Zelfde musical op scholen bij afscheid zesde klassers Planadviesgroep unaniem akkoord met subsidiëring IOSKA m LEUSDEN laad vergadert Jonderdag Belabberd uitzicht üerlijk duurt iet langst Verkoop aan de deur met valse legitimatie Oversteken Kreyns ^'wjcantoor- benodigdheden KWIEK [WINKEL Geslaagd KOMATSU VORKHEFTRUCKS DE SUPERIEURE DINSDAG 25 JUNI 1985 loep op Leusden 'vtf a.d. it. jrijs her- de t uit Ion itsrit leze jrrit. jeze jden i om aun- ren nten 94 92 90 89 85 85 84 Redaktie: Caspar van Loo Bijdragen: Hans Mosterd, G. van Leeuwen Het is al eens eerder in deze krant gesignaleerd: het uitzicht bij de spoorwegovergang in de Hamersveldseweg is allerbelabberdst. CDA-raadslid Joop van Loenen heeft onlangs naar aanleiding van een ongeval op de overgang ook al eens de gemeente gewezen op de situatie. Gisteren belde Nel van Burgsteden ons op over hetzelfde onderwerp. Nel belde namens een aantal mensen van de Hamersveldseweg dat zich ergert aan het feit, dat er steeds weer ongelukken op de spoorwegovergang gebeuren, als gevolg van het slechte uitzicht. Voor de duidelijkheid: er vinden geen ongevallen plaats tussen auto's en treinen, maar tussen vrachtwagens en personenauto's. In de praktijk gaat het meestal zo: een vrachtwagen nadert uit de richting van restaurant De Mof de onbewaakte overgang. Voordat die overgestoken kan worden, moet eerst een scherpe bocht naar rechts gemaakt worden. Wanneer dat met de te hoge snelheid gebeurt, zwenkt de wagen naar links uiten komt op de andere rijbaan terecht. Is het zo dat uit tegenovergestelde richting net een auto de overgang neemt, dan is een botsing niet meer te vermijden. Een ongeluk kan wel voorkomen worden als a. de scherpe bocht met aangepaste snelheid wordt genomen of b. de bossages in de buurt van de overgang gesnoeid dan wel verwijderd worden. Wanneer bomen en struiken Q2 uitgedund worden ter plaatse, is Q2 iet overzicht op de overgang ?en stuk beter, is de algemene Y$rtuiging. Automobilisten uit richting Leusden-centrum (g rien dan de uitzwenkende |2 /rachtwagen eerder. Wethouder Jan Wagenaar londigde vorige maand aan „de :aak te bestuderen Als het aan Nel van Burgsteden en haar ompanen ligt, komt de glvethouder heel gauw met een gc iplossing. 8( Meestal lezen we in de krant irichtjes over diefstal, inbraak, oof en andere laakbare tandelingen. Men zou de indruk legitimatiebewijs KINDERVAKANTIEBOERDERIJ "Rak van Ongemak" Kantoor Stichting (A.J C.) R.V.J. 56 AmstO'drtm GELtXO TOT X 4 AUG 8 5 Hol is vo« bodeo geld aan te nemin ol goodwen ie verkopon .spfkc ntel doorga slichting Mjn afgestempeld. L»(vdirli|k OH br»r.|* biijn «Igtndcri v*i SttChHrwj' Misbruik wordt •tfftfrocMelijk vorvoled' do Houdet tteres A ores L/èU Dost.v'itmgKinderboofdefi]staaf ingeschreven inhei Openooro Stichting H&gister Een van de inbeslaggenomen valse legitimatiebewijzen. De laatste tijd worden inwoners van Leusden weer met regelmaat lastig gevallen met verkoop aan de deur ten bate van een goed doel. Het gaat echter om een privé handeltje, waarvan het enige doel is, de eigen zak te spekken, zo meldt de Leusdense politie. Met legitimatiebewijzen van stichtingen, die niet meer bestaan, tracht men de argeloze burger geld uit de zak te kloppen. De tekst op die zelf bestempelde en vervalste papieren luidt: „Kindervakantieboerderij Rak van ongemak". Men biedt agenda's en ballpoints te koop aan, waarbij wordt meegedeeld, dat een deel van de opbrengst ten goede