Ontspanningsavond huize St. Joseph Metapontum: spel zonder winnaar of verliezer... „Mensen reiken elkaar de hand" Laatste voorstelling Eendracht Wandelend of fietsend dauwtrappen Nuttiger door Anco Mali Foutieve opstelling Wat zit er achter? Pythagoras De mogelijkheden ACHTERVELD - Door de be wonerscommissie van huize St. Joseph werd woensdagavond de slotavond van het ontspan- ningsselzoen georganiseerd. Het was weer de laatste ontspan ningsavond van het afgelopen seizoen. De zaal was geheel gevuld met de bewoners van het huls, Sine Cura en Wagenberg. De avond werd geopend door de directeur, de heer Hilhorst. Hij was blij dat er ook nu weer zoveel belangstelling van de zijde van de bewoners was en wenste allen een hele prettige avond. Begonnen werd met een bingo waarbij weer een aantal leuke prijsjes te winnen waren. De bingo werd afgewisseld met een optreden van een aantal personeelsleden met play-back shows. Driemaal traden zij op. Als eerste werd de play-back INGEZONDEN buiten verantwoording van de redactie Lezend in uw blad van 7 mei, kom ik tot de verbijsterende ont dekking, dat het verzorgen der planten in het gemeentehuis per jaar meer kost dan de 8300 gulden die er voor uitgetrokken waren. Nog verbaasder was ik, toen ik vernam, dat men nu schuif- en opgevoerd van Tineke Schouten door Anke, Ingrid, Margriet, Joke en Gerda met Ka, Ka, geef de pot eens aan. Dit werd door hen opge voerd compleet met bed. patiënten en verpleegsters. Vervolgens een play-back door Joke van Corrie Konings met „Ik krijg een heel apart gevoel van binnen". Na een tweede bingo weer een optreden van Gerda-Anke met een playback van André Hazes met het lied „Ik meen het". De optredens brachten de lach spieren wel goed in beweging en zij werden met een daverend applaus beloond. Na een korte pauze kreeg men tot ieders verrassing nog een optreden van de Achterveldse Tiro- ler Kapel. Tijdens dit optreden bleek dat enkele bewoners on danks hun leeftijd het walsen nog niet waren verleerd. draairamen wil gaan aanbrengen om beter bij de planten te kunnen komen om ze van water te voor zien. Daar 1 april reeds voorbij is. kan ik niet meer aan een 1 april mop denken, jammergenoeg Maar wel komt bij mij de gedach te op, of het niet simpeler en goedkoper kan, en wel door de planten op plaatsen te zetten waar men er zonder enige moeite bij kan. Dan kan iemand die in het ge meentehuis werkt, en af en toe niets te doen heeft, dat verzorgen voor haar of zijn rekening nemen en kunnen die 8300 gulden, en straks nog meer, weer voor iets nuttigers gebruikt worden. H. Spaans-v.d. Linden Metapontum is een nieuw spel. Het werd uit het schaakspel ontwikkeld, maar kent geen winnaar of verliezer. Metapontum is namelijk een spel van vrede, samenwerking en overleg. Metapontum betekent: Brug naar de overzijde. Die betekenis slaat op het doel van het spel: elkaar in zo min mogelijk zetten naar de overkant van het speelbord helpen. De aardrijkskundigen onder ons weten dat Metapontum ook de naam is van een plaatsje in Zuid- Italië, waarin eens de school van Pythagoras (de wiskundige: a2 b2 c2) stond. In deze school werden spelen als het huidige Metapontum gebruikt als edukatief middel, als oefening in onderhandelen en het aanleren van allerlei sociale vaardigheden. De patronen van Metapontum voldoen aan wiskundige wetten, maar zijn ook op kunstzinnige wijze uit te beelden in vormen of muziek. Medewerkster Anco Mali bezocht Leusdenaar Gabriël Bassant die het spel heeft leren spelen. Zij ontmoette