O* O* timpetitie-indeling 'ekt bevreemding ieen Boogaard voorzitter Schaak Vereniging Leusden m WW i|«:# -• Succesvol lij bestuur van Roda '46: Roda (zo.) naar „onaantrekkelijke" eerste klasse B 3 :r KORFBAL BALANS -ia tien jaar Joop van Santen bv 4 ét Commentaren/Meningen Ondoordacht I I EUSDEN/ACHTERVELD - e nieuwe competitie-in- ieling voor het seizoen 985-1986, die eind vorige veek in 'Voetbal', het londsblad van de afde- ng Utrecht, gepubliceerd verd, heeft met name bij Ie regionale zondagclubs litkomend in de 1e klasse Ie nodige verbazing ge rekt en bij menig club- iestuurder een storm van ritiek los gemaakt. US einden Vlugl:geen confron- lie mei Amersfoodse Boys. ioe halen de afdellngsbe- V uurders het In hun hoofd om i clubs uit Amersfoort en om- g iving In verschillende poules r stoppen, terwijl de KNVB •l arentegen juist de clubs uit 1 regio komend seizoen In de- Itde klasse heeft onderge- 2 acht. Dit gaat zwaar geld kos- i 1 en In een tijd dat we de fl- r.' nclële eindjes toch al moeilijk "'j n elkaar kunnen knopen, een 3 begrijpelijke zaak. De clubs v jgen weer de rekening gepre- (Onfeerd." Deze reactie kwam uit de mond van Roda'46-voor- zitter Hessel de Ruig. Hij stond echter niet alleen met zijn ogen te knipperen van verbazing toen hij de nieuwe Indeling eens na der onder de loep nam. Ook in Achterveld keek men vreemd tegen het nieuwe competitie- plaatje aan. „Vreemd en jam mer". waren de geluiden die In het Achterveldse kamp te horen waren, hoewel de oranje hem den iets minder hard waren in het veroordelen van de man die dit alles uitgedokterd had. „Een aantal clubs zal dit zo gewild hebben", veronderstelde SVA- secretaris Plet Smlnk, „anders was alles wel bij het oude geble ven. Wij In Achterveld hebben er In leder geval niet om ge vraagd. We hebben alleen het verzoek gedaan om in dezelfde klasse van het voorbije seizoen te blijven. Niets meer en niets minder". Aan de samenstelling van de hoofdklasse in de zaterdagafde ling valt niet veel te veranderen. Er is maar één hoofdklasse, dus daar valt weinig op of aan te mer ken. Toch heeft ook deze klasse, waarin Roda'46 met het zaterdag elftal uitkomt, een ware face-lift ondergaan De versterkte promo tie/degradatie-regeling van vorig jaar heeft daaraan bijgedragen. Niet minder dan vijf ploegen op een totaal van twaalf zijn nieuw aan het hoofdklassefront. En dat is niet niks. Naast een zestal oude bekenden, stuit de zaterdag-elf op twee ex-KNVB-4e klassers en drie nieuwkomers uit de 1e klasse van de afdeling. FC Majella (Utrecht) en Veluwse Boys uit Garderen zijn de degra danten uit de hoofdbond terwijl Bloemenkwartier (Hilversum), SVL (Langbroek) en VVJ (Utrecht) uit de 1e klasse gepromoveerd zijn. De zaterdaghoofdklasse ziet er nu als volgt uit: Benschop, Bloemenkwartier (Hil versum), Hercules (Utrecht), Hoe velaken, FC Majella (Utrecht), Montfoort. Musketiers (Eist), Roda'46 (Leusden), SVL (Lang broek), Veensche Boys (Nijkerker- veen), Veluwse Boys (Garderen), VVJ (Utrecht). Over de kansen van de Roda-za- terdag valt nog niet veel te zeg gen, omdat enerzijds nog te wei nig bekend is over de nieuwe te genstanders en anderzijds de bond zich nog niet uitgesproken heeft over de promotie/degradatie regeling. Werd vorig jaar met veel tam tam de nieuwe regeling ge presenteerd, dit jaar houden de afdelingbestuurders zich merk waardig genoeg op de vlakte en laten de clubs nog even volledig in het ongewisse Als de resulta ten van een onder de clubs