze zomer een 2! bloem kweken, waarvan n eens de lengte belangri maar de doorsnede va bloem. Van 18 tot en r» september moeten de j bloemen bij Hilhorst word geleverd. De winnaar uit den doet vervolgens ma de landelijke wedstrijd. Ea tls 'deelnemerspakket' is krijgen bij Hilhorst aan da lineweg 5. LEUSDEN/ACHTERVELD - In mei bestaat de afdeling Veilig Verkeer Nederland Leusden 25 jaar. Dit wordt in Leusden en Achterveld op een feestelijke manier gevierd. 1985 is het jaar van de jongeren en daarom is er speciaal iets voor de jongeren georganiseerd. Aan alle lagere scholen In de ge meente Leusden is een brief ge zonden met de vraag of de leerlin gen een tekening willen maken en inzenden over het onderwerp ver keer Ook kinderen die wel in Leusden en Achterveld maar hier niet op schooi kunnen aan deze wedstrijr doen. Tot uiterlijk 15 mei k tekeningen voorzien van adres en leeftijd gezonde den aan WN-afdeling La p/a Visotter 16, Leusden. D winnaars worden beken: maakt uit de groepen 6 t/i t/m9en 10t/m 12 jaar. (advertentie) In alle soorten en prijsklassen. Variërend van lino leum tot katoenen, wollen of nylon tapijt. Ook traplopers. LEUSDEN - Vorige week donderdag weren Jan en Elisabeth Oskam-v.d. Lee door burgemeester Rademaker en zijn vrouw in de bloemetjes gezet vanwege het heuglijke feit dat ze vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten Landbouwer Oskam werd op 22 juli 1906 in Maarn geboren, zijn vrouw op 18 mei 1907 in Wijk bij Duurstede Het echtpaar is sinds november 1955 woonachtig in Leusden. Redaktie: Caspar van Loo Bijdrage: Hans Mosterd De 'carport-kwestie' heeft nog meer aandacht gekregen dan ze feitelijk verdient. Vorige week tijdens de raadsvergadering verraste de CDA-fraktie vriend en vijdand door het college van burgemeester en wethouders te vragen de omstreden carport tussen de huizen aan landjonker la en Ib af te breken. Het kan zo niet langer, liet het CDA bij monde van fraktievoorzitster Evelien Blom weten. „Ongeacht de strekking van de uitspraak van de rechter moeten we die carport afbreken", zei ze. Voor wie de kwestie niet gevolgd heeft: tussen de woningen aan Landjonker la en Ib heeft aannemer Van Galen een carport gehangen die zonder toestemming van de heer De Ruijter (één van de huiseigenaren) aan diens zijgevel is bevestigd. Daarnaast, maar dat is een andere zaak, heeft de aannemer verzuimd een bouwvergunning aan te vragen. Die zal echter binnenkort worden verleend. De Ruijter wil echter dat de carport wordt afgebroken. Nadat de gemeente geen gehoor had gegeven aan zijn sommatie, is via een kort geding de rechter ingeschakeld Deze heeft vanochtend uitspraak gedaan. Wij kunnen u daar nog niets over meedelen. Toen vorige week tijdens de raadsvergadering de CDA-fraktie zich met de kwestie ging bemoeien, was de maat voor burgemeester mr. J.W M Rademaker vol Tegen wethouder Jan Wagenaar zei hij na de woorden van Evelien Blom „Snap jij het of snap ik het?" Even later voegde hij eraan toe: „Van de carport-kwestie wordt een formidabel probleem gemaakt, dat echter terug te voeren is naar twee simpele zaken: a) er moet nog een bouwvergunning worden verleend en b) is er geen toestemming verleend door de buren." De burgervader liet weten dat het verlenen van de bouwvergunning een zaak voor de gemeente is, terwijl de kwestie van de toestemming nu door De Ruijter is voorgelegd aan de rechter. Wethouder Jan Wagenaar van openbare werken en ruimtelijke ordening verklaarde tegenover de CDA-fractie dat de gemeente niets met de carport-kwestie te maken heeft. Wagenaar; „We kunnen geen opdracht geven iets te laten afbreken waarvoor een bouwvergunning verleend mag worden." Ook de wethouder benadrukte dat de gemeente niet kan treden in het geschil