„Vrijwilligerswerk voegt extra dimensie toe aan hulpverlening" GeRu zonweringen ZONWERING NODIG? Gerard Groenendijk, coördinator vrijwilligerswerk Lisidunahof: Vrijwilligers nodig voor video-projekt en ,,Open Huis" in Lisidunahof vrijwilligerswerk staat ter discussie, maar we staan er wel open voor bewoners als respectabele burgers tegemoet treden v - DONDERDAG 2 MEI 1985 plaatselijk nieuws (door Hans Mosterd) LEUSDEN - „Het werk, dat vrijwilligers binnen Lisidunahof doen, ervaren we als verrijkend. Het draagt iets bij aan de hulpverlening. Het voegt er iets wezenlijks aan toe. En daar komt bij, dat met de problemen die momenteel in de gezond- heldssektor spelen, de mogelijkheden voor het personeel worden beknot. Mogelijkheden, om iets extra's voor de be woners van ons huis te doen. Daar kan het werk van vrijwilli gers bijdragen in een oplossing". „Het is echter discutabel, in hoeverre dat een acceptabele manier van werken is. Tenslotte is het ook nog zo, dat onbe taald vrijwilligerswerk natuurlijk niet structureel als oplos sing in een personeelsprobleem kan worden beschouwd. We zijn er dan ook voorzichtig mee. Laat ik het zo zeggen: binnen ons huis is er enige discussie gaande over vrijwilli gerswerk, maar we staan er open voor". Aan het woord is Gerard Groenendijk, die naast zijn andere bezigheden in het Leusdense verpleeghuis Lisidunahof - hij is onder meer hoofd van de aktiviteitensektor - het vrijwilli gerswerk in het huis coördineert. We spraken met hem naar aanleiding van twee nieuwe projekten, die men in Lisiduna hof met behulp van vrijwilligers wil starten. die we hier in huis hebben gehad. Daarmee zijn veel aktiviteiten naar de afdelngen toe gegaan. Dat was op zich een goede zaak, maar we komen nu tot de conclu sie, dat er behoefte bestaat aan een centrale plek in huis, waar mensen die een wandelingetje maken, terecht kunnen. We heb ben bewoners, die het in hun ka mer, met hun eigen tafel, hun ei gen stoel en hun eigen asbak, prima vinden. Maar anderen zijn minder rustig. Ze wandelen veel, vaak op zoek naar iets eigens. Dan is het goed, om zo'n plek te hebben, waar hun gedachten op wat anders worden gericht. Waar ze een hartelijk ontvangst wacht, en waar ze eventueel iets kunnen ondernemen, alleen of met el kaar. En vanuit de afdelingen is het ook leuk, om samen, perso neel en de groep bewoners, eens ,,We hebben met het geld, dat mensen ons - gericht - hebben ge geven, een leuke video-set kun nen kopen", zo steekt Gerard van wal. ..Daar kun je veel mee doen, en dat willen we dan ook als vrij- willigersprojekt op poten zetten. We hebben een camera, een draagbare recorder/tuner, een statief en een monitor, dus de ap paratuur om wat te doen, is er Nu de mensen nog ,,Die mensen zouden dan deel moeten gaan uitmaken van wat we hier in huis de projektgroep audio-visuele middelen hebben genoemd. Het is de bedoeling, dat die groep zich met de video gaat bezig houden, maar ook met ons dia-bestand, en met de daar bij aanwezige apparatuur. In feite heb ik al een heel lijstje met din gen, die die groep zou kunnen gaan doen. Op zich allemaal nut tige dingen, die door wat voor oor zaak dan ook tot nu toe zijn blijven liggen". Die aktiviteiten, zoals ze zijn op genomen in een voorlopige inven tarisatie, dat zijn er nogal wat. Zo is het de bedoeling, dat de groep het beheer gaat voeren over de dia-apparatuur, zodat de uitleen ervan, net zoals die van het foto toestel, geregeld gaat worden. Een organisatorisch karweitje, maar ook creativiteit krijgt een kans. ,,We hebbn in de loop der jaren honderden dia's gemaakt. Het zou leuk zijn, om daar eens een mooie serie van te maken, voor voorlichting van groepen, die met ons huis niet bekend zijn Boven dien zou het zinvol zijn, als al die dia's eens zouden worden geïn ventariseerd, en als er een catalo gus van zou worden