„A passage to India": overdreven romantisering van koloniaal tijdperk „The Cotton Club", Coppola's turbulente kijk op de jazzy roaring twenties Amstelgirls winnen damesbiljarttoernooi HET VERSCHIL TUSSEN EEN APPEL EN EEN El...: Laatste meesterwerk" David Lean schiet inhoudelijk te kort OPTIEK „A passage to India", 1984. Produ cers: John Brabourne Richard Goodwin. Regie en scenario: David Lean, naar een roman van E. M. Forster. Kamera: Ernest Day. Mu ziek: Maurice Jarre. Met: Peggy Ash- croft, Judy Davis, James Fox, Alec Guiness, Nigel Havers, Victor Baner- jee. (Grand-theater, Amersfoort). (door Dick van Rheenen) ..A passage to India" is door de critici in ons land bijzonder verdeeld ontvan gen. Hoewel de film werd bekroond met maar liefst elf Oscar-nominaties, waar van er uiteindelijk twee werden gehono reerd. vaneerden de kritieken van ge matigd gunstig tot vernietigend. ..A passage to India" is inderdaad voor verschillende uitleg vatbaar Aan de ene kant heeft de ..oude meester" David Lean (daarover straks meer) een imponerend filmepos over het oude India gekreéerd, evenzeer echter is er sprake van een sterk overdreven romantisering van een ko loniaal tijdperk Voor het eerste kamp pleit de wel daad aan beelden, de vooral prachtige fotografie waarmee de filmliefhebber wordt overrompeld, de vernietigende kritieken vinden hun oorsprong in het onvoldoende onuitgewerkte verhaal en de onzorgvuldigheid waarmee ge schiedkundige feiten in het overigens bijzonder kleurrijke decor zijn geplaatst Mijn bezwaren tegen ..A passage to India" gelden niet in de eerste plaats de romantisering van het koloniale tijd perk. maar veel eerder de ..fatale" lengte van de film. Een film van welge Judy Davis als Adela Quested en Victor Banerjee als dr. Aziz op weg naar de grotten van marabar in ,,A passage to India teld twee uur en drie kwartier moet wel bijzonder boeien, wil de aandacht niet wegglijden Vooral het slot van de film is bijzonder langdradig en lijkt van gener lei waarde David Lean neemt ons in ,.A passage to India" als het ware mee terug naar de cinema van zo n twintig jaar geleden, veel meer misschien nog wel dan naar het India tijdens de koloniale overheer sing. Het is ongeveer vijftien jaar geleden dat hij een film regisseerde, in welke tijd hij als thans 75-jarige niet lijkt meege groeid met het filmbedrijf Zeker, de regisseur van o.a. „Dr. Zhirago". ..The Bridge over the River Kwai", „Lawrence of Arabia". „Brief Encounter" en „Ryan s Daughter", heeft niets verloren van zijn precisie en zijn groteske aanpak, maar hoewel sommig scènes als zodanig wel imponeren, schiet „A passage to India" inhoudelijk toch wel te kort En dat is temeer jammer, omdat er akteerprestaties van nivo worden gele verd in „A passage to India". Er echt uitspringen doen de Indische akteur Victor Banerjee als dr Aziz, Peggy Ashcroft als mrs. Moore en Alex Gui ness als professor Godbole Laatstge noemde speelt al voor de zesde keer in een film van David Lean, terwijl Peggy Ashcroft een Oscar kreeg voor de beste vrouwelijke bijrol. De hoofdrollen worden gespeeld door Judy Davis als Adela Quested, Nigel Havers als Ronny Heaslop, Ja mes Fox als Richard Fielding en zoals reeds aangestipt, Victor Banerjee als dr Aziz. Daarmee ben ik gelijk bij het verhaal van „A passage to India" aangeland, dat begint als Adela Quested en mrs Moore inschepen voor de reis naar India. Mrs Moore is Adela's aanstaan de schoonmoeder, in het Indiase stadje Chandrapore hoopt Adela te ontdekken of ze nog steeds wil trouwen met de jonge Heaslop. die