Computer- hobbyisten timmeren aan de weg Expositie schildersclub Loysden in RABO-bank Feestelijke Fancy Fair voor dierenweide Jeugd- en jongerenoverleg voortaan eens per jaar Afdeling Eemland Gebruikersgroep P Computers opgericht Opening Dierenvallei Milieu educatie vergadert Poging tot inbraak plaatselijk nieuws De „thuiscomputer" timmert aan de weg. Met name hobbyisten spenderen uren per week aan het gebruik van hun computerapparatuur. Onlangs werd Stichting Gebruikersgroep Philips Computers opgericht die niet veel later een afdeling Eemland kreeg, waarvan inmiddels negen betalende Leusdenaren deel uitmaken. De stichting, afgekort GPC, wil een club zijn voor die mensen die zweren bij een Philips-computer. Een toelichting in bijgaand artikel. Hij heeft een waterval en een dorp in de Dordogne weergegeven Op zijn eigen wat naïeve wijze, die altijd in het oog springt temidden van het overige werk. Ook zijn kleurkeuze blijft persoonlijk en pri mair. Wim Woudenberg, die momen teel bezeten is van portretschilde- LEUSDEN - Het jeugd- en jonge renoverleg dat ongeveer ander half jaar geleden door de ge meente is gestart, zal voortaan eens per jaar, maar nu „op on gedwongen wijze", worden voortgezet. Tot nu toe vond het overleg tus sen de gemeente en de jonge renorganisaties van Leusden regelmatiger plaats. Geen en kele pArtij was echter tevreden over de gang van zaken. Be stuursleden van het open jeugd- en jongerencentrum de Geut hadden al eens aangekon digd geen behoefte te hebben aan het overlegorgaan. Hun argumenten, die zij schrifte lijk hadden meegedeeld werden tijdens de laatste bijeenkomst zo wel door de gemeente als de ove rige jongerenorganisaties volledig beaamd. In hun brief noemden zij de volgende redenen: De bij het overleg aanwezige in stellingen tonen een grote ver scheidenheid met betrekking tot werkwijze, doelstelling, doelgroep en achterban. Mede gezien de grote verschei denheid zijn er bij de aanwezige instellingen nauwelijks aankno pingspunten voor een konkrete samenwerking. Daar waar wel samenwerking be staat tussen diverse van de uitge nodigde instellingen blijkt dit los van het overleg te funktioneren. De agendering van het overleg gaat uit van een niet bestaande (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Het is een vorm van puzzelen. Het is een uitdaging om een computerprogramma te schrijven en pro blemen daarin op te lossen." Dat zegt de heer J. van Vught. Hij is voorzitter van het voorlopig bestuur van de afdeling Eemland van Stichting Gebruikersgroep Philips Computers. De vraag aan hem was of het zinvol is om mensen aan te sporen zich te bekwamen in het schrijven van computerpro gramma's, nu de stroom kant-en-klare software allengs groter wordt. Van Vught is een echte com puter-hobbyist, en daarom zeker niet geïnteresseerd in program ma's die je voor een paar tientjes in de winkel kunt kopen. „Ik ben helemaal verslaafd aan de com puter. Gemiddeld steek ik zo'n dertig uur per week in het hob- byen met m'n Philips-compu ter", zegt Van Vught met enthou siaste stem. In verband met de recente op richting van de afdeling Eemland van Stichting Gebruikersgroep Phi lips Computers praten we met voorlopig-voorzitter Van Vught en de bestuursleden Ruud van der Teems en Martin Nefkens jr.. die beiden in Leusden wonen. Zij zijn, evenals Van Vught, computer-hob byist in hart en nieren Ruud van der Teems typeert zijn fanatisme met de volgende uitspraak: „Als in een bepaald programma instruc ties staan voor het zichtbaar maken van een groen vliegtuigje op je monitor, dan is het erg leuk om er een rood vliegtuigje van te maken. Door dus het programma uit te rafelen en te veranderen." Komen we bij de vraag waarom er een stichting bestaat waarin gebruikers van Philips-computers (micro- of personal) zich hebben verenigd? Het antwoord is voor de drie heren natuurlijk simpel je kunt binnen zo'n club