gemaakt", aldus Gerard. Met de nieuwe videoapparatuur staan Gerard meerdere aktivitei ten voor ogen ,,Het is verbazingwekkend, wat je ermee kunt doen. We hebben be woners, die zichzelf dus niet, zoals gebruikelijk, met regelmaat in een spiegel zien. Sommigen zijn gewoon vergeten, hoe ze er zelf uitzien. Met die camera en de monitor erbij bereik je heel verras sende dingen. Als je inzoomt op de schoen van een bewoner, en dat verband ontstaat weer van: hè, dat is mijn schoen, daar op het beeld" Maar dat is nog maar geëxperimenteer. Daar zijn we nog niet serieus aan toe geko men. Waar we mee willen begin nen, is bijvoorbeeld het op band opnemen van programma's, die wel geschikt zijn voor de bewo ners hier, maar die niet op een gelegen tijdstip worden uitgezon den". ,,Een andere mogelijkheid, waar we veel in zien, is het gaan ver vaardigen van een soort week- journaals Door de aard van onze bewoners is het voor bezoek vaak moeilijk, om een gesprek gaande te houden. Middels zo'n journaal bied je daar een aanknopingspunt mee aan. De bezoekers kunnen zien, wat er die week voor aktivi teiten hebben plaatsgevonden, en kunnen daar in hun gesprek met de bewoner op in gaan. Daarmee kunnen de mensen, die zoiets gaan maken, iets aardigs produ ceren, én een heel wezenlijke functie geven aan het gebruik van die apparatuur." ,,Een derde mogelijkheid is het vervaardigen van ondersteunend materiaal bij gespreksgroepen. Daarin kunnen video-banden een nuttige functie vervullen, doordat ze de mensen, die soms een wat vaag tijdsbegrip hebben, met de neus op realiteiten drukken. En daar bedoel ik geen ingewikkelde dingen mee, maar gewoon, de prijs van een krop sla, bijvoor beeld". Een laatste mogelijkheid voor het gebruik van de videoapparatuur ziet men in het maken van mate riaal, dat bestemd kan worden voor de klinische lessen voor het eigen personeel. BEGRIP Als het gesprek vervolgens be landt op de vraag, wat voor men sen men zoekt, om met zo'n vrij- willigersgroep mee te gaan doen, zegt Gerard, na enig denken „Ik geloof, dat het belangrijkste dat mensen die zoiets willen doen, moeten hebben, begrip is. Begrip voor soms wat afwijkend gedrag. Begrip voor het feit, dat zo'n ca mera met allerlei knopjes eraan voor sommige bewoners een uit daging vormen. Daar willen ze dan wat mee doen, en dat kan na tuurlijk niet altijd". „Het is natuurlijk aardig, als er mensen reageren, die technische belangstelling hebben, en liefst ook wat ervaring met video. Maar noodzakelijk is het niet, omdat er altijd wel wat valt te organiseren met een cursus of zo. En voor wie al wat ervaring heeft met filmen, is het al nauwelijks een probleem. Wat voorop staat, is begrip, ge duld, en de bereidheid om om te gaan met de bewoners hier MIDDENWEG ,,lk denk bovendien, dat het erg belangrijk is, dat mensen die iets met dit projekt zouden willen gaan doen, bereid zijn, om genoegen te nemen met wat je de middenweg zou kunnen noemen. We streven niet naar technische perfectie. Daar leent de apparatuur zich trouwens ook niet voor. Wat we nodig hebben, zijn mensen, die met plezier kunnen werken aan een eindresultaat, dat ligt tussen hun eigen doelstelling en het haalbare, veroorzaakt door de ap paratuur, de mensen en de om standigheden". OPEN HUIS Een tweede projekt, dat men wil beginnen, en waar men vrijwilliers voor zoekt, is het 'Open Huis' „We willen daarmee een ruimte scheppen, waar bewoners, bewo ners met familie of bezoek, of be woners met personeel, de hele dag terecht kunnen. Waar ze een kop koffie of thee kunnen drinken, waar ze een krantje kunnen lezen, of voorgelezen worden, waar je bij bijzondere gelegenheden iets speciaals kunt doen. Om maar een voorbeeld te noemen, als er volgend jaar weer een Elfsteden tocht zou komen, zouden we daar een tv neer moeten kunnen zet ten. Dat soort dingen. Een ruimte, waar je op