Het landgoed Staverden op rf\\ mooist Maak eens een wandeling op het landgoed Staverden Landgoed Staverden KI/l/IEK Vermenig vuldigen vakwerk uitbesteden: vaak dé oplossing DEN HAGEf ONTSPANNINGSZAAL '&VILLA* SCHATERKAMP HAVERKAMP akker met I ^omergerst k KASTE El? DE MOLEN posweg Ostartpunt PARK KAPEL WITTE PAUWEN De mooiste tijd van het jaar is aangebroken. Domen, struiken en wilde planten staan in bloei. In het jonge groen zingen de vogels. Er liggen weer een paar vrije dagen voor ons. Misschien blijft er wat tijd over voor een fijne natuurwandeling. Deze keer op één van de mooiste natuurgebieden van ons land, namelijk het landgoed Staverden Een reis erheen is beslist de moeite waard. Ga eens kijken naar het bloeiende grootbloemmuur langs de paden, het dalkruid in de schaduw van dikke beuken en de zachtgroene varens langs de Staverdense- beek. Door de grote afwisseling van loof- en naaldhout houtwallen, hakhoutbossen, beekjes en bloemrijke weilandjes is Staverden rijk aan vogels. Tussen het groen liggen karakteristieke boerderijtjes, vaak wegge doken naast hoogopgaand geboomte. Rond het fraaie witte kasteel Staverden wandelen veel mensen, een ijscoboer doet er goede zaken, maar dieper in het bos kom je niemand meer tegen. Daar hoor je alleen de vogels, de koekoek, de tortelduif, de roffel van de bonte specht, het fijne liedje van de fitis en de krachtige strofe van de zwartkop. Hier gaan we deze keer een wandeling maken. Onderweg wijs ik u weer een aantal wetenswaardighe den aan. De nummers op het kaartje corresponderen met de nummers in de tekst en bij de foto's. Als er kinderen meegaan, laat die dan de korte verhaaltjes bij de verschillende punten oplezen. Omdat er nu vogels op de grond broeden en er jonge reeen zijn, op uitdrukkelijk verzoek van boswachter Tjoonk: honden aan de lijn. Een fijne wandeling toegewenst. Het landgoed Staverden, gelegen tussen Ermelo en Uddel is al heel oud en heeft een rijke geschiedenis. In het jaar 1291 wordt er al melding gemaakt van Staverden. Het fraaie witte kasteel zoals het er nu staat dateert van omstreeks 1835. In 1905 kocht ir. F. B. s'Jacob, burgemeester van Rotterdam, het huis. Hij liet het grondig verbouwen en uitbreiden. Later is zijn zoon, H. Th. s'Jacob, er gaan wonen. Hij behoorde in 1929 tot de oprichters van de Stichting „Het Geldersch Landschap". Bij zijn overlijden in 1962 was hij het oudste bestuurslid. Zijn erfgenamen boden Staverden aan de stichting te koop aan. De overdracht had in 1963 plaats. Het is de grootste aankoop geweest die de stichting ooit heeft gedaan. Het kasteel is al meer dan 25 jaar verhuurd als vakantieverblijf voor het personeel van de Stoombootmaatschap pij Nederland. Het landgoed Staverden, met zijn bossen, parken en boerderijen, is in totaal 715 ha groot en strekt zich uit over een lengte van bijna 7 km, vanaf de Stakenberg in het noorden tot nabij het Uddeler- meer in het zuiden. Centraal door het landgoed stroomt, vanaf het Uddelermeer, de Staverdensebeek, die verderop Leuvenumse- beek heet en als Hierdensebeek in het Veluwemeer uitmondt. Behalve het kasteel staan er 18 boerderijen en nog eens 18 andere woningen op het landgoed. De meeste gebouwen hebben het kenmerk van „Het Geldersch Landschap" op de groene luiken afgebeeld: een geel vlak met daarop de rode mispel. Waar ligt Staverden? Via Garderen njdt u een paar kilometer richting Uddel. langs 't Solletje. Bij de eerstvolgende stop lichten: rechtdoor en dan de eerste weg links: Uddelermeerweg. Na een kilometer of drie ziet u vanzelf het witte kasteel Staver den. Uddelermeerweg helemaal uitrijden: dan linksaf, twee smalle stenen bruggetjes over. Parkeer uw auto in de brede berm rechts van de weg. Het startpunt van de wande ling is iets verderop bij een blauw paaltje rechts van de weg. 1Het Startpunt De wandeling begint bij een slag boom en loopt langs een akker. Deze akker is vele jaren verpacht geweest aan een boer, die er zoveel gier opgooide dat het er in plassen op bleef staan. Ieder jaar werd er mais op verbouwd. Dit werd een bron van ergernis. ,,Het Geldersch Landschap" heeft de akker uit de pacht genomen en gaat er nu zelf gewassen op verbouwen, die er vroeger ook werden geteeld. Zo loopt u hier nu langs een veld met jonge zomergerst. Aan het eind van de akker gaat u een bruggetje over en komt u in een hele andere omgeving terecht. 2. Grootbloemmuur Al spoedig komt er weer een bruggetje in zicht. Rechts van het pad groeit hier overal het groot bloemmuur met zijn helderwitte sterretjes. Het bruggetje ligt over de Staverdensebeek, één van de mooiste beken van ons land. Geluk kig ongekanaliseerd. De malse wei landjes langs de beek zijn al vele jaren in cultuur. Let eens op het kleinschalige landschap. Zulke klei ne weilandjes passen eigenlijk niet meer in onze produktiemaatschap- pij. Het grootbloemmuur zult u 2. Hel grootbloemmuur. ongetwijfeld verderop nog meer tegenkomen. 