gemakkelijk bij elkaar aankloppen als je een probleem hebt Een probleem met de compu ter of een probleem met het pro grammeren Behalve dit praktische aspect van een club. zweren de heren ook bij de gezelligheid en het gezamenlijk inkopen van spullen voor de computerapparatuur. Dat hun merk uit Eindhoven komt heeft te maken met „persoonlijke voor keur". NIET GELIJK Maar waarom een speciale club van gebruikers van Philips-compu ters, en niet een van algemene aard? Van Vught zegt gedeci deerd: „Kijk, als elk computer gelijk zou zijn, dus dezelfde taal zou spreken, dan was één, algemene computerclub aan te bevelen. Maar de praktijk is anders. Geen één computer is gelijk Daarom moet je clubjes oprichten waarin gebrui kers van elk merk computer terecht kunnen voor informatie en het uit wisselen van ervaringen." Overi gens bestaat er een Hobby Com puter Club (HCC), waarin een tak Philips-fanaten bestaat. Maar, zo wijzen Van Vught en Van der Teems er op, met die HCC-taak heeft Stichting GPC niets van doen. MODEGRIL Dat het gebruik van micro- en personalcomputers de laatste tijd een stormachtige ontwikkeling doormaakt, is bekend. Computer fabrikanten strijden om het hardst om hun apparatuur zo „voordelig" mogelijk aan man/vrouw/kind te brengen. De GPC vertoont een evenredige groei met het toene mend gebruik van de „thuiscompu ter" Van Vught: „Elke dag melden mensen zich bij onze stichting aan. De GPC heeft nu zo'n tien afdelin gen, waarvan Eemland circa 40 leden telt. Sommige afdelingen hebben meer dan 100 leden, maar dat is eigenlijk niet de bedoeling." Ruud van der Teems vult aan dat in principe elke afdeling uit zo'n vijftig leden moet bestaan „Anders ver lies je de gezelligheid." Desge vraagd melden de heren van de afdeling Eemland. dat de mensen die zich bij de GPC aansluiten weinig of geen kennis hebben van het benutten van hun Philips-thuis- LEUSDEN - In de nacht van dinsdag op woensdag Is gepro beerd In te breken In speelgoed zaak Kohlman In Winkelcentrum De Hamershot. Rond een uur of vier hoorde één van de bewo ners In De Hamershof boor-ge- luiden bulten. Hij waarschuwde de rijkspolitie die vervolgens poolshoogte ging nemen. Dep litle ontdekte uiteindelijk de braakpoging bij Kohlman. probeerd was het slot van achterdeur, aan de Eijslnkplai open te boren. Bij de rijkspolitie kwam aan? binnen van een poging tol diefs van een auto, die op Gage' stond geparkeerd Een ruitje de wagen was ingeslagen en contactslot was opengeboord de auto waren enkele rollen pep< munt verdwenen. computer. Ruud van der Teems zegt „Je kunt merken dat sommi ge mensen een computer aan schaffen, zonder dat ze weten wat ze in huis halen Voor hen is de computer misschien toch een mo degril." CURSUS LEUSDEN-Tot31 melis in de entree van de cliëntenhal van de Rabobank aan de Ha- mersveldseweg 72 een expo sitie te zien van werk van leden van de schildersclub Loysden. Negen van de tien leden hebben een tentoon stelling Ingericht van hun nieuwste werk. Ze zijn weer met veel plezier bezig ge weest, sommigen hebben zich volledig vernieuwd, en kelen zijn op een andere tech niek overgegaan. Voor allen geldt dat de lief de voor de schilderkunst hun is aangeboren, en dat zij met toewijding en zorg hun vakantie-, landschaps- of bloemenimpressies hebben neergepenseeld. „Het is nog steeds erg gezellig in de club." vertelt Rietje Wisman „Men komt regelmatig bijeen, en er staan weer wat nieuwe plannen op stapel. Misschien is het mogelijk wat moderner expositiepanelen aan te schaffen, hoewel de huidige alleszins voldoen en gemakkelijk en praktisch kunnen worden opge slagen als er niet geëxposeerd wordt." Theo Uilenbroek laat fraaie, zeer natuurgetrouwe aquarellen zien Hij aquarelleerde uitbottende kastanjetakken, de Leusdense skyline met een kerksilhouet en één van de oude Leusdense sluis jes De aquarellen zijn vaardig ge daan, opgewekt van kleur en