ommissie stemt in met anpassing „De Korf" childerijen, fototekeningen n tot posters opgeblazen gedichten TUINMEUBELEN GELIEFD OBJECT VAN DIEFSTAL IN LEUSDEN Vipg jaar getrouwd aandeweg" tot 12 mei m 't Claeverenblad leusdei* krant Grote bazar Hamersveld m wa f M Vijftien maanden zitten wegens 93 inbraken Schrijfavond Amnesty Int. Geen spreekuur burgemeester Duitse avond in De Geut NCVB-zuid naar Soest Snelheid geboden DONDERDAG 9 MEI 1985 plaatselijk nieuws FUSDEN - De raadscommissie Openbare Werken en ntelijke Ordening stemt in met de voorgenomen aanpas- van „De Korf". Het betreft een interne verandering in de en de aanleg van een terras. De aanpassingen zijn niet en nodig, als onderdeel van het aantrekkelijker maken van winkelcentrum, maar tijdens deze vergadering van afgelo- dinsdag kwam ook naar voren, dat de mogelijkheden tot aanvaardbare exploitatie middels de verbouwing moeten den verbeterd. lel voorstel komt misschien beetje snel en onverwacht, als we er na de verbouwing er löizoen nog profijt van willen ten trekken, is dit de enige ier," zo leidde wethouder Jan .enaar (VVD) het voorstel in. jrm Offereins (GPV/SGP) had lezwaar. dat er nu een ontwik- ig m gang werd gezet, die zou leiden tot een horeca-bedrijf apart. ,,Dat was bij de discussie over de bouw van ,,De Korf" niet mogelijk geweest, omdat we juist hebben geprobeerd het accent te leggen op het gebouw als een eenheid", zei hij Het door de wethouder gehan teerde argument, dat de kosten van de verbouwing er middels de ver hoogde pacht weer uit zouden ko men, vond Offereins niet zo sterk. ,,Het hele gebouw is destijds gebouwd met gemeenschapsgeld. En dat de naar verhouding geringe kosten van deze verbouwing weer terug komen, poets dat niet weg." hield hij de commissie voor. Een ander bezwaarlijk punt achtte hij de mogelijkheid van concurrentie-ver- valsing. Voor de VVD was het bij monde van Alrich Parson geen probleem. ,,Als we destijds deze mogelijkhe den hadden voorzien, hadden we het toen gebouwd", zei hij. Offe reins bestreed dat, maar dat veran derde aan de opstelling van Parson niets. Ep Oostra (D'66) bleef bij zijn in de commissie Welzijn en Onder win ingenomen standpunt, dat waar het mogelijke concurrentie vervalsing in de hand zou kunnen werken, hij graag het advies zag van de commissie Economische Zaken en Werkgelegenheid. Joop van Loenen (CDA) zag weinig problemen. ,,lk weet niet, of die concurrentievervalsing wel een factor is, die opgaat Tenslotte be taalt de pachter straks een hogere huur. Overigens ben ik van mening, dat als het ons als gemeente geen geld kost, omdat de kosten uit die hogere pacht terug zullen vloeien, er verder geen bezwaar bestaat" Gert de Weerdt (PvdA) was het met een aantal opmerkingen van de vorige sprekers wel eens De voor zijn fractie interessante vra gen over de financiële kant van de zaak achtte hij meer thuis in de betreffende raadscommissie. Wethouder Wagenaar rondde de discussie af met de toezegging, dat de commissie ECW zou worden benaderd. Maar hij liet aan duide lijkheid over het voorstel niets te wensen over, toen hij benadrukte, dat ,,wat het zwaarste is, ook het zwaarst moet wegen LEUSDEN - Voor bewoners, familie en belangstellenden wordt zaterdag een grote bazar gehouden in het verzorgingste huis voor bejaarden 't Hamers veld. Vanaf 9.30 uur zal er gedu rende de hele dag, uitgezonderd tijdens de pauze tussen half één en twee uur, van alles te doen, te eten en te koop zijn. Verkocht wordt tweedehands kleding, eigen gemaakt handwerk, boeken, er is een rad van avontuur, een grabbelton, er kan gesjoeld em gebowld worden. Er is een restau rant ingericht waar lekkere hapjes en drankjes genuttigd kunnen wor den. ISDEN - Tot en met zon- 12 mei vinden de schilde- en fototekeningen van led de Boer samen met de ichten van Cor Uitham en co Houtschild onderdak bij s Vial en dienst expositie- ite van 't Claeverenblad. ied de Boer en Cor Uitham, leraar zijn op dezelfde «rsfoortse middelbare lol, besloten enkele jaren g samen te gaan exposeren ethuisje De Gang van Els der Kooy. Langs de wand hten zij achter glas stroken er aan waarop Wilfried te- Ie en Cor Uitham zijn stro- schreef. De aldus ontstane ihten en