,De mensen moeten geen ideeën gaan verzinnen, maar gewoon komen kijken" aterdag 11 mei open dag „We richten ons erop, onderdeel uit te maken van Leusdense gemeenschap" „De IVO-examens die we gaan doen, daar zijn we hartstikke trots op" De Hohorst" gaat in toekomst ook dienen voor daghulp in regio DONDERDAG 9 MEI 1985 samenleving meiden, die ook gewoon naar school gaan. Het zijn geen onge huwde moeders, en er vinden hier geen orgieën plaats. We kunnen dat niet vaak genoeg benadrukken, blijkbaar, ten opzichte van de men sen, die dit soort verhalen in stand houden, of misschien verzinnen. We zouden alleen maar tegen die mensen willen zeggen: verzin nou eens geen toestanden, maar kom eens kijken." „Eén van die misvattingen is bijvoorbeeld over het maatschap pelijke niveau. Het is beslist niet zo, dat de meisjes hier in huis persé uit zwakkere niveau's komen. Er doen zich allerhande problemen voor, die elders ook bestaan. Puberteits- problemen, bijvoorbeeld, die dan soms wat heftiger worden geuit, vaak door een wat genngere socia le vaardigheid. Meisjes, die op school de mist in zijn gegaan, die op straat terecht komen in groepen, waar ze door die geringere sociale Dan moeten ze zelf duidelijk ma ken, waarom ze denken, dat we ze hier wel kunnen helpen, en thuis niet. Bovendien moeten ze duide lijk kunnen maken, wat de proble men zijn. En vanuit dat gesprek kan ze dan geplaatst worden, als zowel zijzelf, als haar ouders daar op vrijwillige basis mee instemmen. Want dat is nog zo'n misvatting, die we graag de wereld uit zouden zien geholpen Plaatsing hier is vrijwil lig. Er wordt hier niemand in een gesloten auto het terrein opgere den, en vervolgens achter een deur geplakt." HARDNEKKIG „Overigens is dat ook weer zo'n voorbeeld van een zeer hardnekkig vooroordeel. Zo hadden we hier op één van onze open dagen in het verleden eens een mevrouw, die vroeg waar nou toch die isoleercel- len waren. „Die hebben we niet," was het antwoord. „Maar kijkt u maar rustig rond, hoor mevrouw Affijn, na een tijdje had die me vrouw uitvoerig rond gekeken. „En?", vroegen we, „heeft u nu gezien dat we hier geen isoleercel len hebben,". Waarop ze ant woordde, dat ze dat natuurlijk niet gezien had, omdat wij die - even natuurlijk - uiteraard hadden ver stopt achter de één of andere afgesloten deur Op dat moment sta je machteloos met je mond vol tanden." EXAMENS „Morgen gaan we met vijf meis jes naar Utrecht. Ze doen daar IVIO-examens, voor het eerst. Dat is een onderdeel van ons hele programma, en sinds kort hebben we bij IVIO die mogelijkheid. En daar zijn we hartstikke trots op. Naast gewone lessen, zoals reke nen of Engels, hebben we hier een groot aantal cursussen, die op die zelfredzaamheid, die weerbaar heid, gericht zijn. We doen bijvoor beeld met regelmaat wat aan het schrijven van brieven Duidelijk maken, wat je wilt vertellen. Die creatieve activiteiten hebben we al genoemd, maar lichaamsverzor ging, jeugd-EHBO, kooklessen, huishouding en algemene prakti sche vorming, daar besteden we ook veel aandacht aan „Je fiets maken, behangen, schil deren, een leertje vervangen in een lekkende kraan, een electrische stop vervangen, of een stekker aan een draad bevestigen, dat doen we allemaal, En het aardige is dan vaak, dat je vanuit die praktijk weer terug komt op de theorie. Bij het behangen zul je moeten meten, om maar eens iets te noemen. En zo vergroot je de motivatie. Ze weten, wat ze er in de praktijk mee moeten doen." RONDLEIDING Tijdens de rondleiding, die foto graaf Jan Pit en schrijver dezes krijgen, waarbij bewoonster Grietje ons door het huis leidt, wordt duide lijk wat er bedoeld wordt. Naast de ruimten die nodig zijn voor bureau werk, vergaderingen, de eetzaal, de huisvesting van de groepen en niet te vergeten, het kantoor van de kokkin, waar de menu's gestalte krijgen - en daarom lang de onbe langrijkste ruimte niet, lijkt on - nemen we ook een kijkje in de lesruimtes. De leskeuken, waar niet alleen wordt