r Nieuwe razendsnelle sportlimousine Het oerwoud won en toch waren er geen verliezers Alfa 75: ij* Lancia Prisma turbodiesel Ford Sierra XR4X4 Paco Rabanne kleedt Seat's aan door Henk Budding jr !z: Nieuw Renault Paradepaard 25 V6 Turbo Nieuw: DONDERDAG 6 JUNI 1985 Dit jaar viert Alfa Romeo, af zoals de fabriek aanvankelijk heette „Anonima Lombarda Fabrica Automobili", zijn 75-jarig bestaan. Reden voor het Italiaanse merk der sportieve hoogstandjes om de vervanger van de huidige Giullietta Alfa 75 te noemen. Na de zomervakantie kunnen we Alfa's jongste aanwinst op de Nederlandse markt verwachten. Bij de introductie van de Alfa 33 in 1983 deelden de Alfa-bollebozen mee voorlopig ieder jaar een nieuw model te lanceren. Nog in datzelfde jaar verscheen de Arna, een co-productie tussen Nissan en Alfa. In het thuisland Italië rijden ze bij bosjes, want de grenzen zitten daar nog potdicht voor Japanse importautomobielen. In Nederland rijdt de Arna nog steeds niet. Volgens de Public Relations man van Alfa Nederland om de simpele reden dat hij voor ons te duur is. ,,Voor de prijs die Italië vraagt, kunnen we deze overigens erg leuke wagen hier te lande niet concurrerend brengen. We hebben immers ook de „33". Vorig jaar verscheen de Alfa 90. Een fraaie reislimousme in de grotere middenklasse en nu dan de Alfa 75. Alfa Romeo ligt dus keurig op schema. Enkele weken geleden reden we in de omgeving van Milaan de eerste honderden kilometers met Alfa's nieuwkomer. Motoren Direct al levert Alfa zijn nieuwe ling met keus uit vijf versies. Het verschil zit 'm voornamelijk in de motor. De 1.6, 1.8 en 2.0 liter viercilinder zijn nauw aan elkaar verwant (respectievelijk 1570, 1779 en 1962 cm3). In genoemde volgorde leveren ze 80.9 kW (110 pk) bij 5800 tpm. 88.3 kW (120 pk) bij 5300 tpm en 94.1 kW (12S pk) bij 5400 tpm. Al met al goed voor resp. 180,190 en 195 km/u. Daarnaast verschijnt er een 2.0 turbo-dieselmotor voorzien van een interkoeler. Deze „oliestoker" perst er het indrukwekkende ver mogen van 69,9 kW (95pk) bij slechts 3300 tpm uit. Een topsnel heid van 175 km/u mag er ook best zijn. Als klap op de vuurpijl zien we de Quadrifoglio Verde-uitvoering Onder de sterk aflopende motor kap van de QV staat een V6 injec tiemotor met een cilinderinhoud van 2492 cm3, goed voor 114.7 kW (156 pk) bij 5600 tpm. Zijn topsnel heid ligt rond de 210 km/u. Via een gesynchroniseerde vijf- bak worden de achterwielen aange dreven. Evenals bij de Giulietta vinden we koppeling/versnellings- bak/differentieelpartij - de zoge naamde „transaxle"-constructie - vóór de achteras. Dit leidt tot een bijna exacte splitsing van het eigen gewicht. Was weer een grote positieve invloed heeft op de nj- kwaliteiten van dit scheurijzer Met uitzondering van de 2.0 turbodiesel krijgen alle 75-modellen een vijf- bak met een „echte" vijfde versnel ling. Vóór bezit de Alfa 75 onafhanke lijke wielophanging opgehangen aan dubbele vertikale wielgelei- ding. Achter vinden we de vrij dure „DeDion"-as. Een starre as met het Watt parallelogram. Dit systeem houdt de wielen constant vertikaal op de weg, garandeert een optimaal contact tussen banden en wegdek en draagt bij tot de voorspelbaar heid van het gedrag van de Alfa bij het nemen van bochten, zowel bij vol gas als bij loslaten van de rechterpedaal. Het zowel in hoogte als in lengte richting verstelbare stuurwiel is van het type tandheugel. Op de 2.0- 2.0 TD en QV kan men tegen meerprijs een hydraulische stuurbekrachti ging bestellen. Deze stuurhulp werkt degressief van duidelijk werkzaam bij langzaam rijden, tot vrijwel nihil bij hoge snelheden. Rondom bekrachtigde schijfrem men (bij de QV zelfventilerend) waarborgen een uitstekende ver traging. De remmen zijn verbonden met een verklokker, die de slijtage van de remblokken signaleert. Gezicht a la „33" Qua uiterlijk verschilt de nieuwe Alfa 75 duidelijk van zijn voorgan ger de Giulietta. De ontwerpers