Balen stro verloren Spaanse >ntboezemingen ostenrijkse muzikanten september naar A'veld Bingo bij Blijhof iderlijk ïvuil In rol van wethouder Verkeerd verlangend :ml Rollathon Ingezonden 52 R tLM DINSDAG 11 JUNI 1985 Loep op Leusden •woners van de wijk ihouten in Leusden >n in hun woongenot imerd, doordat steeds illegaal tuinafval in de wijk gestort." Zo begint een bericht" van N. Vissers- ir Steen, woonachtig aan J ndwegindewijk 'houten. itoort zich aan de illegale ngen en wijst er in haar •n erichtop,dat het ïeren van (tuin)afval den is. „De politie kan op Ivan de Algemene Politie dening verbaliserend den tegen overtreders", ft mevrouw Vissers. Zij vvi rouwens wel de oorzaak niet legale gedumpte val: „De gemeente len heeft in het verleden >geling getroffen dat op le tijden in het jaar-als de omer- dan wel winterklaar akt moet worden - er op hillende plaatsen in de erzamelplaatsen voor val worden ingericht. Deze letuineigenaren jedoelde geste ontaardde edig, en de tijdelijke valdepots werden al lig gebruikt als anente stortplaatsen voor n ander huisvuil." hjw Vissers wijst er op, dat nvuilplaatsin ihouten is opgeheven, Ide omwonenden een en zeer storend vonden. Is bekend dat de gemeente e problematiek van het uil zit. Telkens blijkt weer de „tuinaktie" mensen fval blijven stortèn op de waar het bordje „tuinvuil" gestaan. Niet alleen in ihouten, maar ook in wm jm w. '2*, -V'.'-rTv. ffr .r Xfl Jii- V. - v" LEUS DEN - Met vereende krachten ruimen deze mannen de balen stro op die een vrachtwagen donderdagmiddag verloor op de Groene Zoom. De lading begon te schuiven en viel van de wagen toen de scherpe bocht, ter hoogte van de Bankgirocentrale, werd genomen andere wijken van Leusden. Vroeger nam de vuilnisman de oude bladeren, het onkruid en de gesnoeide takken mee, of bracht je het afval uit de tuin naar de gemeentewerf. Een oplossing voor het huidig probleem? Wordt Alrich Parson (VVD) na de verkiezingen volgend jaar de nieuwe wethouder van financiën? Insiders vertrouwen hem die politieke funktie zeker toe. Zelf hoor je hem daar natuurlijk niet over. Maar gisteravond, tijdens de vergadering van de raadscommissie financiële en economische zaken, leek het er even op, dat Parson een voorschot nam op de taak van wethouder. Nadat de huidige verantwoordelijke voor de gemeentelijke centen, Fons Ummels (CDA), ongemakkelijk alle aanvallen uit de frakties op het sportzaal Achterveld- voorstel had aangehoord, zei Parson: „Wethouder, als u hierover geen opmerkingen wilt maken, dan doe ik het." Vervolgens een beetje stekend „U moet toch uw beleid verdedigen!" Blijven we bij wethouder Ummels en diens mogelijke kroonprins Alrich Parson. In de vergadering van de commissie financiën zou een voorstel worden behandeld om grond aan Mariënhove te verkopen aan Suomi Blokhutbouw. De bouwkavels waren al eens verkocht aan mevrouw Eman uit Leusden- zuld, maar zij heeft de gemeente te kennen gegeven af te willen zien van de koop. Omdat Corrl Verduin (PvdA) graag wat meer achtergrondinformatie wilde hebben, vroeg ze aan wethouder Ummels of ze die in een besloten gedeelte van de vergadering kon krijgen. De wethouder had geen bezwaar en keek vervolgens vragend naar Parson. De VVD'er verbaasd: „Ik denk niet dat u mijn goedkeuring hiervoor nodig heeft." Ummels: „Nee hoor, maar hoe bedoelt u?" Parson: „U keek me zo verlangend aan." Ummels: „In het geheel niet, dat zou alleen maar een verkeerde indruk kunnen wekken. zullen best Leusdenaren jn die weten