Op de pedalen met Aat Daale len rustieke fietstocht angs het Valleikanaal Kantlijn licitair entje Haastklus Links hoeft niet erg te zijn Rondleiding met boterham Korte routebeschrijving )ONDERDAG 13 JUNI 1985 Loep op Leusden I ikwi i bed e PvdA-raadsfraktie vroeg in aatst gehouden dsvergadering om de ikenlng van het etentje, dat gemeentelijke delegatie ige week had met isdenaren uit de diawereld. U weet nog wel, etentje waarvan de atselijke pers geen weet cht hebben. De smakelijke enkomst met de media- isdenaren was bedoeld om hen te vernemen hoe het kën leid van de gemeente Leusden n do* ilicitair overkomt, ld. g: mis lat etentje dus, heeft precies s 6(1 gulden gekost. Zestien nsen, van wie er acht tot de dia-categorie behoorden, snik, ioven aan tafel. Omgerekend ipeerden zij voor 61 gulden op. Naar wij vernomen bben bestond het diner uit een achw voudig hoofdgerecht (keuze wee soorten vlees) plus een oak (je. Daarnaast Is natuurlijk ln nk en koffie geserveerd, fethouder Fons Ummels Een sporthal in ons Achterveld, moet heel veel geld gaan kosten. De centen, zo wordt ons verteld, komen uit vele posten. Zo kon de oude raadszaal daar wel worden afgebroken. Het geld daarvan zou dan, voorwaar, weer In die hal worden gestoken. De Moespot, grote kostenpost, kan worden opgeheven, daar is men dan mooi van verlost, dat was al lang het streven. Daar maakt men dan een voorstel van, en snel nou maar besluiten. Binnen een maand, als 't even kan, geen tijd, om te gaan muiten. Onenigheid is immers Iets, dat een bestuur niet siert: aan heibel hebben we toch niets, als men maar ferm bestiert. Toch werpt dit alles vragen op omtrent de haalbaarheid. En ook de kansen op een strop, dankzij de faktor „tijd". Want 't voorstel lijkt niet meer op vragen om een besluit van Leusdens raad. Het lijkt, of men 't erdoor wil jagen, zodat althans 't beslüit al staat. Maar met die haastige besluiten komt men helaas wel eens te pas. De tennlshal kostte óók duiten, hoewel dat eerst niet mogelijk was. De Korf bleek nauwelijks te bestaan, of er was veel te veel geluid, men deed daar dus alsnog wat aan, en trok daar ruim vier ton voor uit. De kelder van 't gemeentehuls, daar wist men niet, wat mee te doen. Tenslotte bleek dat toch een „kruis" van al weer gauw ruim een miljoen. Zou men niet eens overpeinzen, dat iedere haastklus, naar is gebleken eerst vaak slechts voordelen doet veinzen, maar later vaak blijkt op te breken? Piere Bont. (financiën), die de hoogte van oe rekening in de raadscommissie financiële en economische zaken bekend maakte, zei dat vanwege het gekozen tijdstip van de bijeenkomst (17.00 uur) met de Leusdense media mensen besloten was tot „een noodzakelijke verzorging". Ummels: „Vijf uur 's middags bleek de beste tijd te zijn. Maar dan moetje je gasten natuurlijk wel wat aanbieden". Over het verloop van de meeting-aan-tafel kunnen wij niets berichten. Nadat we over het „geheim" bedoelde etentje In deze rubriek hadden gepubliceerd, kregen we alsnog een uitnodiging van de gemeente. Echter onder de voorwaarde om geen letter van het besprokene te publiceren. Op de ulnodiglng is de redaktle maar niet ingegaan. Een andere, In Leusden verschijnende, krant stuurde wel een verslaggever. Die berichtte - afspraak of geen afspraak-de volgende dag smakelijk over het etentje. Bij de gemeente zijn ze er nog steeds kwaad over. BowlTngbond Leusden onthaalde dinsdagavond ook een groep mannen en vrouwen uit de