Leerlingen streden fel met sjoelen en tafeltennissen Kantongerecht Amersfoort Geranium- markt in Biezenkamp 50 jaar bij elkaar Burgerlijke stand k. Ma imels is oo2 ivoor Geslaagde „Kinderparty' (ioitant Massale „sterfte" van honden Opmerkelijk AVO collecte in Leusden 't Palet Loep op Leusden LEUSDEN - Uit het bevol kingsregister van de gemeente Leusden blijkt dat in de periode van 27 april tot en met 10 mei de volgende personen zijn geboren en gehuwd: GEBOREN 27 april Bianca, d.v. A. T. Waar broek en M. J. van den Heuvel; 27 april Elmer Rein, z,v. R. C A. van de Vlasakker en M. J. A. G. Lippman; 27 apnl Wouter Hendrik, z v, T H Maat en H. W. Sikkens, 28 april Wesly, z.v J H. van den Bogert en H. G. M Kok; 30 april Matthias Johannes, z.v. M A. Husteren M E. Petegem; 2 mei Marjolein Desirée. d.v. G. J. P. Hessine en C W. M. Stolwijk; 6 mei Renze Jonathan, z.v. J. Rademaker en A. ten Kate, 6 mei Kelly Celeste, d.v T. H. Oey en H. M. Broekman; 6 mei Dewi, d.v. H. Storm en I. M Davidsz; 7 mei Imelda, d.v. R Zantvoort en M. M. E. Peters; 9 mei Johan Erik, z.v. W. E. Mars en M. Pehlig, 9 mei Denise, d.v. F. A. H. van Keken en A Kortenbosch; 10 mei Andreas Frederik, z.v. G. G M Westerbeek en M. A. A. van den Berg GEHUWD 2 mei J. M. de Smalen en F A. Hartveld; 3 mei J. Beun en W M. C. Heijne- man; 3 mei H. M. Hoefakker en L. M. van Eijk, 8 mei M. J. Smal en A. A. M. Steenbeek; 9 mei D G. de Ridder en H A. Tolboom; 10 mei C. J. H Huis in 't Veld en K. Roek; 10 mei J. G. M. van Odijk en T. J. W. van Beek; 10 mei E. F. Snijders en N. M. Eysbroek; 10 mei R. Berkhof en A Rutten; 10 mei J. Miedema en W A van Tuijl ACHTERVELD - Gezien het suc ces van vorig jaar werd er voor de leerlingen van de St. Jozef school en de kleuterschool Hummeltjes Honk weer een sjoel- en tafeltenniscompetitie gehouden. Door de leerlingen van de 1e en 2e klas en de kleu ters van Hummeltjes Honk werd een sjoelcompetitie gehouden. De leerlingen van de hogere klassen namen deel aan de ta feltenniscompetitie. Het werd een leuke competitie waarin sportief maar soms fel om de eer werd gestreden. Donder dagmiddag werd de finale van het sjoelen afgewerkt terwijl vrijdag middag de tafeltennisfinale werd afgewerkt. In het bijzijn van een aantal ouders en de overige leer lingen werd er fel gestreden om een eerste plaats te behalen. Na deze spannende finale konden de prijswinnaars worden bekendge maakt. De prijswinnaars zijn: Sjoelen Kleuters: 1e Jarno Smal, 2e. Diana van Geerenstein, 3e. Judit Groo tenhuis. Oudere kleuters: 1e. Nicole v.d. Horst, 2e. Frank van Oevelen en 3e Alexander Logeman 1e klas: 1e. Jeroen vd. Hengel, 2e Karlijn van Middelaar en 3e. Daan v.d Wetering. 2e klas: 1e Anka Voskuilen, 2e Mar- tijn Lunter en 3e. Ilja van Loen. Tafeltennis. 3e klas: meisjes. 1e. Renata van Dru- ten, 2e. Elles Kerkhof. jongens: 1e. Harold Kok en 2e. Kevin van Bemmel 4e klas: meisjes: 1e. Petra Duits en 2e. Rikie v.d. Ven. jongens: 1e. Marcel Eggenkamp en 2e. Mario van Burgsteden. 5e klas: meisjes: 1e llka Steenbeek en 2e. Adrianie v.d. Kraan, jongens. 1e Ivar van Loen en 2e. Menno Bontje. 