Valentijnsdag kaartjes met leuke opschriften kunt uitde len, zoiets staat ons voor ogen". Zo'n 'Open Huis' zou een soort aanvulling moeten gaan geven op een beleidsmatige gntwikkeling, ergens anders koffie te kunnen gaan drinken." „Het moet een mogelijkheid scheppen, om buiten de eigen deur ook eens anderen te ont moeten. Vandaar dan ook, dat onze gedachten uitgaan naar vrij willigers. Want dat versterkt dan die functie- zo'n vrijwilliger, die hier niet elke dag rondloopt, bete kent voor de bewoners óók een gezicht van buiten. Dat is precies in de lijn, van wat we ermee willen bereiken. Want laat je dat een be woner doen, dan gaat juist dat as- pekt verloren. En hetzelfde geldt voor een personeelslid, want dan behoor je toch ook al gauw tot het instituut zelf." BEKEND „Wat een aardige bijkomstigheid kan zijn, is dat er soms onderlinge bekendheid blijkt te bestaan tus sen bewoners en vrijwilligers. Dat valt des te meer op, doordat we als werknemers hier allemaal ta melijk jong zijn. Je zou kunnen zeggen, dat we haast allemaal de kleinkinderen zouden kunnen zijn van de bewoners. Juist met de wat oudere vrijwilligers komt er dan ook vaak een leuk kontakt tot stand. Die komen hier uit Leusden zelf, of uit de direkte omgeving, en hetzelfde geldt natuurlijk voor de bewoners hier. En dan kun je toch ook merken, dat er bij de be woners vaak echt behoefte be staat aan kontakt met mensen, die qua leeftijd wat minder ver van ze af staan, dan met het perso neel vaak het geval is". GARANTIE „Voor de 'Open Huis-groep' den ken we in eerste instantie aan zo'n twaalf vrijwilligers. We willen beginnen met vier ochtenden in de week, en als de mogelijkheden groeien, willen we dat uitbouwen tot vijf ochtenden en middagen. Als je met vier dagen begint, dan moet je ook rekening houden met de gegarandeerde opvang, in ge val van ziekte of vakantie. Van daar, dat ik denk, dat we met twaalf mensen een voldoende marge hebben, om goed van start te kunnen gaan. Met dat aantal zijn we dus al blij, en meer is al leen maar mooi". ERVARING „De ervaring leert trouwens, dat zoiets, als het eenmaal loopt, vaak vanzelf wel uitgroeit. De mensen vertellen elkaar erover, dat het leuk werk is, dat het in een bepaalde mate dankbaar werk is, gewoon, zoals zij het ervaren. En daar komen dan weer anderen op af." „Een ander aspekt is, dat we hier ook vrijwilligers hebben, die hun kinderen meebrengen Dat blijkt vaak een hele leuke ervaring op te leveren: er zijn bewoners, die daar gek op zijn. Die dat blijkbaar nou net dat extra beetje meer en anders geeft, waar ik straks al op doelde. Iets van buiten, dat uit stijgt boven die professionele zorg, die binnen ons huis natuur lijk ook bestaat. Dus ik zou zeg gen tegen diegene, die dit te le zen krijgt, en die misschien dacht, dat het hebben van een kind een belemmering op zou kunnen leve ren om hier iets in die vrijwilliger sfeer te doen: kom maar eens pra ten Het moet altijd mogelijk zijn, Gerard Groenendijk om een kop koffie te schenken, terwijl de kleine in een hoekje zit te spelen. Dat lijkt me zelfs heel aardig". Overigens is het de bedoeling, dat het 'Open Huis' begin juni van start gaat. Zoals gezegd, voorlo pig vier ochtenden in de week, van 09.15 tot 11.45 uur. VARIABEL „Het werk, dat vrijwilligers nu al jaren lang doen, is heel geva rieerd Zowel in de aard ervan, als in de aktiviteit die men onder neemt. Er zijn mensen bij, die ko men hier een paar keer per week, anderen beperken dat tot eens in de paar maanden, en er zijn ook mensen bij, die je alleen bij iets bijzonders inschakelt. In totaal hebben we op het moment zo'n 125 vrijwilligers. En daar komen dan nu die twee nieuwe projekten bij". „Al vanaf het eerste begin heb ben we hier uitstekende kontak ten gehad met de Unie van Vrijwil ligers, terwijl ook de kerken, parti culieren, en mensen van 'De Zon