SPECIALIST V°0R 00 dlbv hitogastechniek dem meubelfabriek VOORVERKOOP ABONNEMENTEN OPENLUCHTBAD1985 OP VRIJDAG 10 MEI EN ZATERDAG 11 ME11985 ITOGAS RIJDEN EN BLIJFT GOEDKOOP!!! Lente MEI 1985 Loep op Leusden )r Ai eerhekjes' door 'ij Oi en (6 snab ic« had 9 ver vaa 2i d 0\ P& m de problemen van de achtig is het parkeren van Of het nou isteden of buitenwijken arkeer(over)last is er bijna Neem bijvoorbeeld de inge Leusdense wijken enblad en Wildenburg, rste bewoners woonden of er was op sommige «n meteen hommeles eparkeerde auto's. Eén belangrijkste oorzaken •t prille probleem was het t bewoners, ten behoeve kra n leuke tuin, hun 2101 jrplaats op eigen erf (in este gevallen voor het nraam) er uitgooiden. De kreeg vervolgens een op de openbare rterreinen In de buurt. Bfenbare parkeerplaatsen niet berekend op het Jldvan auto's die eigenlijk keukenraam moeten ■Gevolg: volle waardoor mensen, die niet op eigen men parkeren, hun auto >ns dicht in de buurt van oning kwijt kunnen. Ige slachtoffers hebben «klaagd bij de gemeente it ongerief. Omdat meesters en wethouders pn mee kunnen voelen, nzes klagende bewoners Ivé-autostalling vezen gekregen aan de enbladstraat. De rplaats kunnen zij en met behulp van een kje dat op slot kan (zie In deze krant), lal leuk en wel, maar de werpt zich op of de ente niet eerst de mensen lanpakken die de irplaats op eigen erf opgeruimd. Zij zijn de ikers van de (ellende. Van de kant van C2 de gemeente wordt meegedeeld, dat er geen wettelijke maatregelen getroffen kunnen worden tegen de 'overtreders'. Er is juridisch geen grondslag om sancties tegen hen uit te vaardigen. Het bestemmingsplan gaat zeker niet zo ver. Wat we wel gedaan hebben, aldus de gemeente is dat we de betrokken mensen per brief er op gewezen hebben dat het eigenlijk niet kan om het parkeerplaatsje voor het huis te verwijderen. De gemeente speculeerde daarmee op de goede wil van de wijkbewoners. Die inspanning heeft niet mogen baten. Gevolg is de wonderlijke constructie, dat een gedeelte van een openbare parkeerplaats ingericht wordt voor 'privé- doeleinden' van enkele particulieren. Volgens enkele ambtenaren ten gemeentehuize is er maar één oplossing voor het probleem dat autostallingen op eigen erf niet in stand worden gehouden: verlaag de onroerend- goedbelasting vor hen die hun auto op het parkeerplaatsje op eigen erf zetten! Toverformule Afgelopen week werden we gebeld door de PvdA- raadsfraktie. Kort onderwerp van gesprek was de 'toverformule' die de gemeente volgens de sociaal-democraten gebruikt om de vestiging van Prochemco International BV aan de Arnhemseweg mogelijk te maken. Zoals wij vorige week meldden is de PvdA het niet eens met het gebruik van die 'toverformule' (het verlenen van vrijstelling van bepaalde voorschriften). Volgens de PvdA-fraktie is het uit oogpunt van rechtszekerheid van de burger beter een wijziging van het bestemmingsplan door te voeren. Tegen zo'n wijziging staat namelijk de mogelijkheid open een bezwaarschrift in te dienen. Wij verkeerden, op basis van deze informatie, in de veronderstelling dat door het toepassen van de 'toverformule' er geen kans meer is te ageren tegen de komst van Prochemco. Mispoes, liet de PvdA ons weten. ,,Als de gemeente bevestigt dat de 'toverformule' is gebruikt, dan is er sprake van een beschikking van de overheid. En tegen elke beschikking van de overheid kan een burger beroep y Hel onderhoud