„Besluitvorming rond Prochemko heeft mij verbijsterd" Scheikundige J. W. G. van den Hurk uit Leusden-Zuid: Dit is badkuipchemie. En badkuipchemie wordt in vaktermen gebruikt, als er maar wat wordt aangerommeld" „Voor het geval er toch iets op de huid komt, levert Prochemko tubes brandzalf. Ook gasmaskers zijn verkrijgbaar, evenals watertjes om de ogen uit te spoelen. Je kunt het allemaal in hun eigen papieren vinden" .Prochemko meldt zelf een uitstoot van tachtig kilo xyleen per jaar, maar bij de gemeente leest men dat blijkbaar niet" VRIJDAG 17 MEM985 interview wist, dat hier heel wat anders in zou komen, dan een keurslagerij? De buurtbewoners weten dat ook." SMERIG „Bij Prochemko maken ze meest smerige producten. Ze geven dat zelf aan. De prospecti, die op het gpmeftntebius. ter. iozanp. lingpn., spreken wat dat betreft voor zich. De schilders, die met hun produk- ten werken, moeten zich zo onge veer in ruimtepakken hullen. Kap pen over het hoofd, beschermende kleding, handschoenen bij het han teren van het spul, het staat er allemaal in." „Voor het geval er toch iets op de huid komt, levert Prochemko tubes brandzalf. Ook gasmaskers zi|n verkrijgbaar, evenals watertjes om ogen uit te spoelen. Je kunt het allemaal in hun eigen papieren vinden." ZUREN „Men verdeelt de produktie in drie categorieën. De waterige pro- dukten, de produkten op basis van terpentine en organische oplos middelen, en tenslotte de verven en coatings. Over produkten op zich wordt nauwelijks gesproken. Maar de stoffen die men gebruikt, en de manier waarop men daar mee denkt te gaan werken, hadden redenen moeten zijn voor een veel alerter optreden van gemeentewe ge" „Met een aantal zuren gaat men mengen in open ketels. Dat zijn azijnzuur, zoutzuur en fosforzuur. Met fluorwaterstofzuur gaat men te werk in gesloten ketels. Het is één van de sterkste zuren, die er be staan, met een zeer sterk etsende werking. Maar wat lees je een stuk verder? „De uitstoot van fluorwa terstofzuur is alleen mogelijk, als de wasser niet functioneert". Wat betekent dat? Kennelijk gaat men gewoon door met werken, als dat ding stuk is. Dat duidt toch op grote onzorgvuldigheid." TERPENTINE „Dan komen we aan categone twee. Daar werkt men met „white spirit". Dat is gewoon terpentine. De opslag in een ondergrondse tank is volgens de voorschriften geregeld. Maar als ze het gaan venverken, wordt er volgens opga ve van Prochemko ongeveer 12,5 kg. terpentine per jaar de lucht ingeblazen. Hier komen dan nog kleinere hoeveelheden van andere oplosmiddelen bij." „Een verdubbeling van de pro duktie in deze categorie, en dus ook van de uitstoot wordt al in het vooruitzicht gesteld. De ventilatie van de produktieruimte gaat 's nachts op halve kracht door, om opeenhoping van brandbare dam pen te voorkomen. De omwonen den zitten dus dag en nacht in de terpentine-stank. VERFFABRIEK „De omschrijving van het pro- duktie-proces, zoals Prochemko die zelf geeft, laat er geen enkele twijfel over bestaan, dat het hier om een verffabriek gaat. Ik heb het voorgelegd aan het Verfinstituut* van TNO, en die noemen het een verffabriek, en ik het het nage vraagd bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Amersfoort. Die definieert een verffabriek met: „een vaste opstelling, waarin verf wordt geproduceerd." Daar hoeft dus verder geen onduidelijkheid meer over te bestaan." „Maar dan. Het bedrijf stelt zelf, dat ze produceren op aanvraag. „In principe worden verven en coa tings niet van tevoren aangemaakt, maar uitsluitend op bestelling" Daar neemt men een loopje met de werkelijkheid. Want wat staat er verder? Dat men voor de produktie van 55.000 kilo verf 2.000 uur produktie nokig heeft. Dat zijn vijftig weken van veertig uur. En dat betekent, dat men