mediawereld. De bowllngbond (te vergelijken met een vereniging) wilde niet weten hoe de media-mensen over de „publicitaire aspecten van de bowllngbond denken", maar wilde in de Korf haar gasten kennis laten maken met het spel van de pins en de ballen. En dat alles tijdens een gezellige avond, dus met een drankje en een hapje. Ricky Stellema van de bowlingbond had acht teams weten samen te stellen. Behalve de Leusder Krant waren verder vertegenwoordigd: de Amerfoortse Courant, de Handelspost, Veronica, NOS, NCRV, TROS en buitenbeentje de gemeente, in de persoon van wethouder Gijs van Woudenberg (sportzaken) en diens vrouw. Elk team bestond uitvier spelers: twee gasten en twee bowlers van de plaatselijke bond. Een uitzondering vormde de NOS-ploeg, die drie bowlers had omdat de Nederlandse Omroep Stichting maar één vertegenwoordiger naar Lensden had kunnen sturen. We kunnen niet anders zeggen, het werd een geslaagde avond waarop fanatiek werd gespeeld, en de echte bowlers hun gasten de fijne kneepjes van het spel leerden. Dat de aanwijzingen zeker hun nut hadden, bewijzen de scores van uw verslaggever. In de eerste game kwam hij niet verder dan 59 pins, terwijl in de tweede game 95 pins werden gescoord. Tegen half elf kon Ricky Stellema de uitslag bekend maken. De eerste prijs ging naar het team van „de Handelspost" waarvan de twee medewerkers zo goed gebowld bleken te hebben, dat ze onmiddelijk als |id van de bond werden gestrikt. De NOS-ploeg werd tweede, gevolgd door de TROS, NCRV, Amerfoortse Courant, Leusder Krant, Veronica en Gijs van Woudenberg c.s. Burgemeester J.W.M. Rademaker was gevraagd de prijsuitreiking te doen. Hij kon niet nalaten te zeggen, dat er links en rechts gebowld wordt, maar dat „op die manier links niet erg is". Amusant was natuurlijk dat de burgemeester de poedelprijs van de avond moest uitreiken aan zijn wethouder van sportzaken en de overige leden van de gemeentelijke ploeg. Ter verhoging van de vreugde mocht iedereen van de burgemeester aan de bar nog wat bestellen, op kosten van de gemeente. Zijn benieuwd of de PvdA ook hiervan de afrekening wil zien! Het is heel moeilijk, blijkt, om met raadsleden een datum en een tijd te prikken voor een afspraak. Vorige week werd aangekondigd dat de raadsleden een uitstapje zouden maken naar het plaatselijk zwembad om zich te informeren waarom het zwembadbestuur met een plan is gekomen om de accommodatie danig te renoveren. Dat uitstapje werd aanvankelijk gepland op woensdag 19 juni en later vervroegd naar maandag 17 juni. Tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën bleek, dat zowel de PvdA als de VVD onmogelijk maandag present kan zijn. Tenminste, als het bezoek aan het zwembad tussen acht en negen uur s avonds plaats vindt. Probleempje dus. Voorzitter Diederik van de Wall Bake van de zwembadstichting kwam uiteindelijk de raadsleden te hulp. Nadat was gesuggereerd dat het uitstapje misschien rond etenstijd - dan moet haast iedereen kunnen - gehouden zou kunnen worden, zei Van de Wall Bake: „Als dat de enige manier is om het gezelschap compleet te houden, dan zorgen wij vooreen boterham, als compensatie voor de gemiste maaltijd." Aldus werd besloten. Vroeger hadden we voor de Ach- terveldse woningbouw de vijfvin- gertheone Nu hebben we gelukkig de Sticht- se Milieufederatie die de zaak voor ons in de gaten blijft houden Dat zullen die Achtervelders bij zonder op prijs hebben gesteld Die Achtervelders