i Heuvelcrossers onovertrefbaar Menwedstrijd Nimmerdor sportief evenement Eemelaai De Amerij start nieuwe afstudeerrichting Uiterlijke Verzorging Vandalisme onderwerp op St. Jozefschool Achtervelder doorstaat hondenkeuring met lof Vergadering comité Milieuzorg Leusden Aanmelden voor waterfietsen VRIJDAG 17 MEI 1985 Fel in de strijd om de titel LEUSDEN - De Heuvelcros sers weten dit seizoen van geen ophouden en slepen de één na de andere overwinning in de wacht. Bij de regionale clubont moeting op de baan van de Jum ping Rabbits te Soesterberg sta ken de Leusdenaren wederom met kop en schouders boven de rest uit. Thijs Visser was in zijn leef tijdsklassen haantje de voorste met twee fraaie overwinningen. Achim Numan, Minko de Nooy, Stephan Numan, Dennis Vee- nendaal en Thijs Borsten kwa men eenmaal als winnaar over de eindstreep. In de meeste ge vallen werden de Leusdenaren op de hielen gezeten door één van de clubgenoten met zijn alle goed voor 21 ereplaatsen. De resultaten van de Heuvel crossers in Soesterberg waren: Open klasse: 6/7 jaar: 2. Dennis Veenendaal; 8/9 jaar. 1 Thijs Visser, 2. Igor Glattli. 3. Achim Numan, 12/13 jaar: 3. Dick Hoogland; 14/15 jaar. 2. Steve v. Swee- velt, 3. Marcel Hoogland; 16 jaar. 1. Minko de Nooy, 2 Thijs Borsten. 3. Reinald Voorn Junioren: 6 jaar: 1. Stephan Numan, 7 jaar; 1. Dennis Veenendaal; 9 jaar: 1. Achim Numan; 10 jaar 1. Thijs Visser, 2. Igor Glattli, 11 jaar. 3 Danny Spijker; 15 jaar: 2. Danny Mosterd. 3. Steve v. Sweevelt; 16 jaar: 1 Thijs Borsten, 2. Reinald Voorn; 3. Ricardo Babb Eindstand clubklassement: 1 Heu velcrossers (Leusden) 125, 2. De Vol harding (Nunspeet) 117.3. Flying Bikes (Zeist) 112. 4, Jumping Rabbits (Soes terberg) 111, 5. King Roads Riders (Soest) 94,6 The Wheely's (Baarn) 88, 7. De Sprinters (Hilversum) 82. 8. Val- leirenners (Veenendaal) 79, 9. High- land Devils (Hoogland) 78 LEUSDEN In Leusden werd afgelopen zon dag op de baan van de Heuvelcros sers een afdelingswedstrijd gehou den. Ongeveer 250 coureurs uit de regio kwamen aan de start. Ook organisator ,,De Heuvelcrossers" waren uiteraard met hun licentie- rijders van de partij. En ook ditmaal niet zonder succes. Bij de powder puffscategorie 16 maakten de Leusdenaren volledig de dienst uit, evenals bij de 15-jarige experts. In de open klasse werden voor eigen publiek twee hoofdprijzen bijeen gecrosst terwijl bij de junioren maar liefst vier van de zes Heuvelcros sers, die zich in de prijzen reden op het hoogste treetje van het ere podium konden plaatsnemen. In totaal bleven 22 prijzen in Leusden achter. Uitslagen Heuvelcrossers Open klasse: 8/9 jaar. 1Achim Numan, 12/13 jaar 1 Olav Glattli; 14/15 jaar: 3. Steve v. Sweevelt, 2. Marcel Hoogland. Powder Puffs: 12/13 jaar: 2 Eliane Noordam; 16 jaar 1Karin Lengers, 2. Silvie Elvé, 3. Astrid v. Zanten Junioren: 8 jaar 1. Rogier Tolboom; 9 jaar. 1. Achim Numan. 3 René Timmerman; 12 jaar 1 Dennis Arreman; 16 jaar 1 Ted Meeder, 2 Hans v.d. Berge. Experts: 9 jaar 2. Igor Glattli; 10 jaar 1 Michael Noordam, 2 Danny Spijker; 13 jaar: 1 Olav Glattli; 15 jaar 3. Danny Mosterd. 