Ruim 730 wandelaars in avondvierdaagse Daling van werkloosheid in Leusden vorige maand .Onvoldoende psychologische lijstand voor schoolkinderen" Werkgroep R0 van CML gaat herbezinnen Speelgoedaktie Inderwijsbegeleidingsdienst: Belgische avond Cursussen zwangerschaps- gymnastiek ierste prijs bodybuilder Bromfietser gewond Politie-aktie tegen foutparkeren plaatselijk nieuws nen op haar functioneren. Dat zal gaan gebeuren aan de hand van een nieuwe opzet, die tot de jaarwisseling aan de praktijk wordt getoetst. vervolg van pagina 1 tisch onbegaanbaar. Dat gold In ieder geval voor het parkeerter rein bij de nieuwe bedrijfsunits en appartementen op De Biezen- kamp. De parkeerplaatsen waren volledig ondergelopen. Het kan toor van de Leusder Krant, dat in een van de units is gevestigd, was een tijdje onbereikbaar. Problemen met het overtollig water had ook het gemeente huis. Als een waterval stroomde het water, aan de achterkant, de trap af richting entree van de kelder. De deuren van de ingang konden gelukkig de stortvloed keren, waardoor de gemeentelij ke kelder niet al te veel averij opliep. De brandweer moest er aan te pas komen om het water voor de entree van de kelder weg te pompen. Tegen die tijd wordt bekeken of een en ander positief heeft gewerkt op het funktioneren van de werkgroep. Tot het eind van dit jaar zal een voorlopig bestuur de CML-werk- groep aanvoeren Dat bestuur be staat uit Rinze Bloemhof, C. Spaans, W Moedt en G. Gyanto- van der Laan. Het viertal had zich in een eerder stadium reeds beraden over de onvrede die onder de werkgroepleden heerst. Men heeft namelijk het gevoel achter de ruim telijke ordening-feiten aan te lopen en betrokken te worden bij minder belangrijke onderwerpen. Afgelopen maandagavond wer den vier punten op een rijtje gezet die weergeven waaraan de werk groep RO van het CML moet vol doen: - het verzamelen van bespreek bare onderwerpen bij het ambtelijk apparaat; - het zelf onderzoeken van de onderwerpen, eventueel met be hulp van ambtenaren en externe deskundigen; - het assisteren en adviseren van LEUSDEN - Er gaan weer cursus sen zwangerschapsgymnastiek van start Vrouwen, die in de ko mende maanden - uiterlijk tot en met de maand augustus - een baby verwachten, kunnen voor in lichtingen of opgave kontakt op nemen met het Kruisgebouw Ro- zengaardeftel, 941218). De cursussen gaan van start op respectievelijk dinsdag 28 juni, om 20 45 uur. en maandag 3 juni, om 19.45 uur. LEUSDEN - Een bromfietser, een inwoonster van Amersfoort, liep dinsdagochtend lichte ver wondingen op bij een ongeluk op het fietspad langs de Heili- genbergerweg in Leusden. Zij was op een bromfietser gebotst die uit tegenovergestelde rich ting kwam. LEUSDEN - De rijkspolitie heeft aangekondigd dat er streng zal worden opgetreden tegen het foutparkeren in de wijken. De aktie zal in het bijzonder worden gericht op auto's die niet in de parkeervakken staan gestald. bij de verkoop van de artikelen. Eén van de werkplaatsen is „Fu- raha Toys". Er werken ongeveer honderd mensen aan het vervaar digen van houten speelgoed en ook wordt er houtsnijwerk ge maakt. Winsten worden in nieuwe projecten geïnvesteerd In Jogyakarta - Indonesië is eveneens een speelgoedwerk plaats opgezet. Hier vervaardigt men vooral edukatief speelgoed (speelleermateriaal) voor scholen en andere instellingen Studenten zonder financiële middelen hebben de leiding over deze werkplaats. Zo verdienen zij het benodigde studie geld. S.O S.