Wuf Schoonderbeek vanaf oprichting bestuurslid Projekt vandalisme in Achterveld beëindigd Fietsvierdaagse Veilig Verkeer viert vanavond 25-jarig bestaan: Bloemschikken Raad akkoord Opbrengst Frühschoppen VERBOM VOOR VEILIG VERKEEK L E U S D N VRIJDAG 31 MEI 1985 interview (door Hans Mosterd) LEUSDEN - De afdeling Veilig Verkeer in Leusden bestaat dit jaar vijfentwintig jaar. Dat feit gaat men vanavond (vrijdag) in „De Til" herdenken. De bijeen komst begint 's avonds om acht uur, en dan worden ook de prijzen uitgereikt van de tekenwedstrijd, die de afdeling ter gelegenheid van het jubileum organiseerde voor de kinderen van de Leusdense en Achterveldse scholen. Wethouder Gijs van Woudenberg zal namens het gemeentebestuur een geschenk overhandigen, en ook Wuf Schoonderbeek, die al die jaren deel uitmaakte van het bestuur van de afdeling, zal een passend geschenk ten deel vallen. Naar verluidt wordt dat een cadeau, dat zijdelings te maken heeft met een ander jubileum, dat hij dit jaar viert. Hij is namelijk niet alleen dit jaar vijfentwin tig jaar lid van het bestuur van Veilig Verkeer Leusden, maar zingt ook zestig jaar in het kerkkoor van de St. Josephkerk. „Ik denk, dat je dat als boe ren onder elkaar vroeger ge woon leerde, want onderlinge hulp. nabuurhulp. dat hoorde er gewoon bij. Dus een bepaal de mate van dienstbaarheid aan de gemeenschap waar je deel van uit maakt, dat zit er bij mij van jongsaf aan ingebak ken". vertelt Wuf Schoonder beek Afkomstig uit Asschat, een buurtschap waar hij nog altijd zijn hart aan heeft verpand, uit een boerengeslacht, kent Leusden Wuf Schoonderbeek al jaren als aannemer, spe ciaal gericht op onderhouds werk Maar naast zijn drukke werkzaamheden vond hij in hel verleden, én nog, altijd de ge legenheid. om ook buiten die werkkring actief te zijn. De Oranjevereniging deed nooit vergeefs een beroep op haar bestuurslid Wuf Schoonder beek, voor Veilig Verkeer gold en geldt hetzelfde, en dit jaar zingt hij zestig jaar in het kerk koor, waarvan hij ook al veertig jaar penningmeester is.Ik wil de er wel eens mee ophouden, maar toen zei men, dat men de oude vos nog niet kwijt wilde", zegt Schoonderbeek, terwijl hij beminnelijk grinnikt. Veilig Verkeer begon in Leusden, officieel in 1960. De afdeling werd opgericht in „Het Ros Beyaart", „Toen nog in Hamersveld", herinnert Wuf Schoonderbeek zich. Een aantal maanden daarvoor had de heer Mos, werkzaam bij de rijkspolitie, een aantal Leus- denaren, onder wie Wuf Schoonderbeek, benaderd om eens te praten over de oprich ting van zo'n afdeling in Leus den. Alhoewel Wuf Schoonder beek een groot aantal namen weet te noemen, van mensen die óf bij de oprichting waren betrokken, of in latere jaren ook deel uitmaakten van het bestuur, en daarbij benadrukt dat hij in het geheel maar een ondergeschikte rol vervulde, gaat dit verhaal over hem, en niet over al die anderen. Van daar. dat we ze hier ook niet noemen, zonder iets af te wil len dingen op hun bestuurlijke inzet over al die jaren. ..In het begin betaalden we vier gulden per jaar voor het lidmaatschap", vertelt Schoonderbeek. „Ik kan het je laten zien, een ogenblikje" En uit de binnenzak verschijnt, na enig zoeken, de eerste lid maatschapskaart. „Wie wat bewaart, heeft wat", lacht Wuf, en vertelt vervolgens uitvoerig het verhaal van een boer, die hem nog niet zo lang geleden benaderde over een rekening van ettelijke duizenden gul dens uit 1974 De belasting maakte het de man moeilijk, en zelf had hij de betreffende re kening niet meer De van zol der naar kantoor en vice versa gesleepte boekhouding van Wuf bracht uiteindelijk uit komst „Ik heb alles schoon op z'n kop gezet. En gelachen dat ik heb. want je komt wat tegen, hoor", verhaalt Wuf, weer met een brede lach. ONDERSCHEIDEN Voor al zijn bestuurlijke akti- viteiten ontving Wuf in het verleden al een Koninklijke Onderscheiding. Eigenlijk een beetje weggestopt, om een hoek in de woonkamer, hangt het bijbehorende certificaat. Typerend voor Wuf Schoon derbeek, die met smaak het verhaal van de gebeurtenis in zich weet op te dissen, maar die je zelden of nooit aan zult treffen met het lintje op de revers van zijn jasje. „Daar ga je niet mee op