Semeente wil zwembad mor 1,7 miljoen opknappen I lecent plan blijkt pas eerste aanzet: Dlitieke duidelijkheid over portzaal pas in „financiën" 1 Hier en Nu besteedt aandacht aan de Leusderhei Periodiek overleg over grondprijzen Concert voor ouderen Gemeente neemt uit zicht bij spoorweg overgang onder loep Leusdense zangkoren gaan naar Leersum Jeugdberaad kampeerde tl Commentaren/Meningen Voorbereiden Het historisch besef van het gemeentebestuur DONDERDAG 6 JUNI 1985 plaatselijk nieuws EUSDEN - Het voorstel, ils het college van B. en W. aan de gemeenteraad ift gedaan, om voor vier enhalve ton de kleedac- nmodatie van het zwem- op te knappen, blijkt de izet te zijn tot een volledi- opknapbeurt, die in totaal miljoen gulden moet gaan ten. Dat bleek dinsdag- md tijdens de vergadering de commissie openbare werken en ruimtelijke orde ning. De reden, om dit jaar met dit voorstel te komen is dat die financiële ruimt voor dit jaar was gereserveerd. Tijdens de verga dering bleek echter, dat de com missie van mening was. dat men hier mogelijk een eerste stap zet op een pad, waarvan de uiteinde lijke financiering nog in het duis ter is gehuld. Vandaar dat ook deze commissie zich aansluit bij het gezelschap, dat op 19 juni aanstaande het zwembad met een bezoek zal vereren. Dat ge zelschap bestaat inmiddels uit de commissies financiën, wel zijn en onderwijs, de sportstich ting, en nu dus ook de commis sie openbare werken en ruimte lijke ordening. Uit een toelichting, die werd ge geven bij monde van de heer D. Tigchelaar bleek, dat men voor een tien-fasenplan heeft gekozen, op grond van continuïteit, en vanwege de concurrentie-positie van het zwembad Alrich Parson (VVD) was degene, die het bedrag van 1,7 miljoen gulden ter tafel bracht ,,Het voorstel ademt de sfeer van laten we dat maar doen, en dan zien we welMaar je praat over de eerste stap van een tien-fasenplan, dat 1,7 miljoen gulden moet kosten. Dan moet je je wel afvragen, waar straks die andere 1,3 miljoen van daan moet komen," merkte hij op. Harm Offereins (GPV/SGP) had het vooral over ,,wat uit dit voorstel i li; -prak v.m' i waarheid" en constateerde dat, als men hiermee in zou stemmen, zich feitelijk verplichtte, ook de verdere plannen uit te voeren Hier werd tegen ingebracht, dat het zwembad niet meer aan de wettelijke eisen zou voldoen Eisen, die de laatste jaren aanmerkelijk zijn aange scherpt, aldus de heer Tigchelaar (namens de zwembadstichting) Alrich Parson had hier zijn beden kingen tegen. ,,Het kan best zijn, dat een presentatie van de plannen ook op mij zeer overtuigend werkt Maar we zijn hier bezig als bestuur, en dan zijn er vragen, die onbeant woord blijven: Wat gaat dit inhou den voor de exploitatie? Wat bete kent het voor de tariefstelling? Wordt die hierdoor zo onzinnig hoog, dat we er als gemeente nog meergeld bij moeten leggen, zodat het tot nog verdergaande subsidië ring leidt? Als je die vragen niet van tevoren in de beoordeling mee neemt, dan ben je als gemeentebe stuur niet zuiver bezig. Vandaar ook mijn vraag, of we als commis sie nog een bezinningsmoment krijgen tussen ons bezoek aan het zwembad op 19 juni en de verga dering van de gemeenteraad op 27 juni. I Moespot' in Achterveld zou ten koste van de nieuwe sportzaal gesloopt moeten worden, (van één onzer verslaggevers) ^tlJSDEN - Het ziet er naar uit, dat de politieke duidelijk- omtrent het voorstel voor de bouw van een nieuwe rtzaal in Achterveld pas komende maandag enigszins lalte krijgt. Afgelopen dinsdagavond werd tijdens de pdering van de commissie OW/RO tenminste duidelijk, iet voorstel, zoals heter ligt, zacht uitgedrukt, verwarrend kt. Sloop en afstoot van „De Moespot" en verkoop van het s raadszaaltje, de geringe financiële onderbouwing van voorstel, het ontbreken van een goed inzicht in de luiksmogelijkheden, afhankelijk van wat voor hal men ét, het waren allemaal zaken die genoemd werden. Ze Jen voor het grootste deel buiten de discussie gehouden, )at wethouder Jan Wagenaar (VVD) de discussie wenste iperken tot die aspekten, waar de commissie over kan en oordelen: ruimtelijke