Ontdek je muzikale snaar De MUZIEKSCHOOL LEUSDEN houdt OPEN HUIS op zaterdag 8 juni 11.00-13.00 uur in „GROOT KRAKHORST", Bolderikhof, Leusden-C. Alle informatie over muziekonderwijs. TOEGANG VRIJ dem meubelfabriek Prochemko Naschrift redaktie "5 Ingezonden Beleid Toegejuicht Stukje dialoog Vraag Commissies gaan zelf naar zwembad I.P.V.O. Prick Diefstal uit bejaardenwoning reativiteit Grote bonte Specht fcer ft-Lt r ^r-.u 1INSDAG 4 JUNI 1985 Loep op Leusden met Informatie over KLASSIEK ORGEL om 13.30 uur in „De Koningshof', Burg. Van der Postlaan, Leusden-C. OEM MEUBELFABRIEK maakt al 36 paar klassieke en moderne MODEL zitmeubelen van hoge kwaliteit. Voor do bekleding van elk MANHATTAN'' model kunl U kiezen uit meer dan 60 soorten meubeisiol In totaal zon 400 kieurervdessms U vmdl dus aili(d wel de 1 zils va. 910,- bekledingsslotdie past bi| üw mlonour 2 zils va. 1398,- rf*uZlH ft'w vrnrvvot n vccaoChovCCm 3 ZilS v3 1680,- BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17494 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE v loos- levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument In Leusden vraagt men nu alom: „Is ons bestuur nu echt zo dom? Gaat het hier nu om Iets chemisch, of Is de éénpak epidemisch? Maar wanneer barst dan echt de bom?" In Leusden spreekt men dezer dagen van het elkaar onheus belagen. Dat doet men dan met zeer veel verve, en op de toppen van de nerven. Men moet dan echter ook niet klagen. In Leusden spreekt men heel beslist, van kansen, die men heeft gemist. Nu is dat niet alleen onhandig, maar bovendien niet erg verstandig, 't Is vaak genoeg zo opgedist. In Leusden spreekt men in deze tijd van gespreide verantwoordelijkheid. Die verdeelt men hier zeer praktisch over de bevriende fracties. Daarna noemt men dat 'beleid'. Plere Bont Geachte inwoners van Leusden- Zuid, Na diverse telefoontjes naar de verschillende fractie- en bestuurs leden inzake Prochemco Interna tional BV bleek het journalistiek verslag niet voldoende duidelijk heid te geven. In deze voor een grote groep in woners van Leusden-Zuid zeer Wat me telkenmale verbaast in hel Leusdense is, dal waar normale mensen op normale wijze reageren, en ontwikkelingen die in gang zijn, op hun juiste waarde welen le beoordelen, de plaatselijke politici hier daar blijkbaar niet toe in staal zijn. Op hel moment, dal een normale, gemiddelde plebejer zou denken dat er niets meer mis kan gaan, daI een normale afwikkeling van zaken in de weg zou kunnen slaan, slaagt telkenmale hel gemeentebestuur er toch weer in, mei een geheel onverwachts optreden de wal platvloerse ontwikkelingen weereen fraaie draai le geven, die toch nog belemmerend blijkt te kunnen werken. Het zou ook niet aangaan, iets maar zoop z'n beloop te laten, al was hel maar om de telkenmale hooggespannen verwachtingen van de burgers niet le frustreren. Dan het beleid maar, zo valt er tenminste nog eens wat le lachen. Het zou in dit verband misschien niet eens le ver voeren om de hele lijst nog eens op le noemen, maar gezien de verrassingen, die ons mogelijk nog bereid worden, en waarover tijdens een warme hap eerst een deskundige groep inwoners voorgelicht schijnt le gaan worden, lijkt het interessanter, om de schijnwerper maar eens op die onzekere toekomst te richten. Beginnen we met hel Huis van de Sport, dan valt op korte termijn een persbericht van gemeentewege te verwachten met de mededeling, dat dit projekt gecombineerd gaat worden met een multi-functionele kelderruimte, met ruimschoots gelegenheid om juist in de bedoeling liggen, dat de gemeenteraad zijn creativiteit