hebben aan één vinger genoeg, zullen die milieube schermers hebben gedacht, maar het is de vraag of deze ontwikke ling wel goed voor het Achterveld- se leefmilieu is. Of is dat een ander soort milieu? Harm Offereins vindt, dat b en w wat luchthartig met de raad om springt. Bedoelt Harm daarmee, dat veel voorstellen die hij krijgt voorge schoteld alleen maar lucht bevat ten en dat hij dêêr eens een hartig woordje over wil zeggen? We hebben het de laatste tijd nauwelijks gehad over wethouder Jan van de liberalen gehad, werd me kortgeleden voor de voeten geworpen En dat terwijl er toch alle aanlei ding voor zou zijn. Ik wil Jan niet storen. Er is kortgeleden al een verkeerd geparkeerde caravan bij hem in het verkeerde keelgat ge schoten en dat vereist nogal wat zorgvuldig stikwerk Profielschets voor leden van de toekomstige PvdA-raadsfraktie .de kandidaat moet de deskun digheid van Jan Jacobs hebben, de pittige voortvarendheid van Corn Verduin, de brutaliteit van Gert de Weerdt en als het aan Ans van Kemenade ligt, zou het ook nog een vrouw moeten zijn Als de PvdA haar ledenvergade ring gezellig wil maken, dan huurt ze voor een kwis toch gewoon Willem Ruis van de VARA in? Zeg Henk, ik begrijp dat een min derheid tegen afbraak van de Moespot is als ik wethouder Um mels van geldzaken goed heb beluisterd. Betekent dit, dat het CDA er zich daarom niet tegen zal verzetten? Trouwens, nu we het toch over de Moespot hebben: ik begrijp óók dat meneer Vroon van het CDA af braak ook toejuicht. Zeker geen lid van de Historische Kring Leus den. In het algemeen neem je het zeke re voor het onzekere, behalve in Leusden. Daarom is het niet zeker of de raad wel zeker weet dat de Moespot zeker wordt afgebroken Is dat zo Kantlijnen? Zeker weten! Toch moet het CDA zo langzamer hand voorzichtig zijn met die ge meenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht. Voor ze het weet is ze een minderheid en Henk Ossen drijver kan Evelien precies vertel len, wat die kan Moespot rommelpot Achterveld heeft die sportzaal al leen al verdiend om de nu zeker toeslaande vergrijzing beter tegen te kunnen houden Defensie vond haar Waterloo op de Leusderhei trappen nog even. Als u de Lunter- sebeek voorbij bent is Scherpen- zeel weldra bereikt U gaat links het dorp in en al gauw komt u bij de zeer in het oog springende toren. Gelegenheid om ergens wat te drinken of te nuttigen is daar zeker wel aanwezig. VALLEIROUTE Bij de toren volgt u rechts het bord Barneveld. U bent dan op de Gelderse Valleiroute. Barneveld is nog 12 km, maar daar gaan we niet heen De straat die u bij de kerk bent ingeslagen, brengt u op een kruispunt, waar de voetbalvelden beginnen (Eikenlaan). Daar gaat u linksaf over het speciale fietspad langs het sportcomplex en als u de velden voorbij bent, gaat u weer rechtsaf- Links worden de nieuwe velden van de Valleivogels aange legd. Rechtsaf dus tegenover het bord P-bezoekers w Scherpen- zeel. De weg brengt u in een bosrijke omgeving. Na de sportvel den is er geen speciaal fietspad meer De weg heet overigens daar de Willaerlaan. Alsmaar rechtuit blijven rijden nu, dus niet bij het volgende bospad linksaf. Paddes toel 20110 geeft aan dat nog 6 kilometer naar Achterveld te rijden zijn. De Willaerlaan verandert van naam en u leest op het bordje rechts Moorsterweg. We blijven niet de Valleiroute volgen want die gaat naar rechts over de Dashor- sterweg. Rechtuit maar weer, ook bij het volgende