ook Hans Theo Frenkel die Metapontum (herjontdekt/ontworpen heeft. Anco Mali speelde een spelletje en liet daarnaast Frenkel uitvoerig - soms bijzonder filosofisch - aan het woord. LEUSDEN - De Leusdenaar Gabriël Bassant vertelde on langs op de eerste talkshow in de Amersfoortse "Witte Zaal" dat zijn leven ingrij pende veranderingen heeft ondergaan sinds hij het oude spel Metapontum heeft leren spelen. Hij past de principes van dit spel toe in het dage lijks leven, en zijn (ver meende) tegenstanders wor den medestanders. Ook in zijn vak werkt het. Mensen die aanvankelijk tégen reno vatie zijn luisteren naar zijn inzichten. Gezamenlijk be denken ze nieuwe patronen nu hij bereid blijkt naar hen te luisteren en met hen mee te werken. Alle mensen zijn medemensen, en je moet ze over de brug naar de andere kant helpen, zoals zij jou naar hun zijde moeten over brengen. Metapontum betekent de brug naar de overzijde Het doel van het spel Is niet het overwinnen en uitschakelen van de tegenstan der. maar het gezamenlijk ontwik kelen van nieuwe spelpatronen Het is een oefening in sociale vaardigheid, kunst en weten schap. Mensen reiken elkaar de hand Zij geven elkaar de ruimte. Zi| helpen hun medespelers hun doel te bereiken. Hans Theo Frenkel die het spel (her)ontdekt heeft nodigde mij die avond bij Gabriël Bassant uit het spel met hem te spelen. Hij legde me de zetmogeli|kheden uit (ik speel geen schaak). Gabriël dacht terzijde met ons mee Hoewel ik geen enkel in- of overzicht van het spel had, bereikten wij ons doel in 43 zetten Het uiterst bereikbare minimum is 33 zetten. Ik kwam met al mijn stukken in de juiste volgorde op Hans Frenkels plaats te staan en hi) dito op de mijne. Door zijn hulp en die van Gabriël kon ik, die niets van het spel af wist. meespelen De angst om te verliezen viel weg. Ingewijde en oningewijde gaven elkaar de hand en bedankten elkaar. Hoe heeft Hans Theo Frenkel het Metapontumspel (her)ontdekt? „De eigenlijke druppel die de em mer deed overlopen of het stootje dat het steentje aan het rollen bracht was een foutieve opstelling op een schaakbord. Schaakspe lers zijn mensen die heel precies zijn. Eén van de vele wetten is dal het bord zo opgesteld moet wor den dat het witte vlak aan de rech terkant komt. Ik zat te wachten op een vriend die ik naar een vliegveld (in Ame rika) zou brengen. Zijn schaak bord was-gelukkig-foutief opge zet. Wat doet men dan? Zoep, alle stukken er af nemen, het bord om draaien en de stukken er weer op zetten. Ik was dat bijna aan het doen. Toen dacht Ik: ach Ik heb de tijd. Mijn vriend, die naar China ging, was nog bezig om te pak ken. Waarom zal ik niet proberen om die stukken met schaakzetten naar de goede kant te krijgen? Dat zal niet zo moeilijk zijn, dacht ik. De eerste paar zetten gingen leuk. Tot ik na vijftien zetten hele maal vast liep. Het was ondoen baar. Ik probeerde het nog eens via een andere methode, maar liep weer vast. Het was tijd voor het vliegveld, Ik nam het pro bleem mee naar huis, zette thuis mijn bord op en zat de hele avond te klungelen. Er was geen moge lijkheid om wit een kwart slag naar rechts te krijgen en zwart naar links en de stukken op de één of andere manier door elkaar heen te laten gaan. Dat herinnerde me aan een film die ik had gezien: 'General Patton"'. Patton was een Amerikaanse ge neraal, die bij het Ardennenoffen sief opereerde. Ergens in Duits land kwamen de legers van gene raal O'Bradley en van Patton el kaar tegen. De manoeuvres om die twee legers, die gespannen