-Wereldhandel, een Ne derlandse inkooporganisatie, on dersteunt de initiatieven van de genoemde werkplaatsen.door hun produkten te verkopen. De Solida- riteitswinkel Leusden laat a.s. za terdag met graagte zien, wat ,,een druppel op de goede plaats" kan betekenen. toekomstige uitbreidingen van de bestaande gebouwen reeds aan te geven, waardoor iedere eigenaar kan zien op welke wijze hij de oppervlakte van zijn woning te zij ner tijd kan aanpassen Aan de hoogte van de uitbreidingen zijn beperkingen gesteld De werk groep kon zich in het algemeen wel vinden in de plannen Ten aanzien van de verkeerssituatie binnen het bestemmingsplan was er enige kri tiek, namelijk welke functie de Ha- merveldseweg na reconstructie zal blijken te hebben, en de par keervoorzieningen in de oudere plandelen. Wat betreft de Hamers- veldseweg deelde de heer Pais mede, dat het de bedoeling is de weg zodanig in te richten, dat zowel de voetgangers, fietsers en gemo toriseerd verkeer op veilige wijze daarvan gebruik kunnen maken. Belangrijk uitgangspunt voor de gemeente is geweest, dat in ver band met de uitvoering van het bestemmingsplan ,,'t Ruige Veld" het aantal woningen aan de noord zijde van Leusden-Centrum aan zienlijk zal toenemen. Hierdoor dreigt een te grote druk op winkelcentrum De Biezenkamp te ontstaan. Dit kan voorkomen wor den door er voor te zorgen, dat de Hamersveldseweg ook na recon structie geschikt blijft om per auto het hoofdwinkelcentrum Hamers hof te bereiken. De parkeervoorzie ningen in verschillende straten zijn thans zo geregeld, dat - waar mogelijk - de straat, groenstroken en trottoirs niet gescheiden op de tekening zijn aangegeven. Dit houdt in dat er bij nadere invulling van de totale ruimte voor de betrok ken bewoners slechts beperkte be roepsmogelijkheden zijn. Aan de heer Pais werd dan ook verzocht de bezwaren van de werkgroep ter kennis te brengen van het college van B. en W. en de plannen in die zin aan te passen dat de bewoners exact weten waar de gemeente de straat, de eventuele groenstro ken en parkeermogelijkheden wil hebben. „De rechtszekerheid voor de burger wordt dan groter, immers afwijkingen zijn dan al leen mogelijk door een wijziging van het dan bestaande bestem mingsplan, met alle mogelijkhe den van beroep en bezwaar", aldus de werkgroep. DONDERDAG 23 MEI 1985 ACHTERVELD - Dit jaar doen aan de avondvierdaagse in Achterveld ruim 730 mensen mee. Dat zijn erzo'n 115 meer dan tn 1984 De organisatie is dan ook meer dan tevreden Vandaag wordt er voor het laatst gelopen in de wandelvierdaagse '85. Het défilé start deze keer niet bij het Kerstenssportpark, maar bij ..de Moespot'' De grotere belangstelling voor de Achtervetdse avondvierdaagse is volgens de organisatie onder meer te danken aan meer deelnemende groepen uil Leusden. (Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN/AMERSFOORT- Het aantal werk lozen in Leusden is vorige maand afgenomen in vergelijking met de maand maart. In april stonden 638 mannen en vrouwen uit Leusden geregistreerd als werkzoekenden, tegen 677 een maand eerder. Vorig jaar april telde Leus den 765 werklozen. Uit een overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Amersfoort blijkt dat in het rayon Amers foort (waartoe Leusden behoort) de werkloosheid eveneens gedaald is: met 236 mensen tot 8164. Deze daling manifesteerde zich met name in het aantal mannelijke werkzoekenden. Het aantal geregistreerde vacatures in Leusden bedroeg in april 19. en in het rayon Amersfoort 294. Het arbeidsbureau meldt dat vorige maand 317 schoolverlaters zich lieten inschrijven als werk zoekenden. Gedeputeerde Staten zullen Provinciale staten voorstellen 778 608 - te besteden aan 15 pro jecten ter bevordering van de werkgelegenheid. Van dit bedrag is 678 608,- afkomstig uit het provinciale werkgelegenheidsfonds (de ruim 3 ton die nog overblijft zal later dit jaar worden besteed); een ton is door provinciale staten ter beschikking gesteld in het kader van het Internationale Jonge- renjaar 1985. In december vorig jaar zijn gemeen ten en instellingen uitgenodigd projekten voor te dragen Daaruit resulteerden 123 aanvragen. Bij de toedeling van het geld spelen maatstaven als het scheppen van extra werkgelegenheid en verbetering van de positie op de arbeidsmarkt van de betrokkenen een rol. Als provinciale staten akkoord gaan. wordt het geld bestemd voor projekten in Amerongen-Leersum, Amersfoort, Bunnik, De Bilt, Cothen, Houten. Lopikerkapel, Zeist, Veenendaal, Utrecht, Wijk bij Duurstede en Zegveld. LEUSDEN - Zaterdag 25 mei is de Stichting Solidari- teitswinkel Leusden opnieuw