1. Ricardo Babb, 2. Marcel Hoogland; 17 jaar: 1 Thijs Borsten. Tijdens internationale crosswed strijden begin mei gaven een twee tal Heuvelcrossers hun visitekaar tje af InLowestoffteEbgelandwerd Thijs Visser 5e. Een week later bij een wedstrijd in Duitsland wist hij zelfs te midden van bijzonder sterk deelnemersveld op een 2e plaats te eindigen. Clubgenoot Minko de Nooy deed het nog iets door als winnaar onder het dundoek door te flitsen. De Heuvelcrossers goed voor 21 ereplaatsen LEUSDEN - Op het landgoed Den Treek zijn afgelopen zater dag samengestelde menwed strijden van Ponyclub Nimmer dor verreden. Op dit jaarlijks terugkerend evenement waren er dit jaar weer meer deelnemers als voorgaande jaren die zorg den voor een sportieve en gezel lige wedstrijd. De verschillende onderdelen die verreden moes ten worden waren dressuur, wegparcours, hindernistrajekt en het kegelrijden. De uit vier leden bestaande jury maakte aan het einde van de wedstrijden in de verschillende klassen de vol gende prijswinnaars bekend: Eenspan pony's, ring 1, dres suur 1. G Wernsen, Eemruiters 2. A. A Hilhorst 3. mevr. E. Oudshoorn, Welsh Menclub samengesteld 1. A. Blokpoel, Welsh Menclub 2. mej. C. Pries, Nimmerdor 3 G. Zandberg, Welsh Menclub 4. mej. D. v Doornik, Stichtserui- ters 5. G. Mulderij, Wels Menclub Ring 2, dressuur 1mej. C. Pries, Nimmerdor 2. mevr. E. Blaak, Leersumse Plas 3. W. T. Smink, Eemruiters Kegelrijden 1. mej. D. v. Doornik, Stichtserui- ters 2. G. Zandberg, Welsh Menclub 3. G. Wernsen, Eemruiters 4. G. Mulderij, Welsh Menclub 5. mej. C. Pries, Nimmerdor Eenspan pony's paarden Nieu weling klasse 1 K. Schipper, Hoevelaken, pony. Ring 3 dressuur 1. J. Hilboezem, Nijkerkerveen, paard 2. J. v. Dasselaar, Nijkerk Samengesteld 1B. Bokkers, Achterveld 2. Tj. Boelsma, Barneveld 3. A. Lankman, Hulshorst Kegelrijden 1 Tj. Boelsma, Barneveld 2. A Lankman, Hulshorst Tweespan pony's, dressuur 1. J. W. Elskamp, Nimmerdor Samengesteld 1 mej. Y. Houtzager, Doorn 2 m. A. üuasnuorn, Welsh Men club Eenspan paarden ring 4 dres suur 1R. Hiemstra, Maarnse Bergrui- ters 2. D. v.d. Leest, Veldruiters 3. G. G. van Wee, Eemruiters 4. H. Hendriksen, Leersumse Plas Kegelrijden 1. J. P. H. Middelaar, Eemruiters 2. D. v.d. Leest. Veldruiters 3. H. Hendriksen, Leersumse plas. ACHTERVELD - Zon< was men bij de tennisvere ging de Eemelaar in eeny lijke stemming. Zowel eerste zondag mixed tej als het eerste herenteam haalde een overwinning hun tegenstanders waarde het kampioenschap dezeb de teams niet meer kan 0 gaan. Paulien en Henk Eek, Ma Witsenburg en Jan van Ooijen haalden een 6-2 overwinning Naarden 5. De heren Hermam Bekkum, Gerard Wijntjes enj ques en Gerald van Wienni behaalden een 5-1 overwinning Soesterberg. Komende zondag zijn er ooki kampioenskansen voor het twe zondag herenteam. Het twe mixed team kan nog op een twe plaats eindigen mits er met gewonnen wordt van Lockhorsl De uitslagen zijn: Zaterdag 11 mei: Senioren A - ULTC Iduna C de Geeren B - Senioren B de Nienhof C - Senioren C Senioren D - Soesterkwartier A Het Nieuweland A - Heren A Heren B - Dicke Rijst B Larsheim C - Heren C Jongens 17 j. - Baarn B Soest Zuid B - Jongens 15 j Meisjes 15 j. - Soest Zondag 12 mei: Senioren 1 - Naarden 5 Manger Cats 4 - Senioren 2 Heren 1 - Soesterberg 4 de Geeren 3-Heren 2 Junioren-Maarn Dinsdag 14 mei: Dames A - Randenbroek E Dames B - Soest E Dicke Rijst B - Dames C AMERSFOORT - In het kader van de Keistad-zomerfeesten wordt zaterdag 1 juni het Keistadwater- fiets-kampioenschap gehouden. Dit evenement voltrekt zich bij de Koppel, tussen de Brabanl straat en de Spoorbrug in Ami foort. ledereen die zestien jaa ouder is, kan zich voor dit spel kei opgeven. Voor de waterfieu wordt gezorgd. Er zijn reeds 6 teams, maar uk