ordening en onderhoud. bleek praktisch ondoenlijk, irs, waar vanuit verschillende werd aangedrongen op onderhouds-arm gebouw, dat gevolgen voor de hoogte te bouwprijs. En die prijs is ook ikelijk van het gebruik dat men !e zaal wil gaan maken. Een hal kost meer, maar zou een hogere bezettingsgraad kunnen krijgen, omdat meer sporten er gebruik van kunnen maken. Dit nog los van de al eerder genoemde punten betreffende ,,De Moespot", waarvan men zich afvroeg waar dan de jeugd zou moeten blijven, als het gebouw zou verdwijnen, en het oude raadszaaltje, waarvan 'nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: Bert Vos vidredakteur: Hans Mosterd 'daktie: Caspar van Loo, Boudewina de Boer idaktie-secretariaat: Mia Veen levering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het oderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. edaktie en administratie: intoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkda- flgeopen van 09 00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 3-941495 (administratie) -941494 (redaktie). lonnementsgeld: 2,60 per jaar, 31.80 per half jaar, 16,15 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te toen ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze /dagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze spekteur bezorging, overdag 03420- 94206 bestellen foto's: heeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen •Iuitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding "gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto d geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 )en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), ifont ook contant betalen op ons kantoor, 'sden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- «ïtenkombinatie te Barneveld. sommigen vinden dat het niet kan worden afgestoten. Gespreksstof genoeg dus, maar verder dan de constatering dat er voor wat de ruimtelijke ordening geen bezwa ren zijn, afgezien van een detail betreffende de goothoogte, kwam men niet. Algemeen was men van oordeel, dat het voorstel onvol doende was onderbouwd, en dat men daar in de commissie finan ciën op terug zou komen. Daaraan voorafgaand wilde men wel meer informatie, hetgeen zo mogelijk zal worden geregeld. Eigenlijk bleek de verwarring het duidelijkst uit twee stellingen, die wethouder Wagenaar op tafel de poneerde. ,,Het pakket is een praatstuk. Het is niet zonder meer de bedoeling om het te accepteren Wethouder Van Woudenberg wil graag een werkkrediet, dan kan hij verder." zei Wagenaar. Tegen het eind van de discussie stelde hij echter, ,.dat het niet zo kon zijn, dat men eerst een krediet van ander half miljoen vaststelde, om vervol gens met al te grote eisen met betrekking tot het gebouw komt, om het onderhouds-arm te ma ken." Dat illustreert ten overvloede, dat het wel degelijk om een raadsvoor stel gaat, waarover men eind deze maand wil beslissen LEUSDEN/HILVERSUM - Het tv-actualiteitenprogramma van de NCRV, Hier en Nu, besteedt morgenavond aandacht aan het Structuurschema Militaire Ter reinen, dat maandag 10 juni in een bijzondere Kamercommis sie wordt behandeld. In Hier en Nu komt ook de Leusderheide aan bod, die volgens het struc tuurschema een nog grotere mi litaire funktie moet krijgen. Afge lopen maandag werden filmop namen op en rond de Leusder heide gemaakt door Hier en Nu. De uitzending van de actuali teitenrubriek van de NCRV be gint om 23.05 uur op Nederland 1. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er komt een periodiek overleg tussen het college van B. en W. en de gemeenteraad over de ontwikke ling van de grondprijzen. Dat was de conclusie van een discussie over dit punt. Aanleiding vormde het gevraagde krediet van ruim zes miljoen gulden voor het bouwrijp maken van het bedrijven terrein in „De Horst". Met dat krediet werd overigen ingestemd. Aanleiding tot die discussie vormden twee vragen van respec tievelijk Harm Offereins (GPV/ SGP) over de verlaggeving van de besteding van die gelden, en van Sjef ten Berge (VVD) over de wen selijke hoogte van de grondprijzen. Daarbij