6e klas: meisjes: 1e. Judith Steen beek en 2e. Nancy van Dijk. jongens: 1e. Peter Tolboom en 2e. Ed win Peterse. Onder luid gejuich van de aanwe zigen werden de prijzen door een van de onderwijzers aan de win naars uitgereikt. Na de prijsuitrei king verzamelden allen zich in de eigen klas waar zij de lijst met puntentelling en een versnape ring kregen aangeboden. ooki raban Am inning fcers rman s en Wierini ouder FonsUmmels van vinning ciën zei maandag een [jaloers te zijn op de litters van de lettwe commissies openbare it twe ;n& ruimtelijke ordening ~""t |emene bestuurszaken. els moest maandagavond ckhors lijk een zeer minieme tke belangstelling lateren voor de vergadering e raadscommissie clële en economische die hij voorzit. Slechts uw iggever, plus Hans Seton is van Kemenade (belden bevolkten permanent de •ke tribune. Even bij de dering aanwezig waren ■naar Doeven en horeca- Tiemer John Visser, zeer gering aantal igstellenden dus. en dat schril af tegen de eldigende interesse voor igaderingen van OW/RO en orige week. Vanwege de ndeling van de gingsplannen van het Isch verwerkende sburo Prochemko puilde fe commissiekamer lijk uit. de constatering van suder Ummels dat de gstelling voor „financiën" was, merkte PvdA- Jld Corri Verduin op: „U rich zeker crlmineerd?" Toen de 5n |a. luder dat lachend it spe lilgde had VVD'er Alrich I n een tjoede tip voor hem: eet voortaan gewoon de ia, ut deragenda aantrekkelijker mei n!" de Al De leden van manege Den Treek, die op1 april voor de gek gehouden werden door hun dl- rektie, hebben een tegenaktle op touw gezet die afgelopen zater dag werd uitgevoerd in de vorm van een onaangekondigd „kin derpartijtje' De aktie van de leden van Den Treek was geba seerd op het zogenaamde be zoek van koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander aan Leusden. Voorde kroon prins zou namelijk ook een ma nege gerealiseerd worden. De direktie van de manege had dit verhaal aangegrepen om de le den voor de mal te houden. De rode loper werd op 1 april uitge legd en de manege schoonge maakt. Zaterdag hield de manege het eerste kinderpartijtje. Wat de di rektie niet wist is dat de „kinde ren" geen kinderen meer waren maar jongelui van rond de 25 jaar. De „Jan Plezier" kar stond versierd met slingers en bloe men klaar voor de kinderen. Toen de groep arriveerde wist de direktie in eerste Instantie niet wat er gebeurde. De „kinderen" waren allen verkleed en hadden de opdracht gekregen hun mond dicht te houden. Als hen wat gevraagd werd moesten zij, om herkenning te voorkomen, op hun fluitjes blazen. Koetsier Fons van Heugten en bijrijder Marcel van Helden belden voor zien van een feestmuts, hebben de „kinderen" meegenomen in de „Jan Plezier" voor een rit over landgoed Den Treek. Onderweg werd veel plezier beleefd vooral toen er gestopt werd voor een kinderijsje. Terug op de manege werden er kinder spelletjes gedaan waar iedereen aan mee moest doen. Tot besluit van de geslaagde uit de kluiten gegroeide „kinderparty" werd gezamenlijk genoten van panne koeken. Rino] t hel lo'snl t hoiJ er enf apenv] toed. 1, wa rdl Ie d. Bij een chtle imanl losl :n val at me 1 vaif PvdA-raadsfraktle In fen staat er om bekend niet zijn met complimentjes wie dan ook. Wanneer er een lofzang uit PvdA-mond en is, dan is die natuurlijk noeilijk op haar waarde te ten. Horeca-ondernemer Visser mag zich daarom vereerd voelen. Hij kreeg namelijk maandagavond tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën en economische zaken een pracht van een compliment van PvdA- fraktievoorzitster Corri Verduin. Bij de behandeling van het punt om de bar in gemeentelijk aktiviteitencentrum De Korf aantrekkelijker te maken, waardoor meer mensen naar een consumptie gelokt kunnen worden, zei Corri Verduin dat John Visser als exploitant van de bar goed werk doet. „Ik heb daar alle lof voor. Zijn werk staat in schril contrast met dat van de pachter van de voormalige gemeentelijke tennishal." Zoals u weet liep de pacht van deze tennlsaccommodatle zodanig uit de