continu produ ceert. Ik vraag me af: waar blijft dan die afroep? Dat is gewoon onzin. Het gaat om produktie, waar men al zeker van is. En ze mogen ook een veelvoud gaan produceren, de Hin derwetvergunning stelt geen enke le limiet." XYLEEN „Bij de bereiding van deze verf wordt xyleen ais voornaamste op losmiddel gebruikt. Xyleen is ver want aan het berucht tolueen. Het wordt als bijna even giftig be schouwd. Prochemko zelf zegt hierover: „Tijdens het proces komen oplosmiddelen vrij, welke vla een ruimte-afzulging worden af gevoerd. De hoeveelheid xyleen, welke vrijkomt, wordt bij een jaarproduktle van 55.000 kg ge raamd op circa 80 kg. Dit gege- -Vfjpl o* gcbaeeexb ap ohhi 'grand- stoffenbalans, uitgevoerd voor xyleen." „Neemt maar van mij aan, dat die 80 kg het minimum is. Deze uitstoot zal plaats vinden op één meter boven de nok van het ge bouw Je moet je eens voorstellen, was dat betekent. Dit zijn geen hete rookgassen, die opstijgen Nee, er zal zich hier een pannekoekvormi- ge gifwolk vormen, die eerder de neiging heeft neer te dalen, want xyleendamp is 3,5 x zo zwaar als als ik daarnaést al die verhalen lees over lekbakken, die nodig zijn voor het opvangen van stoffen bij lekka ges. Hoe moet je je dat voorstel len? Dat staat daar straks maar te dampen, en levert zo een veelvoud op van de gassen die vrijkomen bij de produktie. Die kans is uitermate groot." „Hetzelfde geldt voor de hele 3j»naisrmgi"von'aiKti3a)om)1tMti Da. vloer moet dicht zijn, om bij lekkage bodemverontreiniging te voorko men. Dat betekent feitelijk, dat de hele vloer vol zou kunnen komen te staan. De dampen, die dan vrijko men, die moeten dan uiteraard geventileerd worden. Er is op geen enkele wijze rekening gehouden met een gedegen aanpak, die zoiets toch zou vereisen. Temeer daar men zoiets wil toestaan, op zo'n korte afstand van woonbebou wing. Het is bij elkaar gewoon een jammer Want er komt nog meer bij Het bedrijf geeft zelf aan, dat een grote hoeveelheid Ftemovex wordt gebruikt. Het gaat om 40.000 kilo per jaar. Daarin komt methyleen- chloride voor in 'n percentage var tachtig. Dat levert een uitstoot op, zo weet men te melden, van 300 gram per jaar. Dat verwacht men, tenminste Maar er staat ook het «uw, en. ander, niéj, "flrmalcL. HeJ. gaat om een organische halogeen- verbinding, en ik kan u zeggen, dat die als zeer ongunstig bekend staan. Die hebben een slechte naam. En in de lijst van stoffen, die men gebruikt, staat expliciet niét vermeld, dat erop jaarbasis 32.000 kilo methyleenchloride wordt ge bruikt." „Een ander aspekt van dit spul is, dat het een kookpunt heeft van 40,8 graden celsius. Er staat echter niets vermeld over onder welke dan door het in de open lucht te lozen, doen het ergste vermoeden. Dat kun je illustreren met een kleine greep citaten. Er staat, zo losweg uit de stukken geciteerd: „Tijdens de produktie en het aftappen ontstaan nog plaatselijke dampverliezen. Dat gaat dan over white spirit, terpentine. Niet ge vaarlijk, maar het levert wel stank overlast op „Om ophoping van brandbare dampen bij' geringe lekkage te voorkomen, zal ook buiten de werk tijden de ruimte mechanisch wor den geventileerd". Dat spreekt dus voor zich. nog afgezien van het feit, dat wordt vermeld, dat die ventilatie 350 tot 700 kubieke meter per uur zal bedragen." „Plaatselijk zijn opvangbakken gemaakt om lekvloeistof bij kalami- teiten op te vangen", wat ik al noemde, en waarbij over de dam pen, die dat met zich meebrengt, dus met geen woord wordt gerept. Om het samen te vatten, tenslotte, volstaat een ander citaat. „Om een goed werkkli maat te creëren zal de ruimte- lucht regelmatig worden ver verst gedurende de werkuren door middel van een mecha- moahe- jentilotioi ïo-sfgoEa- gen lucht wordt rechtstreeks