waren omdat ze tegen de Duitsers moesten vechten, door elkaar heen te krijgen en elkaar te laten passeren verliepen zo verschrik kelijk slecht, dat het zelfs tot vuist gevechten kwam. Het was een chaos Patton, die onder O'Brad ley stond, is tenslotte op een jeep gaan staan om verkeersagent te spelen. Met allerlei manoeuvres heeft hij die legers van 130.000 man met trucks, tanks en ander materiêel netjes door elkaar laten trekken. Frenkel: „Dat was het gedachten- beeld dat ik had toen ik al die stukken in een midden van mijn bord had verzameld. Pionnen kunnen alleen maar recht door gaan. Ze kunnen niet naar links of naar rechts, en ik zag analoog hetzelfde probleem. Ik heb de hele avond zitten denken, maar ik liep vast, elke keer weer De volgende dag was ik buiten in de tuin Het is zes jaar geleden Ik zag bijen, en peinzend over mijn probleem, dacht ik aan hun ho ningraat Bijen zijn de meest effi ciënte schepsels in de natuur. Te rug in mijn werkkamer heb ik een bord gemaakt met honingraatvak jes, en wonder boven wonder ont dekte ik dat op deze manier de pionnen twee mogelijkheden had den om elkaar te passeren. Na heel veel gedoe kreeg ik het voor elkaar om de schaakstukken naar de overkant te krijgen. Toen ik dat onder de knie had, ik heb er een maand elke dag aan gewerkt, zag ik alle mogelijke mooie patronen zich ontwikkelen De zetten wer den langer, het ging sneller, het werd meer en meer harmonieus. Drie jaar lang heb ik de methode ontwikkeld om de stukken over te brengen volgens de schaakme thode zonder te slaan en toen kreeg ik het voor elkaar om ook op het schaakbord de stukken van de ene kant naar de andere over te brengen. Dat lukte In zes uur Nu kan ik het doen in vijf minuten, omdat ik de methodieken en de patronen beheers." „Schaken is zo'n 5000 jaar oud. Chinezen, Egyptenaren, Hindoes, Arabieren, Grieken speelden het. Het is mogelijk vanuit de weten schap dat zo'n spel. zo'n ge dachte, ongeveer tegelijkertijd en onafhankelijk op diverse plaatsen in de wereld uit komt. Ik heb mijn hele leven filosofie gestudeerd en aan de universiteit gedoceerd. Fi losofie heeft altijd te maken met de vraag: wat is het doel van het leven? Wat is het ideële leven, hoe moeten we leven? Wat voor nut heeft het? Heeft het nut, en wat is nut? En wat moet je met nut? Je kunt niet filosofie studeren zon der met Plato in aanraking te ko men (hoewel mijn vak oosterse fi losofie was). Oosterse filosofie in het westen bestudeerd brengt je toch weer met Plato In aanraking. Geleidelijk ben ik Plato beter gaan bestuderen, en daar ben ik nooit mee opgehouden. Het beroemd ste werk van Plato is De Repu bliek. In De Republiek maakt Plato een vergelijking met een soort schaakspel. Hij vraagt zich af wat gerechtigheid existentieel betekent, en iedereen in Plato's omgeving moet erkennen dat hij niet weet wat gerechtigheid is. Plato stelt daarom voor een spel te spelen. Laten we zeggen dat er twee soorten mensen zijn in de wereld. Ze zijn tegenstrijdig. De witten zijn de mensen die altijd het existentiële, het goddelijke, het eerlijke, vast houden en er nooit van afwijken. Ze hebben een slechte naam, krijgen altijd op hun donder, maar ze blijven eer lijk, al kost het hun leven. Ze zul len nooit een foute stap maken. lijkheden van het Metapontums pel ziet Is dat voor de eerste keer In de moderne tijd een mo del van een maatschappj wordt aangegeven waarin mensen niet noodzakelijk tegenstrijdig aan elkaar behoeven te zijn In het drama van het leven zoala dat op het