rkrant B&W zien Prochemko niet meer zo zitten Kinderen behalen .spetter-brevet" College kan beter opstappen lit verklaring aan de raad blijkt: leusder krant PvdA naar aanleiding van Prochemko-kwestie: Vandaag in de Leusder Krant Oud papier De Haaien KP0 maakt fietstocht Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ffl 99 99 Valse kentekenplaten Geen krant ontvangen? VRIJDAG 31 MEI 1985 - 17e JAARGANG NO. 6 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van burgemeester en wethou- srs ziet de voorgenomen vestiging van Prochemko iternational BV in Leusden-Zuid niet meer zitten. Dit lijkt tenminste uit een verklaring die gisteravond door en W. aan de gemeenteraad is voorgelezen. Aan het ind van die verklaring zegt het dagelijks bestuur van eusden, dat het geen vrijheid meer heeft te concluderen de vestiging van Prochemko zich verdraagt met de Irikte uitleg van de bepalingen van het geldende estemmingsplan. Evenmin, aldus B. en W„ bestaat de ijheid om toepassing te geven aan de „toverformule", laarmee wilden B. en W. zoals bekend aan het omstre- en bedrijf vrijstelling geven van de voorschriften in het estemmingsplan, en dus de vestiging mogelijk maken. Hieronder volgt integraal de ver jaring van B. en W., zoals die isteravond door loco-burgemees- Gijs van Woudenberg werd oorgelezen: Het voornemen van Prochemko iternational B V. te De Bilt om aar huidige gedeconcentreerde •stigingen vanuit bedrijfsecono- «che overwegingen bijeen te lengen in het reeds gedurende in aantal jaren leegstaande pand voorheen betrokken geweest lide door een handels- en over- gbedrijf voor granen en veevoe- rs en daarna door een kantoor- stiging van de Keurslagers - aan Arnhemseweg nummer 87, eeft het College aanleiding thans iet de volgende mededeling te omen. Een mededeling die ener- jds wordt ingegeven door de zorg net betrekking tot de zuiverheid en 'e zorgvuldigheid die overheidsor ganen dienen te betrachten bij de hantering van door Wet en Veror dening voorgeschreven procedu res en die anderzijds wordt ingege ven door de in grote delen van de plaatselijke bevolking, met name in de woonkern Leusden-Zuid, ge constateerde en door de plaatselij ke politieke partijen, en de vaste Commissies van Advies en Bij stand onderstreepte, zorg over de gevolgen van de aanwezigheid van deze vestiging voor personen en bezittingen en voor de natuur en het landschap in de omgeving. De informatie die vanuit de eer ste contacten met het bedrijf bij het College ter tafel werd gebracht gaf een zodanig beeld van het bedrijf dat niet kon worden aangenomen dat strijdigheid met het bestem- minsplan duidelijk aanwezig was terwijl evenmin bleek dat de aan wezigheid in de nabijheid van een woonwijk op bezwaren zou stuiten. Ook de nadien schriftelijk door het bedrijf ingediende informatie gaf geen aanleiding op deze eerste indruk terug te komen. In de colle gevergadering van 9 oktober 1984 werd dan ook op grond van deze informatie en indrukken besloten dat, naar het oordeel van het Colle ge, het geldende bestemmingsplan in beginsel geen beletsel zou vor men voor de vestiging van het be drijf ter plaatse Het College heeft in dezen - het wordt wellicht ten overvloede vermeld - geen andere wettelijke taak dan te beoordelen of het zich te vestigen bedrijf het pand gebruikt in overeenstemming met de daarvoor in bestemmingsplan en bouwverordening vastgestelde regels en overigens in het het bezit is van de daarvoor vereiste vergun ningen, waaronder die op grond van de Hinderwet. De verwerving van het pand en het feitelijk in bezit daarvan behoeft de gemeentelijke toestemming niet. Reeds in de fase van het eerste overleg met de directie van het bedrijf werd tot uitdrukking ge bracht dat de uiteindelijke beslis sing op de vraag of de vestiging zich zou verdragen met de van kracht zijnde bestemmingsplan-re* geling mede zou afhangen van het verloop van de procedure die op grond van de Hinderwet zou dienen te worden gevolgd en van de nade re informatie die vanuit die proce dure met betrekking tot de aard en de omvang van het bedrijf naar het College zou worden gebracht Dientengevolge werd Prochemko International B V verzocht een ver zoek om een Hinderwetvergunning De spetter-brevetten werden gistermorgen in het restaurant van zwembad Bavoort uitgereikt. Onafhankelijk IBOUI nieuwsblad voor de gemeente Leusden IPLfUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm Bij kontrakten belangrijke koning Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers: 