kruispunt bij pad destoel 20221 We rijden nu de Kolfschoter- dijk op en als u trouw doorped- delt komt u aan een kruising, waar de aloude Postweg ligt. Daar linksaf (Leusden nog 5 kilo meter) en na het passeren van disco De Klaveet weer linksaf. Dan bent u op de Asschatterweg. Nog vier kilometer naar Leus den. De weg wijst zich nu van zelf. Vermoeid? Gauw onder de douche en lekker onderuit in de luie stoel. A - v •Vvri Bij de toren rechtsaf; de Gelderse Valleiroute. Aan het einde van Boswachter linksaf over een pad richting Valleikanaal Bruggetje over Valleikanaal over en via Jaagpad het kanaal blijven volgen. Valleikanaal geheel blijven vol gen tot aan de straatweg Wou- denberg-Scherpenzeel. Straatweg oversteken en langs het Valleikanaal blijven rijden. Twee kruispunten passeren: de eerste bij Brikkanterweg, de tweede bij Nieuwstraat (bij zui veringsinstallatie). Derde stuk blijven volgen langs kanaal tot aan de Broe- kerweg (geen naamsaandui- ding, maar herkenbaar door bord aan overzijde met verwij zing naar de weg naar Vee- nendaal voor fieters). Niet linksaf gaan, evenmin rechtuit langs kanaal (weg on begaanbaar) maar rechtsaf. Bij volgende kruising direkt linksaf via lange weg, evenwij dig aan het kanaal, De Steeg geheten. De Steeg blijven volgen tot aan de spoorlijn, daar linksaf, pa rallel aan de spoorlijn blijven rijden. (Heuvelsesteeg) Bij volgende spoorwegover gang linksaf (blijft Heuvelse steeg) via fietspad aan de rechterzijde. Verderop via grote bocht naar rechts rijden tot aan de kruising waai iiiinzdt ae Hopeseweg naar Scherpenzeel ligt Deze weg helemaal uitrijden tot Scherpenzeel. Aan het einde linksaf het dorp in (0,8 km). Bij kerk in Scherpenzeel rechtsaf richting Barneveld (12 km). De straat aldaar (Marktstraat) even in tot aan de voetbalvel den. Daar linksaf via speciaal fiets pad aan de Eikenlaan Aan het einde van de sportvelden (te genover bord P-bezoekers v. v. Scherpenzeel) rechtsaf langs de velden Rechtuit blijven nj- den over de Willaerlaan (na sportvelden geen speciaal fietspad meer). Steeds rechtuit blijven rijden, dus niet volgende bospad linksaf. Bij paddestoel 20110 richting Achterveld aanhouden (6 km) Willaerlaan heet verderop Moorsterweg. Moorsterweg helemaal uitrij den (niet rechtsaf over Dashor- sterweg). Rechtuit blijven rijden bij pad destoel 20221 (Amersfoort 10 km). Kolfschoterdijk blijven volgen tot aan kruispunt Postweg (Leusden 5 km). Postweg linksaf en voorbij rui- te reent rum De Klaveet rijden. Bij volgende kruispunt richting Leusden rijden (4 km) en via Asschatterweg naar Leusden is (even balanceren!), nemen we het laatste stuk van het nieuwe rijwielpad. Het wordt er steeds stil ler. maar helaas houdt het pad bij de volgende kruising op. U ziet bij die kruising geen wegaanduiding, maar links aan de overkant staat heel duidelijk een bord dat fietsers naar Veenendaal linksaf moeten. U moet dat beslist niet doen, want we willen graag dat u naar rechts ging. U komt dan al gauw na het passe ren van een fraaie boerderij weg 9. n 13 -i9rtD3srliuül6n ioov Juu o) n' bneilv <»b. q-nswi&brj anda :er g nnes 30 ezlen de blijvende belangstelling voor de fietsritten in de eving, hervatten wij ook dit seizoen de reeks „met Aat Ie op de pedalen". Onze medewerker heeft geprobeerd wat nieuwe routes samen te stellen, hoewel een enkele tëreclb,ure met voorgaande ritten niet helemaal te vermijden is. aan i hogen trouwens aannemen dat het leger van