zich nog opgeven tot 24 meij bij het secretariaat van de 1 Eemstraat Oost 58, 38121 Amersfoort, tel. 033-636330 AMERSFOORT - Er was nog een gat in de onderwijsmarkt van de regio Amersfoort. De Streekschool aan de Leusderweg geeft een vervolgoplei ding schoonheidsverzorging, maar er bestond nog altijd geen beroeps- vóórbereidende opleiding in deze sector. De adjunkt-direkteuren Frans Brok en Dick Mous van de ka tholieke scholengemeenschap De Amerij (sinds 1983 een fusie van LEAO Geert Groote, LHNO De Vuur vogel en LTS Niek Savio) zijn daar op ingesprongen. Zij hebben over deze vooropleidingsrichting een schriftelijke enquête gehouden op scholen in heel Nederland, zijn gaan kijken op scholen elders die daar op experimentele basis al mee gestart waren, legden stevige kontakten met de genoemde Streekschool en maakten intern op De Amerij de ge moederen rijp voor het opstarten van een nieuwe afstudeerrichting. De informatie die ze kregen bleek heel positief te zijn. De richting sloeg goed aan bij diverse ele menten in de ontwikkeling en de belevingswereld van leerlingen tussen 12 en 16 jaar. Lichaams verzorging vormt een stuk alge mene ontwikkeling en kan in een zelfde context gezien worden als een vak als algemene technieken, dat ook een brede onderbouw krijgt, niet specifiek naar een be paalde richting toe. Eigenlijk ho ren elk meisje en iedere jongen algemene lichaamsverzorging en algemene vaardigheden in het to tale pakket te hebben dat ze mee krijgen in hun groei naar volwas senheid. Goede omgangsvormen en een correcte houding horen daar ook toe en zijn evenals de uiterlijke verzorging een waarde volle ondersteuning bij allerlei be roepen. Met ingang van het nieuwe cur susjaar start De Amerij met de nieuwe afstudeerrichting Uiter lijke Verzorging. ..Ik kan me voor stellen", zegt Frans Brok, ,,dat je vanuit de opleiding Uiterlijke Ver zorging aan De Amerij kiest voor bijvoorbeeld een opleiding tot re ceptioniste In onze nieuwe oplei ding leert de jongere namelijk zichzelf te presenteren en met een bepaalde houding een ander tegemoet te treden Je zou kun nen zeggen dat algemeen vor mende elementen als omgangs kunde eveneens tot de opleiding behoren." In principe kunnen de leerlingen van De Amerij na de afstudeer richting. Uiterlijke Verzorging uit stromen naar verschillende ver volgopleidingen Daartoe behoren de eveneens gestarte middelbare beroepsopleiding Uiterlijke Ver zorging, de kappersdagschool, de opleiding haar- en schoonheids verzorging binnen het leerlingwe zen, mode en kleding, bejaarden verzorging en de STIVAS-oplei- dingen voor schoonheidsverzor ging, manicure, pedicure, visagist, camouflagist. Dick Mous voegt aan deze door stromingsmogelijkheden een ele ment toe dat minstens zo waarde vol is ,,Wij hebben in onze scho lengemeenschap ook een i-afde- ling voor de leerlingen die theore tisch wat minder sterk zijn en met praktische werkvormen wat beter uit de voeten kunnen. Het is het individueel beroepsonderwijs. Wij hebben daar in onze school erg veel zorg voor en hebben ons daarom in de praktijk georiën teerd of we met deze i-groep ook iets met de uiterlijke verzorging zouden kunnen doen Het blijkt dat de i-leerlmg zich in dit vak enorm goed kan vinden, waarbij dan natuurlijk wel het aspekt op het meer praktisch bezig zijn komt te liggen, hetgeen tegemoet komt aan het type leerling dat op de i- afdeling zit. Juist voor de i-leerling zijn zelfver- zorging