komt van het genoemde doel. Dat is dus niet waar. Enkele honderden guldens zijn inmiddels op die wijze - aantoonbaar-geïnd. De Leusdense politie maakte inmiddels één maal proces verbaal op, en nam de bijbehorende spullen in beslag. LEUSDEN - Leerlingen van de zesde klassen van de openbaar lagere scholen „De Wegwijzer" en ,,'t Palet" kregen afgelopen vrijdag een afscheidsavond op hun scholen aange boden omdat ze de school gaan verlaten. Op beide scholen werd de musical „Spoken op Griezelstein" opgevoerd. Op de Wegwijzer gebeurde dat door de zesde klassers zelf, op 't Palet namen de vijfde klassers de uitvoering voor hun rekening. De Hobbit heeft vanavond dezelfde uitvoering voor de zesde klassers in hun school aan De Meent 2. DE WEGWIJZER 61 61 k. var plaat: overi- 91 Avonden lang zat hij op zijn kamertje te broeden Zijn kopje thee liet hij er voor koud worden en Dallas vergat hij. Dit probleem schreeuwde om een oplossing en hij, Sjef ter Berge, zou die oplossing leveren Koste wat het kost. En toen kwam dat gedenkwaardige moment, waarop Sjef de trap afstormde en zijn gezin verblijdde met die ene kreet, die uit het diepst van zijn ziel leek te komen ,,Ze moeten oversteken", schalde heten, door emoties overmand, vergat Sjef zelfs even zijn stem van het vertrouwde vleugje kak te voorzien. Sjef ten Berge Banjert nu al jaren in en om de Leusdense politiek en werd nog nimmer betrapt op één verstandige gedachte En lijkt zichzelf in onbenulligheid nu te hebben overtroffen met zijn recente bijdrage aan de verhoging van de veilighied van fietsende dames in Leusden: na zonsondergang oversteken. Moet hier uitgelegd worden waarom en hoezeer deze gedachte van nul en gener waarde is Omdat de maatregel niet zal blijken te werken Omdat het geen bijdrage aan de verhoging van de veilighied van wie dan ook, laat staan aan die van fietsende vrouwen, biedt9 Nee, dat hoef ik hier niet uit te leggen, want in de commissievergadering, waarin Sjef zijn opzienbarende voorstel baarde, hadden ze dat ook meteen in de smiezen Eén voor één hebben ze het hem uitgelegd en het sterkst kwam Jan Wagenaar natuurlijk weer uit de hoek. wanneer Sjefs oversteekidee zou worden uitgevoerd, dan zou dat minstens zo duur zijn als een wel zinnige oplossing. Wat bij mij overigens wel enige vragen opriep ten aanzien van de interne communicatie 1 binnen de VVD-fraktie. Was hij al niet de risée van de dorpspolitiek, dan zou Sjef zich met deze suggestie onsterfelijk belachelijk hebben gemaakt. Nu zullen we Sjefs Eureka slechts opvatten als een nieuwe, stevige bijdrage aan de aktie Sief wordt van zijn lang-zal-ie-leven nooit wethouder. Wist u dat niet Jawel, de heer Ten Berge koestert al geruime tijd aspiraties in die richting. Zit met nauwelijks verholen ongeduld te wachten op het moment dat Wagenaar definitief zijn houten huisje in Frankrijk opzoekt Persoonlijk lijkt het mij een ramp, die ons noopt om voor een periode van vier jaar ons heil te zoeken in de kelder onder het gemeentehuis Kijk: Wagenaar heeft zijn streken Gijs zat er altijd al voor de versiering bij. en Fons mag wat mij betreft na één periode heel gerust zijn medailles gaan poetsenmaar het is allemaal nog volstrekt heilig vergeleken bij wat van de heer Ten Berge te vrezen valt. Als Sjef ten Berge wethouder wordt, dan is dat het faillissement van de Leusdense politiek. Gelukkig doet hij er zelf alles aan om het niet zo ver te laten komen. 