van de beplanting inhei gemeentehuis kost veel meer dan de geraamde 8300 gulden per jaar aantekenen," aldus onaerwees ons PvdA-fraktievoorzitster Corri Verduin. Carport mag van de rechter Oe president van de rechtbank in Utrecht heeft Leusdenaar R. de Ruijter niet gelukkig gemaakt. De eis tot afbraak van een carport tussen zijn woning en die van de buren is namelijk door die rechter, mr. L. Schuman, afgewezen. Maandag 22 april jongstleden had De Ruijter in een kort geding verwijdering van de carport geëist. Aannemer L.C. van Galen zou dat moeten doen, omdat hij degene was die zonder toestemming van De Ruijter het bouwsel aan diens zijgevel had bevestigd. Rechtbankpresident mr. Schuman is echter, op grond van het pleidooi van Van Galens advocaat mr. B.A. Wille, een andere mening toegedaan. Privaatrechtelijk is er namelijk geen vuiltje aan de lucht, omdat de zijgevel van De Ruijter een zogenaamde 'gemene muur' is. Dat komt omdat de grens van het perceel van De Ruijter met die van zijn buurman precies door het hart van de spouwmuur van de zijgevel loopt. Daardoor was de aannemer gerechtigd de carport eraan te bevestigen. De carport-kwestie, waaraan niet alleen De Ruijter maar ook de CDA-fraktle (die In de gemeenteraad afbraak eiste) zich vergaloppeerde, komt door de uitspraak van de rechter (waarschijnlijk?) tot een einde. AVRO en carport De Leusdense carport-kwestie heeft overigens de aandacht getrokken van AVRO-radio. Niet omdat deze omroep de kwestie uitermate boelend vindt, maar wel Interessant genoeg als onderwerp In een nieuw radloprogramme, det de naam 'Radio-rechtswinkel' moet krijgen. De bedoeling van dit Informatieve programma Is het behandelen van herkenbare geschillen In de burgerrechtspraak. AVRO-medewerkster Karin de Vrlee meldt dat het nog niet zeker la of 'Radio-rechtswinkel' Inderdaad In de ether komt. „We zijn nu bezig met een proefprogramme waarin de carport-kwestie In Leusden aan de orde komt. Afhankelijk van een aantal goedkeuringen zal het programma wel of niet op de radio te beluisteren zijn." Afgelopen maandag was een AVRO-ploeg bij De Ruijter thuis voor het maken van opnamen. tuinbouw v.a. 1-450,- incl. Mw- inbouw komplele ^ul09daSSyStenien AlsteUing^n modernste computet apparatuur j l 2 jaar garantie I Alvanaf 12.000 km per jaar voordelig! t Glashorst 106,3925 BV Scherpenzeel TEL. 03497-3901 (advertentie) OEM MEUBELFABRIEK maakt al 36 jaar kJastPOko on modorne zitmeubelen van hoge kwaliteit. Voor de bekleding van elk model kunt U kiozon uit meer dan 60 soorten meubeislol In totaal zo n 400 klourorvdossms U vindt dus altijd wel de boklodingsslol die past bij uw interieur BEL EERST 034S0-17484 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE OF BEZOEK EEN TOONZAAL levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument I pun f1zu€mbad\ «BflVODRT i Verwarmd buitenbad (21 geopend van 25 mei t/m 1 september 1985. VOORVERKOOPTIJDEN: vanaf heden tijdens kassa-uren op het zwembad en vrijdag 10 mei: 10.00-12.30 u„ 13.30-18.00 u. en 19.00-21.00 u. zateradg11 mei: 10.00-12.30 u., 13.30-16.00 u. Voorverkoopadressen: Zwembad Bavoort, Burg. Buiningpark, Leusden-c. Boekhandel Hamershof, Winkelcentrum Hamershof, Leusden-c. Boekhandel Vos, Hessenweg 323, Achterveld. TARIEVEN ABONNEMENTEN normaal: in voorverkoop: 15 jaar en ouder f 50,- f 45,- 4 t/m 14 jaar 1 40,- f 35,- Bij de voorverkoop tellen als 4- en 15-jarigen zij, die deze