kerk" Hier gaat vandaag de kogel door de Loysder Hoek was drie weken bezig met onderwerp PTT EUSDEN ingerenmarktdag bij Don Bosco in Leusden: üStafflsieiist Itavond luwenkafé Aktie voor anthroposofische arts door Anco Mali plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 Om nu de rechtszekerheid van de burger op zo kort mogelijke ter mijn te waarborgen, stel ik vast dat het het beste is, als men de verleende Hinderwetvergunning volgens de daartoe geëigende Kroonprocedure aanvecht. Dan wordt die vergunning zowel op de technische, als op de bestuurlijke gang van zaken beoordeeld Het college meent overigens, zorgvul dig te hbben gehandeld. We heb ben gebruik gemaakt van de ver korte procedure, omdat het ge bouw er niet beter op wordt, en omdat het bedrijf aandrong. Daar bij hebben we grote waarde ge hecht aan adviezen, die volksge zondheid en Milieuhygiëne en de Arbeidsinspectie hebben gege ven. Op basis daarvan is de ver gunning verstrekt" ,,De Kroonprocedure biedt vol gens mij een rechtlijniger weg, die korter kan zijn en tot hetzelfde ef fect kan leiden. Dat lijkt me recht vaardig naar beide zijden. Als er dan een uitspraak ligt, beargu menteerd, kan op basis van die argumenten alsnog worden beke ken, of een bestemmingswijziging noodzakelijk is, en zo ja, op welke wijze dat dan gestalte zou moeten krijgen" De commissieleden bleven echter bij hun ingenomen standpunten. Dat betekent, dat CDA. GPV/SGP, PvdA en D'66 een nor male procedure willen zien, die aan een wijziging van de be stemming vooraf gaat. Daarbij wees Corri Verduin er nog op, dat het haars inziens om een rare gang van zaken ging, als zou ge beuren, wat de burgemeester - en in een eerder stadium ook wet houder Jan Wagenaar (red.) - voorstelde, namelijk dat de bur gers een beroepsprocedure zou den moeten beginnen. Als we als gemeentebestuur een foute beslissing nemen, dan moe ten we als de daarvoor verant woordelijke instantie ook de moed hebben, om zelf op die beslissing terug te komen Daar hoeft de ge wone burger toch niet voor op te draaien?", zei zij. Waarop een warm applaus haar deel werd. Harm Offereins ging feitelijk nog verder. Hij wilde de mogelijkheid bezien, om als gemeenteraad te gen de afgegeven Hinderwetver gunning in beroep te gaan. De burgemeester ontraadde dat. ,,Als u als raad vindt, dat het col lege niet juist heeft gehandeld, dan is het een vreemde zaak, als de raad daartegen in beroep zou gaan. De normale gang van za ken zou zijn, dat u zegt: .College, slecht gedaan; wegwezen Zo gaat dat tussen raad en college". ..Maar het gaat mij niet ver ge noeg, om te zeggen 'College, niet goed gedaan, en we gaan over tot de orde van de dag', ant woordde Offereins daarop. ,,lk wil van u de toezegging, dat er geen beschikking komt over de Ruimte lijke Ordening, voordat de hele Hinderwetporcedure is afgerond. En als die Hinderwetprocedure mogelijk wordt goedgekeurd, dan NSDAG 14 MEI 1985 (advertentie) mkindegemeenW\ schadi cot n en n. fori ■s. A :raat; Tel. r. 08 idagsa del terrein van Don Bosco in Leusden vond afgelopen dag de tweejaarlijkse Jongerenmarktdag plaats. Het nement staat te boek als een happening van katholieke geren die laten zien waar ze mee bezig zijn. lewerkster Anco Mali nam een kijkje op de gerenmarktdag. Een korte impressie. SDEN - „Hier gaat vandaag de kogel door de staat er bij de ingang van de Jongerenmarktdag jndag 12 mei bij Huize Don Bosco. Om 12.00 uur I het startsein gegeven voor een happening van olieke jongeren, die laten zien waar zij mee bezig binnen die veelomstreden kerk maar zonder het brother-is-watching-you' vanuit Rome. De jerenmarktdag Leusden is een antwoord