ge houden enquête geïnventariseerd zijn, dan pas komt de afdeling met SVA-trainerJan Drost. sterkte van vooral de nieuwelin gen niet onderschat mag worden We gaan hoe dan ook met de Roda-zaterdagen een bijzonder interessant seizoen tegemoet, wat misschien in het 40e levens jaar van de Leusdense voetbal club tot het felbegeerde plaatsje in de 4e klasse van de KNVB zal een regeling voor de dag. Hoe de uitslag ook precies zal uitvallen, het ziet er naar uit dat de oude regeling, 1 promovendus en 3 de gradanten, op de helling gaat. Wat het dan wel gaat worden, laat zich slechts raden. Mogelijk dat de regering van het seizoen '83- '84 weer van stal wordt gehaald of een tussenoplossing uit de hoge hoed te voorschijn zal komen. Ze ker is wel dat de kampioen auto matisch naar de KNVB promo veert, maar om Roda'46 nu al tot een kampioenskandidaat bij uit stek te noemen, voert in dit vroege stadium te ver. Wel is het zo, dat nieuwbakken trainer Eltjo Kapenga met zijn selectie, die op een paar plaatsen met enkele sterke spelers is aangevuld, vol gens de laatste 'transfernieuws' bij de kanshebbers op de titel ge rekend kan worden, hoewel de leiden. De toekomst zal het moe ten leren. 1E KLASSE Bij de zondagelftallen van SV Achterveld en Roda'46 heerst dus enig onbegrip over de zo geheten concept competitie In deling 1e klasse. Achterveld is In de 1e klasse A gebleven, ter wijl Roda-zondag naar de 1e klasse B Is overgeheveld. Waar om? Niemand bij de desbetref fende clubs weet de ware re den, terwijl beide clubs ge vraagd hebben om zoals ge woonlijk In 1A bij de regionale clubs aan de Hilversumse kant Ingedeeld te worden. Wat dat betreft kreeg SVA zijn zin. Toch vindt trainer Jan Drost het bij zonder jammer dat Achterveld niet meer tegen Roda'46, Hoog- USDEN - De belangrijkste gebeurtenis op de jaarvergade- -a- van Schaak Vereniging Leusden (SVL) was de wisseling de wacht, beter gezegd de overdracht van de voorzit- shamer. Na een ambtsperiode van maar liefst 10 jaar, de Joop van Santen zijn functie als praeses van de Leus- ïse schaakclub neer. De eveneens in Leusden niet onbe- ide Leen Boogaard nam het kleinood van zijn voorganger ir, nadat de leden unaniem hadden besloten om hem op irdracht van bestuur tot de nieuwe voorzitter van SVL te loemen. rmee kwam een einde aan een zeer lange bestuurspe- weriende van Joop van Santen. Voordat hij in 1975 voorzitter rd van het toen nog kleine schaakclubje in Leusden, had Leusdenaar ai enige jaren als wedstrijdleider van SVL (6 r) achter de rug. "Ik heb het altijd met plezier gedaan", Joop van Santen in zijn korte emotionele afscheidsrede, illie hebben het voor mij bijzonder gemakkelijk gemaakt, was bijzonder prettig samenwerken en een uitdaging om :e vereniging te mogen leiden. len. ers/ dc eau eau in ccn aticve u 13, Namens de leden nam Ad Wis man het woord: "We hebben met zijn allen de laatste jaren veel meegemaakt, maar je heb altijd kans gezien om de boel binnen de Schaak Vereniging Leusden in le ven te houden. We zijn je daar voor als leden veel dank verschul digd. Daarom hebben we ge meend om je een passend af- scheidskado te geven. We heb ben een kleine inzameling gehou den. In totaal hebben we 64 gul den opgehaald en zoals je weet is in schaakkringen het getal 64 een magisch cijfer. We hopen dat dit voor jou een blijvende herinnering zal zijn aan het 10-jarig voorzitter schap van SV Leusden Een houten schaakbord ingelegd met 64 guldens nam Joop van Santen 8Ewf z' - - 