nebloem' vrijwilligerswerk ver richtten. Die aktiviteiten bestaan tot op heden uit het verzorgen van een soos in de week, een thee hoekje, er zijn mensen, die met de bewoners mee gaan zwemmen, anderen helpen bij het begeleiden van aktiviteiten. Met het bezoek aan de kapel hier in huis, of de kerk in Leusden zijn er vrijwilliers, en we hebben mensen, die we al tijd kunnen bellen om extra hulp bij een uitstapje of een feestje. En niet te vergeten, is er natuurlijk nog een groep vrijwilligers, die onze aangepaste bus rijdt Naar het zwembad, naar 'De Flint', een dagje uit, en soms zelf mee op vakantie. Dat is heel leuk, temeer omdat de mensen zelf. en wij ook, geconfronteerd worden met heef uiteenlopende situaties. Er zijn mensen bij, die hebben van tevo ren gezegd „Moet je luisteren, ik ben chauffeur, en verder niks, want mensen begeleiden, dat kan ik niet". Terwijl anderen zich in de loop der tijd hebben ontwikkeld tot prima begeleiders van en voor de bewoners." BEGELEIDING „We proberen wel, de vrijwilligers enigszins te begeleiden. Dat be gint met een soort kennisma kingsgesprek, waarin we weder zijds kunnen kijken, wat voor vlees we met elkaar in de kuip hebben. Je moet dat niet te zwaar opvatten, hoor Maar het is na tuurlijk wel zo, dat we hier de ver antwoordelijkheid voor de bewo ners hebben En daar mag je niet onverschillig mee omspringen. Het is nu eenmaal zo, dat niet ie deréén daarbij past. Dus probe ren we te bekijken, of iemand ge schikt is om hier in huis te wer ken". „Dan volgt meestal een tweede afspraak, waarin het kontakt tus sen de nieuwe vrijwilligers, en de anderen in de groep, waarin hij of zij gaat deelnemen, tot stand komt. Dan kan men werkafspra ken maken, over hoe lang er wordt gewerkt, en hoe laat wie be gint. Bij een projekt als 'Open Huis' is dat noodzakelijk Bij an dere aktiviteiten hoeft dat hele maal niet. Als iemand zich bijvoor beeld meldt voor een bezoekers relatie, dan regelt zich dat vanzelf wel." „We proberen binnen een maand of twee wel een beeld te krijgen, of het loopt, of het ook functio neert. Of de vrijwilliger het leuk vindt, of dat we misschien een an dere aktiviteit moeten zoeken, of dat het juist heel goed gaat Dat is ook wel een beetje je verantwoor delijkheid, tenslotte. Dat je in de gaten houdt, of de mensen, die deelnemen in zo'n projekt, het daarmee wel naar hun zin heb ben." INTEGRATIE „Wat met vrijwilligers ook in een beperkte mate tot stand komt, is toch een zekere integratie van Li sidunahof met de Leusdense be volking. Die integratie wordt na tuurlijk bemoeilijkt, door het ge sloten systeem dat ons huis ken merkt, maar dat laat overlet, dat we wel naar een betere inpassing in de sociale structuur van het dorp streven „Een andere manier, waarop we daar wat aan proberen te doen, is via scholen. We hebben bijvoor beeld een heel leuk kontakt met de school 'Kinderland'. Met het Sinterklaasfeest komen de kinde ren van die school hier liedjes zin gen, en we hebben al een aantal keren een gezamenlijke Kerstvie ring gehad. Het leuke daaraan is, dat je in een aantal gevallen ziet, dat er een soort bezoek-relatie ontstaat tussen een aantal van die kinderen, en bewoners hier Langzamerhand verwatert dat dan weer, tot bij een volgende ge legenheid die kontakten opnieuw worden aangeknoopt." „Ook komt er sinds een tijdje met enige regelmaat een groep kinde ren uit de Horstwijken hiernaast, die een Aerobic Dance-groepje hebben opgericht. Die komen dat dan hier demonstreren Zo be staan er dus wel kontakten met 'buiten', als je het zo mag noe men Maar we streven altijd naar verbetering. Dat is ook nodig, want de groenteman komt hier in de keuken, maar niet bij de bewo ners, en de krantenbezorger le vert zijn kranten af aan de voor deur van het huis, en komt ook fM niet verder dan de deur. Dat is het gevolg van het feit, dat er noodza