klauwen, dat de gemeente In arren moede besloot de hal tegen een paar miljoen verlies te verkopen aan een aantal zakenmensen. In aktiviteitencentrum De Korf wordt het horecagedeelte verpacht aan John Visser. Uit de jaarcijfers blijkt dat de exploitatie geen eenvoudige klus is. Maar Visser doet kennelijk zo goed zijn best om er „iets van te maken", dat de Pvd A-fraktie daar graag de loftrompet voor steekt. De afgelopen maanden zijn er in Leusden zo'n 150 honden overleden. Tenminste, dat blijkt de gemeente uit het feit dat zo'n 150 mensen de dood van hun trouwe viervoeter hebben gemeld. Ze stelden hiervan de gemeente in kennis om voortaan geen aanslag voor de hondenbelasting meer te ontvangen. Waarschijnlijk is dit grote aantal afmeldingen aanleiding voor de achterdochtige gemeente geweest om opnieuw een „hondenbelasting- controleur" op pad te sturen. Vorig jaar (of was het In 1983) was ook zo'n ambtenaar aktief, en die deed destijds goede zaken voor de gemeente. Toen wij ten gemeentehuize vernamen van de massale „hondensterfte", merkte gemeentevoorllchter Hans Hermans licht geschrokken op: „Zal zeker in Loep op Leusden worden gemeld". Als hij het niet had gezegd, hadden we het zelf bedacht. „Hilversum 5 is een informatieve zender voor de kleinere zendgemachtigden zoals teleac, politieke partijen, Nos-schooltelevisie, programma's voor buitenlanders, feduco, etc." Uit een persbericht van de gemeente Leusden. W0I g 3 an Gi g is ■adv* 984 ders Ze wi ma s vim Igen ✓erni af e. tbal hel leren Dit h dak )nts! ïlekt ner dui rag en b elijk' s jllen idal« and als u noem ik een ilraat", kreeg een auto list op de strafzitting 9 mei te horen van de >nrechter, mr. Nuboer. ombinatie van het op te afstand rijden van z'n ganger, een snelheid n45 km op de snelweg in emeente Wourdenberg, het rechts inhalen van aantal auto's resul- e in een onvoorwaarde- ontzegging van de rijbe- dheid voor 4 maanden en boete van in totaal rel verdachte van be- automonteur was, kon et voldoende aantonen iij zijn beroep niet zou en uitoefenen zonder vijs. moet u maar zo lang en ander meerijden, dit to niet", vond de kan- chter. „Dat het onzin is!" Maar de kantonrechter nam de eis van de officier over, f 250,- boete „Als je in een auto stapt, dan ben je zelf verantwoordelijk. Dat risico neem je". Iemand uit Voorthuizen, directeur van een eenmansbedrijf, had een auto laten rijden zonder keurings bewijs en kreeg daar een boete voor thuisgestuurd van f 500,-. „Waarom meteen zo hoog?" wilde verdachte weten, die ver telde de verplichte keuringen al tijd op tijd te laten uitvoeren, be halve toevallig deze keer van wege tijdgebrek. „Omdat de keuringen ook duur zijn en het anders de moeite waard wordt om het risico te ne men", was het antwoord. Niette min geloofde men zijn goede be doelingen en werd de boete ge halveerd. Een inwoner van Scherpenzeel probeerde, zelfs met inschakelen van een raadsman, de aanklacht te weerleggen dat hij door rood licht gereden zou zijn. Het kente ken was door de verbalisant juist genoteerd, maar verder was er een bruine Peugeot van gemaakt terwijl het een beige Renault moest zijn. Dit argument werd door de officier van de tafel ge veegd. Kleuren inschatten die te gen elkaar aanliggen was moei lijk, zei hij, en Franse auto's leken op elkaar. Als de officier dus waarnemings fouten bij de politie accepteerde, waarom dan niet bij het noteren van het kentekennummer, vroeg de raadsman slim. Maar het mocht niet baten: f 130,-boete. Hoewel een inwoner van Leusden in de laatste paar jaar al drie maal een boete voor een