wat de afkor- ig CML betekent. Ik heb ins geprobeerd het in Ro- einse cijfers over te zetten i kwam niet verder dan 950, \ar heb ik ook niks aan. M is duizend, C ervoor is onderd eraf en L er achter is 'iftig erbij, het resultaat is in 950. Is ik CenL bij elkaar tel kom aan honderdvijftig, dat is wat het aantal 'ontboeze mingen dat de Leusder Krant de loop der jaren zo welwil- iid heeft geplaatst, aar CML staat voor het Co- 'ité Milieuzorg Leusden en it is een al jarenlang actieve roep mensen die zich be- )rgd maakt over het Milipu, at dat ook zijn mag. Er wa rm en zijn strijdbare lieden bij i ook die een persoonlijke i ak nastreefden, et begon eigenlijk met de algroen-actie die verhin- rde dat al te rig ore u ze plan- en voor luxueuze bungalow- .1 uw op hele grote kavels •er het Kanaal en elders uit boord zouden worden. anuit die actiegroep ont- onden commissies die mee llden praten en in wilden mreken in de plannen van B en W en raad, enkele groe pen zijn verdwenen en nu res ten nog Milieueducatie, Ruimtelijke Ordening en Energie. De Milieugroep houdt zich in tensief en ik zou bijna zeggen praktisch idealistisch bezig met de natuur waarbij voor lichting een grote rol speelt. R.O. oftewel ruimtelijke orde ning, heeft niks te maken met de ruimte waar. Amerika en Rusland zich zo druk om ma ken, het is meer laag bij de grondser en probeert vat te krijgen op de soms wel wat uitbundige plannen van het college, waar overigens niet iedereen in het dorp gelukkig mee is. Ook kleinere zaken die het welzijn in het dorp raken wil len zij onder de aandacht brengen. In die bijeenkom sten die uiteraard openbaar zijn komen veel zaken aan de orde, zij het met meer of min der belangstellenden Het hangt er maar vanaf of een enkeling of een groep men sen zich bedreigd voelt in de leefomstandigheden. Soms is de tribune vol en soms is er weinig of geen belangstelling, ledereen kan daar zijn zegje zeggen en er wordt nog nota van genomen ook. Van groot belang is dat er drie agrariërs in de werkgroep zitten, die weten noy is en hoe kostbaar. De laatste tijd zijn er nogal belangrijke za ken aan de orde, b.v. het che misch bedrijf 'Prochemko' waar de werkgroep praktisch geen informatie over kreeg of een beetje zat te slapen en het alsmaar uitbreidende au tosloopbedrijf dat straks ze ker een bunder grond nodig heeft. Daarnaast het nog twij felachtige Huis van de Sport dat veel grond nodig zou heb ben voor een eventuele uit breiding naar het zuiden. Kan er nou wel of niet een fietspad langs de gevaarlijke Hamers- veldseweg?; Heeft de werk groep zitten slapen toen bleek dat er geen ruimte was voor een goeie geluidswal langs Claverenblad Wil denburg? Allemaal grote en kleine din gen die aan de orde komen en de meeste Leusderikken mee te maken hebben of krij gen. Hoe groot moet of mag het dorp worden, als ik de 'Stem des Volks' beluister, krijg ik de indruk dat het nu 'welletjes' is met de uitbrei dingen Maar wie gaat dit uit maken, wachten we tot de verkiezingen? Wat me bevreemdt, is dat de Zuiderlingen de kastanjes uit het Prochemko vuur moeten halen, de Centrum bewoners schijnt het geen zorg te zijn, tenzij er iets dergelijks in hun buurt zou komen want dan kunnen ze allemaal de boom in. Wat ook aan de orde zal komen is de Hamersveldse- weg een soort Promenade functie te geven. Het deel tus sen Biezenkamp en Hamers- hof zou een heel aardige ver binding kunnen vormen, bij een andere inrichting van de weg en een leuke beplanting waarbij aan de