I |25 mensen maken bezwaar egen vestiging Prochemko V Auto tegen boom Twee jaar TBR ROB-bezwaarschrift aan gemeente aangeboden subsidie voor elefonische Hulpdienst Blijf van m'n lijf onderwerp in laatste Vrouwenk(r)ant ongerenkoren reden op in chterveld Vergadering commissie 0W/R0 Eis tegen verkrachter: m Pinkstercollecte Commentaren/Meningen Minachting en nog steeds onzurgvuldig Vertoning jenre kunns Sijt RIJDAG 31 MEI 1985 plaatselijk nieuws bundel en bu s is samti op bezo ndse misd id op be; t Soms er, die eldi srt, soms sprake. |n •elen de ve Nederlanc ie ononlkQ 'etering na idse afko ;h Pachter st blijkt te erhalen wt is ook an één onzer verslaggevers) taak. Bep niet. Verh usden - Een groep van 325 Simênon! >nsen uit Leusden-zuid e liefhebb eft bij de gemeente een AmsiefdaJiOB-bezwaarschrift inge- nd inzake de eventuele itiging van Prochemko In- inationaal BV aan de Arn- mseweg in Leusden-zuid. I bezwaarschrift richt zich ]en de brief van 6 mei gstleden van burgemees- en wethouders aan de idsfractie van de PvdA. larin concludeert het colle- dat Prochemko zich mag stigen, zonder dat het geï nde bestemmingsplan ge bigd hoeft te worden. En ar zijn de 325 mensen het t mee eens. Gistermorgen was een delegatie de Prochemko-tegenstanders, ier aanvoering van mr. Hein nt, in het gemeentenuis om net lOB-bezwaarschrift (AROB at voor Administratieve Recht- aak Overheidsbeschikkingen) n het college van B W aan te den. Omdat de burgemeester de loco (wethouder Jan Wage- ar) met vakantie zijn en tweede ;o-burgemeester Gijs van Wou- iberg om negen uur 's ochtends Mr. Hein Punt biedt namens 325 Procehmko-tegenstanders het AROB-bezwaarschnft aan aan gemeentesec retaris Reiier van Gooi niet aanwezig kon zijn, nam ge meentesecretaris Reijer van Gooi de honneurs waar. Hij was in gezel schap van gemeentelijk voorlichter Hans Hermans. Mr Hein Punt, verklaarde tegen over Van Gooi, dat het indienen van het bezwaarschrift gezien moet worden ,,als uiting van on rustgevoelens en bezwaren van de inwoners van Leusden-zuid". Hij voegde eraan toe, dat B W de burgers dwingen om zich in proce dures te storten om het ongelijk van dit college te bewijzen. De Pro- chemko-kwestie is daar een voor beeld van, aldus mr. Punt die staan de (,,dat doe ik in de rechtzaal ook") de gemeentesecretaris te woord stond In het AROB-bezwaarschrift stel len de Prochemko-tegenstanders ook een tegenstrijdigheid aan de kaak in verklaringen van B W over de voorgenomen vestiging van het bedrijf, dat niet alleen adviseert over oppervlaktereini ging van gevels, muren, vloeren enzovoorts, maar ook de chemi sche reinigingsprodukten aan maakt en levert. Aangevoerd wordt, dat de gemeente eerst repte over overleg met de inspectie Volksgezondheid en Milieuhygiëne plus de arbeidsinspectie, maar in een persbericht van 14 mei sprak van „opnieuw nadere adviezen in winnen van deskundigen." „Alleen om deze reden reeds dient de opgemelde beschikking, waarte gen dit AROB-bezwaar zich richt, te worden vernietigd, omdat B W hiermee bevestigen in eerste in stantie onzorgvuldig te hebben ge handeld", aldus de tekst in het bezwaarschrift. Overigens waren de aktievoerders uit Leusden-zuid aanvankelijk van plan ook AROB- bezwaar te maken tegen de inhoud van het persbericht van B W. Bij nader inzien hebben zij daar van afgezien. Gemeentesecretaris Van Gooi kreeg gistermorgen tevens af schriften overhandigd van brie ven aan de Raad van State. Daar in vragen de Prochemko-tegen standers de verleende Hinder wetvergunning aan Prochemko te schorsen, en vervolgens te vernietigen. In het kort komen de bezwaren tegen de Hinderwetvergunning er op neer, dat de gemeente niet de burgers heeft gehoord over het voornemen de vergunning te verlenen, en dat er een hoop essentiële procedurefouten zijn