op de ïoeting van de paus met katholieke jongeren in rsfoort, waardoor een menigte jongeren zich in ninst niet voelt aangesproken. ■I kramen met informatie en presentatievormen van het Onze ir, waarvan de beden het thema zijn tijdens de Pausmiddag op rreinen van het Constantijn College. Hier geen pracht en I, geen wit en paars, geen kathedraal vol schatten, maar een waar 's middags om vier uur wordt afgesloten met een viering, i Eucharistieviering staat er uitdrukkelijk vermeld, ledereen néédoen. Jongeren uit Leusden, Beuningen, Golrle en llanderveen zullen er zingen. De Duitse televisie is bezig om ihtsterkte In de tent te meten voor een uitzending over ollcisme op 5 juni. sl onderdeel 'Brood' in de plaats de Jongeren Groep eningen met een kraam plus slwagen. In de kraam liggen sdoor de Vakschool MTS eningen gebakken dliguren. bestrooid met izaad, en welwillend rerd tegen kostprijs. De en worden bij opbod verkocht lale van een projekt in na. waar een zeepfabriekje orden gebouwd en ingericht, en visvijver zal worden lelegd. In het achterliggende Boscozaaltje wordt een je vertoond over het graan min de eigen Wageningse in, waar een vrijwillig maar full time het eigen graan erkt. Op de kraam en in de de ri|kdom dus. Een naast de geparkeerde bestelauto jthet arme land Ghana, toogd, zonder begroeiing, voedsel Oe aarden kruik, 'digd om de mensen van e voorzien, staat doelloos len van het neergestrooide De aarde is er woest en JlERS pHoksbergen, die driftig van Ier zijn kraam stickers aan de jen vrouw brengt met 'Brood edelen' vertelt dat ze in eningen al voor het derde jeen jongeren jchesegroep hebben. Het fkl is met acht man opgezet, 5|ongeren doen er aan mee. lebben volledige |ewerking van de Ichieraad. Ze vroegen om een jSDEN - Het vrouwencafé organiseert aan- Jnde maandag een eet- id. Het menu is rundergou- Imet rijst en gemengde sa- |met als toetje yoghurt met eien. De avond kost f 6,- begint om 20.30 uur. speciaal themanummer voor jongeren, en ze kregen het ,,We willen het sociaal houden", zegt Theo, en leest me uit de inhoud voor: ,,God heeft mensen nodig. Daarom moeten jonge mensen worden gevormd en ingewijd. Je kunt meedoen, meedenken en je inzetten voor het parochiegebeuren. Met name waar het gaat om een aandachtsveld als kerk en samenleving, waarin zaken als Amnesty International, Vredesbeweging, Vastenactie, Zonnebloem, Bejaardenhulp. Jeugdwerk etc aan de orde komen. TIENERS KOM OP, de gemeenschap heeft ook jullie hard nodig!" Eveneens bij het 'Brood' het Buro Eigenwijzer Tilburg. Daar is geen brood, want het gaat om werklozen. Wil van Kessel, in augustus vorig jaar afgestudeerd aan de Pedagogische Academie, startte met een studiegenoot een eigen projekt, omdat ze tijdens stages op scholen hadden gezien dat men er verlegen zat om op maat gesneden materiaal voor allerlei lesonderwerpen. De leraren hadden de keus om zich aan te passen bij wat de uitgeverijen boden of zelf materiaal te maken, waarvoor ze doorgaans geen tijd konden vrij maken. Wil van Kessel en haar vriend zijn toen lesmateriaal gaan maken Ze werken inmiddels niet alleen voor scholen in Tilburg, maar ook voor Jongeren op Weg in Assel, alfabetiseringsprojekten, de Kierschool voor anderstaligen en ook voor individuele aanvragers. ledereen die mee wil eten kan dit tot en met vrijdag 17 mei opgeven bij Loes van de Eisen, telefoon: 946518. Belangstellenden kun nen hun naam ook op het affiche zetten die in het vrouwencafé hangt. Mensen die vegetarisch willen eten kunnen dat aan Loes doorgeven. De eetavond wordt gehouden in het Vrouwen Ontmoetings Cen trum, Burg. Van der Postlaan 