geleerd, hoe je moet koken, maar ook dat dat binnen een be paalde tijd moet gebeuren; het vroegere washok, waar allerlei soorten behang op de muur aange ven, dat hier geschilderd en behan gen wordt; het handvaardig heidslokaal, waar je volgens Grietje „van alles mag maken, vooral wat je moeilijk kunt, natuur lijk", de fietsshop, waar alle moge lijke reparaties aan fietsen kunnen worden verricht, en die daar ook worden verricht, en die daar ook worden bijgebracht, ze geven een duidelijk beeld van de praktische gerichtheid waarmee men op „De Hohorst" te werk gaat. OPEN DAG Vandaar ook, dat de open dag, die „De Hohorst" zater dag 11 mei houdt, alleszins de moeite waard is, om met een bezoekje te vereren. Los van de aktiviteiten, die plaatsvinden, zoals de teken wedstrijd en de play-back- show, zoals we die al eerder publiceerden, is het voor het verkrijgen van een reëel beeld van „De Hohorst" een uitstekende gelegenheid. „We staan open voor vra gen," zeggen Jan Wegge- mans en Aart van Splunter. „En we zouden het op prijs stellen, dat de mensen, die vragen hebben, in de eerste plaats eens kómen, en in de tweede plaats die vragen ook stellen." „Want een essen tieel onderdeel van het den ken hier binnenshuis is erop gericht, om gewoon deel uit te maken van de Leusdense gemeenschap." „De Hohorst" zoals veel Leusdenaren het kennen: het statige witte huis aan de Heiligenbergerweg De open dag, zaterdag 11 mei, is een mogelijkheid om kennis te nemen van wat erin het internaat allemaal wordt gedaan. vaardigheid dan ook weer niet kun nen handhaven. Of meisjes uit één-ouder-gezinnen. Die hebben we ook. Waar dat thuis tot proble men heeft geleid. En een andere categorie, als je dat woord trou wens in dit verband gebruiken mag, zijn de meiden, die met geen stok vooruit te krijgen zijn. Die altijd aan moeders rok hangen, waarop die moeder op een gegeven moment zegt: „Dat kan niet zo. Zo kan mijn kind straks de maatschappij niet in." „En natuurlijk, er is ook een groep, die zich moeilijk aan regels kan houden, waardoor de verhou dingen thuis en op school scheef groeien." WEERBAAR „Waar we ons dan ook in belang- njke mate op richten, is het weer baar maken van de meisjes hier in huis Ze zelfvertrouwen bijbrengen. Ze leren, dat ze iemand zijn, dat ze eigenwaarde hebben, ook als ze niet zo flitsend uit hun hoofd kun nen rekenen, maar bijvoorbeeld, omdat ze toevallig wel een mooie trui kunnen breien, een fietsband plakken, of wat dan ook. Waarbij het hier natuurlijk gaat om sympto- nen. Maar die zijn erop gericht, de mensen iemand te laten zijn. Een meisje met een eigen persoonlijk heid." DUIDELIJK „Dat begint trouwens al, als ze hier voor de eerste keer komen dien kunnen we hier blijven. Want dat is ook nog een discussiepunt geweest. Wij zijn zelf heel gelukkig met deze plaats. Je zit niet midden in de kern van een plaats, maar je zit er ook niet te ver van af. Maar het gebouw voldoet natuurlijk niet aan de eisen van de tijd. En in de sfeer waarin wij werken zeker niet._Een internaat voor meisjes van veertien tot eenentwintig jaar. die meiden hebben natuurlijk allemaal een ei gen kamer nodig. Dat is het beleid. En om dat hier te realiseren, zonder dat dat teveel geld kost, dat zou niet makkelijk zijn. Daar komt nog bij, dat het een huurpand is, wat het voor het Rijk natuurlijk op zich niet aantrekkelijk maakt. Bovendien staat het op de lijst voor monumen tenzorg." ITMaar iedereen een eigen ka mer, dat zijn eigenlijk maar theore tische eisen. De vraag is, wat de meiden hier in buis zelf willen En die willen lang niet allemaal alleen op een kamer. Die willen vaak zelfs graag met een paar anderen sa- STAGE „Met stage-adressen is het net zo. Dat loopt goed, de laatste tijd. Het gaat dan om adressen, waar de meisjes niet zozeer werk doen, als wel ervaring opdoen met eens wat andere mensen, dan die waar je elke dag tegen aan loopt. Het is een onderdeel van het vormingspro gramma. En het geeft een soort van werk-effect de