c Spaanse ontboezemingen Kantongerecht Amersfoort Veel belangstelling kledingbeurs Kantlijn Woordkeus Smart Bordeel Niveau Stemadvies Strafbaar? DONDERDAG 9 MEI 1985 Loep op Leusden 14 Redaktle: Hans Mosterd, a.i. bijdrage: Frits van Breda De manier, waaropeen vogeltje gebekt is, bepaalt hoe het zingt. Als we net gezegde volgen. Dat nanier waarop het zingt, ook )epaalt, hoe dat geluid mogelijk wordt gewaardeerd, is natuurlijk logisch. Immers, de melodie is belangrijk, detoonvastheid is dat, en de techniek van de stem, die speelt natuurlijk ook een rol. Tot zover is het allemaal, hopen we, begrijpelijk. Maar wat te denken, als de woorden, die de tekst van een melodie vormen, mede de waardering voor de al of niet aanwezige muzikaliteit gaan bepalen? En een andere conclusie valt na de woorden van Harm Offereins in de commissie vergadering van OW/RO toch nauwelijks meer te trekken. „Gezien de woordkeus en het spraakgebruik van de sprekers," zei Harm, in een misschien wel onbewaakt ogenblik doelend op de sprekers uit het publiek over de komst van Prochemko, „moet ik constateren dat u niet verstandig heeft gehandeld." Waarmee hij feitelijk zei, dat woordkeus en spraakgebruik van mensen blijkbaar van doorslaggevende betekenis zijn, als het gaat om de waarde die aan hun argumenten moeten worden toegekend. Dat woordkeus en spraakgebruik daar een rol in speelden, dat vermoedden we al. Vandaar, dat het aardig kan zijn, zo n vermoeden eens zo volmondig te horen beamen. Henk Ossendrijver (CDA) had geen gemakkelijke avond tijdens de vergadering van de commissie OW/RO, afgelopen dinsdag. Eerst werd hem verzocht, aan te geven of Prochemko misschien wel op het industrieterrein in Achterveld mocht komen. Een oneigenlijke vraag, die echter door Henk bevestigend werd beantwoord. „Onder de voorwaarden zoals die nu ook gelden, willen wijde werkgelegenheid die het bedrijf biedt, in Achterveld best een kans geven," zei hij. Wethouder Wagenaar deed daarna een beroep op de aanwezige pers, om dit soort oneigenlijke teksten buiten de kolommen te houden, hetgeen we graag hadden gedaan, als het niet zo aardig was geweest. Een uurtje later-tijdens vergaderingen in Leusden kijken we niet op een uurtje min of meer - ging Henk echter behoorlijk de mist in. Toen een van de inwoners van Leusden Zuid het had over de mogelijke overlast, die heel Leusden Zuid zou kunnen gaan ondervinden van hetzelfde bedrijf, sprak Henk Ossendrijver in een poging, de stemming wat meer te ontspannen: „Ach, gedeelde smart is halve smart, moet je maar denken." Die poging mislukte dus. „Zo wordt er dus over het probleem gedacht, in deze commissie," was één van de woedende reacties uit het publiek. Waarop Ossendrijver zich haastte, dat recht te zetten. „Het was gewoon een grappige woordspeling, meer niet. Maar u moet echt geloven, dat het probleem ook mijn serieuze aandacht heeft," zei hij. En voor wie hem beter kent, is er aan die verklaring geen woord gelogen. Jammer, overigens, dat het dus uitliep op een mislukte poging, om de spanning wat weg te nemen. Want rond Prochemko - hoe ernstig de zaak op zich ook mag zijn - is zo onderhand een sfeer ontstaan, die weinig basis tot wederzijds vertrouwen of De commissiekamer puilde tijdens de behandeling van het agenda-punt Prochemko letterlijk uit haar voegen. overleg lijkt te bieden. En dat kan niet alleen anders, het zal ook anders moeten om tot een bevredigend resultaat te komen. De Toverformule deed het trouwens ook weer goed, dinsdagavond. Jan Wagenaar vond het maar niks. „Toveren kan niet. Dat weten we allemaal. Als we ons wat voor laten toveren, dan worden we bedrogen," zei hij