2. )nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. herschijnt elke dinsdag en donderdag. loofdredakteur: Bert Vos Ündredakteur: Hans Mosterd iedaktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer iedaktie-secretariaat: Mia Veen, Marijke de Smalen Severing kopij en advertenties: 'cor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het onderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Iedaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkda- ;engeopen van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon ■33-941495 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 62,60 per jaar, 31,80 per half jaar, 16,15 per kwartaal. 'achten bezorging: ^abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te ebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze öoldagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze "Spekteur bezorging, overdag 03420- 94206 'abestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen "et uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling Pgiro 871441 t.n.v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding an gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto «rd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). 1 kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis. te LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- rantenkombinatie te Barneveld. Mensen die er studeren doen dat dus heel doelgericht, of juist kat uit de boom kijkend. Ongeveer de helft van de studenten bestaat uit vrouwen. De oudere leeftijden zijn ook ruim vertegenwoordigd. Het is een bont gezelschap: er zijn ook mensen bij, die hun baan voor de studie hebben opgegeven." De motivatie voor de studie is zeer verschillend. Een relatief grote groep jongeren wil met groot enthousiasme het evangelie laten spreken te midden van maatschappelijk verdrukten of achtergestelder^ in ons land of elders in de wereld. De meesten zijn gemotiveerd om te gaan werken in pastoraat of katechese. Slechts weinigen kiezen voor het priesterschap. Vrouwelijke en gehuwde studenten zijn daar trouwens bij voorbaat al van uitgesloten. KWETSBAARHEID Ziekenhuispastor Tine Kamphuis is zo iemand die in Utrecht heeft gestudeerd. Ze werkte als verpleegkundige in het Academisch Ziekenhuis in Groningen, en ging op 27-jarige leeftijd theologie studeren. Sinds drie jaar is zij fulltime verbonden aan het Gronings Rooms- Katholiek Ziekenhuis. Het ziekenhuispastoraat is psychisch wellicht één van de meest veeleisende vormen van Jongeren op de 'marktdag' vol goede moed Ze zijn zeven maanden bezig, hebben 35 opdrachten uitgevoerd, en zijn inmiddels met hun vijven aan het werk. Wil gaat met een fototoestel op opdrachten af, maakt dia's, bijvoorbeeld van de Don Bosco jeugdkampen, zoekt er thuis muziek bij, en levert kant en klaar diaklankbeelden af. Ze maakt ook video-opnames van lessituaties, ze gaat daarvoor naar winkels, doet aankopen zoals de les die aangeeft, en monteert er een film van. Voor de Pedagogische Academie hebben ze een natuurkune lesideeënboek gemaakt. Op de Jongerenmarkt in Leusden staat ze met een podium om met jongeren over werkloosheid en over hun idealen te praten Het is nog niet erg druk bij haar, Wil: ,,Ze gaan liever naar een kraampje en nemen een folder mee. Aan het workshopidee moeten ze kennelijk nog wennen." AMBTOPLEIDINGEN Hans Janssen, student aan de Katholieke Theologische Hogeschool te Utrecht, staat met een informatiestand om de ambtopleidingen onder de aandacht van jongeren te brengen. ,,lk ben wel eens gaan preken in parochies om met mensen te praten, en daarom hebben ze mij hiervoor gevraagd. De bedoeling is om de theologische studie