vrienden het toertourisme nog steeds groeiende is en dat er dus lenselwe belangstellenden zijn, die de voorgaande iondi ebeschrijvingen niet bezitten, an br n een goede raad van te voren. Ga niet met een oud .'nlri 'kel °P s,aP' zor9 voor 9oede banden en een soepel nd karretje, zodat u niet onderweg met problemen wordt ezadeld. Niets is vervelender dan kilometers ver van huis pech te zitten. ena i nu weer het advies niet van de aangegeven route af te s lanc en. Wie ergens onderweg besluit om maar wat anders te svang i doen, zal thuis ervaren dat het hoogst onbevredigend is gemaakt plan niet te hebben uitgevoerd. Slaat de iderl lesch oritei' d. Vo en k heid toe, ga dan een stukje lopen. Uiteraard bent u ren. an m won jugu: denz i is temt* :al zi|r daan, idig vrij om ergens onderweg lekker uit te rusten, want de ZZ ten zii" "ie* bedoeld voor laagvliegers en hen, die zo snel d elijk weer thuis willen zijn en onderweg niets hebben u en. ir Aat Daale tg IERSFOORT - Wij bieden u IK erste een tocht aan lan9s Valleikanaal tot aan de rlijn Utrecht-Arnhem. Ver luis, zult u zeggen, maar u sr geen spijt van hebben! jaar gaven wij aan hoe je en het nieuwe pad van het ook ikken De fraaie boerderij ,,Nooitgedacht". rustig en goed moet zijn. Het pad is smal, maar dat wist u al. Passeren den kunnen u misschien irriteren, maar u moet gewoon rustig blijven Vallelkanaal kunt fietsen en we gingen toen niet verder dan de weg van Woudenberg naar Scherpenzeel. Lezers meldden toen dat het nieuwe pad nog verder liep. Dat was ons wel bekend, maar we wilden toen een terugweg maken die op zich zelf ook de moeite waard was. Goed, weer langs het Valleika naal dus. We beginnen op de kruising van Beekridder met Landjonker, op de grens van de wijken Langenbeek en Bosveld. Daar ligt aan de zuid kant een fietspad (Smoussesteeg) richting Valleikanaal Het pad gaat langs Boswachter en aan het einde ligt een kromming naar links (bij een haast terneergeslagen boom) met een bruggetje over het kanaal. Nu zijn we waar we wezen moeten. Want daar ligt het betonnen pad langs het kanaal. Als het een beetje zonnig mocht zijn, zult u weer genieten van de fraaie vergezich ten. Het fietspad heet voorlopig Jaagpad, maar daarvan hoeft u zich niets aan te trekken! Rechts liggen de wallen die Leusden aan het gezicht onttrekken. Haast is er niet. Misschien ziet u net als wij op het ogenschijnlijk rustige water een zwaan in volle witte pracht oprijzen of ontdekt u een rijtje jonge eendjes die schichtig achter hun moeder een baantje trekken Kijk maar niet naar de kazematten aan de overkant. Ze gaan nooit meer weg. U kunt gerust een stopje maken bij een over gang, want het blijft overal fotoge niek. De bouwers van het pad hebben hier en daar een jaartal in een blok gegrift en verderop heb ben moderne kladders hun myste rieuze liefdesboodschappen op de stenen aangebracht. WATERTOREN Na een kwartiertje rijden komt u bij de sluis, waar u voor het eerst uitzcht krijgt op Woudenberg. De watertoren kijkt wat sombertjes door het frisse groen. U belandt nu in een gebied van kwekerijen en af en toe ziet u de watertoren ineens op een heel andere plaats. Het blijft er opvallend rustig en in zekere zin verrast het wat, dat er ineens een autoweg nadert waarop het moder ne verkeer heftig naar belangrijke bestemmingen stuift. Een waak hond slaat misschien aan in het grote hok bij de weg dat de baas voor het felle dier heeft getimmerd. U hoeft niet