3Ü van Santen geeft na tien jaar voorzitterschap de hamer over aan Leen Boogaard uit handen van Ad Wisman in ont vangst. Niet alleen Joop van Santen deed als bestuurslid een stap terug maar ook wedstrijdleider huis competitie Jaap de Jager zette een punt achter zijn lange be stuurscarrière. Niet minder dan 14 jaar maakte de heer de Jager van het SVL-be- stuur deel uit. Ook hij kreeg een leuk aandenken in de vorm van een magnetisch schaakspel. Theo Elschot volgde Jaap de Ja ger als wedstrijdleider op terwijl hij ook de werkzaamheden (bondswedstrijdleider) van de heer Boogaard over gaat nemen nu deze voortaan als voorzitter van SVL door het leven zal gaan In zijn openingsrede liet de nieuwe man met de hamer weten dat het niet gemakkelijk is om in de voetsporen tè treden van zijn illustere voorganger Joop van Santen. "Joop van Santen heeft bijzonder veel voor SVL gedaan en betekend. Joop van Santen was Schaak Vereniging Leus den", stelde Boogaard nadrukke lijk vast." We zijn hem erg veel dank verschuldigd. Gelukkig blijft hij gewoon bij SVL schaken zodat als de nood aan de man komt we altijd van zijn diensten kunnen ge bruik maken en we op hem kun nen terugvallen. En dat is een ge ruststellende gedachte" "Ik hoop er zelf het beste van te maken wat er van de maken is Maar ik ben een ander mens, met andere gedachten. Toch zal ik proberen om de lijn die Joop van Santen uitgezet heeft door te trek ken. Bijzondere aandacht gaat uit naar het vinden van een ge schikte clubaccommodatie terwijl het nieuw leven in blazen van de jeugdafdeling eveneens boven aan de lijst staat. Daar zal dit be stuur zich de komende maanden mee bezig houden." Aan het begin van de praatavond, die door Joop van Santen klok slag acht uur geopend werd, kwa- landerveen en VVZA speelt. ,,Dat waren altijd leuke potten voor de penningmeester en het publiek. We zijn weliswaar in het Gooi gebleven, maar met clubs als Aurora, Sporting en Austerlitz er bijvoorbeeld bij is de poule er zeker niet zwakker op geworden. Het zal voor Ach terveld hard werken worden. De concurrentie is groot". De clubs die de zondag 1e klasse A vormen zijn: Achterveld, ASV (Ankeveen), Amersfoortse Boys (Amersfoort), Aurora (Werkhoven), Austerlitz, Barneveld, BFC (Bussum), Laren, Naarden, Olympia (Hilversum), Sporting (Utrecht) en Zuiderzee vogels (Lelystad). Nieuw in 1A zijn ASV (ex 2e klasse), Amersfoortse Boys (de gradant hoofdklasse), Naarden (ex 2e klasse), Aurora, Austerlitz en Sporting. Kortom, een totaal andere 1e klasse A waarover we momenteel nog weinig zinnigs kunnen zeggen. Dat Achterveld het niet gemakkelijk zal krijgen, zoals voorzichtig wordt gesugge reerd liikt vnnrharia. Wie weet waartoe SVA in deze totaal an ders geformeerde 1e klasse A in staat is? Misschien pakt deze ge daantewisseling voor de Achter- velders goed uit. Voor de Roda-zondag ligt het ge heel anders in de 1e klasse B met het bekende Utrechtse tintje. Zon dagsecretaris de heer Snoek en de al eerder aan het woord gela ten Roda-praeses Hessel de Ruig staan perplex. „We hebben ge vraagd om in de regio ingedeeld te worden. En wat schetst onze verbazing, een plaats in de totaal onbekende 1e klasse B. Het pu bliek is bij voorbaat al de grote verliezer en daarna krijgt de pen ningmeester ook een bittere pil te slikken. Want je moet niet denken dat die Utrechtse clubs veel pu bliek mee naar Leusden zullen brengen", aldus de heer Snoek. „Dat Hooglanderveen, VVZA en ex-hoofdklasser Soesterberg er