leeftijd op 1 mei 1985 hebben bereikt. Alle abonnementen zijn strikt persoonlijk. Betaling alleen contant, girobetaalkaart of cheque. Goedgelijkende foto meebrengen. Géén telefonische of schriftelijke reservering. WISTU DAT.. - U met uw buitenbad-abonnement voor f 1,- per ker kunt zwemmen in het binnenbad (tijdens openingstijden vrijzwemmen, 121/2 x 25 m-bassin), gedurende de periode 1 mei t/m 24 mei 1985. - Uw 10-badenkaart geldig is voor zowel het binnen- als het buitenbad. - Een minigolfbaan op het terrein is aangelegd, welke geopend is van begin april t/m september 1985. - U ook zonder zon bruin kunt worden in ons binnenbad onder onze overdekte zonneweide of op de bruinbank. - De avondzwemvierdaagse wordt gehouden van maandag 17 juni t/m vrijdag 21 juni, vanaf 18.00 uur. Problemen met watergeven planten In gemeentehuis Opa Mijn grootvader van vaderszijde - hij was ooit journalist bi/ de Maasbode, dus God hééft zijn ziel - heeft zijn hele lange leven lang nogal een zwak gehad voor moderne dingen. Opa mocht altijd graag iets nieuws proberen en schade noch schande maakten hem wijzer. Die man heeft er een schitterende erfenis doorgejaagd aan apparaten, waarvan hij vaak niet wist waarvoor ze dienden, maar waarvan uitsluitend de nieuwigheid hem tot aanschaf noopte. Om steevast binnen enkele weken te stuiten op de onzinnigheid, de ondeugdelijkheid of onveiligheid van het spul. Veel van de door opa aangekochte apparatuur werd binnen afzienbare tijd uit de handel genomen, maar opa heeft vaak tot zijn onuitsprekelijke genoegen dat marktmechanisme vóór kunnen zijn Vanaf deze familie achtergrond verbaas ik mij dus niet zo erg over een gemeente, die apparatuur aanschaft om te besparen op de stookkosten in scholen, waarna de temperatuur in de betreffende lokalen in de weekends regelmatig boven de dertig graden Celsius blijkt te stijgen. Hooguit denk ik: Góh, jammer dat opa er niet meer is, dat was echt iets voor hem geweest Waarde wegen van opa en de gemeente Leusden echter scheiden is het moment, waarop de gebrekkigheid van het gekochte wordt geconstateerd. Daar stak opa keer op keer de hand in eigen boezem, zodat zijn vest op die plek uiteindelijk slijtageverschijnselen begon te vertonen. Een oom, die met pijn in het hart door opa 's strapatsen zijn erfdeel zag slinken, trachtte de oude heer nog wel eens aan te sporen tot het halen van verhaal. Maar dat deed hij niet ..tkhader nooit aan moeten beginnen, zei opa dan, om zich onvervaard in een volgend elektrisch, chemisch of mechanisch avontuur te storten. Zo niet de gemeente Leusden. Die schrijft pissige briefjes aan schoolhoofden, dat ze met hun onoordeelkundige tengels van de knopjes afmoeten blijven. Waarop die schoolhoofden natuurlijk weer-op temperatuur als zij al waren - de smoor in krijgen en zinnetjes terugschrijven als. De heer Upperman probeert de Zwarte Piet de scholen binnen te schuiven, terwijl deze levensgroot op zijn eigen bureau hoort te prijken. Nou even afgezien van het feit, dat als er iemand in Leusden Zwarte Pieten scholen binnen zou mogen schuiven het de heer Upperman wel is; en ook nog even afgezien van het feit dat aan arme kindertjes onderwijzers, die zulke beeldspraken uit hun kroontjespen weten te krijgen, eigenlijk bespaard dienen te blijven: het is natuurlijk gewoon beneden peil, wat de gemeente hier de scholen flikt. Gelukkig las ik in de krant dat iemand een diepgravend onderzoek