's Middag speelden de leerlingen van klas 6 de succesvolle voorstel ling „Spoken op Griezelstein" voor de andere kinderen van de school, 's avonds voor de ouders en andere genodigden De zaal zat helemaal vol en iedereen genoot van de voorstelling Er zat vaart en actie in, spel werd afgewisseld met vlotte liedjes en dansjes. De musi cal ging over twee klassen die een klasse-avond hielden Hoogtepunt van de klasse-avond was de play back show De Pointer Sisters, UB 40, Elvis Presley en Michael Jackson volg den elkaar snel op en werden uitstekend geïmiteerd en kregen daardoor de zaal volledig mee. Twee kinderen lezen tijdens de avond een griezelverhaal over een zekere kapitein Bonkepoot. De klassen 6a en 6b raken hierover in discussie en bedenken zich dan dat in de buurt een eng huis „Grie- zelsteyngeheten staat. De klas sen komen tot een weddenschap, Mas 6b zal een uur in dit spookhuis doorbrengen. Klas 6a heeft geen zin te verliezen en besluit te gaan „spoken" om de anderen bang te maken. Een luid applaus van de zaal oogste deze spookscène In een schitterend decor zweven de „spo ken" om het groepje kinderen met „de dood van pierlala" als middel punt met angstaanjagende muziek. De kinderen ontdekken toch dat het de andere klas is die hen bang wil maken, maar wie speelde voor kapitein Bonkepoot en zijn matroos? Vervolgens komt Bon kepoot op het toneel met zijn matroos en'hij wilde dat de kinde ren de schat zouden vinden, zo dat hij op kan houden met dolen door het huis. De kinderen beslui ten van het goud en zilver van „Griezelsteyn" een clubhuis te ma ken. De musical werd afgesloten met een lied dat door de zaal meege zongen werd Na afloop kregen de kinderen voor hun enthousiaste, goede spel een daverend applaus, zodat ze het lied nog eenmaal zongen. Daarna zon gen de leerlingen een lied waarin ze de juffen en meesters bedank ten voor de fijne tijd op ue wcy wij zer" Vervolgens werden door de leer lingen alle ouders bedankt die zo hard meegeholpen hadden bij de voorbereidingen en uitvoering van de musical, waaronder Rolf Klaren, hun eigen meester die ook zo hard met ze geoefend had. Van Rolf Klaren kregen de kinde ren een getuigschrift en een zilve ren lepeltje met inscriptie van de school. Na de loterij, er werden enige taarten en flessen wijn ver loot, werd deze succesvolle avond, waarvan iedereen genoten had, afgesloten. T PALET Aan de zesdeklassers van de openbare lagere school 't palet In Leusden-zuid werd afgelopen vrijdag het afscheidsfeest aan- gebooen. Weliswaar vertoeven de leerlingen nog een paar da gen in eikaars gezelschap voor dat de grote vakantie begint maar het officiële gedeelte zit erop. In gezelschap van hun ou ders en samen met de mensen die de afgelopen jaren zo n grote rol in hun leven speelden, de leerkrachten van 't Palet werd tijdens een gezamenlijke maal tijd stil gestaan bij de afsluiting van deze periode. Meester Van Aken. die het afge lopen jaar voor hen de hoofdrol speelde als leraar van de zesde klas en als hoofd van de school, richtte na de maaltijd het woord tot zijn klas waarin hij hen bedankte voor de fijne tijd samen, hen succes wenste op de verschillende nieuwe scholen die ze gaan bezoeken en samen met hen terugkeek op de voorbije jaren. Over en weer werden tastbare herinneringen aan deze periode aangeboden. De leerlingen kre gen hierbij een klassefoto en zelf hadden ze voor de school 'n kleed gemaakt waarop ieders naam voorkwam. De kinderen uit de vijf de klas namen