gemaakt. vervolg van pagina 1 heid van beweringen en stellighe den is naar het College gekomen met de uiteindelijke bedoeling aan nemelijk te maken dat vestiging van het bedrijf op die plaats onaan vaardbaar zou zijn. Het College was voornemens om in overeenstemming met de besluitvorming daaromtrent het overleg met deskundigen te heb ben, teneinde de juistheid en de relevantie van de beweringen en de stelligheden te toetsen. Het moet echter thans constateren dat dit overleg als gevolg van de voren- omschreven ontwikkeling niet tot een afronding kan komen. Even eens moet worden vastgesteld dat het hen als gevolg daarvan feitelijk niet mogelijk wordt gemaakt aan de eigenlijke beoordeling van het pla nologische en bouwtechnische as pect toe te mogen komen Daardoor is het College thans ge dwongen concessies te doen aan de zorgvuldigheid waarmede het afwegings- en het beoordelingsas pect plaats dient te vinden die aan zijn besluitvorming ten grondslag behoren te liggen Het heeft thans op grond van hetgeen vanuit de bevolking, vanuit de Gemeenteraad tot hem is geko men, gemeend te moeten consta teren dat het geen vrijheid meer heeft te concluderen of de vestiging van Prochemko International B.V. zich verdraagt met de strikte uitleg van de bepalingen van het vigeren de bestemmingsplan, terwijl even min de vrijheid bestaat om toepas sing te geven aan artikel 25, lid 4 van de betreffende bestemmings plan-voorschriften („toverformu le", red.) In het licht van het vorenstaande acht het College een risico-analyse en/of het inzetten van een anticipa tie-procedure, zoals door de Com missies in overweging werd gege ven dan ook overbodig." rol, van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een poging n Jos Jacobs (PvdA) gis- ivond tijdens de raadsver- lering, om toch nog een jsidie voor de telefoni- ïe hulpdienst uit het vuur slepen, is mislukt. Een orstel daartoe van zijn kant ird uiteindelijk met een rui- meerderheid van de raad irworpen. „ledereen vindt het een goede zaak. Ook het college, dat voor stelt om voor 1986 maar eens te kijken, wat er voor de hulpdienst in het vat zit," zo begon Jacobs zijn betoog. Hij wees erop. dat het verzoek van de hulpdienst al van '82 dateert, en dat het van goed bestuur zou getuigen, als er nu eindelijk eens een beslis sing zou vallen. Voor 1985 wilde hij incidenteel een subsidie toe kennen. waarmee hij zich verder aansloot bij het voorstel van B. ACHTERVELD - Zondag 17.00 zal er in de R.K. kerk te hterveld een dienst plaatsvin- n waarbij vijf jongerenkoren illen optreden. Een groot aan- jongerenkoren verlenen in derland regelmatig hun mede- irking tijdens kerkdiensten, sarvoor ze zich goed "voorbe lden. velen is nu het idee naar en gekomen dat het ook anders dan men steeds gewend is. ■ndaar dat zondag het thema is „het kan anders" Dit zal zondag dan ook blijken. Het blijft wel geheel binnen de gestelde normen, maar op een enigszins andere manier Aan deze dienst zullen meewerken de jongerenkoren uit Achterveld, Bunschoten, Hoogland, Hooglan derveen en Leusden. LEUSDEN - De Pinkstercol lecte voor de Geref. Zendings Bond heeft 2354,- opge bracht. De Geref Bond afde ling Leusden, dankt allen die hieraan hebben bijgedragen Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Bert Vos Eindredakteur: Hans Mosterd Redaktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer Redaktie-secretariaat: Mia Veen Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkda gen geopen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) -941494 (redaktie), Abonnementsgeld: I 62,60 per jaar, 31.80 per half jaar, 16,15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), lel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen mei onze inspekteur bezorging, overdag 