tussen De Ruijter en aannemer Van Galen. Evelien Blom krabbelde flink terug na het verbale geweld van de wethouder en de burgemeester. Ze merkte nog wel even op dat de gemeente toch niet alle illegale bouwwerken achteraf gaat legaliseren, want dat vindt ze zeker geen goede zaak. Een citaat van Godfried Bomans was vorige week tijdens de raadsvergadering aanleiding tot woordspelingen en grappen grollen PvdA-raadslid Jan Jacobs Dit zijn leerlingen van scholengemeenschap Midland uit Amersfoort die hebben meegewerkt aan het imago- onderzoek van winkelcentrum De Hamershof in Leusden. Het onderzoek is, zoals wij vorige week berichtten, gedaan door sprak tijdens een debatje over het in dienst nemen van een beroepskracht voor het jeugd- en jongerenwerk plotseling het Bomans' citaat uit. „Hoe verder je tot over de oren in de soep zit. hoe meer gehaktballen je om je heen ziet." Ofschoon Jacobs eraan toevoegde dat deze opmerking nergens op sloeg, was de hilariteit niet van de lucht De 'gehaktballen', 'ballen' en 'soep' gingen vervolgens in het debatje van mond tot mond, zogezegd. WD-raadslid Puck Bosma deed ook een duit in het zakje. Zij meende te moeten constateren dat 'in de PvdA-soep weinig ballen zitten.' Nog vordat de lachers hun gang konden gaan, vuurde de immer ad rem zijnde PvdA'er Gert de Weerdt in haar richting: „Daar kunt u best wel eens gelijk in hebben!" Prochemko en de afdeling voorlichting van de gemeente Leusden gaan samen een voorlichtingsbijeenkomst organiseren. Dit, om alle beangste, en naar wethouder Jan Wagenaars duidelijke mening, geheel onterecht beangste, bewoners in Leusden-zuid te wijzen op het feit, dat het chemische bedrijf volkomen onschadelijk is De reden voor de ongerustheid, zo tekenden we uit wethouder Jan's mond op, is dan ook niet het mogelijke gevaar dat die fabriek voor haar direkte en indirekte omgeving op kan leveren. Wie dat dacht heeft het mis. Nee, die ongerustheid is veroorzaakt door 'de verwarrende berichtgeving in de pers', aldus de wethouder. Die verwarring is dan - om de feiten maar eens op een rijtje te zetten - in eerste instantie veroorzaakt door Prochemko zelf. In een persbericht gaf men een toelichting over de komst van het bedrijf naar Leusden. Daarin was van enige activiteit als producent van chemische middelen geen sprake. Daarin was van enige activiteit als producent van chemische middelen geen sprake. Het berijf presenteerde zich in dat persbericht slechts als adviesburo. Toen vervolgens de redaktie van deze krant informeerde naar de juistheid van het bericht, als zou het bedrijf ook produceren, werd dat zonder omwegen bevestigd. Op onze vraag, waarom dat op zulk een achterbakse wijze uit het persbericht was gehouden, waarmee men zachtjes uitgedrukt de indruk wekte, iets te verbergen te hebben, was het antwoord onduidelijk. Op de expliciete vraag, waarom bij het eerste telefonische gesprek tussen de 'Midland' (LCO, MCO en MEAO) in samenwerking met de Kamer van Koophandel en de winkeliersvereniging van 'De Hamershof'. Afgelopen maandag vond op de Amersfoortse school een bijeenkomst plaats, waarop de resultaten van het onderzoek nog eens werden besproken. De heer J.M. van Kersbergen redaktie en het bedrijf daar ook geen nadere mededelingen over waren gedaan, was het antwoord: Daar heeft u toen toch niet naar gevraagd?" Wat voorlichting al niet vermag Dat nu de mededeling is gevolgd, dat de gemeentelijke voorlichtingsdienst samen met het bedrijf de bevolking eens écht zal voorlichten, verbaast ons daarbij niets. In eerste instantie gewerd ons dat namelijk via de gemeentelijke voorlichtingsdienst Dat ze daarbij als doorgeefluik heeft gefungeerd, is mogelijk niet gebruikelijk, maar hoeft geen bezwaren met zich te