namen veel lijnen over van de ,,33". Voor de echte Alfa-liefheb bers misschien een teleurstelling. Immers het Giuliettagezicht ver dween min of meer. De markante wigvorm nam nog meer toe. Veel aandacht besteedde men aan de tails waarbij de nadruk vooral ligt op de stroomlijn en het sportieve karakter. De van binnen uit te openen kofferbak nam tot 500 liter toe. In het hart van de licht metaalgrijs gespoten grille zien we het klassie ke Alfaschildje. Pal voor de gelijm de gelaagde voorruit kreeg de mo torkap een enigszins opstaande rand. Hierachter bevinden zich de ruitewissers en roosters voor de verwarmings- c.q. ventilatielucht Door de lijnen op de flanken naar achteren uit te waaieren werd de wigvorm sterk onderstreept. Chroomwerk ontbreekt. Zowel vóór- als achterbumper lopen door tot aan de wielkasten. Forse achterlichtunits ondermeer voorzien van twee mistlampen zijn onderling optisch verbonden door een reflecterende oranje band. Ook de woonkamer nam Alfa Romeo stevig onder handen. Wie in de nieuwe Alfa stapt merkt meteen dat de inrichting volgens nieuwe in zichten werd ontworpen De stylis ten beperkten zich niet tot het funktioneel onderbrengen van de voornaamste bedieningsorganen. Ook de overige knoppen en hen dels, instrumenten en waarschu- wingslichtjes staan op ergonomisch verantwoorde wijze gerangschikt. Net zoals op de „90" laat de kli maatregeling zich gemakkelijk be dienen via draaiknoppen op de middenconsole. De U-vormige handrem, die we voor het eerst op de „90" zagen, herhaalt zich in de „75". Eerste rij-indruk Volgens Emanuele Salini, pro- dukt-marketing manager van AlfaN Romeo ligt de 16 1 binnen het Financiële bereik van de modale autokoper, terwijl de Quadrifoglio Verde zelfs de meest veeleisende gebruiker tevreden stelt. „Het pro fiel van de Alfa 75-koper ziet er voor ons als volgt uit. hij is jonger dan de Alfa 90-klant (leeftijd 35 tot 45 jaar), hij houdt van hoogpreste- rende, temperamentvolle en com fortabele wagens die zijn eigen per soonlijkheid voor een deel tot uit drukking brengen. Tevens wil hij voor zichzelf en zijn gezin een - ■röOffll m 'V4 1c do De Camel Trophy 1985 is geschiedenis. Eén dezer dagen dook de karavaan van 80 man in 26 vierwiel aangedreven Landrovers weer op in startplaats Balikpapan aan de kust van Oost Kalimantan. Na een taalfdaagse tocht door de eeuwige „groene hel" van Borneo. Duitsland won, Japan werd tweede, Zwitserland pakte de derde plaats en Nederland en België deelden als goede buren de vierde plaats. Ruim een jaar geleden bracht Renault de 25-serie op de Neder landse markt. Sindsdien zijn er ruim 170.000 stuks geproduceerd Binnenkort breidt Renault de bij zonder succesvolle 25-reeks uit met een nieuw sportief en luxueus vlag- geschip, de 25 V6 Turbo. Renault rust deze wagen uit met een V6 PRV motor voorzien van een Garrett T3 turbocompressor en een geavanceerd Renix ontste kingssysteem en elektronische ben- zine-inspuiting. Dit potente blok levert maar liefst 133 kW (182 pk) bij 5500 tpm, terwijl het maximum kippel 280 Nm (28.6 mkg) bij 3000 tpm bedraagt. Hij jakkert hiermee de sprint van 0-100 km/u af in 7.7 sec. Renault geeft een topsnelheid van boven 225 km/u op. Ruim voldoen de dachten we zo Om deze hoge prestaties goed te kunnen verwerken wijzigde men het onderstel Rond de lichtmetalen 6 J 15 velgen zien we 205/60 R15 V laag-profiel-sloffen. Standaard be schikt de wagen over een Bosch antiblokkeersysteem van de rem men. Evenals bij de andere Renault 25-modellen staat het uitrustingsni veau op hoog peil We zien een boordcomputer, signalering van nalatigheden door een computer stem, infrarode afstandbediening van de vier portieren en achterklep, elektrisch verstelbare en verarmde buitenspiegels, veloursbekleding, turbodrukmeter, elektrisch verstel bare voorstoelen en een speciaal stuur. Vanaf juli staat de Renault 25 V6 Turbo bij de dealers. Het opmerkelijkste feit van de Camel Trophy '85 is zonder twijfel dat de deelnemende teams in rond twaalf dagen precies 510 kilome ters hebben afgemodderd in de jungle van Borneo. Een record bin nen dit record vormde de op 23 april „verreden" dagafstand van 400 meter. Het zegt alles over de werkelijke winnaar op alle fronten: een doordrenkt stuk oerwoud dat bestand bleek tegen Landrovers, machetes, kettingzagen en de 32 fanatiekste „chauffeurs" uit acht verschillende landen Na de luchtbrug deed zich nog maar een wat waterige handicap voor. Een hele nacht lang plensden muren van regen omlaag. Tien cen timeter water per minuut. Een weg die een makkie leek veranderde in een 250 meter lange, bijna twee meter diepe rivier Arie Plugers en Will Walters (Nederland I) hadden de moed er als eersten in te duiken en zonken Half drijvend, half zin kend wist men via lieren aan de overkant te komen. Kaarten geschud Vanaf het begin speelde de strijd om de meeste punten in de klasse mentsproeven zich af tussen de teams van Nederland, West-Duits- land, Japan en Zwitserland. Dat er op de laatste kilometers nog wat motorische problemen waren was pech voor autodealer Walters en politie-instructuur Plugers. Maar hun prestatie was er met een vierde plaats, net als die van hun landge noten Eikelboom en Oudenampsen met een zevende plaats, niet min der om. Winnen van jezelf, dat is de hoofdprijs van elke finalist in dit tropisch-mechanisch evenement, dat officieel duizend mijlen (1600 km) dient te duren. Misschien is die prijs in deze kortste Camel Trophy tot nu toe, wel de waardevolste. Specialiteiten Een avontuur, zeker, maar meer nog een expeditie, vonden de Ca mel Trophy rijders. Twaalf dagen en nachten zwaar werk. Bospaden meter voor meter schoonhakken met kapmessen en bijlen, spitten in de taaie klei, half weggespoelde bruggetjes herstellen, nieuwe brug gen slaan, blijven oppassen voor spinnen en slangen en vooral vech ten tegen klamme hitte, vermoeid heid. De voor de puntentelling nu eenmaal noodzakelijke klasse mentsproeven, waaronder „hill- climbs" op topsnelheid, vielen erbij in het niet. Vrijwel iedere specialist in het illustere gezelschap kwam vroeg of laat aan zijn trekken. De Neder landse piloot Jouke Eikelboom on derscheidde zich als eersteklas bruggenbouwer, bosbouw inge nieur Kretschek (Brazilië) hanteer de de kettingzaag als een supcrchi- rurg: de Duitse niecamciën Hein/.e Kallin kreeg Landrovers die twee uur onder water hadden gestaan binnen vijf minuten aan de praat („vraag me niet hoe") en de „Hol landers" herden een hele nacht lang de Landrovers een zeer steile ri vierbedding op. Door de lucht En toch kwamen de mannen letter lijk vast te zitten aan alle kanten. Op de door bomen en ander groen overwoekerde bospaden was er op een gegeven moment geen doorko men meer aan. De helikopter-ope ratie „big lift" die al in de route was opgenomen, werd naar voren ge schoven. Woensdagmorgen 24 april om zes uur lagen de mannen onder hun voertuigen om er met alle mogelij ke middelen de kleikoeken van zeven dagen af te bikken. De wa gens zouden anders te zwaar zijn voor de helikopter die ze een voor een vijftien kilometer verder moest droppen. Daar waren vanuit de lucht weer begaanbare wegen ge signaleerd. Van de zwaardere Landrovers, van de dokter, team leiders en monteurs, moesten ook de deuren, lieren, accu's en stoelen worden gestript. Het gebeurde, het lukte en opnieuw was een wonder lijk record bijgeschreven in het Camel Trophy geschiedenisboek. wagen met een maximum aan ve ligheid," aldus Salini. Fraaie volzinnen, maar laten wi zelf eens zien wat de Alfa 75 in zij mars heeft. We rijden eerst met 2.5 VQ om daarna de 2.0 1 onde handen te nemen. Vrijwel gee ander automerk telt zoveel sportü «k ve bolides in zijn programma a r\ Alfa Romeo. Dat geldt ook weer voor de „75' Op de grote weg gedragen de w; gens zich perfect. Dankzij dat ma onderstel staat de koersvastheil to op hoog niveau. Onder alle omstai [es digheden verloopt de besturin C) probleemloos. Ook snel bochtei werk laat de Italiaan ongestraft t« Beide motoren produceren ee in: lichte specifieke Alfabrom. Echte md beduidend minder dan we van d|da> Alfa's gewend zijn. Vooral de „zescilinder" werl lag bijzonder soepel. Veel schakele in? hoeft niet. Alfa meldt een nieuw t versnellingsbak, maar ook nu lui !0 snel schakelen niet zonder klik nt klak geluiden. Vooral rap naar zij één gaat niet zonder enig gekraak 10 Over de stoelen en geprofileerd achterbank niets dan lof. Bij goo en smijtwerk blijft men dankzij d 25 zijdelingse steun recht achter hi 10 driespakige sportstuur met de rot i\o de toeter in het hart. Er is veel zici iei rondom. Alleen de brede achterst- len nemen een pietsie blikve! de schuin naar achteren weg. We adv seren daarom bij aanschaf van ee „75" meteen een rechterspiegel t laten monteren. Door de grote pl =p: fonniër plus een spotje en ee dc lichtje naar achteren gericht, li|! een schuifdak ons onmogelijk Prijzen Over aanschafprijzen is nog gee zinnig woord te zeggen. Pas vla voor de levering maakt vaderlant Alfa-importeur die bekend. Dat hoger zullen zijn dan die van Giulietta staat buiten kijf. We ken op bedragen tussen 30 en mille. D) te ïl vergrendeling, elektrisch te bedie nen voorruiten en een knap gest) leerd instrumentenblok. Lancia timmert evenals landgenoot Alfa Romeo flink aan de weg. Eerder dit jaar verscheen de luxueuze Thema en komende herfst kunnen we de kleine Ypsilon tegemoet zien. Bovendien lanceert Lancia september aanstaande zijn Prisma met een turbodiesclmotor. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat in thuisland Italië ruim 26% van alle in 1984 verkochte personenauto's oliestokers zijn, wat neerkomt op zo'n slordige 425.000 eenheden. Een forse markt dus. Hierin had Lancia met nog geen 9000 stuks maar een klein aandeel. Met de komst van de Prisma Turbo DS denkt Lancia hierin echter verandering te brengen. Zij plaatsen de van Fiat bekende 1929 cm3 zelfontbrander in het vooronder. Door toevoeging van een uitlaatgascompressor en een interkoeler garandeert dit blok prestaties die vergelijkbaar zijn met de Prisma 1500 benzineversie. Daar staat een bijzonder laag die- selolieverbruik tegenover. Een sprint van 0-100 km/u in 12 9 seconden en een topsnelheid van 170 km/u kan men als prima rapportcijfers beschouwen. Deze goede getallen dankt de diesel voornamelijk aan de toevoeging van de KKK K16 turbo plus inter koeler. Hierdoor steeg het maxi mum vermogen ten opzichte van de „ongeblazen" diesel van 48 kW (65 pk) naar 59 kW (80 pk) bij 4200 tpm. Ook het maximum koppel nam drastisch toe van 119 Nm voor de „gewone" DS tot 172 Nm bij de Turbo DS. Alleen de toevoeging van een turbo en een interkoeler is niet voldoende. Men wijzigde te vens de nokkenas voor een betere kleptiming, voegde een oliekoeler toe, versterkte de drijfstangen en gaf de zuigers oliekoeling. Stan daard krijgt de Prisma TD een vijfversnellingsbak. Uiterlijk blijkt alleen uit de aan wijzing TD aan de achterzijde dat een turbodiesel de voorwielen aan drijft. De wagen is van huis uit com pleet uitgerust. We noemen details, zoals: stuurbekrachtiging, in hoog te verstelbaar stuur, centrale deur- 3C INDRUK Tijdens een eerste kennisra: kingsrit voelden we Lancia's jon; re< ste aanwinst stevig aan de tan» Naast de hoge topsnelheid en hi pittige accelereren blijkt deze ,,di( sel" uitzonderlijk soepel. Al ron 1500 tpm toont hij een fikse trek kracht, die pas boven 4000 tpi afneemt. Daarbij blijft het pretti stil in de cabine. Vanaf de fijn zittende zetels overzien we het overzichteli] dashboard. De Prisma TD voe >1 zich goed thuis op de snelweg e te het best gedurende grote afstandei Over de prijs wil Lancia nog niet 'b zeggen. de Tot voor kort bezat Audi het monopoly op het gebied van parmant vicrwielaangedreven limousines, maar hier komt thans snel verandering. Bij ondermeer