03420-'94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling op giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. en W. om pas voor volgend jaar te bekijken, of er structureel sub sidie inzat. Het CDA en de VVD lieten weten, daar niets voor te voelen. Het CDA wilde - overigens zon der in te gaan op juist de anoni miteit van de hulpverlening, die de dienst biedt - meer gegevens over het aantal Leusdenaren, dat van de hulpdienst gebruik maakt, de VVD vond dat financië le onderbouwing ontbrak. Harm Offereins (GPV/SGP) was het met Jos Jacobs eens. ,,Het is niet eerlijk, om te stellen dat men te laat is geweest met het indienen van een verzoek om subsidie. Dat lag er al in '82. Ik steun dan ook het voorstel van de heer Jacobs," zei hij. Ook Ep Oostra (D'66) sloot zich bij dit standpunt aan. Wethouder en gelegenheids voorzitter Gijs van Woudenberg (CDA) achtte het onjuist, nu al een structurele beslissing te ne men met betrekking tot de be groting van 1986. „En dat zou het betekenen, want het zou niet eerlijk zijn, nu een subsidie te verlenen, en dan volgend jaar tot de conclusie te komen, dat het er structureel niet inzit. Ik raad het dan ook af," liet hij, mede na mens zijn collega van financiën, Fons Ummels, weten. Bij stemming bleken de kaar ten niet gewijzigd. CDA en VVD stemden tegen, de rest van de raad bleek voor, zodat het voor stel van Jos Jacobs was verwor pen. LEUSDEN - De Vrouwen krant Leusden besteedt in haar nieuwste nummer aan dacht aan Blijf van m'n Lijf, een organisatie die aan vrou wen die geestelijk of lichame lijk mishandeld zijn, hulp ver lenen. De vrouwen wordt de mogelijkheid gegeven om veilig onderdag te vinden in één van de Blijf van m'n Lijf huizen in Nederland. Sinds 1983 is er een Blijf van m'n Lijf-huis in Amersfoort dat in ruim één jaar aan bijna tweehonderd vrouwen en kinderen onderdak heeft geboden. In dit nummer van de Vrouwenkrant is het relaas te lezen van een vrouw die opgevan gen werd in een Blijf van m'n Lijf-huis. Het zestig pagina's tellen de nummer van de Vrouwenkrant be vat verder allerlei artikelen van uiteenlopende aard. Te vinden zijn de verhalen, vredesberichten. krantenknipsels, een boekbespre king, ingezonden brieven en ge dichten en de rubriek „Meiden- werk" dat deze keer aandacht schenkt aan het onderwerp drugsverslaving. Het onderwerp „roldoorbrekend onderwijs" wordt aan de hand van een gesprek op de Openbare Basisschool in Achter veld belicht. Tot slot in dit nummer de tweede aflevering van de roman Dé Dé Wiekie De Vrouwenkrant is verkrijgbaar voor de prijs van 2 - bij boekhan del Hamershof, de bibliotheek en het Vrouwenontmoetingscentrum Wie een abonnement wil kan bellen met Joke Traats, tel. 943031 Hier kan men ook terecht voor inlichtin gen, reakties en kopij. LEUSDEN - De vergadering van de Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening wordt op dinsdag 4 juni om 20.00 uur in de commissiekamer ge houden. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening. 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders. 3. Mededelingen. 4. Verslag 7 mei 1985. 5. Sportzaal Achterveld 6. Warmte-isolatie „De Hakhorst". 7. Achterstallig onderhoud „De Geut". 8. Renovatie zwembad 9. Verbouw „Woelige Hoek". 10. Vestiging manege ten behoeve van „De Singels" nabij „De Fliert te Achterveld (voorbereidingsbe- sluit). Deze foto werd vlak na het ongeluk genomen. LEUSDEN - Een Peugeot 404 werd gistermiddag rijp voor de sloop, nadat de bestuurder ervan de wagen onvrijwillig tegen een boom had geparkeerd. Het ongeluk gebeurde op de Lockhorsterweg, vlak voor het bruggetje. Een automobiliste uit Amersfoort stond te wachten voor het bruggetje, toen de Peugeot haar van achteren naderde. De bestuurder wilde stoppen, maar de remmen van de auto weigerden dienst. In een poging de wachtende wagen te ontwijken, stuurde de ongelukkige bestuurder zijn Peugeot tegen een boom langs de weg. De wagen die niet verzekerd was, werd door de politie in beslag genomen en zal aan een technisch onderzoek worden onderworpen. De bestuurder, een inwoner van Amersfoort, had dubbele pech. Hij moest op het politiebureau een nog openstaande bekeuring van twee tientjes voldoen. 