straat lopen", is zijn bondige mening over dergelijke zaken Dat is ook typerend voor zijn hele houding, die hem ooit werd ingegeven door zijn va der. „Die was boer, en toen ik daar geen zin in had, en de bouw in wilde, vonden ze dat thuis maar niks. Zeker in die tijd, als je van een dorp kwam en ook in de stad ging werken, dan keken de mensen toch een beetje raar tegen je aan In de sfeer van „als dat maar goed gaat". De stad, dat was eigenlijk een soort noodzake lijk kwaad, waarbij de nood zaak eigenlijk niet was aange toond. Een dorpsjongen die daar voor z'n werk naar toe trok. dat vond men maar niks. M n vader zei toen tegen me: „Ach jongen, het kan nog best goed komen, als je maar nooit wilt vergeten, waar je vandaan gekomen bent." En dat heb ik dan ook goed onthouden." CURSUSSEN „Wat we als Veilig Verkeer in de loop der jaren allemaal hebben georganiseerd, nou, dat begon met verkeerscur- sussen. De leden konden die volgen, en daar is veelvuldig gebruik van gemaakt Later volgden er toen schriftelijke verkeersexamens voor de schooljeugd. Dan moesten ze formulieren invullen, en als dat goed was, kregen ze een speldje met een diploma. Weer later kwamen de jaarlijkse ak- ties, die nu nog bestaan, zoals de keuring van de auto-verlich ting, van de vering, de schok- brekers, en noem maar op, waarbij een Veilig Verkeer Be wijs wordt uitgereikt Boven dien heb je nog de jaarlijkse keuring van caravans. Om het jaar houden we dan nog een braderie in Achterveld en Leusden, met prijzen. En ver der zijn we aktief via voorlich tingsmateriaal. Dat is nu alle maal landelijk geregeld, en dat marcheert uitstekend. Je kunt als afdeling bestellen, wat je nodig hebt. en dat stuurt men dan op." BESTUUR „Als voorzitter hebben we sinds een paar jaar de heer Bijl uit Achterveld. Die is voormalig politieman, en van voorzitters met zo n achtergrond ben ik een voorstander Ik zeg altijd maar, dat mensen die een beetje meer verstand hebben, als ik, daar beter voor geschikt zijn. En dat gaat in dit geval temeer op, omdat de termen, die men gebruikt in de corres pondentie over verkeersmaat regelen, gewoon heel apart zijn. En voor voormalige poli tiemensen zijn die termen ge sneden koek. Die mensen hebben toch gewoon veel meer verstand van verkeer, daar hoeven we elkaar toch geen mietje voor te noemen." Naast het feit, dat Wuf vanuit zijn vroegere omgeving al jong leerde, dat bezig zijn voor an deren onderdeel uitmaakte van het leven, is er overigens nog een andere reden voor zijn betrokkenheid bij menig be stuur. „In de oorlog heb ik veel ellende gezien. En zelf ook wel meegemaakt, hoewel dat in geen enkele verhouding stond met wat anderen hebben mee gemaakt. Maar op Asschat heeft zich ook het een en ander afgespeeld, hoor. Dat je op een gegeven moment werkte, dat de Duitsers een paar Rus sen. die daar zaten onderge doken, hadden ontdekt. Die hebben we nooit weer gezien. „En zelf zijn we daar twee keer geëvacueerd. We hadden niets meer. Ja, de kleren die je aanhad, maar verder nog geen kopje, geen bord, geen pan netje, niks. In die tijd verkoch ten we, voordat we geëva cueerd werden, eieren aan huis. Toen we vervolgens in de problemen zaten, was er van al de klanten die we hadden één mevrouw, die helemaal uit het toenmalige Hamersveld kwam, helemaal over de brug naar ons toe, in Asschat, met een mandje met de allernood zakelijkste dingen, zoals een paar kommen en een pan netje. Dat is me altijd bijgeble ven, wat dat op dat moment voor ons betekende." „En zo is het met dat bestu ren ook, voor een deel Je moet er niet van uitgaan, maar je krijgt er toch veel voor terug. Toen we veertig jaar getrouwd waren, bijvoorbeeld, stond er voor het gebouw, waar we dat vierden, een politie-auto met zwaailicht op, en er waren mensen uit alle mogelijke maatschappelijke groeperin gen Een boer, die daar ook kwam, zei dat later tegen me „Ik heb nog nooit zo'n rare receptie meegemaakt", zei die. „Een politie-auto, en een hoop fietsen voor de deur Daar zat van alles. Pastoors, dominees, onderwijzers, poli tiemensen, boeren, burgers en buitenlui." „Kijk, op zo'n manier krijg je dan een hoop leuke reac ties, bij zo'n bijzondere gele genheid. En dat is voor