nog bij zitten is slechts een pleis ter op de wonde. Maar daarmee heb je dan ook meteen alle pu- bliektrekkers gehad. Daar moeten we het komend seizoen waar schijnlijk mee doen". Hessel de Ruig gaat geld kosten..." Ook trainer Meindert Vlugt, de nieuwe man bij de zondag, vindt het jammer. „Ik had me de laatste maanden juist op de ploegen in de 1e klasse A geconcentreerd. Vooral het feit dat we de 'Boys' mislopen is spijtig. Ik begon ze al lemaal een beetje te kennen. Nu we in 1B zitten, is het afwachten geblazen hoe het allemaal zal gaan lopen De clubs in Utrecht en omgeving zijn voor mij totaal onbekend Het is dan ook bijzon der moeilijk om de kansen van de zondag in te schatten. We laten alles maar gewoon op ons afko men en zien hoever we het zullen gaan schoppen. We zullen er ech ter alles aan doen om zo hoog mo gelijk te eindigen. Dat is en blijft het uitgangspunt". Naast de al eerder genoemde clubs als Hooglanderveen, VVZA (Amersfoort) en Soester berg zitten Domstad (Utrecht), DWSM (Maarssen), Rlvlerwlj- kers (Utrecht), RUC (Utrecht), Schalkwijk, Utrechtse Boys (Utrecht), Voorwaarts (Utrecht), VSK (Westbroeken Roda'46 In de 1e klasse B. Nieuw op 1e klas niveau zijn Soesterberg (ex-hoofdklasse), VSK (promo vendus 2e klasse), Voorwaarts (kampioen 2e klasse), Utrechtse Boys (ex-hoofdklasse) en Schalk wijk (kampioen 2e klasse). In een tijd waarin voetbal clubs nauwlettend op de kleintjes moeten letten en op allerlei manieren proberen om het hoofd financieel bo ven water te houden, heeft de competitie-samensteller van de afdeling Utrecht voor de nodige consternatie ge zorgd door de 1e klasse van het zondagvoetbal op een nogal ongebruikelijke ma nier in te delen, die de clubs in de regio Amersfoort be hoorlijk wat geld zal gaan kosten. Volkomen tegen alle ver wachtingen in is men op het bondsbureau in Nieuwegein op het lumineuze idee geko men om de 1e klassers in de afdeling maar eens flink door elkaar te husselen met het gevolg dat de clubs uit de keistad en direkte omge ving niet meer bij elkaar in één groep zitten. Gaat men in KNVB-verband er steeds meer toe over om clubs uit dezelfde plaats en regio (zie IJsselmeervogels, Spaken burg, Scherpenzeel, Vallei vogels) in een poule onder te brengen, bij de UVB doet men nu precies het tegen overgestelde. Een onbegrij pelijke en ondoordachte zaak. Zelfs al zijn er clubs ge weest die het eens in een andere klasse wilden probe ren, dan nog had het afde lingsbestuur zoveel moge lijk alles bij het oude moeten laten. Vorig jaar nog, werd met veel bravoure de nieuwe degradatie/promotie rege ling gepresenteerd onder het mom van de competitie moet attractiever. Komend seizoen zal de competitie in ieder geval een stuk minder aantrekkelijk zijn, wat voor nieuwe promotie cq degra datie plan er binnenkort ook uit de bus rolt. Want ook dat staat ter discussie. Door het schrappen van derby's als bijvoorbeeld Roda-Achter- veld, Barneveld-Roda en Hooglanderveen-Achter veld, zal de competitie veel aan spanning en sentimen ten verliezen. Het publiek is daarbij nog voordat de bal aan het rollen is gebracht, de grote verlie zer. Daarnaast zullen de pen ningmeesters het behoorlijk in de clubkas voelen, want met moet niet denken dat de clubs uit de stad Utrecht veel publiek mee naar Leusden en Achterveld zullen mee brengen. Dat is een illusie. Daarbij komt dan nog het feit dat er langere afstanden moeten worden afgelegd. Want Schalkwijk is voor de Leusdenaren een stukje ver der