in Utrecht te propageren Voor de vijf hogescholen in totaal melden zich jaarlijks maar 100 nieuwe studenten." Hans kan niet zeggen of de hogeschool in Utrecht behoudend of progressief is. Er zit van alles en nog wat. Wel zegt hij .Bij wetenschappelijke theologische instituten lopen ze natuurlijk altijd voor op denkbeelden als van Simonis en zijns gelijken, want de theologie wordt er uiterst kritisch bekeken. Tevens zijn de scholen de vervangingsinstituten van de vroegere seminaries. Het zijn dus ook de vervangende beroepsopleidingen, behalve het Limburgse Rolduc natuurlijk. pastoraal bezig zijn. Meestal heb je te maken met mensen die door hun ziekte in een crisis zitten ,,Je wordt hun tochtgenoot", zegt Tine, ,,je moet bereid zijn aan het bestaan van die ander mee te lijden". Tine ervaart het wel als grievend dat ze mensen niet mag bedienen, maar de drempel voor patiënten om bij haar aan te kloppen lijkt wel lager te zijn dan bij de doorsnee priester. Het feit dat zij vrouw is geeft mensen ruimte om bij haar uit te huilen. ,,Mijn eigen emotionaliteit en kwetsbaarheid is de ruimte waarbinnen emotionaliteit en kwetsbaarheid van de ander kan bestaan." In de folder die 's middags bij de viering in de tent zal worden gebruikt staat: ,,Wij merken niets van u, Vader in de hemel. Waar was u toch in Auschwitz of in Biafra? Als de mensen nog over u praten, dan spreken ze lasteringen uit. Want u regeert niet. Uw heerschappij is onmacht Ze verliest het voortdurend. Wanneer dat wat in de wereld gebeurt uw wil is, des te erger! Dagelijks verhongeren er duizenden in de wereld. Ze hebben geen vrede en vergeven elkaar niets. Onze dagelijkse bekoringen in 'Sex and Crime' en tot gemeenschappelijke zelfmoord veroorzaken wijzelf. En wij verlossen onszelf van alle kwaad door illusies, pillen en door alle vooruitgang. Ja, zo is het." Jongeren op de Leusdense marktdag: vol goede moed om de kerk te vernieuwen en het evangelie In praktijk te brengen. Met of zonder bisschop Gijssen, met of zonder kardinaal Simonis, die door de Paus In Rome werden benoemd zeker niet op de voordracht van die vele gemotiveerde jongeren. Gespannen aandacht tijdens de discussie LEUSDEN - Een initiatief groep uit Amersfoort is onlangs een aktie begonnen voor de ves tiging van een anthroposofische arts in de regio Amersfoort. Anthroposofische artsen betrek ken in hun genezingswijze de ge hele mens als geestelijk, psychisch en lichamelijk wezen. Over het algemeen worden ook anthroposo fische medicijnen voorgeschreven die voornamelijk bereid zijn uit ge neeskrachtige planten en minera len. Omdat er voor Amersfoort en omstreken nog geen anthroposofi sche arts is wil de initiatiefgroep peilen of er voldoende belangstel ling voor bestaat. Daartoe zijn op verschillende plaatsen intekenlij sten neergelegd waaronder de bi bliotheek en zuivelhuis Van Roo- men in Leusden Voor verdere in lichtingen kan men Rietje Bosch bellen, telefoon: 11983, Ada Eel- dingh, telefoon: 16669 of Joke Drost, telefoon 10028. wil ik de toezegging, dat er eerst nadrukkelijk met de raad wordt overlegd, voordat er eventueel een ontheffing van de be- stemmingplanvoorwaarden wordt verleend. Burgemeester Rademaker zegde dit vervolgens toe met een kort: 'uiteraard'. Vervolgens voerde nog een aantal in de zaal aanwezigen het woord De heer Miggels kwam terug op wat hij ook al verwoordde tijdens de vergadering van de commissie OW/RO. Hij wees op een groot aantal bepalingen met betrekking tot de ruimtelijke ordening, op de gemeentelijke inspraakverorde ning, waaraan men zich zijns in ziens niet had gehouden, en op het beleidsprogramma van het college dat ook