Geen beslissing over bestemming Prochemko oor volledige afwikkeling Hinderwetprocedure N ienduizend gulden boete oor verwerken vlees it varkenspestgebied Leusdenaar mishandeld Flinke schade door bliksem inslag gemeester Rademaker tijdens commissievergadering Algemene Bestuurszaken: leusdei* krant Uitbreiding verpleeghuis St. Elisabeth wordt beperkt Inschrijven Avondfiets- vierdaagse Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl WEGWIJS LEUSDEN '85 Auto's total loss na aanrijding Bibliotheken gesloten op Hemelvaartsdag Geen krant ontvangen? Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie: 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DINSDAG 14 ME11985 17e JAARGANG NO. 1 (door één onzer verslaggevers) DEN - Als het aan burgemeester J.W.M. Rademaker wordt er voorlopig geen beslissing genomen over de mming van het voormalige pand van de Keuslagercen- in relatie tot Prochemko. De burgemeester - hij ver- Ide er overigens nadrukkelijk bij dat hij op persoonlijke en niet namens het college sprak - pleitte voor een ;keling van de Hinderwetprocedure. Daarna zou, op ba an besluitvorming, en vooral op basis van de daarbij nteerde argumenten, nader moeten worden beslist de bestemming. urgemeester verwoordde dit standpunt tegenover een volle commissiekamer, nadat CDA* GPV/SGP, PvdA en onomwonden te kennen hadden gegeven, het met het dpunt van het college van B&W niet eens te zijn. Het ge had in eerste instantie op vragen van de PvdA laten n, dat voor de vestiging van Prochemko helemaal geen emmingswijziging nodig was. name het standpunt van het CDA bleek voor velen een issing. De raadsfractie liet, bij monde van Tom Zwart, ,te eisen dat er een normale procedure zou worden istart voor een bestemmingswijziging. Dat betekent een bereidingsbesluit en een artikel 19-procedure". Een dpunt, dat de andere partijen behalve de VVD, al eerder !en ingenomen. De vergadering begon wat ver traagd, omdat er eerst nog stoe len moesten worden aangevoerd Die waren er trouwens nog niet voldoende, zodat een aantal be langstellenden de discussie volgde via de geluidsinstallatie in de raadszaal Tom Zwart (CDA) kwam als eerste aan het woord, en liet aan duide lijkheid niets te wensen over. ..Wij eisen een normale procedure voor de wijziging van de be stemming. Alleen dan kunnen de burgers van Leusden op een nor male wijze hun bezwaren kenbaar maken", liet hij weten. Een risico analyse wees hij echter af. ,,Als je dat doet, dan stem je eigenlijk al in met de komst van het bedrijf, en dat kan niet de bedoeling zijn", merkte hij op. Verder wilde hij nog wete, of een intrekken van de in middels verléende Hinderwetver gunning tot schadevergoeding voor het bedrijf zou kunnen lei den. Dat bleek trouwens niet erg waarschijn lijk. Harm Offereins (SGP/GPV) vond, emeester Rademaker beantwoordt de in de commissie Algemene Bestuurszaken gestelde vragen. dat hij tijdens de eerder gehouden vergadering van de commissie OW/RO voldoende had gezegd. ,,lk kan er nu alleen maar aan toe voegen, dat ik met het CDA eens ben", luidde zijn standpunt. Corri Verduin (PvdA) beschul digde daarop het college van B&W van misleiding. ,,U heeft de burgers misleid, het inspraakor gaan CML, én de gemeente raad", zo luidde haar stelling, die door burgemeester Rademaker onmiddellijk werd aangevallen ,,Dat is een buitengewoon zware beschuldiging", merkte hij op, waarna Corri Verduin zich echter niet liet weerhouden, te precise ren wat zij bedoelde. MISLEIDING ,,Er is sprake van misleiding op vijf manieren. Prochemko heeft zich aangekondigd als adviesbu reau. Volgens het Handelsregis ter komt produktie bij het bedrijf op de eerste plaats. Ondanks dze slechte informatie werden er 137 bezwaarschriften ingediend, en ongegrond verklaard door uw col lege, zonder dat de raad zelfs maar werd meegedeeld, dat die bezwaarschriften er lagen. Ook het CML werd niet op de hoogte gebracht. Vervolgens gebruikte het college de verkorte procedure van de Hinderwet Dat bekende, dat er geen hoorzitting hoefde plaats te vinden. Zelfs met 137 be zwaarschriften was door uw col lege dus geen aanleiding voor. Gezien de belangstelling, ook vanavond op deze vergadering, was dat een grote fout. Daarna publiceerde u de definitieve Hin derwetvergunning, vlak voor de beantwoording van onze schrifte lijke vragen, en