het inmiddels heeft geschopt tot plaatselijke rechterkom- missaris De aankomst met mrs Moore en Adela in India laat al gauw een konfrontatie zien tussen twee wereld delen. De koloniale, hautaine houding van de Engelsen en de neerbuigende houding van de Indiërs David Lean heeft dat allemaal zo aandoenlijk en onschuldig verfilmd, dat „A passage to India" gaandeweg steeds onwerkelijker wordt Zoals ook de romance tussen Adela Quested en dr Aziz onwerkelijk lijkt. Beiden ontmoeten elkaar ten huize van de leraar Richard Fielding. tot groot ongenoegen van Ronny Heaslop. die zich ontpopt als een onverschrokken koloniaal „Ik ben hier niet voor de aardigheid, maar om „recht" en „vre de" te brengen De ontmoeting wordt eveneens bijge woond door professor Godbole, een hindoe, in tegenstelling tot dr Aziz, die de moslimgodsdienst aanhangt. Ge drieën drinken ze thee in de tuin van Richard Fielding en nodigt dr Aziz Adela en mrs. Moore uit voor een picknick aan de voet van de Marabar- grotten. Naar later blijkt wordt dit een rampzalige picknick. Terwijl mrs. Moore achterblijft en Adela en dr. Aziz zich verder wagen in de onheilspellende grotten krijgt de romance, die eigenlijk helemaal geen romance is, een onver wachte wending. In één van de grotten wordt Adela „aangerand" Ze komt althans gehavend uit de grotten Het incident brengt grote opschudding te weeg Dr. Aziz wordt gearresteerd en voorgeleid. De Engelsen worden steeds onrustiger, terwijl de Indiërs bezit van de straat nemen, belust op relletjes. In een zeer rumoerige rechts zaal trekt Adela uiteindelijk haar aan klacht in en wordt dr. Aziz de gevierde held. Wat zich werkelijk heeft afgespeeld in de grotten wordt in „A passage to India" geenszins duidelijk gemaakt Het is tekenend voor de wijze waarop David Lean, zijn eerdere meesterwerken ten spijt, is omgesprongen met de roman van E M. Forster. Essentiële scènes, in Forster's roman prachtig omschreven, zijn soms volledig weggelaten. De filo sofieën van professor Godbole bijvoor beeld zijn in „A passage to India" gereduceerd tot een soort grappenma kerij. De enige wijsheid lijkt nog uit de mond van mrs Moore te komen, die op een gegeven moment opmerkt „India dwingt je jezelf te bekijken" „A passage to India" slaagt e niet of nauwelijks in die gedachte te brengen. Daan/oor is het kola tijdperk van de Engelsen in India te geromantiseerd, zijn de beelden David Lean te voorspelbaar ForslO roman had mogelijk een beter lot diend, aan de andere kant is „A pa ge to India", voor wie de oorsprong feiten niet zo nauwkeurig neemt, hele overdadige film, vol film schoonheid, meeslependheid, pra ge muziek, gevoed door impoa massascènes, zoals de vreugde m proces van dr Aziz. Daarin blijkt David Lean well onovertroffen, vooral omdat deze nes een ouderwetse sfeer uitada Voor degenen die zich daardoor (mis)leiden en daar is helemaal nie er tegen, betekent „A passage to I; een ouderwets avondje bioscoop filmi nra Gregory Hines en broer Maurice in tapdancers fiën, die van „The Cotton Club" een wervelende aangelegenheid maken, waarin niet alleen jazz-liefhebbers aan hun trekken komen Filmisch gezien is The Cotton Club" een intrigerende belevenis (zeker ge zien de achtergronden van de totstand koming), waarbij aan het slot show en realiteit in elkaar overvloeien in een groots opgezette apotheose. Het voor afgaande keiharde geweld wordt dan in één gigantische show van het doek geveegd en wat over blijft is de muziek. „The Cotton Club" is een prima stuk amusement. Persoonlijk zou ik voor de hoofdrol Dixie