eens op dat vraagstuk botviert? Vorige week besloot de Leusdense gemeenteraad, om dit jaar nog geen subsidie te verlenen aan de telefonische hulpdienst. Die dienst verleent op anonieme basis telefonische hulp aan diegenen, die daar te zijner of harer tijd behoefte aan hebben, ledereen is het erover eens, dat de dienst goed werk verricht, maar toch wilde Bram Vroon van het CDA - ondanks die anonimiteit dus-graag weten, hoeveel Leusdenaren nu een beroep op de dienst doen. Dit, om te kunnen beoordelen, of het ook voor Leusden een juiste zaak zou zijn om eventueel in de toekomst subsidie te verstrekken. Dat leidde op de publieke tribune tot de volgende dialoog: „Hoe kan dat nou, die dienst werkt toch anoniem?" „Dat geeft niks, dan bellen ze toch even?" „Dat kan niet, want de telefoon wordt afgesloten." „Oh(vlot van begrip) „Omdat ze geen subsidie meer krijgen, natuurlijk." Voor de duidelijkheid, de telefoon van de hulpdienst is niét afgesloten. „De vraag is, hoe men mij als schoolkind vandaag in zou schatten. Demogelijkheid bestaat namelijk, dat ik in de verte afstam van een geslacht uit Portugal of Spanje gevluchte mensen, behorend tot een minderheid. Waar nog bijkomt, dat mijn vader weliswaar MULO had, maar mijn moeder had alleen maar lagere school. Daar stond tegenover, dat ze veel las, en mij ai jong liet kennis maken met de literatuur, terwijl de enige bezigheid die ik mijn vader op dat terrein ooit heb zien ondernemen, óf boekhouden betrof, óf zijn lijfblad, „De Hondenwereld" spellen. Zou de school, waar ik op zat, voor mij nu extra geld hebben gekregen, of niet?" Ziedaar de prangende vraag, waarmee de Rijksoverheid de plaatselijke besturen heeft opgezadeld. Scholen moeten achterstanden gaan signaleren, opleidingsniveau's van ouders en landen van herkomst, om als daar aanleiding toe is, een beroep te kunnen doen op extra leermiddelen, dan wel -krachten. Nog niet zo lang geleden ontstond beroering over het invoeren vaneen persoonsnummer. Iets langer geleden werd landelijk opgeroepen tot een boycot van de volkstelling. Heel kort geleden blonk een minister uit door tact, door net in de tijd van de herdenkingen in mei te gaan speculeren over het invoeren van een persoonsbewijs, voor mensen onder de vijftig. Die van boven de vijftig kregen een bijzondere, nemen we aan, om aan te tonen dat ze nog geen vijftig waren. „Het politieke klimaat verrechtst in totaliteit", constateerde landelijk CDA- voorzitter Piet Bukman onlangs in een interview. De vraag, die onbeantwoord bleef is, hoe daar in sommige gevallen naar eer en geweten mee moet worden gelééfd. De commissies welzijn en fi nanciën gaan op 19 juni naar het zwembad. Waarschijnlijk wordt er geen duik genomen. De raads leden gaan zelf bekijken waarom de zwembadstichting met een ambitieus plan is gekomen om het gehele zwembad te renove ren. De zwembadstichting heeft onlangs twee notities opgesteld. De ene draagt als titel „Hoofdlij nen van beleid", de ander „Re novatie overdekte accommoda tie". In het laatste plan stelt de zwembadstichting voor om het zwembad in een tiental stappen te renoveren. De renovatie zou klaar kunnen zijn in 1987. In de ogen van de leden van de zwembadstichting zou de eerste fase moeten bestaan uit het ver vangen van de huidige bui- tenkleedaccommodatie, die ook gebruikt zou kunnen worden voor het huidige 6x18 m binnen bad. De renovatie, die op 1 sep tember zou moeten beginnen, gaat de gemeente 428.000,- kosten. Verder wil de zwembad stichting graag beschikken over 22.000,-om de verdere plan nen voor te kunnen bereiden. Het totaalbedrag van viereneen- halve