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - In zwembad Bavoort hebben gistermor gen 25 kinderen in de leeftijd van 11/2 tot 3 jaar een „spet ter-brevet" gekregen. Er wer den twee soorten diplo maatjes uitgereikt: aan peu ters die geen angst meer heb ben voor water en aan kleu ters die al kunnen drijven en de beenslag machtig zijn. De eerste groep kreeg een A-brevet en ae tweede groep een B-brevet. Wie dat B-di plomaatje heeft, is klaar om echt zwemles te gaan nemen. De lessen voor het behalen van een spetter-brevet zijn een aktivi- teit van zwembad Bavoort in Leus den. Van vorig jaar september tot en met mei hebben de kinderen onder leiding van Annemarie Rid derhof hun best gedaan voor het spetterbrevet. Zij kregen elke week een half uurtje les in het water Het is de bedoeling dat in september aanstaande opnieuw een groep peuters en kleuters aan de slag vgaat voor het behalen van het spetter-brevet. Aanmelden kan bij het zwembad bij het College in te dienen. Aan dit verzoek werd op 14 januari 1985 voldaan. De procedure is in over eenstemming met de wettelijk voorgeschreven regeling gevolgd. De bij het verzoek gevoegde stuk ken en het dienaangaande gevoer de overleg, boden de ingeschakel de deskundigen, waaronder de In specteur van de Volksgezondheid, een duidelijk beeld van - en inzicht in de aard en de omvang van het bedrijf en zijn relatie tot de omge ving Op geen enkele wijze is geble ken dat vanuit die optiek de vesti ging ter plaatse niet aanvaardbaar zou mogen worden geacht. De vergunning werd dientengevolge, in overeenstemming met de advie zen, onder het stellen van de nood zakelijk en gewenst geachte voor waarden aan Prochemko Interna tional B V verleend Thans kan beroep bij de Kroon worden inge steld. In het geheel van de gevolgde procedure is zowel vanuit de bevol king als vanuit de Gemeenteraad, in Commissie-verband en daarbui ten, sterke aandrang uitgeoefend om de voorgenomen vestiging van Prochemko International B V ter plaatse niet toe te staan. Een veel- vervolg op pagina 3 Mogelijk, dat Prochemko zich toch zal vestigen in het gebouw aan de Arnhemseweg. Maar mede gezien de korte afstand tot de woonbebouwing, zoals de foto duidelijk illustreert, moet dat dan zonder chemische poot (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Wij vinden dat het college van B. en W. beter kan opstappen. In plaats van de fout binnen eigen kring te zoeken wordt de schuld van de hele kwestie aan de burgers gegeven. Dat kan niet." In woorden van deze strekking reageerde gisteravond de PvdA-raadsfractie op de Prochemko-verklaring van burgemeester en wet houders. De oppositie-fractie toonde zich als enige in de gemeenteraad weinig positief met de door loco-burge meester Van Woudenberg afgelegde verklaring. Het naar huis sturen van het college van B. en W. was dan ook verder niet aan de orde gisteravond in de raadsvergadering. De rege ringscoalitie was over het algemeen blij met de mede deling van B. en W. dat de vestiging van het omstreden bedrijf Prochemko in Leus den - in de vorm zoals dat Biltse bedrijf wil, dus met de chemische poot - van de baan is. De fractievoorzitter van het CDA, Evelien Blom, zei dat het college zich niet schuldig heeft gemaakt aan onbehoorlijk be stuur, zoals sommigen in de PvdA menen. Blom „B en W. hadden eerst ja tegen Pro chemko gezegd, maar konden later niet direct nee zeggen. Het college heeft eerst een onderzoek ingesteld om tot het uitspreken van het ,,nee" te komen Het getuigt juist van behoorlijk bestuur wanneer het college een besluit terugdraait, nadat de bevolking is ge hoordIn dat licht past de opmerking van Blom, dat het Leusdens gemeentebestuur de zekerheid en het vertrou wen heeft weten te behouden van de mensen in Leusden- Zuid, of dat aan hen heeft teruggegeven. Fractievoorzitter Corri Ver duin van de PvdA, die na Eve lien Blom aan het woord kwam, liet weten met verbazing en boosheid de Prochemko-ver klaring gelezen te hebben Verduin: ,,ln de eerste plaats is de verklaring taalkundig voor een gewoon mens verschrik kelijk Zou de loco-burgemees ter de tekst even taalkundig kunnen ontleden''" Verder merkete de PvdA'ster op, dat op sommige punten de toon van de verklaring ongepast is Ze doelde daarbij op het feit, dat B. en W. de schuld van het niet kunnen afronden van de besluitvorming (vanwege de heisa en problemen die zijn ontstaan) niet bij henzelf zoe ken, maar die aan de burgers en derden geven De PvdA bleef vervolgens aanhoudend nieuwsgierig naar de datum van