mogelijkheid moet worden gedacht voor een bescheiden uitbreiding van wat winkel- of ambachte lijke voorzieningen wat het geheel een aantrekkelijke aanzicht zou kunnen geven is die promonadegedachte niet zo gek. Dat het het dorp een soort hart zal geven is wel zeker, wat dat dorpshart ontbreekt eigenlijk. Zelfs de Hamershof functio neert als zodanig niet. Al met al is er genoeg reden tot inspraak op allerlei gebied voor een ieder die het dorp na aan het hart ligt. En het zijn niet alleen de 'autochtonen' die zich soms warm maken voor al zulk soort zaken, 't is verheugend dat verscheidene 'nieuwkomers' zich willen in spannen, mee doen en mee willen praten en niet alleen als hun eigen belangen op het spel staan. Maar moeizaam is soms de weg van de werkgroep RO die toch vaak te weinig leeft bij de burgers. En je hebt als burger veel kansen om mee te doen met het reilen en zei len in het dorp, en het niet al leen door de overheden te la ten doen, want dan weet je ook niet waar je terecht kan komen. HTERVELD - In de krant n donderdag 6 juni werd n bericht geplaatst be ffende aanmelding van stgezinnen voor Oosten de rpuzikanten. In ver- nd met een misverstand in de Achterveldse mede- rker werd in dit bericht n foutieve datum ver- Id. Het door de Hinterfel- r Musikanten en de mu- kvereniging DWS te or- niseren Oostenrijkse fes- i zal niet plaats vinden op en 16 juni maar op 14 en september. Er komen dat weekend onge veer 60 Oostenrijkse muziek anten en 15 personen van een showgroep uit Enschede naar Achterveld. Voor onge veer 35 Oostenbrijkse muzi kanten wordt nog onderdank gezocht. Ze arriveren op vrij dagmorgen 13 september en vertrekken weer op zondag 15 september. Degenen die aan de Oosten rijkse gasten onderdak willen verlenen kunnen hierover in lichtingen bekomen bij Hans Janssen, Van Oldenbarne- veltstraat 25, tel. 03425-2057 LEUSDEN - Speel- en Recreatie vereniging Blijhof houdt in ver band met het 25-jarig bestaan van de vereniging aanstaande zaterdag een gezellige bingo avond. ledereen die mee wil doen is deze avond van harte welkom, üe toegang is geheel gratis. Voor de leden van de vereniging wordt er op vertoon van de lid maatschapskaart een gratis con sumptiebon verstrekt. Onder de prijzen die er te winnen zijn is een draagbare televisie, een vlak- schuurmachine, een fiets en vele andere mooie prijzen. De aan vang is om 20.15 uur maar de zaal is al om 19.30 uur open. De bingo avond wordt aan de Ansfriduslaan 49 gehouden. LEUSDEN - Rollerskating Club Amersfoort houdt zondag 16 juni een rollathonwedstrijd voor de jeugd en gevorderden. Vorig jaar was dertig procent van de deelnemers (bijna 100) af komstig uit Leusden. Om 12.30 uur start de jeugd voor een tocht over 20 kilometer. De Leusde- naar Cees Loenen wist vorig jaar de eerste plaats te behalen. Inschrijvingen (voor de jeugd 2,50 en senioren 3,50) een uur voor de wedstrijd of via het sekreta- riaat Oude Kerklaan 24 in Hoog land, telefoon. 801636 of 15477 Alle deelnemers ontvangen een medaille en voor de winnaars zijn extra prijzen beschikbaar Jennen Ik was reeds ongeveer 318 keer over de Koningin Julianaweg gekomen voordat ik er achter kwam dat dat king size PU EM-huisje de voormalige raadszaal van Achterveld was. En dat die auto, die er iedere vrijdag voor geparkeerd stond niet die van een storingsmonteur, maar die van de burgemeester was, die ter plekke nog steeds een gewillig oor leende aan onze meest oostelijke ingezetenen. De SintJosephschool heb ik nooit anders