met een verkoopstand aan wezig in de Hamershof. Tus sen 10.00 uur en 16.00 uur zal aandacht besteed worden aan houten speelgoed, af komstig uit Kenia en Indone sië. In Kenia zijn over het algemeen de levensomstandigheden niet be paald rooskleurig Er heerst grote werkeloosheid en veel mensen verkeren in grote armoede De Keniase Raad van Kerken heeft daarom de organisatie „Jisai- die Cottage Industries" in het leven geroepen Deze organisatie stimu leert mensen, om werkplaatsen op te zetten en artikelen te maken, waar in Kenia zélf, maar ook in het buitenland vraag naar is. Vervol gens biedt de organisatie hulp bij het zoeken naar een afzetmarkt en de gemeenschap in Leusden bij beroepsprocedures indien het be roep (bezwaar) naar de mening van de werkgroep gerechtvaardigd is; - het verzorgen van haar eigen bestuursaktiviteiten, zoals het se cretariaat en public relations-be- leid. Tot nog toe kreeg de werkgroep steun van een ambtelijk secretaris, die onder meer de vergaderagenda maakte en de binnengekomen post behandelde. Vooraan wil de werk groep geen gebruik meer maken van de diensten van deze ambte naar Hij zal slechts nog een korte overgangstijd werkzaam zijn. ,,We willen namelijk af van de link tussen de werkgroep en de gemeente." laat de heer Moedt ter verduidelij king weten Hij en de zijnen denken dat die link uiteindelijk toch in het nadeel is van de werkgroep Om dat de burgerij ons toch als een gemeentelijke werkgroep ziet, en dat is nou juist niet de bedoeling", zegt Moedt. Hij is van mening dat de werkgroep RO „agressiever" moet worden, waardoor de burgers met RO-problemen weer de weg naar de werkgroep weten te vin den. Met het aantreden van het voor lopig bestuur verdween Marga Ter- windt als voorzitter van de werk groep. Zij has al een tijd geleden te kennen gegeven de funktie van praeses op te willen geven Me vrouw Terwindt zal aanblijven als lid van de werkgroep. Voorlopig zal er geen nieuwe voorzetter worden benoemd Rinze Bloemhof (voor malig raadslid) en W. Moedt, die gevraagd waren voor het voorzit terschap, bedankten om uiteenlo pende redenen. De komende ver gaderingen van de werkgroep zul len worden geleid door een ge spreksleider Tijdens de laatste bijeenkomst van de werkgroep, afgelopen maandagavond, werd uitvoerig gepraat over het ontwerp-be- stemmingsplan Hamersveld. Aan de hand van de tekening van het plangebied werd door de amb tenaren Pais en Duinsbergen toe lichting gegeven op de toekomstige situatie. Binnen het plangebied geld een aantal bestemmingsplan nen van oudere datum met ver schillende uitgangspunten. Door het nieuwe plan is het mogelijk usdenaar Evert Wessels: eerste prijs li/dens bodybuild-wedstrijden in Amersfoort, (foto Jan Arlar) LEUSDEN/AMERSFOORT - Evert Wessels (26) uit Leusden heeft tijdens de open Amersfoortse mpioenschappen bodybuilding een eerste prijs behaald in de klasse tot en met 90 kilogrammen. Bi junioren werd Danny Rahawarin (20) uit Leusden tweede. Zowel hij als Wessels had negen genstanders. Beide bodybuilders trainen bij Sport 2000 in Leusden het gaat om hulp aan leerlingen met leerproblemen PSYCHOLOGEN Psychologische hulp aan leerlin gen kan de onderwijsbegeleidings dienst nauwelijks geven. Als ge volg van diverse bezuinigingsron den is het geld dat voor psychologi sche hulp beschikbaar is minimaal. Dat de ondersteuning door psycho logen aan leerlingen die die hulp nodig hebben, volstrekt onvoldoen de is, wordt door alle betrokkenen erkend Het schort hen echter aan de nodige geldmiddelen. In Amers foort is de situatie nog het best Daar subsidieert de gemeente zo danig dat op elke 13 scholen één psycholoog ol psychologisch as sistente beschikbaar is. Leusden kan recht" doen gelden op nog geen „halve" psycholoog voor de zeventien scholenkoppels. LOGOPEDIE Nog veel droeviger is het gesteld met de hulp van logopedisten. Er is wel vraag naar logopedische hulp voor leerlingen. De gemeente Leusden subsidieert deze vorm van drpnah/erleninq via Ho ORD niet. Het merendeel van de regio gemeenten dragen wel bij