r Bijzonder comfortabele reisgenoot Daihatsu Charade onder het mes Opel Corsa nu met vier of vijf portieren Continental Super Contact de beste Seat Ibiza Van Nieuw: Rover 200-serie Renault 25 Turbo Diesel: Unieke 3-cilinder turbo-dieselmotor door Henk Buddir VRIJDAG 17 MEI 1985 Ruim een jaar na de introductie blijkt Renaults jongste vlaggeschip, de 25 een schot in de roos te zijn. Deze fraaie limousine, een lust voor het oog, doet het zo goed in de grote jongens klasse, dat er reeds een levertijd bestaat. In de afgelopen vier jaar is deze vervanger van de 20/30 Renaults vierde nieuwkomer. Na de 9. de 11 en de 25 verscheen rond de jaarwisseling een gerenoveerde 5. Een verjongd kleintje waarvoor de dealers op z'n zachts gezegd stonden te trappelen. Het duurde (te) lang voor Renault in de miniklasse een verjongingskuur doorvoerde. Immers, het huidige „viertje" en het nu vervangen „vijfje" kunnen en konden al lang niet meer wedijveren met de concurrentie. Kopers van een R25 kunnen kiezen uit vijf motoren: drie benzineaggregaten en twee diesel krachtbronnen, al dan niet turbogeblazen. Binnenkort komt daar nog een turbo benzinemotor bij. Vorig jaar bespraken we de 2.2 liter benzineversie uitgebreid. Ditmaal is de turbodiesel in de luxe GTD-uitvoering aan bod. Exterieur Ondanks z'n eerste verjaardag oogst de 25 nog steeds veel bekijks. Als de wagen staat geparkeerd, lopen er regelmatig bewonderaars omheen Rijdend op 's heren wegen gaan passanten of vaker gepasseer- den er eens extra goed voor zitten om niets van deze uiterst geslaagde creatie te missen. Renaults parade paard bezit net zo'n panoramische achterruit met een wis/wasinstalla- tie, als de Fuego en de Ril. Die ruitschoonhouder bedienen we via een schakelaar op de middenconso le. Na inschakeling waaiert 'ie slechts eenmaal. De wagen heeft een extreem lage Cw-waarde tus sen 0.31 en 0 28. In tegenstelling tot veel andere merken verwerkt Re nault op en aan de 25 nog royaal chroom. Uiteraard van een hoog waardige kwaliteit. Tussen de rechthoekige koplampen zien we in de lamelle grille het Renault huis merk. De „vijfentwintig" beschikt over een gelaagde voorruit met een oppervlak van 1.05 m2, maar liefst 28% meer dan z'n voorganger, de R20/30. Mede door die enorme bolvormige achterruit wordt het tijdens zomerse dagen flink warm in de woonkamer De aanjager zorgt echter via diverse sleuven voor verkoeling. Aan het silhouet van de wagen herkennen we tal van door de computer bepaalde aëro dynamische grappen, zoals vlaklig- gende regengoten, in de carrosserie geïntegreerde bumpers met onder de voorbumper een dikke spoiler en laag aflopende neus. Behalve een van binnenuit te verstellen buitenspiegel en radio-antenne ont waren we geen uitstekende delen. Sloten van deuren, achterklep en klepje van de brandstofvulopening bedienen we op afstand via een infrarood zendertje Dat richten we op een ontvangertje boven de achteruitkijkspiegel. Via een kort drukje op de knop springen alle sloten open of dicht. Gezien de lengte van 4.62 m en de nogal breed uitgevallen zij- en achterspijlen zou een rechterspiegel geen overdre ven luxe zijn. We missen hem node. Brede beschermstnps op de flan ken, mistachterlichten en achteruit- njlampen completeren de Renault Rond de sierlijke lichtmetalen vel gen (extra) zitten brede 195/60 R15 banden. In de cockpit aangeland bespeu ren we geen enkéle ongerechtig heid aan de afwerking. Inrichting, plaatsing van instrumenten, knop pen en schakelaars bevinden zich op die plaats waar ze thuishoren. Door de bovenste helft van het in hoogte verstelbare