naar buiten afgevoerd. Deze lucht zal „verontreinigd" zijn - de aanhalingstekens zijn voor rekening van Prochem ko - met dampen vrijkomen de bij produktie. Bij de pro duktie in open ketels - en dan hebben we het over zuren - komen de dampen vrij bij a) inbrengen grondstoffen; b) lucht. Niemand kan voorspellen waar die gifwolk blijft. Dal is afhan kelijk van windrichting en -sterkte." „Volgens opgave van Prochem ko wordt 20 mg xyleen per kubieke meter ventilatielucht uitgestoten. De schadelijkheidsgrenswaarde van xyleen is 1 mg per kubieke meter." IDEAAL „Wat in het hele verhaal dan nog ontbreekt is, dat het hier gaat om cijfers, die zouden gelden bij een ideale produktie. Er is dan nog geen sprake van, dat er iets uit de hand kan lopen, er wordt geen rekening gehouden met wat er door lekkages in het produktie-proces rommeltje aan voorwaarden, die geen enkele rekening houden met de aard van de produktie, en de plaats waar dat dan zou moeten plaatsvinden." „We zitten hier nu al in een gebied, dat als één van de ernstigst aangetaste wordt beschouwd in relatie tot zure regen Daar gaat ook dat verhaal van die zure mist, waar we straks mee te maken krijgen over. Hebben we ooit ge merkt, dat de regen zuur was? Nee dus Maar de effekten zijn inmid dels duidelijk. En daar moet men dan nu zo nodig nog de uitstoot van zoveel zuren aan toe gaan voe gen." „Toen van de winter in Duitsland dat smog-alarm werd ingesteld, voorwaarden dat spul wordt gehan teerd. Als je weet, hoe snel ether verdampt, dan mag duidelijk zijn, dal het gebruik van methyleenchlo ride onder uitermate strenge voor waarden moet plaatsvinden, als men de verdamping er van wil beheersen. Ik heb er niets over kunnen vinden, waarmee de vraag rijst, in hoeverre de raming die men opgeeft, en die omgerekend op 1,85 gram per uur neerkomt, cor rect is. Op deze manier is het allerminst ondenkbaar, dat die op gave met regelmaat wordt over schreden." SLORDIG „Daarmee ben ik terug op mijn mengen/roeren; c) aftappen; d) mogelijke lekverliezen via aansluitingen. Dal betekent dat er continu sprake is van het vrijkomen en ventileren van dampen. „Verder staan er nog ter men in als: „onder normale kondities", „bij veronderstel de lekkages" en „geschatte uitstoot". En dat brengt me dan bij de vraag, of ik nog duidelijker moet zijn. Want dit broddelwerk kan alleen maar leiden tot de conclusie die ik al eerder noemde: Prochem- hadden we hier ook last van inver sie Dat is een warme luchtlaag boven een koude Dat sluit af, stank kan niet naar boven. Het was de eerste keer, dat ik hier 's nachts de gasverwarming kon ruiken Een duidelijk waarneembare stank van stikstofoxyden. Als je daar nu al last van hebt, onder omstandigheden die zich met regelmaat voordien, dan moet je daar toch niet zo'n verffabriek neerzetten?" "En als u nu denkt, dat we het hiermee hebben gehad, dan is dat uitgangspunt. Zonder nu direkt te willen spreken van kwade wil, moet je toch constateren, dat de voor waarden die in de verleende Hin derwetvergunning zijn gesteld, ui termate slordig zijn vastgesteld. Basisgegevens ontbreken, over produktie-methodes wordt maar zeer summier gerept, en de van zelfsprekendheid, waarmee reke ning wordt gehouden met lek-ver- liezen, zonder aan te geven om hoeveel het gaat of aan te geven hoe dat dan wordt opgelost, anders ko heeft het wel gemeld, maar men heeft het bij de gemeen te óf niet begrepen, óf niet willen lezen. Met als gevog, dat ons nu van bestuurlijke zijde wordt voorgehouden, dat de burgers moeten gaan aantonen, dat de besluiten van dat bestuur niet deugen. Dat is toch zeker een absurde situatie? nog allemaal bij zou kunnen ko men, laat staan met een mogelijke uitbreiding van de produktie Ter wijl er toch sprake is van groei plannen. Zolang