illustraties werden ikte door collega-leraar erma en uitgegeven in jes. Zo ontstond onder vde bundel 'Kopspijkers'. feze bundel vind ik op de hui tentoonstelling bij Cees Vial itotekening terug van de man n zijn tanden knipt, met het cht 'Ook een tandarts is een ter Alleen hij heeft dat zo niet 3 gaten Maar... hij weet zijn woorden wel... te kiezen Leerling Marco Houtschild is nu mede-exposant geworden. Ge dichten zijn opgeblazen tot pos ters en hangen ingelijst aan de wanden. Wilfried toont olieverf portretten en beschilderde teken dozen met als inhoud prachtig teerbruine eieren, veertjes en ra dertjes. De portretten van Wilfried zijn felkleurige met-realistische weergaven van de mens in de ge daante van hofnar of vuurslikker 'Unbelievable faces'. Achter de vuurslikker leeft Wilfried zich uit in de patronen van oosterse tapijten, die voor het exotische van 's mans curieuze beroep zorgen. Ook op dit portret evenals bij de narren en het portret van het meisje brengt Wilfried versiering aan in de vorm van kronkelende uitwaaierende linten. Het geeft de portretten de opsmuk van ca deauverpakking mee. Bij het schilderij van het rheisje^ hangt het gedicht van Marco Houtschild: Ansicht uit Ede soms komt uet eeuwige leven gewoon met de post ze was van vanille en een beetje chocolade dus ik zoen de besteller en ik snoep god ik snoep. De werken van deze tentoonstel ling zijn (weer) gebundeld door Ron Boerma en heten 'Gaande weg'. Er is een driedeling 'Porto- vrij verlangen' bevat gedichten van Marco Houtschild, 'Unbelie vable faces' brengt de portretten van Wilfried bijeen en 'Topogra fisch ongenoegen' bestaat uit ge dichten van Cor Uitham Het ge dicht Thorn is daar één van: in dit witte stadje speelt een herfst de laatste troeven van zijn liefde uit een dag dat je dichtbij zo in de verte was een dag om te spijbelen van het leven Een gevoelig gedicht van Cor Uitham waarin hijin weinig woorden de schoonheid van het leven en de aangrenzende on dertoon van afscheid nemen aangeeft, terwijl een vleug me lancholie hem noopt te zeggen dat hij er eigenlijk veel voor over heeft om het mee te ma ken. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: Bert Vos indredakteur: Hans Mosterd edaktieCaspar van Loo. Boudewina de Boer edaktie-secretariaat: Mia Veen. Marijke de Smalen •levering kopij en advertenties: »r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het •nderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur edaktie en administratie: antoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkda- engeopen van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur. Telefoon: Ö-941495 (administratie) -941494 (redaktie). bonnementsgeld: 62.60 per jaar, 31.80 per half jaar, 16.15 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te tbben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze fofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), 1 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Kpekteur bezorging, overdag 03420- 94206. abestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen >et uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling '9iro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding n gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto f'd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 n)en 10,- voor lucntfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis. 5 LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- "antenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN/DOORN - De 56-jari- ge inwoner van Utrecht, die twee weken geleden voor de Urechtse rechtbank stond omdat hij in Doorn en Leusden had ingebroken, is dinsdag veroordeeld tot 15 maan den gevangenisstraf. Dat is vijf maanden minder dan de officier van justitie, mr. M A. A. van Capel- le, had geëist. De verdachte had het op zijn rooftochten vooral voorzien op boerderijen. Naast de te laste ge legde zaken, die zich in Doorn en Leusden hadden afgespeeld, be kende de man tegenover de politie nog een groot aantal andere kra ken. In het totaal pleegde hij er 93. Alle feiten waren rondom de Utrechtse Heuvelrug gepleegd. LEUSDEN - Op 13 mei wordt de maandelijkse schrijfavond van de groep Leusden