geven een levendig beeld van het onder werp Diny Pot, die voorheen veel olie- verfjes van schelpjes en bloe metjes maakte, is gaan aquarelle ren, en toont een aantal mooie prenten van sneeuwbessen en wit te narcissen. De aquarellen zijn niet waterachtig transparant, maar zijn vervaardigd via een doorwrocht procédé De kleuren zijn veel helderder en zui verder dan Diny bijvoorbeeld in het olieverfje met duizendschoon laat zien, waar de toon veel broeieriger is. Ton Spaink zou Ton Spaink niet zijn als hij niet met een verrassing tevoorschijn was gekomen. Van dril tot kikker is een landschaps olieverf van een watertje met kik kers, waarvoor hij glas heeft ge plaatst dat hij komvormig beschil derd heeft waardoor het lijkt of de kikkervisjes in heus water rond- spartelen en een typisch vijveridee wordt gesuggereerd. Echt een vondst! Ton houdt van het realis tisch effekt met een knipoog, getui ge ook zijn beeltenis van een luci fersdoosje. Rietje Wisman heeft haar echt genoot tijdens het wintersporten geportretteerd. Ze vond het erg interessant om hem portretmatig te bestuderen. Allerlei details vielen haar op waar ze zonder schilders- blik langs héén bleek te hebben gekeken. Aardig van haar hand is ook het stilleven met de glazen doorschijnende bokaal met glazen kleurige stuiters erin. Een sfeervol olieverfje. Bram Schouten is dit keer van zijn schepen afgestapt en heeft zich op het landschap geworpen. De expositie is te zien van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur en vrijdags bovendien van 19.00 tot 20.00 uur. gemeenschappelijkheid van pro- blematieken. Veel agendapunten waren afgelo pen periode nogal van pro gramma-inhoudelijke aard. Het ligt niet op de weg van de ge meentelijke overheid dergelijke punten te begeleiden Het bestuur van de Geut ziet de rol van de ge meente veel meer als voorwaar- descheppend voor het jeugd- en jongerenwerk, toetsend aan het gemeentelijk subsidiebeleid. Voor inhoudelijke ondersteuning kun nen alle aanwezige instellingen terecht bij voor hen relevante koe pelorganisaties. Om het kontakt tussen de jonge renorganisaties onderling niet he lemaal te verliezen zal er nu dus. op initiatief van de gemeente, eens per jaar een informeel kon- takt plaatsvinden. Mochten er zich tussentijds toch gezamen lijke problemen voor doen, dan kan de gemeente alsnog alle jeugd- en jongerenorganisaties van Leusden uitnodigen voor overleg. LEUSDEN - De werkgroep Mi lieu Educatie van het CML verga dert maandag in het gemeente huis om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: J' 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3 Ingekomen stukken 4. Mededeling 5. Schoolprogramma 6. Enquêteformulieren gebruik compostcontainers 7. Ruimte voor de werkgroep 8. De Ratelaar 9. Schillenboer 10. De zgn. „doe dozen" 11Crossen om de Liniedijk 12. Rondvraag 13. Sluiting. Om de kennis van deze nieuwe GPC-leden op peil te brengen, start de afdeling Eemland vanaf morgen (zaterdag) met een cursus BASIC- programmeren. Een „bezeten" on derwijzer zal de lessen verzorgen. Behalve dit, doet de GPC uiteraard nog meer. Zoals: het organiseren van landelijke en regionale bijeen komsten waarop de deelnemers aan de stichting informatie en ma teriaal kunnen uitwisselen, het uit geven van het xytriortek T.RQN,heJ beschikbaar stellen van hard- en software, en kontakten leggen en onderhouden met andere op ver want terrein werkende organisa ties Het hoofdbestuur van de GPC heeft ook kontakt met Philips, niet officieel maar gewoon om bepaal de zaken uit te wisselen. Als je over computers praat ben je altijd geneigd te filosoferen over het gebruik daarvan in de toe komst. Heeft over tien jaar elk gezin een monitor met toetsenbord in de huiskamer staan? Gaan we over tien jaar net zo makkelijk om met een thuiscomputer als met de tele foon? De drie heren van de afdeling Eemland van de GPC weten niet wat de