met zacht kunststof beklede tweespakig stuurwiel, valt ons oog op het blok kenhuis. Jazeker klakken, want naast de gecombineerde snelheids meter/kilometer-, dagteller zien we een evengrote toerenteller en een turbodrukmeter. Naast het, gedeel telijk elektronische, indrukwek kende instrumentarium bepalen nog veel andere details de hoge mate van comfort zoals, armsteu- nen op de deuren, wegklapbare middenarmsteun in een geprofi leerde achterbank met kleine geïn tegreerde hoofdsteunen, stoffen bekleding op stoelen, bank, vloer en delen van de deuren en een forse middenconsole. Hieruit steekt de korte fijn onder handbereik staan de vijfversnellingspook. Voor be dienen we de zijruiten elektrisch Bijzonder prettig zittende stoelen met veel zijdelingse steun zorgen er voor dat de inzittenden na een lange rit fit uitstappen. Een schoon heidsfoutje ontdekken we. De knop voor verstelling van de rugleuning (links c.q. rechts voor de stoel) drukt bij personen tot 1.75 m in de knieholte. Tot de standaard uitrusting horen tevens een boordcomputer en spraaksynthesizer. Bij zon inval is eerstgenoemde niet af te lezen. Dat andere ingewikkelde apparaat ver telt met elektronische stem wat er eventueel mankeert aan de tech niek, of meldt nalatigheden van de inzittenden. Ergert u zich aan die stem, er zit een knopje om hem uit te schakelen. Als optie beschikt onze testwa gen over een speciaal door Philips voor Renault ontwikkelde geweldi ge stereo radio/cassetterecorder. Deze strak in de console ingebouw de luxe bedienen we ondermeer vanaf een satelliet rechts onder het roer. Direct onder vingerbereik zonder de hand van het stuur te hoeven nemen. Het toestel speelt over maar liefst zes speakers. Via een ingenieus bedacht systeem klappen we met een handgreep de achterbank naar voren, waarna een enorme laadvloer ontstaat. Techniek Klappen we de zwaar gecapiton neerde motorkap omhoog, dan blikt ons een knap brok techniek, gemakkelijk aan alle zijden bereik baar, tegemoet. Dit blok met een exacte cilinderinhoud van 2068 cm3 drijft de voorwielen aan Dankzij plaatsing van een Garret T 3 compressor op de „gewone" die selmotor bezit deze machine 30% meer vermogen dan z'n „ongebla zen" broer. Deze potente jongen levert precies 63 kilowatts (85 pk). Het maximum kopper van 181 Newtonmeter (18.5 kgm) komt vrij bij slechts 2000 tpm. Vooral dit lage toerental waarborgt een enorme trekkracht onderin het toerenge- bied. Een prima caravantrekker derhalve. Hoewel zo'n huis op wie len achter de 25 de schoonheid van de wagen niet ten goede komt Rondom bezit de 25 onafhankelijke wielophanging Schroefveren, tele- scopische schokdempers en een sta bilisatorstang voor en achter ma ken het onderstel compleet. Het bekrachtigde, kruislings gescheiden remsysteem omvat geventileerde schijfremmen voor en automatisch nastellende trommelremmen ach ter. Rijden Onmiddellijk bij het openen Al sinds 1907 produceert Daihatsu personenauto's. Ze zijn daarmee de oudste nog bestaande Japanse autofabrikant. In 1978 kwamen zij met de Charade naar Nederland. Een klein handig karretje voorzien van een „driepitter". Tot nu toe verkochten ze er 13.000 in ons kikkerlandje. Daihatsu breidde in de loop der jaren zijn programma uit inct de liliputter Cuore, de kleine middenklasser Charmant en „alleskunner" Rocky. Onlangs onderging de Charade een face-lift. Zo veranderde het front, terwijl tevens de achterzijde wijzigde. Ook de cockpit werd onder handen genomen. De stoelen bicden meer zijdelingse steun en beschikken over opengewerkte hoofdsteunen. Nieuwe bekledingsstoffcn maken