treffend. Daarbij zal hij zich van tevoren niet hebben gerealiseerd, op hoeveel bijval hij wel mocht rekenen, na deze woorden. Hoe dan ook, volgens Gert de Weerdt was die toverformule ooit al eens ergens gebruikt, om van een boerderij een nudistenkamp te maken. „Zo kunt u hier ook wel een bordeel toelaten. Want dat valt vast ook onder de bestemming „Handel en Transport", zei hij. Het antwoord van de wethouder liet niet lang op zich wachten. „Worden daar dan ook halffabrikaten gemengd?" vroeg hij zich af. Waarbij het overigens opviel, dat er ook mensen in de zaal waren, die niét hardop lachten. LEUSDEN - Het Trefpunt aan de Arnhemseweg in Leusden-zuid puilde eind april uit met tweedehands kleding. Twee dagen ervoor was er gelegenheid gedragen en nog draagbare kleding in te leveren en de organisatoren hadden er hun handen vol aan om alles een beetje te sorteren. De belangstelling voor tweedehandskleding bleek enorm en de opbrengst, een bedrag van f 2675, -stemde allen die zich hadden beziggehouden met de kledingbeurs dan ook zeer tevreden. Vooral de kinderkle ding trok de aandacht van de bezoekers. De niet-verkochte kleding heeft een viertal bestemmin gen. Er gaan pakketten naar de Stichting Melody in Zuid-Afrika, het Lotjeshuis in Suriname en de Stichting Mens in Nood. Het geld dat de kledingbeurs heeft opgebracht wordt o.a. gebruikt om de verzendkosten van de pakketten te betalen. Verder zijn er bedragen bestemd voor de Stichting Mens in Nood, Eén voor Afrika, de kerkvoogdij en een bedrag gaat naar Sylvia Dorland, die zich met ontwikkelingswerk in Ghana bezighoudt, en daarvan een operatie wil bekostigen die een negenjarig jongetje behoeft om weer te kunnen lopen. De voorzitter van de commissie die zich met de organisatie van de kledingbeurs belastte, mevrouw G. van Hoorn, wil langs deze weg een ieder bedanken die kleding bracht en kocht en allen die hebben geholpen met het sorteren van de gebrachte kleding. Het kan natuurlijk aan het tijdstip hebben gelegen. Want het was al laat, dat wel. Maar waar wel eens gezegd wordt, dat waar de stemming stijgt, het niveau zakt, gold dat dinsdagavond laat ook in de vergadering van de commissie OW/RO. Als er sprake is van de sturing van niveau-wippers in rioolgemalen, dan liggen de woordspelingen natuurlijk voor het grijpen. Zoals Gert de Weerdt ook liet blijken, toen hij de VVD-leden van de commissie vroeg, of ultra- sonore niveau-wippers misschien iets voor hun partij zouden kunnen zijn. Henk ossendrijver wist het antwoord: „Dat zal wel niet. Want daar zitten geen banden van het goede merk onder," concludeerde hij. Wethouder Gijs van Woudenberg, die toch echt namens de CDA-fractie in het college zitting heeft, gaf Ep Oostra maandagavond het advies om de volgende keer op Edje Nijpels van de VVD te stemmen. De wethouder gaf het overigens ongevraagd advies tijdens de vergadering van de commissie Welzijn en Onderwijs. De verbazing was groot. Niet alleen bij D'66- raadslid Oostra, maar ook bij de andere aanwezige raadsleden. Er was uiteraard wel een aanleiding voor het grappige incidentje. De heer Oostra beklaagde zich over het fiet dat de inspecteur voor het kleuter en lager onderwijs zich moet uitspreken over elke aanvraag van een school. „Nu ligt er zelfs een brief van de inspecteur waarin hij overeen bepaalde aanvraag zegt dat het vanzelfsprekend is dat de aanvraag gehonoreerd moet worden," zo had de heer Oostra zich kort ervoor beklaagd. Tot grote hilariteit van de aanwezigen kwam voorzitter Woudenberg toen met zijn advies om voortaan VVD te stemmen. „Ik heb Ed Nijpels pas horen zeggen dat de VVD pleit voor het kleiner maken van