kunnen beschouwen dan als een matig geslaagd decor voor een oorlogsfilm, waarin Gerard Thoolen zo schitterend prins Bernhardzou kunnen spelen. Ik bedoel: het is niet direkt vanuit een diep geworteld historisch besef, dat ik mij een vsemig opwind over de voorstellen van het college van B. en W. ten aanzien van een sportzaal voor Achterveld. Ja, jullie mogen een sportzaal, maar dan moeten jullie wel jullie voormalig raadhuisje en de Moespot-zoals dat decor tegenwoordig heet-laten afbreken, 't Is meer dat ik het gevoel heb dat dit voorstel in de categorie pesten, sarren en jennen valt, dat mij me doet verzetten tegen deze zoveelste gedachtekronkel van dit college. Nu kan het natuurlijk best zijn, dat hier sprake is van een geniaal scenario, waarin Evelien Blom uiteindelijk als een Moeder des Achtervelds zowel raadhuisje en Moespot van de ondergang weet te redden én Achterveld zijn sportzaal laat toekomen Er is perslot minder dan een jaar te gaan naar de volgende gemeenteraads verkiezingen en als je het een beetje plant moet de overwinning van Evelien toch kunnen samenvallen met het rondzenden van de oproeping ter gang tot de plaatselijke stembus. En ik heb uit uiterst betrouwbare bron, dat het CDA-electoraat in Leusden dusdanig aan het slinken is, dat men het volgend jaar met balonnetjes en een lachende Gijs op de affiches echt niet meer schijnt te redden. Maar misschien moet ik ze daaraan 't Erf in het geheel niet verdenken van zoveel genialiteit. En is het dus echt gewoon pesten, sarren en jennen. Om te illustreren hoe ingemeen zulks is, moet je de situatie eens omdraaien. Stel dat ze in Achterveld - wat God verhoede - de macht zouden hebben om zulke dingen tegen Leusden-centrum te zeggen En dat ze dan bijvoorbeeld zouden zeggen: ja, best, jullie mogen je Huis van de Sport hebben, maar dan wel,, De Korf" en de tennishal tegen de vlakte. Of: ja, stoppen jullie gerust een paar miljoen eigen geld in die aansluiting op de Rijksweg, maar dan wel die creatie van Heijden rijk met de grond gelijk. Kijk, dan voel je pas echt, hoe pijn zo 'n voorstel daar aan gene zijde van Valleikanaal moet doen. En dan is het opnieuw niet mijn cultuur historisch bese f da t mijn hart zou doen bloeien. Kreyns vervolg van pagina 1 vijfhonderd welpen en kabouters uit de stad en regio Amersfoort kwamen er achter dat zij het beste kans hebben om Jubilee terug te vinden in het ponypark Slagharen. Uit het district Amersfoort zullen ook een veertigtal niet-leden van scouting meegaan. Het gaat hier om kinderen die als winnaar uit de bus zijn gekomen van een kleur- wedstrijd waaraan ook onze krant haar medewerking heeft verleend. De Scouts uit deze regio zullen in Slagharen nog een flink aantal vriendjes en vriendinnetjes ont moeten. Totaal zullen er zaterdag 5000 scouts in Slagharen aanwe zig zijn AMERSFOORT Ook het Amerfoortse Dieren park verleent medewerking aan het grote jubileumspel van Scouting. Uit alle delen van het land zullen er in totaal 2300 scouts met de trein in Amers foort arriveren. In het Dierenpark zullen de scouts op zoek gaan naar de speelman Jubilee. In de loop van het spel zullen er in het dierenpark 2300 ballonnen wor den opgelaten. Nu al is bekend dat Jubilee in elk dierenpark of pretpark tevoorschijn zal ko men. Overal zal dit op een origi nele manier gebeuren. Voor de scouts blijft het een verrassing hoe Jubilee in Amersfoort zal verschijnen. GROENE GOLF De Nederlandse spoorwegen voert de hele operatie uit onder de naam ,,De