1 „2010" bij vlagen spannende avonturenfilm in de ruimte Tom Selleck jaagt op robo in Crichton's „Runaway" Spencer Hill als dubbelgangers Dinsdag Movie Cyclus: „Storia di Piera" PETER HYAMS' VERVOLG OP „2001": „VIER VUISTEN IN KWADRAAT" DONDERDAG 13 JUNI 1985 kijk op de film „2010", USA 1985 Regie Peter Hyams (tevens produktie, scenario en camera): vi suele effecten supervisie Richard Edlund. muziek. David Shire; montage. James Mit chell. speciale eflecten supervisor: Henry Millar, matte paintings Matthew Yuricich. Michelle Moen e a mechanische miniatuur effecten Bob Johnston. Met Roy Schneider, John Litglow. Helen Mirren. Bob Balaban. Keir Dullea e v.a Genre: spectaculaire SF. keuring 12 jaar De fanatieke aanhangers van de „2001 "-cultus doen er misschien be ter aan om de ogen te sluiten en deze recensie over te slaan. Ze doen er wellicht nog beter aan om „2010" niet te gaan bekijken. Want „2010" van regisseur Peter Hyams heeft weinig of niets gemeen met „2001, a space odessey" van regisseur Stan ley Kubrick. Alleen science fiction- auteur Arthur C. Clarck staat aan de wieg van beide films, maar op zich zegt dat dus niets. Was „2001" ontegenzeggelijk een ruimte-symfonie, waarin de schoonheid van het heelal voor het eerst op het Scènes uit „2010" van Peter Hyams. filmdoek werkelijkheid werd in een bijna literaire en zeker poëtische film vol ondoorgrondelijke raadsels en voor ve lerlei uitleg vatbare mythologie en sym- Bob Balaban als dr. Chandra in het binnenste van de computer HAL Scène uit „2010". boliek; „2010" is een goed gemaakte science fictionfilm van doorsneekwali teit. Zeker „2001 was een tamelijk trage film, waarbij in bijna alle sequen ces in de ruimte de nadruk werd gelegd op de schoonheid van de ruimte om ons heen, en de eenzame heroiek van het ruimte-avontuur nog tastbaar was door het onbekende, het nieuwe De film was niet zozeer spannend, maar intrigeerde van het begin tot het einde en beteken de in ieder geval het begin van de volwassen science fiction-film. Hierna vaak geïmiteerd, zelden geëvenaard of overtroffen. Wat bezielde Arthur C Clarke toen hij begon aan het vervolg op zijn vermaar de, samen met Stanley Kubrick ge schreven. „2001"? Was hij - net als Frank Herbert met zijn „Duin-saga" - gegrepen door de „vervolg-koorts"? Hij heeft er de fans geen groot genoegen mee gedaan, omdat hij met „2010" tal van raadsels op een tamelijk simpele, in ieder geval te gemakkelijke wijze oplos te en een eind maakte aan de diskus- sies over de betekenis van de monoliet, de symboliek aan he slot en de oorzaak van HAL's muiterij aan boord van „Dis covery" in „2010". Clarke's boek is traag en weerspie gelt nog al te zeer de sfeer van de zestiger jaren, behandelt de techniek (zoals bij Clarke gebruikelijk) zeer uit voerig en is vooral in het eerste deel tamelijk saai, zonder enige spanning Regisseur Peter Hyams, die naast de regie ook achter de camera stond èn het scenario voor de film schreef, heeft die traagheid en het spanningsloze eerste deel van het boek op redelijke wijze omgezet in vergelijking met „2001van een bijna banale alledaags heid Ondanks de opgaande zon tussen de radiotelescopen, waarmee Hyams dezelfde beginsfeer (met dezelfde mu- bijzonder fraai in beeld gebracht. Hier een scène uit „2010" met de Discovery tussen Jupiter en Europa. ziek) als in „2001" heeft trachten te benaderen Amerika en Rusland staan op ge spannen voet met elkaar. Een koude oorlog heeft plaats gemaakt voor oor