van Am nesty gehouden. Dan kan weer geschreven worden naar de au toriteiten van landen, waar de mensenrechten worden ge schonden. In het algemeen kan worden gesteld dat de druk van de publieke opinie vruchten begint af te wer pen Steeds meer feiten over mar telingen worden bekend en de ver antwoordelijke regeringen begin nen de druk te voelen en gaan inzien dat marteling een legitiem onderwerp voor internationaal ver zoek is. Een belangrijke ontwikke ling in de strijd om de martelingen af te schaffen vond plaats of de Dag van de Rechten van de Mens, 10 december 1984. Op die dag nam de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Internationa le Verdrag tegen martelen aan Amnesty schrijft deze maand naar de autoriteiten van Zaïre, Tur kije en Vietnam. Het betreft perso nen, die onrechtmatig worden ge vangen gehouden en/of gemarteld. Voorbeeldbrieven liggen klaar om overgeschreven te worden. Men is van harte welkom op maandag 13 mei tussen 19.30 en 21 30 uur in de Hamersveldschool, Lijsterbeslaan 54 LEUSDEN - Het spreekuur van burgemeester mr. J. W. M. Rade maker komt van 14 mei tot en met 4 juni te vervallen in Leus den en Achterveld. In dringende gevallen kan een afspraak gemaakt worden met wet houder G van Woudenberg Af spraken kunnen worden gemaakt bij de secretaresse van Burge meester en Wethouders, telefoon 941247 tst. 113. LEUSDEN - Zaterdagavond, 11 mei wordt er een Duitse avond in de O.J.J.C. de Geut georgani seerd. Het overheerlijke Duitse bier zal volop aanwezig zijn als mede de overbekende Duitse bratwürste. Tijdens deze avond kan men genieten van Duitse muziek en een video opname van Rock Pallas. De entree is 2,- en de Geut is open vanaf 20.30 tot 1.00 uur. Inlichtingen, de Geut, Zwarteweg 29, tel. nr. 946848. LEUSDEN - Als afsluiting van het seizoen bezoekt de NCVB, Leusden-Zuid 14 mei de Edel en Siersteenslijperij „de Sprong" in Soest. Door middel van een dia-serie, wordt getoond hoe edelstenen groeien, aan de hand van ruwe stenen. Daarna zal er gezamenlijk een pannekoek gegeten worden in het Pannenkoekhuis ,,De Smic- kel". Het vertrek is 15.00 uur vanaf 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 en de vrouwen zijn om ongeveer 19.30 uur weer terug LEUSDEN - „We worden de laatste dagen geconfron teerd met een groot aantal mensen, dat aangifte doet van de diefstal van tuinmeubelen. Maar ook plantenbakken, bloembakken, en soms hele bomen worden weggehaald." Dit deelde een woordvoerder van de groep Leusden van de Rijkspolitie gisteren mee. De politie adviseert de mensen, de tuinspullen na gebruik weer binnen te zetten. ,,We hebben hier zo onder hand een hele lijst van vermis te tuinartikelen", aldus de woordvoerder van de politie. „Vanaf drie tot en met zes mei hebben we aangiften gehad van meerdere diefstallen. De artikelen die verdwenen waren een Prunusboom, twee tuin stoelen en een tafel, een hou ten plantenbak, een staande tuinlamp, diverse tuingereed schappen en twee bloembak ken." „De adressen, waarde spul len werden weggehaald, wa ren aan Landjonker, Benedic- tijenenhove, Rietspinner en Salamander. Kennelijk heeft het mooie weer de vraag naar i dit soort artikelen doen toene men. Maar op deze manier is dat natuurlijk nooit de bedoe ling. Vandaar dan ook, dat we de mensen adviseren, hun tuinspullen naar binnen te ha len." vervolg van pagina 1 dat het niet om produceren ging, maar om „het mengen van half fabrikaten". Uiteindelijk gaf hij toe, dat produktie feitelijk toch wel het juiste woord was voor de aktivitei- ten die Prochemko voornemens is te gaan verrichten Als volgende spreker, vroeg de heer Lammers zich af, hoeveel procent de handelingen van een bedrijf mogen afwijken van de re gels in het bestemmingsplan, voor dat een wijziging van dat plan nodig is. Voorts verwonderde hij zich erover, „dat de honderd procent belangen van de inwoners niet vóór de nul procent belangen van de gemeente kwamen, in deze zaak." Verder vond hij, dat er over de uitstoot van giftige stoffen nergens een bevredigend antwoord was te vinden De heer J W. G. van de Hurk ging uitvoerig in op de chemische produktie, die bij Prochemko plaats zou gaan vinden. „Wat me ver baast, is dat er in de