deur uitmoeten, om ergens op tijd te zijn, waar je omgaat met andere mensen." „Met gastgezinnen hebben we gek genoeg andere ervaringen. Op de een of andere manier werkt dat niet. Of er te hoge verwachtingen worden geschapen, of dat onder schatting het probleem is, we zijn er nog niet uit. Feit is wel, dat er behoefte aan is „Er zijn hier in huis meisjes, die kunnen met weekend niet naar huis, net zo min als met de vakan ties. Dat is soms heel bitter, ze zien da anderen weggaan, en zelf blij ven ze in diezelfde omgeving. Van daar dan ook, dat gastgezinnen aan< iren iajo,f (door Hans Mosterd) ei v,EUSDEN - „De Hohorst gaat in de nabije toekomst ook de$5 ctioneren in de daghulp voor jongeren, die binnen hun :in in de problemen zijn geraakt. We moeten er vier jrnaatsplaatsen voor inleveren, en daarvoor In de plaats rdt het op die manier vrijgekomen geld besteed aan 'JJ jhulp voor acht jongeren. Dat zal vast nog wel problemen ToJ everen, omdat het niet alleen werk hier in huis betekent, rkiki ar ook de begeleiding van de gezinnen, waar die acht merr geren vandaan komen." i Sj i\ komt er ook in ons geval op neer, dat je met steeds ijdei ider mensen geacht wordt, meer werk te doen, terwijl je ^|r verbetering van de kwaliteit blijft streven. Moeilijk, schien, maar ook een uitdaging. Temeer, omdat we er in hele sfeer van bezuinigen niet het ongelukkigste afgeko- n zijn.' wort i het woord zijn Jan Weggemans, directeur van „De geo; horst", en één van de maatschappelijke werkers, die er doo rken, Aart van Splunter. Over „De Hohorst", over het image hetv; i het internaat, over de open dag van zaterdag 11 mei, over een mpelvrees, en over waar het allemaal om draait, de '^ke isjes in het internaat. men, in plaats van alleen. Dat geldt natuurlijk niet voor de meisjes, die we hier proberen voor te bereiden op zelfstandig wonen. Die krijgen in de Oranjerie of in het Koetshuis een eigen kamer, want dat is be leidsmatig nodig voor die voorbe reiding. Een eigen kamer, een ei gen budget, allemaal natuurlijk met begeleiding, maar ze moeten daar leren, zelfstandig te kunnen leven. Daar gaat het dus anders." „Maar hier in het hoofdge bouw. Het is een gebouw met sfeer. In andere instellingen, mooie nieuwbouw hoor, daar niet van. maar er ontbreekt wel wat. Wat we hier hebben, is een sfeervol huis, een fijn leefklimaat. Hier woon je gezellig met elkaar, zo zit dat ei genlijk. En dat vind je in die moder ne bouw niet. We hebben hier ook nauwelijks te maken met vernielin gen, en dat hebben we elders wel anders meegemaakt. Maar geluk kig is ook dat voldoende gewaar deerd, en blijven we, waar we zitten." INTEGRATIE „Je moet goed begrijpen, dat een groot deel van de meiden hier in huis nogal wat drempelvrees heeft We merken dat aan de eigen aktiviteiten, die we hier ontplooien, We doen vrij veel Sport, toneel, muziek en volksdansen zijn aktivi teiten die hier wekelijks op het programma staan Maar je moet echt zeggen, op een gegeven mo- Onze rond leidster, Grietje, was zo bereidwillig voor fotograaf Jan Pit even te poseren in de fietsshop. Hier wordt geleerd, hoe eenvoudige reparaties aan de fiets te verrichten. heel welkom zouden zijn." „Maar dan natuurlijk wel op de goede manier. Want één van de dingen, waar we inmiddels wel achter zijn is, dat men zich binnen zo'n gezin vaak op voorhand al opstelt op een manier, die zich nog het beste laat omschrijven als: op de hulpverleningstoer." „En dat moet nu juist niet. Als de mensen, die zich als gastgezin melden, zichzelf gaan beschouwen als een soort verlengstuk van wat hier binnen het huis gebeurt, dan wordt het een heel eng bedrijfje Zeker voor het meisje, dat dat ondergaat. Nee, waar het om gaat is juist, dat zo'n gezin gewoon doordraait, gewoon met één per soon meer. En verder niks bijzon ders." IMAGE „Wat toch ook meespeelt, is het image dat een internaat als dit blijkbaar met zich brengt. Dat kon den we op de Koninginnemarkt nog merken. Dat er best mensen wa ren, die geïnteresseerd