11. Bouw- en woonrijpmaken „De Horst". 12. Ruiling grond Groenhouten met APN. 13. Grondverkoop aan de Mariën- hove aan De Leeuw B.V. 14. Voorbereidingsbesluit in ver band met herziening voorschriften bestemmingsplan „Den Treek" 15. Voorbereidingsbesluit ten be hoeve van „Paardenmaat". 16. Voorbereidingsbesluit ten be hoeve van „Hamersveld". 17. Verkeerssituatie Wildenburg- straat. 18. Groenplan Claverenblad-Wil- denburg (vlek A B). 19. Informatie - onder andere: be stratingswerkzaamheden „De We tering", stand van zaken bruggetje Lockhorst. 20 Rondvraag. 21. Sluiting Wie het fraaie proza er eens goed op naleest, waar mee het Leusdense gemeen tebestuur te kennen geeft, dat het inzake Prochemko geen risico-analyse meer nodig acht, en ook geen anti cipatie-procedure „in zal zetten", om de eigen termi nologie van het college maar eens te hanteren, wordt vre zen we, niet helemaal goed. Want wat wordt er nu ei genlijk meegedeeld? Dat het dagelijks bestuur van Leus den politiek op z'n gezicht is gegaan, en zeker zal gaan, als ze de plannen zoals die met betrekking tot Prochem ko bestonden, door zouden laten gaan. En omdat het college dat onderkent, doet het dat niet. De taal, die wordt gebe zigd om dat te verpakken, maakt een ieder, die van dui delijkheid houdt, en boven dien nog eens gesteld is op een redelijk funktioneren van het plaatselijk bestuur, haast onpasselijk. Opgezwollen prietpraat, meer is het niet. Behalve op een aantal klei nigheden na, dan. „Overleg kan als gevolg van de vele protesten vanuit de bevolking en de gemeen teraad niet tot een afronding komen", zo lezen we. „Vastgesteld moet wor den, dat als gevolg daarvan het feitelijk niet mogelijk wordt gemaakt, aan de ei genlijke beoordeling van het planologische en het bouw technische aspect toe te ko men," lezen we. „Daardoor is het College thans gedwongen conces sies te doen aan de zorgvul digheid waarmede het afwe gings- en het beoordelings aspect plaats dient te vinden die aan zijn besluitvorming ten grondslag behoren te lig gen," lezen we. Het is bijzonder prettig te vernemen, dat ook het Leus dense gemeentebestuur er van op de hoogte Is, dat zorgvuldigheid de basis van haar bestuurlijk handelen dient te zijn. De recente erva ringen uit het verleden de den even anders vermoe den. Dus wat dat betreft zijn we blij, dat dat middels deze verklaring is rechtgezet. Maar de verongelijkte toon die de drie citaten ken schetst, doet vermoeden dat men zich door al dat gedoe van burgers eigenlijk maar voor de voeten gelopen acht. Immers, daardoor kan die zorgvuldige afweging niet plaatsvinden, mag men niet toekomen aan de eigen lijke planologische en bouw technische beoordeling, en kan overleg niet tot afron ding komen. Zo deelt men mede. Daaruit spreekt minach ting voor het publiek. Want niet dat publiek, maar juist het bestuurlijk on zorgvuldig handelen van het gemeentebestuur heeft tot al het gegooi in de glazen ge leid. Het ware dan ook wijs, als men, voordat zulke ver klaringen als dit wange drocht het licht zagen, zich eerst maar eens ootmoedig in het stof zou buigen, voor dat men de zaken gemaks halve maar omkeert, en an deren de schuld geeft, waar men zelf volledig heeft ge faald. Deze verklaring kan dan ook nauwelijks anders gezien worden, dan als een voortzetting van op z'n minst onzorgvuldig formule ren. M. Wat gisteravond in de ge meenteraad werd weggege ven naar aanleiding