de Chara de aantrekkelijker. Aan het dashboard sleutelden de Daihatsu techneuten stevig. Tot de verbeteringen horen onder meer duidelijker gemarkeerde hendels voor bediening van verwarming en ventilatie, andere stand van de klokken, een vernieuwd stuur en kleinere versnellingspook. de meest gewilde motoren. Ook in de personenauto-sector stormen steeds meer turbo-diesels op de kilometervreters af. In de kleine klasse moet er één het spits afbijten en Daihatsu valt die eer te beurt. De driecilinder TD -motor levert bij een cilinderinhoud van 993 cm3 34kw bij 4800 tpm en zorgt voor een maximum koppej van 85 Nm bij 2900 tpm. De slechts 740 kg wegende dreumes bereikt hiermee een topsnelheid van 140 km/u en raffelt de sprint van 0-10 km/u af in 18.7 sec.; opmerkelijke prestaties. GEBLAZEN OLIESTOKERTJE De grootste verandering vond plaats onder de sterk aflopende motorkap van de Charade. Daihat su levert de Charade namelijk be halve met een driepitter benzine en dieselmotor nu ook met een turbogeblazen zelfontbrander Ze zijn de eerste fabrikant die een drie cilinder turbo-dieselmotor in pro- duktie nemen Daarnaast preten deert men met de Charade TD de zuinigste produktieauto ter wereld te leveren. Bij 90 km/u constant verbruikt deze diesel 3.7 L/100 km (1 op 27). Volgens de fabriek ge- bruikt'ie gemiddeld 1 op 20.8! Nadat Daihatsu deze Charade die sel met turbo-compressor eerst in het thuisland Japan probeerde gaat men nu via Nederland de Europese markt openbreken. In de bedrijfswagensfeer hoort de „Turbodiesel" al jaar en dag tot EERSTE RIJ-INDRUK Tijdens een korte kennisma- kingsrit voelden we Charades nieuwkomer, de turbo-diesel stevig aan de tand. Dat de techniek niet stil staat blijkt snel. Als je het naaimachinemotortje in het voor onder ziet liggen sta je verstelt dat zo'n klein motorblok het wagentje zo rap doet voortsnellen. In tegen stelling tot zijn soortgenoten moet men om flink op te schieten goed op toeren blijven. Rond de 2500 tpm gaat de „turbo" zijn partijtje mee- blazen. Frequent schakelen met de vijfbak is derhalve noodzakelijk. Gelukkig laat de transmissie zich licht en soepel bedienen. In tegen stelling tot de „gewone" Charade diesel blijft het opvallend stil in de woonkamer. De dieseltokkel hoort men wel, maar wordt niet hinder lijk. De wagen laat zich prettig licht besturen, biedt zijn inzittenden een redelijk comfortabele vering en vindt met zijn lengte van 3.60 bijna overal een parkeerplaatsje. Ergo: de Charade turbo-diesel levert ho ge prestaties tegenover een uiter mate laag brandstofverbruik. Daar naast zijn er bovendien de relatief ruime zit voor de voorinzittenden en de praktische mogelijkheden van een derde deur en wegklapbare achterbank Al met al is deze Cha rade turbo-diesel heel wat mans en biedt hij mogelijkheden voor Dai hatsu om het marktaandeel nog meer te maximaliseren. PRIJZEN Daihatsu levert de Charade ben- zine-uitvoering vanaf 13.999,-- De dieselserie start vanaf 16 999,-- voor de luxe TS turbo diesel telt men 19.999,- neer. van een der vier portieren blijkt dat men met een solide wagen te doen heeft. Royale luxueuze fauteuils en een even luxe achterbank nodigen uit tot plaatsnemen. Vooral Franse vierwielers hebben de naam weke zetels te bezitten. Bij de R 25 is dat echter geenszins het geval. Een maal gezeten zien we het overzich telijke dashboard. Voor komen hoofd en benen niets te kort. Ach ter de onderste ledematen ook niet. Personen boven 1.75 zitten daar wel met de kruin tegen het dak. Iets onderuit dan maar Thuis in de luie stoel gebeurt dat ook. Na 8 secon den