Hinderwetver gunning veel gesproken wordt over zuren, die bij de produktie worden gebruikt. Wat er volkomen aan ontbreekt is, dat de uitworp van giftige stoffen nauwelijks aan nor men blijkt te zijn gebonden. Welis waar worden er eisen gesteld aan de hoeveelheden in milligrammen per kubieke meter. Maar aan het totale aantal kubieke meters wor den geen grenzen gesteld Dat houdt in de praktijk in, dat het bedrijf onbeperkt vervuilde lucht kan uitstoten. Het lijkt me daarom zinniger, als in de vergunning na dere eisen worden gesteld aan de uitstoot per seconde." Voorts wees hij erop, dat het personeel, dat Prochemko in dienst heeft zeer waarschijnlijk niet des kundig is om op te treden, als zich een calamiteit voor zou doen. „Dat is gebruikelijk in „badkuipchemie" Er is een brandwacht, heb ik gele zen, maar die weet niks, als zich een chemische calamiteit voor doet. En dan staat er, dat als zich iets voordoet, het college van B&W moet worden gewaarschuwd. Wat gaan die dan doen? Dweilen soms," zo vroeg hij zich onder grote hilariteit af. Verder wees hij erop, dat er bij de adviezen géén schriftelijk stuk was van de Inspectie Volksgezondheid en Milieuhygiëne. „Het enige wat ik kon vinden, is dat er telefonisch kontakt geweest is." VERFFABRIEK De heer Van de Hurk ging vervol gens uitvoerig in op de aard van de fabricage. „We krijgen in Leusden- Zuid een verffabriek naast de deur Die werkt met stoffen, die wel brandgevaarlijk zijn, maar niet licht ontvlambaar Ik heb het nage vraagd bij het verfinstituut van TNO, én bij de Kamer van Koop handel in Amersfoort, en er kan geen twijfel over bestaan, dat het om een verffabriek gaat Geen grote, misschien, maar dat is maar hoe je het bekijkt Er wordt 55.000 kilo verf per jaar gemaakt Daar is men 2000 uur per jaar mee bezig. Omgerekend zijn dat vijftig weken van veertig uur Daarbij gebruikt men xyleen, een „broertje" van tolueen, maar zo'n veertien procent minder giftig. En dat mag allemaal door de schoorsteen Veertig gram per uur, ruim elf milligram per se conde, dag in dag uit. Dat betekent, dat je tegen de mensen moet zeg gen: Ga de tuin uit, ga binnen zitten en wacht maar tot het over is". De heer J. Michels had een qroot aantal vragen, over het Ruimtelijke Ordeningsaspekt rond Prochemko Hij wees er onder meer op, dat Prochemko een schoorsteen zal gaan bouwen van dertien meter hoog, terwijl in het bestemmings plan een maximale hoogte van acht meter wordt genoemd, zonder mo gelijkheid tot ontheffing. Voorts wees hij erop, dat het gebied wordt omschreven als over gangsgebied tussen het verstede lijkte Leusden, en het landelijk ge bied. Bovendien had hij een groot aantal opmerkingen van bestem mingsplan-technische aard en wees hij op de inspraakverorde ning, waarin de inachtneming van vermeende belangen wordt ge noemd, en het beleidsprogramma van het college, waar een op de burger gericht, open bestuur in wordt onderschreven. Tenslotte wist hij te melden, dat de CDA- fractie in Provinciale Staten „grote belangstelling heeft voor deze zaak". ONDERZOEK In de daarop volgende ronde binnen de commissie bleken de standpunten niet veel anders te liggen, dan aan het begin van de vergadering, maar werden ze wel aangescherpt De PvdA bleef tegen vestiging, en als het college dat toch voor zou blijven staan, dan zag men dat graag in een beschikking vastge legd De WD vond een nadere risico analyse het overwegen waard. „En bovendien eentje, die naar het pu bliek toe duidelijk is. Dat wil zeg gen, óók leesbaar voor mensen, die géén chemie hebben gestu deerd," zo voegde Sjef ten Berge, die dit standpunt verwoordde, er aan toe. „Veiligheid en milieu zijn daarbij belangrijker, dan juridische haarkloverij omtrent de bestem mingsplanprocedure. Aantasting daarvan moet worden bestreden, zoals dat ook in het bestemmings plan is gegarandeerd," besloot hij. Ep Oostra bleef ook bij zijn eer der ingenomen standpunt wijzi ging van het bestemmingsplan middels een voorbereidingsbesluit en de rest van de gebruikelijke procedure. Harm Offereins bleef van me ning, dat hij, gezien de al afgege ven beschikking, weinig zinvols meer kon zeggen. „Maar dat u niet verstandig hebt gehandeld, is dui delijk," stelde hij