in de kosten van logopedische hulp, Het ziet er echter naar uit dat de logo pedische hulp via de onderwijsbe geleidingsdienst in de toekomst helemaal zal moeten verdwijnen, omdat ook het Rijk deze vorm van hulpverlening niet meer wil subsi diëren. Tot nu toe kan de OBD zich nog redelijk redden omdat het zie kenfonds vaak bereid is om de kosten voor haar rekening te ne men. Omdat dit laatste ook steeds moeilijker wordt overweegt de OBD om de hele logopedische hulp on der te brengen in een aparte stich ting Als deze stichting de vereiste rijksgoedkeuring krijgt kan men via de arts bij de stichting aankloppen voor hulp De gemeenschappelijke me dezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs in Leusden plaatst het onderwerp „onder wijsbegeleiding" op de agenda van de juni-vergadering. Men wil dan het hele dienstverlenings pakket nog eens onder de loep nemen. Als dat nodig is wil men Invloed bij de gemeente aanwen den om kwaliteit of omvang van het dienstverleningspakket te verbeteren. (Van één onzer medewerkers) .EUSDEN - „De ondersteuning van psychologen ten hoeve van leerlingen op Leusdense basisscholen schiet lort," aldus de mening van de heer C. van As, adjunct- ecteur van de Onderwijs Begeleidings Dienst „Eemland". vraag naar psychologische hulp voor leerlingen is groter n de regionale begeleidingsdienst kan bieden. Dat het nbod niet aangepast is aan de vraag is een kwestie van toereikende financiële middelen. „Onze dienstverlening is baseerd op de financiële ruimte die we van de rijks- en meente-overheid krijgen," is de verklaring die de heer Van gaf tijdens de bijeenkomst van de gemeenschappelijke idezeggenschapsraad (GMR) van het openbaar onderwijs Leusden. ACHTERVELD - Zaterdag 25 wordt er in de „Moespot" in thterveld een Belgische avond organiseerd. Dat er deze ond Belgisch bier geschon- Sn wordt is duidelijk. Natuurlijk Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Bert Vos Eindredakteur: Hans Mosterd Redaktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer Redaktie-secretariaat: Mia Veen. Mari|ke de Smalen Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkda gen geopen van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) -941494 (redaktie). Abonnementsgeld: 62,60 per jaar. 31,80 per half jaar, 16,15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), lel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 94206 De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. [)e onderwijsbegeleidingsdienst iinland" is sinds 1984 een insti- dat regionaal opereert. De nst houdt zich bezig met de lerwijsbegeleiding in twaalf ge enten in de regio. De hoeveel- d werk die per gemeente en per iooI verricht wordt hangt samen tde mate waarin de betreffende meente de dienst subsidieert Ierder kan de gemeente dan zelf bepalen welke diensten men afnemen van de OBD. Een facet is de zogenaamde op de scho- Medewerkers van de OBD de scholen bij de intro ductie van de nieuwe systemen en helpen met het opzetten van leer plannen. Op de Leusdense scho len maakt men gebruik van deze mogelijkheid die de OBD biedt. Gemiddeld is er op elke 15 scholen voor Leusden één begeleider be schikbaar. In de regio lopen deze getallen nogal uiteen. In Amers foort is er op eén begeleider op tien scholen, in Bunschoten maar één op de 21 scholen. Individuele hulp aan leerlingen kan vanwege het kostenaspect vrij wel niet gegeven worden door de OBD Wel zijn er medewerkers die de diverse scholen adviseren waar Nabestellen foto's: In de nieuwbouw kwam het water ook niet snel weg. Het ,,20 cm peil' stond er al, maar was toevallig ook van toepassing op de hoogte van het water. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep ruimtelijke ordening van het CML (Comité Milieuzorg Leusden) gaat zich herbezin- De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. ontbreekt het alom bekende zak je patat niet. De muziek wordt verzorgd door de „Blackpower" disco show en de avond begint om 20.30 uur. Entree 2,50.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3