ton is niet helemaal toeval lig. In het budget van dit jaar heeft de gemeente dit bedrag uitgetrokken voor het zwembad. De zwembadstichting wil echter dat ook in komende jaren forse bedragen op tafel komen om het zwembad in een behoorlijke staat te brengen. Blijkens de voorstellen is het college bereid de gevraagde ƒ450.000,- uit te geven. Men wil zich echter be slist niet binden voor de komen de jaren. Maandagavond werd het voor stel van het college niet behan deld in de raadscommissie wel zijn. De leden van de commissie gaan op 19 juni naar het zwem bad om zich ter plaatse te laten Informeren over de plannen van de zwembadstichting. te parkeren en waar zich overigens, volgens reeds gedane toezegging, de kweker van bonsai-boompjes zal vestigen, zodat de tweede oorspronkelijk eveneens als parkeerlaag bedoelde verdieping kan volstaan met een hoogte van vijfendertig centimeter, om aldus genoemde kweker in staat te stellen middels voldoende kruipruimte zijn planten, pardon bomen, te bevochten. In tegenstelling tot eerdere uitlatingen van de betrokken wethouder spijt het het gemeentebestuur, dat in deze branche de automatisering nog niet heeft toegeslagen. Om snel transport met het oog op de export te verzekeren, komt op het dak een Heli-haven. De aansluiting op de A28 is daarmee overbodig geworden, immers, zo meldt het persbericht, binnen korte tijd is de transformatie van de verschillende speelweiden in de wijken tot luchthaven voor ULV's, Ultra Lichte Vliegtuigen, een feit. Waarmee ook de verkeersperikelen in Stoutenburg tot het verleden behoren. De doorgaande route wordt daarom bestemd tot rolschaatsbaan, hetgeen echter weer problemen op gaat leveren met betrekking tot de KOP ter plaatse, de koeienoversteekplaats. Hier wordt aan een veetunnel gedacht. Voorts zal op korte termijn de bouwverordening worden aangepast, zodat geparkeerde caravans niet meer onder de APV vallen, als ze te lang op de openbare weg geparkeerd staan, maar voor definitieve plaatsing voor een periode van vier maanden minstens, eerst aan de Welstandscommissie moeten worden getoond, of ze uit oogpunt van welstand wel in het Leusdense straatbeeld passen. De Welstandscommissie wordt hiertoe uitgebreid met een drietal bewoners van de houten woningen, gezien hun ervaringen met het wonen op een camping. Tussen het nieuw aan te leggen woonwagen-gebied op de hoek van de Valleilaan en de Randweg en 't Ruige Velt is een loopbrug gedacht over de Randweg heen. Dit om te anticiperen op de in de toekomst te verwachten groei van het woonwagenkamp en de uit sociologische overwegingen noodzakelijk geachte sociale kontakten. Er komt voorlopig geen AH, noch een Hema. Bij nader inzien acht men het, gezien het overmatige aantal verkeersdrempels binnen de gemeentelijke grenzen, verkieselijker om bij het bestaande winkelcentrum een service-centrum voor banden en met name schokbrekers te vestigen. Kontakten met een bekende schokbrekers-firma zijn al gelegd. Een bijkomend voordeel, aldus nog steeds het persbericht, is dat de werkzaamheden zich voornamelijk in een smeerput kunnen afspelen, waarmee in dit bijzondere geval kan worden afgezien van hoogbouw. Een kruipruimte van vijfendertig centimeter volstaat, omdat in tegenstelling tot eerdere uitlatingen van de betrokken wethouder, spijtig genoeg de automatisering ook in deze branche nog niet heeft toegeslagen. Met een geringe aanpassing zal het dak van de kruipruimte kunnen worden ingericht als parkeerruimte. Tot zover de eerste berichten, die dus morgen in het Ros Beyaart te beluisteren zullen zijn. Na de derde versnapering, zo