een groot deel dan ook te danken aan het feit, dat je zelf in veel dingen mee hebt gedaan. Hebt meegewerkt aan een aantal maatschappelijke za ken, waar je in eerste instan tie echt niet zit te wachten op waardering. Maar als vanuit die verenigingen met een ze kere warmte wordt meege leefd In je persoonlijke mo menten van geluk, op die ogenblikken dat je zelf eens wat te vieren hebt, dan is dat toch ook wel heel plezierig." Vanavond kon trouwens wel eens een van die plezie rige momenten worden, wat Wuf Schoonderbeek dan ook van harte wordt gegund. AFDELING BEWIJS VAN LIDMAATSCHAP De eerste lidmaatschapskaart uit 1960 ACHTERVELD - Door de wachtmeester der Rijkspolitie 1e klasse, B. Diepeveen, werd in verband met het toenemen van het vandalisme dit onderwerp op de drie lagere scholen in Achter veld met de leerlingen van deze scholen behandeld. Als laatste school werd de school het Start blok door Diepeveen bezocht. De eerste dag werd begonnen met het vertonen van een diase rie over de Rijkspolitie. Door het vertonen van deze dia's kregen de leerlingen enigszins een in zicht in hoe het korps Rijkspoli tie in elkaar zit en hoe door het personeel van dit Korps wordt gewerkt. Ook werd een dienstau to bezichtigd en uitgelegd hoe alles werkte. Ook op deze school maakten de leerlingen een maquette waarbij het vandalisme duidelijk naar voren kwam. Ook de muurkrant die de leerlingen moesten maken met be richten over vandalisme werd een succes. Om het een en ander goed dui delijk te maken waren door hem ook een aantal dia's gemaakt in Achterveld met bekende plaatsen waaruit duidelijk kenbaar was wel ke vernielingen er zoal worden gepleegd. Een en ander werd door enkele Achterveldse jongens ge speeld Het project werd woensdagavond afgesloten met een bijeenkomst in de school waarbij de ouders van de leerlingen aanwezig waren. Voor de pauze werd eerst door de opperwachtmeester K. Dooije- waaro het onderwerp behandeld over het kind in het verkeer. Na een korte inleiding waarin naar voren werd gebracht hoe men een kind in het verkeer kan opvoeden werd een diaserie vertoond over kinde ren en ouders in het verkeer. Het voorbeeld moet door de ouders gegeven worden Een kind doet wat de ouders ook doen Daarom is het nuttig met het kind samen zowel te voet als op de fiets aan het verkeer te gaan deelne men Zo kan het kind leren hoe het wel en niet moet. Ook de overige weggebruikers dienen heel goed rekening te houden met de aan het verkeer deelnemende kinderen. Een kind weet soms met bepaalde situaties geen raad. Vooral bij ge parkeerde auto's dienen de overige weggebruikers goed rekening te houden met kinderen. Van Diepeveen vertelde de ou ders van de leerlingen hoe het projekt was verlopen Geconclu deerd kon worden dat de leerlingen een en ander heel goed hadden begrepen hetgeen duidelijk uit de door hen gestelde vragen en de gemaakte maquette naar voren was gekomen. Hierna vertoonde hij de ouders dezelfde dia's die hij de kinderen had vertoond Er werd gesproken over de oorzaken. Ge noemd werden de ongezelligheid thuis, het niet thuis zijn van de ouders, verveling, geen interesse in sport of hobby's. ALTERNATIEVE STRAF Vandalisme kan volgens Diepe veen teruggedrongen worden door voor deze oorzaken een oplossing te zoeken Hij pleitte voor meer speelruimte en een alternatieve straf bij veroordelingen Ook de ouders zouden meer oplettend moeten zijn en de kinderen moeten elkaar waarschuwen Wel kwam naar voren dat men bang is om het een en ander te melden. Men is bang als verklikker te wor den aangezien en vrienden en vriendinnen te verliezen. Ook is men soms bang voor eventuele represailles Het zijn onvoorstelbare bedra gen die jaarlijks door het vandalis me moeten worden betaald aan schade. Met een eventueel sociaal toezicht zal men het vandalisme zeker terug kunnen dringen. Door enkele ouders werden er nog vra gen gesteld en volgde er een korte discussie. Hierbij werd door de ouders wel gesteld dat men er wel voor moet zorgen dat men thuis is als de kinderen uit school komen. Ook dit kan een goede bijdrage leveren aan het terugdringen van het vandalisme LEUSDEN - In het vrouwen ontmoetingscentrum 't Vooron der zal mevrouw Fokkema