heeft gelast. Niet dat ik verwacht dat daardoor nieuw licht op deze affaire wordt geworpen. Maar een zekere afkoelingsperiode lijkt me in dit géval wel lekker. Kreyns Het dagelijks onderhoud van de beplanting langs de wandelgangen in Leusdens gemeentehuis kost veel meer dan de gemeente ooit gedacht had. Per jaar is een bedrag van 8300 gulden uitgetrokken voor het water geven, spuiten en dergelijke van de fraaie planten, maar de werkelijke kosten liggen veel hoger. Hoe hoog kon of wilde de gemeente ons niet zeggen. In ieder geval, om de kosten te drukken wil Leusden nu de oorzaak te lijf. „Een nadere analyse van de werkzaamheden", zo laten burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad weten, „heeft aangetoond dat het onderhoud van de beplanting op moeilijk bereikbare plaatsen, waarbij het gebruik van een ladder noodzakelijk is. tijdrovend en erg duur Is. De kosten hiervan kunnen worden beperkt door hetzij de beplanting te verwijderen, hetzij de bereikbaarheid te verbeteren door het aanbrengen van schuif- en draairamen." Voor wie niet op de hoogte is van de situatie in het gemeentehuis' een deel van de beplanting zit in bakken onder ramen van kantoorvertrekken. Die ramen kunnen nu dus niet open, zodat de 'plantenwatergever' op een ladder moet klimmen om tot bij het welige groen te kunnen reiken. Als de ramen wel open kunnen..., u snapt het al. De gemeente heett berekend dat het monteren van enkele draai- en schuiframen, plus het verwijderen van enkele plantenbakken, een besparing van 2600 gulden per jaar oplevert. Daarmee wordt Ze zeggen, dat 't ook dit jaar lente wordt. Toch ben ik eigenlijk, tot op heden nog lang niet helemaal tevreden- Ik voel me op de temperatuur gekort. Dat 't in ons tegenwoordig financieel klimaat al niet zo best gesteld is, dat is pech. Maar blijft daarom de zon nu óók al weg9 Of is dat meer te zien als een verzetsdaad. Hoe het ook zij, we komen dus tekort. In centen en in zon, om er maar twee te noemen. Zou iemand zich daarop willen beroemen, ook als er veel en luid om wordt gemord9 Zeker, de helden die niet graag vooraan staan, als hun beleid eens kritisch wordt belicht Pas als hen breeduit lof wordt toegedicht, spiegelen zij zich, al moet het in de maan. Piere Bont 'binnen de begroting van 1985 gebleven' zeggen B en W, zodat een snelle rekensom ons leert dat momenteel het water geven van de planten zo'n tweeduizend gulden kost. Het plaatsen van de schuif- en draairamen kost overigens negen duizend gulden. Over drieëneenhalf jaar lijdt de gemeente dus geen 'verlies' meer op het onderhoud van de beplanting. Exemplarisch De gemeente Leusden informeerde enige tijd geleden belangstellend bij de Culturele Raad, of het misschien mogelijk zou zijn, voor de Leusdense scholen een lesbrief samen te stellen in het kader van de herdenking van veertig jaar bevrijding. Dat kon. Weliswaar ten koste van andere zaken, maar het kon. De brief werd gemaakt, in samenwerking met andere instanties aangepast aan de Leusdense geschiedenis in die periode, kortom, in no-time werd een fraai geschrift geproduceerd. Het werd aangeboden aan de burgemeester, die persoonlijke bemoeienis had gehad met het gemeentelijk initiatief, waarna de Culturele Raad - na gedane arbeid is het goed rusten, nietwaar - gezapig achterover ging zitten, en zag dat het goed was, om zo te zeggen. Tot hij plotseling werd opgeschrikt. En wel vanwege het teit, dat