en omgangsvormen heel waardevol en helpen mee aan een stukje persoonlijkheidsont wikkeling, waardoor deze leerling wat meer zelfvertrouwen krijgt en zich wat beter naar buiten kan presenteren Vrijetijdsbesteding Frans Brok en Dick Mous zien trouwens de nieuwe opleiding in een breder kader geplaatst. We groeien naar een andere maat- schappijvorm toe. Jongens én meisjes gaan steeds meer oplei dingen volgen die vroeger alleen maar aan jongens of aan meisjes waren voorbehouden. Steeds meer mensen krijgen steeds meer vrije tijd. Steeds meer leerlingen lopen het risico geen betaald werk te kunnen vinden. Zouden uiter lijke verzorging en algemene technieken daar aanzetten tot zin nige invulling aan kunnen geven? ,,Wij denken dat uiterlijkverzor- ging net zo algemeen vormend kan zijn als algemene technieken. Ook jongens kunnen de opleiding volgen. We proberen de leerlin gen een aantal basistechnieken aan te leren, die te maken hebben met zelfredzaamheid. In het tech nisch onderwijs waren wij vooral gericht naar bepaalde beroepen toe, maar dat hebben wij nu wat in algemene zin verbreed. Een meisje moet voor haar zelfred zaamheid enkele basistechnieken kennen. Zonder met algemene technieken in de klussensfeer te vervallen moet ze ook een stekker kunnen vernieuwen en een band kunnen plakken. Een jongen moet kunnen koken en de beruchte knoop kunnen aanzetten. Allerlei vaardigheden zijn op dit moment nodig waar je als mens over moet kunnen beschikken om te overle ven en wat meer inzicht te krijgen in deze technisch hoog ontwik kelde samenleving. Toch is dat overnemen van el- kaars patronen en zinnig bezig zijn met vrije tijd nog een heel pro ces. We kunnen wel zeggen: in de samenleving wil men dit, maar leerlingen komen soms uit gezin nen waar dit niet altijd al verwor ven inzichten zijn. Daardoor proe ven we wel eens weerstand tegen bepaalde technieken, waarmee leerlingen binnen het vak alge mene technieken geconfronteerd worden. Bovenbouw Een tweede element is de oriënta tie op de mogelijkheden in de bo venbouw. We hebben tien afstu deerrichtingen. Hoe kan een leer ling kiezen na het tweede jaar voor een vervolg in de boven bouw? Alleen maar door daar van geproefd te hebben. Het vak alge mene technieken wordt ook daar voor dus gebruikt. Daar mag u dan een term als oplossend bezig zijn aan vastkoppelen. Het is be langrijk dat men leert aan de hand van een concrete opdracht een bepaalde aangeleerde vaardig heid in een nieuwe situatie te ge bruiken. Het is een keiharde struggle voor life tegenwoordig! Graag nog een kritische opmer king van onze kant ten aanzien van de opleiding Uiterlijke Verzor ging. We zijn heel eerlijk in onze voorlichting naar de leerlingen toe. hoe is het perspektief op de arbeidsmarkt? We hebben kon- takt gehad met de beroepenvoor- lichter van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Je kunt zeggen: welke opleiding, en in ons geval vóóropleiding, je ook kiest: het is in alle sectoren moeilijk om je weg te vinden op de arbeidsmarkt in deze tijd. In dat kader is het ook moeilijk om binnen de uiterlijke verzorging aan een baan te ko men. Op de Streekschool bij de oplei ding binnen het leerlingwezen constateert men dat er een erg groot aanbod is van leerlingen die graag een opleiding in deze sec tor willen volgen. Meisjes geven daar veelvuldig te kennen dat ze kapster of schoonheidsspecialiste willen worden. Men kan het aan bod niet