schaakbord het geval Is. Met dezelfde kracht kunnen zij medewerkers zijn, en kunnen zij eikaars positie In het leven verbeteren. Dat wordt In de bio logie genoemd: synergie. Die ren van verschillende ordes le ven In symbiose. In het Engels zeggen we: 'That Is the game". In de politiek zeggen we: „Here goes the ballgame". Alles wordt In het Engels teruggeleid tot een soort spel. Het hele Iven Is een spel. Als we zeggen: „You are playing games with me" betekent dat: Je speelt een spelletje met mij. Dat heeft een sinistere betkenis. Frenkel: „Nu hebben we een spel. dat analoog is aan het schaakspel waarvan we kunnen zeggen: als jij het spel met mij speelt kom jij er beter af, wordt jij er beter van dan met welk ander spel ook. Met schaken win je van iemand door die ander op zijn knieën te krijgen. Schaken is het ergste spel, omdat er helemaal geen onzekerheid is. Kaarten zijn blind, je weet niet wat er gebeurt. Van dobbelstenen weet je niet welk cijfertje er boven komt. Maar op het schaakspel gooi je je rauwe intellect en als je tegen stander je verslaat ben jij de infe rieure intellectueel. Alles is open lijk: jij zet, ik zet, en pats ik ben een stuk kwijt. Jij zet, ik zet en pats ik ben weer een stuk kwijt. En dat had ik kunnen zien, maar ik zag het niet. En zo ga ik of mijn tegenspeler geleidelijk door de knieën, en ik wordt intellectueel vermoord. Iemand wordt de win naar bij de kleinte differentie van de kracht. Datis kracht 1 minus kracht 2. Als we Mentapontum spelen kan ik een winnaar zijn door op het boord mijn medespe ler ook tot winnaar te maken. Onze krachten worden geleidelijk verhoogd. Er zijn zes klassen mensen. Dat zijn pioniers, wach ters, geleerden, ministers, weten schappers en regenten. De pio niers kunnen slechts één vakje vooruit. Op 60°. Behalve In de eerste zet: daar mogen ze een dubbele stap maken. De wachters kunnen alleen maar verticaal of horizontaal gaan zo ver als ze kunnen, tot het einde van het bord. De geleerden kunnen slechts op hun kleur tot het vol gende witte, bruine of zwarle vakje gaan, analoog aan het paard bij schaken. De ministers mogen diagonaal gaan: er zijn twee diagonalen: één van 60° en één van 30°. Op 30° blijven ze op dezelfde kleur, op 60° verwisse len ze van kleur. De wetenschap per kan verticaal, horizontaal en tweediagonaal gaan. De regent kan alleen naar het hokje gaan dat direct aansluit op het zijne Er zijn problemen die analoog zijn aan onze maatschappij. De groep witten moet op de plaats komen te LEUSDEN - Vrijdag is del ste voorstelling van toneel eniging Éendracht met de in-één akter. Gespeeld woi een toneelstuk, een mini-thr en een klucht. Vanwege het succes van vorige voorstelling op 26 april» er weer veel publiek verwi Kaarten voor de éénakter-avo 6,- zijn aan de zaal verkrijgt op het adres Dinkelwijk 17, i loon: 943433. LEUSDEN - De Til organi op Hemelvaartsdag (16 voor de negentiende ke«t traditionele dauwtrappen. schrijving en vertrek is tu vijf en zes uur 's morgens De Til. De kosten zijn 2 gulden persoon. De fietstocht is ongi 40 km en de wandeltocht 14 kr deze tochten is er gelegenhe ontbijten voor 3,- per pen Degenen die gebruik willen ffl van het ontbijt (twee bolletje een kop soep) moeten dal v0 mei doorgeven aan De Til, avonds bellen, telefoon 941 Aan het dauwtrappen kunne tallen, familie, kennissen envf gingen meedoen. staan waar de gouden staan. In precies dezelfde opstellng. De gouden moeten op de plaats ko men waar de witten staan in pre cies dezelfde opstelling. Net alsof