brengen Als echter zou blijken, dat de gemeente zich nu ook inhoudelijk voor het karretje van Prochemko laat spannen, dan wordt het eerst recht bedenkelijk. Bovendien kan dat ook zeer verwarrend zijn. Toch maar eens met gemeentevoorlichter Hans Hermans gebeld om te vragen wat hij zich precies voorstelt van een gezamenlijke voorlichtingsbijeenkomst van de gemeente en Prochemko. Hermans: „Niks gezamenlijk. De bedoeling is dat ik de directie van Prochemko enkele mogelijkheden aandraag over hoezezo'n voorlichtingsbijeenkomst moet aanpakken." -Je geeft Prochemko enkele adviezen? Hermans: „Nee, nog niet eens. Trou wens, de gemeente heeft er niks op tegen om samen met een nieuw bedrijf de voorlichting vooraf naar de burgers te doen. We hebben het destijds ook samen met de Bankgirocentrale gedaan, voordat dit bedrijf naar Leusden kwam. Maar in het geval van Prochemko is tussen burgemeester en wethouders en de directie afgesproken om niet verder te gaan dan het aandragen van mogelijkheden. Waarom? Omdat het belang van de zaak waarschijnlijk geen aanleiding tot een nauwere Brandweerkorps Leusden- Achterveld heelt tijdens de jaarlijkse brandweeroetentocht die afgelopen zaterdag in de provincie Utrecht gehouden werd. een tweede prijs behaald. Maar liest 81 gemeentelijke en bedrijfsbrandweerkorpsen uit de provincie Utrecht deden aan de oefentocht mee. Er waren 6 routes uitgezet die langs brandweerkazernes voerden waar allerlei praktische en theoretische oefeningen gedaan moesten worden. In elke route waren twaalf korpsen vertegenwoordigd. Op het eindpunt veemartkrestaurant Maresca in Utrecht kreeg brandweerkorps Leusden- Achterveld een tweede prijs, een vaandel, uitgereikt. Vier leden van Mixed Hockeyclub Leusden hebben in een nieuwe NCRV-kwis f 1600,-verdiend. Het geld zal in de pot gaan waaruit het nieuwe zandkunststofveld van de hockeyclub wordt betaald. De nieuwe kwis van de NCRV heet 'Schatten en schieten'. De opnamen werden op 19 april jongstleden gemaakt en zullen vrijdag 17 mei om 20.28 uur op Nederland 1 worden uitgezonden. De vier Leusdense hockeyleden. Janny Parson. Rob Ponsen, Helmut Fokkema en Hans-Robert van de Doe, moesten het in de tv- kwis opnemen tegen een team van de brandweer uit Arnhem en een ploeg van een toneelvereniging uit Oss. Vijfentwintig supporters uit Leusden waren meegereisd naar de studio om de vier hockeyleden, die uiteindelij tweede werden, aan te moedigen. Incompleet Wij hebben afgelopen donderdag 25-4-1985 in de Leusderkrant het verslag kunnen lezen, betreffende de bijeenkomst oecumenische denk-werkgroepen vredesvraag stukken. Dit verslag is wel zeer in-com- pleet, want de wel zéér kritishe vragen, aan de heer Mient Jan Fa- ber, zijn in dit verslag helemaal niet beschreven. Of is het zo, dat deze vragen niet beschreven kon den worden, omdat Mient Jan Fa- ber deze vragen niet of nauwelijks kon beantwoorden? G. v Dijk Stoutenburg Naschrift redactie Als onze informatie juist is, was de samenspraak tussen enerzijds de heer Mateman namens ICTO en anderzijds de heer Faber na mens IKV bepaald hoopvol. In die zin, dat men elkaar op vele pun ten kon vinden, hetgeen in het verleden, zoals u bekend zal zijn, wel eens anders heeft gelegen. Een verheugend feit, dachten we. Dat niet ieder lid van de betrokken groeperingen het met die ontwik keling eens is, kan naar onze me ning geen enkele afbreuk doen aan ons verslag, als journalistiek geheel verantwoorde weergave van de betreffende bijeenkomst. Redaktie Prochemco Hartelijk dank, burgemeester en wethouders, voor de fijne manier waarop u opkomt voor onze bur gerrechten En hoe goed van u, dat u de gemeenteraadsleden „kopzorg" wilt besparen, door een bezwaarschrift met 134 hand tekeningen weg te moffelen, zo