helemaal invullen. Er zijn afspraken gemaakt met de lande lijke stichting die deze opleidin gen coördineert om slechts een bepaald aantal leerlingen toe te laten om de arbeidsmarkt niet te overvoeren. Je moet voor de opleiding op de streekschool een baas, een salon hebben waar je werkzaam bent. Onze vooropleiding biedt de mo gelijkheid tot een vervolgoplei ding, maar biedt geen enkele ga rantie tot een baan. Dat is een as- pekt dat we niet uit het oog mogen verliezen." Algemeen direkteur J. van Baaien van De Amerij maakt daar graag een positieve aantekening bij. „Er staat namelijk tegenover dat de leerlingen met plezier op school hebben gezeten. Het werkt remo- tiverend en dan wil men daarna nog best een andere cursus gaan volgen. Als leerlingen met tegen zin een bepaalde opleiding volgen waar ze straks wel werk in heb ben, dan is men vaak zo gedemo tiveerd omdat het moeilijk is, dat men in het latere leven geen en kele cursus meer wil volgen. En dan is het een kwestie van priori teiten: een mens zijn lust is een menszijn leven!" Het plezier in het leven wordt in De Amerij ook gestimuleerd door het kreatief aspekt, waardoor de leerlingen kunnen ontdekken welke kreatieve mogelijkheden ze zelf hebben om daar straks mee verder te gaan. Los van hun be roep, maar als zinvolle bezigheid en levensvervulling. Heel spon taan komen leraren met een akti- viteit als dansen aanzetten Er zijn leerlingen bijeengebracht, die verscheidene middagen hebben gestijldanst en die inmiddels een officiële afdansavond hebben ge had met nummers en een echte jury. leder trimester is er een disco voor de leerlingen in het pro gramma opgenomen, er worden films gedraaid, na de Pasen is er een filmweek, waarin men de leer lingen met diverse soorten films wil laten kennis maken, tijdens een zeilkamp wordt het Wadden gebied verkend, er wordt driftig carnaval gevierd Wat betreft de vooropleiding uiter lijke verzorging tenslotte: deze gaat starten, de docenten zijn aangetrokken, het programma ligt vast, de uitvoerende fase kan be ginnen, het lokaal kan worden in gericht. Een verbreding van het opleidingspakket bij De Amerij kan een aanvang nemen. ACHTERVELD - Vrijdag organi seerde de Koninklijke Neder landse Politiehond Vereniging op het terrein van DOS te Zeist de keuring voor het certificaat Politiehond I. Aan deze keuring werd ook deelgenomen door Bertus van Houten uit Achter veld met zijn hond Rinö. Hond en begeleider begonnen met de nodige zenuwen aan de eerste oefeningen. De bij het mor genprogramma behorende spo ring en volgoefeningen leverden geen probleem op. Ook het vol gen en het zoeken verliep uitste kend. Bij de rivieroefeningen werd het volle aantal punten behaald Bij een beek van ongeveer 15 m breed kon begonnen worden met het z.g. waterwerk. Rino had een extra commando nodig om het water over te steken. Dit kostte wel enkele kostbare punten. Het uit het water halen van een groot voorwerp was voor de hond geen probleem. Terug op het keurings terrein ging men verder met de oefeningen voedsel weigeren, transport lopen en voorwerp be waken. Ook dat verliep uitste kend. Na de ochtendoefenngen was Bertus zeer tevreden daar hij nog maar vier punten verspeeld had. Vol goede moed werd begonnen met de middagoefeningen. De eerste oefening was het tot staan brengen van een man die zich met een stok verweerde. Rino zich zo vast gebeten in hel dat Bertus vijf commando's n had om de man van zijn