de discussies in de raadscommissies. Dat leidt tot de conclusie, dat als wij die vra gen niet hadde gesteld, er niets anders was gebeurd dan de ver plichte publicatie van de Hinder wetvergunning". Verder ging zij nog in op de slechte voorwaarden, zoals die in de Hinderwetvergunning zijn vast gelegd. ,,Er is alleen een limiet gesteld aan het aantal milligram men giftige dampen per kubieke meter, en niet aan het totale aan- Er waren niet voldoende stoelen, om alle belangstellenden een zitplaats te kunnen bieden. Velen volgden de vergadering via de geluidsinstallatie in de raadszaal. tal kubieke meters. Dat betekent, Hat er geen grens is aan de totale uitstoot van giftige stoffen. Dat is voor de omwonenden een gevaar lijk toekomstbeeld, met een Pro chemko, dat heeft aangekondigd, groeiplannen te hebben" Tenslotte wees zij erop, dat het bedrijf zal worden gevestigd in een gebied, dat als kwetsbaar agrarisch met landschappelijke waarden te boek staat ,,Het gaat dan helemaal niet meer om een percentage van tien of vijftien van de totale aktiviteit, wat volgens u binnen de bepalingen van het gel dende bestemmingsplan zou val len. Waar het om gaat is de pro duktie op zicht, én het feit dat daar op jaarbasis 331 tot chemi sche produkten worden ge maakt". In dat verband wees zij er nog op, dat het gaat om een ge bied, dat op de 'Zure Regenkaart' van ons land als één van de zor- gelijkste plaatsen staat aangege ven. BEOORDELNGSFOUT Alrich Parson (WD) stelde vast, dat het college met het verlenen van de Hinderwetvergunning 'een essentiele beoordelingsfout' had gemaakt. ,,Men kan formeel hele maal juist handelen, terwijl dat fei telijk onjuist is met betrekking tot de gevoelens, die onder de bevol king leven In het huidige tijdsbe stek kan men met betrekking tot dit soort bedrijven niet zorgvuldig genoeg handelen. Een normale procedure volgens de Hinderwet, met een hoorzitting, was dan ook verkieselijk geweest. Helemaal los van de vraag, of de tegenstan ders van de komst van Pro chemko nu gelijk hebben, of niet. Een uiterst zorgvuldige besluitvor ming ten aanzien van de be stemming lijkt me dan ook op zijn plaats. Een risicoanalyse lijkt me dan ook zinvol. Als je je zo nauw keurig mogelijk laat informeren over wat er komt, en wat dat met zich meebrengt, wil dat in mijn ogen nog niet zeggen, dat je daar dan ook op voorhand mee in stemt", aldus Parson. Ep Oostra (d'66) concludeerde, dat men eigenlijk het college niet begreep, waarop men zonder achterliggende gegevens, en zon der acht te slaan op de bezwaar schriften, een Hinderwetvergun ning had verleend. ,,U heeft dui delijk de onrust onderschat. En als u in uw beantwoording van de vragen, die de PvdA heeft ge steld, zegt 'dat het om zo'n ge ringe afwijking gaat', zeg ik op mijn beurt, dat het daar nu juist om gaat. U had het bedrijf, met de produktie die ze willen plegen, moeten wijzen op onze bedrijven terreinen, in plaats van ze dat toe staan op een plek, waar we dat niet willen", zo besloot hij. Burgemeester Rademaker meldde vervolgens, dat het col lege nog geen standpunt had in genomen. ,,Ook wat er tijdens deze vergadering wordt gezegd, zal daar een rol in spelen", zei hij ONDERSCHATTING ,,lk geef toe, dat er kennelijk enige, of grote onderschatting heeft plaatsgevonden van wat er zou kunnen worden losgemaakt", vervolgde hij zijn beantwoording. vervolg op pagina 3 EUSDEN - Tienduizend gul len boete was de straf die ien 37-jarige inwoner van .eusden vrijdag door de Am- iterdamse rechtbank kreeg ipgelegd. let vonnis was gelijk aan de lis van de officier van justitie, T. Fransen. De verdachte was er als directeur van een vleesverwerkingsbedrijf in Weesp verantwoordelijk voor geweest dat zijn firma vlees had verwerkt dat afkomstig was uit een gebied waarin varkenspest heerste. De rechtbank achtte bewezen dat de directeur dat opzette lijk had laten gebeuren Onafhankelijk |BDU| nieuwsblad voor de gemeenle Leusden puu Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 .00 uur geopend Zaterdags gesloten.i LEUSDEN - De nieuwbouw van het verpleeghuis St. Elisa beth in Amersfoort zal beperkt worden tot 120 bedden in plaats van de eerder geplande 150. Dit staat te lezen in het ontwerpplan verpleeghuizen voor de gezond heidsregio's Utrecht en Amers foort dat gedeputeerde staten heeft vastgesteld