de gemeente het bestond, de lesbrief aan alle 18 daartoe in aanmerking komende scholen aan te bieden in een oplage van 1Achttien Lesbrieven naar achttien scholen, met een brief erbij, dat men die daar verder zelf maar moest vermenigvuldigen. Dat leidde ertoe, dat van het hele projekt weinig terecht gekomen is. Scholen kwaad, Culturele Raad kwaad, kortom het zuinige gedrag van de gemeente In deze werd haar van meerdere kanten niet in dank afgenomen. Zozeer zelfs, dat de Culturele Raad overweegt, een boze brief te sturen aan burgemeester Rademaker. Mogelijk, dat ze daarin vraagt, sinds wanneer het beleid van de gemeente als exemplarisch mag worden beschouwd? U kent het vast wel, Hondsdraf, een plantje met paars-blauwe bloem pjes en frisgroene, nier- vormige blaadjes met een prachtige kartelrand en met aan aangename, kruidige geur. We vinden het algemeen in ruigten, lichte bossen en vooral op enigszins vochtige bodem. Het tracht krui pend wat ruimte voor zijn bestaan te veroveren en steekt dan op bepaalde afstanden een stengeltje omhoog, maakt onder dat stengeltje wat wortel tjes en kruipt weer ver der. Op die manier kan het flinke stukken van de bodem bedekken en als er nog meer begroeiing is dan proberen dr cale stengels daar net boven uit te komen om de bloempjes van de zon en van de insecten te la ten genieten. Die bloemen staan dui delijk gesteeld en in kransen, meestal min of meer naar één kant ge richt, in zogenaamde schijnkransen. De plant is goed bestand tegen de winter, blijft het gehele jaar groen en actief groeiend en daarom kun nen we ze nu al volop in bloei zien staan. De bloe men worden graag be zocht door hommels, bijen, zweefvliegen en vlinders. Door de bouw is de bloem eigenlijk in hoofdzaak geschikt voor insecten met een lange tong. De hommels, die een korte tong hebben, en soms ook wel bijen, bijten de kroonbuis opzij open en stelen de nectar, zonder aan hun plichten als bestuivers te vol doen. Op vele manieren is ge tracht een verklaring te vinden voor de, op het eerste gehoor, nogal vreemde naam. Die heeft echter niets te maken met een dravende hond. Zo zou het een ver door gevoerde verbastering zijn van het oudhoog- duitse woord dat Gun- dreba luidde. Het eerste gedeelte, gund, bete kende wond en het tweede, rebe, rank. Dus een plant die over de grond rankt en wonden heelt. Als we het echter eenvoudiger en op z'n Hollands zien dan bete kent honds of honts iets wat slecht is, zoals hon- deweer. Draf is een nog gebruikt woord voor var kensvoer, dus slecht var kensvoer, Als we dan nog zien dat in sommige streken de plant ook Gal- bloem wordt genoemd, omdat men beweerde dat de varkens er van zou den overgeven, is het verband gelegd. Was de plant dan al slecht voor varkens, voor koeien was het be ter bruikbaar. Niet om te eten, maar als men er in het voorjaar een krans van vlocht en die om de hals van een koe hing, dan was die koe het ge hele jaar beschermd te gen schadelijke invloe den en zou de melkop- brengsthoog zijn. Ook heett de Hondsdraf een grote rol gespeeld in de volksgeneeskunde. Het werd voor een me nigte van kwalen ge bruikt, in hoeverre met resultaat is niet bekend. Wel bekend is dat het uit stekend helpt, evenals Weegbree, tegen blaren veroorzaakt door Brand netels. Een paar blaadjes fijn knijpen, daar de ver wonding mee inwrijven en weg is de pijn. G. van L. 1

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9