het ambtenarenbestand, geheel in uw lijn dus," aldus een vrolijke wethouder. Gelet op de reactie van de heer Oostra ziet het er niet naar uit dat het advies wordt opgevolgd. De heer De Ruijter, een naam die in dit verband niets met de vloot, maar wel alles met een carport te maken heeft, om het maar eens tot Leusdense proporties terug te brengen, laat het er niet bij zitten. Dit naar aanleiding van BUITENLAND 1 Omdat onze kinderen in Oostenrijk het te druk vinden op de autowegen, en gelijk hebben ze, zijn we met de trein daarheen gegaan, 't was al weer een poos geleden dat we ze zagen. Het is wel een bele venis op deze manier, je ziet het buitenland eens van een andere kant en hebt gelegen heid rond te kijken. We reden in een Loreleiexpres of zoiets. Ik ben altijd onder de indruk van die Duitse spoorbeamb ten, smetteloze uniformen, grote petten, hoe groter de pet hoe hoger de rang hoe groter de sm In het Roergebied zagen we de grote zure regen fabrieken, grauwe walm hing van Essen tot voorbij Keulen, hoe blijft men daar gezond? We moes ten hier en daar overstappen en dan valt het op hoe schoon de stations zijn, je mist de troep op de perrons die wij gewend zijnblikjes, doosjes, plastiek en zo meer. En dan weer allemaal van die grote petten En dan weer een vrolijk weer zien in dat Oostenrijkse stadje. Het was alleen verrekte koud. Ik ben er achter gekomen dat onze bekendheid niet alleen komt door melk, boter, kaas en eieren. Bij een bezoek aan de ongelooflijk mooie barrokke Stiftsbibliotheek van St. Gallen kreeg ik een reclame folder over de prachtige stad in han den. Foto's van parken, maar ook van het nieuwe congres- huis en daar prijkt achter een katheder onze eigen Wim Kok van het FNV. En dan nog een driemaal uitverkochte zaal voor onze cabarettier, Herman van Veen. We exporteren ook nog naast de zuivel en de bloembollen, cultuur! Via relaties hoorden we het een en ander over het bedrijfs leven, oppervlakkig gezien is daar werk genoeg. We spra ken met een mevrouw die al jaren elke morgen om kwart over vijf met een bedrijfbus naar haar werk gaat. een kou sen- en pantyfabriek, regelma tig wordt er overgewerkt, ook op zaterdag. De export van dat spul is enorm, hetzelfde ver haal hoorden van een ramen- en deurenfabriek, door een goeie kosten beheersing is er ook hier een enorme uitvoer. We waren ook nog in een snoepfabriek, op tijd beginnen en op tijd eindigen, daar keken de werkbazen nauw op toe. Zij voorzagen een groot deel van Zuid-Duitsland van snoep. Be drijvigheid allerwege, we spra ken met een bedrijfsleider van een vrij groot bedrijf en vroe gen hem naar zijn relatie met ons goede vaderland. Dat zijn in hoofdzaak de enorme toeris tenstromen in zomer en winter naar zijn land vanuit Holland Hij meende dat de import uit Holland te duur was. zuivel bloemen, daar wordt veel in gedaan, maar verderhij stak z'n handen een beetje vaag in de lucht „Wij denken hier wel eens dat Holland een grote sociale werkplaats is met sub sidies op alles en nog wat, maar jullie kunnen je dat per- miteren met die grote gasbel. Het leek wel of ik op een zaken-studiereis was, wat ik vroeger van de belasting kon aftrekken. Wel geloof ik, dat er en soort welvaartsgolf door het land gaat. Allerwege wordt ge bouwd. vooral door particulie ren, veel oude gebouwen wor den gerestaureerd en de over heid zet grote projecten op. Maar voor de oudere mensen wordt slecht gezorgd, daar moet de allimentatie soms door de rechter ingevorderd worden. Maar we waren bij de kinderen op bezoek en dat was toch leuk ze lachen zich een ongeluk om mijn Oostenrijks en groot dat ze zijn geworden! Ik moet ophouden anders