hierop de verant woording voor het verdere verloop van de avond op zich. Maanden lang hebben ze gewerkt aan de musical „Spoken op Griezelstein" die nu de zesde klas aangeboden werd. Zowel decor, costuums als grime waren tot in de finesses uitgewerkt. Geen moment verslapte vanuit de zaal de aandacht voor het toneel- gebeuren en na afloop waren er bloemen voor allen die aan de realisatie hiervan hadden bijgedra gen. Vooral de regisseur Hans van Eist kreeg een lang applaus en uiteraard ook de vijfde klassers die in de vorm va een cadeautje nog eens extra bedankt werden. In een speciaal voor de gelegen heid gemaakt lied bezongen de echte hoofdrolspelers, de zesde klassers. hun meester Van Aken nog één keer en daarop was het officiële gedeelte voorbij kunnen krijgen dat er geen eerlijke mensen meer zijn. Maar dat is toch wel het geval. Een jongedame, woonachtig in Doorn, wilde even opbellen in de telefooncel aan het Borneoplein te Amersfoort. Thuisgekomen ontdekte zij tot haar schrik dat de portemonnee in de cel was achtergebleven. Telefoontjes met de politie leverden geen resultaat op. Een heer uit Leusden, die even later van de cel gebruik maakte, vond de beurs en wist, door middel van de betaalkaarten, achter het adres van de jongedame te komen. Door tussenkomst van een contactadres was de jongedame, na een paar uur, weer in het bezit van de portemonnee. hts z< etwec LEUSDEN - Aanstaande don- Oudi !rda9 vergadert de raad om eerst punte 8 7 00 uur in het gemeentehuis, ujntëf a9enda vermeldt de volgende finten: Opening Medelingen Notulen Ingekomen stukken Benoeming bestuurslid Stichting Soccle Arob-bezwaarschrift LTV Leusden Onstlagverlening plaatsvervan gend hoofd van de experimentele basisschool „Het Startblok" te Achterveld ll^l Benoeming directeur en adjunct- directeur openbare basisschool w .De Heerd' Aanpassing rechtspositie wethou ders Automatisering administratie wo ningzoekenden Aangaan van een ruilovereen komst betreffende grond, gelegen in het plan Oostrand-Groenhouten Verkoop grond aan de Mariënhove (advertentie) geheti mi en sta aan :e begil 7 fietse ,ai elneme het lan rberg, Ze Lei /an stempel tot bureauset n lijm tot beletterings- stemen fan blocnote tot klem/ chrijf bord pmerkelijk kompleet oor kantoor en particulier. af over atie die handel; Toerei over als zei to< aamgei kinderdag koopavond, igen parkeerterreinen. (v/j Julianaplein/Leusderweg Amersfoort. 033-631824* 12. Bouw- en woonrijpmaken „De Horst' 13. Voorbereidingsbesluit in verband met vestiging manege ten behoeve van ,,De Singels nabij „De Fhert" te Achterveld 14. Voorbereidingsbesluit Hamersveld 15. Voorbereidingsbesluit „Paarden- maat" 16. Voorbereidingsbesluit in verband met herziening voorschriften be stemmingsplan „Den Treek" 17 Voorlopige vaststelling kosten openbaar kleuteronderwijs over 1983 18 Voorlopige vaststelling kosten openbaar lager onderwijs over 1983 19. Extra krediet ten behoeve van openbare basisschool „Het Start blok" (televisie en schrijfmachine) 20. Extra krediet ten behoeve van openbare lagere school „De Bon gerd" (vlaggemast en vlag) 21. Aanvraag ex artikel 50 van de Kleuter-onderwijswet ten behoeve van de Rooms Katholieke kleuter school „Klein Rossenberg" (ver lichting) 23. Aanvraag ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten be hoeve van de Rooms Katholieke lagere school „St. Jozef" (leerlin- gensets) 24 Aanvraag ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten be hoeve van de Rooms Katholieke lagere school „St Jozef" (buiten berging) 25. Aanvraag artikel 50 van de Kleuter onderwijswet ten behoeve van de Rooms Katholieke kleuterschool „Hummeltjeshonk" (herbetegelen schoolplein) 26. Aanvraag artikel 50 van de Kleuter onderwijswet ten behoeve van de Protestants Christelijke kleuter school „De Vallei(overgordijnen, vitrage en stoelen) 27. Aanvraag ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten be hoeve van de Protestants Christe lijke lagere school „Hamersveld" (meubilair en CAI-aansluiting) 28. Aanvraag ex artikel E 45 van de Overgangsweg Wet op het Basis onderwijs ten behoeve van ..De Regenboog" (eerste inrichting on derbouw) 29 Toepassing artikel E 42 van de Overgangswet Wet op het Basis onderwijs ten behoeve van de Ge reformeerde Basisschool 30 Aanvraag ex artikel 72 van de Lager onderwijswet 1920 en arti kel 50 van de Kleuter-onderwijswet ten behoeve van de Gereformeer de Basisschool (betonrot) 31 Diverse onderwijsvoorzieningen ex artikel 72 van de Lager-onder- wijswet 1920 en artikel 50 van de Kleuter-onderwijswet 32. Verbouw „De Woelige Hoek" 33 Subsidiëring bouw manege LR „Nimmerdor" 34 Subsidiëring bouw manege LR „De Singels" 35. Achterstallig onderhoud „De Geut" 36. Warmte-isolatie schuur „De Hak- horst" 37. Renovatie zwembadaccommoda tie 38. Veiligheid fietspad langs Heiligen- bergerweg 39. Rondvraag 40. Sluiting TW week in dejemeente^ Woensdag 26 juni 14.00 uur: Evangelische kinderclub, De Lepe laar 6 Donderdag 27 juni 20.00 uur: Raadsvergadering, raadzaal ge meentehuis, 't Erf 1 Donderdag 27 juni 20.00 uur: Slotavond Vrouwen Ontmoetings Centrum. Burgemeester Van der Postlaan 2 Zaterdag 29 juni: Slot seizoen Jongerenvereniging Virus LEUSDEN - Tijdens de bij eenkomst van de planadvies groep afgelopen dinsdag in De Geut zijn de leden una niem akkoord gegaan met het verzoek tot subsidiëring van het IOSKA, Instituut ter On dersteuning van Sociaal Cul turele Activiteiten. Er wordt een bedrag van 2.500,- ter beschikking gesteld voor een „administratie proiekt". Sinds geruime tijd wordt in Leus den nagedacht over projecten, die kunnen voorzien in aanvullende werkgelegenheid annex werkerva ring. Genoemd kunnen worden het werkervaringsproject, het kringloopproject van TussenTijds enzovoort Deze projecten hebben alle in elk geval één ding gemeen het is erg onduidelijk in welke mate behoefte bestaat aan dergelijke projecten. Zo is het bijvoorbeeld onduidelijk hoeveel Leusenaren zich betrokken zouden voelen bij het ophalen van schillen of bij andere kringloop-activiteiten. In Amersfoort is nu een initiatief geboren, dat moet leiden tot een „administratieproject" Het project wordt opgezet door het Instituut ter Ondersteuning van Sociaal Cultu rele Activiteiten (IOSKA) in samen werking met TussenTijds Het pro ject wil jongeren de kans geven werkervaring op te doen met admi nistratieve werkzaamheden. Deze werkervaring en de daaraan ge koppelde scholing verbetert de po sitie op de arbeidsmarkt. Daar naast heeft het project een functie voor verenigingen en instellingen, omdat zij (delen van) administra ties kunnen laten uitvoeren middels het project. De educatieve kant van het project wordt verzorgd door de Streekschool voor Beroepsbege leidend Onderwijs en het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be- roepsbegeleiding. De coördinatie wordt verzorgd door een beroepskracht in het ka der van de W.V.M. De verantwoor