Dwyer niet dlrekt Richard Gere uitgekozen heb ben, maar hi] weet redelijk te overtui gen, zoals ook de andere hoofdrol spelers dat doen. Regiseur Coppola mag best tevreden zijn over het Cotton Club" als twee resultaat. Maar hoewel de film de Verenigde Staten redelijk het wel de vraag of de tig miljoen dollar, die in deze dan zes jaar durende gestoken, er uit zal komen. Het derkind Coppola maakt wat dat treft een zeer moeilijke tijd door. Vrouwenoptreden bij WHAM-sociëteit De vrouwencommissie van werkgroep Homosexualiteit Ame foort organiseert op vrijdag 24 r een avond absurdistisch vrouw cabaret, met de groep „Ruigslster De avond wordt gehouden In sociëteit van de WHAM aan de Sta ring 31 l en is alleen toeganke voor vrouwen. Informatie: 0 12654. Richard Gere, Diana Lane en James Remar in een scene uit The Cotton Club „The cotton club", 1985. USA Regie: Francis Coppola; produktie: Robert Evans, scenario. William Kennedy Francis Coppola, gebaseerd op een verhaal van Kennedy. Coppola en Ma rio Puzo; camera Stephen Goldblatt; muziek o m. van Duke Ellington, Fats Waller, Cab Calloway. James Hanley. Irving Mills en vele anderen. Met Ri chard Gere. Gregory Hines. Diana La ne. Lonette McKee, Bob Hoskins, Ja mes Ramar. Nicolas Cage; en Fred Gwynne; Genre jazz/muziekfilm in kombinatie met gangster-elementen, keuring 12 jaar Première in Nederland Te zien in Grand, Amersfoort Sommige films komen zo moei zaam en In zoveel chaos tot stand, dat het je verbaast, dat er überhaupt nog Iets redelijks Is overgebleven om naar te kijken. Regisseur Coppo la staat vooral bekend als een man, die in zo'n chaos de beste prestaties levert en films als „The Godfather", „Apocalypse now" en „One from the heart" zijn vrijwel allemaal volgens dat Coppola-principe tot stand geko men. En dat niet alleen: zelden bleef Coppola binnen het toch al niet klein zielige budget. De nieuwste film van Francis Coppola, die vooral befaamd werd met zijn „Godfather"-fllms, Is „The cotton club" over de roaring twenties in en rond een befaamde jazzclub in Harlem en de opkomst van het gansterdom, eindigend met het begin van de carrière van Lucky Luciano. De roerige twintiger jaren, met name de laatste helft ervan, zijn ook de jaren van formidabele jazz-fenomenen als Duke Ellington, Fats Waller, Cab Callo way en anderen en het is deze muziek, die de hoofdrol speelt in „The Cotton Club" naast corruptie en opkomend geweld. Regisseur Coppola is er - en dat mag opnieuw een wonder heten, gezien het chaotische produktieproces dat twee keer zo duur werd als was voorzien - in geslaagd om een onderhoudende film van twee uur te maken met een uitgeba lanceerde mixing van wervelende show, uitstekende (jazz-) muziek, span ning en romantiek. Of, zoals producer Evans het uitdrukte: „Muziek, gang sters en mooie meiden," dat kan toch niet missen?" Het (film)verhaal draait om de echt bestaande Cotton Club aan het eind van de jaren twintig in Harlem, toen nog een New Yorkse stadswijk waar de blanken nog redelijk veilig konden ver toeven. De Cotton Club was een puur zwarte club, dat wil zeggen de artiesten zijn zwart, de leiding is blank, evenals het publiek Hoofdrolspeler is Dixie Dwyer (Richard Gere), een kornetspe ler, die het leven redt van de gangster Dutch Schulz en bij hem in dienst treedt Dat betekent dat Dixie toegang krijgt tot „het betere leven", op grote feesten zijn partijtje meespeelt en tenslotte ook in de Cotton Club mag vertoeven, met de maitresse van Schultz. Vera Cicero (Diane Lane) in het kielzog Dixie mag haar mee uitnemen, omdat