wordt het een reisverhaal. En toen waren we weer behouden in het dorp Het is een hele zit, twaalf uur in de trein. Alles rustig in het dorp behalve dat het ambtelijk apparaat ontre geld dreigt te worden door het grote aanbod bezwaarschrif ten vanuit de burgerij Gelukkig worden ze bijna allen niet ont vankelijk verklaard zo heet dat in het ambtelijk jargon, dus gebeurt er niks. Maar het duidt wel op onvrede met de gang van zaken in het dorp. Ik heb ook weieens het gevoel dat het college met de zegen van de raad als een bulldozer door het dorp gaat, „zoekend hetgeen hij kan verslinden En dan is er nog een bordje gekomen bij de ingang van onze woonhof en daar staat onder meer op „Buit er uit' en waarachtig twee dagen later bij vier of vijf auto 's sloten en ruiten kapot en buit er uit, da s toch niet als voorlichting bedoeld? Ik was ook nog getuige van een familiedrama, die zijn er ook in het dorp. Heel parman tig en trots stapte een eenden moeder met dertien jonkies in de tuin, met d'r platvoeten plet te ze onkruid en plantjes die ik tegen beter weten in gepoot had. Dertien, wat een kinder bijslag, twee dagen later was ze er weer en waren er nog negen, een paar dagen verder waren er nog vijf en komt ze nu binnen geplatvoet met nog drie koters Ik denk onmiddellijk aan Agatha Christy's Tien klei ne negertjes „D'r zijn toch te veel eenden zei iemand waar ik het verhaal aan vertelde maar het eendenmoederver- driet kan ik niet peilen. En dan is daar de dag van herdenken, ik word over stroomd door herinneringen, bijna vergeten dingen komen weer boven. Met een vriend was ik in Amsterdam, in '42 geloof ik, we waren naar een museum geweest. Ergens in Zuid geloof ik de Beethoven- straat. stonden op de hoeken van een huizenblok overval wagens. SS lieden en ander geteisem bonkte op de deuren en stormden de huizen in, af en toe klonk een schot. Vanaf de daken richtte ze hun wapens op de straat, er werden men sen uit de huizen geranseld, de meeste met een gele ster op Doorlopenfluisterde ie mand achter ons, het ging niet, m'n voeten zaten vast aan de straat En nu is het twee minu ten stilte en het verkeer op de Middenweg gaat gewoon door. Velen hebben geen tijd meer voor dat gezeur over vroeger. een brief, die hij van het gemeentebestuur ontving. Het is allemaal een beetje ingewikkeld. De gemeente reageerde op een brief van de heer De Ruijter, die hij op 2 april schreef. Daarin, zo constateerde men bij de gemeente, werd formeel geen bezwaar aangetekend tegen de carport. In een brief van 11 april echter, zette de heer De Ruijter die klachten nog eens op een rij. En daar ging men bij de gemeente in dat antwoord op de brief van twéé april, niet op in. Bentuer nog? In elk geval - de uitslag van het kort geding, dat de heer De Ruijter verloor was toen nog niet bekend - laat de klager het er niet bij zitten. „Interessant is de vraag waarom u een dergelijk standpunt inneemt. Welk belang heeft de gemeente Leusden er bij de carport achteraf te sanctioneren? Welk belang heeft de gemeente Leusden erbij, ons zó te benadelen?" zo schrijft hij aan B&W in een brief. „Dat zijn onder andere de vragen, die wij hebben gesteld toen wij dezer dagen tegen u een klacht indienden bij de Nationale Ombudsman in Den Haag en bij het College van Gedeputeerde Staten in Utrecht. Aan de Officier van Justitie in Utrecht hebben wij vervolgens gevraagd na te gaan wat de strafrechtelijke aspecten zijn van uw handelen en dat van het Aannemersbedrijf L.C. van Galen B.V." Gezien de uitslag van het kort geding mag worden betwijfeld, of dit allemaal de vaart gaat lopen, die middels de brief gesuggereerd wordt. Bestuurlijk