voorgloeien start de „oliesto- ker" super vlot, waarna we slechts weinig klopgeluiden waarnemen. De eerste meevaller. Er volgen er meer. Even rustig aan rijden om de motor op bedrijfstemperatuur te laten komen, daarna drukken we de rechterpedaal stevig in. Bijzon der weinig motorgeluid nemen we waar. Rond 110 km/u laat zich een lichte resonantie horen, die bij 120 km/u weer verdwijnt. Windgeluid treedt op zo boven 140 km/u, tevens zijn de banden niet helemaal van de stillen. Over de vijfversnellingsbak geen kwaad woord. Het lekker korte pookje bedient de „bak" kort, mak kelijk maar wel wat indirect. De koppeling grijpt soepel aan, maar moet om kraakgeluiden te voorko men wel helemaal ingetrapt wor den. Ook over de besturing niets dan lof. Een Fijn werkende bekrachti ging maakt het mogelijk om met een vinger te sturen. Bij hogere snelheden neemt de werking af waardoor de wagen als een dijk op de weg ligt. Zijwind oefent geen enkele invloed uit op de koersvast- heid. Tijdens snel bochtenwerk helt de koets slechts iets over Lang blijft de besturing neutraal Alleen bij snel genomen curven treedt een (veilig) licht onderstuur op. Drib belverschijnselen van de achteras nemen we af en toe waar. Al met al toch een prima stuurgedrag zelfs tijdens parkeren. Dankzij het vele glaswerk overzien we de toch wel grote jongen zowel voor als achter goed. Bij de dieselgeneratie anno 1985 komt het niet alleen aan op stilte. Snelheid dankzij de turbola der spreekt ook een stevig woordje mee. Die turbo wekt ongekende krachten op in de machine. Zo'n jaar of zes geleden nog ondenk baar. Rond 2000 tpm treden de turboschoepen onmerkbaar in wer king. Wel nemen we dan een lichte fluittoon waar. Mede dankzij dit L_ werktuig jagen we de R 25 na voortreffelijke top van dik km/u. Accelereren van 0 km/u in 13.2 sec. is ook een dat er niet om liegt. Al die „p< kost natuurlijk brandstof, springt de motor uiterst pnjsb met de dieselolie om. Tijdens testweek verstoken we over 1000 km gemiddeld 1 liter pe km. Uniek voor zo'n mee 1200 kg wegende limousini meer als we bedenken nog al getoerd te hebben. Prijzen Renault levert de 25 ƒ32.250,-. Voor de duurste; injectionautomaat legt ƒ51.100,- neer. „Onze" 251 diesel komt op ƒ45.250,-. Ali veel auto voor een redelijke Met de verkoop van Opel's kleintje, de Corsa loopt het uitstekend. Sinds 1982 verkocht Opel al 600 000 eenheden. Allemaal twee of dnedeurs. Dat laatste verandert over enkele weken. Dan comple teert Opel de Corsalijn met een vier en vijfdeursuitvoering. Tevens past men de uitrusting van de wagens verbeteringen toe Dit komt tot uitdrukking in de nieuwe type aanduiding LS, GL, GLS en GT. We citeren de heer Ferdinand Beickler, Direkteur Opel- „Op de sterk concurrerende Europese markt heeft de Corsa zich direkt na de introduktie een sterke positie veroverd van ca. 10% in de „klei ne-wagen" klasse. Door de nu geïn troduceerde uitbreiding van het le veringsprogramma en de voor deze klasse ongekende vele modelva rianten, zie ik dat marktpercentage verder stijgen". Zo beschikt de goedkoopste Corsa LS van huis uit over een gelaagde voorruit, hand grepen en asbakjes achter, zonne- klep met make-up spiegel rechts en een driesnelheden aanjager. Verder extra's breidde fors uit, zoals cen- krijgen de wagens nieuw gestyleer- trale deurvergrendeling, elektrisch de zijkantbekleding met geïtegreer- bedienbare zijruiten, verwarmde de armsteunen. Ook de lijst van voorstoelen, sportstuur en bij de GT lichtmetalen velgen. Met de uitbreiding van het modellenpro- gramma met een vier- en vijfdeurs Corsa biedt