die zich echter be perken tot hoeveelheden, is er niets aan te doen. Want daar is geen grens aan. Alleen als het bedrijf zou overgaan tot het produ ceren van daadwerkelijke andere produkten, met andere grondstof fen, is herziening van de verleende Hinderwetvergunning nodig." „Nu neem ik best aan, dat er in dat gemeentebestuur goedwillen de mensen zitten. Maar hoe dat dan werkt, daar zet je dan toch vraagtekens bij. Want nu ligt het mijns inziens wel heel eigenaardig Als het gemeentebestuur een be sluit neemt, dat blijkbaar nogal snel door de ambtelijke machinerie is gegaan, en waardoor het zou kun nen - ik zeg dat er uitdrukkelijk bij, dat het zou kunnen - dat er fouten zijn gemaakt, moet nu de burger het tegenbewijs maar gaan leve ren. Dat lijkt op omgekeerde be wijsvoering." ZURE MIST „Wat de direkte gevolgen straks zijn, is moeilijk te zeggen. Maar wat je natuurlijk wel hebt is, dat de uitgestoten zuren zich hechten aan water. Dus als het hier mistig weer is, hoef je straks niet meer naar buiten om eens lekkere vochtige, frisse lucht op te snuiven. Want die is dan zo zuur als wat. Je moet rekenen, dat die uitstoot dag en nacht plaatsvindt. Dat is een gege ven. Er moet aag en nacht worden geventileerd, omdat zich anders een opeenhoping van brandbare dampen voor zal gaan doen binnen het bedrijf. Dat zegt dan ook al weer duidelijk, dan men daar niet op de goede wijze te werk gaal Want wat er allemaal in de lucht komt uit de De alstand tussen het voormalige gebouw van de Keurslagercentrale, waarin Prochemko zich wil vestigen, en direkte produktie, is één ding. Maar de woonbebouwing (zie pijlen) bedraagt nauwelijks honderd meter armee 1 tijdje is, estuuil s Is ge 74 SI er J. W. G. van den Hurk. (door Hans Mosterd) :USDEN - „Vanuit mijn eigen discipline, de scheikun- (heb ik mezelf een groot aantal vragen gesteld met rekking tot de aan Prochemko verleende Hinderwet- /unning. Het gaat daarbij natuurlijk vaak om details, r de grote lijnen die de hele besluitvorming betref dat is werkelijk onbegrijpelijk. Die deugt van geen iten. Hoe kan een gemeenteraad de beslissingsbe- igdheid voor het verlenen van een dergelijke vergun- g nou delegeren? Voor het een of andere onbenullige luurtje, ja, dat kan ik me indenken. Dat is begrijpelijk, ar dat zoiets blijkbaar ook geldt voor een complete imische fabriek, dat is toch wel heel vreemd." En dan voor wat betreft de inhoud van die vergun- g. Nou, daar is maar één verklaring voor denkbaar, ambtenaar, die die heeft voorbereid heeft zitten pen. Want er zitten zoveel hiaten in, dat ik er geen orden! Iere verklaring voor weet." t. Wiei ian het woord is de heer J. W. G. van den Hurk, it kong onachtig in Leusden Zuid. Vorige week hield hij ens de vergadering van de commissie Openbare rken en Ruimtelijke Ordening een betoog, waar zelfs riervak fancy afge* vontuir irs van j 3pp>: issenx -engst 1 voor leiangsfhouder Jan Wagenaar van onder de indruk raakte, niet ten onrechte. De heer Van den Hurk is jarenlang scheikundige werkzaam geweest bij TNO. Hij ging angs in de VUT, maar weet vanuit zijn achtergrond o'nze! hee' goed, waar hij het over heeft. Het onderwerp n en ait >rt in zijn ogen dan ook geen „Prochemko" te heten, nt we praten hier niet over het bedrijf, maar over wat doet. En de term, die de heer Van den Hurk daarvoor je! ft, is niet mis te verstaan. „Badkuipchemie", noemt de voorgenomen chemische bedrijfsvoering aan de ihemseweg. „En badkuipchemie, dat staat voor het rt chemie dat bedreven wordt in de grote groep vaak inere bedrijven, waar maar wat wordt aangerom- id." drijf. En dat die voldoen aan de eisen op dat gebied, hoeft niemand te verbazen. Ze blazen alle rotzooi naar buiten, dus dan heb je er binnen geen last van. Dat zegt dus niets