verdient de carport misschien niet de schoonheidsprijs, zoals ze dat overigens architectonisch ook niet doet. Maar strafbaar? De kans, dat voordat daar sprake van kan zijn, de carport ineenzijgt onder de druk van het eindeloze gedelibereer erover, lijkt waarschijnlijker. Sinds de opheffing van de Schoolraad is er niet zo'n aar dig spelletje „zwarte pieten" gespeeld tussen het onderwijs en de gemeente Je vraagt je zo langzamerhand af waar de tovenaars zitten bij de gemeente of bij Prochem ko. Geacht college. Aangezien ik regelmatig veel parkeerproble men heb, vraag ik me af of het misschien mogelijk is ook mij zo'n handig klaphekje te be zorgen, met vriendelijke groe ten. Nu de Telefonische Hulpdienst wellicht niet gesubsidieerd wordt kunt u natuurlijk altijd met uw problemen bij het ge meentebestuur terecht Cynische Leusdenaar. „Mits u rekening houdt met enkele maanden bezmningstijd Harm Offereins: „Mijn wel- zijnsbeleving wordt zeker niet positief beïnvloed in het huidi ge cafégebeuren van de Korf'. Beste Harm, een reden temeer om daér héél snel iets aan te doen. De Historische Kring Leusden wil het historisch besef bij de Leusdense bevolking bevor deren, lees ik. Erg mooi natuurlijk, maar zou men niet beter met het ge meentebestuur kunnen begin nen? Wat jammer nou, Evelien, dat het provinciale bestuur alles over die autosloperij lekker aan de gemeente overlaat. Moet het CDA toch zélf een keuze doen Maar bedenk, dat het best eens profielbevorderend zou kunnen werken. Bij deze of gene. Sportzaal in Achterveld? Wed den dat de bouw niet zo geruis loos zal zijn als die keurige demonstratie deze week? Geacht gemeentebestuur Zou het wellicht misschien alstu blieft mogelijk zijn, alsdat ik de beschikking krijg over een car port mét een klaphekje 7 Eind mei kunnen we dus een rapport verwachten inzake de aansluiting op rijksweg 28. Eén van de konklusies zal zijn, dat die aansluiting zeer zeker gewenst is. Een tweede konklusie, dat die aansluiting er zéker moet men. Neelie Smit-Kroes: „Por, dikkeme, ligt die weg er< p nóg niet?" Als die meneer Van der aan de Hamersveldsewegi eens een kantoortuin bouwen? Zou dat landschc ecologisch gezien niet wi devol genoeg kunnen zijn n ogen van GS? Ook u hebt natuurlijk uw keerproblemen. Bel dan de lefonische parkeer-hulpdit van de gemeente Kantlijner, je bent natuurlijk loers Nou wat dacht je! Landschapsecologisch ge2 is die „plantenbak" in het meentehuis natuurlijk van 2 grote waarde, maar ecc misch gezien helaas een liespost. Daarom moeten er eigei ramen gebouwd worden, ook open kunnen, zeggei en w. Het lijkt warempel wel, 2 ze het over de Schoolste bosjes hebben Vraag: Kunnen de vrouwen het vooronder niet met gie tjes en trapleertjeIk ze. niks meer dames, 'k ben wéér seksistisch bezig, ik. Maar toch.als we a eens op een rijtje zetten: i warmingsklokken, klaphek) carports, bloembakken, to\ formules. dan is het dw lijk, dat Leusden tot in de kk ste details wordt bestuurd En als je dat zo leest, moe die gemeentelijke tovenaar, toch op z'n minst in slagen ook de grote problemen, die gemeente uiteraard óók k'. op te lossen De Korf krijgt (héél missch ik móet voorzichtig zijn een fijn eigen bui ten-ten lees ik. Wedden, dat daaromheen geluidsoverlast te voorkö: dubbelwandig glas moe men? Toch aardig van de geme- om de SBBO-leerlingen sti een gratis buiten-kantine te bieden Ter versterking van haarp fiel heeft het CDA beslote' haar verkiezingsprogram 1985 alle Leusdenaren eigen klaphekje te belos mits alle carports worden a broken. Nou, PvdA, is dat nou g uitstekende toverformule Een jeugdige motorrijder uit Scherpenzeel moest zich op de strafzitting