Opel als enige in deze klasse een vierdeurs mode kofferbak. Dit nieuwe model een derde rij ruit, waardoo uitzicht schuin naar achteren verbeterde. Naast de bekem S, 1.2 S en 1.3 S motoren ko tevens een 1.2 N aggregaa blok levert evenals de 1.0 paardekrachten, maar nuttigt voor normale benzine in tege ling tot de 1.0 S die graag J door de carburateur voert, komend najaar komt er ee» motor op de markt met een brandstofinjectie Deze m< geschikt voor rijden op loo benzine, de eerste katalysato sa derhalve. Door wijzigingt wielophanging zowel voor al ter verbeterde het rijcomfo rijgedrag. (Jok de motoroph: veranderde Hierdoor wordet der trillingen van de aandi naar binnen doorgegeven, deze maand maakt Importen neral Motors Nederland prijzen bekend. Slechte autobanden bestaan niet meer. Niemand zal ons deze boute uit spraak betwisten. Maar dat neemt niet weg, dat er nog wel verschil bestaat in kwaliteit en verschil in gebruik tussen de diverse merken. Vooral aan banden bestemd voor auto's die sneller kunnen rijden dan 180 km/u moet men hoge eisen stellen en dat gebeurt ook. Dit zijn de HR (high speed) en VR (very high speed) banden Ondanks de maximum snelheid van 100 km/u, eist de Nederlandse overheid der gelijke banden onder bolides (hy pocriet of niet!?) De Duitse bladen „Sport Auto" en „Mot" onderzochten onlangs diverse veel gekochte merken van actuele HR-versies. Men koos de bandenmaat 195/70 HR. Deze ban den onderwierpen zij aan een gron dige test met een BMW 525i Als basis koos „Sport Auto" de als goed gebleken Pirelli P 5. Een prima allround band die nauwelijks merk bare zwakheden in alle testfasen vertoond. Aan deze basis moeten zich meten, de nieuwe Michclin MXV, de eveneens nieuwe Conti Super Contact CH '52, de Good year NCT, de Uniroyal 340/70 en de onlangs verbeterde Dunlop DG SP sport Zonder in uitvoerige details te treden kwam de Conti Super Con tact CH 51 als beste uit de bus. Hij is geschikt voor zeer hoge snelheden, stabiel bij remmen, stuurt exact, is veilig in bochten, stabiel bij aqua planing, heeft een prima grip op nat wegdek en rijdt comfortabel. Deze Conti kent echter ook een zwakke eigenschap, die ligt in de relatief hoge rolweerstand, hierin is 'ie middelmatig. Een goede tweede is de Uniroyal 340/70. Tot voor kort stond deze band nog aan de top Hierna in volgorde de overigen Pirelli P5. Michelin MXV, Dunlop D 6 SP Sport en de Goodyear NCT sluit het sixtet. „Mot" zette de Conti CS 41/70 op rij met de Conti TS 772, Good year NCT, Pirelli P5, Pirelli CN 36 SM en Uniroyal Rallye 340/70. Ook hier scoorde de Conti CS 41/70 veruit het hoogst. „De Conti CS 41/70 neemt zonder meer de toppositie in onder de kandidaten. Goodyear NCT, Pirelli P5 en Uni royal 340/70 zijn aan elkaar ge waagd Toch zouden wij Uniroyal nog voor Goodyear willen rang schikken, omdat Uniroyal totaal gezien wat harmonischer is," aldus „Mot's" conclusie. Tevredenheidsgarantie Wanneer een automobili vervanging van zijn oude h voor Continental Super Cl banden kiest, krijgt hij/zij ei vredenheidsgarantie. Onde: motto „niet goed, geld terug' gen de banden een week lanj den getest. Continental bied den voor merken als Audi, I Ford, Mercedes, Opel en V\V, ook onder snelle wagens uit den, Italié en Japan kan men ti's zetten. Diverse merken voorzien h mousines af fabriek al met nental Super Contactbanden Rover, een Britse merk van reislimousines bij uitstek brengt deze week een „kleintje" op de markt, de 200-serie. Deze 416 cm lange vierdeurs sedan is een rechtstreeks resultaat van de intensieve samenwerking met Honda. Buiten de EG