logsdreiging en de reactionaire Ameri kaanse president van dat moment is niet bepaald de figuur om verzoenend op te treden. Zijn oorlogshitsende taal versterkt de sfeer van een komende oorlog en in die sfeer wordt Heywood Floyd (Roy Schneider), de man die verantwoordelijk was voor de ruimte- vlucht van de ..Discovery in 2001, benaderd door z'n Russische tegen hanger Die doet Floyd een voorstel. De Russen hebben een ruimteschip ge bouwd. de Leonov, die op het punt staat te vertrekken naar Jupiter, waar het ruimteschip Discovery doelloos in de ruimte hangt, verlaten door haar be manning. De Rus biedt dr. Floyd aan om drie Amerikanen, die de Discovery goed kennen, mee te nemen in de Leonov om te trachten achter de raad sels van de Discovery te komen. On danks de oorlogsdreiging weet Floyd de desbetreffende mensen én de presi dent over te halen aan deze gezamenlij ke expeditie mee e doen. Walter Cur- now (John Litglow). de ontwerper van de Discovery, dr. Chandra (Bob Bala ban), de ontwerper van de computer HAL 9000 en dr Floyd gaan met de Leonov op weg naar Jupiter, waar ook de gigantische monoliet dicht bij de Discovery roerloos in de ruimte hangt. Terwijl de sfeer aan boord van de Leonov niet bepaald hartelijk is (de tegenstellingen tussen oost en west laten zich ook hier gelden), ontdekken de deskundigen aan boord, dat er wat aan de hand is op Jupiter's maan Europa. Er schijnt in die diep bevroren wereld leven te zijn ontstaan. Geruime tijd later arriveert de Leonov bij Jupitër en wordt begonnen aan het onderzoek van de Discovery en de computer HAL. Terwijl de Discovery wordt gereacti veerd, krijgt Heywood Floyd van een imaginaire Dave Bowman de dringende boodschap om binnen twee dagen te vertrekken, omdat er iets geweldigs, maar voor ruimteschepen ook iets ge vaarlijks staat te gebeuren. Ook al staat de oorlog op aarde bijna op het punt uit te breken en hebben beide bemannin gen de opdracht gekregen ieder op hun eigen ruimteschip te blijven, wint de onderlinge (groeiende) verbondenheid het van de verre aardse machthebbers en samen wordt een poging gedaan om zo snel mogelijk uit Jupiter's gevaren zone te komen Regisseur Hyams is er in geslaagd om van dit gegeven een redelijk boeiend SF-avontuur te maken, geheel volgens de dynamiek van de heden daagse speelfilm. Het kan dan ook beslist niet als een vervolg op „2001" worden gezien alleen al omdat de stijl geheel afwijkt van hetgeen Stanley Kubrick in beeld bracht. Het is zoiets als een klassieke symfonie vergelijken met een popsong Dat „2010" geen topper is geworden ligt toch gedeeltelijk aan het verhaal van Arthur Clarke, waar scenario-schrijver Hyams redelijk ge trouw mee is omgesprongen. De oplos singen die Clarke bedacht voor de raadsels in „2001", zijn niet bepaald origineel en zullen de „2001 "-fanaten wellicht hevig teleurstellen (maar die hebben misschien het boek ook al gelezen en laten de film voor wat zij is). Wat Clarke wèl en Hyams helaas verzuimde, is de aandacht voor het ontstaan van nieuw leven op de bevro ren Jupiter-maan Europa. Het is juist dit element, dat naar alle waarschijn heid een „alledaagse" ruimtereis heel andere dimensie had kunnen ven en het slot waardevoller had nen maken. Het omgaan met myth gie en symboliek maakte van Kubm films een bijzonder intrigerend geh< Regisseur Peter Hyams heeft feeling niet, zoals ook reeds bleefj zijn films als „Capricorn One" „Outland". Hij Is beter op dreef al aktle en avontuur aan te pas koi dat is