snelheids overtreding thuisgestuurd had ge kregen, kreeg hij deze keer nog geen voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van de kantonrechter, ondanks het feit dat hij 160 gereden had. „Dit is de eerste keer dat u hier persoonlijk staat en hoort hoe wij er over den ken. Daarom vind ik het niet luist om u nu al een voorwaardelijke veroordeling te geven. Ik leg u f 400,- boete op". Dit in afwijking van de eis van de officier, die dan ook hoger beroep overweegt. Een inwoner van Amersfoort was in die stad vanuit Achter de Veste de Kamp opgereden, kwam zelf van rechts en was in aanraking gekomen met een auto van links. „Ik dacht dat ik voorrang had", verdedigde hij zich op de zitting Volgens de politie ging het hier echter om een uitrit, omdat Achter de Veste vanwege een verhoogde drempel als uitrit beschouwd moest worden. Een meegebrachte getuige ver klaarde echter dat die drempel er op het moment van het ongeluk nog niet was, omdat ze op dat mo ment nog met de weg bezig waren en dat de door de politie ver strekte foto's van de drempelsi tuatie op een latere datum waren genomen. Op grond van deze verklaring be sloot de kantonrechter wat dit punt van de tenlastelegging be treft tot vrijspraak. Dat verdachte niet in het bezit van een WA-ver- zekering was geweest, werd niet betwist en leverde een boete op conform de eis. f 400,-. 9-jarige automobilist was in rpsstraat in Woudenberg uit cht gevlogen toen hij naar vilde afslaan om de Maars- ïweg op te rijden. Daarbij een stoeprand en een heuvel geraakt, maar het ee'Pj erder nog goed afgelopen 110 vas regenachtig en de auto ïerde wat", verklaarde de 'hte, die de mogelijkheid te hard gereden zou heb- irontwaardigd van de hand hoot de officier in het ver keelgat. „Verdachte niet te begrijpen dat hij tot [|C tijdsgroep van 18 tot 25 öort, die nog bewijzen moet 'jbewijs waard te zijn. Hij gewoon uit de bocht, maar aan de regen en het ligt D'fe auto. Nee, het ligt aan u u hier iets op te zeggen?" 'eerde de kantonrechter. LEUSDEN - Bijna ieder dorp biedt tegenwoordig tenminste éénmaal per jaar ruimte aan een zogeheten geraniummarkt. Ook in Leusden kennen we sinds jaren een dergelijke markt. Op zaterdag 18 mei a.s. wordt de geraniummarkt in winkelcen trum De Biezenkamp gehouden. Dat gebeurt van 10.00 tot 16.00 uur. Het woord geraniummarkt dekt de lading maar gedeeltelijk Naast geraniums zullen o a ook diverse éénjarige perkplanten de koop wor den aangeboden. De markt wordl zoals vanouds georganiseerd door de Koninklijke Mij Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Amersfoort en Omstreken in samenwerking met de winkeliersvereniging De Biezenkamp. Een draaiorgel ..fleurt" de geraniummarkt de ge hele dag op DEELNEMERS GERANIUMMARKT Tijdens de geraniummarkt op zaterdag 18 mei zullen kwekerij ,,Res Nova", tuincentrum Ton Hil- horst, bloemisterij/kwekerij 't Via- duct/Bloemtiek en tuincentrum Eu ro Fleur zich presenteren. Ze doen dit gezamenlijk zodat de consu ment in een oogopslag kan zien wat de verschillende „bloemisterij en" te bieden hebben. Zodoende kan een goede (prijs)vergelijking worden gemaakt. LEUSDEN - Voor de zevende keer organiseert het Gemeente- diakonaat Marcuskerk de collec te van AVO Nederland, de vereni ging voor arbeids- en welzijns zorg voor minder-validen in Leusden. Dit jaar zullen 200 collectanten helpen, terwijl de jongeren de AVO zakjes door de bus zullen doen De collecte vindt plaats in de week van 20 tot en met 27 mei. In Amersfoort waar het landelijk buro AVO Nederland is gevestigd wordt maandag aanstaande het startschot