weg dan Achterveld en Amersfoort. Kortom, de clubs zullen minder geld ontvangen (entree) en meer moeten uitgeven. Op het mo ment dat het afdelingsbe stuur zelf aankondigt dat de buikriem moet worden aan gehaald, is dat een tegen strijdigheid van formaat. Het is te hopen dat degene die dit alles bedacht heeft het woord „concept" boven de nieuwe indeling serieus neemt en na alle kritiek, die er zeker losbarst, zo sportief is om de oude indeling te herstellen. Anders blijft het een ondoordacht stukje huisvlijt. (HJW). LEUSDEN - Zonder overdrijven, kunnen we stellen dat het seizoen 1984-1985 voor de Leusdende korfbalclub Antilo pen succesvol is verlopen. De zaalcompetitie leverde zoals bekend reeds zeven kampioenen op. De veldkorfbalcompe- titie bracht de Antilopen nog eens 6 kampioensteams en 1 promovendus. En gelet op het totaal aantal Antilopenteams dat op het veld in actie kwam, 4 senioren, 2 junioren en 10 jeugdteams een score van bijna 50%. Een resultaat om trots op te zijn en veelbelovend is voor de toekomst. Het hoogtepunt was natuurlijk het kampioenschap en de promotie van Antilopen 1 naar de landelijke promotieklasse. Een lang gekoesterde wens ging hiermee in vervulling. Ge makkelijk ging het behalen van de titel niet. Even dreigde het net zoals in de zaal mis te gaan, maar in het kampioens duel tegen Thor liet Antilopen er geen gras over groeien. Op niet mis te verstane wijze werd de titel gepakt en stapte Antilopen voor het eerst in haar 20-jarige historie de lande lijke korfbalelite binnen. te handhaven, buiten op het veld ging het na de winterstop volledig mis. Geen enkel duel kon win nend worden afgesloten, waar door de 'veilige' middenmootposi- tie werd ingeruild voor de laatste plaats. Degradatie naar de afde ling was onafwendbaar. Aspiranten A1 was daarentegen weer een klasse apart. Met speels gemak werd Antilopen A1 kam pioen van de hoofdklasse B. Daarna werd Dalto A1, kampioen hoofdklasse-A aan de zegekar ge- schap in Wageningen konden de aspiranten geen rol van betekenis spelen. Alleen tegen Blauw Wit werd een zege behaald De duels tegen Reko, KOAG en Die Haghe werden verloren Het succes kon echter bij voorbaat al niet stuk, het behalen van de NK was al een perfecte prestatie Bij de jeugd konden de kam- pioensbloemen tenslotte aan C1, D1 en P2 worden uitgereikt. In de laatste uitgave van 'De Prik kel', het clubblad van de KC Anti lopen, stonden de eindstanden van het veldseizoen gepubli- In de schaduw van dit succes, staat de promotie van het tweede vanuit de onderbond naar het di strict. En dat is voor de aanslui ting een goede zaak. De 2e plaats in de eindrangschikking gaf recht op het spelen van een promotie wedstrijd. Met 7-3 werd SKV-2 verslagen. Het doel om Antilopen 2 naar het district te loodsen werd dus toch bereikt. Weliswaar niet via het felbegeerde kampioen schap, maar nu het doel toch ver- wezelijkt is, maakt niemand zich meer druk over het gemiste kam pioenschap. Antilopen 3 werd met overmacht kampioen en promo veert naar de 2e klasse afdeling. Tegenover het succes bij de se nioren, stond de teleurstellende degradatie van het Junioren 1 team uit de regionale districts klasse. Wisten de jongens en meisjes zich in de zaal op dit nivo Midden-Nederland was een feit. ceerd. Hieronder de Antilopen-ba Op het Nederlands Kampioen- lans die kon worden opgemaakt. ANTILOPEN BALANS IN CIJFERS Team G P D C Antilopen 1 14 21 96- 76 1 0/+14 Antilopen 2 14 21 102- 63 2 -3/+ 17 Antilopen 