en de provin ciale staten van de betrokken provincies in juni ter goedkeu ring zal worden voorgelegd. Hel verdwijnen van een aanlal bedden bij verpleeghuis St. Elisa beth hangt nauw samen met de omvang van het Maarschalkbos in Baarn op de minimaal 120 bedden. Dit was 90 bedden. Dat betekent dat er elders 30 bedden weg moe ten. Verder wil het college het paviljoen voor psychogeriatrie bij De Lichtenberg in Amersfoort (30 bedden) niet sluiten voordat er in Baarn/Soest een vervangende voorziening is. Sluiting is dan ook niet voor 1990 te verwachten (advertentie) BELANGRIJK! komt uit, eind mei begin juni a.s. De enige gids met volledige informatie vanuit de gemeente Leusdea Deze gids wordt gedrukt door de BDU in Barneveld. Binnenkort ontvangt u een schrijven van de gemeente Leusdea Heeft u belangstelling om te adverteren? Neem dan kontakt op met BDU bv te Barneveld, tel. 03420-94911 toestel 263. LEUSDEN - Van 3 t/m 7 juni organiseert de Trim en Toerclub Leusden de jaar lijkse avondfietsvierdaagse. Voor de 3e maal vindt dit evenement in Leusden plaats. Naast de tochten van 30 en 60 km is de vierdaagse met een afstand van 15 km aangevuld. De routes die zo veel mogelijk over fietspa den door de bosrijke omge ving van Den Treek, Leer- sumse veld, bossen van Ausierutz en z.eist en nog veel meer fraaie plekjes in de regio zijn uitgezet, zijn nieuw. Vier van de vijf avonden verplicht, een vrije avond naar keuze. Naast de bekende herinnering ont vangen de deelnemers on derweg diverse versnaperin gen die beschikbaar zijn ge steld door de Leusdense middenstand. De kosten (incl. herinnering) bedragen voor kinderen tot 12 jaar ƒ2,50 en vanaf 12 jaar ƒ5,-. Voorverkoop adressen: Rij wielspeciaalzaak Blom, Fiets- inn Dick Meerveld en bij het restaurant van zwembad Ba- voort. Nadere inlichtingen verkrijgbaar bij Kommer van Trigt, Dordogne 9, tel. 945845. LEUSDEN - De politie van Amersfoort heeft twee man nen aangehouden die ervan worden verdacht een Leus denaar te hebben mishan deld. Deze liep ernstige ver wondingen op aan het ge zicht. De mishandeling vond vol gens de politie in de nacht van zaterdag op zondag plaats op het parkeerterrein bij Alberts Corner in Leusden Als reden voor het aftui gen van de Leusdenaar wordt een langlopende ruzie genoemd tussen het slachtoffer en een van de twee daders. S LEUSDEN - Twee auto's raak ten zondag total loss bij een ongeluk op de kruising Llsiduna- laan/Ansfriduslaan. Niemand werd gewond. De aanrijding werd veroor zaakt door een automobilist uit Amersfoort. Komende uit de richting van „de Til" wilde hij op de kruising 180 graden draaien. Daarbij had hij niet in de gaten dat achter hem een automobilist uit Leusden reed. Een botsing was het gevolg. LEUSDEN - De beide biblio theken Nieuw Langenbeek en De Boekenmolen zijn op don derdag 16 mei, Hemelvaarts dag, gesloten. Ook op vrijdag 17 mei zijn beide bibliotheken niet open voor het publiek. Jongeren marktdag bij Don Bosco pag.3 Loysder Hoek was drie weken bezig met PTT pag.3 Loep op Leusden pag.4 Twee dagen jeugd-topvolleybal In De Korf pag. 5 Hockeyers namen revanche pag. 5 LTV Lookhorst kampioen pag. 5 Roda (zo.) op herhaling pag. 7 Moeizame winst houdt Antilopen in de race pag. 7 Flxlt teamkampioen pag. 7 De Haaien onder de maat pag. 7 LEUSDEN - Blikseminslag heeft zondagavond flinke schade veroorzaakt in twee woningen aan de Prinses Christinalaan in Leusden- Zuid. Over de hoogte van de schade kon de politie giste ren nog niets zeggen. De bliksem was ingeslagen in een televisie-antenne die twee woningen van signaal voorzag. Op de zolder van een van de huizen ontstond ten gevolge van de inslag brand, die door de plaatselij ke brandweer geblust moest worden. In beide woningen vernielde de blikseminslag de televisietoestellen en de elektriciteitsvoorziening. Elders in Leusden-Zuid werd ook ongemak onder vonden door het onweer. Ra dio- en tv-zaak Drieënhuizen meldde dat er 32 reparaties aan tv-toestellen verricht moesten worden in de Prin ses Christinalaan, Beatrix- laan en Van Hardenbroek- laan. De meeste toestellen waren op de centrale antenne aangesloten. De schade aan de beeldbuizen moet volgens Drieënhuizen veroorzaakt zijn door de bliksem, maar de precieze oorzaak is voor deze reparateur een raadsel. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1