Mercedes, BMW, Peugeot en binnen eigen gelederen, Volkswagen sleutelt ijverig om de achterstand in te lopen. VW biedt al een 4x4 Passat Variant onder de naam Syncro aan, die spoedig wordt gevolgd door een Golf Syncro. Wat rallywagens betreft is men al verder gevorderd Zo viert Peugeot dit jaar grote successen met zijn 205 4x4 op rally-gebied en ook Ford stort zich op deze markt en wel met een uiterst sportieve versie van de succesvolle Sierra, de XR 4x4. De ze week introduceert Ford de Scor pio als opvolger van de Granada en Ford's volgende stap zal een vier- wielaangedreven Scorpio zijn Op twee belangrijke punten ver schilt het Ford 4x4-systeem ten opzichte van het al langer bekende systeem bij de concurrentie. Door op de achterwielen een grote kop pel over te brengen dan op de voorwielen blijft de nadruk op de achterwielaandrijving liggen Te vens kent het systeem zelfblokke- rende differentieels van het viskeu ze type. Deze gaan het doorslippen van de wielen tegen. Hierdoor knigt de wagen een optimale trek- krachloverbrengmg en weghgging onder alle weg- en weersomstan digheden, zonder dat de piloot de differentieels eerst met de hand moet vergrendelen Tot de standaarduitrusting van de Sierra XR 4x4, zoals Ford dit scheurijzer officieel noemt, be hoort een bekrachtigde stuurinrich ting met een overbrenging die ge leidelijk dirckter wordt naarmate de wieluitslag toeneemt. In tegenstelling tot de Sierra XR 4i heeft de XR 4x4 een vering die 12% stugger is en dat is zeker niet onterecht. Immers de XR 4i zet voor een dergelijke gooi- en snujt- wagen veel „power" op de weg, terwijl de vering voorheen altijd een pietsie aan de weke kant was. Onder de motorkap van de Sierra XR 4x4 staat evenals bij de XR 4i de bekende 2.8 liter V6-injectiemotor in combinatie met een vijfversnel- lings handschakelbak. Komende herfst kan men zich de XR 4x4 aanschaffen met (tegen meerprijs) een geavanceerd elec- tronisch geregeld anti-blokkeer- remsysteem. Even sturen Tijdens de landelijke persintro ductie van de Scorpio stond er tevens een Sierra XR 4x4 gereed voor een proefrit, waar we natuur lijk indoken, temeer omdat we de Scorpio al uitvoering in Autotaai behandelden, zowel wat techniek als wat rijden betreft. Deze ontmoeting kwam vooral niet ongelegen daar we met een uitvoe rige test van een Audi 90 Quattro bezig waren. De Sierra XR 4x4 stuurt erg direct, waarbij de bekrachtiging (te) sterk belpt. Vanuit het vooronder stijgt de specifieke „zespitter"- brom omhoog, die veel rijgenoegen voorspelt. De wagen luistert gretig naar het gas, laat zich bijna haaks de bocht omzetten, maar dan moet wel met de voet op het rechterpe daal gebeuren. Laten we die pedaal los dan wil het achterwerk wel uitbreken met alle eventuele nare gevolgen vandien. Ford rust deze snelle rakker nog al sober uit. Weinig of geen „spor tieve" tierlantijnen Zelfs voo." ge tint glas en/of elektrisch te bedie nen ramen moet men een forse meerprijs betalen Voor de Sierra XR 4x4 telt men krap 50 mille neer. Veel geld, voor een behoorlijk brok rijplezier Seat laat zich niet onbetuigd, dat zal niemand ontkennen. Met de Fura, Ronda en Ibiza behappen ze een stevig deel van de Nederlandse markt Binnenkort komt daar een nieuweling bij, de Malaga. In principe een Ronda met aangebouwde kofferbak. Vooral Seat's eerste volledig eigen produkt, de Ibiza leent zich bijzonder voor „tuning", zoals bijvoorbeeld het bedrijf Interstate uit Delft dat verzorgt en dat van de Ibiza een geweldig aangekleed karretje maakte. Ook in thuisland Spanje kan men er wat dat betreft wat van. Zo staat er op de huidige Autosalon te Barcelona een exclusieve Ibiza Rabanne. Een door de Spaanse modekoning Paco Rabanne aange klede Ibiza. Zowel de binnen- als de buitenzijde werden op zijn aanwijzingen getooid. Tevens levert hij onder Ibiza s naam een collectie kleding in de kleuren zwart en grijs.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 8