3 14 25 99- 56 1 0/ 21 Antilopen 4 12 10 56- 71 5 -10/8 Antilpen J1 12 6 49- 80 7 -15/0 Antilopen J2 14 8 49-110 6 -20/ 8 Antilopen A1 12 24 105- 22 1 0/ 23 Antilopen B1 12 20 106- 22 2 -4/+16 Antilopen B2 12 11 22- 26 4 -9/+10 Antilopen C1 14 26 86- 13 1 0/ 22 Antilopen D1 6 9 14- 6 1 0/ 9 Antilopen P1 6 4 18- 12 3 -8/3 Antilopen P2 6 11 19-4 1 0/+10 Antilopen P3 6 0 0- 24 4 -12/ 0 Antilopen 01 6 4 5-6 3 -7/2 Antilopen R1 6 4 4-8 3 -6/4 Verklaring gebruikte tekens: G Gespeelde wedstrijden, P Puntensaldo, D Doelsaldo, C Classering De laatste kolom cijfers geeft aan hoeveel punten de Antilopenteams minder cq. meer behaald hebben dan de kampioen en de drager van de rode lantaarn (laatste plaats). men alle jaarverslagen aan bod. In een mum van tijd werden de notulen, jarverslagen en de bevin dingen van de kascommissie in orde bevonden. De verslagen van de diverse wedstrijdleiders lever den ook geen enkel probleem op De meeste tijd nam de bekeruit reiking van de kampioenen 1985 in beslag. De scheidend huiscom- petitieleider Jaap de Jager reikte de bekers aan de winnaars uit. Om beurten werden de kampioe nen voor het voetlicht gehaald. Al geheel clubkampioen werd Harry Vossebeld. Voor de tweede maal in successie werd de concurrentie op forse achterstand gezet. In een vroeg stadium stelde Vossebeld zijn titel veilig. Gert Jan Fröberg won de beker in categorie 2. Kam pioen categorie 3 werd Jos Agter- berg, terwijl oudgediende Ad Wis man in de 4e groep de hoofdrol opeiste H. v Dalen werd in groep 5 na een bijzonder sterk seizoen de nieuwe bezitter van de bokaal Bij de jeugd wisten Sanne van Bruynsvoort (cat. tot 12 jaar) en Ronald Staal (cat. tot 15 jaar) de prijzen in de wacht te slepen Als beste bondsschaker werd jeugdig talent Erwin Zijlstra gehuldigd, waarmee hij direct een vaste plaats in het top tiental van Leus den afdwong. Nadat de jubileumcommissie hun plannen rondom het 40-jarig be staan (november 1986) uit de doe ken had gedaan en de leden al vast om hun medewerking vroeg, kwam de punten accommodatie en jeugd (aspiranten) uitvoerig ten discussie Zoals bekend heeft SV Leusden de lokaliteit op het Burg. buinmgparK nooogeawongen in De bekerwinnaars 1985 op een rijtje: (v.l.n.r.) clubkampioen Harry Vossebeld, jeugdkampioen Ronald Staal, H. v. Dalen, Ad Wisman, Jos Agterberg, wedstrijdleider Jaap de Jager, Gert Jan Fröberg en Erwin Zijstra. 1984 verlaten en ingeruild voor de zalen in het ontmoetingscentrum de Kom. Dit bracht ook een ver andering van speelavond met zich mee (dinsdag naar woens dag). En dat was de reden waarom de jeugdleden SVL de rug toekeerden. Om deze terug val tegen te gaan heeft het be stuur besloten om met direct in gang van het seizoen '85-'86 de jeugd naar de donderdagavond te verhuizen met vermoedelijk "de Blijhof" als nieuw tijdelijk onder komen De onderhandelingen hierover zijn in een ver gevorderd stadium. Zo gauw er duidelijkheid is waar en wanneer SVL in zijn geheel een nieuw domicilie krijgt, trekt de jeugd weer bij de senio ren in. Voor 1 januari 1986 moet er helderheid zijn in deze zich voortslepende kwestie. Zoals het er nu naar uitziet krijgt de Schaak Verniging Leusden een gedeelte van de (schuil)kelder onder het gemeentehuis tot haar beschik king. Of dit werkelijkheid wordt, de tijd zal het leren Voor nieuw bakken voorzitter Leen Boogaard en zijn secondanten is er dus voorlopig nog genoeg werk aan de (schaak)winkel.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5