luidt de voorspelling, worden alle plannen luidkeels toegejuicht. gevoelige zaak, hecht de fractie van het CDA eraan het standpunt inzake Prochemco International BV nogmaals te herhalen en te benadrukken. Na een aanvankelijke onderschat ting van deze specifieke proble matiek zijn individuele leden van fractie en bestuur op formele en informele wijze betrokken ge weest bij de discussie over Pro chemco International BV tussen bewoners van Leusden-Zuid en de diverse politieke partijen. De betrokkenheid van deze informele contacten hebben mede geleid tot de gewijzigde opstellen van 't col lege, zoals blijkt uit de verklaring. De mening van de CDA-fractie is duidelijk! De fractie wijst elke po ging om een vestigingsvergun ning aan Prochemco International BV te verstrekken in de gemeente Leusden definitief af. Namens de fractie, Evelien Blom. 3 juni 1985. Was het journalistieke verslag onduidelijk, of bleek dat pas na diverse telefoontjes? Of lag dat misschien toch aan de verklaring, die alles behalve deed, waar een verklaring gebruikelijk voor wordt opgesteld: iets verklaren. Het lijkt ons, dat het standpunt van uw fractie met betrekking tot de verklaring duidelijk genoeg was de prijs van enig gezichtsverlies van het college van B&W hoefde niet te worden betaald, als de eerder ge nomen beslissing ten aanzien van Prochemco maar werd teruggeno men. Dat is echter - inzake de verleende Hinderwetvergunning - om juridische redenen, niet eens gebeurd. Dat was op zich allemaal heel duidelijk. Het maakte echter de discussie er niet doorzichtiger op. Voor de goede orde wijzen we er bovendien op, dat Prochemco he lemaal geen vestigingsvergunning nodig heeft, maar dat het gaat om een Hinderwetvergunning en een procedure inzake Ruimtelijke Or dening. Voor de duidelijkheid. Want dat, als het daaraan man keert, dat op de één of andere manier altijd aan de journalistiek schijnt te liggen, wordt wat eento nig. Redaktie LEUSDEN - Uit een bejaarden woning aan de Albert Buininggaar- de werden tussen 23 en 28 mei sieraden, waaronder gouden, ge stolen. De diefstal werd pas vrijdag bemerkt. Vermoedelijk heeft de da der zich met behulp van een valse sleutel toegang tot de woning ver schaft. Uit een onderzoek van de politie is qebleken, dat bij meerdere bejaardenwoningen aan het deur slot is gemorreld Die betreffende deuren waren beveiligd met een nachtslot. LEUSDEN - Degenen die van zon én water houden, zochten het afgelopen weekeinde hun vertier in het zwembad, aan zee of langs de randmeren. Leusdens zwembad Bavoort mocht door de zomerse temperaturen niet klagen over belangstelling Volgens opgave van de zwembaddirectie vertoefden zo'n 3600 mensen het afgelopen weekeinde in of bij Leusdens openluchtbad. Dat menigeen een paar plezierige momenten doormaakte, consta teerde fotograaf Janus Visser toen hij een kijkje nam in ..Bavoort" - eu d je< ira Is de kat van huis is, dansen nuizen op tafel. Dat zou ook itai eusden op kunnen gaan, nu jeconfronteerd worden met -raadsvoorstel voor de bouw een nieuwe sportzaal in 01 iterveld, met daaraan en oppeld de verkoop van het JJ Ie gemeentehuis daar, en y® >p van „De Moespot". 