toekomst ons zal bieden, op het vlak van de computerontwikke ling. Wat ze verwóchten is dat over een aantal jaren de jongeren van nu een computer zullen hebben, of in ieder geval precies weten hoe ze ermee om moeten gaan. Martin Nefkens jr. denkt dat de veertigers van nu, en ouderen, de thuiscom puters voor gezien houden. Eén ding staat echter vast op dit mo ment hebben de hobbyisten in de ren (we zijn benieuwd!) laat op deze expositie nog zijn laatste stemmige herfstlandschappen zien. Bomen in Den Treek, waar het zonlicht overheen strijkt en het paars van de Leusderheide een heel poëtische dromerige stem ming ontketent. Klaasje Visser Alkema laat te kenachtige aquarellen zien. Een uiterwaardenlandschap heeft ze op tekenachtige wijze contour vormpjes in zwarte inkt gegeven. Loes Rigter is vooral goed op dreef in een aquarel van witte rozen in een blauwe vaas Het is een goed doorschilderde waterverf- prent met mooie overvloeiende partijen Alex Zuiderwijk is herboren. Heel verrassend komt hij met spontane notities van landschapstyperingen in inkt en hier en daar wat kleur. Vooral zijn vissersbootjes op het strand met vleugen water en lucht zijn boeiend van expressie. Met deze vlotte en rake karakteriserin gen gooit hij hoge ogen. LEUSDEN - Veel gezellig heid en muziek op de open bare lagere school De Vallei waar vorige week zaterdag de dierenweide officieel In ge bruik werd genomen. De kos ten voor de tot standkoming van de dierenweide zijn af komstig van de opbrengsten van verschillende fancy fairs die de school heeft georgani seerd. Na een korte toespraak van Cees Kooyman, teamlid van de school, waarin hij iedereen be dankte voor het welslagen van het dierenweide projekt klonk het Val leilied op. De heer Kroese, bouwer van het dierenverblijf kreeg een grote symbolische sleutel overhan digd als herinnering waarna Han- neke van Asperen de lintjes mocht doorknippen en daarmee opende ze de weide, die de toepasselijke naam „Dierenvallei" heeft gekre gen. Dat wethouder Van Wouden berg de ceremonie bijwoonde, gaf een plezierig gevoel van gemeen telijke belangstelling. DIERENBESTAND In groepjes kon men een kijkje gaan nemen in de Dierenvallei, waar tijdelijk een aantal dieren in gehuisvest is. Na de zomervak tie zal verder gewerkt worden c een eigen dierenbestand. Wiei direkt bij de dieren terecht kong een kijkje nemen op de fancy waar de play backshow, afge* seld door het rad van avontuir het middelpunt van de belangs ling stonden. De winnaars van show traden onder luid app'; een tweede keer op. Intussen* den bij de eet- en drankstalletjes belangstellenden door zo'n ze. tig vnjwilligers van het een en af voorzien. De totale opbrengst de fancy fair, bestemd voor Dierenvallei is 4000,- waan 250,- door leerlingen van deY lei bij elkaar gebracht werd. Ruud van der Teems achter zijn computer. Hij is één van de leden van het voorlopig bestuur van de afdeling Eemland van de Gebruikersgroep Philips Computers. thuiscomputer-wereld de over hand, maar in de toekomst zullen er twéé groepen zijn: de hobbyisten én de gebruikers. BIJEENKOMST houdt de afdeling Eemland van de GPC een bijeenkomst in „de Oranjeboom" in Amersfoort. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen GPC-deelnemers en belangstel lenden daar terecht. Er zal onder meer een demonstratie worden gegeven van de manier waarop je BASIC-codeprogramma's, die elke vrijdag op Hilversum 5 wor den uitgezonden, kunt opne men. De afdeling Eemland zal voorlopig elke derde zaterdag van de maand (behalve in juli en augustus) bijeenkomsten beleg gen In Amersfoort. Van Vught tot slot: „Binn kort is het hoofdbestuur van GPC voltallig. Dan gaat de b< pas écht draaien." Waarmee wil zeggen, dat over een tijdje stichting een échte club Is, zo een sportclub waarin bestuur en organisatorisch alles is ge geld. LRHC7NTAj.n

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4