groene golf", hiermee doelend op de groene uniformblou ses van de scouts. Voor de N.S. is het geen geringe opgave om twee maal op een dag binnen zeer korte tijd 43.000 scouts met hun belei- ders te vervoeren. Voor het transport worden 65 extra treinen ingezet, waaronder de spiksplinternieuwe dubbeldek- trein die 1500 kinderen in één rit van en naar Den Haag brengt Honderd extra conducteurs en ma chinisten zullen zaterdag hun uiter ste best moeten doen om iedereen voor 12.00 uur op de plaats van bestemming te krijgen en voor 21.00 uur 's avonds weer thuis. Vooral de knooppuntstations Utrecht en Zwolle zullen het erg druk krijgen Duizenden scouts zul len op één van deze stations moe ten overstappen. Het station Har derwijk spant de kroon voor wat betreft het aantal scouts dat hier uitstapt. Tussen 9.00-11.00 uur ko men er 7500 scouts aan. Vijfdui zend kinderen vertrekken vanuit Harderwijk naar de Flevohof, de overigen gaan naar het Dolfinarium in Harderwij, waar Jubilee tevoor schijn zal komen tijdens een spe ciale dolfijnenshow Het jubileumjaar van Scouting Nederland is met dit grote festijn nog lang niet afgesloten. Er wor den nog tal van landelijke activi teiten georganiseerd voor alle leeftijdsgroepen van Scouting Nederland. Ook op plaatselijk niveau worden tal van activitei ten gehouden. Het district Amersfoort maakt zich op voor een internationaal kamp, dat in de bossen van Soestdulnen ge houden zal worden. In totaal doen aan deze jamborette 50C jongens en meisjes mee uit een groot aantal Europese landen. Wagenaar In het artikel 'Politiek is spel der machten' in Loep op Leusden, dd. 6-6-'85 werden de bewoners, die noodgedwongen hun bezwaren kenbaar moeten maken via de wettelijke regeling, er min of meer door wethouder Wagenaar van beticht, dat zij doen aan hobby isme of koppigheid, waardoor de andere bewoners eronder zouden lijden. Dit is ten ene male onjuist. Het zijn juist de bewoners, die moeten lijden onder het hobby isme en koppigheid van wet houder \Wagenaar. Zij moeten maar accepteren dat de ge meente op minder dan 3 meter van hun woning een betonnen ge- luidwerende muur plaatst. En dat terwijl er elders in het land steeds meer gedaan wordt om een alles zins acceptabele voorziening te maken. Gelukkig stelt de wet ge luidhinder dat er verplicht in spraak van de burgers moet zijn, over de te nemen voorzieningen en dat de gemeente alternatieve plannen voor geluidsvoorzienin gen moet aanbieden. Dit vindt een wethoudern in Leusden niet nodig. Zonder inhoudelijke argu menten probeert hij enkele ton nen gemeenschapsgeld in een voorziening van honderden me ters te stoppen. De mensen die er elke dag tegen aan moeten kijken krijgen zelfs de kans niet om met een architect er iets goeds van te maken. Iets dat past bij de woon wijk. Hoewel wij zelf nog gepro beerd hebben om in de openbare vergadering van de commissie OW-RO alternatieven aan te dra gen, om maar zo snel mogelijk een goede voorziening te krijgen en de heer Ossendrijver (CDA) getracht heeft om andere moge lijkheden te bekijken reageert de wethouder (VVD) negatief. Hij houdt niet op het probleem dat méér is dan een geluidskwestie te bagatelliseren en laat niet na om door middel van politiek steekspel zijn tegenstanders onder tafel te werken. Thans wil de gemeente ons 'Schoonhovenbunkers' in de maag splitsen. Wij moeten het er maar mee doen, en moeten ze ook nog onderhouden, want ze worden op de grens van de tuinen geplaatst. Sinds wanneer is het gebruikelijk, dat