met voeten zou zijn getreden. LEUSDEN - De leerlingen van de Christelijke Basis school de "Loysder Hoek" in Leusden-Zuid hebben zich de afgelopen drie weken be zig gehouden met datgene wat de P.T.T. heeft aan te bieden. De bedoeling van de leerkrachten was om de kin deren vertrouwd te maken met alle zaken van de P.T.T. die een ieder dagelijks te genkomt. Hierbij werden on der andere de telefoon, de giro-betaalkaart, de post bode en het postkantoor na der belicht. Tijdens het pro ject hielden de leerlingen zich de eerste twee weken vooral bezig met de theoreti sche kant. Door de kinderen nader kennis te laten maken met de postbode en met het postkantoor werd een duide lijk beeld gegeven van de weg die een brief aflegt. Er werden telefoons gemaakt door de kleuters en werkstukken door de hogere klassen waarbij nader werd ingegaan op het ont staan en verloop van postverzen ding Oorsprongelijk was het de bedoeling van de leerkrachten om twee weken aan het project te wij den maar doordat de P.T.T. mate riaal aanbood waarmee de leerlin gen hun theorie in praktijk om konden zetten werd er een extra week aan toegevoegd. Er stond nu een echt postkantoor in de ge meenschapsruimte, waar "echte" postzegels en "echte" viskaarten gehaald konden wor den. Er waren telefoontoestellen opgesteld zodat van het ene naar het andere klaslokaal getelefo neerd kon worden. Verder was er al het papieren materiaal aanwe zig waar volwassenen mee wer ken, zoals b.v. acceptgirokaarten en betaalcheques, en die de kin deren thuis regelmatig tegenko men. Nu kregen ze de kans zelf een - weliswaar ongeldige - be taalcheque in te vullen. Het pro ject werd afgelopen vrijdag mid dels een expositie in de school af gesloten Ouders en verdere be langstellenden zagen hierbij de vele vervaardigde werkstukken en maakten ook graag even gebruik van het door de P.T.T. beschik baar gestelde materiaal. In de gemeenschapsruimte van de "Loysder Hoek" hing naast het uniform dat de postbode nu nog draagt, het nieuwe ontworpen uniform, waarin we hem spoedig dagelijks zullen tegenkomen. Daarnaast waren er oude tele foontoestellen, maar ook een oude telefooncentrale te bewon deren waarop de volwassenen minstens zo enthousiastop rea geerden als de kinderen. LEUSDEN De nieuwste top-series orgels staan demonstratieklaar tegen scherpe prijzen met vnlle narantie en les van erkende leraren Informatie en demonstratie bij Muziek Staffhorst Utrecht. Muziekcentrum Vredenburg (Hoog Catharijne) Tel. 030-332341 Amersfoort: Hellestraat 11-17 Tel 033-634064 Ook de heer Den Herder had nog een vraag aan de burge meester. „Hoevee! procent kans heeft een wijziging van het be stemmingsplan?", wilde hij weten. Waarop burgemeester Rade maker antwordde: „Mijheer Den Herder, daar kan ik niets over zeggen. Het is namelijk nog moeilijker, bestuurlijke prognoses te maken, dan technische". Waarmee de gang van za ken, zowel bestuurlijk, als op deze vergadering, bijzon der scherp werd gekarakteri seerd. Kraampjes genoeg op de Leusdense 'Marktdag Dinsdag 14 mei 20.00 uur: Info OW/RO, commissiekamer ge meentehuis. 't Erf 1 Donderdag 16 mei Hemelvaarts dag tussen 05.00-06.00 uur: Dauwtrappen De Til, Hamersveld- seweg 30 Zaterdag 18 mei 20.00 uur: PJGU disco, De Korf, De Smidse 1 Maandag 20 mei 20.00 uur: CML vergadering commissiekamer ge meentehuis. 't Erf 1 Maandag 20 mei 20.30 uur: Eet avond Vrouwenkafé, 't Vooronder, Burg. Van der Postlaan 2. Dinsdag 21 mei 20.00 uur: Pla nadviesgroep, commissiekamer gemeentehuis, 't Erf 1 Dinsdag 21 mei 20.00 uur: Bijeen komst NBvP, 't Vooronder Burg. Van der Postlaan 2.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3