rolt deze wagen, zij het in een puur Japanse uitvoering al enkele jaren als Honda Ballade over de weg. Rover gaat de 200-serie in vier versies uitbrengen, de 213 S, 213 SE Automaat, 216 SE en 216 Vites se. Onder de motorkap van de twee eerstgenoemde staat een over dwars geplaatste viercilinder Hon da 12 kleppen motor met een cilin derinhoud van 1342 cm3 Onder de motorkap van de 216 staat een 1598 cm3 vierpitter, afkomstig uit het Austin Rover huis. Elektronische ontsteking waar borgt probleemloos starten. De handgeschakelde versies beschik ken over een vijfversnellingsbak, waarbij de „vijf" een duidelijk overdrivekarakter bezit. Voor de genen die een automatische trans missie prefereren levert Rover de 213 SE automaat. Behalve het ge mak van het niet hoeven schakelen toont deze wagen bovendien een aantal extra standaardvoorzienin gen zoals centrale deurvergrende ling, getint glas, met hout afgewerk te portieren, elektrische zijruit- voorziening voor en achter en een toerenteller. „Top of the bill" is de 216 Vitesse. Mede dankzij elektro nische brandstofinjectie wekt de motor 77 kW (104 pk) op, goed voor een topsnelheid van 180 km/u en een acceleratie van 0-100 km/u in 9.9 sec. Geventileerde schijfrem men garanderen voldoende rem- vermogen. Voor en achter zien we een spoiler. Van buiten herkent men de Vitesse aan de in de kleur van de koets gespoten grille, bui tenspiegels en voorspoiler Rond de lichtmetalen velgen zitten 175/65 HR 13 laagprofielsloffen. Waarom Rover? Tijdens de introductie aan de autopers ging de heer Van Over- beeke, directeur Austin Rover Ne derland nogal uitgebreid in op de vraag waarom op deze kleine mid denklasser toch „Rover" prijkt. Rover dankt zijn naam immers vooral aan de ruime directiewagens en forse terreinwagens. „Deze auto verdient de naam Rover helemaal. Hij voldoet aan hoge kwaliteitsnor men. Bij dergelijke wagens hoort een sterke merknaam. Uiteraard verschilt hij behoorlijk met zijn grote broer. Maar ook aan dit pro- dukt stellen we de hoogste eisen." Daarnaast kon de vraag of Rover zichzelf met de komst van zijn kleintje niet beconcurreert niet uit blijven. Bij Austin Rover rolt toch ook de Montego van de band Een wagen met precies eendere moto ren Nog sterker, de Montego wordt ook nog geleverd met een 2 0 liter motor. „Bij de Montego kijken we naar het gezin Voor de „klei ne" Roverrijders zoeken we het meer in de individualistische hoek. Personen die een eigen stijl willen koppelen aan een sportieve wagen, zoals bijvoorbeeld jonge mana gers," aldus van Overbeeke. Prijzen Voor de Rover 213 S telt men 23.950,- neer. De 312 SE auto maat kost ƒ26.650,-. De 216 Se moet 25.550,- kosten en de spor tieve 216 Vitesse rolt voor ƒ29.750,- de showroom uit Evenals vele concurrerende merken levert Seat sinds kort de Ib. in een Van-uitvoering. Door de achterbank en achterveiligheidsgi dels weg te laten en een vlakke laadvloer te plaatsen die tol voorstoelen loopt verkreeg men de Seat Ibiza Dos bestelwag Deze versie leent zich bijzonder voor bestelwerk. Daarnaast knjs kleine gezinnen en alleenstaanden zo langzamerhand het vooni door van deze Vans. Immers voor deze wagens hoeft men g< bijzondere verbruiksbelasting (BVB) te betalen. De laadvloer c kopschot heeft een lengte van 111 cm en een breedte van 134 cmi cm tussen de wielkasten). Leeg weegt de Ibiza Dos 860 kg 1 maximum laadvermogen inclusief chauffeur bedraagt 500 kg. levert dit karretje voorzien van de moderne System-Porsche-Mo' als 1.2 LE voor 11.995,- De 1.2 1 komt op 12.995,-.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10