vol gende week wutnouUi) wan tend bloemschikken verzorgen. Mevrouw Fokkema is bekend van de cursus bloemschikken die zij bij Latent Talent geeft. Iedere vrouw die haar bloem schikkennis eens wil nnfriccpn of wil proberen wat het is kan woensdagochtend komen. Uiteraard is er weer kinderop vang aanwezig De deelneemsters worden verzocht zelf voor bloemen en groen, een vaasje of bakje en LEUSDEN - De gemeente raad van Leusden ging gis teravond akkoord met de vol gende agendapunten: Aanpassing Algemene Politie verordening; Gemeentelijke herindeling, standpunt B. en W.; Aanvrage ex artikel 72 Lagere- onderwijswet 1920 ten behoeve van Protestant Christelijke school „Groenhorst" (inbraak), Aanvrage ex artikel 72 Lager- onderwijswet 1920 ten behoeve van Protestant Christelijke lagere school „De Holm" (toename aantal leerlingen); Aanvrage ex artikel 72 Lager- onderwijswet 1920 ten behoeve van Protestant Christelijke lagere school „De Vallei" (stencilinbran- der); Aanvrage ex artikel 50 Kleuter onderwijswet ten behoeve van Rooms Katholieke kleuterschool „Klein Rossenberg" (gymnastiek- materiaal); Aanvrage ex artikel 50 Kleuter onderwijswet ten behoeve van Pro testant Christelijke kleuterschool „Groenhorst" (gymnastiekmate- riaal); Onderhoudsbudget ten behoeve van renovatie dak openbare basis school „De Wegwijzer Subsidie Ontmoetingscentrum voor vrouwen; Geen subsudie voor Telefoni sche Hulpdienst; Bouwkundige aanpassing Korf- bar; Vervanging niveau-wippers in rioolgemalen door ultra-sonore pompsturing; Reconstructie kruispunt Groene Zoom/Noorderinslag/Heiligenber- gerweg; Voorbereidingsbesluit 't Jannen- dorp 8, Achterveld; Voorbereidingsbesluit Horster- weg 22a; Kredietaanvraag ten behoeve van verharding bermen Hessen weg LEUSDEN - De opbrengst van de collecte voor het Ast ma Fonds in de gemeente Leusden bedraagt totaal 8.034,-. In Leusden Cen trum en Zuid samen is een bedrag van 7.002,- bijeen gebracht. In Achterveld bracht de collecte 1.032,- op. ACHTERVELD - Zondag z< weer voor de laatste maal in d seizoen het Frühschoppen worde gehouden. De aanvang is oi 11.30 uur in d' Ouwe Peerdesta Bij gunstige weersomstandighe den zal het buiten plaats vinden. D muzikale medewerking zal wee worden verleend door de Hinterle der musikanten. Deze muzikante zullen met de beide zangeresse weer de gezellige Oostenrijkse mi ziek ten gehore brengen. Het vernielen van deuren en ramen is een veel voorkomend verschijnsel van vandalisme een scherp mesje te zorgen Oases en prikkers zijn bij mevrouw Fokke ma verkrijgbaar De ochtend begint om 9 30 uur. Voor verdere inlichtingen kan men bellen, telefoon: 948322. LEUSDEN - Maandag 3 juni start voor de 3e maal de Leusdense avondfietsvier- daagse, georganiseerd door Trim- en Toerclub Leusden. Dit jaarlijkse fietsgebeuren duurt tot en met vrijdag 7 juni, maar zoals gewoonlijk hoe ven de deelnemers slechts vier van de vijf keer in actie te komen om in aanmerking te komen voor een leuke herin nering. Evenals voorgaande jaren is de start en de finish bij zwembad Bavoort alwaar vanaf maandag 18.00 uur kan worden ingeschreven en na afloop van iedere rit de kaar ten kunnen worden afge stempeld. Tot 19.00 uur is inschrijven mogelijk. Naast de tochten van 30 en 60 km is de vierdaagse uitge breid met een rit over 15 km, speciaal voor gezinnen met kin deren en de zogeheten „dikke banders". De routes zijn zoveel mogelijk uitgezet over fietspa den en rustige wegen en voe ren de deelnemers door de prachtige omgeving van Leus den. Den Treek, Henschoten, Leersumseveld. de bossen van Austerlitz en nog veel fraaie plekjes zullen bij de diversi ritten worden aangedaan. Onderweg zijn materiaalwa gens in de buurt om eventuel pechvogels direct hulp te verle nen, terwijl op diverse plaatsei versnaperingen, beschikbaa gesteld door de Leusdens middenstand, zullen wordei uitgereikt. Voor kinderen tot 11 jaar bedraagt het inschrijfgek 2,50 terwijl volwassene! 5,- moeten neertellen. Bij Rif wielspeciaalzaak Blom, Fiets inn Uick Meervetd en het res taurant van zwembad Bavoorl is voorinschrijving mogelijk maandag 3 juni en dinsdag 4 juni. alleen nog bij start et finish.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4