over de milieu-effecten in de nabije en in de verdere omgeving." ,,Dat wil echt niet zeggen, dat men in algemene zin onzorgvuldig is geweest. Waar het gaat om bodemverontreiniging, heeft men alle mogelijke voorwaarden keurig op papier gezet. Maar ten aanzien van de rest is het echt te gek om los te lopen. Men heeft gewoon niet begrepen, wat Prochemko wil gaan produceren, of men heeft het niet willen begrijpen, dat is natuurlijk ook mogelijk." OPMERKINGEN ,,Dat blijkt ook wel, als ik hier een drietal opmerkingen citeer, die wet houder Wagenaar op de vergade ring van de commissie R. O. van 7 mei heeft gemaakt. Hij zei daar: citaat één: ,,lk weet niet, hoe die fabriek werkt." citaat twee: ,,Ze maken niets." citaat drie: ,,Maar alles is in orde." ,,Als je dat zo hoort dan vraag je je toch af, of men daar wel weet, waar men over praat. Maar als je de twee laatste opmerkingen tegen elkaar afzet, dan zit daar toch een tegenspraak in, die op z'n minst de indruk wekt, dat men wel degelijk weet, wat er gaat gebeuren." VRAGENFORMULIER „Dat begint al met een formulier, dat ik hier heb. Het is een gemeen- sn. Del ijk de nan. 0 t van p heer Van den Hurk is een man, die ageert, om [geren. De dingen die hij is ons gesprek naar vo- brengt, brengt hij ook naar vóren. Hij zégt ze zozeer, hij stelt vast. lasis van de gegevens uit ior het Leusdense Colle- fan Burgemeester en Wet- lers verstrekte Hinder- 'ergunning, en op basis de gegevens, die Pro- mko daartoe ter beschik- stelde, constateert hij Sen. Langzaam formule- d, weldoordacht zoekend i juiste woorden. Een nkpiaal (n temeer, om met aan- bt kennis te nemen, van „„„ns 'een bij °ns te vertellen 1 aanyj of diets Gagel» ruitje en en :oord I kmoet u eerlijk zeggen, dat ik en pep «asd was. Ik had kennis geno- 10NDERSTELLING men van de voorwaarden, zoals die waren vastgesteld in de ontwerp- Hinderwetvergunning. Daar ston den zulke vreemde zaken in, daar bij rezen me de haren ten berge. Toen de definitieve vergunning was verstrekt, ben ik op het ge meentehuis gaan kijken. Ik moet erbij zeggen, dat ik dat deed in de vaste veronderstelling, dat in de definitieve vergunning de zaken anders geregeld zouden zijn Maar in plaats van het ontwerp, dat ik al had gezien, met het woordje „ont werp" erop. zag ik daar hetzelfde ontwerp, alleen nu met het stem pel van de gemeente erop. Ik was daar eigenlijk verbijsterd over." „Uit de gegevens, die het bedrijf zelf heeft verstrekt, had men meer op kunnen maken, dan men blijk baar heeft gedaan. En argumenten die zijn gehanteerd, dat de Arbeids inspectie zo zorgvuldig zou zijn geweest, zijn oneigenlijke argu menten. Want waar kijkt zo'n Ar beidsinspectie naar? Die hebben alleen maar te maken met de werk omstandigheden binnen het be^ telijk stuken heet „Vragenformulier verwijdering chemisch afval" Het is ingevuld op 8 oktober 1984. De aard van het bedrijf omschrijft men daar met: „Adviesbureau en leve rancier voor technische oppper- vlaktebehandelingen en produk ten." Dat is dus al niet waar, omdat ze bij het Handelsregister wel de gelijk aangeven hoe belangrijk pro duktie is voor de bedrijfsvoering. Het verbaast me, en het irriteert me mateloos, dat de raadsleden dat niet in eerste instantie hebben on derkend. Bovendien bevreemt het me. dat de bevoegdheid tot het verlenen van een Hinderwetver gunning aan het college van b&w is gegeven. Voor een schuurtje, nou ja. Maar voor een verffabriek ligt dat toch anders. Dat is een comple te chemische industrie Bovendien is het college zeer beslist gewaar schuwd." „Sommige raadsleden houden nog steeds vol, dat ze van niets geweten hebben. Dat is toch onzin Ze kunnen ons toch niet seneus proberen te verkopen, dat m$r> niet

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5