speelde zich een wat merkwaardige discussie af tussen de twee liberale partijgenoten over de grondprijzen. Het uigangspunt van Sjef ten Berge bleek de vraag voor welke hoogste prijs de ge meente grond kwijt zou kunnen raken. Jan Wagenaar had daar een heel andere visie op. ,,We moeten voorkomen, dat we in onderlinge competitie met buurgemeenten in concurrentie de grondprijzen gaan vaststellen. Dat is voor een particu lier gebruikelijk, maar als gemeen te moet je je anders opstellen. We hebben als gemeente de taak, om onze exploitatiekosten te halen, niet om aan winst te denken. De prijzen, die de gemeente berekent, zijn gebaseerd op de exploitatie-opzet van een plan, en niet op de marktwaarde. Ik heb me in het verleden uitvoerig geïnfor meerd over de gang van zaken in andere gemeenten Er zijn er in de polder, die zeven gulden per meter vragen, en waar niemand zich wil vestigen. Een andere gemeente vraagt driehonderdveertig gulden per meter, omdat het terrein aan een snelweg ligt. Dat is voor ieder een slechte handel. Als gemeente moet je dat niet doen, ook al omdat je een soort monopolie hebt. Maar toch is me gebleken, hoe snel een gemeente in de financiële pro blemen kan komen door ontwikke lingen in het grondbedrijf. Vandaar, dat ik, samen met die verslagge ving over langlopende kredieten, onderwerp wil maken van periodiek overleg," aldus Wagenaar. Ambtelijke bezwaren van amb telijk medewerker Van der Geer over de hoeveelheid werk, die met name de verslaggeving over langlopende kredieten met zich zou brengen, wuifde de wethou der terzijde. „Als de boel goed actueel gehouden wordt, valt dat best mee," waren zijn woorden. LEUSDEN - Het Hervormd en Gereformeerd Jeugdberaad hield afgelopen weekend een kampweekend voor kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar in Ermelo Maar liefst 81 kinde ren logeerden op de kampeer boerderij „De Aalbershoeve" waar verschillende spelletjes ge daan werden. Vrijdagavond vertrok de ploeg vanaf het Jeugdhonk aan de Ha- mersveldseweg In Ermelo aange komen werd een kennismakings- spel gespeeld, werd een nacht wandeling gemaakt en werden de kinderen beziggehouden met het maken van vliegers en brooddeeg- vervolg van pagina 1 voor de chterveldse uitbreiding is het op peil houden van de voorzie ningen (winkels, scholen). De pro vincie kon zich in de uitbreiding vinden, en hield als stok achter de deur: de uitwerking van het be stemmingsplan is aan de goedkeu ring van GS onderworpen „Er hoeft dus niet voor te omvangrijke woningbouw te worden gevreesd," aldus de provincie. Met die stelling van de provincie is de Raad van State-adviseur het niet eens. Hij is van mening dat GS niks in de melk te brokkelen hebben wanneer de uitwerking van het bestemmings plan volgens de „regels" is. „Als er meer woningen gebouwd worden dan waaraan behoefte is, kunnen GS niet hun goedkeuring onthou den." meent de adviseur. Al met al vindt deze ambtenaar van het ministerie dat het be zwaar van de Stichtse Milieufe deratie gegrond is. Hij tekent erbij aan, dat het nodig is een pas op de plaats te maken met de woningbouw in Achterveld tot na 1990. BEDRIJFSTERREIN De Stichtse Milieufederatie heeft ook bezwaar gemaakt tegen de naar haar mening te grote opzet van bedrijfsterrein De Fliert in Ach terveld Het terrein, dat is opgeno men in het bestemmingsplan Ach terveld, zou volgens de federatie slechts beschikbaar moeten zijn voor bedrijven met een lokale funk tie. De gemeente is echter van mening, dat De Fliert bedoeld is voor bedrijven die in de kern Ach terveld zijn gevestigd en daar niet meer te handhaven zijn, voor be drijven die in het buitengebied lig gen en daar niet thuishoren, en voor nieuwe bedrijven met een lokale funktie. De adviseur kan zich wel vinden in de argumentatie van de gemeente, maar vindt de gere serveerde twee hectaren bedrijfs terrein wat erg veel „Gelet op de beperkte omvang en funktie van Achterveld acht ik de onttrekking van 2 ha grond aan het agrarisch gebruik vooralsnog niet nodig noch gewenst, ook al is de grond eigen dom van de gemeente." De advi seur denkt dat één hectare