aan „2010" af te zien. Daa Is de film veel eerder een gehi zichzelf staand „vervolg", die der „2001" goed tot z'n recht k als een boelende en bij vlagen sj nende avonturenfilm In de kost met aan het slot de mensheid. Een welicht een tikkeltje banaal komt, maar in de totale de film best past. hee He; Dave Bowman (de piloot van de Discovery, die spoorloos verdween in komt in „2010" terug als een geest, een soort sterrekind Dat gegeven is dc Hyams wat slordig en ontoereikend uitgewerkt, maar de figuur Bowman wel als boodschapper, zoals hier in een scène uit „2010". Bud Spencer Terence Hill als dubbelgangers van twee schatrijke excentrieke Braziliaanse miljonairs bij de aankomst op hun landgoed. Scène uit Double trouble". De vier vuisten in 't kwadraat wordt zelden meer gehaald. De humor is benedenmaats, de knokpartijen lijken zo uit een computer te zijn gehaald vanwege het vaste patroon zonder eni ge verrassing en over het verhaal kun nen we eigenlijk beter zwijgen. Dat verhaal is geijkt, hoewel het basisidee (dubbelgangers van het ede le tweetal zijn steenrijk en bedreigd. Bud en Terence moeten dus opdraven om in te vallen en het vuile werk op te knappen, voor anderhalf miljoen dollar per persoon) best aardig is. is het resultaat veel eerder een redelijke ver zameling cliché's zonder enige verras sing. En dat is jammer, want het moet volgens mij toch mogelijk zijn om een goed in elkaar zittende komedie met dit tweetal te draaien zonder dat je er met gekromde tenen naar zit te kijken of van verveling bijna in slaap valt Geef Spen cer en Hill een goede (en liefst géén Italiaanse) regisseur, zorg voor een origineel scenario, bedenk nieuwe knokgrapjes en dan is er misschien een kleine kans. dat de glans, die de Spen cer Hill-films vroeger omgaf, weer terugkeert Nu Is „Double trouble" een niet onaardig gemaakte kinderfilm. Een soort A-team zonder mitrailleurs. Met te weinig echt knokwerk of spec taculaire stunts en ook dat werkt verveling in de hand als je Inmiddels beter bent gewend. Het startsein voor de all-round rol lerskaters zal om 13.30 uur worden gegeven. Deze marathon werd vorig jaar gewonnen door John Oron (42 km en 195 m In 1 uur en 15 minuten). Het parcours Is In de Liendert, de start Is bij Bouwvaria aan de Zangvo- gelweg. Inschrijvingen kunnen een uur voor de wedstrijd aldaar gedaan worden of via het secretariaat. Het traject: Zangvogelweg, Vinken- baan, Leeuwerikstraat, Wielewaal- straat, Zangvogelweg. De deelnemers krijgen een medaille. Het Inschrijfgeld bedraagt voor jeugd: 2,50 en voor de senioren: 3,50. Tweede rollathon in Amersfoort .Runaway". USA. 1985. Regie. Michael Crlchton; produktie. Michael Rachmlll; camera: John A. Alonzo; scenario: Mi chael Crlchton; montage: Glenn Farr; mu ziek: Jerry Goldsmith; Robot-ontwerp: David Durand; speciale effecten. John Thomas; met Tom Selleck, Cynthia Rho des. Gene Simmons e.a. Genre: aktiefilm In toekomst; keuring 16 jaar. (Van de fllmredaktie) Regisseur Michael Crichton werd vooral bekend door science ficton-films als „Westworld" en „Coma" en schreef SF-romans als „The Andromaida Strain" en „Congo Met „Runaway" maakte Crichton zijn derde film, die hij zowel schreef als regisseerde „Runaway" is een avonturen c.q aktiefilm, die zich in een nabije toe komst afspeelt. Een toekomst, waarin robotten verder zi|n verfijnd en een algemeen verschijnsel zijn geworden. Maar het zijn wel robots, die allesbehal- ver perfect gemaakt kunnen worden en het gevolg is, dat