vast. i, Joop van Loenen gaf daarna de doorslag, door te vragen wat er eigenlijk tegen zou zijn, om de wijzgiging van het bestemmings plan op te starten. „Maak het naar de burgers van Leusden toe een open zaak," adviseerde hij. Wethouder Wagenaar con stateerde daarop, dat de meerderheid van de commis sie het college twee sugges ties deed: het laten maken van een risico-analyse, en het bezien van de mogelijk heid, om alsnog aan een wij ziging van het bestemmings plan te beginnen. Hij zegde toe, dit in het college naar voren te zullen brengen. De aspekten, die betrek king hebben op het verlenen van de Hinderwetvergun ning, komen trouwens van avond in de commissie Alge mene Bestuurszaken aan de orde. De vergadering begint om acht uur, in de commis siekamer van het gemeente huis. Uil kommentaar De gang van zaken rond de mogelijke vestiging van Prochem ko in het voormalige pand van de Keurslagercentrale aan de Arn hemseweg is er met alle gekrakeel niet duidelijker op geworden. Het college van burgemeester en wet houders is voorstander, en de in woners van Leusden Zuid zijn te gen de komst van het bedrijf. Dat is het enige, dat op dit moment onom wonden kan worden vastgesteld. Dat de bestuurlijke gang van zaken rond Prochemko geen schoonheidsprijs verdient, daar zullen voor- en tegenstanders het ook wel mee eens zijn. De vraag is echter, op welke manier nu duide lijkheid geschapen kan worden Volgens de wet moeten tegenstan ders binnen een maand beroep aantekenen tegen de overheidsbe- slissingen, waar zij het niet mee eens zijn. Met betrekking tot de inmiddels verleende Hinderwetver gunning is dat allemaal duidelijk. Maar ten aanzien van het bestem mingsplan is dat niet zo. Kan een burger beroep aantekenen tegen een niet genomen beslissing9 Want zo ligt de zaak momenteel, formeel gezien. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft besloten, dat een besluit om het bestemmingsplan te wijzigen, overbodig is Daar is ner gens wat van terug te vinden op papier, en dat maakt een beroeps procedure extra moeilijk. Nu heeft dan de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening haar voorzitter de op dracht meegegeven, in het college te bepleiten, alsnog te gaan over wegen zo'n wijzigingsprocedure te beginnen. Er kunnen derhalve drie dingen gebeuren. Het college begint aan zo'n pro cedure, waarna voor belangheb benden de gebruikelijke wegen open staan, om tegen een wijziging van het bestemmingsplan in be roep te gaan Het college kan besluiten, dat alsnog het inmiddels beruchte arti kel uit het bestemmingsplan, de zogenaamde toverformule, zal worden toegepast. De belangheb benden kunnen daar dan volgens de AROB-procedure .bezwaar te gen maken, als zijnde een over- heidsbeslissing, waar zij het niet mee eens zijn. En tenslotte kan het college be sluiten, dat haar eerder ingenomen standpunt gehandhaaft dient te worden Gezien de beroeps-termijn van een maand, zou het college bij die laatste overweging rekening moe ten houden met twee dingen. In de eerste plaats zou zij dat besluit ter kennis moeten brengen van het publiek Immers de gemiddelde burger heeft geen kijkje in de keu ken van de college-vergaderingen, en een officieel stuk, waarin de beslissing wordt meegedeeld kan meteen dienen als het handvat, dat wethouder Wagenaar al noemde met het oog op mogelijke beroeps procedures. In de tweede plaats zou die belisssing op zeer korte termijn moeten worden genomen. Dit, van wege de in de wet vastgelegde termijn van een maand, binnen welke beroep aangetekend moet worden Dat is de enige manier, om aan de burger alsnog het recht te doen, waaraan het in de hele pro cedure tot op heden heeft ontbro ken, en waarvan men zelf stelt, dat zulks niet de bedoeling is geweest h.m. LEUSDEN - Gistermiddag was het leest in huize Spaargaren aan de Vrijhoef in Leusden. Burgemeester Rademaker bezocht het echtpaar in verband met het 50-jarig huwelijk Jan Spaargaren werd op 25 april 1913 in Amsterdam geboren, zijn echtgenote Maria Catharina Johanna Schwarz is op 17 maart 1911 geboren eveneens in Amsterdam. Het echtpaar is sinds juni woonachtig in Leusden en heeft drie kinderen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3