8 et lijkt ons sterk, dat gemeester Rademaker die okantie is, althans van die jun toop een voorstander zal ve' Immers, nog niet zo lang 0rv iden stelde hij in de tba imissie Algemene iu' tuurszakenvoor.de ee jadering van die commissie ir eens in het zaaltje in iterveld te houden. De Jsleden, die het nog niet rtden, zouden dat, aldus de kking van de burgervaders irden, zeker op prijs stellen, us werd besloten, laar helaas. De verhitte loederen rond Prochemko hinderen, dat de bewuste jadering in mei ook werkelijk chterveld gehouden werd. Jde ien de grote publieke ingstelling voor die enkomst van vooral toners van Leusden Zuid jdat niet door. en ander apspekt is s(n- raard, dat het raadszaaltje in zelfde geldt voor „De t ispot", waar ooit de dtekeningen werden gezet er een overeenkomst tussen |(aa luitse bezetter en de q0j llieerden, waardoor het ,p({ edse wittebrood in het ten van ons land enige ichting kon brengen in de gersnood. »t voorstel steekt dan ook schril af tegen het pas )men raadsbesluit, om laar te maken tegen de iwijziging aan de Qisfoprtse kant. Immers, sprake van histofischë rden, waaraan Leusden zelfs naam ontleende, jt wordt dus moeilijk, temeer lat uit het voorstel duidelijk itdat verkoop en sloop de |e manier vormen, om de nciering van die zo begeerde rthal in Achterveld rond te tot ien. 9ve Izou er toch nog een andere 3ma li0r te vinden zijn? En zou het iep r Ct Jterveld beslist een zekere n plorische waarde heeft. (advertenties) ooK'urs"SoV&°N ;re\onnes bijzonder kevers en hun larven, wat ook voor de volwassen vogels in het voorjaar en de zomer het hoofdvoedsel is. Om die kevers en larven te be machtigen is de specht uitstekend uitgerust. Door de vorm van de voet, waarbij twee tenen naar voren zijn gericht en twee gespreid naar achteren en de stevige staartpen- nen die als steun dienen, waardoor de staart er al tijd wat verfomfaaid uit ziet, is het een uitsteken de klimmer. Met korte sprongetjes speurt hij de hele boom van onder naar boven af. Losse stukjes bast worden met driftige hamerslagen van zijn snavel verwijderd. Met zijn lange tong, die hij tot vijf centimeter kan uitste ken en waarvan het pun tje voorzien is van plakke rig speeksel en weer- haakjes, komt hij in elke spleet en elk holletje om zijn buit er uit te halen. De ouders verwijderen de uitwerpselen van de jongen uit het hoi, zodat het nest schoon blijft. Als de jongen wat groter zijn dan steken ze af en toe hun kopje naar buiten. Na drie weken krijgen de jon gen niets meer te eten. De ouders zitten een eindje van het hol verwijderd met een bek vol voedsel naar ze te roepen om ze aan te moedigen het hol te verlaten. Door de hon ger gedreven wagen ze de sprong in de ruimte. De ouders blijven nog maan denlang voeren en helpen met voedsel zoeken. Als de herfst nadert en het aanbod van kevers en larven vermindert, veran dert de Grote Bonte Specht zijn menu en schakelt over op zaden van dennen en sparren. Hij rukt dan een kegel van de spar of de den en vliegt er mee naar een geschik te boom. Daar steekt hij de dennekegel in een spleet of hij klemt hem tussen twee takken, waar na hij hem met de snavel gaat bewerken. Als de zaadjes er uit zijn maakt hij de lege dennekegel los, laat hem vallen en gaat een andere halen. Omdat de Specht meestal dezelfde boom gebruikt, ontstaat er onder de boom in de loop der tijd een hele verzameling. Zo'n plek noemt men een „smidse". G. van L. Als het nesthol gereed is, legt het wijfje vier tot zes witte eieren. Beide partners nemen aan het broeden deel. Overdag wisselen ze elkaar af, maar de nachtdienst is altijd voor hem en later bedekt hij ook 's nachts de jongen. De eieren ko men al na twaalf dertien dagen uit, de broedtijd is dus zeer kort. De jongen zijn naakt en blind, maar na een dag of zes begin nen ze reeds veren te krij gen. De opgroeiende jon gen maken hun aanwe zigheid duidelijk kenbaar door een aanhoudend „tsir-tsir-tsir". Ze worden gevoerd met voorname lijk insecten en wel in het

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7