genoeg is voor achterveld. Een gemeentelijke delegatie zal 19 juli naar Den Haag reizen om het advies van de ambtenaar aan te vechten bij de Raad van State. LEUSDEN - In samenwerking met de WOL (Welzijn Ouderen Leusden) geeft de harmonie van muziekvereniging Lisiduna vrijdag 7 juni een concert, speciaal voor ouderen. Deze uitvoering wordt ge houden in aktiviteitencentrum De Korf en begint om 20.00 uur. Het concert duurt circa vijf kwartier De toegang is gratis. figuren. Zaterdagavond waren de jeugdleden getuige van een 'echte' boerenbruiloft. Zondag was er een kerkdienst in de open lucht. Er werd een verhaal verteld en liedjes ge zongen. Aan het slot van het week end werd een speurtocht gehou den in de bossen van Ermelo. LEUSDEN - De gemeente gaat het uitzicht bij de spoor wegovergang in de Hamers- veldseweg eens onder de loep nemen. Het groen bij de overgang vormt volgens sommigen een belemmering van het uitzicht. Naar aanleiding van een ongeval dinsdag op de spoorwegovergang, waarbij een vrachtauto in botsing kwam met een tegemoetkomende personenwagen, viueg Joop van Loenen (CDA) tijdens de vergade ring van de raadscommissie open bare werken en ruimtelijke orde ning aandacht voor de spoorweg overgang. „Er is vandaag daar weer een ongeluk gebeurd, en ik zou ervoor willen pleiten, dat er wat gedaan wordt aan de dennebomen die er staan Ze zijn weliswaar prachtig, maar ze belemmeren het uitzicht in belangrijke mate",merkte Van Loenen op. Wethouder Jan Wagenaar zei het tijd te vinden, dat de situatie op de Hamersveldse- weg ter hoogte, van de onbewaakte spoorwegovergang eens in ogen schouw wordt genomen. Bij het ongeluk dinsdag op de overgang, doordat de vrachtwa gen te veel naar links was uitge weken, raakte niemand gewond. Het wordt de Leusdense gemeenteraad niet gemak kelijk gemaakt. Tijdens een tweetal commissievergade ringen, waarin de agenda punten voor de komende raadsvergadering werden besproken, is dat wel geble ken. Het ontbreekt in die raads voorstellen dit keer namelijk in opvallende mate aan es sentiële informatie. En zon der die informatie is het moeilijk, om de juiste beslis singen te nemen.Op deze wijze dreigen er een paar zaken, voor waar het die ge degen afweging betreft, in het gedrang te komen. Doen we een kleine greep uit de agenda van deze maand, dan blijkt dat het voorstel voor de bouw van een sportzaal in Achterveld niet alleen veel te gecompli ceerd is, het is bovendien, met name op het financiële vlak, onvoldoende onder bouwd. Het voorstel met betrekking tot „De Geut" is niet alleen onvolledig, het mist de hele essentie, waar het om gaat. Het voorstel voor het op- knaoDen van het zwembad ten bedrage van 450.000,-, „toevallig" net het voor dit jaar gereserveerde bedrag, kan worden betiteld als tipje van de 1,7 miljoen kostende sluier. En tenslotte worden raadsleden met betrekking tot gepleegde kontraktbreuk inzake een grondverkoop niet geïnformeerd, voordat ze daar uitdrukkelijk om vra gen. Dat is niet meer af te doen als een slordigheidje, maar raakt het vermogen tot daad werkelijk functioneren van de gemeenteraad. Onder het mom van ge brek aan tijd wordt de raad onder druk gezet, om deze maand over de genoemde zaken een beslissing te ne men. En dat, terwijl inmid dels duidelijk is geworden, dat de financiële gevolgen van een aantal beslissingen nog niet of nauwelijks zijn te overzien. Een gemeenteraad, die zichzelf respecteert, zou daar maar één antwoord op moeten hebben: het col lege terug naar af sturen met de mededeling, dat men voortaan de voorstellen be ter dient voor te bereiden. M. Nog niet zo lang geleden werd in Leusden de Histori sche Kring Leusden opge richt. Een verheugende ge beurtenis voor een gemeen te, waar in de loop der jaren al zoveel van het oude was verdwenen, zonder dat er iemand echt naar kraaide. Nu denkt men bij het woord „historie" vaak aan zaken die ver in het verleden lig gen. Met andere woorden: het moet bijna pré-histo risch zijn om interessant te zijn, om het eens zwart-wit te zeggen. Met name in Leus den hecht men blijkbaar wei nig waarde aan oude dorps