de gangster daar zelf geen tijd voor heeft. Maar het resultaat is wel, dat de twee verliefd worden op elkaar. Parallel aan dit verhaal loopt het relaas van Dalbert „Sandman" Wil liams (Gregory Hines), een gevierde zwarte tapdanser, die een hopeloze liefde heeft opgevat voor de zangeres Lila Rose (Lonette McKee). een kleur linge die voor blank door kan gaan en als zodanig de top wil bereiken. Het is onmiskenbaar, dat Coppola de „Godfather-touch" ook in deze film heeft aangebracht. Gangsters spelen een belangrijke rol in het bestaan van de Cotton Club, omdat eigenaar Owny Madden (Bob Hoskins) nauwe banden onderhoudt met enkele kopstukken uit de onderwereld. Hoewel de sfeer an ders is dan in „The Godfather", heeft het er alle schijn van, dat Coppola ondanks alles toch voort heeft willen borduren op het succes van die films. Wat dat betreft heeft „Cotton Club" niet zoveel verrassingen te bieden Het zjn de muzikale elementen en de fantasti sche shows met boeiende choreochra- (advertentie) dames uit Oss bleken in de B-poule duidelijk over het sterkste team te beschikken Het was dan ook niet verwonderlijk dat de Amstelgirls uit het Brabantse land ook de finale winnend afsloten en een deelna mebewijs bemachtigden voor de landelijke eindstrijd, 15 en 16 juni in sporthal Schuilenburg te Amers foort De organisatie, die in handen was van de heer Dammers, na mens het district Eemland, kon terugblikken op een geslaagd toer nooi „De accommodatie leent zich uitstekend voor dergelijke grote bil jartwedstrijden", aldus de wed strijdleider. LEUSDEN - De gewestelijke finale voor damesteams, die af gelopen weekend in de biljartac commodatie van Binnensport Vereniging Leusden in de kelder van het gemeentehuis gehouden werd, is een overwinning gewor den voor de „Amstelgirls" uit het Brabantse Oss. In de grote finale werd het team van Amsterdam met 7-2 verlagen en naar de 2e plaats verwezen Vrijdagavond ging het grootste biljartevenement dat ooit in Leus den gehouden werd van start. In twee poules van zes waren de ploegen onderverdeeld In poule A zaten Amsterdam, Flevoland. Hoe velaken, Putten, Maarssenbroek en Culemborg. De B-poule werd gevormd door Arnhem, Dieren, Den Bosch, Waalwijk, Oss en Tiel die ter elfder ure door het wegval len van Nijmegen aan het deelne mersveld werd toegevoegd De poulewinnaars plaatsten zich voor de eindstrijd die voor zondag op het programma stond. In poule A bleef het dameskwartet van Am sterdam, streekgenoot Hoevela ken met miniem verschil voor De Een van de deelneemsters aan stoot f Met de appel van Eva begon alle misverstand. En nog steeds laten we ons graag verleiden.. Voor een appel en een ei zijn we in staat onze gezondheid te vergeten. Met open ogen tuinen we erin. Toch is de gezondheid van onze ogen veel belangrijker dan die van onze portemonnee. Want het gaat niet om geld, maar om méér dan dat Om het licht in onze oogappels! En dat is nu precies het verschil tussen een voordeeltje en een opticien. Da's het hele eieren eten. J. Stots: "Vroeger, maar nu praat ikoverzo'n 35 jaar geleden, liepen winog in witte lassen De patenten van toen, zi/n echter de kliénten van nu En veel mondiger Vandaag de dag weet men veel beter wat men wil Ook aldankzionze video service natuurlek Maar ondanks alle veranderingen in die aren is ons eigenli/ke recept hetzelfde gebleven. Mensen helpen op onze eigen manier uDo.v&ANyc het grote verschil! AMERSFOORTARNHEMSESTRAAT 26 (BI) DE KEI). 033-16081 •LEUSDEN: DE 8IEZENKAMP17,033-946260

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8