voor de campagne ge geven Burgemeester Schreuder zal een levensgroot muntstuk in een manshoge geldbus gooien en de collectanten toespreken. Dit vindt plaats in het gebouw van de NMB in het centrum van de stad. LEUSDEN 8 Maandag 20 mei staat de oud papiercon tainer weer bij de openbare lagere school 't Palet. Ook lompen zijn van harte wel kom. De container staat er van 08.00 tot 14.00 uur. De volgende datum is 17 juni. Pinksterbloem Als er één bloem is die zijn naam weinig eer aan doet, is het wel de Pink sterbloem. Het komt maar heel zelden voor dat de plant ook inder daad tijdens de Pinkster dagen bloeit. Alleen als die dagen vroeg in het jaar vallen en het voor jaar erg koud is geweest. In de regel is de bloem tijdens de Pinkster reeds uitgebloeid. Vroeger was de Pinkster bloem een algemene plant van hooi- en gras landen. Daar is tegen woordig geen plaats meer voor andere plan ten dan gras en daarom moeten we ze in de weg bermen zoeken. Als die bermen niet al te droog zijn, want ze houden erg van een vochtige onder grond. De bloemen zijn eerst zachtlila van kleur, doch tijdens de verdere bloei worden ze bleker. Er komt ook een onder soort voor, een in alle de len wat forsere plant, waarvan de bloemkleur meer neigt naar wit en vooral in moerassige ge bieden te vinden is. Ze zijn echter lang niet altijd duidelijk gescheiden, omdat er nogal wat krui singen voorkomen. Uit twee kleine honing- klieren aan de basis van de bloem scheldt de plant rijkelijk nectar af, zodat ze door veel insec ten wordt bezocht. Bij het verder doorbioeien strekt de stengel zich en staan de lange hauwen van de stengel af. Wan neer een hauwtje rijp is, dan springt het van on der naar boven met kracht open, waardoor de zaden weggeslingerd worden. Naast voortplanting door zaad kan de plant zich ook vegatatief, door mid del van brodknoppen, vermeerderen. Die be vinden zich op de hoofd nerf van de onderste bla deren, vormen worteltjes en na verrotting van het blad worden het zelfstan dige planten. De in de bloem voorko mende etherische olie gebruikte men vroeger als middel tegen kram pen. De jonge bladeren werden, vanwege hun hoog vitamine C-gehalte, in het voorjaar gegeten als een welkome aanvul ling op het vitaminearme voedsel, onder andere gezouten groente. Het was daarom ook een middel tegen scheur buik. Dat kunnen we be grijpen als we weten dat de plant nauw verwant is aan de waterkers, die als zodanig wereldberoemd is. De Pinksterbloem heet daarom in sommige streken ook wel weide- kers. Het werd tevens in de volksgeneeskunde gebruikt bij jicht en reuma. In de homeopa thie wordt de Pinkster bloem nog wel aange wend. De plant wordt ook wel als gastplant gebruikt door de Oranjetip, een klein vlindertje, waarvan het mannetje gedeeltelijk oranje gekleurde voor vleugels heeft. De vrouwtjes, die de oranje tippen missen, leggen hun fel oranjegekleurde eitjes bij voorkeur op Look-zonder-look, maar bij gebrek daaraan wordt ook wel genoegen geno men met de Pinkster bloem. G. vanL. 17 MEI 1985 LEUSDEN - Hoe is het om 50 jaar getrouwd te zijn Dat ondervonden Jacob Wagenaar en Gerritje gisteren toen ze het heuglijke feit vierden dat ze op 16 mei 1935 in het huwelijk traden. Het echtpaar, beiden zijn 74 jaar, werd door wethouder Van Woudenberg met een bezoek vereerd. Jacob Wagenaar was landarbeider, werkman bij de NS en bankwerker. Ze zijn beiden in Ferwerderadeel in de provincie Friesland geboren en wonen sinds 1961 in Leusden aan de Prunuslaan. (aard: (tie: Caspar van Loo

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9