delijkheid zal liggen bij het IOSKA. Onder het Algemeen Bestuur van het IOSKA zal een projectgroep de dagelijkse leiding hebben In dit projectbestuur hebben gemeente lijke vertegenwoordigers alsmede vertegenwoordiger van Tussen Tijds en de deelnemers zitting. Het project biedt plaats aan 20 deelne mers. Men wil 1 september starten. Het financieel tekort ad 48.280,05 wordt gedekt door bij- dragen van W.V.C., de gemeente Amersfoort en Leusden en de pro vincie. De bijdragen zijn éénmalig. Leusdenaren en Amersfoorters kunnen in gelijke mate deelnemen aan het project. Dat geldt ook voor de instellingen. Nu wordt 2.500,- ter beschik king gesteld uit het fonds inciden teel/experimenteel. Na de evalua tie in maart 1986 kan het restant subsidie ad 2.500,- worden uitbe taald. LEUSDEN - Aan de universiteit van Amsterdam is de Leusdenaar Cees Reemst geslaagd voor regis ter accountant. (advertentie) worden GELEASD GEHUURD GEKOCHT DIESEL en zijn uitgevoerd in ELECTRO BENZINE GAS MAAR SLECHTS IN EEN KWALITEIT Altijd Inruiltrucks Zaterdags geopend van 9.00 tot 12.00 uur GEBR .DE VOR B V. 3791 PM Achterveld, lel. (03423} 15 41 's avonds na 19.00 uur tel.05170- 4002 03461- 1858 075-177647 filialen: Heylhuysen 04749- 1100 Steenwijk 05210-11022 Barneveld 03420-12888 Zuid Schermer 02204- 441 Een van de oudst en meest bekende medici nale planten is de Smeer- wortel. Van de meerdere toepassingen in de ge neeskunde, stond de ei genschap van wondhe- ling op de eerste plaats. Uit zijn loodrechte, tot dertig centimeter lange wortel, die veel slijmstof- fen bevat, werd een zalf (smeerseltje) bereid, wat bij verwondingen werd toegepast. Die wortel is aan de buitenkant zwart en van binnen wit. Naar boven toe gaat de wortel over in een korte, maar meerkoppige wortelstok. De Smeerwortel komt vrij algemeen voor in grazige bermen en slootkanten. Uit de wortelstok groeit een krachtige, holle sten gel. De ei- tot lancetvor- mige bladeren zijn ruw van de stijve haren en zijn op zich al het bekij ken waard. Aan de bo venkant zien we de ner ven als slootjes In een weidegebied en aan de onderzijde zien diezelfde nerven er uit als dijken In een polderlandschap. De bloemen, waarvan de kleur varieert van donker rood-paars tot wit, zitten dicht opeen aan de uit einden van de stengels en de zijstengels, In korte spiraalvormige bloeiwijzen. Steeds gaat In zo'n bloeiwijze maar één bloem tegelijk open. Door de langgerekte, klokvormige kroonbuis zijn de bloemen alleen toegankelijk voor Insec ten met een lange tong. Pas als de stamper van de bloem is bevrucht, worden de helmknoppen rijp. Zelfbestuiving is hierdoor uitgesloten. Daarna valt de kroonbuis af. De lange stijl van de stamper blijft nog lang uit de kelk steken. Nu is de beurt aan de volgende bloem om open te gaan. De eerste richt zich op en de volgende neemt zijn plaats in. Zo ontrolt zich geleidelijk de hele spi raal. Aan de voet van de stam per ontwikkelen zich vier zwarte vruchtjes die een vlezig aanhangsel bezit ten waar mieren dol op zijn. Die mieren slepen de zaden mee en zorgen op die manier voor de verspreiding. De volksnaam is In som mige streken ook wel Lampeglazen, hetgeen wijst op de bufkvormige verdikking van de buis vormige bloemen, die aan een ouderwets lam peglas doen denken. In de Middeleeuwen wer den de jonge planten als groente gebruikt en de wortels als asperges klaargemaakt en gegeten G. van L.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7