van de verklaring van het college over Prochemko, had meer van een politieke vertoning, dan van een bestuurlijke be nadering. De VVD bestond het, om bij monde van Sjef ten Berge de PvdA zure druiven op te dringen, omdat die partij uit het overleg over de college vorming was gelopen, en dat zou de reden zijn waarom die partij zich nu opstelde, zoals ze dat deed. Evelien Blom van het CDA had het over de positieve benadering, die haar fractie voorstond, maar met twee wethouders en een burge meester als partij-genoten in het college kan een mens moeilijk anders, ook al zou hij willen. Het meest stuitend was wel, dat nu alsnog beweerd werd, dat de beide partijen, die tevens de college-leden leverden, zo n beetje Leus den Zuid van de ondergang gered hadden. Als dat al zo zou zijn, dan toch pas nadat de kiezers heel duidelijk hadden laten weten, hoe de vlag erbij hing, dachten we. En hoe dan ook, helemaal geen re den om je daar en plein pu bliek op zo n goedkope wijze over op de borst te gaan staan slaan. Maar geen zorg, ook hïer zullen de kiezers wel duide lijk maken, hoe het In elkaar heeft gestoken. Met de ver kiezingen zo kort voor de deur kunnen de twee hoofd- rolspelende partijen van gis teravond zich alvast eens zorgen gaan maken over het mogelijke gebrek aan poli tiek geheugenverlies, van diezelfde kiezers, dat nog tot verrassingen zou kunnen leiden. Intussen is het bescha mende van de meer dan krui perige wijze, waarop beide fracties gisteren het door hen gesteunde college be naderden, dat hier politiek bedreven werd op een ma nier, waarbij men zich af kan vragen, of Leusden als dorpsgemeenschap daar nu mee gediend is. Politiek bedrijven zou niet de eerste functie van een gemeenteraad moeten zijn. Een gemeente goed bestu ren, op een wijze die aan alle belangen recht doet, wel. En daar draagt een verto ning, want anders valt het niet te bestempelen, zoals die gisteravond werd gege ven, niet aan bij. M. AMERSFOORT/LEUS DEN - De procureur-ge neraal bij het Amster damse gerechtshof, mr. C. Ficq, vroeg het hof donderdag een 29-jarige inwoner van Amersfoort te ontslaan van rechts vervolging en hem ter beschikking van de re gering te stellen. De man stond terecht om dat hij in juni van het vo rig jaar in Leusden een vrouw had verkracht en gepoogd had een tweede vrouw te ver krachten. Op 28 juni dwong de man een vrouw die in het bos bij Leusden haar honden wilde uitlaten op de voor bank van haar eigen auto tot geslachtsgemeen schap. Toen een bromfiet ser passeerde en het slachtoffer om hulp wilde roepen, drukte hij haar mond met zijn hand dicht. De echtgenoot van deze vrouw vertelde het hot, dat zijn vrouw zich sinds de verkrachting onder psy chiatrische behandeling heeft moeten stellen. Zij is er nog steeds zeer slecht aan toe en durft niet alleen de straat op. Diezelfde dag probeerde de Amerstoorter een vrouw die in het Leusder bos met haar hond liep te wandelen te verkrachten. Hij greep haar bij haar bor sten, maar omdat de vrouw zich wist los te ruk ken, bleef het daar ook bij. De Utrechtse rechtbank ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging omdat hij volgens psychiater dr. Van Leeuwen volstrekt ontoe rekeningsvatbaar was. Wel meende de rechtbank, evenals nu de procureur- generaal, dat in dit geval een ter beschikkingstelling van de regering (TBR) geïndiceerd was. De Amerstoorter was te gen dit vonnis in beroep gegaan bij het Amster damse hof. omdat hij 'vrij wou zijn'. Over de ver krachting en de poging daartoe zei hij: 'Iedereen wil z'n plezier'. De president van het hof, mr. J. Wedeven, waar schuwde de verdachte dat hij er 'maar niet al te vast op moest rekenen, dat hij spoedig vrij zou komen'. De uitspraak is over veer tien dagen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3