bewoners verplicht worden om gemeentelijke voorzieningen te verzorgen of wordt hen soms óók nog gevraagd een meter van de tuin af te staan, vanwege het onderhoud? En dan is het de vraag bij dit soort uitdrogende be- 'onbakken of het ooit iets 'groens' wordt (zie Middenweg). Wij hebben naar onze mening steeds geprobeerd mondeling tot overeenstemming te komen. Nu worden wij keihard geconfron teerd met hobbyisme en koppig heid van een wethouder; het on derhands beslissen en achter de rug doordrukken van plannen ter wijl anderen de wrange vruchten olukken. Het lijkt wel of je als be woner van Leusden alleen op een Prochemkowijze' aan je recht kunt komen, compleet met hand tekeningenacties en AROB-pro- cedures. Hopelijk zal het nu inge diende bezwaarschrift ertoe bij dragen dat wij op wettelijke grond slag niet opgeslotn worden achter een betonmuur Wat ons betreft zal Leusden niet veranderen van een 'groen' dorp in een 'be- ton'dorp. J. van Dyck, Van Eydenhof11 Brem Dat de brem vrij gevoelig is voor vorst kunnen we dit voorjaar goed mer ken. Waar andere jaren de bermen en bosranden zonnig geel zagen door een overvloed aan bloe men van de Wilde- of Be zembrem, zien we nu hier en daar een struik, vaak nog maar gedeelte lijk in bloei. En dat zijn dan de struiken die min of meer beschut staan. Sommige stierven af aan de randen, maar niet in het hart. De struiken in het open veld hadden het 't hardst te verduren. Waar de vorst diep in de grond is doorgedrongen, is ook de penwortel be vroren. Tegen hitte en droogte is de brem beter bestand. We zullen ze dan ook zelden op hu- musrijke en vochthou- dende grond aantreffen. Ze hebben en duidelijke voorkeur voor zand en grind en kunnen een hoogte van vier meter bereiken. Maar dat hangt van het licht af dat ze krij gen. Want dat hebben ze nodig, veel licht. Hebben ze een voorkeur voor de standplaats, ook hebben ze een uitgespro ken voorkeur voor de in secten die voor de be stuiving moeten zorgen. Dat mag alleen door hommels gebeuren. Geu ren doen ze niet en ze produceren ook geen ho ning, alleen de goudgele kleur van de bloem moet insecten aantrekken. Voor alle bezoekers, zelfs voor bijen, blijft de bloem hermetisch geslo ten. Alleen als een zware hommel op de bloem neerstrijkt, drukt deze met voldoende kracht op de vouw, waardoor de bloem openspringt. Hier door krullen de vijf korte meeldraden, die onder spanning in de gesloten bloem zaten, om en ra ken de hommel aan de onderkant van zijn harige lijf. Beweegt de hommel zich naar voren dan splijt de bloem nog verder en volgt een tweede explo sie, nu door de lange meeldraden en de stam per, die de hommel op de rug treffen. Is dit een maal gebeurd dan blijft de bloem geopend met gekrulde meeldraden, dan kunnen de kleinere insecten als bijen, zweef vliegen en kevertjes van het stuifmeel genieten, maar de bevruchting heeft dan reeds plaats gehad. Aan het eind van de zo mer vormen zich de za den in zwart-bruine, platte peulen. Die peulen draaien zich als kur- ketrekkers en als de spanning groot genoeg is, springen ze met en klap open en slingeren de zaden in het rond. Vroeger werd de brem voor veel doeleinden ge bruikt. De taaie twijgen lenen zich uitstekend voor vlechtwerk en voor het maken van bezems. Bij de bierbereiding gaf het aan bier een kruidige smaak en het bier werd er 'koppiger' van. Dat klopt wel, want de alka loïden in de plant hebben een benevelende wer king. G.van L.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7