verzending van een colle ge-brief aan Prochemko. In de B en W-verklaring wordt over het sturen van die brief gespro ken, terwijl de burgemeester volgens de PvdA steeds heeft ontkend dat het schrijven het gemeentehuis heeft verlaten. .Wanneer die brief aan Pro chemko wel is verzonden, dan is de raad niet goed geïnfor meerd," zei Corri Verduin, en dat vond zij een heel essen tieel punt Sjef ten Berge, fractievoor zitter van de VVD, noemde de verklaring van B en W. ,,een positieve zaak". Hij verzocht het college de gemeenteraad te informeren over de afloop van de beroepszaken die te gen het verlenen van de Hin- derwegvergunning voor Pro chemko zijn aangespannen Ep Oostra (D'66) vond de ver klaring niet erg duidelijk. Als de conclusie van CDA'ster Blom juist was - dat Prochemko niet langer welkom is in Leusden- Zuid - dan kon Oosten zich verenigen met de door B en verbazing W. afgelegde verklaring Harm Offereins (GPV/SGP) meen de, dat het college zich erg zielig voordoet in de verklaring Hij zei het met de coalitiepart ners eens te zijn, dat er géén sprake is van onbehoorlijk be stuur VERSCHIL Evelien Blom voelde nog even de behoeft om collega raadslid Verduin lik op stuk te geven. Om de sfeer tussen de oppositie en de rest van de de gemeenteraad er niet beter op te maken, zei ze: „Mevrouw Verduin, het ver schil tussen u en mij is dat u de zaak negatief benadert, terwijl ik dat positief doe. Daarnaast, en dat wil ik er even aan toevoegen, is de PvdA er van meet af aan op uitgeweest de kastanjes uit het vuur te halen voor Leus den-Zuid.'' In reactie op de opmerkin gen van de raad liet loco- burgemeester Gijs van Wou denberg weten, dat hij het er „misschien wel mee eens is dat de afgelegde verklaring een beetje moeilijk te begrijpen is" Van Woudenberg: „Maar iedereen moet er uit kunnen lezen, dat kan ik zelfs, dat de Prochemko-kwestie is afge daan." Hij zei dit met name in de richting van de PvdA en D'66, die nog niet zo zeker waren over de strekking van de laatste drie alinea's van de verklaring. Van Woudenberg benadrukte dat met het uitge ven van die verklaring is ge handeld in de geest van het gehele dagelijks bestuur De burgemeester en wethouder Jan Wagenaar zijn namelijk met vakantie. Reden waarom de PvdA vroeg of zij zich ook kunnen scharen achter de be wuste verklaring Een motie van de Partij van de Arbeid om als raad uit te spreken, dat aan Prochemko geen vestiging in Leusden wordt toegestaan, om uiting te geven aan het beleid geen milieu-onvriendelijke bedrijven in de gemeente toe te laten, werd slechts door D'66 ge steund. Aanvankelijk wilde ook deze PvdA-gezinde fractie de motie verwerpen. Maar na het beamen door de PvdA van de opmerking van Oostra of be doeld wordt dat Prochemko wel mag komen, maar zonder chemie-pont, steunde D'66 alsnog de motie. De overige raadsfracties vonden die motie veel te vergaan. Alrich Parson (VVD) vond de PvdA-motie zelfs „zeer onzorgvuldig op een paar punten" Parson. „Ei genlijk wordt gezegd: lees maar hoe je 'm lezen wilt'" Van Woudenberg. mis schien wel een beetje moeilijk te begrijpen. Commentaren/Meningen: Prochemkopag. 3 Geen subsidie voor Telefonische Hulpdienstpag. 3 Veilig Verkeer Leusden viert vanavond 25-jarig bestaan. Een interviewtje met bestuurslid Wuf Schoonderbeek pag. 4 Toernooienweekend bij Rod a '46 pag. 5 LTV Leusden ziet kansen op uitbreiding geblokkeerd pag. 5 Loep op Leusden pag. 6 Filmnieuws pag. 6 Servicepagina pag. 7 DOKTERSDIENST: vrij. 18.00 u. tot za. 24.00 u.: 943111 za. 24.00 u. tot ma. 8.00 uur.: 944223 LEUSDEN - Vanaf van avond tot en met maandag morgen staat er weer een container voor oud papier op het Burg. Buining sportpark. De opbrengst is voor zwem en poloclub De Haaien. LEUSDEN - Dinsdag 4 juni maakt de KPO een 25 kilometer lange fietstocht. Er zal een be zoek gebracht worden aan een museum. Om 9.00 uur 's morgens vertrek ken de KPO-dames bij An van Daatselaar aan de Hamersveldse- weg 128. Rond half vijf 's middags is de groep weer terug in Leusden. Als het slecht weer is wordt de tocht verplaatst naar 6 juni. Degenen die met een auto mee willen kunnen kontakt opnemen met één van de bestuursleden voor verdere infor matie. LEUSDEN - Tegen een Leus- denaar is proces-verbaal opge maakt voor het voeren van „val se" kentekenplaten op een vrachtwagen. Deze truck was op weg naar een sloopbedrijf. Het originele kenteken bestond niet meer. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofd agent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1