van vorige week verantwoorden voor het feit dat hij drie overtre dingen tegelijkertijd ge pleegd had door zonder rij bewijs, met een vaart van 140 km, door Renswoude te rijden op een motor waarvan één band totaal afgesleten was. „U had een oefenvergun ning van de burgemeester gekregen waarmee u alleen in Scherpenzeel mocht rij den, is het niet?" infor meerde de kantonrechter. „Ja, maar Scherpenzeel is ook maar zo'n klein iets", verontschuldigde verdachte zich. „Ja, als je 140 rijdt, ben je er gauw uit", beaamde de kan tonrechter. „Heeft u nu wel een rijbewijs?" Nee, maar ook geen motor meer, hij ging nu maar op de fiets. Dat was gunstig, vond de offi cier, aangezien geen van de fieten door een fietser ge pleegd kon worden. Hij eiste drie boetes, die bij elkaar f 350,- beliepen. De kantonrechter matigde de eis en legde f 140,- op met de overweging dat ver dachte de indruk wekte te beseffen wat er gebeurd was en bovendien vrijwillig met motorrijden was gestopt. Plaatsvervangend kantonrechter. Mr Du Pon, had verder ook een zachte hand van straffen. Hij hal veerde de eis van de officier, die vroeg om I 600,- op te leggen aan een inwoner van Enschede die met een vaart van 160 km op de snelweg in de gemeente Baarn had gereden „Meneer zegt: ik heb gewoon te hard gereden. Dit noem ik niet ge woon. Dit noem ik exorbitant hard", aldus de officier, die hier nog een paar kwade opmerkingen aan toevoegde als 'onmaatschap pelijk' en 'weinig interesse voor andere mensen'. Hij vond dan ook f 600, - niet voldoende en wilde tevens een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid „Die eis laat ik helemaal vallen, want verdachte heeft geen uitzon derlijk zwaar strafblad", over woog de kantonrechter, die f 300, - voldoende vond voor ie mand die helemaal uit Enschede naar de strafzitting was gekomen en daardoor blijk had gegeven van een serieuze instelling. Ook een 19-jarige inwoner van Soest kwam er goed af. De officier eiste I 600, - omdat deze auto mobilist 110 km had gereden in de bebouwde kom De kan tonrechter legde f 180,- op. vanwege het blanco strafblad en de geringe draagkracht van ver dachte. De officier overweegt om in hoger beroep te gaan in al die gevallen waarin de kantonrechter ver on der de eis is gegaan Een ernstige uitbrander was be stemd voor een jeugdige automo bilist uit Bennekom. die op de rijksweg in Maarn een aantal ke- ren over de kop geslagei dank zij zijn eigen rijstijl A verdachte dan ook nog de bij een ander zoekt i.p.v e rouwvolle houding aan lei dan stijgt de irritatie. „Ik reed maar 125", verklai op de zitting, „en opeens zo'n auto die 70 rijdt naar lil een vrachtwagen in te hal heb met m'n lichten g schuwd, waarop hij opeeffi naar rechts gaat. Maar om! ontwijken moest ik oof rechts duiken, waar ik in dl terecht ben gekomen. Hel de schuld van die langzait dat ik met gevaar voor mijn leven heb moeten mam ren". „Ik heb hier een andere let bovendien foto's die er ni liegen", sprak de kanton* koeltjes „Uw auto is onW baar. Het is een wonder da leen materiële schade wasl al heel wat van dit soort fold zien en ik kan u wel verte® een auto die met ruim 1001 een paaltje rijdt, er zo n' ziet". De schade was niet mis ge< f 12.000,- aan zijn eigen en f 8000, - aan rijkseiger men. Het beroep van verds wegenbouwer - zorgde da voor enige hilariteit. „Als u wegen helpt bouw» zou ik er in het vervolg tot voorzichtiger mee omsprin vond de kantonrechter, betreurde dat verdachte i besef toonde van het feit' zijn eigen leven en dat van ren in de waagschaal hadg* Hij kreeg f 150,- boete f 150,- voorwaardelijk itx proeftijd van 2|aar

Leusder Krant | 1985 | | pagina 14