we het bord omdraaien. De regen ten staan altijd op dezelfde kleur in tegenstelling tot in het schaak spel, waar ze op verschillende kleuren staan. Zij moeten in de laatste zet nameliik terug komen op wit." Laureaten „De pioniers hebben een sleufje In hun hoofd. Da is om de vol gende reden: ze kunnen ver hoogd worden tot laureaat. Als ze gelauwerd worden krijgen ze een kroon op hun hoofd en dan krijgen ze dezelfde kracht als het meest krachtige stuk in het spel. Om ge lauwerd te kunnen worden moe ten ze op de laatste rij terecht ko men. Zij kunnen zelf nooit op de achterste rij komen en kunnen zichzelf dus nooit verhogen. De andere zijde kan dat wel. Ik kan uw stukken verhogen, en u kunt mijn stukken verhogen. Dat wordt gedaan door een pionier helemaal naar anderen te brengen en hem daardoor te lauweren. Nu gaan we hetspel spelen. Ik neem twee stukken in mijn hand en ik bied u beide stukken aan. U mag kiezen, wetende dat wit moet beginnen. U neemt zwart? Goed, dan ga ik beginnen Wit neemt het initiatief en bepaalt in het begin van het spel hoe het spel gaat. Dan is er een oud ri tueel. Dat is het ritueel van de sta ven. Nu moet u uw staf hier neer zetten, en ik mijn staf hier. Nu gaat wit eerst. Ik buig tot u, u| tot mij. Dan buigen wij samei vormen een kruis geven elkai hand als bondgenoot. Dat kent dat we elkaar gaan heljx In harmonie spelen wij het sp verneem daarna dat er een desstichting Metapontum is c richt, die in het spel een in ment ziet om tot samenwe en harmonie tussen mensa naties te komen. In haar doel lingen formuleert deze stief „de stichting wil bevorderen er meer belangstelling ontt voor spelen die gericht zijn 0| menwerking en educatie, en op competitie en strijd: Ooko andere dat de stichting bate schenkingen wil aanwenden het verspreiden van de vrede dachten en het opzetten va stituten en hogescholen diei sen opleiden, zodat deze ze noemde vredesgedachten nen uitdragen en verbreiden Tenslotte hoor ik dat Amerikanen van plan zijn bij de veertigjarige hert king van het werpen vai atoombommen in augui 1945 op Hiroshima en Ni saki een gigantische b om het Pentagon heen brengen. Iedere Amerik kan daar op vermelden hij de vrede ziet, en vrt vredesvoorstellen hij Metapontum zal het spel beelden, het spel dat get lens van vriendschap en wil tot samenwerking sterkt, opdat eens een tere wereld tot stand zal men. Stichting TussenTIjds (voor mensen met veel vrl|e tijd) gaat zich op het Metapon- tum-spel werpen. Belang stellenden, die het spel wil len spelen, kunnen zich bij TussenTi|ds aanmelden. Zijn er voldoende geïnteres seerden dan zal datum en tijd worden bepaald waarop het spel beoefend kan wor den. Aanmelden kan via te lefoonnummer 943901 Wie eerst kennis wil maken met Metapontum kan zo» dag 19 mei aanstaande zijn of haar licht opsteken In Zeist waar een "Metapoiv turn Open Dag" wordt ge houden. Er zijn demonstu. ties, inleidingen en wat dies meer zij om het spel ondei de aandacht te brengen Het kan die dag ook ge speeld worden. Deze "open dag" vind plaats in het NPI, Valckenboschlaan 8 In Zeist. Openingstijd van 14.00 tot 17.00 uur. Van boven naar beneden: wie kiest welke kleur, - dan het ritueel van de staven, vervolgens geven de spelers elkaar een hand ten teken dat ze bondgenoot zijn en elkaar zullen helpen. Da kunnen ze niet, want ze hou den het ideale model voor ogen De zwarten hebben een goede naam, dat zijn de regenten, de mensen met de macht en de kracht, de praal en het geld, maar het zijn eigenlijk schurken. Als ze