kelijkerwijs een daadwerkelijke sluis bestaat tussen de mensen hier in huis en de buitenwereld. Dat maakt kontakt in de praktijk heel moeilijk." „Dat we op Dierendag een soort tocht hier door het huis hebben van kinderen met hun huisdieren, wat trouwens een erg leuke aktivi teit is, doet daar natuurlijk niets aan af." BEELD „Dat hangt natuurlijk ook samen met het gegeven, dat we maat schappelijk jaren lang alles wat zwak of ziek was, of met de dood te maken had, hebben wegge stopt. Datzelfde geldt trouwens ook voor het beeld, dat sommigen nog hebben van wat ze zich moe ten voorstellen bij het begrip 'de ment'. We merken dat hier soms wel, met vrijwilligers, alhoewel de meesten vaak al op de een of an dere manier in aanraking zijn ge komen met het verschijnsel, voor- we zo ruim in het personeel] ken, maar het wordt op dezei nier natuurlijk wel extra krap de vraag, die zich dan gaal werpen is, in hoeverre je pre pieel gezien vrijwilligers kuni schakelen. Het kan natuurlijk) zo zijn, dat je eigenlijk een verkapt personeelsbestand bouwt." „In ons geval doet zich dant een eigenaardige tegenstel voor. Namelijk, dat je aan dei kant dus erg omzichtig moei] met het op stapel zetten vani willigerswerk, terwijl we het el lemaal óók over eens zijn, juist dat vrijwilligerwerk iets tra's bijdraagt aan de verzorg en aan de sfeer in huis." „Daar spelen bovendien meer pekten in mee. Het feit, dat Lis* nahof nu zo'n twaalf jaar besta brengt mee, dat we inmiddelsc wat oudere bewoners hebben,i extra verzorging nodig hebb Dat betekent extra werk, mete daarmee gepaard gaande ei druk op het personeel. In fj gaan die ontwikkelingen in c specifieke geval tegen elkaar ïi>lv, n9l ii dat ze zich voor vrijwilligerswerk meldden". „Toch zie je nog wel eens, dat er mensen zijn, dje geneigd zijn de mente bejaarden te benaderen als kinderen. Dat kan dus niet, zo kun je en mag je daar niet mee bezig zijn. Het gaat om mensen, die hoe dan ook respectabele bur gers zijn geweest, en zo treden we ze hier in huis dan ook tege moet. Als we op een gegeven mo ment constateren, dat iemand in zijn benadering die verkeerde aanpak vertoont, dan proberen we dat middels begeleidinsge- sprekken bij te sturen. Soms is dat misschien wel wat moeilijk, maar het is en blijft noodzakelijk, in zo'n geval. Een juiste en cor recte manier van benaderen staat voorop." ZWAARDER „Vrijwilligerswerk ligt trouwens toch heel gevoelig. Want met alle bezuinigingen, waar we mee te maken hebben, met de arbeids tijdverkorting, en het grotere aan tal vakantiedagen zijn de perso nele mogelijkheden wel extra be perkt. Het is nooit zo geweest, dat Enerzijds een grotere werks anderzijds een teruglopen vs werkelijke arbeidstijd." „Ook de aard van het werlj dan een rol spelen. Je ontka niet aan, dat een ziekenvet ster straks zegt: „Hé, daar een vrijwilligster met meneer sen naar de markt, en daar ta geen tijd voor." Dat zijn allee zaken, die het er niet gemald ker op maken, die discussie oorzaken over het fenomeen willigerswerk". ,,Wij zijn er in Leusden nog mee geconfronteerd, maar natuurlijk, landelijk gezien, nieuw soort vrijwilliger in komst. De geschoolde krar die zonder werk zit, en die dels vrijwilligerswerk erva op wil doen, om zo zijn of h 'marktwaarde' op de arbei markt te vergroten. Daar k( dan toch de discussie om hoek spelen, die ook binnen vakbonden wordt gevoerd, o de vraag in hoeverre dat dan ceptabel is. Vandaar dan dat ik nog maar eens benadi ken wil, dat vrijwilligerswerk discussie staat, maar dat wt wel open voor staan." (advertentie) GA GERU Verkoop rechtstreeks van fabrikant aan konsument. Alle typen binnen-en buitenzonwering mét garantie Speciale meeneemprijzen voor doe- het-zelf-montage. Turbinestraat 5. Veenendaal Turbinestraat 5, Veenendaal Telefoon 08385 10682/12544

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8