er nog wel eens eentje op hol slaat. Zo'n robot wordt een „runaway" genoemd en om die op dnft geraakte robots op te sporen en in het gareel te brengen is een speciaal poli- Scène uit „De vier vuisten in het kwadraat Na het succes van vorig jaar orga niseert de Rollerskating Club Amers foort weer een rollathon. Recreatief en wedstrijd rollerskaten wordt steeds meer beoefend door jong en oud. Een groot aantal deelnemers zal daarom worden verwacht. Op zondag 16 juni zal de jeugd (van 6 tot en met 14 jaar) starten voor de mlnlmarathon om 12.30 uur. Ouders die met hun kinderen willen rol schaatsen kunnen ook voor deze afstand inschrijven. (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - Volgende week dinsdag kan men voorlopig voor het laatst kijken naar een film in de Dinsdag Movie Cyclus. Vanaf twintig juni begint (ook) in Amersfoort na melijk „Fllmzomer 85", een filmfesti val van 20 juni tot 14 augustus, met elke dag een andere film. Films in hetzelfde genre als die, welke in de Dinsdag Movie Cyclus draaien. In de Dinsdag Movie Cyclus van volgende week draalt de Italiaanse film „Storia di Piera" van regisseur Marco Ferre- ri. Het is niet bepaald Ferrerl's ge makkelijkste en meest samenhan gende film, maar voor de liefhebbers van Ferrerl's film valt er voldoende te beleven aan dit drama met Isabelle Huppert, Hanna Schygulla en Mar cello Mastroianl in de hoofdrollen. Eugenia bevalt op uiterst pijnloze wijze van Piera. Het meisje groeit op tot een eigenzinnig kind, en past in dit opzicht goed bij haar non-konformisti- sche, wat labiele moeder. Vader Fran cesco ziet het allemaal aan, al wordt zijn carrière aan de universiteit geschaad door het ongewone gedrag van met name Eugenia. Een psychiater vindt haar gewoon gek. Ze heeft regelmatig avontuurtjes zonder dat voor Piera ver borgen te houden. De jaren verstrijken en Piera wordt een aantrekkelijke jonge vrouw. Ze werkt op een konfektia- atelier. Haar moeder rijdt uitdagend gekleed rond op een fiets. Francesco is Tom Selleck als sergeant Jack Ramsay in „Runaway". geestelijk ingestort en opgenomen in een psychiatrische inrichting. Piera zelf wordt ernstig ziek Dankzij de zorgzame liefde van een vriendin kon\t ze er weer bovenop. Ze begint dan een suksesvol- le carrière als actrice. Vanuit die positie is zij in staat haar moeder te helpen, die ten prooi is aan toenemende verward heid en net als haar man in een inrich ting terechtkomt. Piera neemt haar mee naar oude vakantieplekjes. Moeder en dochter bevestigen daar hun wederzijd se band Straatfestival De binnenstad van Amersfoort is zaterdag 15 juni het decor van het derde Amersfoortse Straatfestival. De straten en pleinen zullen van twaalf uur 's middags tot middernacht bevolkt worden door muzikanten, acrobaten, clowns, mimespelers, koren en andere liefhebbers van een levende straatcul tuur. Naar verwachting zullen zeker veertig straattheater- en muziekgroe pen meewerken aan dit festival, waar onder de fanfare Koperpoets, die zich op een boot door de Amersfo grachten zal laten voeren. Het fi wordt rond het middaguur geope het Lieve Vrouwenkerkhof, do beide „nestors" van de Amersfo straatcultuur, Ome Jan Draayeref te Jen Op de groenmarkt zullen kindertheatergroepen te vinden zi andere plekken zoals de Lange de Kortegracht, de Varkensmarkt Hellestraat, zullen voortdurend lende groepen optreden. Verwach den, onder andere de theater Narcis, het Nationaal Trottoir schap, straatorkest de Wegomle en de Vente Binkies. (door Bert Vos) „Vier vuisten In 't kwadraat" (Double trouble), ITAISA. 