waren, maar haast te huiverig, om vragen te stellen. Het was trouwens een hele leuke ervaring, om daar te staan temidden van de Leusdena ren. We hadden zo'n vijfhonderd folders, en die zijn we allemaal kwijt. Mensen zijn blijkbaar vaak nieuwsgierig naar het gebouw. En ook nieuwsgierig naar wat dat nou voor meisjes zijn, die hier wonen." „Daar kunnen we trouwens glo baal wel eens iets over zeggen Want het gaat hier om gewone De Oranjerie, die in gebruik is voor zelfstandige huisvesting. ment, van „doe nou maar eerst eens mee, dan kun je pas ervaren, of je het wel of niet leuk vindt „In een aantal gevallen gaat dat dan zo goed, dat onze sociaal cultureel werkster, die veel contac ten onderhoudt met verenigingen, zo iemand uit huis hier, op zo'n club krijgt. Dat proberen we ook te stimuleren, dat ze naar buiten tre den We vinden dat belangrijk, om dat het heel essentieel is, dat die meiden hier ook leren, hun sociale vaardigheid te ontwikkelen. En daar kun je hier binnenshuis na tuurlijk een hoop aan doen, maar contacten met de buitenwacht zijn natuurlijk van groot belang." „We hebben dan ook goede contacten met een aantal organisa ties in Leusden, zoals Latent talent, Tussentijds en De Geut. En ook anderszins hebben we geen reden om ons te beklagen. Toen we bij ons twintig-jarig bestaan een vos senjacht in Leusden organiseer den, hebben we van de winkeliers bijvoorbeeld, alle mogelijke mede werking gehad." p hö waa fgewisseld door elkaar geven en Aart beurtelings een toelich- een antwoord, of een aanvul- op eikaars tekst. Bepalend rde sfeer in huis, waar men met ar probeert, tot oplossingen te ItlÜl van 016 problemen die zich ijd en wijle voordoen. jWe zijn er niet te beroerd uitge- S,J len" zegt Jan Weggemans, als verfc xaat over de voorlopige uitslag ®?<|wat er m het kacjer van ,je umigingen voor „De Hohorst" cWe. „Ik heb vanaf het begin egd. dat als men met zinnige ienten aan zou kunnen to- dat we hier een overbodig fisn leidden, dat ze dan met mij M/ast zouden krijgen. Maar als IffefrtêTgétfal'Was, danvoncHk 'èëh onjuiste 'en ook een on aardige gedachte, dat we de zaak maar zouden moeten len En we hebben het uitge- it. We zijn naar de hoorzitting de provincie geweest, de mei- hier in huis hebben daar trou- is ook nog een brief naartoe chreven, en het gevolg is, dat ons nu ook op daghulp gaan ten We hebben hier gedeputeerde ikstra op bezoek gehad, en die onder de indruk van de dagbe- lingsmogelijkheden hier. Daar iben we toen heel nadrukkelijk ipgemerkt, dat die mogelijkhe- alleen maa^ konden bestaan Ie gratie van^le totale hulpverle- j, van waarÜjt we hier werken. het internaat sluiten, om hele- alom te schakelen op daghulp, zou in onze visie niet gaan ukkig is men daar gevoelig voor 'eken, zodat het nu die combi- e wordt." heldere verteltrant zetten Jan Aart uiteen, wat een hele weg «eest moet zijn, door bestuurlijk fcht, met Den Haag nog op de p toe Maar met het resultaat ze tevreden. We zijn er natuurlijk nog niet, U er nog zo'n veertien punten tafel liggen, waarop ook bezui- Jmoet worden, zoals de ver ding voor slaapdiensten. van Splunter en Jan Weggemans. Die wil men zó korten, dat je daar nog een gulden of zes per nacht aan overhoudt. Dat is.natuurlijk al te gek. Je moet van huis, en als een slaapdienst nou in zou houden, dat je ook niks anders te doen zou hebben dan slapen, dan^was dat nog zo'n punt niet. Maar dat is natuurlijk best eens anders. Als dat niet zo zou zijn, dan kon je de hele slaapdienst tenslotte wel afschaf fen. Wat dat betreft werkt het be leid, zoals dat momenteel gestalte krijgt, niet bepaald motiverend voor de mensen. Het is niet alleen een constant vechten voor je baan, maar ook voor erkenning van die baan als reeël werk." BLIJVEN „Maar alles bij elkaar opgeteld zijn we niet ongelukkig. We zijn er redelijk afgekomen, maar boven- Een van de fraaie kamers, ingericht als woonruimte van een van de woongroepen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7