gezichten, gezien het feit, dat verschillende dorps-ge zichtsbepalende objecten in de loop der jaren met de grond gelijk werden ge maakt, zoals de Tabaks- schuur, huize Ansfridus, 't Spul, verschillende boerde rijen en woningen langs de Hamersveldseweg etc. etc. En nu komt dus Achter veld aan de beurt. Achter veld wil graag een sport zaal? Oké, daar willen we wel aan mee werken, maar dan moet de Moespot worden afgebroken, zodat daar geen cent meer aan gespendeerd hoeft te worden. Over histo risch besef gesproken. We kunnen ons nog levendig herinneren, hoe er werd ge- diskussieerd over het be houd van de St. Jozefschool, omdat die school in de laat ste wereldoorlog belangrijke historisch geachte bespre kingen hadden plaatsgevon den tussen geallieerden en Duitsers over de voedsel- droppingen. Het compromis was toen na veel discussies: een deel van de school laten staan en gebruiken voor jeugd-aktlviteiten. Dat werd dus de Moespot. Deze week begonnen we weer op nul en kunnen de diskussies weer gestart wor den: de Moespot moet ook maar afgebroken worden, omdat het gebouw zo weinig wordt gebruikt.Met vol doende historisch besef zou er gesproken kunnen wor den over het gebouw(tje) als een plaats, waar bijvoor beeld best een soort oor logsmuseumpje zou kunnen worden ingericht. Een histo rische plek, genoemd in ver schillende boeken over de geschiedenis van de tweede wereldoorlog. Maar dat kost geld, opruimen levert geld op. Met voldoende histo risch besef zou geen enkele partij een dergelijk voorstel van het gemeentebestuur hebben laten passeren zon der erop te wijzen, dat af braak van de Moespot niet aan de orde mocht komen. Alleen Harm Offereins had de moeite genomen om zich af te vragen in hoeverre de Moespot bij het sportzaal- voorstel betrokken zou moe ten worden. De Achtervelders kunnen nu wel spontaan applaudise- ren als een fraktiewoord- voerder stelt, dat die sport zaal er moet komen, maar gezien het feit, dat de raads leden hun bedenkingen heb ben tegen het gevraagde be drag, denken wij, dat er maar niet te hard geklapt moet worden. Politiek gezien werkt het anders, zeker in Leusden. Het gemeentebe stuur wil de zaak zo mogelijk deze maand nog afronden. Zoals gebruikelijk wordt de raad dus onder druk gezet en dan willen er nog wel eens gekke dingen gebeu ren, die later worden be treurd. Het lijkt ons toe dat het gemeentebestuur er veel beter aan doet om een wel overwogen voorstel te lan ceren en daarbij het nodige historische besef toont. Het voorstel, dat nu op tafel ligt kan de toets der kritiek op geen enkel punt doorstaan. Het is broddelwerk, dat al leen maar veel diskussie op zal leveren en straaks bijge schreven kan worden in de annalen van de Leusdense politieke geschiedenis als de zoveelste affaire. Achterveld verdient een sportzaal. Daar dient een krediet voor te worden ver schaft. Dat zou zo langza merhand gezien de enorme bedragen die voor Leusden- centrum aan sportvoorzie- ningen worden uitgetrok ken, geen punt mogen zijn. Achterveld verdient tevens de plaats, die zij in de histo rie rechtmatig inneemt. Het is onjuist om de enig overge bleven tastbare herinnering aan historische feiten met de grond gelijk te maken, om dat anders een nieuwe of verbouwde sportzaal niet betaald kan worden. Dat is een onzindelijk voorstel, dat zo snel mogelijk ingetrokken dient te worden. V. LEUSDEN - Twee koren uit Leusden, het kerkkoor „Hamers- veld" en het christelijk gemengd koor „Kunst Veredelt" hebben hun medewerking toegezegd voor een grote kooravond die ter afsluiting van het seizoen dat door zangvereniging „De Lof- stem" uit Leersum georgani seerd wordt. Het geheel vindt plaats in de Johanneskerk aan de Lomboklaan in Leersum en begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.30 uur open en de toegang is gratis. Verder verlenen koren uit Leer sum en Woudenberg hun mede werking aan deze avond. De pia nist is Alex van Harten, als organist treedt Ton Blom op. Dirigent en algehele leiding is in handen van Pieter Leebee. ledereen is van harte welkom.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3