dat geen raadslid van onze aktie op de hoogte was gesteld. Door u. Die mensen hebben per slot al ge noeg aan hun hoofd, hè? Dat maakt u zelf wel even in orde, als er in de gemeenteraadsverga dering vragen over worden ge steld. De heer Wagenaar maakt van Prochemco gewoon even een kof- Schoon zand Geachte redaktie, vertelde de scholieren wat zijn winkeliersvereniging met de uitkomsten van het Hamersfhof- onderzoek gaat doen. Zoals bekend kwam het winkelcentrum goed uit het (studie)onderzoek tevoorschijn. Een meerderheid van de ondervraagde mensen toonde zich tevreden met 'De Hamershof' Door middel van een actie in onze buurt is er geldelijke steun ont vangen om in onze wijk het zand te vernieuwen in de zandbak, waardoor de kinderen weer naar hartelust kunnen bouwen en gra ven. Aangezien het oude zand sterk vervuild was, omdat loslopende dieren hierin een uitstekend toilet vonden, is er meteen door een particulier een zg. 'camouflage- net' ter beschikking gesteld, zo dat het nieuwe zand 's nachts be schermd kon worden tegen ver vuiling. Helaas, slechts 2 weken heeft het net zijn dienst bewezen. Het is ge stolen. Wij willen daarom een oproep doen aan een ieder, die eventueel bekend is waar het net gebleven is, en ons dit te berichten. Wij zouden blij zijn wanneer het terug kwam, al was het maar op een donkere avond voor onze deur. Het gaat ons erom dat de kinde ren kunnen spelen met schoon zand. Hoogachtend, Mevr I. v. Veenendaal, Mevr. D. Lieben, Mevr. L. Klein, Elatinehof 11 Leusden SALAMANDER (2) De larve van de salaman der heeft wel iets weg van een kikkervisje. Het heeft aan de kop twee uitsteeksels als een soor tbalanceerstokjes, twee dingetjes die wat op pootjes lijken en een dubbel stel van drie uit wendige kieuwen, die als fijn kant in het water meedeinen. De vele zij takjes zorgen voor een groot ademhalend op pervlak. Pas later, na een week of zes, komen er achterpootjes bij. Het leggen van de eieren kan tot in augustus door gaan en dat is dan toch de hoogste tijd voor een salamander om maar weer eens aan land te gaan en een ander pakje aan te trekken. Terwijl de volwassenen en de jon gen die in het voorjaar en de vroege zomer zijn ge boren daar werk van ma ken, komen de nako mertjes nog maar net uit het ei. Die hebben zeker geen tijd meer om vol groeid te geraken. Die blijven daarom maar zoals ze zijn, maar wor den tevens uitgerust met een bijzondere taaiheid. Zonodig laten ze zich in vriezen en komen in het voorjaar springlevend uit het ijs. Salamanders zijn in het derde of vierde jaar ge slachtsrijp, dan gaan ze weer te water voor de voortplanting. Maar hoe veel van de gemiddeld driehonderd jongen van één moeder zullen er dan nog over zijn. Vooral jonge salamanders zijn een geliefd voedsel voor veel andere diersoorten. Maar dat is niet hun voor naamste bedreiging. Net als bij zoveel bedreigde diersoorten is het ver storen van hun leefom geving de voornaamste oorzaak van de terug gang. Door kunstmest verpeste sloten, die dan nog een keer machinaal geschoond worden, zijn voor de salamander geen omgeving meer waarin zij zich kunnen voort planten. Voor dat scho nen worden ook wel graskarpers uitgezet, maar die eten, met de planten, ook de eieren op die er op zijn afgezet. S lamanders zijn schermd; als we er ei vangen kunnen we ei proces verbaal krijgt Maar het uitzetten vi graskarpers wordt do de overheid gesubi dieerd. Vreemde zaak. Salamanders zijn vrai zuchtige eters. Ze levi tijdens hun landlevi voornamelijk van wee dieren en insecten ent dens hun onderwate bestaan van allerlei w terdieren, kleine kref tachtigen, waterslakki en kikkervisjes. G. van 3 WILkCN 6 W£.r%£M ortrwiKKCLuinc, vv.rt OF.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 16