hon bevrijden. Dit kostte weer en punten. In schot en wapenv heid was de hond zeer goed.l de oefening terugroepen, wal de hond na 60 meter wordt te geroepen, was heel goed. Bij tot staan brengen van een die op een fiets wegvluchtte I Rino weer enkele commani nodig om zijn slachtoffer los tl ten. Bij het bekend maken val uitslag bleek het certificaat me te zijn behaald, met 404 van 435 te behalen punten. LEUSDEN - Het bestuur van de Stichting Comité Milieuzorg Leusden nodigt de deelnemers van deze stichting uit tot het bijwonen van een deelnemers vergadering. Deze zal wor gehouden op maandag 3 1985 in de huiskamer van Gi Krakhorst. De aanvang is 20.00 uur. De agenda is als volgt 1Opening en mededelingen 2. Ingekomen stukken 3. Verslag deelnemersraadvel dering 20-11-84 4. Definitief jaarverslag 19841 5. Kascontrolecommissie 6. Jaarplan 1986 7. Begroting 1986 8. Wat verder ter tafel komt 9. Rondvraag en sluiting. ACHTERVELD - In verband met het toenemen van het van dalisme wordt door de wacht meester 1e klasse Diepeveen van de Rijkspolitie in Achterveld de plaatselijke scholen bezocht, waar hij het onderwerp vandalis me met de leerlingen van de school behandelt. Ditmaal was de St. Jozefschool aan de beurt. Allereerst werden er door hem een tweetal diaseries over het vandalisme vertoond. De serie dia's maakte hij in Ach terveld op het moment dat er ver nielingen werden gepleegd Hierbij werd door hem verteld wat vanda lisme is en tot welk bedrag er gemiddeld per jaar door vandalis me wordt vernield. Door de leerlin gen van de klassen werd een ma quette gemaakt waarop vandalis me heel duidelijk tot uiting kwam. Ook werd er een muurkrant ge maakt met berichten over vandalis me en daarmee gepaard gaande vernielingen. Tot slot kregen ae leerlingen een vragenlijst die zij moesten invullen. De morgen dat het onderricht werd afgesloten wer den de antwoorden behandeld Opperwachtmeester Dooyewaard was hierbij aanwezig. Heel duide lijk werd nog eens gesteld wat er aan vandalisme gedaan moet wor den. Men moet veel meer de politie waarschuwen als men vernielingen constateerd Men moet ook zich zelf in de hand houden en vrienden en vriendinnen waarschuwen als zij iets doen. Dit blijkt wel proble men te geven voor de kinderen omdat zij bang zijn om als verklik ker te worden beschouwd en de vriendschap te zullen verliezen. Bij enkele leerlingen in de hogere klassen kwam soms wel een be paalde nonchalance naar voren „Als ze van mij iets vernielen heb ik pech gehad, maar verklikken doe ik niet," was een reactie Wel werd door een aantal leerlingen naar voren gebracht dat de ouders beter op moesten letten. Ze wj van mening dat er dan wel mij vernielingen zouden plaats vin] In een van de lokalen kon I waarnemen wat de gevolgen onnadenkendheid en van vernij gen kunnen zijn. Doordat er schooltijd veel op de speelpH wordt getennist en gevoetbald men de ballen wel eens op helj van de school terecht. Menj dan soms met drieën of vieren dak op om de bal te halen. Dith tot gevolg gehad dat het dak meld werd en er lekkage ontsü De plaatsen waar het gelekt; waren nog duidelijk waar te nerl Verder werd de leerlingen duid gemaakt het verschil tussen' dalisme en crimineel gedrag. de reactie van de kinderen wel dat een en ander duidelijk*: hen begrepen was," aldus Dif veen, ,,en dat ze zeker zullen pen op hun manier het vandal') te bestrijden."

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8