3. Dalkruid In de schaduw van dikke beuken groeit hier massaal het dalkruid, links en rechts van het pad. Het is een klein plantje met 2 of 3 blaadjes en een trosje witte bloemen erop Het dalkruid is maar met weinig licht tevreden. Aan het eind van dit pad linksaf, weer de beek over en iets verder rechtsaf, een onbetreden bospad Ook hier groeit overal het dalkruid 4. Lelietjes der dalen Halverwege dit pad groeit een groot aantal Lelietjes der dalen, echter met weinig of geen bloemen. Deze planten zijn te herkennen aan de langwerpige bladeren. Het pad, waarop u loopt, is aan het eind dichtgegroeid. Tussen de beuken gaat u naar de asfaltweg en meteen rechtsaf. Deze zandweg loopt naar een boerderij. 5. Boerderij Den Hage U staat hier bij de boerderij „Den Hage", één van de 18 boerderijen van Staverden. Let op de luiken met het kenmerk van „Het Gel- 5. Boerderij „Den Hage". I De nummers op het kaartje corresponderen met de nummers in de tekst en bij de foto's. p J dersch Landschap". U loopt over het erf om de boerderij heen en ontdekt al gauw de weg achter de kalverenschuur, die weer verder het bos inloopt. Na ongeveer 25 meter voorbij de schuur even wach ten. 6. Geen toegang Links van het pad is een dam over een sloot. Daar staat een eik met een bordje „Geen toegang". Dit bordje is in de loop der jaren in de boom gegroeid. Rechts van het pad staat een boom met meerdere stammen en een ruwe schors, een wilde appelboom. Iets verderop gaat u weer de Staverdensebeek over. Iedere keer weer anders, maar overal het heldere water, de zandige bodem en veel varens langs de oevers. 7. Kerke pad U staat hier aan het begin van een lange laan met oude beuken Dit is de Oude Elspeter Kerkweg. Men sen die in Leuvenum woonden lie pen vroeger over dit pad naar de kerk in Elspeet. Achter u, aan de overkant van de weide, ziet u in de verte het „Huis te Leuvenum". Dit landgoed is van „Natuurmonumen ten". Langs dit pad loopt een klein helder beekje. 9. Hol van de zwarte specht. 8. Kussentjesmos Langs het Kerkepad groeit veel vuldig hel kussentjesmos rond de dikke beukestammen. Dit mos zie je steeds minder in de Veluwse bossen. Hier kan het zich blijkbaar handhaven. Aan één van de beuken zit, op ooghoogte, links van het pad een enorme knobbel. De onooglijke ro de caravan bij de boerderij zal er nog wel staan. Ongeveer 30 meter voorbij de kruising met een brede zandweg even stoppen 6. Eik met bordje „Geen toegang i 4 9. Zwarte specht Aan de voet van een dikke beuk ligt het bezaaid met houtsnippers. Het werk van de zwarte specht Boven in de beuk ontdekt u al spoedig het ovale hol. Dit hol is ongeveer 50 cm diep en 25 cm breed. De zwarte specht is onlangs met het uithakken van dit hol drie weken bezig geweest Het resultaat van dit hakwerk vindt u aan snip pers rond de stam. Verderop bij een wit paaltje rechtsaf. 10. Geheim Kijk goed op het kaartje. De route gaat hier rechtsaf. Via een geopende slagboom, een bruggetje over en langs een weide de route vervolgen. Dit stukje bos is eigenlijk niet toegankelijk, maar bij uitzondering mocht u dit stuk bos in de route opnemen. (Laat vooral kinderen niet bij de woningen rondrennen of in de schuurtjes rommelen.) Het typische vierkante huisje is in gebruik als vakantiewoning. Spoe dig daarna eerste weg rechts. lijks in en worden er vergaderingen gehouden. Van daar de eerste weg links- een prachtig laantje met oude beuken. Al spoedig komt het kas teel in zicht. 14. Kasteel Staverden Ineens staat u voor het witte kasteel. Ga even op dat mooie nieuwe bankje zitten (als het vrij is). Let op de windwijzers op het dak: pauwen. Al in 1400 had men witte pauwen op Staverden. Ook nu nog. Ga ze maar eens bekijken, (zie kaartje) De prachtige waterpartijen wor den gevoed door de Staverdense beek Via allerlei stuwen en sluisjes staat het water veel hoger dan de omgeving. Overal hoor je het geruis van het water. Let ook op de oude watermolen. De wandeling is ten einde. Hopelijk is het een kennismaking om nog eens op terug te komen. DOOR GERRIT DE GRAAFF 8. Beuk met eigenaardige vergroeiing 11. Hulst U loopt hier door een stuk bos met veel hulststruiken, die hier spontaan zijn opgekomen. Hulst wil lang niet overal groeien. De vogels hebben de zaden verspreid. De meeste hulststruiken zijn in de winter bevroren, maar hier stonden de struiken kennelijk beschut onder het geboomte. 12. Villa met pauw In deze fraaie villa heeft de laat ste eigenaar H. Th. s'Jacob tot zijn overlijden in 1962 gewoond. Het is nu verhuurd aan particulieren. Let op de witte pauw op het dak, het symbool van Staverden. Iets ver derop zandweg oversteken. 13. Ontspanningszaal U staat hier bij de „Ontspan ningszaal" Dit gebouwtje heeft de heer s'Jacob al eens laten bouwen tot genoegen van de burgers rond Staverden. Thans oefent het zang koor „De Witte Pauwen" er weke- V centrum voor tekstverwerking bv v 8ergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* 12. Villa, waar de heer 's Jacob woonde. (advertentie) 8. Overal kussentjesmos rond de beuken Kwiek maakt er van: typen, kopiëren, snel- druk, afwerking, rapport- vervaardiging

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8