de kans krijgen draaien ze je de nek om en geven de schuld aan de witten. Laten we de mensen los laten en zien wat er gebeurt. De witten, zegt Plato, mogen alles doen in gerechtigheid. De zwar ten hebben nog een kracht erbij: de kracht van de onzichtbaarheid. Ze kunnen kwaad doen, ze heb ben een ring aan, die ze om kun nen draaien en dan worden ze on zichtbaar. In tien boeken ontwik kelt het spel der mensheid zich. Tenslotte komt de winnaar boven: de witte. De zwarte is zich steeds meer gaan omringen met mensen met geld, hij moet meer en meer huurlingen om zich heen hebben met messen 6n pistolen om zich te beschermen, en als hij geen bloed meer kan zuigen van an dere mensen, eten de honden, die hij om zich heen heeft verza meld, hem op. De potentaat wordt door zijn eigen kleine potentaten opgegeten. Daar is dus een refe rentie van een soort schaakspel naar gerechtigheid." „Dan is er Pythagoras. (Sokrates is een ongenoemde volgeling van Pythagoras, maar hij kan er niet voor uit komen omdat de Pythago- ranen 150 jaar daarvóór allemaal vermoord zijn. Als je in die tijd Py- thagoraan was, was je hetzelfde als een Jood In nazl-Duitsland). In 550 voor Christus heeft Pythago ras zijn school gesticht in drie ste den in Zuid-ltalië. Eén van die ste den is Metapontum. Hij heeft om zich heen verzameld een aantal mensen, en is met wat we nu kun nen noemen de eerste georgani seerde wetenschappelijke univer siteit in de wereld gestart." Die univeriteit was tegelijkertijd een broederschap van mensen die geloven dat alle mensen gelijk voor de natuur zijn, en dat alle- mensen met respekt moeten wor den behandeld. Als je Pythago- raan was moest je je slaven vrij laten. Pythagoras stelde dat vrou wen gelijk warn aan mannen, en dal mannen geen vrouwen kon den bezitten. Hij heeft zich tot op zekere hoogte in de politiek ge mengd en heel Zuid-ltalië was Py- thagoraans aan het worden. De vijftig jaar dat Pythagoras daar leefde is er enorm veel weten schappelijk onderzoek gedaan. Wij kennen van hem de stelling a2 b2 c2. Geen architekt kan zonder Geen georganiseerde ge meenschap kan zonder Pythagoras is wellicht de vader der moderne wiskunde. Hij is de gene die het kwadrateren heeft ontwikkeld Hij heeft ook uitge vonden dat de tonen van een snaar gebasserd zijn op de lengte en de strakheid van de snaar, en dat die teruggebracht kunnen worden tot getallen. Muziek is we tenschappelijk gebaseerd op cij fers. Frenkel vervolgt: „De leden van de broederschap van Pythagoras hadden gezworen dat ze geen mensen zouden doden, en elkaar altijd zouden steunen. Dat was vrij analoog met de eerste Christe nen. Deze mensen hadden geheimen. Ze waren bezig met wetenschap, en dat was 'gevaarlijk' De gehei men mochten nooit worden opge schreven. Ze werden mondeling overgedragen door inwijdingen De geheimen waren verbonden met broederschap, mathematiek en muziek. Ze waren verbonden met de geheimen van de ziel. Het spel vdat de Pythagoranen speel den beoogde de bevrijding van de geest van het lichaam. Als de mens op zo filosofische manier heeft geleefd, dat er geen zwarte daden aan zijn ziel kleven, wordt hij voor eeuwig vrij gemaakt. Hij kan terugkomen op zijn eigen wil om anderen te verlossen Het ge heime spel stond open en bloot. Nooit zou iemand vermoeden dat het geen schaakspel was. Maar het geheim was: ik geef je weer terug wat van jou was Ik bevorder jou, en daarom kan jij mijn welzijn bevorderen." Wat Hans Frenkel als de moge-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8