bang te zijn, de hond kan er niet uit. Even goed opletten bij het oversteken, want er passeert daar nogal wat. Aan de overzijde wederom een sluis. Er stroomt zelfs water in het kanaal! Toch is het water niet woelig. Er schijnt niettemin een sterke onderstroom te zijn, zo hoorden wij van een kenner. Vanaf de weg van Wou denberg kunt u nog drie delen afwerken Die zijn zeer de moeite waard! De omgeving blijft opmer kelijk landelijk en vredig en eigenlijk zijn er nergens markante punten te bespeuren De natuur baadt zich hier in een massaal groen, waar doorheen het grijze water rustig verder glijdt. Aan de rechterzijde is het verbo den gebied. Ouderwetse borden met verwijzing naar artikel 461 wijzen daar streng op. U zult zien Langs het Valleikanaal richting Scherpenzeel. („Nooitgedacht") op een lange weg naar links, die De Steeg heet Die weg loopt parallel aan het Valleikanaal (de zandweg langs het kanaal niet proberen, want u komt in een woestenij en boven dien in een gebied waar het verbo den toegang is!). De Steeg dus af. Kijk eens naar links, wat een enorm maisveld daar ligt. Het is inderdaad een lange weg met veel bomen, maar het is daar heerlijk rustig fietsen. Aan het einde ziet u de spoorlijn nchting Veenendaal en als u even naar rechts kijkt, ziet u de nieuwe splitsing van de spoorlij nen, We laten dat voor wat het is en gaan nu linksaf over de Heuvelses teeg evenwijdig langs de spoorlijn U ziet al gauw hoe het Valleikanaal, alweer met een sluis, onder de spoorweg doorklatert Recht streeks fietsen via het kanaal naar Veenendaal is dus niet mogelijk. U bent nog niet thuis, hoor! Doorzet ten dus. Bij de overweg verderop gaat u linksaf (toerlietsers gaan daar de Amerongse Berg op) Het blijft daar Heuvelsesteeg heten We gaan nu richting Scherpenzeel. Het fietspad aan de rechterzijde is erg smal, maar het moet maar zo. De Heuvelsesteeg heeft verderop een grote bocht naar rechts, daar moet u oostwaarts blijven rijden, totdat er een splitsing komt naar links. De weg aldaar heet de Hope seweg en die voert bijna recht streeks naar Scherpenzeel. Flink ••Het Valleikanaal klatert onder de spoorlijn door" dat het kanaal naar links loopt en eigenlijk parallel blijft lopen met de weg naar Scherpenzeel. Ook daar zijn kwekerijen. De eerste kruising is die met de Brikkanterweg, een B-weg, die naar de woningen in Scherpenzeel voert. Het pad maakt verderop weer een sterke bocht en ook nu valt de weldadige stilte op Links maisvelden zoals we die te genwoordig overal aantreffen. Na verder peddelen komen we bij een plek met een zuiveringsinstallatie. Vies water loopt via een buis in het kanaal Dat zal wel zo moeten. De kruising heet daar Nieuwstraat. Als u de tijd hebt, moet u via het bruggetje aldaar even rechts een kijkje gaan nemen bij de hekken van het vroegere slot Lambalgen. Het kasteel is in 1953 verbrand. Jammer natuurlijk, want het dateer de van 1415 We vervolgen de weg langs het kanaal. Over een rustiek bruggetje, dat over de naar links uitwijkende Lunterse Beek gelegen ,,De watertoren kijkt wat sombertjes door het frisse groen". Waren die wallen vorig jaar nog maagdelijk en kaal, dit jaar heeft het groen zich daar al aardig ontplooid. Het is de bedoeling dat u alsmaar rechtuit blijft rijden. Links ontvouwt zich het panorama van weilanden en ontluikende maisvel den, afgewisseld met een enkele boerderij, waar het leven nog heel

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9