1985. Regie. E. B. Clucher (Enzo Barboni) Scenario. Marco Tullio Bar- boni, camera: Silvano Ippoliti, montage Phi lip Edward; muziek Franco Micalizzi Met Bud Spencer en Terence Hill Keuring alle leeftijden Genre- komedie Carlo Pedersoli en Mario Girotto zijn weer op het oorlogspad. Inder daad: Bud Spencer en Terence Hill beleven een nieuw avontuur onder regie van de Amerikaanse Italiaan E. B. Clucher alias Enzo Barboni, naar een scenario van een andere Barbo ni, Marco Tullio. Dat avontuur vindt plaats In Rio de Janeiro, Brazilië. De titel van de film: „Double trouble" oftewel „Vier vuisten in 't kwadraat". De vier vuisten winnen. Met bovenstaande zou eigenlijk alles gezegd kunnen zijn van de nieuwste knokfilm van Bud Spencer en Terence Hill Het duo, dat in een ver verleden triomfen vierde, zowel in de VS als in Europa, met hun aparte optreden als twee vakkundige knokkers, die in uit bundig samenspel elke tegenstand bra ken, de grootste gangsters de baas werden en nooit zelf gewond raakten. Spencer en Hill hebben het zo nu en dan ook als solist geprobeerd, met wisselend succes, afhankelijk van de regisseur. Dat leverde enkele aardige films op. vooral met Bud Spencer als een goedaardige brombeer, die het voor de zwakkeren dezer aarde opnam. Leuke - en op kinderen gerichte - films, die echter op een gegeven moment weer teveel op elkaar gingen lijken, zodat nadien de lol er snel af was. Zo nu en dan treden Spencer en Hill weer samen op, maar de esprit van vroeger tie-korps opgericht, de Runaway Squad. Sergeant Jack Ramsey (Tom Selleck) is zo'n politieman. Hij wordt ingezet als blijkt dat een ongekende genius op moorddadige wijze bezig is om de super-technologie te misbruiken voor eigen macht. De robots in „Runaway" hebben niets gemeen met veel robotachtigen in science fictionfilms als „Star Wars". .Bladerunner" verschijningen, die (op de menselijke robots van „Starwars" na) allemaal echte mensen lijken, zijn de robots in „Runaway" gewone ma chines en ook als zodanig te onder scheiden. Naast Tom Selleck speelt Cynthia Rhodes de politie-vrouw en partner van Selleck, Karen Thompson En popmu sici schijnen in de wieg te zijn gelegd voor boef, want na „Sting" in „Duin", zien we het acteurs-debuut van Gene Simmons, leider van de rockgroep „Kiss" als high-tech-gangster Luther. „Runaway" Is een redelijk ge maakte futuristische aktiefilm, ook al heeft regisseur Michael Crichton be tere films op zijn naam staan, zoals „Coma" en het door Yul Brunner befaamd geworden „Westworld". Voor de liefhebbers van dit genre. Scène uitStoria di Piera te zien in de Dinsdag Movie Cyclus van Grand Teatra Nucleo De grote klapper van het fest het optreden van Teatra Nucleo n voorstelling „Luci" (licht), een stra rade. De groep komt uit Ferrara internationaal samengesteld. 1 Nicelo is een exponent van het noemde „Derde Theater" en werf alleen vanuit een thema of idee, vooral vanuit de acteurs en hetgfl persoonlijk te bieden hebben De voorstelling van Teatro b zijn altijd intense gebeurtemsser vuld van spectaculaire element! steltenlopers, vuur. maskers, óe van de aap en de oude vrouw, e( muziek. Iedere te bespelen wordt ten volle benut. Het publiek van de ene naar de andere geleid, nu eens in processie* dan weer in vrolijke luidruchtige ten De voorstel! Teatro Nucleo begint om 21.00 het Lieve Vrouwenkerkhof.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10